Ziekenhuis Vrederust over naar stichting Gemeenten moeten begroting toegankelijkermaken ARTSEN TEGEN KERNWAPENS 'Als de bom valt is er niet meer te doen' HOORT ZIET fé, PZC/ provincie NA WEGVALLEN ZEEUWSE FUNCTIE Treinretour af Amsterdam Gesprek bond- Duvekot Goes over sanering magazijn Open dag 'De Sprong' VRIJDAG 24 JUNI 1983 blemen op het gebied van de speciali satie en behandelingsmethoden. Op die behandelingsmethoden ging Baerends uitvoerig in Hij legde er de nadruk op dat een onderzoekteam van de nationale ziekenhuisraad (NZR) onlangs Vrederust doorlichtte en de geboden behandeling zonder enig voorbehoud als goed en aan de eisen van de tijd aangepast, heeft aangemerkt Baerends meende dat in dit opzicht aan twee belangrijke voor waarden wordt voldaan: er is voldoen de en goed opgeleid personeel en de patiëntenhuisvesting is in orde. De afgelopen 5 jaar kon nieuwbouw wor den gerealiseerd voor 300 patiënten, waarbij tegelijk de hedendaagse op vattingen over psychiatnsche hulp verlening in de praktijk konden wor den gebracht Baerends: ..Naast deze 300 nieuwe plaatsen beschikt Vrede rust nog over 100 zeer goede plaatsen, terwijl bovendien een groot aantal plaatsen in de langer bestaande bouw voldoende is aangepast voor de ko mende jaren". Hij toonde zich ver heugd over de aanwijzing van Vrede rust als opleidingsinstituut voor het specialisme psychiatrie. Politieke actie voor lagere autosnelheid in 's-Gravenpolder 'S-GRAVENPOLDER Naar aanlei ding van klachten van inwoners uit 's-Gravenpolder over de soms hoge autosnelheden in de wijken, houden leden van PPR en PSP uit de gemeen te Borsele zaterdag 25 juni een 30 kilometer-per-uur-actie in het dorp. Van ongeveer 11.00 tot 15.00 uur zal in de wijk 'Buitenleven' een aantal offi ciële 30 kilometerborden geplaatst worden. Tevens worden folders verspreid met een verklaring over de actie. De be doeling van de actie is de gemeentelij ke beleidsmakers aan te moedigen zich op korte termijn te gaan richten op de recentelijk ontstane wettelijke mogelijkheid om in bebouwde kom men, waar nodig en mogelijk, ver keersborden te plaatsen die een maxi- mum-sneldheid van 30 kilometer per uur gebieden. Mensen sliepen in strandpost Breskens BRESKEN'S Vier mensen uit Eind hoven hebben in de nacht van dins dag op woensdag en van woensdag op donderdag de nacht doorgebracht in dc strandpost Zeebad te Breskens. De vier. de dames C. S. en I. L en de heren G N. en J. H. verklaarden dat. de strandpost open was. De politie' vond echter lichte braaksporen Ze kregen een proces-verbaal wegens lokaalvredebreuk. De strandpost is eigendom van de gemeente Oostburg. I ADVERTENTIE l KAPELLE De ambtenaren op de afdeling financiën van de gemeente secretarieën krijgen het druk'. Behal ve het extra werk dat iedere nieuwe bezuinigingsronde onvermijdelijk weer met zich meebrengt, zullen ze volgend jaar met een nieuw begro tingssysteem moeten leren werken. Per 1 januari 1985 moet de gemeente lijke begroting volgens een nieuw model worden opgezet. Dit betekent dat de begroting voor 1984, waaraan momenteel bij de meeste gemeenten de laatste hand wordt gelegd, in de loop van dit jaar en volgend jaar moet worden omgebouwd, zodat die voor 1985 volgens de gewijzigde voorschriften kan worden samenge steld. Doel van dit alles is een begro ting te maken, waarmee raadsleden - en natuurlijk ook belangstellende burgers - zonder goed ontwikkelde financiële knobbel of met een studie voor het praktijkdiploma boekhou den achter de rug, behoorlijk uit de voeten kunnen. In het ambtelijk taalgebruik heet het zo: de begroting moet meer een bege leidingsinstrument worden en wat minder een beheersinstrument