Regering Israël zwicht voor hongerstaking artsen PZCfi De Brauw: belangstelling voor BMD teleurstellend Ongeregeldheden in Krefeld bij bezoek van George Bush MERENDEEL ZIEKENHUIZEN AL GESLOTEN het weer Nieuwe techniek bevruchten eicel buiten baarmoeder Prinsen op golfbaan Veel doden bij overstromingen in India FSV overweegt opkomst in zeeland minimaal acties bij NS Als u straks maar niet zegt dat we niet gewaarschuwd hebbenNog maar 7dagen korting. ffielpt iHi centJI Scherpe kritiek zwarte leider op het ANC 161 MAANDAG 27 JUNI 1983 PZC/ binnen-buiten land (Van ome correspondent) JERUZALEM De Israëlische regering is zondag gezwicht voor de eis van de stakende artsen om het conflict over de salarissen en werkomstandigheden door onafhankelijke arbitrage te laten beslissen. De regering heeft daaraan wel de eis verbonden dat er onmiddellijk een einde komt aan de hongerstaking waaraan meer dan de helft van de artsen deel neemt. Deze hongerstaking duurt nu al bijna twee weken. De werkstaking van alle artsen begon echter al vier maanden geleden. schuldigde de pers ervan de bevolking door hersenspoeling tegen hem op te hitsen, Zoon Het besluit van gisteren viel na een igdurige kabmetszitting. De artsen zullen vandaag hun antwoord aan de igering opstellen, maar het was zon dagavond al duidelijk dat alleen de technische details nog uitgewerkt moesten worden. Het merendeel van de ziekenhuizen is de afgelopen dagen dicht gegaan, omdat de hongersta kers niet langer naar behoren hun taak konden verrichten. Het regeringsbesluit wordt als een nederlaag gezien voor minister van financiën Yoram Aridor in zijn strijd tegen de inflatie en pogingen de loon stijgingen aan banden te leggen. De artsen, die als ze beginnen een basis- loon van 350 dollar longeveer 980,-) per maand hebben, hadden een loons verhoging van 100 procent geëist. Ari dor stelde dat het onmogelijk was de collectieve arbeidsovereenkomst te doorbreken omdat dan ook andere sectoren pressie op de regering kon den uitoefenen. De minister, tot voor kort zeer popu lair omdat hij de belasting op vele luxe artikelen had afgeschaft, be- Opvallend in de besprekingen de afgelopen dagen was dat Begin zijn zoon Benjamin Zeev bij de onderhan delingen heeft ingeschakeld al draagt deze geen enkele officiële ver antwoordelijkheid. Volgens de poli tieke ingew ijden verlaat Begin zich de laatste tijd steeds meer op zijn zoon. nadat de Israëlische premier een halfjaar geleden zijn vrouw heeft verloren. De populariteit van Begin is de afgelo pen twee maanden met tien procent gedaald. Dit heeft het Pon-onderzoek sinstituut voor het dagblad Ha'Aretz uitgezocht. Volgens de uitslag, zon dag. liep de populariteit van de pre mier van 54.5 procent ln april terug tot 44.7 procent. De onderzoekers on dervroegen 1.200 Israëliërs, volgens hen een dwarsdoorsnede van de be volking. ZEIST Prins Claus ben prins Johan Friso volgen nauwlettend het spel van de teamgenoten van Johan Friso. De jonge prins nam zaterdag op de Utrechtse Golf- en Country Club 'De Pan' deel aan een teamwedstrijd Ook zijn grootvader prins Bemhard speelde, in een ander team. mee' Pnns Claus speelde niet mee. maar volgde ivel het spel van zijn zoon op de voet. NEW DELHI (RTR) Bij overstro mingen in de Westindiase deelstaat Gujarat zijn minstens 280 mensen omgekomen, gevreesd wordt dat 230 vermisten ook dood zijn. