Christiaan Haas weer sneller op 100 meter Snelle tijd van Jolanda de Nijs Hugo van Duysse op één been naar zege UDO BEYER VERBETERT WERELDRECORD UKUNT ER IEDERE MAAND OPREKENEN. Stefan van de Berg onstuitbaar in Kiel IN TWINTIG KILOMETER VAN ZEELAND SPORT Tennisstrijd Mariekerke Noah stapt uit de 'bond' i MAANDAG 27 JUNI 1983 PZC/sPOrt Vaste Termijn Deposito met maandrente." BIJ WESTDUITSE KAMPIOENSCHAPPEN DEN HAAG Bij de Westduitse atletiekkampioenschappen, die in Breinen gedurende drie dagen voor ruim 40.000 toeschouwers onder uitstekende weersomstandigheden werden gehouden, is een serie voortreffelijke presta ties geleverd. Vier Westduitse records leverden de wedstrijden op. Vrijdag avond kwam Christiaan Haas in de series van de 100 meter tot een Lijd van 10.16 seconden, waarmee hij de snelste Europeaan van dit jaar is. Zondag dwong Ilaas in de finale van de 200 meter Erwin Skamrahl tot een uiterste inspanning, die een nationaal record van 20.44 seconden opleverde. De twee andere nationale records kwamen op naam van hinkstapsprin- ger Peter Bouschen. die met 17.33 meter meteen oprukte naar de vierde plaats op de wereldseizoenranglijst 1983 en Charlotte Teske, die de 10.000 meter bij de dames in 32 18.85 op haar naam bracht. Harald Schmid werd voor de zesde maal Westduits kam pioen op de 400 meter horden. De Europese recordhouder deed dat met een beste Europese seizoenprestatie van 48.66 seconden. De snelste Euro peaan van dit seizoen op de 400 meter werd Hartmut Weber met een tijd van 45.12 seconden. Voor een unieke pres tatie zorgde Willi Wülbeck die voor de teinde achtereenvolgende maal kam pioen op de 800 meter werd. Wulbeck won 1.46.05. Hij was tweehonderdste seconde sneller dan Europees kam pioen Ferner. Bij het hoogspringen gingen de titels naar Dietmar Mögenburg. die 2.31 meter sprong bij de heren en Ulrike Meyfarth, die nadat zij over 2,00 meter was gegaan, vergeefs probeerde haar wereldrecord van 2,02 op 2,03 meter te brengen. Jürgen Hingsen, de wereld- recorhouder tienkamp, veroverde de titel bij het verspringen met precies acht meter. Bij internationale wedstrijden in Edmgburgh. de eerste Britse Permit- meeting een wedstrijd waarbij offi cieel prijzengeld mocht worden be taald, wierp Tessa Sanderson (G-Bs 73,58 meter met de speer. De Engel», die in 1982 door een enkelblessure J vrijwel het gehele seizoen was uitge- schakeld, verbeterde het Britse re cord en klom naar de tweede f op de wereldseizoenranglijst achte wereldrecordhoudster Tiina Lillat (Fin., 74.76 m). Fatima Whitbreaj (Eng), kwam met. 68,36 meter even eens tot een voortreffelijke prestatie Sydney Maree (VSt) liep m Edirc burgh de snelste mijl van dit seizoes met een tijd van 3.51.48. De Graham Williamson werd tweede fc 3.51.01. De Amerikaan Mel Lattanj had de vierde loper onder de tien int seconden op de 100 meter( kunnen 3e| worden, wanneer de rugwlnd niet te uc sterk was geweest. Lattany won de korte sprint met meer dan twee mete rugwind in 9.99 seconden. VLISSINGEN De derde wedstrijd van de C/D-competitie atletiek die zaterdag in Vlissingcn plaatsvond, werd zowel bij de C- als bij de D-meisjes gewonnen door Marathon. •De atletiekvereniging Spirit uit Oud- Beierland eindigde bij de jongens C en D op de eerste plaats. Marathon kwam bij de C-meisjes tot een uitstekende puntentotaal van 7408 door onder meer de fraaie 1.50 meter hoog van Karen Glerum. de 15.3 op de 80 meter horden en 23.72 meter speer van Petra Geleynse. Ju dith van de Bunt won zowel het kogelstoten (8.70) als het discuswer pen «19 641 en Karen Glerum liep de 600 meter in 1.43.9. Dat onderdeel werd overigens gewonnen door Jolan da de Nijs van RKHAV, die met 1.41,1, een van de beste prestaties van deze middag leverde. D-meisje Wendy Schaareman leverde een fikse bijdra ge