D Eerste krachtmeting in voordeel Raas TT-ongeval Uncini toevallige samenloop van omstandigheden 'Alle blijvers9 in Tourploeg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t ZEEUW WEER MET TITEL NAAR ANDERE PLOEG ITALIAANSE RENNER NIET MEER IN LEVENSGEVAAR Startnummer één voor Zoetemelk Uitslag profs Real gelijk met Barcelona: 2-2 PZC PAGINA 9 MAANDAG 27 JUNI 1983 (Door Peter de Jonge GEULLE De eerste krachtmeting zit erop. Jan Raas, die begin mei bekendmaakte zich volgend seizoen te willen ontworstelen aan de sterke arm van Peter Post, heeft zijn ploegleider gisteren in het Zuidlimburgse Geulle laten zien hoe de verhoudingen op dit moment precies liggen. Het nationaal kampioenschap voor professionals werd een voor proefje op 1984, het jaar waarin voor de Nederlandse wielersport alles zo anders zal worden. De glorieuze winnaar daarvan was Jan Raas. Niet alleen bewees hij nog de sterkste te zijn, maar bovendien werd aangetoond dat de renners met wie hij volgend jaar een nieuwe ploeg zal vormen als collectief het „restantje" Raleigh veruit de baas is. Natuurlijk ontkende Raas in alle toonaarden dat zijn kampioenschap in dat licht moest worden gezien Maar achter de pokerface van de Zeeuw school vanzelfsprekend de blijdschap dat komend seizoen de nationale driekleur niet gedragen zal worden door de ploeg die hem sinds 1978 onafgebroken veroverde. En dat jt weer aan Post, die nu al weet dat hij met een 1-0 achterstand begint aan de confrontatie met zijn rebellen. Een dag nadat hij de „blijvers" voor- '/l beur gaf voor de Tour de France- ploeg, kreeg hij de rekening daarvoor al gepresenteerd. „Het kampioen schap loopt uitstekend zo", riep de succesvolle ploegleider halverwege de titelstrijd nog kwasie joviaal, maar of hij er zelf zo gelukkig mee was werd op dat ogenblik al ernstig betwijfeld. \l Iedereen, ook binnen de ploeg, hield voor de start van het Nederlands A kampioenschap rekening met het feit Njdat het een strijd van twee kampen tegen elkaar zou worden De vraag was alleen of het kon worden aange- toond. „Ze hebben beloofd dat het allemaal correct zou gebeuren", wast Henk Lubberding. happig op een der- nationale titel, te vertellen. „Toch ben ik in de wedstrijd wel achterdoch tig geweest. Je weet maar nooit. En als een van de oudsten van de ploeg voelde ik me verantwoordelijk om irop toe te zien dat het ook precies zo poed zou gaan" Zijn conclusie achter- If dat die toezegging in de praktijk A gebracht was Ook Post erkende dat. Immers, tij dens het kampioenschap werd geen regeltje overtreden. Desondanks werd de ploegleider al meteen na de Slart in verlegenheid gebracht. On- hjMmiddellijk na het vallen van de start- Ij vlag ontstond er ccn kopgroep van elf renners, die na tot negen man te ■A lijn uitgedund een voorsprong van drie minuten opbouwden. Raleigh met vier man vertegenwoordigd en onder hen bevond zich Leo van Vliet, die de avond tevoren in het hotel in Bom net als Winnen, Veld- scholten en Lubberding zijn hand opgestoken had toen er werd ge vraagd wie zich kandidaat stelde voor de titel. Post kon het zich dus niet beter wensen. Zo leek het tenminste, maar het feit was dat naast Van Vliet ook Jacques Hanegraaf, Ad Wijnands en Adrie van Houwelmgen zijn vertegen woordigers in de frontlinie waren. Allemaal renners dus die hun con tract met hebben verlengd en met Raas meegaan Omdat verder Adrie van der Poel en Jan van Houwelmgen. eveneens genoemd als toekomstige ploegmaats van Raas. zich in de spits ophielden, was wel erg duidelijk dat de Post-getrouwen niet in beste doen waren. De ploegleider greep dan ook naar de noodrem. Hoewel hij vrijwel PARIJS Joop Zoetemelk vertrekt vrijdag in Fontenay-sous-Bois met startnummer een voor de 70e ronde van Frankrijk. Wegens de afwezigheid van Bernard Hinault, de geblesseerde tourwinnaar van vorig jaar. heeft de organisatie van de ronde van Frankrijk Zoete melk het eerste rugnummer toegewe zen. omdat hij in 1980, als laatste renner vóór Hinault, de Tour de Fran ce won- zeker was van de kampioenstrui, gaf hij zijn kwartet opdracht