Belg door besluit rechtbank Middelburg op vrije voeten DT WORDT DE LEKKERSTE WEEK VAN DE HELE ZOMER. Weer vier rijbanen op Rijksweg bij Bath Schorsing ontheffing vergunning Meccano Middelburg gehandhaafd PZC/streek MAN DOODDE TWEE MENSEN BIJ BEROVING Avond- en dagschool MTS samen Veel belangstelling bij afscheid leraar Verhoef Vlissingse volksdansers treden op in Domburg balletschool de spiegel JAMIN DONDERDAG 30 JUNI 1983 MIDDELBURG Door een beslissing van de Middelburgse rechtbank is een Belg, die al 24 jaar in de gevangenis zit, op vrije voeten gesteld, zij het onder strenge voorwaarden. De 45-jarige S. D. komt vandaag vrij. Hij heeft in 1 1958 bij een beroving in Vlaanderen twee mensen doodgeschoten en later toen hij betrapt werd bij het stelen van vee een boerenknecht neergeschoten. De man was gevlucht uit een Belgische gevangenis naar Nederland en daar na gegrepen te zijn in afwachting van zijn uitlevering ondergebracht in het Huis van Bewaring in Middelburg. uitlevering toelaatbaar. Het cassatie beroep hiertegen werd verworpen, vervolgens lag de eindbeslissing bij de staatssecretaris. Die vroeg alvorens de beschikking tot uitlevering te ne men in april haar Belgische ambtge noot om inlichtingen over de perspec tieven van het in vrijheid stellen van D. Volgens mr Schaink hebben de Belgen deze informatie botweg gewei gerd, waarna staatssecretaris Korte- Van Hemel haar beschikking tot uitle vering nam. Hangende de Belgische toelichting heeft de Middelburgse rechtbank inmiddels besloten de zo genaamde uitleveringsdetentie op te schorten, dit op verzoek van de raads- De Middelburgse rechtbank was het met de raadsman van D. eens dat Nederland moet wachten met de uit levering aan België totdat de Europe- Boer in Walsoorden vraagt gs om maatregelen tegen betonfabriek Bleijko WALSOORDEN - Grondmonsters van het weiland van J. Verschueren in Walsoorden, dat grenst aan de betonfabriek Bleijko. zijn sterk verontreinigd met polycyclische aro matische koolwaterstof-verbindin- gen, PAK-verbindingen. Dat heeft het onderzoekcentrum BCO uit Breda aangetoond. De advocaat van landbouwer Ver schueren heeft gs in een brief ge vraagd om maatregelen tegen Bleijko. om precies te zijn wil Verschueren dat bij Bleijko met meer 'gecoat' wordt. Verschueren kampte al jaren geleden met ziekte en sterfte onder de veesta pel. Sinds de landbouwer zijn vee in de stal houdt en hooi en gras van elders geeft, zijn de verschijnselen verdwenen. Hoewel Verschueren Bleijko niet als de schuldige kan aanwijzen - het verband tussen het vrijkomen van PAK-verbindingen bij het coaten en de vissterfte is niet aangetoond - kan de boer toch bewijzen dat zijn weilan den sterk vervuild worden door het aangrenzende betonbedrijf. In de grond is onder andere het kankerver wekkende benzol a Ipyreen aangetrof fen in hoeveelheden die de wettelijke norm sterk overschrijden. Bleijko-directeur Th. de Koning ziet in het BCO-apport geen reden om de werkwijze van Bleijko te veranderen. VLISSINGEN - De MTS-avondoplei- ding en de MTS-dagschool in Vlissin- gen gaan stappen ondernemen om in de toekomst een scholengemeen schap te vormen. De gemeente is het met dat voornemen eens en in het komende cursusjaar worden de plan nen nader voorbereid. Directeur M. A. P. Verhoeven van de Gemeentelij ke avond-MTS in Vlissingen legde tijdens de diploma-uitreiking, woensdag, in de aula van