aan het Marathon-succes in deze categorie door de 60 meter horden af t& leggen in 11.7. terwijl Ingrid Pul en Astrid Kiewiet met 1 35 meter hoog veel gewicht in de schaal legden. Ingrid Pul liep ook nog naar de winst op de 600 meter met 1 46.9 Een hoogtepunt was de 1.60 meter hoog, waarmee Raymond Sabelis de basis legde voor de overwinning van Spirit bij de C-jongens, hoewel de 1.55 van Bertus van Iwaarden (Schelde- sport) en Peter van Oeveren (Dyna mo) er ook mochten zijn. Mark van de Riet van Deltasport haalde een fraaie overwinning op de 100 meter horden in 16.4 en op het verspringen met 5.33 meter. Marco Boekema van Dynamo liep de horden in een" eveneens snelle 16.5. Einduitslag C D-competitie: meisjes C 1 Marathon VLissingen 7408. 2 Scheldesport Temeuzen 7179. 3 Dynamo '70 Middelburg 6297. 4 RKHAV Hulst 6280. 6 Deltasport Zierikzee 1584. Meisjes B 1 Marathon 6055, 2 AV' 56 5709. 3 Scheldesport 5461, 4 Dynamo'70 5147. 5 Deltasport 4586, 6 Spirit 4491. 7 RKHAV 2796. Jongens C. 1 Spirit. 9867; 2 Dynamo '70 8687. 3 Deltasport 8452. 4 Scheldesport 6836. 5 RKHAV 4672. JOn- gens D 1 Spirit 7117, 2 Dynamo I 7048; 3 Zeeland Sport 6198, 4 Deltasport 1 6141. 5 Scheldesport 5929; 6 AV'56 5531, 9 RKHAV 4022 MARIEKERKE Afgelopen zater dag werden op de tennisbanen tv 'Mariekerke' de finales gespeeld van de clubkampioenschappen da mes- en herendubbel. Gedurende de week werden in de avonduren de voorrondes afgewerkt, hetgeen mo gelijk was omdat de vereniging be schikt over een lichtinstallatie. Bij de dames versloegen Bep Willenu en Elena Maranus Riet de Groot ei f. Mieneke Sohier met 6-3 en 6-0: de tweede halve finale werd gewonnen rg door Annie Rkijger en Carma Won- dergem. die met 6-1 en 6-1 Riet van Dis en Nola Romahn versloegen. De strijd om de derde en viede plaats (rs leverde een overwinning op voor Riet de Groot en Mieneke Sohier, met 4-6 6-3 en 6-4 lieten zij Riet van Dis en ,7 Noia Romahn achter zich. Klubkaiu- pioen werd tenslotte net als vorig jaar. het team met Elena Maranus en Bep Willems. die in de finale Anme Krijger en Carma Wondergem met 6-2 en de baas bleven. Bij de heren plaatsen Renê Geschiere en Piet de Visser zich als eersten voor de finale door met 0-6, 7-5 en 7-: wionnen van Piet Franse en André de Groot. De andere finalisten werden Cor Schier en Jan Maranus. door Anthony Maranus en Dick van Hou welingen te verslaan met 7-5 en '6-4. De strijd om de derde en vierde plaats werd in drie sets beslist in het voor deel van Anthony Maranus en Dick van Houwelingen, met 5-7. 6-3 en 6-2 wonnen zij van Piet Franse en Andri de Groot. De titel bij de heren ging naar de clubkampioenen van vong 0 jaar. Cor Sohier en Jan Maranus. zj versloegen Rene Gechiere en Piet cc Visser met 6-1 en 6-2. Grote vooruitgang Westduits zwemmer HANNOVE De West-Duitse z kampioenschappen van 1983 zullen 1 de geschiedenis ingaan als het 'zes- "n daagse festival van Hannover'. Over B de gehele linie boekten de zwemmen en zwemsters een grote vooruitga! waardoor het vertrouwen vooj d« Europese titelstrijd, die van 20 tot2" augustus in Rome wordt gehouden flink is gegroeid. De Westduit» zwembond, die dertien heren e tien dames naar Italië afvaardigt- kon 24 nationale, drie Europese en een wereldrecord bijschrijven. Vooral de heren, met als kopman Michael Gross, kunnen met een g rust hart de confrontatie met de Oos»- duitse rivalen aangaan. In verged i- king met de verrichtingen van cc Oostduitsers bij de titelstrijd in Gen enkele weken geleden, kwa; Westduitsers veelal met betere tijden voor de dag. Bondstramer Horst Pls- nert probeerde zondag evenwel dt jubelstemming in het voor-olympi- [t sche jaar te temperen. ..De results- tenb zijn erg hoopgevend, de andere zwemnaties zitten niet stil". Wilt ii iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan f 25.000,- van uw spaargeld 5 jaar vast. Dan zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat li weet waar u aan toe bent. Wilt u een looptijd van 1 of 3 jaar en/of een inleg nissen f 10.000,- en f 25.000,-, dan gelden andere rentepercentages. Praat er eens over bij een NMB kantoor. NMBBANK Rente per 27 juin. DE ii 11 DENKT MET l MEE LONDEN De Fransman Yannict Noah is uit de internationale proftefr nis organisatie ATP gestapt. Na enke le jaren lidmaatschap verklaarde de uit Kameroen afkomstige tennisser dat de ATP niet heeft voldaan aan zijn verwachtingen betreffende de werkwijze van de organisatie. Noah heeft deze beslissing genomen nadat hij enkele weken geleden doffi de pro-council van de ATP voor zö weken werd geschorst. Dit gebeurde naar aanleiding van zijn wegblijven bij een wedstrijd in het toernooi om as wereldbeker voor landenteams 'J Dusseldorp emd mei. ÜW De laatste spurt van Huge van Duyse, clie de concurrentie ver op achterstand heeft gezet VLISSINGEN Na de 20 kilometer-race van Zeeland Sport, zaterdag' op het fraaie parkoers aan de rand van Vlissingen, door Hugo van Duysse gewonnen, blijft de alles overheersende vraag: Hoe goed is eigenlijk Kim Reijnierse? De Dynamo-atleet, bij de kansafwegingen vooraf steevast genoemd bij de favorieten, laat het in de confrontatie met de Zeeuwse top regelmatig afweten. Hij praat zich de mindere prestaties meestal vlot van het lijf, maar dat kan op de lange duur niet meer geloofwaardig overkomen. De nederlaag die Reijnierse in de derde Zeeland Sport-race leed. schreef hij toe aan een (inderdaad aanwezige! verkoudheid „Daardoor wist ik al bij voorbaat hier niet te kunnen winnen. Met- Van Duyse aan de start begreep ik dat ik kansloos was voor de eindzege", lichtte Reij nierse het verlies na afloop toe. Even eerder had winnaar Hugo van Duyse zijn race vrij sober van com mentaar voorzien: „Het was te warm om een poging te ondernemen het record (Klaas Lok vorigjaar 1.00.31) te verbeteren. Daarom dwong deze race om alleen op klassering te lopen Na het keerpunt op 10 kilometer heb ik even versneld, tot mijn verbazing kon bij die eerste demarrage al niemand meer aanklampen. Ik ben toen op tempo maai' doorgegaan en heb nie mand meer terug zien komen", was het nuchtere relaas van Van Duyse, die de afwezigheid van Piet Vonck („Ik denk dat Piet het te warm vond") gebruikte om de suprematie van RKHAV in dergelijke evenementen te accentueren. Ontactisch Geen woord over de ontactische race van Reijnierse. En toch speelde een tactische blunder van de Dynamo- loper de al na een paar kilonieter Handbalploeg op laatste plaats KARLOVAC - De Nederlandse da- meshandbalploeg heeft tijdens het toernooi om de Joegoslaviëbeker in Karlovac louter nederlagen geleden. Zondag verloor het team van bonds tramer Kecskemethy in de strijd om de zevende plaats met 14-17 van Noor wegen. Bij rust stonden de Noorse dames met 7-5 voor. Met vijf treffers was Cecile Leenen de schotvaardigste Nederlandse speelster. De overige doelpunten kwamen op naam van Carla Kleintjens (4). Hannie de Kok (2). Anja Vink. Patncia Cup en Ursula Dekeling. Het toernooi leverde een overwinning op voor de Sovjet-Unie. dat in de finale met 30-17 won van Joegoslavië. geformeerde kopgroep behoorlijk in de kaart. Na de niet bepaald snelle opening (5 kilometer in 16.05 min.) verbaasden Henk Stange en - vete raan - Jan Honcoop er zich waar schijnlijk over dat zij in feite liet tempo in de spits aangaven. Dat tweetal kreeg een paar kilometer verder zelfs een gaatje en draafde lang voor de groep uit. „Een belache lijke zaak", oordeelde Reijnierse en hij gaf Stange daarbij te verstaan dat hem een plaats in het tweede garni tuur was toebedacht. Die hooghartige houding kwam Reij nierse duur te staan In de achtervol