CDA tevreden over uitleg kernwapensbrief Lubbers k Artsen roepen Sowjet-Unie en KS op tot eenzijdige stappen Vakmanschap herken je zo. Werkgroep wil nieuwe instructie voor gebruik van politiepistool Verwikkelingen rond caravanpark in Frankrijk ten einde PREMIER TEGEN OPENBAAR MAKEN Topconferentie Warschau Pact Twee duikers Wijsmuller verongelukt Tweede Kamer bezorgd over bezuinigingen ouderenbeleid Smit-Kroes houdt vast aan tweesporige Maasbrug Sombere Franse begroting Helft Nederlandse bevolking direct dood bij kernoorlog t 198i DONDERDAG 23 JUNI 1983 PZC/ bin nen-buiten land STOCKHOLM BONN WASHINGTON (GPD RTR AFP) Het CDA is tevreden over het antwoord van premier Lubbers op vragen over zijn persoonlijke brief inzake de kernwapens aan de Duitse bondskanselier Kohl. In zijn antwoord aan de tweede kamer schrijft Lubbers dat zijn brief aan Kohl 'geen enkele wijziging' bevat van het Nederlandse beleid en de met de kamer afgesproken procedure. Het CDA dringt nu niet langer op inzage in de brief aan. Lubbers wilde dit ook niet toestaan. De CDA'er De Boer. die Lubbers om mul Kohl. heeft beloofd dat voor inzage in de uitgelekte brief aan Kohl plaatsing van nieuwe Amerikaanse 3ad gevraagd, verklaarde woensdag kernraketten in West-Duitsland een tevreden te zijn over de mededeling debat in de bondsdag daarover zal van de premier, dat het Nederlandse worden gehouden. De SDP-oppositie beleid niet gewijzigd was. Zijn verzoek had daar dringend om gevraagd, opheldering was ook bedoeld om hierover duidelijkheid te krijgen. Vorige week lekte via Duitse rege- nngsinstanties de inhoud uit van een persoonlijke brief van Lubbers aan Kohl. De minister-president zou daar in hebben toegezegd dat Nederland vat betreft de plaatsing van nieuwe kernwapens nauw aansluiting zou dienen te zoeken bij het Westduitse standpunt. Voor De Boer waren be richten over deze briefwisseling aan- Regeringswoordvoerder Peter Boe- nisch zei dinsdag dat Kohl op een MOSKOU <RTR> - -uk.» „,v. De communisti- leldlng opheldering te vragen van de sche-partijleiders van de zeven lan- oremier den van het Pact van Warschau zlJn van plan eind deze maand in Moskou i een topconferentie te houden. Dit PI161 Opcnuuuf hebben Oosteuropese kringen in Mos- In zijn antwoord bevestigde Lubbers kou woensdag meegedeeld, dat hij op 7 juni een brief aan Kohl Zy zeicjen dat de agenda voor de over de kernwapens had geschreven. Dat gebeurde in verband met diens komende bezoek aan Moskou. Open baarmaking van de inhoud vindt Lubbers echter niet gewenst. bijeenkomst nog niet definitief was vastgesteld maar dat men zich zou concentreren op het antwoord van het Pact op de voorgenomen plaatsing van Amerikaanse middellange-af- „De brief naar aanleiding van het standsraketten in West-Europa. Zij bezoek aan Moskou wijst op de grote waarschuwden echter dat er enige belangen van de onderhandelingen in twijfel bestond over de bereidheid van Genève en de bijzondere verantwoor delijkheid van de bondsrepubliek en van de bondskanselier. In aansluiting daarop bevat de brief hoofdzakelijk een bijdrage aan de interne gedach- ienwisseling binnen de NAVO met als doel de onderhandelingen in Genève vlot te trekken", schrijft minister president Lubbers verder. Debat bondsdag De Westduitse bondskanselier, Hel- Roememe tot deelneming aan de top en dat het daarom mogelijk zou kun nen zijn dat de top met doorgaat. kabinetszitting ook had gezegd dat West-Duitsland niet zou toestaan dat voor het einde van het Geneefse ont- wapemngsoverleg zou worden begon nen met stationering van reketten. Dit overleg moet op 15 november eindigen, maar de SDP-oppositie had gezegd te geloven dat plaatsing van nieuwe raketten daarvoor al zou kun nen beginnen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft dinsdag toestemming gegeven 78.3 miljoen dollar uit te trekken voor