de school, uit dat samenwerking onontbeerlijk zal blijken als cursisten in de toe komst niet meer op een dagschool mogen 'blijven zitten'. „Als de bezuinigingsgedachte: 'oplei dingsduur is cursusduur' doorgaat, is het in het dag-onderwijs niet meer mogelijk het een jaartje over te doen", stelde de directeur. Verhoeven onder streepte dat cursisten dan niet hun hele opleiding in duigen moeten zien vallen. Als tweede reden voor een scholenge meenschap voerde hij aan dat de avond-MTS in Vlissingen toch al op een te dun bevolkt voedingsgebied moet werken. Directeur Verhoeven reikte aan de volgende geslaagde kandidaten de diploma's uit: Klas B5 T Geleljns 'met lof», P. Joosse, R. KappeUjn, J K Rottier. J Verschuure; deelcertificaat P J. de Dreu; klas W5-M. J. Dijke (met lofi. P de Korte (met lof), H. ter Schegget (met lofi. N. C. Kerkhove. J .W. van Beersum, M J. Begthel. J. C. van Damme. K. Klljn. A. Maljaars. K. P. Tange, P G A. Spuesens. R. Renne; deelcertifi caat: P. G. Geschlere, C. Verberkmoes, klas WW5: L. F. S. Jansen. P. S. de Kok. W Sanstra; deelcertificaat A. C. Tax; klas Ec3. deelcertificaat: M. H. de bel (2 vakken). R. W. J. Bertram (1 vak), R. v d Heijden 12 vakken), C. H. Hijman (2 vakken), H. M Jacobs (2 vakken), J. S Kopprt (2 vakken). C. Kraayeveld (1 vak), J C Mol (2 vakken). P. M. Rozemond (1 vak). A Scheele (3 vakken), C. S. Wondergem (2 vakken); klas Ec5. J J van Overveld (met lof); W Belgra- ver, Chr. J BJjdevaate, A. N. Bruggeman. J C. Doeselaar. J Goedegebure. G Post, C. van der Ster; deelcertificaat: W. S. Vlsscher. R. M. Wtnk. se commissie voor de rechten van de mens heeft beslist over de rechtmatig heid ervan. Ergernis verwekte de beslissing van de Middelburgse rechtbank bij het ministerie aldus raadsman Paul Schaink van D. Dit omdat de staats secretaris van justitie Korte-van He mel de beschikking waarin de uitleve ring van de Belg werd toegestaan had ondertekend. De staatssecretaris heeft volgens Schaink wel gezegd dat niet tot daad werkelijke uitlevering zal worden overgegaan voordat D. de kans heeft gekregen een kort geding aan te span nen. Dit dient op dinsdag 5 juli voor de president van de Haagse recht bank. In juli '82 wist D. te ontsnappen. Hij werd in Nederland al spoedig houden. In afwachting van de door België gevraagde uitlevering zat hij in een aantal huizen van bewaring, waaronder Middelburg. In oktober '82 achtte de rechtbank in Middelburg de Tennistoernooi in Vlissingen VLISSINGEN In totaal 139 senio ren en veteranen, leden van de ten nisverenigingen De Schelde.DOS, Racket en Souburg, komen in het aanstaande weekeinde in actie tij dens de tweede editie van de Vlis- singse tenniskampioenschappen. Vandaag (donderdag) wordt om 17.00 uur op het park 'De Nolle' een begin gemaakt met deze in tien onderdelen gesplitste titelstrijd, waarvan de fi nales op zondag hun beslag krijgen. Is door het instellen van een leeftijds grens het aantal deelnemers in de gecombineerde B/C categorie vrij be perkt gebleven, de belangstelling voor de D-afdeling is er ongetwijfeld door toegenomen, getuige het schema van 64 bij de heren. De invoering van een speelsterkte-beperking bij de vetera nen daarentegen heeft geen positieve invloed gehad op de inschrijvingen. In het herenenkel B/C voert Frans Verhulst (De Schelde) de rangschik king aan, met clubgenoot Ernst Won dergem als vermoedelijke tegenstan