ging op het leidende tweetal trok Reijnierse onder andere Peter Hamee- teman en Jan van Laarhoven naar de kop. Maar waar die aansluiting toch met forceren gepaard ging, sloten Van Duyse en Huib Dalebout aan op tem po. De wijze waarop -Van Duyse zich bij de koplopers voegde, gaf toen al aan dat de Hulsterse loper in uitzon derlijk goede doen verkeerde Kim Reijnierse mocht zich er later over verbazen dat, toen er een nieuwe vluchtgroep van zes man was gefor meerd. het tempo weer inzakte. Van Duyse wist waar hij mee bezig was. „Het had totaal geen zin om zo vroeg al een beslissing te forceren. Het was nog ver en met een groepje loopje dan eenmaal wat gemakkelijker", zei de latere winnaar. Van Duyse zag overi gens clubgenoot Van Laarhoven nog voor het keerpunt afhaken. Meege stuurd als bewaker van Reijnierse had die echter zijn werk gedaan. De gebeurde kort na het keerpunt, waar Van Duyse, Dalebout en Reij nierse de koppositie hadden. Even verder ging Van Duyse dan onweer staanbaar weg: „Ik besefte dat ik me op hem niet stuk moest lopen, Reij nierse moest er even later wel af. De laatste weken heb ik wat duurloop- werk gedaan, dat heeft effect gehad Ik ging gemakkelijk naar de tweede plaats en ben daar niet meer be dreigd". verklaarde Dalebout. Maar de leider bedreigen was er ook voor Dalebout niet meer bij In strak tempo ging Van Duyse op de streep af. Hij paktge daar de medaille en een spons en ging meteen daarna kijken naar de ravage die hij had aangericht. „Op eén been", zei hij lachend, Uitslagen: 1 Hugo van Duyse RKHAV 20 km 111 1 0419: 2 Huib Dalebout AV 56 1 05.24. 3 Kim Reijnierse Dynamo '70 1 05 49. 4 Eddy van Pu! Vet Nederland 1 06 00; 5 Jan Honcoop Hellas iwmnaar veteranehwedsrijd) l 07 19, 6 Frank Koo- man Dyn '70 1 07 31: 7 Henk Stange Dyn. '70 1 07 35. 8 Jan van Laarhoven RKHAV 1 07 45 9 Peter Hameeteman Zeel. Sport 1 08.44. 10 Mides Schonnen Olympia Hal steren 1.08.48. 11 Jaap Oele AV '56 1 08 56; 12 Ron Abuys Dyn '70 1.09.10; 13 Johnny Wlssekerke Marathon 1.09.17; 14 Cor Peute Dyn. '70 1 09.56. 15 Cees Weststra te Mara thon 1.10.21. 16 Adrie Joziasse Dyn. '70 1 10.25. 17 Henk Nieuwdorp AV '56 1 10 59. 18 Glel Boone Marathon 1.11 25. 19 Cees Huyser Parthenon 1.11.35: 20 Tonnie Stnj- donck RKHAV 1.11 40. 21 Piet van Koulil Spado 1.11.42. 22 Jan Baarends Spado 1.12.28. 23 Kees Franken Spado 1 12 35. 24 Ray Lavender Vet. Nederland 1.12 39. 25 Daaf Goedeeebuure AV '56 1 12 45. Op de valreep schreef ook Trijnie Smeenge nog in Zü finishte op een 42e plaats met een tijd van 1.16.25 en liet daarbij Ellie Zantman en Monique Decorte ruim achter zich Problemen Ondanks het bepaald niet hoge tem po in de eerste helft van de race waren toch een aantal atleten toen al in moeilijkheden gekomen. Met Van Laarhoven zat Hameeteman halver wege op twintig meter, Stange was ere ook afgegaan, Schoenen. Jaap Oele, Johnny Wissekerke, Ron Abuys. Cor Peute. Adrie Joziasse, Giel Boone en Henk Nieuwdorp liepen nog ver der in de achterhoede. Maar voorin zat een man die wel bewondering oogstte: Huib Dalebout had zijn race voortreffelijk opgebouwd („afge stemd op Van Duyse", gaf hij later toe), deed geen meter teveel, maar was er wel bij toen de beslissing werd ingeluid. 4 Hugo van Duyse <5i en Huib Dalebout (41 i geven hel tempo aan in de kopgroep. Kim Reijnierse. Frank Kcoman en Jan van Laarhoven konden toen nog volger, maar ze werden later gelost KIEL Denemarken is in de zaterdag geëindigde zeilweek van Kiel met twee eindzeges in de olympische zcilklasscn het succesvolste land geweest. De broers Joerg en Jacob Bojsen-Mocller grepen met grote overmacht de eerste prijs in de Flying Dutchman. Lasse Hjortnaes bevestigde zijn grote klasse weer eens in de Finnjol. Frankrijk (Loday Aussedat in de TornadoWest-Duitsland iRichter in de