Schippersbeurzen weer open voor de Fransen 2 1 GEEN VERTRAGING MEER BIJ DIJKVERSTERKINGEN ARS ROMANA Vlissingers speuren in het antieke Rome Computercursus voor docenten H FNV WIL SLUITING VAN ONRENDABELE CENTRALES BOYCOTDUURDE MAAR EEN DAG Minister stelt coördinator aan -i DONDERDAG 30 JUNI 1983 PZC/provincie 15 TERNEUZEN De Vereniging 'Toerbeurt Noord-Zuid' heeft de Franse schippers woensdag weer toegelaten tot de schippersbeurzen in Rotterdam, Temeuzen, Amsterdam en Maas- bracht. Het bestuur van de toerbeurtvereniging nam dat besluit woensdagochtend in alle vroegte, nog voor de beurzen opengingen, na overleg met de schippers. De boycot van Franse schippers heeft precies één dag geduurd. Op het moment dat de Franse schippersorganisaties lieten weten een soortgelijke boycotactie te zullen staken, deed ook 'Noord-Zuid' water bij de wijn. Dat gebeurde overigens onder pro test. want de toerbeurtvereniging is nog steeds van mening dat de Fran sen discriminatie plegen bij het toe wijzen van vracht. De problemen tus sen de Franse, Belgische en Neder landse binnenschippers ontstonden twee weken geleden toen in Frankrijk een 10-procentsregeling van vracht werd. De buitenlandse schippers moe ten in Frankrijk 10 procent van de vrchtsom afdragen aan de EATE, een commercieel orgaan dat de Franse schippers meer werk moet bezorgen. Duitse tanker in moeilijkheden door slechte weer VLISSINGEN Woensdagmiddag omstreeks één uur is de Duitse bin- nenvaarttanker 'Webertank 4' (1288 ton) op de Westerschelde ter hoogte van de boei Honte 5 in de omgeving van de Sloehaven door het slechte weer in moeilijkheden gekomen. De tanker, geladen met 1278 ton gasolie was onderweg van de buitenhaven van Vlissingen naar Duitsland. De hoofdmotor van het schip raakte, doordat er water in een brandstofsys teem was gekomen, buiten bedrijf, waardoor de tanker enkele ogenblik ken stuurloos was. Een vloot van zes sleepboten, waaronder de Boxer, Zwitserland. IJsland. De Ruijter, Breezand en Everingen, voer naar het binnenschip, maar de schipper had geen hulp nodig en bracht het schip ten anker. Nadat de bemanning van het tankschip het water uit de brand stof verwijderd had, zette de schipper de reis voort. Grote hoeveelheid munitie in bunker Cadzand ontdekt CADZAND De Explosieven Oprui- mings Dienst heeft woensdag een bunker aan de Boulevard de Wielin gen te Cadzand-Bad leeggehaald. Uit de bunker kwamen circa 560 lege hulzen van 60-millimetergranaten, die zullen worden gedumpt op een opslagterrein. Ook kwamen er drie zakken met munitie uit de bunker waaronder ka rabijn-, pistool-, mitrailleur- en .50- munitie. Deze werd woensdagmiddag om halfdrie in de Zwarte Polder te Nieuwvliet tot ontploffing gebracht. Verder werd één Duitse helm en een gasmasker aangetroffen. De Explosie ven Opruimings Dienst was met zes mensen ter plaatse. Het oorlogsmate riaal werd bij toeval ontdekt. Naast de bunker staat een opslagruimte van de heer M. L. Deze wilde dinsdag een paar gaten boren om een stelling vast te maken. Toen hij die gaten boorde, viel er een stuk uit de muur waarach ter de materialen lagen, De Franse schippers kunnen aan die heffing ontkomen door lid te worden van EATE. Voorzitter Ger. Looyschelder van 'Noord-Zuid': ,,Dat is natuurlijk pure discriminatie. En die blijft gewoon voortbestaan, hebben we begrepen. In ieder geval tot half oktober. Daarna zou er een andere regeling worden ingevoerd." Film Midgard gaat niet door MIDDELBURG - Omdat de