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken van Gujarat zondag verklaard. Hehkopers van de luchtmacht zyti ingeschakeld om ongeveer 100.000 mensen die door het water van die buitenwereld zijn afgesloten van voedsel te voorzien. Na drie dagen zware moessonsregens overspoelde het water de streek Saurashtra m deze staat, waar veel aardnoten wor den verbouwd. In het zwaarst getrof fen gebied. Junagadh. werden 60 dor pen afgesneden van de buitenwereld Volgens overheidsfunctionarisse Is het water zondag beginnen te zakken Zy schatten de de schade op miljoe nen guldens. Duizenden stuks vee zijh verdronken in het water, Geen bestand Oost-Timor Ge neraal Subiyakto, het hoofd van de inlichtingendienst van het Indonesi sche leger, heeft zaterdag het bestaan tegengesproken van enig staakt-hei- vuren tussen Indonesië en de afschei dingsbeweging Fretilin op Oost-Tl- mor De vertegenwoordiger van het Fretilin in Europa. Abilio Araujó. had vrijdag in Lissabon gezegd dat een bestand werdt getekend. Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag tot en met vrijdag. toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Deltagebied Weerbericht Deltagebied Een frontale storing, die de afgelopen nacht vanuit het noordwesten gepas seerd is, trekt verder naar het zuiden. De aangevoerde lucht komt oorspron kelijk vanuit de noordelijke Atlanti sche oceaan en is daardoor tamelijk Ins,.maar droog. De botsing tussen deze koele lucht en warme lucht bo ven Zuid-Europa zal vanmiddag bo ven Zuid-Duitsland en Frankrijk veel onweersactiviteit veroorzaken Een krachtig hcgedrukgebied boven de oceaan houdt de komende dagen een noord-west circulatie in stand. De verwachting voor vandaag luidt: overwegend droog weer. met zonnige perioden en een kleine leans op een bui. De wind blijft tussen west en noordwest en is matig en zal zelfs af toe vrij krachtig zijn. De middag- temperatuur wordt niet heger dan ongeveer 21 graden De komende nacht daalt het kwik tot rond de 12 graden. Vooruitzichten voor dinsdag: overwe gend droog en af en toe zon Tamelijk koel. matige west-noordwesten wind. Vakantielanden Weersvooruitzichten voor diverse Europese Unden. medegedeeld door het KNMI. gel dig voor dinsdag en woensdag Zuid-Skandinavic. Zuid-Finland: Half tot r bewolkt en enkele buien Middag- temperatuur rond 18 graden Britse Eilanden. Beneluxlanden, Noord- Duilsland. Noord-Frankrijk: Wolkenvel den, ook af en toe zon en voornamelijk in Schotland en Noord-Engeland wat regen. Middagtemperatuur van 16 graden in Noord-Schotland tot 23 graden in Noord- Frankrijk Midden-Frankrijk, Zuid-Duitsland. Alpen landen: Zonnige perioden en kans op enke le lokale regen of onweersbuien. Middag temperatuur rond 25 graden Zuid-Frankrijk. Italië. Noord-Joegoslavié: Zonnige perioden en enkele lokale onweers- buiten Middagtemperatuur rond 26 gra den Spanje, Portugal: Aanvankelijk nog kans onweer, later zonnig en droog Middag temperatuur van 20 graden aan de Spaanse noordkust tot 31 graden in Zuid-Spanje. Zuid-Joegoslavie. Griekenland: Zonnig en warm, middagtemperatuur tussen 26 en 33 graden. Nautisch bericht Wind: west-noordwest 4-5. zicht: goed: temperatuur kustwater: ruim IS graden: afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis: maxi mum golfhoogte monding Schelde's. fond de halve meter tijdens hoog water. ZON EN MAAN 28 juni Zon op 05.22 onder 22.04 Maan op onder 07.58 ROTTERDAM (ANP) Het team van de Eras mus-universiteit in Rot terdam, dat behulp zaam was bij de geboor te van de eerste reageer buisbaby van ons land past sinds enkele maan den een nieuwe tech niek toe waardoor mo gelijk in de toekomst operatief ingrijpen drastisch terugge bracht zal kunnen wor den. Dit heeft professor dr. A. C. Drogendijk, lid van het univer- steitsteam, meegedeeld. Om een zwangerschap tot stand te brengen wordt in Rotterdam een eicel buiten het lichaam bevrucht en daarna in de baarmoeder ge plaatst. Als een zwan gerschap uitblijft kan overgegaan worden tot een nieuwe poging. Bij zo'n nieuwe poging moet echter opnieuw operatief een eicel uit de eierstok worden ge haald. Sinds enige maanden is men er in Rotterdam toe overge gaan meerdere eicellen in een keer te isoleren, deze vervolgens diep te vriezen en als de tijd daar is. te ontdooien en te bevruchten. Het aan tal operatieve ingrepen kon daardoor dus be