Kamer: investeringen in Zuid-Afrika aan banden 2 1 Vierde casino op komst PZCfi Zware straf voor Deens parlementslid Glistrup Groep van 77 eist doorbraak UNCTAD CDA en VVD blij met miljard lastenverlichting voor bedrijven Syrië: geen partij in conflict PLO PZC/binnen-buitenland MINISTER KAN CDA NIET OVERTUIGEN het weer AWF: eind '84 ruim miljoen werklozen DEN HAAG (GPD/ANP) De Tweede Kamer heeft woensdag aan het eind van het Zuid-Afrikadebat een motie-Scholten aangenomen, die onder meer van de regering vraagt om 'na overleg met Zweden' een wet te maken die Nederlandse investeringen in Zuid-Afrika aan banden legt. De motie werd aangenomen door steun van CDA, PVDA en klein links, de WD sprak zich tegen de motie uit. jDnister Van den Broek «buitenlandse te beginnen met steenkool, zal door argumentatie tegen eenzijdige Ne- aken) faalde in zijn poging de CDA- de minister in overleg met werkgevers actie van de uitspraak te weerhou- en werknemers op vrijwillige basis door voorbereidingen voor een worden overlegd. toe te zeggen die de regering een Ook op andere manieren probeerde jstsingsmogelijkheid geeft voor in- Van den Broek met toezeggingen zijn testeringen in Zuid-Afrika aan de CDA-partijgenoten in de kamer voor land van een aantal gedragscodes, zijn pragmatische beleid te winnen. Alleen investeringen in de wapenin- Het tnpartite-overleg met werkgevers dustrie zei de minister tegen te willen en werknemers over vrijwillige beper- pan, kingen zou meer dan alleen steenkool De kamer nam verder slechts één betreffen. In de Veiligheisraad zal motie van de oppositie aan om bij volgens Van den Broek gepoogd wor- Zuid-Afrika te pleiten voor vrijlating den het bestaande wapenembargo ;an Nelson Mandela. De ANC-leider uitgebreid te krijgen met een verbod politiek asiel moeten worden ver- op de import van Zuidafrikaanse wa- pens in derde landen. '«nd in Nederland. Van het oorspronkelijke beleidsplan tan het CDA is door het aannemen unde motie-Scholten een van de drie pwenste sancties tegen Zuid-Afrika overeind blijven staan. Een olie-em bargo wordt opgeschoven totdat over anderhalf jaar gebleken is dat er geen bindende uitspraak van de Veilig heidsraad mogelijk is. Een importbe perking van Zuidafrikaanse goederen. lONDERDAG 23 JUNI 1983 Interpretatie Dit alles in een poging de juridische derlandse sancties tegen Zuid-Afrika overeind te houden en tegemoet te komen aan de vrees van de VVD voor Zuidafrikaanse represailles tegen het Nederlandse bedrijfsleven. De uitleg van de minister over de investeringsbeperkingen ging uit van een verscherping van de bestaande gedragscodes voor bedrijven in Zuid- Afrika. gekoppeld aan een wettelijke rapportageplicht. Dit geschiedt nu nog op vrijwille basis. Maar een derge lijke wettelijke verscherping zou het opzeggen van het handels- en scheep- vaartverdrag met Zuid-Afrika uit 1935 niet nodig maken, de motie-Scholten maakt dit wel nodig. De VVD verzette zich nog tegen welke economische sanctie tegen Zuid-Afri ka dan ook. omdat het volgens de woordvoerder Weisglas niet consis tent is met de door Van den Broek voorgestane lijn van het proberen te beïnvloeden van het apartheidsregi me door contacten open te houden en op emancipatie van de zwarte bevol king gerichte gedragscodes van multi nationale ondernemingen. De minis ter was echter gedwongen het regeer akkoord letterlijk te nemen, waarin eenzijdige sancties tegen Zuid-Afrika niet bij voorbaat worden uitgesloten' De minister voelt duidelijk niets voor de uitvoering van de in de motie gevraagde investeringsbeperking maar heeft anderzijds geen onaan vaardbaar uitgesproken over de in terpretatie van de indieners ervan. Jan Nico Scholten zei daarom na afloop van het debat blij te zijn dat er weer een stapje vooruit is gemaakt nu er dan een wet komt die investe ringen in Zuid-Afrika aan banden legt. 