de bouw van bases voor de Amerikaanse kruisraketten in Eu ropa. Dat is ongeveer de helft van het bedrag waar'president Ronald Rea gan om had gevraagd. Een sub-com missie van het Huis van Afgevaardig den heeft haar goedkeuring voor 34 miljoen dollar voor de basis in Neder land uitgesteld, omdat ons land nog geen beslissing heeft genomen over de plaatsing van de kruisraketten. Het uitblijven van resultaten in de ontwapeningsonderhandelingen heeft in 1982 opnieuw geleid tot een stijging van dc militaire uitgaven in de wereld. Dit blijkt uit woensdag gepubliceerde cijfers van het Sipri, het Zweedse instituut voor vredeson derzoek. De totale defensie-uitgaven in de we reld. die sinds 1978 jaarlijks met 4 procent toenamen tegen gemiddeld 2 procent in de jaren tussen 1973-78. beliepen volgens het 14e jaarrapport van het Sipri vorig jaar 618,7 miljard dollar (tegen de dollarkoers van 1980). De onderzoekers van het onafhanek- lijke Zweedse instituut denken zelfs dat de militaire uitgaven in feite bijna 750 miljard dollar bedroegen IJMU1DEN (ANP) Twee duikers van het bergingsbedrijf Wijsmuller in IJmuiden zijn bij een bergingskar- wei op de Atlantische Oceaan om hel leven gekomen. Het gaat om de 30- jarige J. H. Podt uit Arnhem en de 22-jarige M. J. Bouwhuis uit Hoorn. Wijsmuller heeft woensdag hun na men bekendgemaakt. De duikers werden maandag gedood toen zich tijdens de berging van het booreiland 'Ocean Ranger' een explo sie voordeed. Sins vorige week waren de IJmuidense bergers bezig het boor eiland naar dieper water te slepen om het daar te laten afzinken. De Ocean Ranger kapseisde meer dan een jaar geleden op 175 mijl uit de kust bij Newfoundland (Canada) tijdens een zware storm. Een woordvoerder van Wijsmuller kon nog niet zeggen onder wat voor omstandigheden de duikers precies om het leven kwamen Het bedrijf heeft een eigen vertegenwoordiger naar Canada gestuurd om ter plekke poolshoogte te nemen. 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is bezorgd over de bezuinigingen die het kabinet wil aanbrengen in het beleid voor ouderen. Maar minister Brinkman vindt dat de politiek „de onrust niet moet opstoken". Hij ziet wel ruimte voor verschuivingen in het beleid, die het langer zelfstandig blijven van bejaarden zullen bevor deren. Dit bleek woensdag in een overleg van de vaste commissie voor ouderenzorg. Alle fracties uitten hun zorgen over de bezuinigingen van ongeveer f 200 mil joen, die Brinkman vanaf 1984 wil aanbrengen en die oplopen tot f440 miljoen in 1986. De bewindsman zei dat er dan nog altijd zes miljard te besteden blijft De minister kreeg verwijten over zijn aankondigingen inzake de plannen, die de Kamer tot voor kort niet bekend waren. Vooral de PvdA be- twjjfelt of de ingrijpende wijziging van de Wet op de Bejaardenoorden (met bouwplafond en andere financiering) wel per 1 januari haalbaar is. Eind augustus zal de minister de kamer meer inzicht geven in zijn plannen, waarbij over de komende drie jaar een miljard wordt ..omgebo gen". Bouw en renovatie van bejaar denoorden zullen worden getempori seerd. ingaande 1984. daarbij geldt een terugwerkende kracht vanaf 21 juni 1983. Ook op die manier moet de „toeloop tot de voorzieningen", zoals hij dit noemde, worden afgeremd, jjllede omdat niet zal worden bezui nigd op gezinsverzorging en kruis kerk is er nog wel financiële ruimte ■voor uitvoering van plannen om ou- Ideren langer op zichzelf te laten *oncn, verzekerde Brinkman de commissie. Bij een andere financie ring van de bejaardenoorden zal de ■bijdrageregeling voor bewoners de- ;zelfde gevolgen hebben als de be staande, die onder meer aan de Bij standswet is gekoppeld. DOORN - De kleinzoon en diens kleinzoon bekeken ivoensdag de kleren van de keizer. Oftewel dr. Louis Ferdinand, prins van Pruisen tl.), kleinzoon van ex-keizer Wilhelm II en diens