om niet meer mee te werken Een zonderlinge beslissing, die tegen alle logica inging „We waren stomverbaasd", zegt Ad Wijnands. „toen we dat hoorden Maar het was wel duidelijk dat hij niet wilde dat Van Vliet kampioen zou worden. Die had zich net als Lubber ding, Winnen en Veldscholten kandi daat gesteld" De opvatting van de Limburger werd door Post tegenge sproken. „Zo", zei hij venijnig, „ver telt Wijnands wie er allemaal kam pioen wilden worden. Dat is in een intern gesprek aan de orde geweest en hij brengt dat naar buiten Dan weten we nu tenminste waar het lek zit" En vervolgens „Ik heb ingegrepen om dat de koers anders kapot is Dan dubbelt die kopgroep het hele peloton en is er voor het publiek een hele dag niets meer te zien". Een reddingsacties dus, een ingreep om het publiek terwille te zijn. Trou wens. Jan Raas („Ik heb er met hem overleg over gevoerd", betoogde Post) zei liet er wel mee eens te zijn: „Toen Post mij vertelde dat hij die jongens in de kopgroep verboden had door te rijden, kon ik er wel begrip voor opbrengen. Bovendien zat Van der Poel erbij en van voren was hij een gevaarlijke klant voor ons. Want de anderen hadden allemaal minder wedstrijdkilometers in de benen dan hij". Dat gebrek aan wedstnjdcompetitie voerde Raas trouwens ook aan voor het ontbreken van Winnen. Lammerts en Veldscholten bij die eerste aanval Hij poogde er het gerucht mee te ontzenuwen dat het Nederlandse kampioenschap een georganiseerde „actie" was. „De jongens die uit Zwit serland komen zitten in een koers als deze allemaal met dikke benen Ze hebben en grote reis achter de rug, een dag niet getraind Het betekent ROSTOCK In Rostock is zondag de loting verricht voor de Europese titel strijd volleybal die van 17 tot 25 september in Oost-Duitsland wordt gehouden. De Nederlandse heren- ploeg die zich onlangs in Den Bosch kwalificeerde voor dit toernooi, is in groep 1 ingedeeld met de Sovjet-Unie. Tsjechoslowakije en Finland Neder land speelt zijn wedstrijden in Erfurt. De damesploeg heeft als tegenstan ders vrijwel dezelfde ploegen als de heren Het Nederlandse team lootte in joep 2 de Sovjet-Unie. Tsjechoslowa- 4je en Roemenie. GEULI.E De uitslag van liet Nederlands kampioenschap van profs is: I Jan Raas i s Heererihoek» 222.2 km ;n 5 uur 37 min 33 sec 2 Henk l.ubberdinp. iVoorsti op 56 sec 3 Adrie van der Poel iHoogcrheideiop 1 00. 4 Jacques Hanegraaf iSchijn i z t 5 Johan van der Velde (Rijsber- gem z.t 6 Leo van Vliet lOudenboschi op 114 7 Heddle Nieuwdorp (Wemeldinge) op 1 16. 8 Wies van Dongen iBreda i op 1.36. 9 Hennie Kuiper (Putte) op 3 23. 10 Peter Winnen iVenrayi op 4.32. II Gerard Veld scholten (Older.zaaii na 31 ronden uil strijd genomen 12 Johan Lammerts (Bergen op Zoomi 13 Joop Zoetemelk (Germmy l'E vecque' 14 Fnts Pirard «Dorsu 15 Johnny Broers (Maartensdijk). 16 Co Montz (Bad- hoevedorpi na 27 ronden. 17 Fons van Katwijk (Oplooi na 26 ronden. 18 Ad Polak (Heinkenszandi n start, achttien dat ze eerst een paar uur warm moe ten draaien. Trouwens, de hele wed strijd heb je kunnen zien dat juist die renners het lastig hadden De enige uitzondering was Van der Velde, maar de rest kwam te kort" Inderdaad bleven de renners die een intensieve Tour-voorbereiding heb ben gedaan hijgend en puffend achter toen half wedstrijd een aanval van Raas en Lubberding („Toen Raas met me meewerkte wist ik meteen dat alles correct verliep", zei hij) het veld verscheurde. In de kopgroep werd ook net gedemarreerd (Van der Poel. Ha negraaf en Van Vliet reden weg) en zo werd er een geweldige slachting aan gericht Op het moment dat de kruit dampen optroken. was een leidende formatie van tien man: een zesmans Raleigh-blok. met verder Wies van Dongen. Heddy Nieuwdorp en Adrie van der Poel. De enige reactie uit de achterhoede was een aanvalletje van Hennie Kui per. die Peter Winnen meekreeg. De met een lichte verkoudheid kampen de Limburgse klimmer moest in de eindfase zelfs nog lossen van Kuiper. Die vormde echter geen bedreiging meer voor de kopgroep. Daaruit sprong tien kilometer voor het einde Raas