J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Walesa ontkent te willen terugtreden PZC Arabische bemiddeling in conflict Syrië-Arafat Protest tegen Markerwaard kleintjes Prognoses: lichte winst Italiaanse socialisten TUMULT ROND ARTIKEL IN KRANT VATICAAN vandaag Stakers in Chili leëindigen actie Frankrijk nam proef met de neutronenbom Pakistan ontkent kernproef ;fï226e jaargang no. 148 baandag 27 juni 1983 Wolkenvelden Wolkenvelden maar ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratnur van 17 graden aan de kust tot 20 graden in hel binnenland Mati ge westelijke wind. drhaiend naar noordwest SOME AFP'DPA RTR L'PI) Onder een stralende zon zijn zondag de eerste lialianen naar de stembus gegaan voor de verkiezing van een nieuwe kamer fan afgevaardigden, v De stembussen sluiten maandag om 14.00 uur pas en het liep zondag bepaald teen storm. In de vroege ochtend was het in de stemlokalen nog wel redelijk - druk, maar in de loop van de middag bleek dat velen vooralsnog het strand prefereerden boven het stemlokaal. De Italiaanse kranten riepen zondag in groten getale met dikke koppen de kjpzers op toch vooral te gaan stemmen In Italië is stemmen verplicht, maar tegen niet-stemmers wordt niets spectacualaire verschuivingen worden met verwacht. Opiniepeilingen voorspellen dat de twee grote blokken, de christen democraten idci die op rond 38 procent, iets zullen verhezen. De laatste opiniepeilingen gaven de socialisten (PSIi een iets royalere winst: van 9,8 naar 13,4 procent. Deze winst zou de ambitie van PSI-leider Bettino Craxi om de eerste socialistische premier van Italié te worden kracht kunnen bijzetten. De Osservatore Romano van afgelo pen vrijdag had geschreven dat de rol van Walesa was uitgespeeld. Dit leid de zaterdag tot het onmiddellijke ont slag van de adjunct-hoofdredacteur ',r Virgilio Levi. De priester-journalist, die zijn functie bij het pauselijke u:' hofblad sinds elf jaar uitoefende, gaf 15 ten verklaring uit, waarin hij verze- c terde dat het gewraakte artikel uit- 0( sluitend zijn persoonlijke mening 111 ireergaf, en niet gebaseerd was op 15 informaties over de ontmoeting van Je paus met Walesa. De 'Osservatore' ;an zatergavond bevatte geen enkele v nededeling over zijn opstappen. Levi's artikel was een ere-saluut aan ïalesa, die „officieel nogmaals van iet toneel verdwijnt", en van wie „we nen zeggen dat hij zijn strijd verlo- heeft". Levi beëindigt zijn artikel ion met: „Door hem te woord te staan, ion heeft de paus voldoening gegeven aan rijn volk. Door er een besloten ont- moeting van te maken, heeft hij voor tomen dat zijn persoon een schadelij ke weerslag zou hebben op de delicate idi iase van nationale verzoening, die met reel moeite in beweging is gezet" De onmiddellijke weerklank in de n internationale pers. maar vooral in Polen, leidde tot de bliksemsnelle maatregel, die het artikel althans zijn officiële karakter ontneemt. ROME/WARSCHAU (GPD/DPA/AFP) De leider van de Poolse verboden vakcentrale Solidariteit, Lech Walesa, heeft ontkend dat hij voornemens zou zijn om het bijltje erbij neer ie gooien. Walesa riep zijn landgenoten op om de derde verjaardag van de akkoorden van Gdansk, waarbij de onafhankelijke vakbond Solidariteit door de autoriteiten werd erkend, aan te grijpen om de positie van Solidariteit te herstellen. Walesa verklaarde gisteren „zich sterker te voelen" na zijn ontmoeting met paus Johannes Paulus II op de donderdag. Daarmee weersrak hij een commentaar uit de Osservatore Romano, de semi-officiele krant van het Vaticaan. tigd werden de berichten, afkomstig uit bronnen bij het Vatikaan. dat de regenng in Warschau overweegt poli tieke gevangenen in het najaar am nestie te verlenen. Tevens zou eraan worden gedacht een einde te maken aan het wettelijk vervolgen van perso nen, die banden hebben met Solidari teit Tegelijkertijd gaf Walesa in een vraaggesprek voedsel aan de gedach te dat hij misschien - ook