ZEELAND" Schreeuwend tekort aan leerlingen-bouwplaatsen Werktijdverkorting bij scheepsnieuwbouw KMS Twee doden frontale botsing Bruinisse Sterke (de) Zeeuw STUURGROEP KOORTSACHTIG OP ZOEK INZITTENDEN GEWOND PAGINA 11 GOES Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat opende woensdag per koetsje de verlengde Deltaweg <S7) in Goes. Met het steken van een ring verrichtte zij de officiële openingshandelingmaar bleef daarna met de lans bijna letterlijk steken. Na de openingshandeling kwam op de S7 een défilé op gang waaraan naast het particuliere bedrijfsleven instellingen als PTT. watermaatschappijbrandweer en ANWB deelnamen. <Zie pag. 13) TERNEUZEN Er is in Zeeland een schreeuwend tekort aan leerlingbouwplaatsen. Consulent J. A. de Kam van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf: „We zijn momenteel koortsachtig op zoek naar projecten, die in aanmerking zouden kunnen komen. Het is kort dag, want op dit moment komen de jongens van school en als het goed is zouden ze zo snel mogelijk aan de slag moeten kunnen op een of andere leerlingbouwplaats". Maar de stichting kan die schoolverlaters, die praktijkervaring willen opdoen in 'de bouw' nauwelijks zekerheden bieden. De Kam- „We hebben onlangs alle uitvoeren dan kunnen we zeker 90 gemeenten en woningbouwverenigin- procent van de jongens straks prak- gen in Zeeland benaderd en hun me- tijkervaring laten opdoen. Daarmee min of dewerking gevraagd bij het realiseren zouden we dik tevreden zijn", van een aantal bouwplaatóen. Die n„ 0h«v,h w j t, gemeenten en verenigingen hebben ?e.,St,c"me Vakopleiding Bouwhe lm eenmaal green on rie honwuwkt" dr»< participeert alweer geruime tod in de stuurgroep leerlingbouwplaat sen Zeeland, waarin werkgevers, de bonden, het bureau arbeidsvoorzie- de toekomst van de leerlin gen, die de praktijkopleiding volgen veilig te stellen. Voorzitter A. J. van Hooricks van de Regionale Opleidingscommissie Zeeuwsch-Vlaanderen van de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf vindt dat jaarlijks 20 tot 30 aankomende w,MUiaifflUuc0viu.u..K va*.uv- w bouwvakkers in -zijn' regio aan de leiding: We hebben in heel Zeeland mngen' hel mm'stene van volkshuis- slag moeten kunnen op leerlingbouw- nu 15 tót 20 projecten op het oog. vestin® en de Stichting Vakopleiding plaatsen Met dat aantal kan, volgens elkaar treffen ne «mirornon heeft hem. het natuurlijk verloop in de bouwwereld worden opgevangen Als en bouwverenigingen en probeert op lid van het Nederlands Verbond On- nu eenmaal greep op de bouwmarkt". Daarnaast wordt intensief overleg ge- ileegd met de Zeeuwse aannemers. )e consulent van de Stichting Vakop- uu LO LUI £t\J UIUJCbUTlI UU XICL UUt. w Haar concrete toezeggingen hebben stl"W°ep we nog niet. Mogen we projecten cen. beroep Bedaan op de gemeenten Zeeuws Warmbloed Paardenstamboek Dow bePerkt Produktie van ethyleenoxide houdt centrale premiekeuring SEROOSKERKE De afdeling Zee land van het Warmbloed PaardenJ stamboek Nederland (WPN) houdt saterdag 2 juli een centrale premie keuring bij manege 'De Eendracht' de Rijkebuurtweg in Scroosker- ke. De jury krijgt in totaal 129 paar den te beoordelen. Er wordt in drie ringen gekeurd. De keuringen begin- len om 10.00 uur precies. De plaat- ing van de 1-, 2- en 3-jarige merries ilsook de 4- tot en met 7-jarige ster- nerries met veulen vinden in het niddagprogramma, dat om 13.00 uur icgint, plaats. De tuigpaarden krij- n dit tweede programma-onder- eel aparte aandacht; voor het beste uigpaard is een ereprijs van het fdelingsbestuur beschikbaar, ils speciale attracties zal Ysbrand lhardon met zijn vierspan een de- lonstratie geven in presentatie en ressuur. Het middagprogramma Uidt 13.00 uur plaatsing van 4- tot en net 7-jarige stermerries met veulen; 3.20 uur keuring tuigpaarden; 13.40 uur kampioenskeuring oudere mer les; 13.50 uur rijpaarden open klasse; 4.15 uur demonstratie vierspan; 14.30 tur plaatsing en défilé eeryarigen; 500 uur huldiging Zeeuws WPN- portpaard 1982-1983; 15.15 uur plaat- lng en défilé tweejarigen; 15.45 uur ijpaardfokmerries en tuigpaard aan- espannen; 16.00 uur demonstratie 'sbrand Chardon met hindemisrij- en; 16.30 uur plaatsing en défilé riejarigen; 17.00 uur kampioenskeu- ing jonge merries. TERNEUZEN Dow Chemical brengt de produktie van ethyleenoxi de eind dit jaar terug. De maatregel, een gevolg van