weg. De man die tijdens de enqu'te van de dag ervoor zijn vinger niet had opgestoken, vertelde: „Ik wilde het laten afhangen van de omstandighedne. En die waren nu zo dat ik hel wel moest doen. Voor de anderen waren er teveel onzekere factoren. Dus veroverde hij met een weergaloze solo zijn tweede nationa le trui en opnieuw als lid van de ploeg van Post. Maar net als de eerste keer in 1976 zal de Amstclvener er maar een half seizoen van kunnen genieten, want ook toen stapte Raas naar een andere ploeg over. MADRID De naam van Real Ma drid is zo langzamerhand rijp om opgenomen te worden in het curiosi teiten-recordboek van Guiness, want als er komende woensdag in Barcelo na geen wonder gebeurt, zal Real Madrid voor de vijfde keer in dit seizoen een titel uit handen zien glippen. In de eersle wedstrijd in de finale om de Spaanse Liga Cup. gespeeld in het bomvolle Bernabeu-stadion in Ma drid, behaalde Real Madrid niet meer dan 2-2-gelijkspel tegen Barcelona. Alle doelpunten vielen na rust Barce lona nam in eerste instantie een voor sprong 0-2. via Carrasco en de uitblin kende Maradona. Maar onverwachts kwam Real Madrid toch nog op gelij ke hoogte, via Del Bosque en Juanito. door een penalty. De wedstrijd liep bij vlagen bijna volledig uit de hand. getuige de negen gele kaarten die werden uitgedeeld: zes voor Real Maand en drie voor Barcelona ASSEN De ironie wil dat juist Franco Uncini. die zaterdag tijdens de TT-raees in Assen zeer ernstig gewond raakte, zich als rijdersver tegenwoordiger sterk had gemaakt voor optimale veiligheidsmaatrege len op het circuit van Drente. Uncini kwam ten val in de tweede ronde van de wedstrijd in de 500 cc-klasse en werd vervolgens aangereden door de Australiër Wayne Gardner. De Italiaanse verdediger van de wereldtitel liep daarbij hersenletsel op en werd in zorgwekkende toe stand overgebracht naar het Asser Wilhelmina-zickenhuis. Van daar werd Uncini onmiddellijk verder getransporteerd naar de neuro-chi- rurgische afdeling van het Acade misch Ziekenhuis in Groningen. Het ongeval van de 28-jarige motor coureur was overigens niet te wijten aan onvolkomenheden aan het cir cuit of organisatorische louten Het lot van Uncini had daarentegen alles te maken met de sport waarvoor hij heeft gekozen De gebeurtenis van zaterdag had overal kunnen plaats vinden waar met racemotoren ra zendsnel wordt gereden De zeven doden, die de wegracerij dit seizoen al opleverde, zijn het trieste bewijs van de grote risico's die aan deze snelheidssport kleven Er waren in Assen zaterdag erg veel valpartijen De meeste coureurs had den het geluk dat ze er met betrekke lijk lichte verwondingen of helemaal schadevrij vanaf kwamen In het geval van Uncini was er echter spra ke van een zeer ongelukkige samen loop van omstandigheden. De renner uit Recanati lag in vijfde positie toen hij met zijn motor bij het uitkomen van de scherpe bocht bij de Bedel- dijk onderuit ging. Op dat circuitge- deelte is de snelheid betrekkelijk laag en Uncini leek zijn buiteling dan ook met met ernstige kwetsuren te moeten bekopen. Hij was echter met zijn motor op de baan blijven liggen, terwijl de rest van de in de tweede ronde nog dicht opeengepakte veld aan kwam stormen Linkerkant Jack Middelburg en Kenny Roberts passeerden hun gevallen collega en zijn machine aan de rechterkant, maar Gardner koos voor links. Juist op dat moment besloot Uncini zich met een zweefduik uit de gevarenzo ne te verwijderen en dook hij met zijn hoold legen de machine van de Australiër, die bij zijn uitwijkpo- ging al in het gras was beland en op zijn beurt ten val kwam. Gardner kwam er met een handbreuk vanaf, maar de wereldkampioen van 1982 kreeg bij de botsing een afschuwe lijke klap tegen zijn hoofd waardoor zijn helm afvloog en zijn lichaam een slag draaide. Bewegingloos bleef hij liggen. In het rennerskwartier ging direct het gerucht dat Uncini om het leven was gekomen, maar ondertussen was een reddingsoperatie op gang geko men Binnen zes minuten was de ongelukkige coureur in het Asser hospitaal vanwaar hij werd doorge