Vertraging dreigt voor enquête bij RSV-concern MARIANNE BOER 'Ontslagen bij De Sterre zijn onvermijdelijk' fÊL> Lente was de somberste en bijna natste van de eeuw Op wegnaar het concertpodium Overkoepelende organisatie voor zwakzinnigenzorg nodig' RSV-TOP ZOU NIETS WILLEN ZEGGEN PZC Geweldige vernieuwing in Zeeuwse fruitteelt Huisvuil mag loorlopig nog gestort in Dekkerspolder - flNDERDAG 23 JUNI 1983 15 provincie 17 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamercommissie die de gang van zaken bij het aan de grond ^raakte RSV-concern nagaat, zal niet accepteren dat de leiding van de onderneming zich jan het onderzoek onttrekt. De parlementaire enquête dreigt er ondertussen aanzienlijk door worden vertraagd. De Kamer was ervan uit gegaan, dat het werk in een jaar geklaard zou lijn. [ogelijkheden om de medewerking J er volgens leden van de commissie oteen minimum te beperken worden Vanuit de commissie is al te kennen geen reden om geheimzinnig te doen ezocht in artikel 18 van de uit 1850 gegeven dat men niet lijdelijk zal over wat in het verleden verkeerd is h"« tammende wet op de parlementaire afwachten, wanneer pogingen worden gegaan nquéte: „Niemand kan genoodzaakt ondernomen om het onderzoekswerk Oud-staatssecretaris van binnenland- jorden als getuige of deskundige de bemoeilijken. Zeker nu RSV als se zdaken, mevrouw Saskia Stuive- ■heimen van enig handwerk, bedrijl concern tegen de grond is gegaan, is ling (PvdA), is benoemd tot coordina- fnering bloot te leggen, die door hem >de zijnen worden uitgeoefend, noch irdere soortgelijke bijzondere belan- m te openbaren et is niet uitgesloten dat de rechter taan te pas moet komen om de likwijdte van dit artikel in de kwes- •RSV vast te stellen. Buiten kijl (kt overigens te staan, dat mensen ie als getuige of deskundige worden jpgeroepen, verplicht zijn voor de ■nquète-comissie te - verschijnen. Ol 3 op bepaalde vragen antwoord moe- in geven, is echter een tweede. VEILINGVERENIGING KAPELLE: KAPELLE „In de Zeeuwse fruit- men - om geen produkten meer te teelt in het algemeen en in het bijzon- veilen voor met-leden. Ook deze der in het gebied Kapelle-Biezelinge, maatregel werd genomen - zo bleek tor van het interne onderzoeksteam bij de RSV-enquètecommissie De commissie heeft voorts twee onder zoekers aangetrokken en enkele amb telijke medewerkers. Dat blijkt uit 'Mededelingen', het interne informa tieblad van de tweede kamer Naast mevrouw Stuiveling heeft de commissie als onderzoekers aange steld mr. J P H. Donner en dr. R Gerritse De tweede kamer heeft de ambtelijke medewerkers Nico Hogen- huis en Anke Jansen vrijgemaakt voor werkzaamheden bij de commis- De enque3te-commissie heeft sinds 1 juni de beschikking over een vleugel in het vroegere gebouw van het minis terie van justitie aan het Plein in Den Haag Dit gebouw is sinds kort in gebruik bij de tweede kamer. De commissie is gehuisvest op de begane grond van dit monumentale pand. 