verhuur- maatschappij niet op tijd de fïlmcopie kan leveren gaat de aangekondigde filmvoorstelling in Midgard van 'Co- me back to the five and dime Jimmy Dean' vrijdag 1 juli niet door. Het jongerencentrum Midgard is overi gens van 12 juli tot en met 18 augus tus wegens de vakantie gesloten. Als reactie op de 10-procentsregeling besloot 'Noord-Zuid' vorige week ook de Franse schippers, die in Nederland aan 'de reis' komen, 10 procent van de vrachtsom af te laten dragen. Die tegenmaatregel wordt pas ingetrok ken wanneer de Fransen besluiten hun systeem af te schaffen. Daar ziet het op dit moment nog lang niet naar uit. Looyschelder kreeg dinsdag wel van de Franse schippersorganisaties te horen dat de Nederlandse tegenmaat- Geslaagd GOES Aan de De Casembroot- school voor christelijke mavo te Goes slaagden voor het mavo-diploma de volgende leerlingen: Anja van Iwaar- den, Karin de Jager. Mirjam de Jager en Jacquelien de Visser, allen te Ka- pelle. Alle 108 kandidaten zijn nu geslaagd. regel door juristen zal worden ge toetst. ,,Maar volgens ons is ook die Franse 10-procentsregeling aanvecht baar." zegt de voorzitter van 'Noord- Zuid'. Overigens heeft ook de Franse overheid moeite met het nieuwe sys teem, Maar de regering voelt er weinig voor in te grijpen. Woensdagavond lichtte het 'Noord- Zuid'-bestuur de ontwikkelingen en de hele handelwijze van de afgelopen dagen toe tijdens een schippersver- gadering in Rotterdam. 'ENORME A CHTERSTAND VLISSINGEN - De MTS in Vlissingen verzorgt in samenwerking met de Nederlandse Leraren Opleiding (NLO) in Eindhoven vanaf september een cursus computeronderricht voor docenten uit het voortgezet onderwijs in Zeeland. Momenteel hebben zich al bijna honderd cursisten uit de provincie opgegeven, die geleerd wordt gebruik te maken van het hulpmiddel computer in de verschillende vakken waarin zij les geven. Aanleiding tot het opzetten van letjes. Het is voor een leraar altijd deze cursus is een aantal informa- erg vervelend, als zijn leerling meer tie-middagen geweest, die de MTS- kan vragen, dan hij kan beantwoor- directie heeft georganiseerd over den", verklaart hij. computerkunde. voor docenten die naar de Nationale Onderwijs Ten- De cursus wordt verzorgd door de toonstelling wilden gaan tijdens de NLO, van het Nederlands Genoot- paasvakantie. De belangstelling schap Opleiding Opleiding Leraren voor die middagen bleek zo groot, Beroepsonderwijs, in het gebouw dat werd besloten om een cursus op van de MTS. Als docenten zijn te zetten. Geïnteresseerde docen- aangewezen ir J. Timmers van de ten moesten voorheen daarvoor NLO Eindhoven en en ir A P de naar Eindhoven of Rotterdam. De Buck van de Vlissingse MTS. Er lerarenopleiding in Goes kent geen zijn in totaal vier cursussen Zij cursus computerkunde. Volgens di- duren elk 16 middagen van vier recteur M. A. P. Verhoeven van de lesuren, over een periode van 32 MTS in Vlissingen is besloten de schoolweken. Een cursus wordt ge- cursus door de NLO Eindhoven in houden op dinsdagmiddag tijdens Vlissingen te laten geven, omdat de even weken, van 13 30 tot 17.30 daar de apparatuur, lokalen en uur, één op dinsdag tijdens de docenten beschikbaar zijn. oneven weken, van 13.30 tot 17.30 „Nederland kent nog een enorme uur en één op woensdagmiddag achterstand in computeronder- van 13.30 tot 17 30 uur op de even richt, in vergelijking met landen als weken en een woensdag op de Japan en Amerika. Wij willen met oneven weken, van 15.30 tot 19.30 deze