jHulp provincie nodig voor weg over stormvloedkering PLAN VOOR WLNKELGALERLJ GRA VENSTRA A T MLDDELBURG Aanvraag rijksbijdrage voor districtsgezondheidsdienst Terneuzenaar beboet voor bijna-aanrijding betogers Borssele MINISTER SMIT OPENDE DELTA WEG GS: meer Petitie over Goese station voor minister Toeslag Debetrente subsidie «culturele -zaken Projectontwikkelaar: 60 winkeltjes PZC/ provincie 13 GOES Minister drs N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat vindt dat de provincie Zeeland mee moet helpen aan een snelle aanleg van de verkeersweg over de stormvloedke ring in de monding van de Oosterschelde. Het rijk heeft er op zijn vroegst pas over 15 jaar geld voor beschikbaar. „Om de verwezenlijking van het weggedeelte op en nabij de stormvloedkering toch te kunnen laten samenvallen met het gereedkomen van de kering zelf, heeft het rijk de hulp nodig van de regio", zei de minister woensdag in Goes, waar zij de verlengde Deltaweg (S 7) officieel opende. Ze deed een beroep op medewerking van het provinciaal bestuur om tot een vervroegde aanleg van de verbinding te komen, met name doelend op een voorfinanciering door de provincie. In haar toespraak ging Smit-Kroes kelijk is. Ze beklemtoonde dat de eraan dat er in Zeeland al drie tolver- 4ook in op de verbindingen tussen veertarieven meer moeten worden af- bindingen zijn. „en eigenlijk zijn dat Nj Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Ne- gestemd op de kosten van de aange- er drie teveel". Boertien beklemtoon- perland. Ze onderstreepte nog eens boden diensten. de dat het provinciaal bestuur het dat een vaste oeververbinding over en Commissaris van de koningin C. Boer- volstrekt ongewenst acht dat er een oa onder de Westerschelde wat het rijk tien wees tolheffing voor de pijlerdam vierde tolverbinding bijkomt. Hij betreft definitief van de baan is. De resoluut van de hand. Hij herinnerde toonde zich voorstander van een an- minister prees de kwaliteit van de veerverbindingen Kruiningen-Perk- polder en Vlissingen-Breskens. zegde rijkssteun toe om vooral het veer Vlissingen-Breskens te verbete ren door de inzet van een dubbeldeks veerboot mogelijk te maken. Drs Smit-Kroes voegde er wel aan toe dat een méér evenwichtige verhouding tussen opbrengsten en lasten noodza- Bestuur ANBO wil meer samenwerking met andere bonden GOES - Het bestuur van het gewest Zeeland van de Algemene Nederland se Bond van Ouderen heeft tijdens een vergadering in 'De Villa' in Goes besloten de banden met de protes tants-christelijke en de rooms-katho- Üieke bonden aan te halen. De ANBO verwacht dat door samenwerking de belangen van ouderen beter behar tigd kunnen worden. Het bestuur onder voorzitterschap van de secretaris van het gewest, de heer N. Vertregt, sprak zich verder uit voor een redelijke afspiegeling van de verschillende leeftijdsgroepen in een eventueel op te richten landelijke bondsraad. Het gewest Zeeland steunt hiermee de amendementen van het gewest Noord-Holland voor de algemene vergadering van de AN BO. Voorts werd aangedrongen op het verkrijgen van zoveel mogelijk in vloed in de besturen van de verschil lende verzorgingsinstellingen voor ou deren. GOES Leden van de belangengroep 'Open Deur' initiatiefgroep voor mensen met en zonder handicaphebben minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat woensdag in Goes eenpetitie aangeboden. Daarin wordt gepleit voor een betere toegankelijkheid van het nieuwe Goese station voor gehandi capten. Toen de minister, al klauterend over de spoorrails, het perron van de stoomtram Goes-Borssele bereikte werd ze opgewacht door leden van de belangengroep. Ze kreeg er het smeekschrift overhandigd en liet zich van een toelichting op de situatie voorzien door burgemeester W. Blanken van Goes. Smit zegde toe aan het probleem aandacht te zullen schenken. ADVERTENTIE Met ingang van 29 juni 1983 is de extra toeslag voor debet standen in rekening-courant, waarvoor de rente op het promessedisconio is gebaseerd, als gevolg van de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt, tot