De gemeentelijke begroting heeft mo menteel een sterk administratief- technische opzet, zodat het voor een leek - en dat zijn de meeste raadsleden eigenlijk toch ook - al heel moeilijk wordt om uit de cijferbrij iets van beleid te halen. Laat staan om dat beleid, wanneer dat wenselijk wordt geacht, bij te stellen. In de nieuwe opzet is de begroting een overzicht van de bedragen die de gemeente voor een aantal hoofdfuncties en daarvan afgeleide functies in een bepaald jaar denkt uit te geven. Daarin wordt dus het beleid gepresenteerd, zonder weg te zakken in allerlei details. Die ko men in het beheersdeel. de toelichting op de begroting De gemeente Kapelle is al een heel eind gevorderd met het nieuwe begro tingssysteem De begroting '33 is al omgezet en die voor '84 zal geheel op basis van straks verplichte model aan de raad worden gepresenteerd. Naar het oordeel van burgemeester G Huitsing en chef financiën J. de Poot- er van de Zuidbevelandse fruitge- meente biedt de nieuwe opzet 'een prachtig uitgangspunt' voor de ge meenteraad om zelf op een beleidsma tige manier de noodzakelijke bezuini gingen aan te geven en niet lijdzaam de voorstellen van het dagelijks be stuur van de gemeente af te hoeven wachten. In één oogopslag is voortaan af te lezen hoeveel geld de gemeente aan een bepaalde taak kwijt is, wat daar aan vergoedingen van het rijk tegenover staat en wat er - dat leert een simpele aftreksom - aan geld uit de algemene middelen bij moet. Duidelijk Huitsing wijst ter illustratie op de hoofdfunctie onderwijs in de omge bouwde begroting '83. Deze hoofd functie is onderverdeeld in een aan tal functies, waarvan het openbaar basisonderwijs er een is. Ook die functie is weer uitgesplitst: in onder wijzend personeel, slichtings- en in richtingskosten van schoolgebou wen. kosten behorend tot het bedrag per leerling, overige uitgaven en de kosten van het gymnastiekonder wijs. Op die manier ontstaat een duidelijk beeld van wat de kostenfac toren in het openbaar basisonderwijs zijn. Duidelijker dan in de oude be groting, waarin dc kosten van de verschillende scholen op een rijtje werden gezet, compleet met afschrij vingen op meubilair, vervanging van leer- en hulpmiddelen en kosten van oudercommissies. Die zijn ook nu wel in de Kapelse begrotingsstukken te rug te vinden, maar dan in de admini- stralief-tcchnische toelichting op de begroting, niet in het beleidsdeel. De nieuwe opzet maakt het gemakke lijker (bijvoorbeeld voor controleren de instanties als provincie en rijk) de begrotingen van verschillende ge meenten te vergelijken Weer met het voorbeeld van het onderwijs: het to taal van de uitgaven en inkomsten op dit deel van de gemeentelijke taak kan door het totaal aantal leerlingen worden gedeeld en naast dezelfde delingsuitkomst van andere gemeen ten worden gelegd. Een bijzonderheid in het nieuwe model is ook dat een aantal soorten kosten en uitgaven, zoals salarissen, energie, huren pach ten en kapitaallasten. van een specia le cijfercode worden voorzien. Dit om de informatieverwerking voor bijvoor beeld het Centraal Bureau voor de Statistiek te vergemakkelijken. Een meerjarenplanning is met ingang van de begroting voor 1985 verplicht. Marlies Schellekens Artsen tegen kernwapens', dat lijkt zo logisch als wat. Waarom er desondanks toch maar acht Zeeuwse artsen lid zijn van dc Neder landse Vereniging voor Medische Polemologie (NVMP) die zich met dergelijke zaken bezighoudt? Marlies Schellekens, nu ruim anderhalf jaar als arts verbonden aan de Stimezo-kliniek voor zwangerschapson derbreking in Groede, lacht binnensmonds op die vraag. „Mmmmm, tsssja. Ongeïnteresseerd, denk