Gemeentegeld voor redden van Miniatuur Walcheren 2 1 Geen ongezuiverd afvalwater lozen in de Westerschelde Fransen torpederen deelname schippers aan rouleersysteem Postkantoren mogen open op zondag PROVINCIALE MEDEWERKING VOORWAARDE Veiling Goes wil één Zeeuwse organisatie Diamanten echtpaar Schrijfmachine gestolen bij inbraak Brandweer Duiveland wint gewestelijke wedstrijd Rucphen DIRECTEUR DIENST WATERSCHAPPEN Avondcross De Uitlaat Zaalvoetballers schenken Zonneveld luchtmatras Zomer- activiteiten in Domburg Dit bedrag wordt overigens niet con tant uitbetaald, maar vormt het ver schil tussen de normale Huurprijs, die Miniatuur voor de grond aan het Molenwater tot nu toe moest betalen. en de nieuwe symbolische huurprijs van 25 gulden per jaar. Het bedrag van 190.000 gulden aan inkomstender ving heeft overigens betrekking op de _i periode 1983 tot en met 1985. In '86 moet Miniatuur Walcheren weer het volle pond betalen. Keiharde voorwaarde voor het welsla- itdj ?en van het reddingsplan is overigens de financiële medewerking van het Zeeuwse provinciebestuur. De provin cie wordt gevraagd de aflossing van een aan te gane geldlening van een half miljoen gulden en de exploitatie tekorten over '83 en '84 te garanderen. Met de genoemde half miljoen gulden «1 het bestuur van de Stichting Mi niatuur Walcheren allerlei voorzienin gen treffen, die Miniatuur weer 'op de rails' moeten krijgen. Zoals gemeld stó lopen de bezoekersaantallen gestadig terug, hetgeen verliezen met zich mee- I brengt. Om deze terugloop om te buigen denkt het Miniatuur-bestuur aan het inbrengen van educatie en DINSDAG 28 JUNI 1983 PZC/provinc'e tVan onze Haagse redacteur IdEN HAAG Staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat heeft geen moeite met het openstellen van postkantoren bij bijzondere {clegenheden, zoals de braderie in Sluis die in 't weekeinde van 13 juni is gehouden. Op die zondag verkocht de PTT een speciale enveloppe van de plaatselijke ülatelistenveremging. die eén grote curiositeitswaarde kreeg juist omdat-ie op zondag werd verkocht Het SGP-Tweede-Kamerlid Van Rossum had de grootst mogelijke moeite met deze verstoring van de zondagsrust, die hij bovendien m strijd achtte met de PTT-voorschriften, en stelde vragen. Scherpenhuizen benadrukt dat geen PTT'er verplicht is om op zondag in Sluis te werken, en stelt dat het mogelijk moet blijven dat de postkantoren zich, ook op zondag, in bijzondere gevallen zoals bij plaatselijke manifestaties aansluit bij ..hetgeen door organisaties en publiek verwacht mag worden' MIDDELBURG - De gemeenteraad van Middelburg vindt dat Miniatuur Walcheren in de Zeeuwse hoofdstad moet blijven. Met de stemmen van SGP/,RPF/,GPV tegen, keurde de raad maandagmiddag in grote meerderheid een reddingsplan voor de met ondergang bedreigde toeristische attractie goed. De gemeente Middelburg is bereid om 190.000 gulden beschikbaar te stellen, waarmee kan worden voorkomen dat Miniatuur Walcheren per 1 oktober 'wijlen zoals wethouder H. Gillissen het uitdrukte. Wethouder Gillissen. cultuur op het Molenwater-terrein Hierbij wordt gedacht aan kleder drachtenshows. optredens, landbouw werktuigen, boerenkarren, video- en filmpresentaties over Deltawerken en off-shoreactiviteiten. Vraagtekens SGP RPF .GPV. CDA en VVD zetten tijdens de raadsvergadering vraagte kens bij de ingediende begroting van Miniatuur Walcheren, die deze partij en 'te ruim en te