cursus bereiken, dat de docen- uur. Deze cursus begint wat later ten de leerlingen antwoord kunnen op de dag. om hiermee tegemoet te geven op vragen, die betrekking komen aan de vele cursisten uit hebben op de vele nieuwe ontwik- Axel en andere plaatsen uit kelingen op dit gebied. De kinderen Zeeuwsch-Vlaanderen. De curus maken zich het werken met de houdt rekening met mensen, die computer erg gemakkelijk eigen, nog geheel met de leerstof moeten onder meer door die computerspel- beginnen. Politie Terneuzen lost diefstal bouwplanken op TERNEUZEN De politie van Ter- neuzen heeft de diefstal van een aantal bouwplanken, gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag in de wijk 'Oude Vaart' in Terneuzen, op gelost. Oplettende omwonenden zet ten de recherche op het spoor van J. W. H. M. van der E. uit Terneuzen. Die bekende. Van der E. had de planken overigens al verwerkt in een schut ting. In de nacht van dinsdag op woensdag werden van een bouwterrein aan de Sloelaan in Temeuzen 450 trottoirte gels en 65 perkoenpalen gestolen. Ze vertegenwoordigen samen een waar de van zevenhonderd gulden. De poli tie verzoekt getuigen contact op te nemen met het politiebureau (01150- 94151). Oud-elftal Rilland wint reünie wedstrijd RILLAND - Het kampioenselftal van Rillandia uit het seizoen 1966-67 heeft een reuniewedstrijd tegen het huidige Rillandia I gewonnen met 3 - 1 Het oud-elftal werd op 4 januari 1967 kampioen van de vierde klas KNVB De leiding van de wedstrijd was in handen van scheidsrechter Fr. Wij- ADVERTENTIE) paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS Koopcentrum Groenendijk ELLEWOUTSDIJK Minister N. Smit-Kroes van verkeer en water staat hecht eraan het op Deltahoogte brengen van de Nederlandse zeewe ringen zo vlot mogelijk te laten ver lopen. Mede met het oog daarop heeft ze ir. P. van der Weele, het voormalig hoofdbureau dijkversterkingen Oos- terschelde, aangesteld als speciale coördinator voor de verbetering van de zee- en rivierdijken. In hoeverre Van der Weele gesteund moet worden door een coördinatiecommissie - met vertegenwoordigers van rijk, provin cie en waterschappen - bekijkt de minister nog. Eén en ander bleek woensdag bij de officiële start, van de dijkversterking te Ellewoutsdijk. Samen met dijk graaf G de Jager van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland draaide Smit-Kroes een grote afsluiter open (waarbij gedeputeerde J. de Voogd een krachtig handje hielp), waardoor er Westerschelde-zand achter de be staande, lage en zwakke zeedijk ge spoten werd. Het was de eerste dijk versterking die onder verantwoorde lijkheid van minister Smit in gang kwam en bovendien op basis van afspraken tussen regering en water schappen over de financiering. Van daar het officiële vertoon. Dijkgraaf De jager was ingenomen met de actie van de minister. Hij herinnerde eraan' dat de waterschap pen vorig jaar alles op alles zetten om méér geld voor de noodzakelijke dijk versterkingen los te krijgen. Een heli- koptervlucht met tweede-kamerleden was toen onderdeel van het offensief. De Jager zei dat de waterschappen erg bezorgd waren, omdat de veilig heid van velen ondergeschikt werd kamerleden warm had gemaakt oor dijkvernoging - zonder uitstel. gemaakt aan nnanciéle problemen, van een coördinatiecommissie om ir. Hij constateerde tevreden dat zulks is Van der Weele terzijde te staan, veranderd met de komst van een Minister Smit op haar beurt, zwaaide nieuw kabinet. De dijkgraaf prees drs