De Kamer neemt stelling tegen opvattingen Janmaat PZCfi Minister: politiegeweld moet in een wet worden geregeld Aanhangers van Arafat behouden stellingen Vakmanschap herken je zo. PZC/binnen"buiten|and 'NATURALISATIES GEBEUREN ZORGVULDIG' Reagan ontwijkend over gebruik Carter-papieren het weer 'Voor straf naar Anne Frank huis DONDERDAG 30 JUNI 1983 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Naturalisaties worden „zeer zorgvuldig" behandeld, zowel op het departement van justitie als door de Tweede Kamer. Het is daarentegen „onjuist" en „onzorgvuldig" om in het openbaar slechts te putten uit gedeelten van dossiers over mensen, die Nederlander willen worden. Dit zei mevrouw Haas-Berger (PvdA) woensdag namens de Tweede- Kamercommissie voor naturalisaties, waarin de grote partijen zitting hebben. Zij draaide hiermee de beschuldiging verlieten de overige kamerleden, met behandeling van de wetsvoorstellen om, zoals die meerdere malen door uitzondering van voorzitter Dolman, en houden de instanties zich niet aan het kamerlid Janmaat (Centrumpar- de vergaderzaal. Volgens Janmaat de bestaande richtlijnen, tij) naar voren is gebracht. Evenals zijn justitie en kamercommissie on- Bij naturalisaties gaat het volgens vorige week had Janmaat ruim zorgvuldig in de voorbereiding en mevrouw Haas om mensen die allang spreektijd aangevraagd bij de behan- deling van een groot aantal naturali- satie-wetsontwerpen. Vorige week Vrijdag nog een enkele bui, daarna kamp van de tegenstan- zonnig en droog. Middagtemperatuur der waren ontvreemd. oplopend van 18 naar 22 graden. Deltagebied Het weer blijft aanhoudend onbesten dig. Rond de westflank van een de pressie boven Zuid-Scandinavié stroomt koude onstabiele lucht vanaf de Noordzee over Zeeland. Hierin kunnen iaast opklaringen ook buien ontstaan. Vandaag is het opiieuw fris weer. Er is eerst veel bewolking en af en toe regen, maar later op de dag komen opklaringen voor en enkele buien. De matig tot vrij krachtige westelijke wind draait later op de dag naar noordwest. De maximum tempe- ra.uur wordt niet hoger dan ongeveer 17 graden en de tempe.atuur daalt de komende nacht tot rond de 10 graden, iooruitzichten voor vrijdag: aanhou dend fris weer, maar droger. Afne mend buiig en geleidelijk meer zon. Matige öt vrij krachtige noordweste lijke wind. Maximum temperatuur rond de 18 graden. Nautisch bericht Windwest 4 tot 5 Beaufort, later in de ochtend ruimend naar noordwest 4 tot 5 Beaufort, in buien windstoten tot 5 meter per seconde; zicht: overwe gend goed, tijdelijk slecht in buien; temperatuur kustwater: 17 graden; afwijking waterstanden: een geringe verhoging; maximum golfhoogte monding Scheldes: tegen de meter tijdens het hoog water. tekst had ontvangen, papieren tot de feiten die zijn organisatie uit enkele dagen geleden Democratisch bezit, aan het licht kwamen, langs vooralsnog ondui- De stukken die nu bij delijke weg had verwor- het ministerie van justi- ven. tie liggen, kwamen uit len geven op de vraag of Ex-president Carter zei de archieven van onder het wel fatsoenlijk was dinsdag het verlies van anderen David Gergen. de documenten als een media-chef van het Wife ernstige slag voor zijn te Huis, Begeleidende campagne te beschou- briefjes van medewer- wen, maar onthield zich kers anno 1980 onthul- van verder commentaar, den, dat zij onder ande- Zijn partijgenoot Tho- ren afkomstig waren mas O'Neill, 'speaker' van een van Reagans van het Huis van Af- politieke verspieders, gevaardigden, zei dat die een vriend had met Carter hoe dan ook zou een 'intieme relatie' on- hebben verloren. der de Democraten. Reagan zei 'weinig nut' hoewel kort voordien Reagan hield vol dat hij te hebben gehad van de het ministerie van justi- niet had geweten om- documenten, naar