enthousiast' vonden. Progressief Middelburg en VVD za gen tevens meer in het verstrekken van een subsidie dan in het verlagen van de grondhuur. Maar volgens wethouder A. Berg- shoel'f is een subsidie iets structureels, in dit geval om iets tijdelijks. In '86 moet de attractie immers weer de volledige huurprijs betalen. Alleen de PvdA ging zonder beden kingen met het voorstel mee. zoals later ook de meeste andere partijen. De heer L. A Kodde (SGP. RPF .GPVi en zjjn fractie bleven echter tegen. Zij vonden de begroting van Miniatuur te ruim van opzet. Burge meester drs P A Wolters dacht aan vankelijk dat deze fractie uit princi piële overtuiging tegen stemde. ..Nee", zei de heer Kodde. ..in zo'n geval spreken we wel onze spijt uit. maar hoeven dan niet perse tegen te stemmen". Met de woorden ..Dat geeft dan hoop voor de toekomst", besloot de raads voorzitter de discussies over dit agendapunt. Serie diefstallen in Terneuzen TERNEUZEN Bij de Terneuzense gemeentepolitie zijn in het afgelopen weekeinde drie aangiftes gedaan van diefstalletjes. Bij de familie R. in de Dijkstraat werd bij een inbraak een klein bedrag aan klein geld buitge maakt. De daderis) kwam(en) het pand binnen via het dakraam. Van mevrouw M. K. werd het zeil van haai- surfplank gestolen. Dat verte genwoordigt een waarde van 279 gul den. Grotere schade was er bij een diefstal op een bouwplaats in de Vale riaanstraat Daar werden bouwplan ken gestolen ter waarde van 100 gul den. Het opnieuw uitzetten van de bouw kost evenwel nog eens 500 gul den. Westkappelaar moet opslag mest ongedaan maken Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG De paardemest die Westkappelaar A. Peene in zijn tuin aan de Molenweg had opgeslagen, moet worden weggehaald. Dat zegt de Kroon nadat Peene zelf protest had aangetekend tegen een gemeen telijk bevel om de mest te verwijde ren. De Kroon is het met de gemeente eens en vindt dat Peene op z'n minst hinderwetvergunning nodig heeft. Die ontbrak echter, en op grond daarvan kon de gemeente een voudig tegen hem optreden. Westkapelle vindt het niet zo plezierig om mestopslag in de bebouwde kom te moeten tolereren. Peene vindt dat standpunt weer wat overdreven, aan gezien de mest géén overlast veroor zaakt aangezien die is afgedekt. Pee ne wil absolut géén permanente op slag. doch de mest in z'n tuin verwer ken. Voor de Kroon is de zaak eenvoudig. Mest bewaren is hinderwetplichtig, een aangezien de noodzakelijke ver gunning ontbreekt, heeft Westkapelle Peene terecht bevolen die mest weer weg te halen. Beoordelingsdag Duitse herders SCHERPENISSE - De kringgroep Tholen en omgeving van de Vereni ging van Duitse Herders houdt zater- 2 juli een beoordelingsdag in Scherpenisse. De bijeekomst op het oefenterrein aan de Langeweg begint om 9.00 uur. Keurmeesters zijn J. Ameling. R. Dijkers en A. de Ruiter. GOES Het bestuur van de veilingvereniging Zuid-Beveland (VVZB) in Goes staat op het standpunt dat de vorming van een Zeeuwse vereniging voor behartiging van dc vcilingbelangen noodzaak is. De samenwerking van de - nu nog - vier fruitveilingen (Goes, Kapelle, Krabbendijke. Terneuzen) in de centrale tuinbouwveiling Zeeland (CVZ), is weliswaar goed en nuttig, maar reikt niet ver genoeg. Wel is het bij zo'n fusie noodzakelijk dat cr tevoren een goede planning en duidelijke afspraken worden gemaakt. Dit bracht voorzitter J. Valkier van de VVZB maandag naar voren tijdens de algemene