'ADVERTENTIE) ïfersvooruitzichten van liet KNMI voor irydag lm maandag Zonnige perioden en mogelijk een regen- tf onweersbui. Middagtemperaluur ongc- 25 graden. BELGRADO (ANP) - De ontwikke lingslanden hebben woensdag op de VN-conferentie over handel en ont wikkeling in Belgrado van de ont wikkelde landen geëist hun houding van volstrekte starheid te laten va ren. Bij alle wezenlijke onderwerpen hebben de rijke landen, de zogenaam de B-groep, elke vooruitgang tegen gehouden. Op sommige punten wordt zelfs terug gekomen op verplichtingen die eerder zijn aangegaan. Uit deze conferentie zal een samenhangend programma moeten komen met concrete maatre gelen, zo verklaarde de Somalische ambassadeur Osman, coördinator van de ontwikkelingslanden (groep van 77) in een speciaal bijeen geroe pen plenaire vergadering van de UNC TAD. Namens de ontwikkelde landen zei de vertegenwoordiger van Noorwegen dat de onderhandelingen zich zullen moeten concentreren op een beperkt aantal gebieden waar de k^ins op succes aanwezig is. Osman zette daar tegenover dat op alle hoofdgebieden, grondstoffen, handel en internationa le financiële politiek, tot concrete samenhangende maatregelen zal moeten worden besloten. Hij wees selectiviteit in de onderwerpen af. Uit het antwoord van de B-groep putte Osman nog wel enige hoop. maar die zal in actie vertaald moeten worden. paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS Koopcentrum Groenendijk Het was gisteren weer een zomerse iag met maxima boven de 25 graden, Vlissingen werd 26 graden geme- i, en in Zierikzee steeg het kwik nel ioven de 27 graden. In de middag boom vanuit het zuidoosten een Mengebied opzetten, maar grote hoeveelheden neerslag werden niet jimeld Het zomerse weer hebben we mg steeds te danken aan een hoge- imkgebied waarvan het centrum óch van Zweden naar Polen ver plaatst Dit hogedrukgebied boet iets m betekenis in, waardoor vlakke 'ngedrukgebiedjes met daarin on weersneigingen vanuit Frankrijk en Selgie dichter in de buurt kunnen tomen. Vanochtend kan er nog wat iewolking voorbij drijven, die echter grotendeels oplost. De temperatuur lan hierdoor weerjlink stijgen en het ial vanmiddag opnieuw zo'n 25 gra- worden. De onweerskansen ne- nen echter in de late middag en mnd toe, en in een bui moeten we 'tekenen op flinke windstoten. Overi gens is er maar weinig wind uit uit eenlopende richting. De aangevoerde te/if is sterk verontreinigd en door de [aanwezige heiigheid blijft het zicht, KDenote gisteren, slecht Vooruitzich ten voor vrijdag: weinig verandering het weer. Aanhoudend zonnig en tam, met een maximum tempera tuur van omstreeks 25 graden, maar aanhoudende grote kansen op on weersbuien in de namiddag en avond. Zwakke tot matige ivind uit uiteenlo pende richtingen, langs het strand lans op binnendrijvende zeemist. Nautisch bericht Vind: veranderlijk minder dan 3 Bfl, bi dé. middag meest noordoost 3-4 Bfl., 'M: meestentijds slecht: tempera tuur kustwater: 16 graden: afwijking waterstanden geen afwijking van be tekenis; maximale golfhoogte mon- iing Scheldes: tijdens hoog water mder dan een halve meter zeegang ZON EN MAAN 21 juni op 05.20 onder 22.04 iMaan op 21.32 onder 04.35 Laag water 43 juni Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert 'emeldlnge Kreekrak Brulnisse M juni Vlissingen Temeuzen Zlerllwee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Brulnisse 