PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Woensdrecht wordt kruisrakettenbasis PZC 1 fr i De Koning jeugdlonen weigert motie uit te voeren kruisraket* ih Snuffelt li ook al tussen de Kleintjes? LAA TSTE WOORD AAN DE KAMER Happy Hotel Woensdrecht in de knel Arm kwijt, hoofd koel vandaag i STOP DE m M J i 226e jaargang no. 150 Woensdag 29 juni 1983 Regenachtig Half tot zwaar bewolkt en enige tijd regen of motregen Middagtempera- luur ongeveer 18 graden. Matige (Van onze parlementaire redactie) den aanwijzing van Woensdrecht als eventuele basis voor 48 kruisraketten. Wel leggen ze in hun reacties op de keuze van minister De Ruiter uiteenlopende iccenten. De oppositionele PvdA veroordeelt het besluit als „een nieuwe aj up op weg naar plaatsing van nieuwe kernwapens in ons land". Nog deze week zal de Tweede Kamer over de aanwijzing van Woensdrecht debatteren. Dat gebeurt waarschijnlijk donderdag of vrijdag. In december beloofde minister De Ruiter de Tweede Kamer om eerst met het parlement over de verdere voorbereidingen te praten, alvorens te overleggen met de betrokken gemeente- en provinciebesturen. Woensdrecht kreeg daarom slechts een afschrift van de brief aan de Kamer (Zie ook pagina 5) iiav Van onze parlementaire redactiei HAAG Minister De Ruiter (defensie) heeft de vliegbasis Woensdrecht in de gelijknamige Westbrabantse gemeente aangewezen als basis voor de 48 kruisraketten die Nederland in december 1986 eventueel zal plaatsen. In een brief aan de Tweede Kamer heeft hij zijn keuze gisteren bekend gemaakt. Het gemeentebestuur van Woensdrecht moet het met een afschrift daarvan doen. Met nadruk wijst de minister er op, van voorzieningen worden verstrekt, „dal op geen enkele wijze vooruit ..Mocht dit overleg onverhoopt niet wordt gelopen op de uiteindelijke tot een goed resultaat leiden, dan zal politieke beslissing over het al dan de regering haar verantwoordelijk- niet plaatsen van kruisvluchtwapens heid in deze nemen en gebruik maken in ons land". van de mogelijkheden die de wet haar biedt", zo dreigt De Ruiter met het De keuze voor Woensdrecht komt oog op mogelijk verzet van de ge- eerder dan De Ruiter aanvankelijk meente en anderen. De Ruiter noemt de keuze ,een zuiver technische beslis sing die er op is gericht het tijdschema voor een eventuele plaatsing uitvoerbaar te doen blijven". Volgens de bewinds man past dat in het kabinets- 4 beleid om de kansen van het wapenbeheersingsoverleg in k§ Genève zo groot mogelijk te houden. had aangekondigd. Hij wilde pas een plek kiezen in samenhang met de Defensienota. Die zal echter pas laat in het najaar verschijnen, door de problemen rond de kemwapentaken. Zo lang kan een keuze voor een basis waar eventueel kruisraketten kunnen worden neergezet echter niet wach ten, zonder het voorbereidingsschema in gevaar te brengen. Intussen was het overleg met de Ame rikaanse en NAVO-autoriteiten zo ver gevorderd, dat een keuze al mogelijk was, aldus de minister in zijn brief. Daarom heeft hij het parlement nu alvast ingelicht, „om daarmee duide lijkheid te scheppen die een einde maakt aan geruchtenvorming en on- eenmaliee uitkering voor gezinnen juiste beeldvorming over mogelijke In >JLt .JLimum plaatsen die in aanmerking zouden en alleenstaanden met een minimum- r NAVO-raketten in West-Europa is Nederland in december 198G aan de beurt om haar portie van 48 raketten in ontvangst te nemen. Argumenten Minister De Ruiter schrijft de Twee de Kamer dat Woensdrecht de beste mogelijkheden biedt om de wapens te herbergen, als plaatsing ervan in 1986 wenselijk wordt geacht. Op het zuidelijke, deel van de vliegbasis is zoveel ruimte beschikbaar, dat de wapens en alle benodigde voorzie ningen binnen de grenzen van het militaire terrein een plaats kunnen vinden, zonder de overige activitei- (Slot zie pagina 5 kolom 1) SALT LAKE CITY (APi Een serie explosies maakte definitief een einde aan het bestaan van het 71 jaar oude hotel