ik. Bang dat ze er tijd en energie in moeten steken. Eigenlijk niet zo gemakkelijk om daar wat over te zeggen". De grote srpeiding over het gebied zal wel een probleem zijn. Er zijn weinig onderlinge contacten. Sommigen reageren ook in dc trant van: ja. maar we zijn toch geen politici? De Nederlandse Vereniging voor dat we helemaal machteloos staan Medische Polemologie werd in 1981 opgericht. Het volgende jaar ston den al ruim 1200 leden ingeschre ven Daar steken de acht Zeeuwse artsen wel erg magertjes bij af. Zelfs de constatering dat 'de Zeeuwse afdeling nog in de kinderschoenen staat' lijkt al royaal bemeten. Marlies, die van zaterdag tot en met dinsdagmorgen als enige Zeeuwse vertegenwoordigster deelnam aan het internationale congres 'Artsen tegen kernwapens' in Noordwijker- hout, voelde zich in het begin nogal gefrusteerd door het ontbreken van een eigen achterban „Maar het was een erg inspirerende ervaring, ik heb weer een flinke zet gekregen om hier in Zeeland eens een leden werfactie op touw te zetten". Dat gaat gebeuren in het najaar. Alle Zeeuwse artsen zullen in no vember een brief in de bus krijgen. De Vereniging houdt zich bezig met 'hete hangijzers' als de nucleaire dreiging, euthanasie en dergelijke. De voornaamste les: bij een kern oorlog staan artsen machteloos. ..We willen duidelijk maken dat het geen zin heeft te doen alsof artsen nog hulp kunnen bieden. Er wordt nu door de overheid gewerkt aan een noodwet voor geneeskundigen, waarin de civiele bescherming van de bevolking wordt geregeld. Dat wekt de indruk dat er echt iets gedaan kan worden aan medische hulpverlening. Maar het heeft geen zin iets dergelijks op touw te zetten. Als eenmaal zo n bom valt is er voor ons niets meer te doen" Na afloop van het congres stelden de ruim 350 artsen uit 43 landen vast dat de helft van de Nederland se bevolking direct zal sterven bij het uitbreken van een kernoorlog in Europa De overlevenden zullen voor het overgrote merendeel in de daaropvolgende weken bezwijken. „Zestig, zeventig procent van de overlevenden zullen ernstige brand wonden hebben Die kun je gewoon niet behandelen. Er zijn in Neder land misschien ruim dertig goede ziekenhuisbedden voor de behande ling van brandwonden". in zo'n geval". Die machteloosheid was ook de rode draad tijdens het congres van de afgelopen dagen. Op een holletje loopt Marlies naar binnen en komt even later terug in de tuin achter de kliniek, papieren in de hand. Het programma van de eerster dag van het artsencongres is doorzeefd van één begrip: illusie. Lezingen over 'de illusie van de overleving', 'de menselijke prijs van een nucleaire wapenwedloop', 'de illusie van nucleaire superioriteit', gevolgd door een paneldiscussie In kleine werkgroepjes bespraken de artsen later in de beslotenheid van Noordwijkerhout allerlei aspec ten van de kemwapenwedloop Marlies overdacht met anderen het 'psychologische effect van de nu cleaire dreiging op kinderen'. .Daarvan is zonder meer sprake", zegt ze beslist. ,.Ze hebben een vrij indringend beeld van een kernoor log en soms voelen ze dat als een echte bedreiging. Je schrikt wel eens van de dingen die kinderen daarover zeggen". Advies aan de ouders van nu: „Het is erg belangrijk om kinderen hier over serieus te benaderen. Ant woord geven op vragen. De angst wordt eerder erger als er niet over gepraat wordt Je kunt aangeven dat er toch ook positieve activitei ten mogelijk zijn. dat een positieve levenshouding toch mogelijk is" ..Zelf', zegt ze. „ben ik óók lid geworden van de Vereniging om mijn angst, mijn agressie hierover om te zetten in een positieve activi teit". Als artsen machteloos staan bij een