ledenvergade ring van de vereniging. Hij constateerde, bezig aan zijn laatste jaarvergadering als voorzit ter, dat de mening over de vorming van één veilingorganisatie ook na jarenlange discussies nog altijd verdeeld is Volgens hem is het echter wel de wens van velen dat er in 't Zeeuwse één vereniging komt. Hij vestigde er overigens de aan dacht op datde samenwerking binnen de CVZ ertoe leidt dat pro blemen worden doorgepraat en eenmaal genomen besluiten ten aanzien van maatregelen worden doorgevoerd. „Dit zou wel eens als een landelijk voorbeeld aan de fruitveilingen gesteld dienen te worden betoogde de veilingvoor zitter. Valkier nep de fruittelers op bijzon dere aandacht te schenken aan het in zo goed mogelijke condititie aan bieden van fruit. Hij stelde dat steeds vaker blijkt dat alleen kwali teit wordt betaald. „Ik beveel dan ook een nauwer contact met de veilingleiding aan over de afzet van het fruit. Mogelijk dat het aanstel len van een fieldman wenselijk zou zijn", aldus de voorzitter van de VVZB Hij herinnerde eraan dat de veiling recent besloten heeft tot de nodige vernieuwingen: een nieuwe neerzethal annex koelcellen, die inmiddels is geopend en - binnen kort gereed - een fustloods Valkier beklemtoonde dat de VVZB straks beschikt over een veilingcomplex, dat aan de eisen van de tijd vol doet. Hij merkte op dat de ontwik kelingen van de techniek wel bijge houden moeten worden, met name ten aanzien van bewaring, sorte ring. presentatie, en dergelijke. Val kier constateerde dat de Goese veiling, dankzij het doorzettings vermogen van de leden, de ernstig negatieve financiële gevolgen van het champignonavontuur uit 1971/ '72 ruimschoots te boven is geko men. Lichtgewonde bij aanrijding KOUDEKERKE - Bij een aanrijding zaterdag op dc kruising Zwaanweg- Strandweg bij Koudekerkc is een automobilist uit Zoutclande licht ge wond geraakt. De automobilist. P. C'. D„ moest zich in het ziekenhuis laten behandelen voor een hoofdwond. Het ongeluk gebeurde, doordat een bestuurder van een personenauto. P. A S uit Goes, komende uit de Strandweg geen voorrang verleende aan de auto. bestuurde door D die over de Zwaanweg naderde. Door de botsing kantelde de auto van D waardoor onder meer de gasleiding van de gastank afbrak en de auto gas begon te lekken De gealarmeerde brandweer van Valkemsse kon het gaslek stoppen, waardoor verdere on gelukken werden voorkomen. Beide auto's moesten zwaar beschadigd worden weggesleept. Museumvrienden Vlissingen bijeen VLISSINGEN - In het gebouw van de Zeeuwse Muziekschool m Vlissingen hield de vereniging van Vrienden van het Stedelijk Museum in Vlissingen de jaarvergadering. De heer P. Wilde- rom schonk de vereniging een kerke- bijbel uit 1821 De avond werd beslo ten door uitvoeringen van leerlingen van de muziekschool op blokfluit gitaar, harp en piano Ook het accor deon-sextet trad op COLIJNSPLAAT Voor net echt paar Fieman uit Colijnsplaat was het maandag een heugelijke dag: A. J. Fieman (85) en G. F. Hollestel- le (82) vierden hun 60-jarige huwe lijksfeest. Ter ere daarvan konden familieleden en kennissen het dia manten echtpaar gelukwensen tij dens een receptie in Zeelandia in Colijnsplaat. De waarnemend burgemeester van Kortgene, L. van der Weele, kwam het paar namens de gemeente feli citeren. Ook de commissaris van de koningin, dr. C. Boertien. bracht, via een telegram zijn gelukwensen Fieman en zijn vrouw zijn allebei geboren op Noord-Beveland Hij in kats. en zij in Colijnsplaat. Ze trouwden in de geboorteplaats van mevrouw Fieman. Uit het huwelijk kwamen vier kinderen voort Fie man werd na zijn militaire dienst plicht politieman in Rotterdam, later veranderde hij van beroep en werd belastingambtenaar. Nadat hij met zijn zestigste vervroegd met pensioen ging. hield hij zich nog tien jaar bezig met fruitkweken. Het diamanten paar kreeg maan dag van alle kanten geschenken en bloemen aangeboden. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een kantoor aan de Hobeinstraat in Vlis singen is in de periode tussen 17 en 21 juni een elektrische schrijfmachine met geheugen gestolen. De waarde daarvan bedraagt ongeveer zesdui zend gulden. Een Vlissingse vrouw mist zeven be taalkaarten. sinds zij vrijdag haar boodschappen wilde betalen aan de kassa van een grootwinkelbedrijf in Vlissingen De kaarten moeten toen uit haar tas zijn gestolen. Uit een auto, die geparkeerd stond in de wijk Westerzicht- is in de nacht van zaterdag op zondag een radio-casset terecorder gestolen Twee gewonden bij ongeluk KOUDEKERKE Bij een ongeluk op de Vlissingsestraat in Koudekerke zijn maandagmiddag omstreeks 15.30 uur twee personen zwaar gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde, doordat de de 42-jarige fietser K. S. uit Koudekerke ter hoogte van de villa 'Ter Schelde' plotseling de weg overstak Hij werd daarop geschept door de 24-jarige motorrijder J K uit Vlissingen, De fietser liep ernstige inwendige ver wondingen op en zijn toestand was volgens de rijkspolitie gisteravond nog kritiek. De motorrijder had een hersenschudding en een kaakfrac- tuur Beide slachtoffers werden per ambulance vervoerd naar het Bethes- da-St Joseph ziekenhuis in Vlissin gen. De fiets en de motor werden vermeld. TOERBEURT NOORD-ZUID BESPREEKT PROBLEMEN TERNEUZEN' Franse binnenschippers hebben maandag op de Noord- Franse beurzen hun Nederlandse collega's belet mee te doen in het vrachtrouleersysteem, Op dc schippcrsbeurzen in de omgeving van Parijs ging het ordentelijker toe. Daar konden de Nederlandse schippers gewoon meedraaien in het 'eerste appel', dus op gelijke voet met hun Franse collega's. De Vereniging Toerbeurt Noord- Zuid' bespreekt vandaag (dinsdagi de problemen Bestuurder G J Looy- schelder „Morgen weten we meer. Dan maken we de balans op. Ik heb de indruk dat we in een impasse terecht komen". De ruzie tussen Franse schippers en hun vakbonden en de schippers van de Vereniging Toerbeurt Noord-Zuid spitsen zich toe op de afdracht van tien procent van de vrachtsom. Die is in Frankrijk verplicht voor alle schip pers die geen lid zijn van de Entrepri- se Artinasale de Transport par Eau (EATEi Franse schippers kunnen de heffing ontlopen door lid te worden, maar hun Nederlandse collega's heb ben die uitwijkmogelijkheid niet. Eind vorige week ontstonden daar door al strubbelingen op de Terneu zense sclnppersbeurs De Franse bonden brachten vorige ADVERTENTIb, week vrijdag zwaarder geschut in stel ling. Ze dreigden de Nederlandse bin nenschippers op het 'tweede appèl' te zetten, waardoor ze feitelijk buiten spel zouden komen te staan bij de verdeling van de vrachten Het plan werd echter nooit schirftelijk meege deeld aan de Vereniging Toerbeurt Noord-Zuid. ondanks herhaald aan dringen van die kant. Maandagmor gen werden de aangekondigde maat regelen ingetrokken, zodat op papier de Nederlandse schippers gewoon