der in de eindstrijd. Manon ten Bruggencate en Annemiek Verhulst (De Schelde) zijn de 'be schermde' speelsters bij de dames van dit niveau. aange- Gereedschap gestolen e door 0 uit renovatiewoning in Nieuw-Middelburg MIDDELBURG - Bij een inbraak in een renovatiewoning aan de Konin gin Emmastraat in de Middelburgse wijk Nieuw- Middelburg is voor on geveer duizend gulden aan gereed schap gestolen. De nog onbekende daders kwamen de woning, die als schaftkeet wordt gebruikt, binnen door een bovenraampje te forceren. Daardoor waren ze in staat een gro ter raam van binnenuit te openen en het pand binnen te gaan. De ontvreemde spullen zijn eigendom van het bouwbedrijf De Delta, dat zoals bekend in opdracht van de Woningbouwvereniging Middelburg bezig is met de renovatie van 98 woningen in Nieuw-Middelburg. Tot de gestolen gereedschappen behoren onder meer een boormachine, zagen, beitels en dergelijke. Ringrijderij Gapinge GAPINGE - De Ringrijdersvereniging Gapinge houdt zaterdag 2 juli haar jaarlijkse wedstrijd. Een recordaantal van veertig rijders neemt eraan deel. De wedstrijd begint 's morgens om acht uur op het plein Schotsehoek en na de 'kamp' (om ongeveer vijf uur 's middags) reikt de burgemeester van Veere, mevrouw G. W. van Montfrans- Hartman de bekers uit. De overige prijzen worden 's avonds vanaf acht uur uitgereikt in het verenigingsge bouw in Gapinge. In de praktijk betekent dat dat de Belg in Nederland voorlopig beperkte bewegingsvrijheid geniet onder strin gente voorwaarden. Mocht de presi dent van de Haagse rechtbank van mening zyn dat er wel uitgeleverd kan worden dan zal de Middelburgse rechtbank terug moeten komen op haar uitspraak van deze week, de schorsing van D.'s gevangenhouding. Dat houdt in dat D. dan weer terug moet naar het Huis van Bewaring tot het moment van de daadwerkelijke uitlevering. Wèl zal zijn raadsman dan een kort geding tegen de staat der Nederlanden aanspannen en als men dat verliest de zaak aanhangig maken bij de Europese Commissie voor de Mensenrechten. D. zal vandaag na zijn vrijlating on derdak vinden bij een kennis in Ne derland. Hij zal zich houden aan de door de rechtbank gestelde voorwaar de dat hij zich iedere week moet melden bij de politie, aldus Schaink. In 1961 verklaarde het gerecht in Gent D. ontoerekeningsvatbaar. In 1964 kreeg hij te horen er niet op te hoeven rekenen ooit nog vrij te ko men. Volgens Schaink is dit ontbre ken van ieder toekomstperspectief voor zijn cliënt dc drijfveer geweest tot een reeks van ontsnappingpogin gen. Gerenommeerde psychiaters zouden tot de bevinding zijn geko men dat D. allesbehalve gek is. BATH De rijksweg A-58 ter hoogte van de bruggen over de Schelde-Rijn verbinding bij Bath is weer in zijn oude staat hersteld. Dat wil zeggen dat het verkeer daar weer gebruik kan maken van in totaal vier rijstro ken. Woensdag werd de laatste hand gelegd aan het opruimen van de obstakels die daar waren aange bracht in verband met de werkzaam heden. Die werkzaamheden betroffen in eer ste instantie de bouw van twee brug gen over het spuikanaal dat momen teel in aanleg is. Daarna kwam nog een paar weken lang werk aan het wegdek van de rijbanen. Met het werk van woensdag ging nog enig opont houd voor het wegverkeer gepaard. Zo ontstond er tegen 15.00 uur een file voor het verkeer in de richting Bergen op Zoom, omdat een overspanning over de weg moest