Newhouse in Salt Lake City in de Amerikaanse staat Utah. Wat overbleef was slechts een berg puin waar het stof nog lang boven bleef hangen.. Raketten voor Woensdrecht Niet de door het Interker kelijk Vredesberaad ge noemde vliegbasis De Peel, evenmin dé basis Volkel, e Westbrabantse vliegbasis Woensdrecht op luttele kilometers van de grens met Zeeland - wordt de plaats waar over drie jaar mogelijk kruisraketten zullen worden opgesteld Een zuiver technische be slissing, zegt minister De Ruiter van defensie in een brief aan de Tweede Kamer, die er op is gericht het tijd schema aan te houden. Formeel heeft de minister gelijk, maar de politieke betekenis van het besluit kan niet worden ontkend. Nederland maakt de Navo er mee duidelijk, dat ons land wel degelijk als een loyale bondge noot moet worden beschouwd, ook al is de politieke beslissing over wel of niet plaatsen afhankelijk gesteld van het resultaat van de wapenbeheer- singsonderhandelingen in Genève tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Tegelijkertijd is Moskou te verstaan gegeven, dat het kleine Nederland niet van zins is vroegtijdig uit de Navo-boot te vallen. Meer dan dat zelfs: het besluit dient een aanspo ring te zijn voor de Russen om in Geneve tot een akkoord met de Ame rikanen te komen. Minister De Ruiter komt er m zijn brief rond voor uit. „De beslissing past in het beleid van de regering om maximale kansen te scheppen voor succes in Genève". De taxatie van minister De Ruiter sluit nauw aan bij wat in Navo-kringen leeft: slechts keiharde onderhande lingstactiek en niet toegeven aan druk dwingt respect af bij de Russen en geeft uitzicht op een akkoord Hoewel Nederland nog geen 'ja tegen plaatsing heeft gezegd, zal de Navo snel genegén zijn de aanwijzing van Woensdrecht als een positief teken op te vatten. Waar blijft De Ruiter dan met zijn 'puur technische beslissing?' Aanvraag eenmalige uitkering vanaf „half september DEN HAAG (ANP) Vanaf om streeks 15 september zijn op de post kantoren de formulieren verkrijg baar voor het aanvragen van de De daadwerkelijke bouw van de bun kers waarin de kruisraketten moeten komen, de commandoposten, en de 650 woningen voor Amerikaanse mi litairen die de kruisraketten gaan beheren moet in oktober 1984 begin nen. In de zomer van 1986 kan de basis dan gereed zijn. Volgens het plaatsingsschema voor de 572 nieuwe OVERLEG MET SOCIALE PARTNERS inkomen. De ihzendtermijn is aan een duidelij' ke tijdslimiet gebonden: voor 1 no- Zwi" ïember van dit jaar moeten de fornui- cle Noord-Brabant komen". In maart 1984 moet het overleg met de gemeente Woensdrecht en de provin- zijn, dat de WOENSDRECHT Burgemeester De Leeuw van Woensdrecht voorgrond nenden 515 gulden, voor eenouderge- omrlegde dtnsdagavond met Xjn ge- '«FT™ fle5n' Meenteraad over de brief van defensie ■taanden 400 gulden Ook bijstands- waarin Woe„sdrccht word, aangewe- gerechügden zullen dit jaar de eenma- een als basis v00r kernrakette„ llge uitkering moeten aanvragen. Rechts van de burgemeest„ zil kolo. Voor buitenlandse werknemers zuUen Schu[le m„ de vliegbasis woms. fc ders in huni eigen taal beschikbaar drechl die gistermorgen een kople urn. In de folders wordt voor hen een van de bnef de mi„ater «eren worden opgestuurd naar de vereisK vergunningen voor de bouw gemeente waar de aanvrager woont. Aanvragen die na die datum worden ontvangen, worden niet meer in ge handeling genomen. Dit blijkt uit het wetsontwerp van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) tot toekenning van een eenmalige uitkering aan ge zinnen en alleenstaanden met een minimuminkomen. De mtkering be draagt voor gehuwden en samenwo- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid is gisteren in politiek conflict geraakt met zijn eigen CDA-fractie. De minister weigert een motie van het CDA uit te voeren die de verlaging van het minimumjeugdloon per 1 juli met tien procent wil uitstellen als deze niet