hij tie ruim 850 pagina's trent het bestaan van de zich kon herinneren. WASHINGTON (GPDl President Reagan heeft dinsdagavond tij dens een van zijn schaarse persconferen ties geen antwoord om bij de voorbereiding van zijn verkiezingsde bat met toenmalig pre sident Carter, papieren te gebruiken die uit het Reagan hield twee be- tikte velletjes omhoog om aan te tonen dat het zo'n vaart niet liep met beschuldigingen, 1 juli Zon Maan ZON EN MAAN op 05.23 op 01.06 in Nederland wonen en in het bezit zijn van geldige verblijfspapieren. Het gaat dan om een keuze, meent zij: „Wil men dat een grote groep mensen vreemdeling blijft in het land waar zij wonen, met minder rechten en plich ten, of geef je hen de kans volwaardig lid te worden van deze samenleving, zodat zij en hun kinderen, die veelal hier geboren zijn, zich hier thuis kun nen voelen" De kamercommissie kiest volgens haar duidelijk voor het laatste. Ten onrechte suggereert Janmaat dat iedere buitenlander zomaar Neder lander kan worden, aldus mevrouw Haas. Grote aantallen worden door de staatssecretaris van justitie afge wezen. Bovendien worden op ver zoek van de Tweede Kamer wel eens voorstellen tot naturalisatie terugge nomen. Dat gebeurt echter nooit tij dens een mondelinge behandeling. Dat is daarvoor al in stilte geregeld, verweet zij het verbale geweld van het omstreden kamerlid. Er zijn inderdaad kandidaten voor het Nederlanderschap bij de voorstellen, die in aanraking met de strafrechter zijn geweest, aldus mevrouw Haas. Dat is echter slechts één onderdeel van de afweging die wordt gemaakt bij de beslissing over naturalisaties. Bovendien gaat het vaak om verjaar de misdrijven en om heel kleine za ken, aldus de socialiste. Er moet volgens haar meer de nadruk worden gelegd op de positieve zaken van een verzoeker in plaats van alleen de negatieve aspecten naar voren te halen. Het gaat tenslotte om het toekomstperspectief van de betrok ken persoon in Nederland, meent me vrouw Haas, en daarbij is bijvoor beeld van groot belang welke scholen de betrokkene in Nederland heeft doorlopen en of hij hier vrienden en familie heeft wonen. Een principieel debat over de uitgangspunten van het naturalisatiebeleid moet volgens me vrouw Haas gehouden worden bij de behandeling van de nieuwe Wet op het Nederlanderschap, die al sinds 1975 in de maak is. Ergernis over neo-nazistische bijeenkomsten RHEDEN (ANP) Het gemeentebe stuur van Rheden zal ingrijpen in dien de grenzen van het juridisch PARIJS UPIi De restauratie van de Eiffeltoren in Parijs zal in oktober praktisch voltooid zijn. na 33 maanden werk, zeven maanden meer dan Gustave Eif fel nodig had om de attractie in 1887-89 te bouwen. Dit heeft de directie woensdag bekendge maakt. Het herstel zal als afgerond wor- den beschouwd wanneer een ex- clusief restaurant op de tweede vleugel opengaat. Het volledige herstel zal pas eind van het jaar zijn beslag krijgen Eind juli zullen de toeristen met vier nieuwe elektrische liften naar de top geschoten kunnen worden. ..na inspectie en goed keuring van de installatie door. de politie", zei Bernard Rocher, president van de organisatie die de Eiffeltoren voor zijn eigena-'. resse, de gemeente Parijs, be-' stuurt. De vernieuwde Eiffeltoren is 1 000 ton lichter dan de oude, afgeslankt tot 10.000 ton door- verwijdering van oude boven-', bouw en lagen verf en roest. Ded toren is wel zwaarder aan allerlei ontspanningsgelegenhe-1 den, zoals nieuwe restaurants een bioscoop, een zaal voor con certen, ontvangsten en mode shows, souvenirwinkels en een\ postkantoor. Het oude restaurant werd in. 1981 afgebroken omdat de toren onder zijn gewicht zakte Het restaurant werd in 11.000 stuk ken overgebracht naar New York, om er op de oever van de - rivier de Hudson