nader order bepaald op 0%(was Bank voor Zeeland N.V. ff MIDDELBURG - Gedeputeerde sta ten hebben de Zeeuwse staten een aantal voorstellen gestuurd voor ver hoging van subsidies, die culturele zaken gelden. Voor dat doel wil men het geld bestemmen, dat vorig jaar is .gereserveerd' in verband met de mindere kosten voor ,Uit' in Zeeland. Het gaat om in totaal 2 ton. De staten wordt voorgesteld 40 mille te geven voor evenementen van meer dan plaatselijk belang, eveneens 40 mille voor grensverleggende en ver nieuwende kunstactiviteiten en 30 mille voor bijzondere evenementen en experimenten, j de besteding van deze gelden denken gs aan een project van het muziekgezelschap ,St. Juttemis', een reeks concerten in Zeeland van het Rotterdams Philharmonisch Or kest in het komende seizoen en een project van het Zeeuwse Flup en Ju-bedrijf. Zeeuws Tijdschrift a Uit die gereserveerde 2 ton kan ook een vermindering van de rijksbijdrage ivoor kunstuitingen worden opgevan gen; gs hadden gerekend op 735.000 nv gulden, er komt 7 ton af van het rijk. eli Daarnaast wil men de provinciebij- te drage voor het Zeeuws Tijdschrift van osjlO op 20 mille' brengen, en in de toekomst zo mogelijk op dat bedrag - dat wil zeggen 25 procent van de goedgekeurde exploitatiekosten - houden. Ook is het mogelijk uit die pot een eenmalige stimuleringssubsi die te geven aan de stichting De Zeeuwse Inspan in de restauratiekos ten van diverse oude Zeeuwse rijtui gen. De stichting Beeldende Kunst Zee- land; te Goes kan wat gs betreft een eenmalige subsidie van 50 mille (uit het welzijnsfonds) krijgen voor de verhuizing van Goes naar het Kuiper- spoortcomplex te Middelburg. Men heeft in Goes onvoldoende ruimte om een verantwoorde expositie en opslag van de werken te kunnen waarborgen, Men verwacht van de verhuizing een toename van de abonnees; nu zijn dat er 354. Presentatie nieuwe single 'The Fenders' in Kruiningen VLISSINGEN Voor de duur van zes tot acht weken Lui gevolg heeft dat er een reserveschip - ook volgens is het loodsvaartuig Altair in Vlissingen gestationeerd patroon - moet worden ingezet, ter vervanging van het loodsvaartuig Fomalhaut, dat Wanneer de Fomalhaut weer operationeel zal zijn op dit moment zijn vaste dok- en reparatieperiode bestaat de mogelijkheid dat direct daaropvolgend het heeft. Volgens een wisselschema ondergaan alle acht tweede loodsvaartuig van het district Scheldemond - loodsvaartuigen van DSGM - verspreid over geheel de Spica - enige tijd uit de vaart wordt genomen in Nederland - hun periodieke onderhoudsbeurten wat verband met onderhoudsweken. dere oplossing voor de financiering van de weg, zonder aan te geven welke. De commissaris was bezorgd over de plannen voor wegensanering en met name het overhevelen van zo'n 3000 kilometer waterschapswegen naar provincie en gemeenten. Hij merkte op dat er in deze grote onze kerheid is over tal van zaken en dat daardoor de wegenzorg in het gedrang komt. Oeververbinding Hoewel minister Smit de toegang tot de vaste oeververbinding nog eens extra had afgegrendeld, gooide Boer tien er toch nog een balletje over op. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het regeringsstandpunt ten aanzien van het schrappen van de oeverver binding en het verhogen van de veer tarieven. De commissaris legde er de nadruk op dat het provinciaal be stuur nog altijd pro-oeververbinding is. „Niet alleen wat de algemene beleidsbeginselen betreft, maar ook wat betreft de gemaakte berekenin gen, die ten grondslag liggen aan onze bouwvoorstellen voor de vaste oeververbinding", betoogde Boer tien. Burgemeester W. Blanken van Goes legde uit waarom het doortrekken van de Deltaweg belangrijk is voor de Ganzestad Hij stelde dat een betere bereikbaarheid van industrieterrei nen en het verminderen van de ver keersdruk in de binnenstad. Goes tot een aantrekkelijker centrum van Zee land maken Namens het bedrijfsle ven sprak M. Duijnhouwqer. Dat be drijfsleven presenteerde zich trou wens tijdens de openingsceremonie op een opvallende wijze. Nadat minis