gekoppeld wordt aan de invoering van een 36-urige werkweek voor jongeren. nog in aanvaring met PvdA en WD. Duidelijk werd dat het voorstel van het CDA in feite toch neerkomt op een verlaging van de jeugdlonen met 10 procent. Niet uitgesloten is dat werk gevers hun jonge werknemers zullen dwingen voor dat geld 40 uur te werken, aldus de PvdA'er Moor Vol- Het CDA heeft voorgesteld de veria- De Koning bleek uiteindelijk bereid ging zo nodig enkele maanden uit te de motie te bespreken met de sociale §ens de VVD ,iel_ Voorstel van het stellen in afwachting van het overleg partners. Dat zou niet meer kunnen CDA kunnen leiden tot een lastenver van de minister met werkgevers en voor 1 juli. de datum waarop de zw,ai'in£ voor bedrijfsleven in ver werknemers. In de motie wordt de minister de kortmg wil invoeren Op ma rnQOtroc"3 vari regering gevraagd de maatregel even- jaarbasis moet de maatregel 230 mil- tueel dwingend op te leggen. De Ko- joen gulden opleveren, omdat ook de ning vindt echter dat hij hiermee in wedde van dienstplichtige militairen aanvaring komt met de sociale part- verlaagd worden. Daarom houdt de Volgens hem zou het dwingend voor schrijven een ontkrachting van het centraal akkoord betekenen. Hierin is afgesproken dat sociale partners vrij willig de arbeidstijdverkorting via on derhandelingen zullen regelen met gelijktijdige inlevering van loon. gelijking met de maatregel van De Koning De minister hield tegen het CDA-plan zijn bezwaar overeind dat daarmee het minimumuurloon niet zou wor den verlaagd. Mevrouw Oomen (CDAl wilde als bodemgarantie zien dat het nieuwe minimumuurloon De motie van het CDA lijkt gesteund moet gaan gelden voor een 36-urige minister vast aan de ingangsdatum van 1 juli te zullen worden door de PvdA en zou daarmee kunnen rekenen op een ka mermeerderheid. erkweek. De meer gewerkte uren krijgen de jongeren dan uitbetaald olgens het nu geldende uurtarief, zo Tijdens het debat kwam het CDA ook stelt het CDA zich voor. vertaling opgenomen van het aan vraagformulier. burgemeester overhandigde. Twee de monstranten betoogden tijdens de vergadering met spandoeken. De raad sprak zich met grote meerder heid uit tegen de plaatsing van nieu we kruisvluchtwapens in Woens drecht. Rilland reageert (nog) laconiek, de gemeente Reimerswaal is in het geheel niet blij met de eventuele komst van raketten in de naaste omgeving. Het Interkerkelijk Vredesberaad is geschokt 'de slechts denkbare oplos sing'. Onenigheid in politieke kringen over de 'affaire-Woensdrecht'. Pagina 4 en 5. LONDEN (RTR) Een arbei der in Engeland, wiens linke rarm bij een ongeluk was af gerukt heeft twee kilometer gelopen om hulp te krijgen. In een operatie van tien uur werd de arm aangenaaid. De chirurgische afdeling van het ziekenhuis van Stoke Man- deville ten noordwesten van Londen was optimistisch ge stemd over het herstel van de 25-jarige Roy Tapping. Tapping was aan het werk op een bedrijf in de buurt van Oxford, toen zijn linkerarm gegrepen werd in een hooima- chine en afgerukt net onder de schouder. Hij strompelde over akkers naar het woonhuis, zijn afgerukte linderarm dragende onder zijn rechter. Er kwam een ziekenauto en de arm werd in ijs verpakt. Artsen zeiden dat speciale mechanismen in het menselijk lichaam Tap ping hebben geholpen bij het oprapen van zijn arm, het be waren van het bewustzijn en het lopen naar de boerenwo ning. In het menselijk lichaam zijn onlangs chemische be standdelen 'endorfïnen' ont dekt die lijken op te treden als een natuurlijke pijnstiller. Medianota Minister Brinkman stelt op zeer korte termijn zijn medianota in het vooruitzicht. Zijn omgeving vindt dat wat optimistisch. PAGINA 2 Favoriet Ivan Lendl is-na de afgang van de andere kampioenen - de grote fa voriet op Wimbledon. PAGINA 17 Arafat Yassir Arafat schijnt snel terrein te verliezen Zijn aanhangers In de verscheurde PLO worden van hun plaatsen verdrongen. PAGINA 3 Mr Europe De VVD laat