konden meedraaien in het verdeelsys teem. Dat verliep in Noord-Frankrijk niet vlekkeloos. Boze Fransen belet ten hun Nederlandse collega's vrach ten te accepteren. Gastel bereikte de vierde plaats Ook deze korpsen mogen deelnemen aan de landelijke wedstrijd VLISSINGEN - Dc brandweer van Duiveland is eerste geworden tijdens dc gewestelijke brandweerwedstrij den eerste klas in Rucphen. Tweede werd de brandweer van Vlissingen. Beide ploegen mogen deelnemen aan de landelijke wedstrijden eerste klas, op 24 september in Bunschoten. De derde plaats werd veroverd door Almkerk I. De brandweer van Oud- De brandweer van Ovezande kwam op de vijfde plaats en van Heinkens- zand op de zesde. Almkerk II werd zevende. Werkendam achtste. Midden Schouwen negende en 's Heer Arends- kerke kwam op de tiende plaats. paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS Koopcentrum Groenendijk VLISSINGEN De motorsportver eniging De Uitlaat uit Vlissingen houdt morgen (woensdag) de tweede avondmotorcross. Na de succesvolle drie-uurscross van vorige week wordt er deze avond gereden in man ches. Voor het eindresultaat telt de totaaluitslag over belde manches bij een gelijke stand is de plaatsing inde tweede manche doorslaggevend. Aan de start komen de klassen 50 cc mini. 50 cc origineel. 80 cc mini, 125 cc A en B, 250 cc en de 500 cc. De start van de wedstrijd is om 18.30 uur. TERNEUZEN De directie van de technologische dienst Zeeuwse wa terschappen en professor Fohr ver schillen van mening over de wijze waarop verontreinigd afvalwater kan worden geloosd op de Wester schelde. Forh vindt in een uiterste consequentie ongezuiverde lozing mogelijk, maar directeur ir. K. Slijk huis is het daar bepaald niet mee eens. In de vergadering van het algemeen bestuur van de technologische dienst maandagmiddag in Terneuzen stelde mj vast. „Van de biologisch afbreek bare stoffen komt. 35 procent van de lozingen op de Westerschelde uit Zee land. De rest is afkomstig uit België Het is de moeite waard om daarvoor een zuiveringsinstallatie te bouwen". Het dagelijks bestuur van de techno logische dienst vindt overigens wel dat er in het ontwerp-waterkwaliteits- plan Zuidelijke Deltabekken meer ruimte moet komen voor de water schappen om te zoeken naar eigen zuivenngsoplossingen. Met andere woorden: de dienst wijst, met de wa terschappen. algemene lozmgseisen van de hand. maar wil dat de voor waarden afhankelijk worden gesteld van de kwaliteit en de capaciteit van het water waarop wordt geloosd. Ir Slijkhuis „Volgens het plan gaan nu voor bijvoorbeeld het Veluwerand- meer dezelfde eisen gelden als voor de Westerschelde. En dat gaat met aan' Voorzitter G. J de Jager toonde zich gistermiddag verheugd dat de minis ter nu eindelijk de verordening kwali teitsbeheer oppervlaktewateren Zee land VKOZi heeft goedgekeurd Heet hangijzer daarbij was met name dat de adviezen van de technologische De Jager: „Maar ik heb niet de indruk dat daar een driftig gebruik van zal worden gemaakt. De uniformiteit in het beleid is sterk toegenomen. Wat mij betreft mag hel bindende karak ter van adviezen theorie blijven: in de praktijk zijn wel al een heel eind op weg meer eenheid van beleid tot stand te brengen. Een sehijnargu- ment om tot verdere concentratie van de waterschappen te komen is ook afdoende ontzenuwd..." L eden vergadering Zeeuwsch Genootschap MIDDELBURG - Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen houdt morgen, woensdag, een ledenvergadering in Abdij 11 te Middelburg. Op de agenda staan de benoeming van nieuwe leden, benoe ming van een vertegenwoordiging in het bestuur van het Zeeuws Museum en bespreking van de activiteiten van het Genootschap, zoals de excursie 1983. het lezingenprogramma, de En cyclopedie van Zeeland en publica ties. De vergadering begint om 19 30 OOSTIvAPELLE Dc jubilerende zaal voetbal vereniging Middelburg heeft aan het Zeehospitium Zonne veld in Ooslkapelle een luchtmatras cadeau gedaan. Het geschenk is de opbrengst van de verloting die de zaalvoetbalvereniging, die 10 jaar bestaat, tijdens het jubileumloernooi heeft gehouden. Het batig saldo van f 1347.45 - inmiddels verhoogd met vijf gulden aan rente - werd maan dagmiddag door een bestuursdelega- tie van de Middelburgse zaalvoetbal lers overhandigd aan de vertegen woordigers van Zonneveld. De sociaal pedagogisch directeur ian Zonneveld Rolf Zant ilmksi krijgt een cheque aangeboden voor een lucht matras door een delegatie van de jubilerende zaalvoetbalvereniging Middelburg, v l n. r. Ton Broodman. Bert Kraak en Jo Nijsen Het geschenk, dat besteld maar nog met afgeleverd is. krijgt een plaatsje in elèn van de peuteispeelzalen van het revalidatiecentrum, overhandigde de secretartis van de Middelburgse zaal voet bal vereniging Tom Brood man. het bedrag aan sociaal-pedago gisch directeur van Zonneveld. Rolf Zant Oud-voorzitter Bert Kraak en bestuurslid Jo Nijsen hadden een groot aandeel in de successen van de jubileumverloting Aan het toernooi van de jarige zaal- voetbalvereniging hebben in totaal 32 teams deelgenomen Het luchtkussen is van groot belang bij de revalidatie van de kinderen, die daardoor beter bewust worden van de bewegingen die zij maken. Het betreft hier een groepje dubbelgehandtcapte peuters Het groepje is sinds kort gestart en had een dergelijk luchtma tras dirngend nodig DOMBURG - Ome Ome Willem, de Harbour Jazzband, Bernadet- te, Jan Rietman. Anita Meijer en de Dutch Swing College Band treden deze zomer op in hel openluchttheater in Domburg. Ome Willem en Teuntje bijten donderdag 14 juli de spits af met een kinderprogramma dat 's avonds om zeven uur begint. De Harbour Jazzband is woensdag 20 juli te gast in Domburg. Het concert van dit dixielandorkest. dat onder leiding staat van Fer- di Meijer, begint 's avonds om half negen. Woensdag 27 juli is een show te zien met Bernadette, Jan Riet man en Anita Meijer. Rietman, bekend van het radioprogram ma Los Vast, presenteert de show, waaraan de winnares van het nationale songfestival Ber nadette en Anita Meijer muzika le medewerking verlenen De show begint om acht uur Het dixielandorkest de Dutch Swing College Band. die onder leiding staat van Peter Schilpe- roort. geeft woensdag 3 augustus ëën van z'n eerste concerten na een toernee door Rusland Het concert in Domburg begint 's avonds om acht uur De rij evenementen wordt woensdag 10 augustus besloten met een optreden van de Dutch Rhythm Steel- and Showband Deze formatie, die disco-, reggae- Zuidamerikaanse en steelband- muziek speelt, treedt op vanal acht uur De groep wordt bege leid door danseressen en door een limboshow. De evenementen zijn georgani seerd door Hans Wattel uit Oostkapclle. die ook het afgelo pen jaar tekende voor een -wel iswaar grotere- reeks evene menten in het Domburgse open luchttheater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9