kleinzoon, de zevenjarige prins Georg Fnedrich. brachten woensdag een bezoek aan Huis Doom waar tot en met 31 oktober a.s. een tentoonstelling wordt gehouden van de kleding en uniformen van de voormalige keizer. DEN HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer handhaaft haar besluit om de tweesporige Maasbrug in Rot terdam niet te vervangen door een viersporige tunnel, maar opnieuw door een tweesporige brug. DDe minister deelde dit woensdag aan de Kamer mee nadat de vaste commissie voor verkeer en waterstaat in een motie, die door alle leden is ondertekend, had gesteld dat er een viersporige tunnel moet komen. De Kamer neemt geen genoegen met dit standpunt van de minister In de motie voeren de leden aan dat de minister, voor haar besluit (van 2 mei) om een tweesporige brug te bouwen, geen overleg heeft gevoerd met NS. het georganiseerde bedrijfsle ven en de gemeente Rotterdam, die alle een viersporige tunnel willen. De kamers wijst er voorts op dat sinds 1975 op een tunnel is gerekend en dat uitgaven zijn gedaan die uit die ver wachting voortvloeien. In haar antwoord bestreed de minis ter verschillende opvattingen van aan de Kamer overhandigde cijfers van NS. Vooral echter hield zij de Kamer voor dat dit kabinet naar structurele bezuinigingen streeft, en dat zoiets niet kan worden bereikt door ervan uil te gaan dat wat nu niet mogelijk is. over een paar jaar misschien weer wel kan De kamer vond haar argumenten vrijwel stuk voor stuk onaanvaard baar. De minister zal de kamercommissie nog schriftelijk laten weten hoe zij de aangenomen motie zal uitvoeren. Vluchtelingenhulp - Minister Schoo van ontwikkelingssamenwer king heeft een bedrag van 500.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan Afghaanse vluchtelingen in Pa kistan 'Van onze correspondenti PARIJS Het gisteren bekend ge maakte ontwerp voor de Franse staatsbegroting '84 is een somber document waarbij de opstellers voor alles het terugdringen van de inflatie voor ogen hebben gehad. De uitgaven van de staat zullen in '84 dan ook maar met 7 procent mogen toenemen, wat een opzienbarende vermindering betekent vergeleken bij vorige jaren Tevens wordt ervan uit gegaan dat het komende jaar nauwe lijks economische groei te zien zal geven. Dal betekent weer dat de staatsinkomsten uit de diverse belas tingbronnen zullen worden afgeremd. De Franse kranten voorspelden dan ook in hun koppen op de voorpagina's dat er nieuwe en hogere belastingen op stapel zouden staan Het vinden van nieuwe belastingbron nen baart minister van financiën De- lors grote zorgen. ,.Op het terrein van de economische politiek is er van staatswege geen enkele marge meer om nog iets bijzon ders te ondernemen", aldus minister Delors. TOKIO - De Australische piloot Dick Smith 39) bij zijn Bell Jetranger III op het vliegveld, van Tokio na aankomst uit Australië. Smith is bezig aan een poging om solo in een wentelwiek rond de aarde te vliegeneen prestatie die nog door niemand verricht is. HUIDIGE REGELING NIET AFDOENDE 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De geweldsinstructie, waarin de voorwaarden voor het dienstpistool door politieagenten staan, moet herschreven worden. De mogelijkheden voor het gebruik van het pistool zijn nu te ruim pn te vaag opgesomd. Dat schnjft een werkgroep waarin de Vereniging Nederlandse Gemeenten, de politiebonden en de kring van hoofdcommissarissen zitting hadden. De huidige regeling noemt de werk groep niet afdoende en ..onvoldoende aangesloten bij de praktijk'Het voornaamste bezwaar is volgens hen LE DUC IN NIEUWE STICHTING DEN HAAG (ANP) Er is na een jarenlange strijd een einde geko men aan de verwikke lingen rond een cara vanpark in Zuid-Frank rijk. De 'Stichting park I.e Due", voorheen 'Stichting caravanpark Le Duc', is erin geslaagd zich te ontdoen van de dubieuze praktijken