worden verwijderd. Dat gebeurde met behulp van een kraanwagen. Het verkeer is ongeveer een jaar lang op verschillende manie ren over de twee al wat oudere brug gen over de Schelde-Rijn verbinding geleid. Het werk is overigens nog steeds niet klaar. Er moeten nog een leidingen- brug en een nieuwe spoorbrug over het spuikanaal komen. Dat spuika naal gaat evenwijdig aan het al be staande kanaal lopen. Hoogste punt van noodlokalen MTS Vlissingen VLISSINGEN - De uitbreiding van de Vlissingse MTS aan de Marconiweg is in volle gang. Woensdag werd tegen de middag het hoogste punt bereikt van het noodgebouw, waarin vier theorie-lokalen worden geves tigd. Inmiddels is ook al een begin gemaakt met de verbouw van een pand. waarin voorheen atelier De Schapekop was gehuisvest. Daarin worden drie theorie-lokalen, een te kenzaal en een grote ruimte met vijf praktijkhoeken ondergebracht. De gemeenteraad van Vlissingen heeft vorige week vrijdag besloten een krediet van 240.000 gulden ter be schikking te stellen voor het noodge bouw. Het schoolgebouw is destijds gebouwd voor ongeveer 450 leerlin gen. Het afgelopen jaar heeft de MTS 900 leerlingen gehad en inmiddels bedraagt het aantal aanmeldingen voor komend schooljaar ongeveer 1000. De uitbreiding moet voor 15 augustus voltooid zijn, omdat dan het nieuwe schooljaar begint. De vier werknemers van bouwbedrijf Verlaat kregen woensdag 'pannebier' aange boden van directeur M. A. P. Verhoe ven, omdat zij in zo'n korte tijd al 2(0 ver zijn gevorderd. H enge laarsvereniging Clinge houdt wedstrijd CLINGE De Clingse hengelaarsver eniging houdt zaterdag 2 juli een clubwedstrijd op de Zestigvoetkreek. De wedstrijd begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. VLISSINGEN - 'Onze Zonnebloem wordt vandaag geplukt'. Voorzien van een bord met deze tekst trok woensdagmorgen een paardetram met als passagiers een aantal kleuters en ouders door de Vlissingse wijk Paauwenburg. De tekst sloeg op het feit dat de openbare kleuterschool 'De Zonnebloem' met ingang van het nieuwe schooljaar ophoudt te bestaan. Het gebouw aan de De Beaufortstraat in Vlissingen waarin de 'Zonnebloem' was ondergebracht, werd in juni van het vorig jaar in verband met de bouwvallige staat ongeschikt verklaard voor de huisvesting van kleuters. Na enig geharrewar over vervangende lokaal ruimte werden de kleuters ondergebracht in kleuter school 'De Vliedberg' aan de De Kempenaerstraat Het Vlissingse gemeentebestuur wilde de kleuters van de 'Zonnebloem' met ingang van het schooljaar '83'84 huisvesten in de lagere Paauwenburgschool, die daar voor verbouwd zou moeten worden. Tegen deze plan nen werden echter bezwaren ingediend die deze oplos sing vooralsnog onmogelijk maken. De rondrit met de paardetram betekende het afscheid van de 'Zonnebloem'. De kleuters leken daarvan niet zo doordrongen. Het enige dat voor hen telde was de sensatie van een gezellige rit in een rijtuig. RAAD VAN STATE IN DEN HAAG: MIDDELBURG- De waarnemend voorzitter van de Raad van State in Den Haag heeft geweigerd de schor sing van de drank- en horecavergun- ning van de discobar/dancing Mecca no in Middelburg ongedaan te ma ken. Deze uitspraak, die woensdag werd gedaan, volgt op de behande ling van de 'Meccano-kwestie' die dinsdag in Den Haag plaats vond. Niet alleen het verzoek tot opheffing van de schorsing werd afgewezen; ook het verzoek van een