kernoorlog, wat moeten we dan? In de lijn van die gedachte ligt euthanasie, de vrijwillige zelf doding. nog steeds omgeven door een troebel waas van taboe. Binnen de Vereniging voor Medische Pole mologie is de discussie op gang. „Mensen schrikken er nog van", merkt Marlies peinzend op. „Als je niet meteen wordt gedood, en je wilt toch uit het leven stappen, moeten daar dan methoden voor worden aangereikt?" Aarzelend komt ze bij de fundamen ten. „Leven onder alle omstandig heden hoeft- niet. Er mogen eisen aan worden gesteld". Daar ergens ligt ook het raakvlak met haar werk als arts in de abortuskliniek. „Men sen mogen een eigen inbreng heb ben in hun leven. Als je daar niet in gelooft kun je dit werk niet doen. Vanuit die visie werk ik". Terug bij het begin, het artsen- aesculaapje omgeven door nucleai re wolken, het symbool van 'artsen tegen kernwapens'. „Het wordt weggestopt, verdrongen. Het dringt nog steeds niet door bij de mensen. Je wordt vaak nog niet zo erg serieus genomen Zo van: waar maak je je druk om. Sommigen staan er wel achter, maar zeggen tsja, je kunt er toch niks aan veran deren. Of zoiets als- In Hiroshima is de bom gevallen, en daar is het toch óók weer aardig opgegroeid?" ARTSEN TEGEN KERNWAPENS John Verhoeven /""larriere maken, totdat de bom V^valt?" Doe Maar had er een grote hit mee. maar de boodschap is blijkbaar slecht overgekomen. „Ik denk dat de mensen de realiteit niet onder ogen willen zien", zegt Marlies. „Het lijkt nogal moeilijk om de mensen duidelijk te maken HALSTEREN Het dagelijks bestuur van de vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland wil het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren overdragen aan een stichting. Dit, vanwege het feit dat Vrederust door de komst van het psychiatrisch ziekenhuis Zeeland (PZZ) in Kloetinge, nauwelijks meer een functie voor de regio Zeeland heeft. Volgens voorzitter E. Baerends is de vereniging - in 1905 in het leven geroepen voor de stichting van Vrederust - daardoor in een bijzondere positie gekomen. Tijdens de donderdag gehouden jaarvergadering merkte hij op dat een speciale structuur commissie opdracht heeft gekregen nieuwe lijnen uit te werken. Baerends onderstreepte dat het be- de opnamen vanuit Zeeland tot een vereniging, om er activiteiten mee te stuur van de vereniging welbewust minimum zijn afgenomen. „Personeel heeft meegewerkt aan de ontwikkelin- en patiënten zijn in toenemende mate gen die hebben geleid tot een nieuw afkomstig uit het in hoofdzaak rooms- psychiatnsch ziekenhuis in Zeeland katholiek gerichte verzorgingsgebied, en een nadrukkelijker oriëntatie van Een doorgaande ontwikkeling, die Vrederust op West-Brabant. Hij wees noodgedwongen met zich meebrengt erop dat het aantal opnamen uit dat ook de samenstelling van het Brabant in de laatste jaren zeer sterk bestuur in overeenstemming moet 5 toegenomen, terwijl - nu het psy- worden gebracht met datzelfde ver zorgingsgebied". aldus Baerends. chiatnsch ziekenhuis Zeeland draait - Het dagelijks bestuur van de vereni ging acht het niet juist dat het gehele vermogen en de jaarlijkse contribu ties alleen maar ten goede komen aan een in hoofdzaak Brabants zieken huis, dat niet alleen verder van Zee land, maar ook van zijn identiteit zal afgroeien - zo bleek uit de toelichting van voorzitter Baerends. Vandaar de gedachte om het ziekenhuis over te dragen aan 'de stichting, waarin bij voorbeeld de helft van de bestuurlSle- den door de vereniging moet worden GOES - De directie van Duvekot's benoemd Een gedeelte van het ver- Graanhandel bv in Goes en de Dien- mogen van de vereniging (bijna 2,5 stenbonden FNV in het district Zee- miljoen