07.53 183 08.27 194 08.38 150 08.48 214 08.54 170 09.10 194 10.07 170 0833 186 09 10 198 09 18 150 09.20 217 09.37 168 09.53 193 09.51 169 2025 189 20.56 201 2102 157 2116 219 21 19 176 21 37 202 21.34 176i 21.04 199 21.38 211 21 40 164 21,56 231 2158 184 22 16 211 22.13 184 KOPENHAGEN (DPA/UPI) - De Deense parlementariër," partij-op richter en 'belastingrebel' Mogens Glistrup (57) is woensdag in laatste instantie door het hoogste gerecht van het land wegens belastingfrau de veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf en een boete van 11 miljoen kronen (300.000 gulden). Daarmee werd het vonnis gewijzigd dat in eerdere instantie over de advocaat en oprichter van de Pro testpartij van de Vooruitgang in het langste strafproces uit de geschie denis van het Deense recht was uitgesproken. Dat vonnis luidde' vier jaar gevangenisstraf en een boete van 1.2 miljoen gulden. Het parlement zal binnen drie we ken van zijn zomerreces worden teruggeroepen om tot stemmen over uitsluiting van Glistrup. Hij was tien jaar lid van het parlement Buiten het gerechtsgebouw in het centrum van Kopenhagen stonden een paar duizend mensen op de uitslag van het proces te wachten Glistrup zei dat de hele zaak tegen hem gebaseerd was op politieke vervolging, die erop gericht was de leider van de wispeltunge Protest partij van de Vooruitgang van zijn invloed te beroven KOPENHAGEN De Deense parlementariër, partij-oprichter en 'belastingrebel', Mogens Glistrup wordt na zijn veroordeling wegens belastingfraude door twee politicagenten door de menigte voor het gerechtsgebouw in Kopenhagen geloodst Bemanningsleden van de Sinus en sympathisanten van Greenpeace vieren de terugkeer van de boot woensdagmiddag in de haven van Amsterdam, met frisse dranken en vers fruit op de voorplecht. AMSTERDAM (ANP) - Het schip de 'Sinus' van de milieu-organisatie Greenpeace is woensdagmiddag in de thuishaven Amsterdam teruggekeerd, nadat het dinsdag na vier dagen arrest door de Franse marine builen de territoriale wateren was gesleept. Dit heeft Greenpeace bekendgemaakt. De zeventien bemanningsleden van de Sirius voerden vorige week acties in de monding van de rivier de Seme tegen het lozen van afvalgips m die rivier door Franse kunstmestfabrieken De actie mislukte, omdat het schip kans zag om via een andere uitgang het gips in het water te laten lopen. Volgens de aanklacht werd de Sirius opgebracht omdat de bemanningsleden het lozingswerk hadden gestoord en het Franse schip zonder toestemming hadden beklommen. Bovendien zou de Sirius gewei gerd hebben de territoriale wateren te verlaten. Bij de Franse ambassade in Den Haag werd deze week geprotesteerd tegen de behandeling van de bemanning van de Sirius DEN HAAG ANPl - CDA en VVD zijn „buitengewoon verheugd" met het voorstel van het kabinet om aan het bedrijfsleven op jaarbasis een lasten verlichting van 1 miljard gulden te geven. Dat moet gebeuren door het verhogen van de voorraadaftrek en de vermogensaftrek in de inkomsten belasting en de vennootschapsbelas ting. De PvdA voelt weinig voor het voor stel, omdat naar de mening van deze partij de financiële injectie in het bedrijfsleven geen garanties geeft dat dit tot meer werkgelegenheid leidt. Dat bleek woensdag tijdens het debat in de tweede kamer over het betreffen de wetsontwerp De CDA-er Van Iersel zei dat de voorgestelde maatregel leidt tot een herstel van de economie en de werk gelegenheid. Bovendien zal de ver sterking van het eigen vermogen van de bedril ven en de voorziene lasten verlichting de speelruimte voor het midden- en kleinbedrijf