perkt blijven. Of de nieuwe techniek succes heeft, zal de praktijk moeten uitwijzen, aldus dr. Drogendijk. Welis waar is nu een van de vrouwen na gebruikma king van deze techniek zwanger, maar het is met bewezen dat deze zwangerschap een ge volg is van de buiten- baarmoederhjke be vruchting. Voor zover bekend is alleen in Au stralië met zekerheid een 'diepvries-reageer buisbaby' geboren. UTRECHT (ANP) Het hoofdbe stuur van de Federatieve Spoorweg vakvereniging overweegt acties bij NS tegen het inleveren van twee procent loon per 1 oktober. Het bestuur sluit daarbij langdurige werkonderbrekingen of meerdaagse stakingen niet uit Het heeft alle 4.400 leden in een brief opgeroepen, eind augustus, begin september afdelmgs- vergadering te bezoeken waarop wordt gepraat over de vraag of en zo ja hoe acties moeten worden gevoerd De vervoersbonden FNV en CNV en de Vereniging van Hoger Spoorweg personeel hebben de FSV laten weten, dat ze nu nog geen stappen tot acties willen of kunnen ondernemen HILVERSUM (ANP) De voorzitter van de Brede Maatschappelijke Discussie Energiebeleid (B.MD), jhr. mr. De Brauw vindt dat een teleurstel lend aantal Nederlanders van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om zijn mening te geven over het toekomstig energiebeleid in Nederland. Er zijn volgens hem grote regionale verschillen te constateren in de inte resse van het publiek. De Zeeuwse bevolking en de inwoners van de regio Rotterdam toonden minimale belang stelling. terwijl in de provincie ADVERTENTIE f™; Met dele coupon k/igiu Dit is echt de laatste waarschuwing. De kortingcoupons uit het Shell helpt- boekje zijn nog 7 dagen geldig. Dus lever de coupons in en strijk 4 cent korting per liter op. Anders bent u te laat. Utrecht juist veel mensen kwamen opdagen. Een van de voornaamste oorzaken van het mislukken van de energiedis cussie is volgens De Brauw de geringe publiciteit rond de discussie Dit heeft De Brauw zondag gezegd in het radio programma 'Avro-Magazine' De komende week wordt de discussie fase van de BMD afgesloten De kwali teit van de reacties die de stuurgroep ontving noemde De Brauw van hoog gehalte De voorzitter denkt dat de motivatie bij de meerderheid van de Nederland se bevolking te wensen overlaat om dat men denkt dat de politiek zich toch weinig aantrekt van de mening van de burger Kritiek op de aanpak door de stuur groep van zowel de informatie- als de discussiefase wijst De Brauw resoluut van de hand De stuurgroep is gebleken dat de Nederlander in het algemeen erg veel voelt voor een referendum over ener giebeleid, maar deze mogelijkheid is al in een vroeg stadium door het parlement geblokkertd Hij is niet bang dat het parlement straks de uitkomsten van de BMD als niet breed genoeg terzyde zal schui ven Ongeveer 250 mensen, een kwart van het door de organisatoren verw achte aantal, hebben zaterdagmiddag deel genomen aan een protestbijeenkomst legen kernenergie en kernafval in Alkmaar. De bijeenkomst was geor ganiseerd door het Noordhollands overleg, een samenwerkingsverband van Noordhollandse energiecomité's en basisgroepen tegen kernenergie. Weer tegenslag Nieuw Amsterdam i Van onze correspondenti LE HAVRE-ROTTERDAM Het nieuwste cruiseschip van de Hol- land-Amerika Lijn. de Nieuw Am sterdam, wordt door tegenslag ach tervolgd. Afgelopen zaterdag moest voor de tweede keer de doop van het vlagge- schip van de HAL in de Franse haven stad Le Havre worden uitgesteld na dat zich 's nachts een machinestonng had voorgedaan, waardoor de elektri citeit op het hele schip uitviel. De elektriciteitsvoorziening op het crui seschip viel uit enkele uren voordat prinses Margriet voor de doopplech tigheid naar Le Havre zou vertrekken De verwachting is dat prinses Mar griet de doopplechtigheid over veer tien dagen driemaal is scheeps recht. aldus een HAL-woordvoerder kan verrichten. Hoog