zonden naar het Academisch Zieken huis in Groningen voor specialisti sche hulp Tijdens de persconferen tie na afloop van de TT werd gemeld dat de toestand van Uncini weinig riant" was, maar dat de situatie in het laatste uur met was verslechterd. Als verwondingen werden opgege ven een hersenkneuzing, gebroken ribben, een longkneuzing, een neus- fractuur, een bloeding achter het borstbeen en een kinwond. Zater dagavond kon TT-voorzitter Jaap Timmer tijdens de prijsuitreiking de mededeling doen dat het met Uncini iets beter ging Zondag toonden de artsen in het Academisch Ziekenhuis zich volgens een woordvoerder van de organisatie „gematigd optimistisch". Uncini rea geerde op prikkels en de bloeding achter het borstbeen bleek mee te vallen. Twee broers van de Italiaan arriveerden als snel in Groningen en ook diens ouders zijn inmiddels over gekomen. Er worden pogingen onder nomen de communicatie met Uncini op gang te brengen. Het ongeval in Assen staat niet op zichzelf. De Franse coureurs Pons en Rougerie verloren in het verleden hun leven in soortgelijke situaties. Ook zijn trachtten zich te redden voor achteropkomende motoren en liepen hun dood tegemoet. Wanneer Uncini zaterdag was blijven liggen zou hem waarschijnlijk niets zijn overkomen. De 53e TT werd, zoals gezegd, geken merkt door een groot aantal valpartij en. De 250 cc-klasse. waarin veel rij ders op vrijwel gelijkwaardig mate riaal slag leveren, spande wat dat betreft de kroon. In deze categorie ging een zevental coureurs in de fout De Fransman Balde stoof met een snelheid van 180 km bij de Ramshoek rechtdoor het gras in en koerste linea recta op een sloot af. Met zijn machine w erd hij via de walkant gelanceerd en de renner rolde zover door. dat hij op een ander gedeelte van het circuit bijna weer op de baan terechtkwam Wonder boven wonder krabbelde Bal de op eigen kracht weer overeind Zijn rechter kniebanden waren ernstig be schadigd. maar s avonds maakte de coureur alweer zijn opwachting op de prijsuitreiking. In de 250 cc brak ccn andere Frans man. Fernandez, zijn rechterhand. Bij de zijspannen ging de Westduilse combinatie Sleinhausen-Hahn over de kop. Ook hier vielen de verw on dingen mee. Hahn brak ccn pols De Nederlander Fred Damme kwam er ook niet helemaal zonder kleerscheu ren vanaf. Aan een val in de formule- 1-wedstrijd hield hij een aantal ge broken middenhandsbeentjes over. In de loop van de zondag ging de toestand van Uncini verder vooruit Hij was niet meer in coma en werd van de afdeling neuro-chirurgie overge bracht naar algemene chirurgie. Er was geen direct levensgevaar meer aanwezig. i Voor meer nieuws over de TT zie ook pagina 111 Winnaar Jan Raas GEULLE Peter Post heeft gisteravond de ploeg bekend gemaakt die vrijdag in Fontenay-sous-Bois van start zal gaan in de Tour de France. De Raleigh-ploegleidcr heeft gekozen voor de zelfde formatie die aantrad voor de Ronde van Zwitserland. Dat betekent dat hij een duide lijke voorkeur heeft getoond voor renners die hem volgend jaar trouw blijven. Alleen Johan van der Velde. Jan Raas en Leo van Vliet vormen de uitzonderingen op die regel. „De avond voor het Nederlands kampioenschap zei Post al dat de meest reële ploeg voor hem bestond uit de blijvers" liet. Ad WiinanrU 7ich bisteren ontvallen. „Toen wist ik genoeg" De Limburger valt buiten de boot, evenals Jacques Hanegraaf. Adrie van Houwelingen en de Belg Ludo Peeters De blijvers, van wie dit weekeinde met stelligheid werd beweerd dat ze volgend seizoen de Amerikaanse compu- terfinna IBM als hoofdsponsor hebben, ln de Tour-ploeg zijn Peter Winnen. Henk Lubberding. Gerard Veldschol ten. Johan Lammerts. Theo de Rooy. Gernt Oosterbosch en de Beig Ludo de Keulenaer Om Van der Velde kon Post moeilijk heen en hetzelfde gold voor de potentiele ritwinnaars Raas en Van Vliet. De nieuwe kampioen Jan Raas (mi met de zilverenHenk Lubberding ili en bronzenAdrie ian der Poel iri De Italiaan Franco Uncini een ronde voor zijn val gevolgd door de Australiër Wayne Gardner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9