lof toe aan de Unie van Waterschap- Zijn actie achtte de minister van Smit voor de voortvarende wijze pen en in het bijzonder dijkgraaf De aanzienlijk meer waarde dan het waarop ze de dijkversterkingen laat Jager. Ze merkte op dat deze-dankzij opvullen van het Haagse Binnenhol uitvoeren. Hij pleitte voor instelling het initiatief van de helikoptervlucht met spandoeken. Minister N Smit-Kroes bekijkt de Westerschelde vanaf de dijk bij EUeivoutsdijk Links naast haar M. van der Linde, ivaamemend hoofd technische dienst van Rijkswaterstaat m Zeeland en rechts dijkgraaf G. de Jager van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland. UTRECHT (ANPi De FNV vindt dat de kerncentrales in Borsseleen Dodewaard gesloten moeten worden zodra blijkt dat ze niet meer rendabel zijn. Dat heeft de federatieraad van de FNV besloten bij de vaststelling van de nota 'Energie, ons een zorg'. In die nota, waar de leden eerder dit jaar al mee akkoord gingen, spreekt de vakcentrale zich uit tegen kernenergie. Maar de vraag wat er met de bestaande kerncentrales moet gebeuren werd nog niet beantwoord in afwachting van het rapport van dc 'commissie-Beek' die de kosten van sluiting moest becijferen. Inmiddels is de commissie klaar en de FNV meent, dat Beek en de zijnen in een aantai gevallen van veel te optimistische ramingen zijn uitgegaan, met name wat betreft de levensduur en de belastinggraad van beide kerncentrales. Ook zullen de brandstof- en opwerkings- kosten waarschijnlijk sneller stijgen dan de commissie heeft berekend, zo liet de FNV destijds in een reactie weten. De commissie becijferde al met al sluiting van Dodewaard en Borssele op een bedrag van 3,4 tot 6,2 miljard.gulden terwijl de FNV op maximaal 1,5 miljard uitkwam Hoewel de FNV de sluitingskosten dus aanzienlijk lager raamt dan de commissie-Beek en bovendien kernenergie principieel afwijst, pleit de vakcentrale desondanks niet voor directe sluiting van de beide kerncentrales. Want zelfs indien de regering daartoe zou besluiten, moet eerst de energiewet worden gewijzigd. Bovendien zal men ook eerst de bestaande brandstofvoorraden op moeten maken. Die procedure vergt al gauw drie jaar. De stuwende krachten achter de Stichting Paradigma Films. Chris Hekhuis 'links* en Joop Kampman, tijdens de première van de door hen gemaakte educatieve film 'Ars Romana'. Speelfilms, waaronder met name de laatste tijd een flink aantal Nederlandse, gaan met enige regelmaat in premi ére. Met educatieve films is dat - en dat ligt min of meer voor de hand - heel anders. Die worden veelal in opdracht van uiteenlopende instellingen gemaakt en de aandacht die aan het verschijnen van een dergelijke film wordt besteed, beperkt zich in de meeste gevallen tot vermeldingen in vakliteratuur en filmlijsten. Educatieve films die uit pure liefhebberij ontstaan en op niet-commerciele basis worden gemaakt, zijn in dat genre helemaal een zeldzaamheid. De Vlissingse stichting Paradigma Films liet gisteravond in het Vlissingse welzijnscentrum Bachten Komme het publiek kennis maken met zo'n zeldzaamheid, de film 'Ars Romana'. Hierin slaat de oude Romeinse kunst en cultuur centraal. Regisseur/cameraman Joop Kampman uit Vlissingen vertelt waarom en hoe de film een voor Zeeland uniek project tot stand kwam. „De Romeinse kunst is lange tijd waar we wilden filmen een vergun- ondergesneeuwd geweest door de ning nodig. Niet alleen om opnamen Griekse. Maar je kunt die twee niet in musea te maken, maar ook