herbouwd te', worden. De veiligheid van de gerestau reerde toren is verbeterd met, nieuwe liften, nieuwe trappen- tussen verdiepingen, sproeiers tegen brand, een brandalarm systeem en een veilighetdscon- trolekamer. PLO VERGADERT IN TUNIS BEIROET (L'PI/DPA RTR) Pale stijnse guerrillastrijders die trouw zijn aan de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, Yasser Ara fat. hebben woensdag stellingen in de Libanese Bekaa-vallei kunnen be houden, maar de muitende leden van Arafats guerrillabeweging El Fatah mascus is de strijd tussen de diverse Syrische troepen, dinsdag een aantal Palestijnse fracties woensdag vigheid verminderd tot sporadische vuurgevechten - 25 uur nadat de dissi dente Palestijnse guerrillastrijders, in elk geval met passieve steun van ■JH HVH WÊJÊM Stukgoed Werkgevers en werkne- toelaatbare worden overschreden bij lijken het gebied tussen de hoofdweg mers in de stukgoedsector van de ------- - - - - - Amsterdamse haven (1.250 werkne mers i hebben dinsdagnacht geen overeenstemming bereikt over maat' regelen ter oplossing van de werkgele- Volgens PLO-functionarissen in Da- genheidsproblemen Hoog water President Reagan neo-nazistische trekken vertonende bijeenkomsten in het huis van me vrouw Rost van Tonningen in Velp, Het gemeentebestuur heeft dat woensdag meegedeeld. Naar aanleiding van de bijeenkmomst van afgelopen zondag, waarbij tot ergernis van buurtbewoners onder meer nazistische liederen te horen waren, heeft het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld naar het eventu eel strafbare karakter van die bijeen komst. Volgens het gemeentebestuur bestaat er echter geen wettelijke mo gelijkheid in te grijpen zolang derge lijke bijeenkomsten een particulier karakter hebben Het gemeentebestuur heeft mevrouw Rost van Tonningen inmiddels laten weten de bijeenkomst bij haar huis af te keuren. van Beiroet naar Damascus en de Israëlische frontlinies, zuidelijker, onder controle te hebben. iADVERTENTIEl donderdag 30 juni Vlissingen 07 39 183 19.57 Terneuzen 06 25 225 18.40 Zierikzee 07.37 156 19.05 142 Hansweert 07.12 238 19.15" 228 Wemeldinge 07.39 183 19 57 165 Kreekrak 07.39 217 19,56 197 Bruinisse 08.10 187 20.27 167 Vlissingen 06.37 191 18.55 182 07.07 213 08 10 lal 19.48 07 50 228 1957 Wemeldinge 08.18 17b 20 35 lo9 08.18 208 Bruinisse 08.53 180 2106 161 Laag water Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Brulnisse 1 juli Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 12.38 175 12.56 125 01.05 239 01.06 196 01.23 223 01.20 192 12.52 155 01.20 215 0129 173 01.43 233 0148 193 02 04 222 0200 191 ROTTERDAM (ANPCVan Twee Utrechters, die zich in mei tijdens de voetbalwedstrijd Exelsior-FC Utrecht in Rotterdam schuldig hebben gemaakt aan anti-semitische uitlatingen, moet er één een bezoek brengen aan het vroegere concentratiekamp Westerbork en moet de an der het Anne Frank-huis in Amsterdam bezoeken. Over hun bevindingen moeten ze een opstel schrijven, dat ze moeten opsturen aan de Rotterdamse politierechter, mevrouw R, Lensink-Bosman. Dit ongebruikelijke vonnis velde mr Lensink woensdag tijdens de strafzaak tegen het tweetal. Beiden bekenden de gewraakte uitlatingen te hebben gedaan. Ze hadden geroepen: ,,Alle joden in het kamp moeten dood en aan stokjes" en „Alle joden uit de kampen die liggen op hun rug, zij hebben gas geroken, die zien we niet meer terug". Verdachte R. W. (20) verklaarde dat hij dronken was „zeer ongebruikelijke voorstel" hem een reis naar Wester bork op te leggen, plus de opdracht daarover vóór 18 augustus een opstel in te leveren. „We hopen dan dat het je duidelijk wordt waarom we zo ontzettend zwaar aan deze zaak tillen," aldus mevrouw Lensink. die zijn zaak tot- li augustus aanhield. De tweede verdachte, de 21-jarige