zijn Europarlementa riër Cees Berkhouwer, altijd goed voor wat publiciteit, vallen Hij verlaat het politieke en andere tonelen PAGINA 7 Gezondheid Staatssecretaris Van der Reyden - een dagje op bezoek in Zeeland - wil de nieuwbouw van ziekenhui zen nader afwegen Hij roept voorts op tot saamhorigheid in het revahdatiewerk. PAGINA 11 en 13 Radio en televisie: 2 Binnen- en buiten!.: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financed: 6 Provincie: 11, 13 en 15 Sport: 17 Waarom die haast met de aanwij zing? De Ruiter komt het ge wenst voor de Kamer te informeren voor het zomerreces en daarmee de duidelijkheid te scheppen, die een einde maakt aan geruchten vorming en onjuiste beeldvorming over moge lijke plaatsen die in aanmerking ko men. Voorwaar een ndbel streven, maar de werkelijke reden is veel meer. dat het kabinet nu in de gelegenheid is de publieke opinie te peilen Hoe veel verzet komt er tegen de aanwij zing? En welke vormen zal dat verzet aannemen? Het zijn vragen, waarop de regering maar al te graag antwoord wil hebben. Zij is dan alvast gewaar schuwd wat haar te wachten staat als eind dit jaar of begin volgend jaar de principiële en politieke beslissing moet worden genomen en de uitslag 'ja' zou zijn tegen plaatsing van atoomraketten voor de middellange afstand Het kabinet heeft het overi gens bijzonder moeilijk met de kern taken van Nederland, zoals deze week uit de botsing tussen minister De Ruiter en zijn collega Van den Broek van buitenlandse zaken is gebleken. De door De Ruiter voorgestane halve ring van het aantal kerntaken in ons land heeft binnen het kabinet tot een fikse ruzie geleid, Uiteindelijk is een compromis uit de bus gekomen, waar in niet wordt gesproken over afstoting van kerntaken, maar waarin de bond genoten wèl wordt gevraagd commen taar te geven op de Nederlandse 'be denkingen'. Dat betekent uitstel voor een aantal maanden. Geen principiële keuze voor vermindering van atoom- taken, maar slechts 'overwegingen' worden de bondgenoten toegezonden. Dezelfde bondgenoten krijgen een dag later te horen, dat Nederland in elk geval het tijdschema voor de omstreden plaatsing van ■kruisraket ten niet in de war zal sturen. Londen, Bonn. Washington en Brussel zullen zo langzamerhand steeds minder van de Nederlanders begrijpen. Oppositie en vredesbeweging heb ben zeer afwijzend gereageerd op de aanwijzing van Woensdrecht, be vreesd als zij zijn dat het effect op Genève nul-komma-nul is en dat de daadwerkelijke plaatsing, althans het besluit daartoe, een stap dichterbij is gekomen. De vredesbeweging staat uiterst wantrouwend tegenover elk besluit, dat in relatie staat tot plaat sing van atoomraketten. Niet zo ver wonderlijk als men weet. dat door de waanzinnige wapenwedloop van de laatste vijfentwintig jaar de aantallen vernietigingswapens zo zijn toegeno men. dat bij een gebruik van slechts een klein deel ervan de wereld wordt vernietigd. De aanwijzing van Woens drecht is geen op zichzelf staande gebeurtenis, niet alleen een 'puin- technisch besluit', zoals de minister wil doen geloven. Of het nu gaat om de plaatsing van SS-20 raketten aan Russische zijde of om voorbereidin gen voor de plaatsing van hetzelfde soort raketten aan Westerse kant. in beide gevallen gaat het om gebeurte nissen, die diep kunnen ingrijpen In het leven van de mens(heid). Lijd zaam blijven toezien als de tegenpar tij zich tot de tanden wapent komt als alternatief niet in aanmerking. De hoop moet gevestigd blijven op de onderhandelingstafel, waar de partij en het ooit eens zullen moeten worden willen zij een vernietigende oorlog vermijden De hoop van vandaag heet Geneve, te pas en te onpas gebruikt als de ontwapening ter sprake komt. Woensdrecht is slechts een station, het einddoel is en blijft Genève. Als vla Woensdrecht dit doel kan worden bereikt, mag niet worden geaarzeld. Maar de twijfels blijven. Helaas. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1