van twee Nederlandse zakenlieden. Dit werd woensdagmiddag op een persconferentie in Den Haag meegedeeld door ex-bestuursleden van de stichting. Wat overblijft zijn tach tig gedupeerde Neder landers, die een aantal jaren geleden voor veel te veel geld een stukje Zuidfranse grond heb ben gekocht, en een door de stichting bij de rechtbank in Amster dam aangespannen pro cedure tegen de twee be trokken zakenlieden, waarbij het gaat om een schadevergoeding van enkele miljoenen De stichting is er on langs in geslaagd het park met alle daarbij ho rende voorzieningen in totaal gaat het om 50 hectare in eigendom te verwerven. Er zal naar worden gestreefd, aldus de bestuursleden woensdag, de gedupeer den zoveel mogelijk schadeloos te stellen In totaal is er in het hele project zo'n elf miljoen gulden gestoken. Dat geld is opgebracht door in totaal 270 Nederlan ders. De werkelijke kos ten worden geschat op 7 a 8 miljoen gulden. Dat betekent dat ruim drie miljoen gulden is ver dwenen. aldus D P Lindhout, voormalig se cretaris van de stich ting. De verwikkelingen rond het caravanpark, zo'n dertig kilometer boven Montpellier in Zuid- Franknjk. dateren uit midden zeventig. Het is een lange geschiedenis, aldus de bestuursleden, van ae dubieuze praktij ken via B.V.'ties, waar bij de zakenlieden. M W S en J C de K., uitein delijk 270 Nederlanders wisten te bewegen zich voor duur geld een kavel van het terrein aan te schaffen. Op het terrein zou een prachtig park worden aangelegd met alle voorzieningen om het verblijf daar in een lu xueus chalet, respectie velijk een stacaravan, zo aangenaam mogelijk te maken. Al enkele jaren later kon de balans worden opgemaakt: 110 Neder landers hadden voor veel geld, gemiddeld ruim -50.000 gulden, in derdaad een stukje grond met stacaravan geleverd gekregen, 80 Nederlanders mochten zich, na betaling van een 'redelijke' prijs slechts eigenaar noe men van een kavel en 80 Nederlanders legden voor eenzelfde stukje grond veel te veel geld op tafel. De voorzienin gen vielen bovendien tegen. dat de instructie ..zeer ruim en boven dien zeer vaag" is over het gebruik van het dienstpistool. Voor snel en goed handelen van de agenten is het nodig dat er een eenvoudige regeling komt, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is. aldus het rapport. Boven dien moet de geweldsinstructie lande lijk worden vastgesteld, zodat lokale verschillen niet meer mogeljj zijn. Verder vindt de werkgroep dat het gebruik van geweld door de politie in een wet moet worden vastgelegd Momenteel staat in de instructie dat een politieagent slechts geweld mag gebruiken als andere middelen ni$t meer helpen. Bovendien mag het toe gepaste geweld „de perken van de redelijkheid en gematigdheid" niet te buiten gaan De werkgroep vindt dat het beleid van de overheid er zoveel mogelijk op gericht moet zijn geweld te voorko men Alleen wanneer alle andere mo gelijkheden falen mag geweld worden gebruikt, aldus het rapport. Pistolen mogen daarbij slechts „in een zeer beperkt aantal nauw omschreven si tuaties" worden gebruikt. De werkgroep heeft vier voorwaar den opgesteld voor het schieten door agenten. Dal zou mogen indien er sprake is van het ..aanranden van hgt eigen lichaam of van een ander" of van goederen, bij de aanhouding van personen die verdacht worden van ernstige delicten en bij de aanhou ding van personen waarvan redelij kerwijze kan worden aangenomep dat zij een vuurwapen hebben of een „vechttechniek" beheersen die zij zullen gaan gebruiken. Micronesië - Micronesië maakt eeji einde aan het beheer door de VS. Zij hebben dit 36 jaar uitgeoefend krach tens een mandaat van de VN uit 1947 Een meerderheid van de bevolking van de eilandengroep boven Papoea Nieuw-Guinea in de Stille Oceaap stemt blijkens de eerste resultaten van een stemming in met een nieuwe regeling voor de