voor Solida riteit - niet langer de aangewezen persoon is om te onderhandelen. In een interview met het televisie-sta tion NBC verklaarde hij „Het pro bleem is niet wie er onderhandelt, maar waarover onderhandeld wordt. Het is niet belangrijk wie de proble men oplost. Als er personen zijn die dat beter doen. laat hen hun gang dan gaan". Zondag verklaarde hij echter dat hij nooit iets gezegd had over aftreden „Pas na een werkelijk bevredigend resultaat", zo verklaarde Walesa, zou hij bereid zijn om zijn functie aan een ander over te dragen. „Niet eerder", zo verzekerde hii Politburo Optimisme Na het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Polen leeft in dat land optimisme over het doen van conces- e!- sies door het communistische be- ind. Het pausbezoek heeft echter ok in Polen vragen opgeworpen over de toekomstige rol van Lcch Walesa. In kerkelijke kringen wordt aangeno men dat de onverwachte ontmoeting van generaal Jaruzelski met de paus aan de vooravond van diens vertrek de voorwaarden heeft geschapen voor ten mogelijke afschaffing van de staat fan beleg, volgende maand. Beves- Top-zakenman uit Taiwan doodgeschoten in Amsterdamse club AMSTERDAM Bij een schietpartij een besloten club in Amsterdam is de nacht van vrijdag op zaterdag rond halfeen de 36-jarige R. J. H. Chen uit Taiwan doodgeschoten. Het slachtoffer was vice-president van het Taiwanese staalconcern Taiwan Iron MFG Corporation, aldus een woordvoerder van de politie. Chen, die sinds woensdag in Nederland ver bleef. bezocht de club samen met een Japanse zakenrelatie. Aan de bar kwamen zij in gesprek met twee Chi nezen, die volgens de woordvoerder na hen de club waren binnengeko men. Plotseling trok een van hen een revolver en schoot van ongeveer een meter een aantal schoten op Chen af Chen overleed ter plaatse. Na de schietparij namen de schutter en zijn metgezel de vlucht. Een motief is nog onbekend. De daders zijn spoorloos. SANTIAGO (AFP/UPI) I)e nationa le Chileense confederatie van vracht- wagenbezitters en de confederatie van taxi-eigenaren hebben zondag gezegd de staking onmiddellijk te beëindigen. Zij waren afgelopen donderdag be gonnen aan een staking voor onbe perkte duur tegen het militaire be wind van generaal Pinochet, nadat de mijnwerkers in de kopermijnen hen waren voorgegaan. Het besluit werd genomen door een vergadering van de leiding van de twee vakbonden die zondag in Santiago bijeen was. Arbitrage Als de artsen hun hongerstaking beeindigen is de Israëlische rege ring bereid het conflict over de salariseisen van de artsen door onafhankelijke arbitrage te laten beslissen. Vandaag zullen de art sen op het aanbod van de regenng reageren. (PAGINA 3) lijkende grasrand te springen werd de Italiaan, die eerder zon der letsel voorbij gereden was door Jack Middelburg en Kenny Rob- berts. aan het hoofd geraakt door de machine van de Australiër Gardner. Lange lijd lag Uncini in hel zieken huis te Groningen in cotna. maar zondag in de loop van de dag kwam hij bij kennis. Er is geen levensgevaar meer. (PAGINA 9) TT Assen Regerend wereldkampioen bij de motorcoureurs 500 cc. de Italiaan Franco Uncini. is zaterdag bij de race van de halve liters tijdens Asser TT zwaar ten val gekomen Zijn machine gleed bij een verkeer de manoeuvre onder de coureur uit. waarna Uncini op het wegdek terecht kwam. Daar de snelheid niet zo hoog was. kon hij vrij ongedeerd opklaute ren. In een poging naar de veilig Kampioen Jan Raas heeft de eerste kracht meting met Post. bij wie hij weg gaat. in zijn voordeel beslist In het Limburgse Geuite werd de Zeeuwse toprenner nationaal kampioen. (PAGINA 9) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9, 10, 11,12,13,15 en 16. Het pausbezoek heert duidelijk een koortsachtige politieke diseussie op gang gebracht bij de communistische leiders. Het Politburo van de commu nistische partij is zaterdag onver wacht bijeen geweest. Het is hoogst ongebruikelijk dat