gulden eind 1982) blijft in de land voeren vandaag een gesprek over een afslankingsplan voor het magazijn van Duvekot. Volgens dis trictsbestuurder J. van den Brink van de Dienstenbonden heeft Duve kot een plan op tafel gelegd om de personeelsbezetting in de produktie- sfeer terug te brengen van de huidige elf naar vijf. Directeur M. Kool van Duvekot noemt dit laatste gegeven onjuist. „Maar wij praten morgen wel over een plan. waaraan de aan deelhouder van Cebeco Handelsraad (waarvan Duvekot deel uitmaakt, red.) zijn goedkeuring heeft gehecht". Het uitgangspunt is een sanering in de produktiesfeer. nodig door de stag nerende afzet en aanhoudende verhe zen in de afdeling magazijn. Vorig jaar werd de het aantal produktiemede- werkers al teruggebracht van 17.5 naar elf. Toen werden ook al 'aanzien lijke verliezen' geleden, aldus de vak bondsbestuurder. De Dienstenbon den vrezen een uiteindelijke afbouw van de produktie in het magazijn van Duvekot. wanneer de personeelsbe zetting inderdaad van elf naar vijf terug moet. „Met vijf man in het magazijn is het onmogelijk een renda bele omzet te bereiken", aldus Van den Brink, De districtsbestuurder sprak verder de vrees uit, dat de produktie van Goes naar Doetinchem zou worden verplaatst, omdat dit ^dichterbij het centrale verzendpunt van Cebeco Handelsraad voor de bin nenlandse markt, in Deventer, ligt. Doetinchem zou moderner geoutil leerd zijn en dus een beter rendement kunnen bereiken. Directeur Kool ont kent. dat de vrees van de vakbond op dit punt gegrond is. Over de kwestie is op 8 juni een eerste gesprek geweest tussen de bond en de directie van Duvekot. Dat heeft toen geleid tot de toezegging door de direc tie, dat men de zaak nader zou uitwer ken en de bonden op de hoogte zou brengen van het resultaat van dit onderzoek. Dat is volgens Van den Brink nog niet gebeurd. Vandaag gaan de partijen voor een nieuw ge sprek aan de tafel zitten. De magazijn- afdeling is overigens de enige binnen Duvekot, waar een sanering dringend nodig is. De afdelingen administratie, verkoop en houtbehandeling blijven buiten schot. In totaal werken er op dit moment bij het Goese bedrijf 26 mensen. Van den Brink vreest, als de bespre king van vandaag op ni%ws uitloopt, dat de directie van Duvekot op 27 juni het Gewestelijk Arbeidsbureau zal verzoeken om de ontslagprocedu re voor de af te vloeien magazijnme dewerkers door te laten gaan. ondernemen in het belang christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken. Als taken van de vereni ging 'nieuwe stijl' noemde Baerends onder meer: benoeming bestuursle den voor Vrederust en het PZZ; zich bezig houden met vooral de geestelij ke belangen van de patiënten: aan dacht geven aan ontspanningsmoge lijkheden voor patiënten. De voorzit ter beklemtoonde dat eén en ander aan betekenis wint in een tijd van teruggang en bezuiniging. Daling capaciteit Baerends kondigde aan dat de capa citeit van Vrederust de komende ja ren zal dalen: van 850 in 1970 tot ongeveer 600 in 1983 naar ongeveer 400 na 1990, hetgeen een halvering inhoudt. Bij de vernieuwingen van de accommodatie is daar rekening mee gehouden. Een verdere vermin dering van het aantal behandelplaat- sen achtte hij niet verantwoord, van wege kapitaalsvernietiging en pro- TERNEUZEN Jurg Rauli il61. een leerling van de school voor voortgezet speciaal ondenoijs 'De Sprong' in Temeuzen, het donderdag middag zien wat hij kan. Dat gebeurde tijdens een open dag voor ouders en belangstellenden. 'De Sprong' telt 28 leerlingen, in leeftijd_ variërend van 12 tol circa 18 jaar. Ze zijn veelal afkomstig van scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14