water maandag 27 juni VHssingen 05.39 194 18.01 178 Terneuzen 04 30 244 16 48 235 Zierlkzee 05.37 164 17 27 150 Hansweert 05.13 254 17 26 245 Wemeldinge 05.39 194 18 01 178 Kr eekrak 05.36 230 17.59 211 Bruinlsse 06.15 196 18.33 179 dinsdag 28 juni Vlissingen 06.21 193 184131759 Terneuzen 05.07 242 17.25 232 Zierlkzee 06.13 163 17,57 148 Hansweert 05.49 253 18.01 242 Wemeldinge 06.21 193 1841 175 Kreekrak 06 19 229 18 39 208 Bruinlsse 06.51 196 19.11 178 Laag water maandag 27 juni Vlissingen 11.23 160 23.49 198 Terneuzen 10.54 197 23.30 227 Zierlkzee 11.06 140 23.32 177 Hansweert 11 16 217 23.49 347 Wemeldinge 11.23 160 23.49 198 Kreekrak 11 40 185 00.05 227 Bruimsse 11 44 160 00.03 196 dinsdag 28 juni Vlissingen 12.00 155 00.28 197 Terneuzen 11.31 192 00.06 224 Zierlkzee 11.40 134 0011 176 Hansweert 11.51 211 00 29 242 Wemeldinge 12 00 155 00 28 197 Kreekrak 12.17 179 00 45 225 Bruinlsse 12.20 154 00.41 194 KREFELD (WEST-DUITS LAND) (DPA/RTR) De politie heeft zater dag ongeveer 150 personen aangehou den die met stenen naar de politie hadden gegooid bij een manifestatie ter gelegenheid van de 300e verjaar dag van de eerste emigratie van Duitsers naar de nieuwe wereld. Bij ongeregeldheden raakten 9 poli tiemensen en een onbekend aantal betogers gewond. Belangrijkste gast op de herdenking was de Amerikaanse vice-precident George Bush. Tegelijk met deze her denking was er in Krefeld een anti raketten-optocht waaraan naar schat ting van de organisatoren 40.000 men sen meededen. Volgens de politie wa ren er niet meer dan 10.000 personen, die betoogden tegen het mogelijk in de Bondsrepubliek installeren van nieuwe Amerikaanse raketten voor de middellange afstand. Aan de ongeregeldheden in' Krefeld hebben ondermeer ook 'relschoppers van beroep' uit Nederland deelgeno men. zei zaterdagmiddag de woord voerder van de Bondsregering. Peter Boenisch. ten overstaan van journa listen in Bonn. Na de plechtigheden ter gelegenheid van de 300-jarige vriendschapsban den tussen Duitsers en Amerikanen voerde Bush besprekingen met bondskanselier Helmut Kohl, die op 4 juli een bezoek gaat brengen aan de Sowjet-Unie. De Westduitse rege ringsleider noemde het belangrijk dat het westelijk bondgenootschap on derling solidair blijft. Alleen dan is er een goede kans dat de Sowjet-Ameri- kaanse besprekingen in Geneve lei den tot een reductie van het aantal raketten aan weerszijden, aldus Kohl. De Amerikaanse regering heeft de Sowjet-Unie bij de onderhandelingen in Genève over beperking van kern wapens voor de middellange afstand een nieuw voorstel gedaan. Dat heb ben de Amerikaanse bladen Washing ton Post en New York Times zaterdag gemeld vanuit Bonn. Volgens de berichten gaat het om een voorstel het aantal kernkoppen aan beide zijden terug te brengen tot 450 of minder. De Sowjet-Unie zou afwij zend op het voorstel hebben gerea geerd In het nieuwe Amerikaanse voorstel zou het zwaartepunt op het tellen van kernkoppen komen te lig gen. Het bevat oplossingen tussen nul en 450 kernkoppen aan beide zijden, aldus de kranten. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington wilde geen commentaar geven. Het vredeskamp bij de vliegbasis Volkel is zondag opgeheven. Volgens een van de initiatiefnemers was er onvoldoende belangstelling om door te gaan met het protest tegen kern wapens op de basis. Het kamp werd bijna een week geleden ingericht in een weiland en het was de bedoeling met de actie door te gaan tot de vredesweek half september. Het PSP-kamerlif Fred van der Spek denkt dat de regering met zal beslui ten om kruisraketten te plaatsen in Nederland Hy verklaarde zaterdag op een PSP manifestatie in Vredepeel tot deze conclusie te zijn gekomen op grond van uitlatingen van onder meer oud-CDA voorman Van Agt, VVD- leider Nijpels en NAVO-secretaris ge neraal Luns. Het internationaal vredescongres m