R. van den B.. voerde ook aan dat hij een slok te veel had opgehad. Hij zei er achteraf veel spijt van te hebben. Dat er in de oorlog vele miljoenen joden in de concentratiekampen waren ver gast was hem bekend. Tegen Van den B. werd wel onmiddellijk uitspraak gedaan De politierechter bepaalde het Anne Frank-huis als zijn reisdoel en opstelonderwerp, zoals ook de officier van justitie had geéist. Mevrouw Lensink bepaalde boven- geweest en dat hem door andere Utrecht-supporters 25 dien dat hij tweehonderdvijftig gulden moet overmaken 13 04 194 gulden in het vooruitzicht was gesteld als hij het zou doen. aan de stichting die het Anne Frank-huis beheert Als hij 13*18 144 „Je was dus bereid voor een luttel bedrag de meest grove niet aan een van deze voorwaarde voldoet, krijgt hij 13.36 167 opmerkingen te maken," reageerde mevrouw Lensink. 13.38 143 op haar vraag wat hij van de oorlog wist. antwoordde de verdachte dat hij zich daar nooit voor had geïnteresseerd. alsnog een geldboete van vijfhonderd gulden. De politierechter zei de anti-semitische uitlatingen beangstigend te vinden: „Het gaat zo misschien dezelfde Daarop kwam de politierechter met het wat zijzelf noemde kant op als voor de oorlog in de jaren dertig." 13.18 167 13.39 122 13*1 187 13 59 142 14 17 163 14.19 140 stellingen van Arafat-loyalisten in Oost-Libanon innamen. Een hoge PLO-functionaris verklaar de woensdag dat zijn organisatie ko ning Fahd van Saoedi-Arabiè heeft gevraagd een ontmoeting te regelen tussen Arafat en de Syrische presi dent Assad om hun meningsverschil len te bespreken. Hij zei dat Syriè nog niet heeft gereageerd op het voorstel. Naar verwachting reist Arafat naar Riad na een zitting van het uitvoe rend comité van de PLO in Tunis Tijdens de vergadering van het uit voerend comité is het voornaamste doel de Arabische en internationale publieke opinie te bewijzen dat Ara fat nog steeds de rechtmatige leider is van een PLO die nog steeds functio neert. Directie: K Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS gen, tel (01184) 15144. Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (011801 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen. Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (011501 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Vakantielanden Weersvooruitzichten voor diverse turopese landen, medegedeeld door het KNMI, gel dig voor donderdag en vrijdag. Zuid-Scandinavié, Denemarken: enkele buien en middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zuid-Finland: zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Britse Eilanden: wisselend bewolkt en een enkele bui, later zonnig en vrjjwel overal droog. Middagtemperatuur van 16 graden ln Schotland tot ongeveer 20 graden ln Zuld-Engeland. Benelux en Noord-Duilsland: wisselend bewolkt en vooral eerst nog een paar buien. Middagtemperatuur rond 19 graden, aan zee Iets koeler. Zuid-Duitsland en Alpengebied: wolken velden en kans op een lokale bul. Middag temperatuur ongeveer 19 graden in het noorden tot 27 graden aan de Rlvlèra. Spanje en Portugal: zonnig, vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 18 graden ln het noordwesten tot 30 graden ln Zuld- Spanje en Zuld-portugal. Italië en Joegoslavië: zonnig, maar kans op een lokale regen- of onweersbui Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Griekenland: zonnig en warm. Middagtem peratuur rond 30 graden, vlak aan zee iets koeler Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG Het gebruik van ge weld door politie moet via een wet worden geregeld. Aan de hand van een dergelijke wet moet een nieuwe geweldsinstructie worden geschre ven. Dit zei minister Korthals Altes (justitie) woensdag op aandringen van de leden van de Tweede-Kamer commissie voor