opgelopen voorraden en slechte prijzen op de wereld markt, geldt niet voor bedrijven in Terneuzen, Canada en de Verenigde Staten. Wél gaat de fabriek voor ethyleenoxi de in Samia, in de Canadese staat Ontario, dicht. De werknemers krij gen elders een plaats. Dow sluit niet uit. dat er in de toe komst een verdere produktiebeper- king volgt. Ethyleenoxide wordt gebruikt voor het maken van ethyleenglycol en een aantal dervaten. dememers Bouwbedrijf (NVOBi voegt hij daar echter direct aan toe: „Maar we moeten wel in het oog houden dat we met die leerlingen arbeidsplaatsen van de bedrijven innemen Daarom is goed overleg met de aannemers een eerste vereiste". Zeeuws consulent De Kam vindt het opleiden van 20 tot 30 jongens per jaar te weinig. „Volgens mij. maar ook volgens mensen uit de bouwwe reld moeten er zeker 50 tot 60 aan de slag, wil je er aan het eind van de rit 20 tot 30 overhouden". In Terneuzen werken zes toekomstige bouwvakkers momenteel op een leer- lingbouwplaató aan de Akkerwinde- laan in het plan 'Oude Vaart'. Ze worden begeleid door het Temeuzen- se aannemingsbedrijf Gebroeders Sb mons, dat er een aantal premiewonin gen bouwt. Die begeleiding neemt leermeester C. 't Gilde voor z'n reke ning. In maart zijn de leerlingbouw vakkers met de bouw van drie wonin gen begonnen, in september worden ze opgeleverd. De Kam van de Stich ting Vakopleiding: „Het is een bekend gegeven dat daar waar leerlingan werken prima kwaliteit wordt gele verd". Op een groot aantal punten - waaronder het hek van de Berghuijskazeme - in Middelburg zijn woensdagavond door leden van de verschillende vredesbewegingen affiches opgeplakt met een oproep deel te nemen aan de demonstratie tegen kruisrakketten (zaterdag) in Woensdrecht MIDDELBURG - Het Walchers Vredesplatform, een bundeling van alle vredesgroepen op Walcheren, heeft woensdag een oproep gericht aan de Zeeuwse bevol king om zaterdag deel te nemen aan een demonstratie tegen de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. De demonstratie begint in Hoogerheide zaterdag om 12.00 uur op het industrieterrein 'De Kooi'. Woensdagavond werd in Middelburg op een groot aantal punten in de stad affiches geplakt met de oproep zaterdag deel te nemen aan de demonstratie in Hoogerheide. In een persverklaring zegt het Vredes platform. dat door de vliegbasis Woensdrecht aan te wijzen als plaats voor de kruisraketten, minister De Ruiter van Defensie bijna reeds een daadwerkelijke plaatsing mogelijk maakt. Het Walchers Vredesplatform wijst de plaatsing van de kruisraketten waar dan ook in Nederland of Europa af. „Nu het de bedoeling is de kruisraketten zo dichtbij huis te plaatsen, moeten wij in Zeeland alleen nog maar duidelijker en nadrukkelijker verzet bieden tegen deze plaatsing", aldus het Vredesplatform. Om 13.00 uur begint de demonstratiemars vanuit Hoogerheide naar de ingang van de vliegbasis Woens drecht Daar zullen de demonstranten onder anderen worden toegesproken door IK V-voorzitter Mlent Jan Faber en Sieni Strikwerda van Vrouwen voor Vrede Om 16.00 uur wordt de demonstratie beëindigd. Vanuit Zeeland vertrekken zaterdag bussen naar de demon stratie onder meer vanaf het Stadhuisplein in Vlissin- gen en van de stations Middelburg en Goes. De demonstratie wordt gecoördineerd door de Informatie winkel in Middelburg. BRUINISSE Bij een ernstig verkeersongeluk op de rijks weg N 59 ter hoogte van Bruinisse zijn woensdagmorgen twee personen om het leven gekomen: de 42-jarige H. W. A. van Berne uit Tilburg en de 27-jarige M. C. van Loenen uit Goirle. andere twee inzittenden van de perso nenauto, J A. M van H. (24) uit Tilburg en J. J. M. van H, (24) uit dezelfde stad, werden met snijwonden en beenletóel opgenomen in het Zweedse Rode kruis-ziekenhuis in Zienkzee. De vrachtwagenchauffeur - hield aan het ongeluk een shock over. helft terecht en botste daarbij fron- De truck en de personenauto werden Zij zaten, samen met twee andere inzittenden, in een personenauto die over de rijksweg richting Zierikzee reed. Van Berne bestuurde de auto. Omstreeks kwart voor acht 's mor gens kwam het voertuig op on verklaarbare wjjze op de linkerweg- taal op een truck met oplegger, be stuurd door J. V. (51) uit Renesse. De ■ernield. De oplegger digd. 