bet Politburo op een zaterdag vergadert. Bijzonderhe den over de discussies zijn nog niet bekend. De situatie is ook ingewikkelder ge worden door berichten dal het War- schau-pact voorbereidingen treft voor een topconferentie. cHe volgende week in Moskou of m Warschau zou moeten worden gehouden. Deze berichten zijn echter niet van officiële zijde beves tigd. De Poolse autoriteiten voeren nu een propaganda-oampagne om de reis van de paus als een overwinning voor hun eigen koers naar buiten te bren gen. Twee politiemensen sommeren deze familie uit het Westdmtse Essen hun illegale kampeerplaats nabij de Brouwersdam te verlaten. VLISSINGEN - Ook dit zomerseizoen treedt de rijks- schuwend op. maar later werd meteen proces verbaal politie verscherpt op tegen illegale kampeerders. In opgemaakt. In totaal gingen 65 mensen op de 'bon', de nacht van zaterdag op zondag werden vooral op nadat bij het begin van de actie al zo n 100 anderen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland processen- naar campings waren verwezen De actie werd uitge verbaai uitgedeeld aan mensen die kampeerden op voerd door 18 politiemensen en zes ambtenaren van verboden plaatsen. Staatsbosbeheer In de vooravond trad men aanvankelijk slechts waar- (Zie ook pag. 5i. Madrid: kiezen tussen NAVO en eigen kernwapens Van onze correspondent! MADRID Spanje zal noodgedwon gen over moeten gaan tot de installa tie van kernwapens, indien de rege ring zou kiezen voor militaire neutra liteit. Dat is één van de voornaamste aanbe velingen van een rapport over de Spaanse veiligheid van een inter-mi- nisterièle commissie van defensie en buitenlandse zaken dat binnenkort gepubliceerd zal worden. Probleem bij een dergelijke keuze is echter, zo concludeert het rapport, dat Spanje op korte termijn niet kan beschikken over eigen kernwapens. Een andere mogelijkheid om in de Spaanse defensiebehoefte te voorzien is intergratie in de NAVO. Over even tuele plaatsing van NAVO-raketten wordt met geen woord gesproken. Het uitlekken van het defensierap port komt daags nadat premier Felipe Gonzalez in Washington een referen dum over continuering van het (be vroren) NAVO-lidmaatschap aankon digde voor begin 1985. Gonzalez' zal pleiten voor blijvend lidmaatschap van de NAVO mits Spanje politieke tegenprestaties ontvangt (lidmaat schap van de EG en onderhandelin gen over Gibraltar). DAMASCUS/BEIROET AFl'/RTRi De crisis tussen Syrië en de leider van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO, Yasser Arafat, heeft bet afgelopen weekeinde veel stof doen opwaaien binnen de Arabische we reld. Algerije en Saocdi-Arabië be gonnen bemiddelingspogingen, waarover officieel niets is meege deeld. Arafat reisde zaterdag naar Praag, waar hij een rede hield tot de vredes conferentie. Zonder Syrië te noemen veroordeelde hij de „Arabische en niet-Arabische pogingen zich met ge weld te verzetten tegen de PLO en tegen de onafhankelijke nationale be sluiten die de PLO-neemt". Over het bezoek dat minister van buitenlandse zaken Ahmed Taleb Ibrahimi van Algerije aan Damascus bracht werd niets meegedeeld Enkele uren na Arafats uitwijzing vrijdag sprak hij met de Syrische president. Hafez al Assad. De Algerijnse minister sprak verder met vertegenwoordigers van Arafats Fatan, met dr. Georges Habash van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en Nayef Hawatmen van hel democratisch front voor de bevrij ding van Palestina. Deze twee Marxis- Busongeluk in Frankrijk kost leven 5 toeristen AVALLON (AP) Bij een busonge luk, zondagochtend vroeg bij de Franse plaats Nitry, zijn vijf Britse toeristen omgekomen en 22 anderen gewond gerakt. Drie gewonden zijn er ernstig aan toe. De bestuurder van de bus, die zijn passagiers van een vakantie in Spanje naar een vliegveld ten noorden van Parijs reed. was in slaap gevallen. De inzittenden. 