politie. De huidige geweldsinstructie stoelt niet op enige wet. De plicht voor de regering om een wet in te dienen voor het gebruik van geweld stamt uit de herziene Grondwet. Daarin is opgeno men het recht op de onaantastbaar heid van het lichaam. Uitzonderingen mogen alleen bij wet worden ge maakt. De regering heeft voor een wettelijke regeling vijf jaar de tijd, Nog deze zomer zal de regering een adviescom missie instellen, die een wet en de daarbij behorende instructie moet voorbereiden. Volgens Korthals Altes zou een wettelijke regeling het best kunnen gebeuren door een wijziging van het ontwerp-politiewet, dat nu bij de Tweede-Kamer op behandeling ligt te wachten. De kamercommissie kon zich over het algemeen vinden in de gedeeltelijke wijziging van de geweldsinstructie, die de ministers Rietkerk (binnen landse zaken) en Korthals Altes heb ben voorgesteld. In de nieuwe instruc tie staat onder meer dat agenten pas hun dienstpistool mogen trekken als zij echt van plan zijn te gaan schieten. Bovendien mogen agenten niet meer acmctcii up personen die uit een in richting uitbreken. Wel hadden de kamerleden proble men met de verplichting in de instruc tie voor politieagenten om geweld te gebruiken. Volgens de kamerleden zet dat aan tot het gebruiken van geweld, terwijl juist de instructie is bedoeld geweld en zeker het gebruik van het pistool tot een minimum te beper ken. De nieuwe geweldsinstructie moet uit één regeling bestaan, waarin een aparte paragraaf over grootschalig politie-optreden is opgenomen. Daar waren ministers en kamerleden het over eens. Vooral de afbakening van de verantwoordelijkheden voor het optreden van de politie tijdens grote ordeverstoringen („woelingen" staat m ue geweldsinstructie) moet worden geregeld, aldus de bewindslieden Stopwetje De Tweede Kamer gaal voor de twee de keer akkoord met de aangepaste versie van de zogeheten politicstop- wet, waarmee een eind wordt ge maakt aan de automatische overgang van rijks- naar gemeentepolitie in gemeenten waar het inwonertal groeit boven de 25.000. Dit bleek woensdag bij de behandeling van het wetsontwerp. Eerder werd een derge lijk voorstel door de Eerste Kamer verworpen. De Senaat had grote bezwaren tegen de terugwerkende kracht die in het eerste regeringsvoorstel was opgeno men. In het nieuwe voorstel is de terugwerkende kracht weggelaten. De aanleiding van de indiening van de stopwet was om geld binnen te krij gen voor de extra sterkte voor de vier grote steden, Bovendien vinden de bewindslieden dat het weggegooid geld is om nu nieuwe korpsen in te stellen terwijl het parlement het voor stel behandelt de politieorganisatie te wijzigen Volgens de regering gesteund door de regeringsfracties CDA en VVD moeten er provinciale korpsen ko men. Het kabinet wil doorgaan met de nieuwe opzet van de politie, on danks het feit dat de verdere reorga nisatie van het binnenlandse bestuur is ingetrokken. Het ontwerp-politie- wet was duidelijk aan die reorgani satie gekoppeld. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vri>- dag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144; Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie. 101194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 15841 's-Zaterdags (01184) 15144 vafl 09 00-11 30 uur Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandagl- t'm vri|dagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. 1 Abonnementsprijzen per kwartaal ƒ61.20: franco pér post 72.-; per maand 21.-. losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek. nr.: 3754316, t.n v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30. ingezondep mededelingen 2Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant 8 V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3