ter Smit in een koetsje, al ringste kend, de S 7 had geopend, kwam er een défilé opgang. Geluidhinder, luchtverontreiniging, verkeersopstoppingen en andere on gemakken werden opzijgeschoven om een lange stoet automobielen over de nieuwe weg te laten rijden. Naast het particuliere bedrijfsleven deden ook instellingen als PTT, brandweer, watermaatsehappij en ANWB mee. Na de opening van de Deltaweg trokken hel bedrijfsleven en andere instellingen in een grote karavaan over de nieuwe weg. Minister Smit-Kroes keek toe. Rechts van haar gedeputeerde De Voogd en links van de minister commissaris van de koningin dr C. Boertien. GOES CENTRUM VOOR ZEEUWSE GEMEENTEN MIDDELBURG Namens de gemeenten in Zeeland gaat het gemeentebe stuur van Goes bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) een aanvraag indienen voor financiële medewerking aan een basis- of districtsgezondheidsdienst in Zeeland. In beginsel hebben de colleges van burgemeester en wethouders van alle gemeenten in de provincie hun medewerking toegezegd aan de totstandkoming van zo'n dienst. De staatssecretaris van wvc heeft inwoner eenmalig en 3,- per inwoner onlangs de stimuleringsregeling lan- steeds weerkerend, delijk netwerk basisgezondheidsdien- De gemeente Goes treedt bij de dis sten bekend gemaakt en op grond van trictsgezondheidsdienst op als cen- die regeling kan de dienst worden trumgemeente. Er is een gemeen- opgezet Er wordt gesproken over een schappelijke regeling ontworpen en rijksbijdrage van maximaal ƒ7.- per de gemeenten in de provincie is ge- INCIDENT BIJ KERNCENTRALE MIDDELBURG - De automobilist die op 4 oktober vorig jaar op een haar na twee demonstranten van de actie groep 'Stop Borssele' aanreed tijdens een betoging tegen de bouw van de afvalbunker bij de Borselse kerncen trale. is woensdag door de kanton rechter in Middelburg tot 100 gulden boete veroordeeld wegens het in ge vaar brengen van de verkeersveilig heid. De verkeersschout eiste voor deze overtreding 150 gulden. De bei de actievoerders, Addy van den Bos- se en Harry van Drunen, dienden na het incident een klacht in wegens poging tot opzettelijk toebrengen van lichamelijk letsel. Gezien het feit dat de zaak werd aangebracht bij de kantonrechter schatte het openbaar ministerie het gebeuren minder ern stig in. De pleger van het feit. J. de L. uit Temeuzen. verklaarde ter zitting dat het nooit zijn bedoeling was geweest demonstranten aan te rijden. De kri tieke situatie zou veroorzaakt zijn doordat een politiebusje hem het uit zicht versperde. De L. kwam die mor gen gewoontegetrouw rond kwart over acht een collega naar zijn werk in de centrale brengen om hem bij de hoofdingang af te zetten. Hijzelf keer de vervolgens om naar het infocen trum te gaan. waar hij werkt De beide demonstranten, die met een aantal anderen de poort blokkeerden met spandoeken 'nu bouwen, eeuwen rou wen' en "wij balen van afval en centra le'. verklaarden tegenover de politie dat zij nog maar net op tijd opzij konden springen voor zij door de auto zouden zijn geraakt. Ter plaatse ge maakte foto's, die door hen aan de politie werden verstrekt, gaven steun aan hun lezing van het gebeuren. Het hoofd van de bewakingsdienst van de kerncentrale had volgens het proces verbaal hevig horen remmen, maar had overigens niets gezien. Wel had hij De L. daarna een waarschuwing gegeven. Verkeersschout J. Boogers achtte het bewezen dat de twee demonstranten opzij hadden moeten springen. Hij vond dat De L. tegen de achtergrond van de situatie met een veel te hoge snelheid had gereden. De vraag of de mensen er op dat moment al of niet mochten staan deed zijns inziens niet terzake. Daarop wierp De L. tegen dat de burgemeester van Borsele inder tijd had gesteld dat het de demon stranten waren, die de verkeersveilig heid in gevaar brachten. Plv kanton rechter mr C. Brinkman concludeerde dat De L. gezien de situatie de nodige voorzichtigheid in acht had moeten nemen. „Dan zou de indruk niet ge wekt zijn dat u op hen inreed", aldus mr Brinkman. vraagd voor 15 september kenbaar