voor tegen elkaar afzetten. De Romeinen de buitenlokaties. Zonder de tus- namen wel veel dingen over van de senkomst van Zammarano had het Grieken, maar voegden daar eigen heel wat meer moeilijkheden gekost elementen aan toe. Daar komt nog om de benodigde vergunningen te bij dat de Romeinse architectuur verkrijgen. Daar kwam nog bij dat superieur is aan de Griekse", aldus er een zeker wantrouwen tegen ons Joop Kampman. Als 'bewijs' voor heerste. De museumdirecties ge- die stelling voert hij een uitspraak loofden niet zo erg in het niet- aan van Michelangelo („De grootste commerciële van het project en ze kunstenaar en architect aller tij- waren bang dat we het museumbe den". aldus Kampman i. die bij het leid op een negatieve manier zou- aanschouwen van het architectom- den belichten. Toen die moeilijkhe- sche meesterwerk het Pantheon in den uit de weg waren geruimd. Rome moet hebben uitgeroepen: kregen we de vergunningen vrij „Dit is geen mensenwerk, dit is snel Bij de opnamen hebben we werk van engelen". zelfs bijzonder veel medewerking De Stichting Paradigma Films (pa- gekregen radigma is het Latijnse woord voor 'Ars Romana' bestaat uit drie delen 'voorbeeld') werd speciaal voor het van elk ongeveer een kwartier. Elk maken van 'Ars Romana' in het deel kan als aparte film worden leven geroepen, maar zal zeker niet beschouwd. Het eerste deel geeft worden opgeheven nu de film ge- een beeld van de invloed van de reed is. „De doelstelling van de Romeinse staat op de totstandko- stichting is het maken van educa- ming van kunstwerken. De staat gaf tieve films, (overheids)voorlich- op vrijwel elk terrein, of dat nu tingsfilms en artistieke films". Dat militair, politiek, economisch of re- laatste is volgens Joop Kampman ligieus was, opdracht tot de bouw gedaan om ook bijvoorbeeld speel- van uiteenlopende constructies. De films te kunnen maken. De stich- architecten beperkten zich niet tot ting staat ook open voor opdrach- het zuiver functionele en creëerden ten van derden „Dat wil echter niet ware kunstwerken. Kampman zeggen dat we elke opdracht zonder meer aannemen We moeten echt interesse in het onderwerp hebben, anders beginnen we er niet aan. Wij werken op niet-commerciele basis en die manier van werken waar borgt ons plezier in het filmen en onze onafhankelijkheid". De persoonlijke interesse van Kampman in zowel het filmen als de cultuur in de breedste zin van het woord - een goede combi natie, zegt hij zelf - was in feite de aanzet tot 'Ars Romana'. De stich ting, die behalve uit Kampman zelf bestaat uit Chris Hekhuis uit Vlis singen en J. P. Kampman (oom van de regisseur/cameraman), begon in augustus 1980 met de opnamen. In de loop van de twee daaraanvol gende jaren bracht de filmploeg in totaal ongeveer vier weken door in Italië, maar filmde daarnaast ook in Duitsland. Frankrijk en Neder land. Regisseur Kampman en geluids man Hekhuis werden in Italië bijge staan door de Italianen Antonio Mufaro (belichting) en Amedeo Zammarano (produktie). Met name de aanwezigheid van de laatste is van groot belang geweest voor het welslagen van "het project, aldus Joop Kampman „Het bleek in Ita lië allemaal veel moeilijker te verlo pen dan we hadden verwacht We hadden voor vrijwel elke lokatre noemt de Trojaanse markt in Rome als voorbeeld van een functioneel kunstwerk. Het tweede deel behandelt de rela tie tussen vermaak en kunst Dit deel van de film toont een aantal meesterwerken op het gebied van de portretkunst in