'erd bescha- Ooievaarsbestand in Het Zwin is flink uitgedund HET ZWIN Kou en regen hebben in de meimaand flink huisgehouden in het ooievaar-bestand van natuurge bied Het Zwin tussen Knokke en Sluis. Van de zes broedende paren konden er slechts twee hun jongen grootbrengen. De storm van 12 mei was een zwarte dag voor het vogelbestand in het natuurgebied. Er werden veel ver woestingen aangericht in de reigerko- lonies van West-Vlaanderen. „Tiental len jonge reigers die nog niet konden vliegen werden letterlijk het nest uit geblazen". schrijft conservator Guido Burggraeve in een bulletin Veertig getroffen vogels werden echter 'gered' en dertig van hen konden na verzor ging in het Zwin weer het vrije lucht ruim kiezen. Het gaat niet erg goed met het ooie vaarsbestand in het natuurgebied. Volgens de conservator werden in de zomer van 1982 nog 28 exemplaren geteld. Dit jaar zijn dat er nog 16. 'MOMENTEEL TEVEEL WACHTUREN' VLISSINGEN - De directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen overweegt om voor een aantal werknemers van de scheepsnieuw- bouwafdeling werktijdverkorting aan te vragen. Bij de KMS-scheepsnieuw- Louw werken ongeveer duizend mensen. binnen te halen De KMS maakt onder meer kans op een opdracht voor de bouw van vier korvetten voor Marokko. Volgens groeps-directeur Pröpper 'ontwikkelt zich dat positief. Het is echter nog niet duidelijk wan- Het staat volgens KMS-groepsdirec- KMS voor een belangrijk deel af van teur ir. B. C. G. Pröpper nog niet vast de vraag of De Schelde er in slaagt een neer er meer zekerheid zal ontstaan voor hoeveel werknemers arbeidstijd- aantal omvangrijke export-orders rond deze opdracht. verkorting zal worden aangevraagd „Wij hebben een werktijdverkorting in voorbereiding. Maar we zullen het intern nog verder moeten bespreken zei hij woensdag. De KMS-directie wil de arbeidstijdverkorting op een zo kort mogelijke termijn invoeren. Vol gens Pröpper worden bij de scheeps nieuwbouw momenteel dermate veel wachturen gemaakt, dat de arbeidsin spectie waarschijnlijk weinig moeite zal hebben met een aanvraag tot werktijdverkorting. Zoals bekend hangt de toekomst van de scheepsnieuwbouwafdeling van de Jubileum Onlangs kwam n onzer ver slaggevers beroepshalve bij een bruidspaar, dat zestig jaar was getrouwd. Hij trof in het feestlokaal bei den vief en monter aan, na - zo bleek tijdens het gesprekje - een sober, voorbeeldig, gezond en zuinig leven. Terwijl hij vertelde, ontdekte zij plotseling een lacune in zestig jaar echtvereniging „Wis je dat?" sprak zij haar echtgenoot aan. „ons bin in die zestig jaer nooit mee vakantie 'ewist". .Mè vrouwe," reageerde hij, ,,'t eit óók alsmae heréhend". Uitverkoop boeken COLIJNSPLAAT De Nederlands VLISSINGEN - Op de rede van Vlissingen passeerde woensdagmiddag onde. hervormde gemeente in Colijnsplaat veel belangstelling een gedeelte van het bergingsmaterieel, dat onlangs gaat zaterdag 2 juli uitverkoop hou- betrokken was bij de berging van het voor Antwerpen gezonken vrachtschip den van de boeken van de voormalige 'Mananne Gen' Voorop voer het zelfverende hefsehip Taklfft 4' de grootste bibliotheek van de hervormde ge- in z'Jn soort ter wereld - gevolgd door het bergingsponton 'Takheave 31'. meente. Belangstellenden kunnen za- getrokken door de Vlissingse sleepboten 'Banckert', 'Breezand' en de 'Van terdag van 13 00 tot 17 00 uur terecht Woelderen'. Het bergingsmaterieel behoort toe aan Smit Tak BV uit Rotter- bij het zaaltje aan de kerk. dam. BRESKENS De heer Krijn de Zeeuw vierde giste ren, woensdag, met zijn familie het feit dat hij 102 jaar geleden werd geboren. In de morgenuren werd zijn verjaardag met de bewóners van het bejaardentehuis 'Ter Schelde' gevierd in de gemeenschapsruimte, 's Middags werd het feest op de kamer van de heer De Zeeuw voortgezet met de familie. Namens de gemeente Oostburg kwam burgemeester C T Spijkerboer de 102-jarige gelukwensen Knjn de Zeeuw werd geboren in Terneuzen en verblijft sinds 1970 in het bejaardentehuis te Breskens Hij verkeert in goede gezondheid De Zeeuw kan goed zien en lopen De stok, die hij kreeg voor zijn honderdste verjaardag, blijft ongebruikt in de hoek staan. Hij staat 's morgens om acht uur op en gaat later in de morgen om de koffie Per dag drinkt hij één liter gele priklimonade Een andere kleur moet hy niet hebben De heer De Zeeuw is met zijn 102 jaar de oudste inwoner van (Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11