verhouding met de VS. De vier eilanden van de groep. Yap Truk Ponape en Kosrae. vor men sinds 1979 de 'gefedereerde sis ten van Micronesië. Krachtens de nieuwe regeling, die 'compact of free association' heet, moet Micronesië vanaf 1984 volledig zelfstandig worden OM KERNWAPENOVERLEG OP GANG TE BRENGEN DEN HAAG IGPD) Het internatio- Na mfuphrpirii» >;tiiriif> knmt hpt. rnn- zit.tprs van rip nrtsprmronnisnfip rip mtsnrplfpn rial ppn Irnnii i ADVERTENTIE: DEN' HAAG (GPD) Het internatio nale congres 'Artsen tegen kernwa pens' (IPPNW) heeft de leiders van dc Verenigde Staten en de Sowjet-Unie opgeroepen eenzijdige stappen te doen om de onderhandelingen over de kernwapens op gang te helpen. Het artsencongres deed deze uit- spraak in een brief aan president Reagan en de Russische leider An dropov. In de boodschap aan de twee staats hoofden zeggen de artsen dat de Sow jet-Unie en Amerika met elkaar moe ten overeenkomen af te zien van het gebruik van kernwapens in welk con flict dan ook Begonnen zal moeten worden met een controleerbare be vriezing van de onwikkeling. het tes ten, de produktie en de plaatsing van kernwapens. Vervolgens zullen de twee supermach ten moeten gaan werken aan een reductie en uiteindelijk een eliminatie van beide kernwapenarsenalen Ten slotte zal een serieuze poging moeten worden ondernomen om overeen stemming te bereiken over een stop op kernDroeven Na uitgebreide studie komt het con gres tot de conclusie dat geen van beide landen iets zal winnen bij een kernoorlog Het congres van de artsen is dinsdag Noordwijkerhout geëindigd. zitters van de artsenorganisatie, de Amerikaan Lohn en de Russische arts Chazov. een handtekeningenactie be gonnen onder de drie miljoen artsen in de wereld In het komende jaar zal aan alle artsen worden gevraagd een Woensdagmorgen zijn de twee voor- verklaring te ondertekenen waarin zij DEN HAAG (ANP) - De helft van de Nederlandse bevolking zal onmiddellijk sterven, als er in Europa een kernoorlog uitbreekt. Het merendeel van de mensen die de explosie in eerste instantie overleven, zal binnen enkele weken daarna overlijden. De twee a 3 miljoen mensen die dan nog overblijven, hebben evenmin overlevingskansen, een verschroeide aarde, onbruikbaar voedsel, ondrinkbaar water, lal van besmettingen en gebrek aan medische verzorging verminderen de overlevingskansen ook voor deze mensen tot praktisch nul Dit is de conclusie die artsen uit 43 landen tijdens een bijeenkomst van de internationale artsenvereniging ter voorkoming van een kernoorlog in Am sterdam en Noordwijkerhout uit beschikbare gegevens hebben getrokken Nederland zal tijdens een kernoorlog nog extra geplaagd worden door een overstroming, die het dodental zal opvoeren Het gehele westelijk deel van ons land zal onder water komen te staan, als de grootmachten een conflict met kernwapens gaan uitvechten. uitspreken dat een kernoorlog mei alle mogelijke middelen voorkomen moet worden Het artsencongres heeft ook opgroe- pen om de door alle artsen af te leggen eed van Hippocrates uit te breiden In een toevoeging aan de eed zou de arts moeten beloven dat hij al het mogelij ke zal doen om een kernoorlog te voorkomen. De uitbreiding van de eed zal worden voorgelegd aan de Wereld gezondheidsorganisatie. De artsen concluderen dat een beperkte kern oorlog een illusie is In een brief aan dc Nederlandse rege ring en het parlement vraagt het artsencongres alles in bet werk te stellen om de plaatsing van kernwa pens in ons land te voorkomen. Te vens vragen zij de overheid al het mogelijke te doen om te bevorderen dal ook in andere landen geen kern wapens zullen worden geplaatst. De artscnvereniging is overigens bijzon der teleurgesteld over de geringe belangstelling die de Nederlandse regering voor het congres heeft ge toond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5