de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praak is zondag afgesloten met een oproep tot eenheid van alle vredesbe wegingen en een verbod op alle kern wapens. De organisatoren van de zes daagse conferentie beschreven deze als een van de belangrijkste politieke gebeurtenissen die ooit ter wereld hebben plaatsgevonden Westerse di plomaten noemden het daarentegen een propagandavoorstelling van het Oost-Blok In de slotresolutie wordt het westen gekritiseerd vanwege de plannen tot het opstellen van nieuwe kernwapens. KREFELD Een lid van de Westduitse oproerpolitie rechts i jaagt achter enkele gehelmde demonstranten aan. Bii het bezoek van de Amerikaanse vice-president Bush aan de Westduitse stad Krefeld deden zich heftige ongeregeldheden voor tijdens acties van anti-Amenkaanse demonstranten Oefeningen Waddengebied Een verplaatsing of een aanzienlijke be perking van de militaire activiteiten in de Waddenzee blijkt niet goed mogelijk. Wel bestaan er mogelijkhe den tot vermindering van de hinder Dat is de conclusie van een rapport van het coordinauecollege Wadden gebied Het rapport is in opdracht van het college opgesteld door een werk groep van ambtenaren van rijk. pro vincies en gemeenten. Pest in VS In de Amerikaanse staat New Mexico zijn deze maand tien gevallen van pest geconstateerd ruim twee keer zoveel dan normaal. i Van onze correspondenti JOHANNESBURG Dc Zoeloe- en Inkathaleider Galhsa Buthelezi is zaterdag seherp uitgevallen tegen de leiders van de verboden bevrijdings beweging African National Congress (ANC). Hij noemde hen marxistisch beïnvloe de puriteinen, die geen belangstelling hebben in een positieve ontwikkeling in Zuid-Afrika. Hij zei dat de zwarten nooit bereid zullen zyn om de ..blanke meesters der apartheid te ruilen voor de zwarte marxistische heren Bu thelezi. die president is van de volgens eigen bewering 750 000 le den sterke cultureel-politieke Inkha- ta-beweging. sprak op het congres van deze organisatie in Ulundi, de hoofdstad van Kwazulu. het thuis land van de Zoeloes. Volgens Buthelezi heeft de ANC, één van de bevrijdingsbewegingen in Zuid-Afrlka. slechts een belang, na melijk de nieuwe regering van Zuid- Afrika le worden Zelfs als zouden alle zwarte krachten in dit land een over winning behalen en morgen in staat zijn om de oude droom van miljoenen mensen van het zelfbeschikkings recht te verwezenlijken, dan nog zou de ANC voortgaan met de strijd ln tegenstelling met de ANC is Zoe loeleider Buthelezi tegenstander van geweld als middel van de politieke strijd in Zuid-Afrika Volgens hem wil de ANC alleen maar onrust zaaien en is de benoeming van Thabo Mbeki als informatie-secretaris was geen goed teken Inkatha en Buthelezi beweren dat de ANC in het verleden verschil lende keren geprobeerd heeft om de Zodmuo. de zoeloeleider, te vermoor den Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie' M. P Dieleman en C van der Maas BUREAUS gen, tel. (01184) 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes, tel (011001 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel (01150) 94457. Hulst; Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale! redactie bezet van zondag tm vrij dag vanaf 19 00 uur: (011841 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm; vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie- (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag-- tm vrijdagavond van 20 30 tol 2200 uur (01184) 15144. Zondag-; avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaai 61,20, franco pee post 72,-: per maand 21,-; losse! nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr.: 3754316, Inv. PZQ ab.rek Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2Vs x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia-, le Zeeuwse Courant B V. Middel-; burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17