40 schoolkinderen, van een andere bus en van een personen auto die bij het ongeluk betrokken waren bleven ongedeerd HAMBURG (ANP) De Franse minister van defénsie Charles Hernu heeft toegegeven dat Frankrijk een proef met de neutronenbom heeft genomen in de Stille Oceaan en dat Parijs overweegt het wapen in produktie te nemen. In een uitgebreid interview met het Westduitse blad Der Spiegel zei Hernu dat hij 'geen elementaire defensiegeheimen' prijs geeft ..als ik u vertel dat we het nieuwe wapen hebben beproefd' tischê groepen besloten zaterdag een gezamenlijk politiek en militair com mando te vormen. De twee leiders spraken zich uit voor een democratische hervorming van de PLO-structuren, waar tegen het met geweld oplossen van interne Palestijnse problemen, zoals de anti- Arafat strijders hebben gedaan. Ha- basj sprak in de loop van zondag met de Syrische president. De secretaris-generaal van de organi satie van Islamitische conferentie, ha- bib Chattl. is zondag laat in Damas cus aangekomen waar hij volgens de Syrische radio wil bemiddelen tussen de Syrische regering en Arafat. De OIC. die door Saoedi-Arabié finan cieel wordt ondersteund, telt 30 Ara bische en Islamitische leden-landen. Moordenaar De groot-mufti van Jeruzalem, sjeik Saad Ed-Din el-Alami. heeft zondag gezegd dat het 'de plicht' is van „iedere Moslim om de Syrische presi' dent Hafvez al-Assad te doden". As sad is volgens de sjeik „een moorde naar van Moslims die gehoorzaamt aan zijn Amerikaanse meester". De groot-mufti zei du na een vergade ring van religieuze hoogwaardigheids bekleders in de Al-Aqsa-moskee iri Jeruzalem. De Islamitische leiders na men daar een resolutie aan waarin zij ..president Assad en zyn regime ver oordelen en de steun van alle Palestij; nen voor Yasser Arafat en de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie (PLOl opnieuw bevestigen VOLENDAM (ANP) Aanleg van de Markerwaard zal in de visserijsector leiden tot een geweldige kapitaalver nietiging. De voorzitter van de Orga nisatie Van Rand- en IJsselmeervis- serij (OVRIJ). C. H. van der Linde, die dit zaterdag heeft gezegd tijdens een manifestatie in Volendam tegen in poldering van het Markermeer, meent dat op de Markerwaardreke ning een kostenpost van zeker 250 tot 300 miljoen gulden voor de visserij moet worden gezet. Na inpoldering zullen volgens de voorzitter 150 vis sers 'brodeloos' worden en aan de wal nog eens zo'n 600 mensen. „Zelfs voordat men tot aanleg van de Markerwaard Is overgegaan staat de Markerwaard rekening door de kosten hiervan 'rood'", aldus Van der Linde Volgens de OVRIJ-voorman zal die rekening wel rood blijven, ook als wordt gekeken naar bijvoorbeeld de kosten die zullen zijn gemoeid met het op peil houden van de kwaliteit van het IJsselmeerwater, met het beper ken van de schade als gevolg van bodemdaling op bet Noordhollandse 'oude land' en met de ontsluiting en ontginning voor de landbouw Onder het motto IJsselmeer het wa ter meer waard voor later' werd voor de derde maal een grote manifestatie gehouden voor het openhouden van het nog overgebleven deel van de vroegere Zuiderzee. NEW DELHI (DPA) De Pakislaan- de ambassade in New Delhi heeft zaterdag het bericht tegengesproken, dat Pakistan op 13 juni zijn eerste kernproef heeft genomen. De Indiase regering liet weten dat er sprake is van een 'zeer ernstige' situatie als het bericht juist is. Een woordvoerder van de Pakistaan!- dc ambassade zei dat het bericht in het links georiënteerde Indiase dag blad Patriot' een 'puur verzinsel' is;. Hij verklaarde dat deze krant bekend staat om haar Pakistan-vijandige be richtgeving Argentinië Het militaire bewind in Argentinië heeft het gedeeltelijke verbod op vakbondsactiviteit, dat in 1979 werd ingesteld, zaterdag opgehe ven Daarmee kan de destijds ontbon den eenheidsvakbond CGT weer wor den opgericht. Met het oog op dé komende verkiezingen op 30 oktober hebben zaterdag vier liberale en ge matigd consevatieve partijen een coa litie gevormd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1