te maken of zij tot die regeling toetre den. Het is de bedoeling, dat de basis- of districtsgezondheidsdienst zijn zetel krijgt in Goes met een bureau in Terneuzen. Taken die aan de districtsgezond heidsdienst zijn toebedacht zijn onder andere advisering aan de gemeenten en de provincie over gezondheidsza ken in het algemeen en op grond van diverse wetten; opsporing en bestrij ding van besmettelijke ziekten, voor lichting en opvoeding ter voorkoming van infectieziekten; bevordering van samenwerking met andere gezond heidsinstanties zoals het kruiswerk; inventarisatie van ziekteverschijnse len en doodsoorzaken in Zeeland: toezicht op hygiënisch gebied (bij voorbeeld in zwembaden en pen sions); verlenen van geneeskundige hulp aan politie en justitie en bij rampenbestrijding; het doen van lijk schouwingen. De dienst kan ook óp- treden als bedrijfsgezondheidsdienst voor de deelnemende gemeenten; ta ken op dat terrein kunnen zijn keu ring van personeel en onderzoek naar arbeidsverzuim. Wil de districtsgezondheidsdienst zijn werkterrein uitbreiden, dan moet dit gebeuren bij speciale meerderheid van stemmen: tweederde van de ge meenten moeten er mee akkoord gaan. Die uitbreiding moet worden gezien in bijvoorbeeld de jeugd- en schoolgezondheidszorg en werkzaam heden voor opname-adviescommB- sies voor bejaardenoorden. Het is ove rigens de bedoeling dat de huidige jeugdgezondheidsdiensten in een af deling van de districtsgezondheids dienst worden opgenomen. Per 1986 valt deze vorm van zorg verplicht onder de dienst. De dienst kan werkzaamheden ver richten voor organiaties die niet meedoen aan de gemeenschappelijke regeling; voor die werkzaamheden moet een tarief worden berekend. De districtsgezondheidsdienst krijgt een algemeen en een dagelijks bestuur en eventueel commissies. Het algemeen bestuur vergadert in het openbaar; het bestaat uit raadsleden. Het dage lijks bestuur telt negen leden; in ieder geval zijn daarbij de raadsver- tegenwoordigers van Goes, Middel burg, Temeuzen en Vlissingen. De directeur, waarnemend directeur en de administrateur van de dienst worden door het algemeen bestuur benoemd; het overige personeel krijgt de aanstelling via het dagelijks be stuur. De deelnemende gemeenten zorgen voor de financiering, terwijl - zoals gezegd - het rijk jaarlijks voor 3.- per inwoner van Zeeland bijdraagt De eerste ontwerpbegroting laat een to taalbedrag zien van ruim een miljoen gulden. KRUININGEN - Het Zeeuwse dansor- kest 'The Fenders' heeft een tweede single uitgebracht. De A-kant bevat 'A whiter shade of pale' en de B-kant hel rock'n rollnummer 'At the hop'. De nieuwe single wordt vrijdag cn zaterdag gepresenteerd tijdens optre dens in 'De Korenbeurs' in Kortgene (aanvang beide avonden 21 uur). '^De bijna drie jaar bestaande Beve- lands-Schouwse formatie wordt ge vormd door Jan Net (saxofoon), Eddie Tuik (zang, mondharmonica), Joop Faber (bas), René Goud (gitaar, zang), iRinie de Keijzer (orgel, zang) en Loek van Steenbergen (drums). MIDDELBURG - Als alles meezit komt er een winkelgalerij in de Mid delburgse Gravenstraat. Projectont wikkelaar De Waal Vastgoed BV uit Weesp heeft besloten om een gedeelte van de straat te renoveren. Het is de bedoeling dat er op een oppervlakte van tweeduizend vierkante meter zo'n zestig winkeltjes zullen komen. De oppervlakte van de bedrijven zal liggen tussen de tien en de dertig vierkante meter. Zoals eerder gemeld is er een bouw vergunning aangevraagd bij de ge meente Middelbürg. Een woordvoer der van de projectontwikkelaar ver telde woensdag „Het wordt een win- kelcentrumpje nieuwe stijl. Het is bestemd voor kleine ondernemers die bijvoorbeeld niet in de gelegenheid zijn om een heel pand te kopen of te huren, maar wel kleinschalig willen opereren. Het wordt een aaneenscha keling van winkels met een soort binnengebeuren dat er aantrekkelijk uit moet zien voor het publiek". Volgens de woordvoerder zal er aan de gevels van de panden in de Graven straat, die vanaf de Markt gezien aan de linkerzijde liggen, weinig worden