vergroten. Over dit laatste had met name de PSP-er Van der Spek zijn twijfels. Volgens Van der Spek zullen de grote bedrijven, die het veelal toch al goed gaat. het leeuwendeel van de 1 miljard opstrijken. Van der Spek stelde tegen over de nu voorgestelde lastenverlich ting het feit dat de uitkeringstrekkers dit jaar 900 miljoen gulden zullen moeten inleveren. Ook de VVD-er De Grave_meent dat de voorgestelde maatregel onontbeer lijk is voor de versterking van de marktsector. Volgens kombrink ipvdai is het allerminst zeker dat de verhoging van de aftrekken een posi tief effect heeft op de werkgelegen heid. Als de afzetverwachtingen slecht zijn wordt er niet ge?nvesteerd. aldus Kombnnk Hij erkende wel dat de vermogenspositie van tal van be drijven slecht is. maar de verhoging van de belastingaftrek is niet de beste maatregel om daar iets aan te doen. Bovendien vindt Kombrink dat deze ZOETERMEER (ANP) Het alge meen werklooshcidsfonds (AWF). de beheerder van de ww-gelden, ver wacht dat er eind volgend jaar 1.040.000 werklozen zullen zijn. Dat bleek woensdag tijdens de behan deling van een nota van het secreta riaat van het AWF over de premie voor 1984 De gemiddelde werkloos heid ligt volgens de raming van het fonds volgend jaar op 980.000 arbeids jaren. waarvan er 80 000 voor rekening van het AWF komen. Volgens het secretariaat kan de ww- premie, die nu 4.3 procent bedraagt, volgend jaar naar '2.9 procent. In het najaar zal het fonds definitief vaststel len hoeveel ww-premie er volgens zijn inzichten zal moeten worden betaald. De besluiten van het fonds worden overigens vaak niet overgenomen door staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid lastenverlichting onvoldoende is afge: wogen tegen het belang van beheer sing van het financieringstekort. JOURNALISTEN IN GRENSGEBIED HONDURAS GEDOOD TEGUCIGALPA (UPI/AFP/RTRI-Bij een granaataanval in het grensge bied tussen Honduras en Nicaragua zijn dinsdag twee Amerikaanse jour; nalisten om het leven gekomen. Het Hondurese ministerie van buiten landse zaken meldde dat Dial Torger: son van de Amenkaanse krant de Los Angeles Times en Richard Cross vari het weekblad US New and World Report waren gedood toen hun auto werd getroffen door anti-tankgranaJ ten die werden afgevuurd vanuit Nicaf ragua. De Amerikaanse ambassade in Tegucigalpa bevestigde het bericht. Nicaragua heeft woensdag ontkend dat zijn militairen betrokken zijn ge weest bij de dood van de twee Ameri! kanen. D A M ASC U S/TRI PO LI RTR'A FP/ DPA/l'PI) Syrië heeft woensdag ontkend dat het partij heeft gekozen in het conflict binnen de Palestijnse guerrillabeweging Al Fatah en steun verleent aan de muiterij tegen Fatah- leider Yasser Arafat die Svriê daar van had beschuldigd. Saoedi-Arabië heeft volgens het Palestijnse persbu reau Wafa inmiddels de kant gekozen van Arafat en zich afgezet legen elke inmenging van buitenlandse aange legenheden. De Syrische minister van buitenland se zaken. Abdel Halim Khaddam, sprak woensdag in Damascus met vier Palestijnse leiders. Ook Abu Mu- sa. de leider van de rebellen, ontkende dat hij Syrische steun krijgt De span ning tussen de Syrische troepen en Arafats aanhangers in de Bekaavallei is woensdag toegenomen. Van welin gelichte Palestijnse zijde in Tripoli de stad waar Arafat op het ogenblik verblijft, is vernomen dat Syrische eenheden opnieuw stellingen en bases van aan Arafat getrouwe manschap pen hebben omsingeld. Ze hebben ook enkele aanhangers van Arafat geassesteerd De Syrieers hebben vol gens dezelfde zegsman versterkingen vanuit Syrië gekregen. Woensdag hebben zich geen vuurgevechten voorgedaan in de Bekaavallei. 