het beeldhou wen „Ook daarin zie je een duide lijk verschil in Romeinse en Griekse kunst. De Grieken wilden alles zc mooi mogelijk en beeldden de men sen in feite uit als goden De Ro meinse beeldhouwer was veel realis tischer. Als iemand een gemene kop had. dan kreeg ook het beeld een gemene kop", aldus Joop Kamp man. In het derde filmdeel staat de relatie tussen de huisvesting en de kunst centraal Om het voor de bevolking aantrekkelijk te maken om in de stad te wonen, moesten tal van voorzieningen zoals riolering en waterleiding worden aangelegd. D! De produktie van de film werd zijn geheel door Kampman bekostigd. Hij wil liever niet kwijt hoeveel het precies heeft gekost, maar zegt wel: „Als deze film op commerciële basis was gemaakt, had het tussen de twee en drie ton moeten kosten. Wij hebben het voor een fractie daarvan gedaan. Hou het maar op een tiende deel". De produktiekosten hoopt hij terug te verdienen uit de distributie van de film, die met name geschikt is voor de bovenbouw van middelbare scholen Dat er een markt bestaat voor zijn film staat voor Joop Kampman vast: „We hebben con tact gehad met het Nederlands In stituut voor Audio-visuele Media (NIAM), de Nederlandse distribu teur voor onderwijsfilms. Die willen de film graag in hun bestand opne men, vooral omdat de vertegen woordiger van de NIAM van mening is dat het om een vrijwel nieuw produkt gaat en omdat er weinig films over de Romeinse kunst en cultuur zijn. Het NIAM heeft op dit moment echter geen geld meer be schikbaar. Toch kunnen we met het oog op mogelijke concurrentie niet te lang wachten. Temeer daar er volgend jaar een internationaal fes tival in Antwerpen is van niet- commerciële educatieve films. Het NIAM heeft al laten weten daar een Engelstalige versie te willen presen- teren. Dus zoeken we nu zelf naar instellingen die de distributie willen financieren". De muziek speelt een niet onbelang rijke rol in de film, al was het alleen maar door het feit dat er ruim een half jaar overheen ging voor ge schikte muziek beschikbaar was. „Ik had eerst bestaande muziek uitgekozen, maar dat klopte van geen kant. Daarin waren muziek- technieken gebruikt die ze in het oude Rome beslist niet kenden. Het genootschap Dante Alighieri wees mij daar op en bracht mij in contact met Moreno Beverini. Die heeft veel invloed gehad bij de keuze van de muziek Dies le Due van'Sint-Jutte- mls' heeft de fluitmuziek gecompo neerd die door Beverini wordt ge speeld Ook de overige muziek is speciaal voor deze film gemaakt". De gitaarmuziek werd geschreven en uitgevoerd door Yvette van Leer dam en Wemer de Witte uit Vlissin gen, de kopermuziek is van de hand van Peter de Rooij uit Goes en wordt gespeeld door 'Vlijt en Vol harding' uit Vlissingen, Henk Ha- rinck uit Goes is verantwoordelijk voor de door het Bevelands Kamer koor uit Goes gezongen muziek. Het slagwerk komt voor rekening van Kees But uit Nieuw en St Joosland. Daarnaast werkte nog een groot aantal mensen aan de film mee. onder wie de bekende Vara-presen- tator Joop Koopman. Kampman is zeer ingenomen met het resultaat, al ziet hij nog wel enkele onvolkomenheden in de film. Die zijn echter zo klein dat ze een buitenstaander niet opvallen. „Uit de film spreekt een zekerke persoonlijkheid, de film heeft 'ziel'. Dat komt door mijn eigen belang stelling voor het onderwerp en het streven naar perfectie. Dat was soms bij het ziekelijke af'. Hans Verbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15