veranderd. Behalve de bakkerij en de bijouteriewinkel, zullen de overige panden min of meer door midden worden gedeeld. In het midden komt dan de overdekte winkelstraat. Dat houdt tevens in dat de huidige win kels ongeveer de helft van hun ruimte overhouden. Nu staan de meeste pan den leeg. Alleen in het begin van de rij is een 'India-winkeltje' en in het laat ste pand is een groenten- en fruithan del gevestigd. De tussenliggende pan den worden, voor zolang als het duurt, verhuurd als opslag- en etalageruim te. Het pand waarin vroeger de garage Blaas was gevestigd (en dat ook leeg staat) zal in de toekomst fungeren als in- en uitgang van de winkelgalerij. Ook aan het andere uiteinde (de groentenwmkel) komt een toegang. Wat betreft de winkels die nu nog in gebruik zijn, vertelde de woordvoer der van De Waal. „Ondanks het feit dat de kantonrechter onlangs heeft beslist dat de groentenwinkel op 15 juni ontruimd had moeten zijn i we gens beëindiging van het huurcon tract), hebben wij met de huurder afgesproken dat hij er in ieder geval tot eind september in het pand kan blijven. Tevens hebben we hem aan geboden om terug te keren wanneer, de galerij er is". De heer C. Smits van de groentenwin kel: „Dat is inderdaad waar Ik vind dat zeer coulant van de projectont wikkelaar In de periode dat we niet kunnen draaien, hoop ik een nood voorziening te kunnen treffen Ik ben daar al over bezig, maar het is nog niet precies bekend, waar we eventu eel door zouden kunnen gaan. Ik hoop in ieder geval dat het dicht in de buurt van onze huidige winkel zal kunnen". In de 'India-winkel' was niemand aanwezig die iets over de zaak kon vertellen, omdat de huurder op het ogenblik in India zit om spullen voor zijn winkel in te kopen. Wat de kosten zijn van het totale project kon de woordvoerder van De Waal woensdag nog niet zeggen. „Er is veel 3S» geld mee gemoeid. Denk alleen maar aan de aankoop van de panden des tijds, het geleden renteverlies en de kosten van de verbouwing". Omdat de aanvangsdatum van de verbouwingen in eerste instantie af hangt van de gemeente Middelburg, omdat daarbij een aanvraag tot een vergunning is ingediend, vertelde een woordvoerder van de gemeente: Burgemeester en wethouders gaan in principe akkoord. Maar er komt nog meer bij kijken. Eerst zal de kwestie worden besproken in de commissie ruimtelijke ordening, die in augustus (de datum is nog niet bekend) wordt gehouden" Volgens de gemeentelijke zegsman komt de zaak dan in september aan de orde in de Middelburgse gemeente raad „Stel dat die ook met het plan akkoord gaat. dan wordt het bouw plan ter visie gelegd, zodat er eventue le bezwaren tegen ingediend kunnen worden Loopt dat ook positief voor De Waal af, dan rest nog de 'verkla ring van geen bezwaar' van Gedepu teerde Staten. Al met al schat ik, als alles er doorkomt, dat er niet voor januari 1984 met de werkelijke reno vatie kan worden begonnen". De Gravenstraat in Middelburg. Informatiepost voor kampeerders Grevelingendam VLISSINGEN - De Zeeuwse re creatie-ondernemers, aangeslo ten bij de Recron, breiden in samenwerking met de WV en met financiële steun van de pro vincie Zeeland hun informatie over de kampeerruimte in Zee land uit door de opening van nieuwe informatiepost bij het AC-restaurant halverwege de Grevelingendam. De Recron acht een nieuwe post, naast de reeds bestaande aan Rijksweg 58 ter hoogte van Krabben dijke, noodzakelijk vanwege de vraag naar informa tie en het strengere optreden van de Zeeuwse politie tegen het illegaal kamperen. De informatieposten bij Krab- bendijke en op de Grevelingen dam zijn van 1 juli tot en met 28 augustus geopend van vrijdag van 14 00 tot 20 00 uur. zaterdag van 10 00 tot 20.00 uur, zondag van 10.00 tot 14.00 uur en maan dag van 10.00 tot 18.00 uur. Op de overige dagen zal actuele in formatie op prikborden gehan gen worden. De post Krabben- dijke is bereikbaar onder het telefoonnummer 01134 - 2845 en de nieuwe post op de Grevelin gendam onder het nummer 01113 - 2835.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13