aantal om wonenden om een dwangsom ter na koming van de sluiting van het eta blissement op te leggen, werd niet gehonoreerd. Een motivatie van zijn besluit heeft de waarnemend voorzit ter van de Raad van State nog niet genomen. Deze volgt, zoals gebruike lijk, over een aantal weken. In de praktijk betekenen de jongste ontwikkelingen rond de omstreden discobar/dancing Meccano, dat het etablissement wél geopend mag zijn, maar dat er in Meccano geen alcohol houdende dranken mogen worden verkocht. Al eerder hadden b en w besloten, dat de eigen ingang van Meccano aan de Pauwpoort moest worden gesloten. Het publiek kon Meccano alleen nog via het café Ca rambole bereiken. Dat bedrijf, dat in open verbinding staat met Meccano, bezit alle benodigde vergunningen. De zitting van dinsdag had het karak ter van een kort geding. Dat houdt in, dat alle andere 'langzamere' procedu res nog 'lopen'. Zoals bekend voert een aantal omwo nenden van Meccano actie tegen deze horecagelegenheid. De dancing zou in strijd zijn met het bestemmingsplan, zeggen de bewoners, die verder lawaai en overlast vrezen. Op hun verzoek schorste de Raad van State de zoge noemde ontheffing 4.1 van de drank en horecavergunning, die b en w van Middelburg hadden verleend. Tijdens een vergadering van de commissie bezwaar- en beroepschriften liet een woordvoerder van de gemeentepolitie Middelburg weten, dat van overlast van Meccano-bezoekers nog niets was gebleken. Met overneming van de adviezen van de commissie besloten b88 en w toen de bezwaren ongegrond tein verklaren. Toch bekeken b en w hoeP® aan de bezwaren tegemoet kon wor den gekomen. Omdat de exploitanten bereid waren de toegangsdeur aan de Pauwpoort te^sluiten en het pubhek alleen nog via het aan het Damplein gelegen café Carambole tot Meccano toe te laten, verleenden b en w op nieuw een ontheffing in het kader van de drank- en horecawet. Volgens b en w waren de omstandigheden hierdoor zodanig gewijzigd, dat opheffing van de door de Raad van State opgelegde schorsing kon worden aangevraagd De Raad van State heeft dit woens dag echter afgewezen. Aangezien een schorsing altijd een tijdelijk karaktet heeft, kunnen alle betrokkenen vis allerlei administratieve procedures nog blijven proberen een voor hen gunstig mogelijk resultaat te behalen, CHRISTELIJKE SCHOLENGEMEENSCHAP MIDDELBURG - In de goedgevulde aula van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW) in Mid delburg nam woensdagmiddag de heer G. Verhoef afscheid van het personeel en genodigden. Hij gaat per 1 augustus in de VUT. De heer Verhoef was 28 jaar leraar Wiskunde en conrector van de CSW. Namens het bestuur van de school sprak de heer K. J. Kuiken een dank woord. Hij memoreerde de loopbaan van de heer Verhoef vanaf zijn onder wijzersschap in de crisistijd tot heden. Hij bedankte de scheidende conrector voor zijn langdurige en uitzonderlijke positie binnen de school. Namens de leerlingenraad en schoolvereniging 'De Schim' werd ook een dankwoord gesproken. De voorzitter van het cu ratorium, de heer P. Wisse, ging met name in op de vriendelijkheid en het geduld waarmee de heer Verhoef de leerlingen tegemoet trad. Drs H. Va der, rector van de Stedelijke Scholen gemeenschap in Middelburg, sprak mede namens Scheldemond (de ste delijke scholengemeenschap in Vlis singen). Hij bedankte voor de uitzon derlijk goede verhoudingen die er waren en