'ADVERTENTIE i Hoog water 33 juni Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Brulnisse H Juni Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Brulnisse 01.32 181 01.57 205 02.51 141 02.36 220 03.08 165 03.01 195 03.37 168 02.13 193 02 42 218 03.40 146 03.20 230 03.58 174 03.51 206 04 26 177 DEN HAAG (ANP) - In Nederland mag een vierde casino komen. De staatssecretarissen van economische zaken en justitie. Van Zeil en Korte- Van Hemel hebben de voorzitters van beide kamers laten weten dat zij „voornemens zijn toestemming te verlenen het aantal casino's in Ne- 1358 186 derland vooralsnog met een casino 14.21 209 uit te breiden". 15.11 142 14 59 224 15 34 169 15.30 200 16.07 172 14.36 195 15.00 219 15 51 146 15.39 231 1613 173 16.10 204 16 49 175 Het ministerie van economische za ken heeft dit woensdag bekendge maakt Nederland telt momenteel drie casino's, in Scheveningen, Val kenburg en Zandvoort. De raad voor de casinospelen zal nu op korte ter mijn een aanmeldingsprocedure be ginnen waarbij gemeenten zich kandi daat kunnen stellen voor de vestiging van een casino. Daarna pas zal stelt deze raad een voordracht op aan de beide bewindslieden. Het is overigens de zelfde raad geweest die beide staatssecretarissen eerder dit jaar een .beheerste uitbreiding" heeft geadvi seerd. De aanwezigheid van een ..groeiend aantal illegale casino's en de daaruit te concluderen behoefte aan meer speelgelegenheiden" speelde daarbij een belangrijke rol. Maar ook het feit dat veel Nederlanders buitenlandse casino's bezoeken. Casino's zouden het totale aanbod van toeristische voorzieningen in Nederland aantrek kelijker maken en hel werkgelegen heidsaspect noemde de raad als posi tieve punten voor een uitbreiding van het Nederlandse casinobestand. Een nieuw casino zou. zo berekende de raad. aan 150 tot 200 mensen werkge legenheid bieden Kandidaten Inmiddels hebben al drie grote ge meenten bekendgemaakt geïnteres seerd te zijn in hel vierde casino B en w van Amsterdam zetten in mei uit een dat de hoofdstedelijke economie gebaat zou zijn bij de vestiging van een casino als toeristische trekpleis ter. In dezelfde maand lieten ook de ge meentebesturen van Groningen en Arnhem ten haar buurtgemeenten Renkum en Rhedeni weten zich kan didaat te zullen stellen voor een vier de casino. De Geldei &e gemeenten hadden daar voor zelfs al een standplaats bedacht, het kasteel Middachten. tot eind dit jaar ambtswoning van de vertrekken de commissaris van de koningin in Gelderland. Geertsema In de zeven jaar van hun bestaan hebben de drie casino's de Neder landse schatkist in totaal 214.5 mil joen gulden aan kansspelbelasting opgeleverd. De omzet van de drie kwam vorig jaar in totaal uit op 123,7 miljoen gulden. De nettowinst daal de echter met 3.1 miljoen tot 19,3 miljoen gulden. De casino's consta teerden vorig jaar dat er weliswaar meer bezoekers kwamen, maar dat er minder werd verspeeld. JONGE DUBBELE GRAANJENEVER Directie: K, Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651. Goes' Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (011501.94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag l m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20, franco per post 72,-; per maand 21,-, losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr. 3754316, ab.rek. Middelburg PZC Advertentietarieven 122 cent per mm. minimumprijs per advertentie f 18,30: ingezonden mededelingen 2V? x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij'Provir Ie Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3