Soling), de Verenigde Staten (Menkart Kalve m de STan en Nederland (Stefan van den Berg op Windglideri veroverden de overige eerste plaatsen Het Nederlandse plankzeilfenomeen Stefan van den Berg toonde in de Kielerbocht andermaal zijn kwaliteit op de olympische Windglider. Met overmacht veroverde hy op die plank de eerste plaats, waarbij hij zaterdag twee keer een derde plaats haalde. Vooral in de laatste race voor de windglider-zeilers eindigde in een enorm Nederlands succes, met Onno Tellier op de eerste. Paul Meester op de tweede en Van den Berg op de derde plaats. Zaterdag boekte ook Peter Vollebregt succes in de Soling met de eerste plaats in de vijfde race Voorts waren er op de laatste dag ereplaatsen voor Ben Staartjes (derde in de door Vollebregt gewonnen race), en Willy van Bladel en Huub Lambnex in de vijfde wedstrijd bij de Tornado's (derde». Van Bladel en Lambriex bezetten in de eindstand de eveneens de derde positie, waarbij ze op de tweede voorafgegaan werden door Gerard Duyndam en Frans de Haas LOS ANGELES In de strijd om de hegemonie in de atlelickwereld wa ren op de eerste dag van het prestige- duel tussen de Verenigde Staten en Oost-Duitsland twee zaken duidelijk geworden. De heerschappij van de Amerikaanse heren en Oostduitse da mes is onaantastbaar. In het Coli seum van Los Angeles, waar over ruim een jaar de Olympische atle tiekwedstrijden worden gehouden, sneuvelde al vrij snel een wereldre cord. De Oostduitser Udo Beyer bracht zijn wereldrecord kogelstoten van 22.15 op 22,22 meter. De bijna 16.000 toeschouwers in het 95.000 plaatsen tellende stadion heb ben een aantal voortreffelijke presta ties en spannende wedstrijden gezien. Het Amerikaanse publiek geraakte vooral bij de estafettes tot groot en thousiasme. Bij de dames liep het kwartet Alice Brown. Diane Williams. Chjandra Cheesborough en Evelyn Ashford met 41,63 seconden niet al leen een nieuw Amerikaanse record, maar zorgde tevens voor de beste wereldseizoenprestatie Het Ameri kaanse viertal miste slechts op drie honderdste seconde het wereldrecord van Oost-Duitsland, dat in de bezet ting Manta Koch. Baerbel Wöckel. Silke Gladisch en Marlies Göhr in 42.09 seconden tweede werd Het was jaren geleden dat de Oostduitse 'trein', die overigens matig wisselde op de 4 x 100 meter een nederlaag leed Ashford revancheerde zich in de estafette voor de nederlaag die zij kort tevoren op de 100 meter tegen Marlies Göhr had geleden In de individuele 100 meter zegevierde Göhr voor de tweede keer bij een totaal van zes confrontaties. Ashford was slecht ge start en was op 70 meter bijna komen te vallen omdat zij te ver naar voren leunde. Carl Lewis Carl Lewis, die met 9,97 seconden de snelste loper van dit seizoen op de 100 meter is. leverde als slotloper van de Amerikaanse 4 x 100 meter ploeg by de heren een indrukwekkende presta tie, Het Amerikaanse fenomeen begon met een achterstand van twee meter aan zijn deel van de wedstrijd tegen Frank Emmelmann. Lewis maakte niet alleen de achterstand goed maar kwam zelfs nog een meter voor Em melmann over de streep. Het wereldrecord kogelstoten van Udo Beyer kwam mm of meer als een verrassing. De 28-jarige Oostduitser, die vijfjaar geleden 22.15 meter stoot te. was dit seizoen in eigen land al eens verslagen door Ulf Timmermann. Bovendien liep Beyer donderdag tjdens de training een enkelblessure op. Toen de Amerikaan Dave Laut 21.87 meter stootte, achtte Beyer, wiens beste seizoenprestatie op 21,65 meter stond, zich verslagen In zijn vierde poging 'explodeerde' Beyer echter met een nieuw wereldrecord van 22.22 meter als resultaat. De Oostduitse atleet Udo Beyer na een van zijn pogingen met de kogel. Hij verbeterde zaterdag het wereldre cord met zeven centimeter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 12