zijn tussen de verschillende scholen. Hij waardeerde de collegiale houding die er was. Drs H. J. van Alphen. oud-rector van de CSW. haalde enkele herinneringen op uit de tijd dat hij met de heer Verhoef samenwerkte. Drs H. Stege- man, de huidige rector van de CSW, wist zich enkele anekdotes te herinne ren en typeerde de heer Verhoef op verschillende vlakken. Hij bedankte voor de goede samenwerking binnen de directie en vond dat Verhoef een grote bijdrage had geleverd voor het christelijk onderwijs. De heer Verhoef zelf nam als laatste het woord en bedankte een ieder voor de vriendschap en collegialiteit die hij in de loop der jaren had ondervonden op zowel de school, als daarbuiten, 's Avonds was er binnen de kring van het personeel een feest, waarbij iedere sectie (een groep van vakgerichte do centen) op zijn eigen wijze een bijdra ge leverde voor de algehele feest vreugde. Oranje- Nassaumavo MIDDELBURG Na herkansing slaagden alsnog de volgende leerlin gen van de Oranje-Nassauschool voor christelijke mavo in Middelburg: Simon Baas, Carla Beekman, Nicole van den Broeke, Claudia Flipse, Jacqueline Ingelse, Myrthe Jansen, Anja Jeras, Ma rianne Marinissen, Maikel Markaban. An nette de Mei). Wim Poppe, Diana Schout. Jessica Snoei), Emma Sumantri. Griffioenmavo MIDDELBURG Aan de Griffioen- school voor christelijke mavo te Mid delburg zijn geslaagd voor het mavo-4 diploma: Esther Baljeu, Ton Christiaans. Henry Ge- leyns, Christa Joosse, Evelien Krijger, Ag nes Louwerse, Franclen van Ouwerkerk. Marina Slmonse. Kim Timmerman. Benno Utlheru. De examens zijn afgesloten. Leden van het Vlissings volksdansthealer 'Vranje' gekleed in (van links naar rechts) drachten uit Macedonië, Walcheren en Roemenië. DOMBURG - Het Vlissings volks danstheater 'Vranje' geeft op uitnodi ging van de VVV Domburg zaterdag 7 juli een optreden in het openlucht theater van Domburg. Dit optreden begint om 20.00 uur. Tussen de dan sen door-speelt het orkest van 'Vran je' volksmuziek uit Israël, Roemenie en Joegoslavië. Het is het eerste optreden van het orkest. 'Vranje" brengt in Walcherse kleder dracht drie typisch Zeeuwse dansen en enkele dansen uit de rest van Nederland. De Walcherse kostuums van de dansers zijn deels authentiek, soms zelfs zeer oud, met fraaie mutsen ('Middelburgs Ambacht' en 'meisjes muts'). Uit Israel brengt het volks danstheater twee series moderne dan sen en een serie die een chassidische bruiloft voorstelt. Verder laat 'Vranje' dansen zien uit Kroatië. Servië en Macedonië, alle drie republieken van Joegoslavië. Deze dansen worden ge toond in de klederdrachten van de republieken De groep laat vervolgens een reeks Bulgaarse dansen zien uit het gehele land. eveneens in Bulgaar se kostuums. Bel Weslerbaan 16 Ie Vlissingen m.i.v. 15 augustus 1983 starten kursussen; klassiek-ballet (vanaf 4 jaar), jazz-ballet (vanaf 10 jaar). keep-/fit-training houding - beweging - uiterlijke verzorging Tevens: Opleiding Royal Academy of Dancing. De lessen worden zowel overdag als 's avonds gegeven, zowel voor dames als voor heren. Informatie en aanmelding: balletschool 'De Spiegel', Thorbecke- laan 8 te Goes, tel. 01100-12098. n doet z'n best om er een I mooie zomer van te maken. I'd Week lang heerlijke ijsjes Ivoor'n zacht prijsje: Ifamiliepak met zes |vanillehoorns&5ü' Geldig t/m 6 juli 1983.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16