'kstolen auto werd half gesloopt KAMPERLAND In de Sternlaan te pl Kamperland is een auto van de aan- '1,Sl?mer Van den P. uit Oudelande de afzet 3 ttstolen. De auto is later teruggevon- :»n, ontdaan van de wielen, het stuur, a andere onderdelen. Van de daden st ïtbreekt tot nu toe elk spoor. UDDELBl'RG De Centrale Vuil- itrwerkende Industrie (CVI) in Ter- -li' «uzen mag voorlopig - in afwach- 11 ong van een definitieve uitspraak de Kroon heeft zich de afgelopen jaren geweldige vernieuwing voorgedaan. Wat oud en versleten was, is gerooid waar te maken, en nieuwe plantsystemen en rassen zijn ervoor in de plaats gekomen. De telers die hun bedrijf hebben aange past, kunnen vertrouwen hebben in de toekomst. Maar ze zullen ook een duidelijke keuze moeten maken over hun produkten. Ze heb- uit zijn toelichting - om de veilingen in staat te stellen hun functie optimaal Redelijke oogst ben daarbij een machtig apparaat in hun veilingen, maar dat zullen ze dan ook volledig en goed moeten gebrui ken". Dit betoogde voorzitter Bas Leijs van de veilingvereniging 'Kapelle-Bieze linge en omgeving' woensdag in zijn openingswoord op de algemene verga dering van de vereniging. Hij beklem toonde dat verdere verbetering en samenbundeling van het afzetappa- raat een belangrijke voorwaarde is voor een gezonde Zeeuwse fruitteelt. Hij zei dat de centrale tuinbouwvei ling Zeeland als overkoepeling van de veilingen in Goes. Kapelle. Krabben- dijke en Temeuzen. niet het eindpunt voor de Zeeuwse fruitafzet mag bete kenen. Naar zijn mening hebben de Zeeuwse veilingbesturen de plicht om zo snel mogelijk te gaan werken aan 'dezezaak-'od haar één afzetorganisatie voor de gehele nii, ih fruitteelt in de provincie, lortplaats in Dekkerspolder (ge- Voorzitter hei£ herinnerde in zijn neente Sas van g toespraak ook aan het besluit van de Nederlanse veilingen - onlangs geno- Over de komende fruitsoogst merkte Leijs op dat het ernaar uitziet dat er een redelijke oogst komt, maar zeker geen topproduktie. Er zullen belang rijk minder kilo's geoogst worden dan vorig jaar. Dal komt vooral omdat de Goudreinettes tegenvallen. Verder stellen op een aantal bedrij ven de nieuwe rassen Jonagold en Karmijn teleur. De peren leken aan vankelijk een grote oogst te geven. Maar de rui is begonnen en blijkt zeer hevig te zijn, vooral bij het ras Confe- rance. Van de pruimen is een zeer grote produktie te verwachten. De stand van het kleinfruit is op dit moment wat wisselvallig, maar ge middeld toch redelijk. In de algemene vergadering werden voorts de jaarstukken over 1982 be handeld Ze werden, na een toelich ting van directeur P Vermaire. onge wijzigd goedgekeurd Van de winst, groot 405 407 gulden, wordt 187.375 gulden in contancten terugbetaald aan de leden en 218.032 gulden toege voegd aan de reserve. Voor het nieuwe seizoen werd de provisie verlaagd van 6 tot 5 procent. De overige tarieven bleven ongewij zigd. leze uitspraak heeft de voorzitter van Ie afdeling geschillen van de Raad (instate, dr G H Vering, gedaan. Er wel een uitzondering gemaakt, er nag alleen huisvuil uit Zeeuwsch- Baanderen worden gestort en niet ian buiten het gebied. Daarmee tordt het storten van huisvuil uit nder meer Zuid-Holland onmogelijk. De uitspraak houdt ook in dat de (ontraden van de gemeenten Honte- jisse en Sas van Gent met de CVI loorlopig in stand kunnen blijven. De pestemming om huisvuil uit fceuwsch-Vlaanderen te storten is ïvens hel enige punt waarop CVI ieüjk heeft gekregen. Op andere ver teken. zoals een hogere storthoogte an 2.5 meter boven NAP. heeft Verin- ia afwijzend beschikt. Op grond van ie uitspraak mag bovendien vanaf 10 lugustus (twee maanden na de uit- ipraak) ook geen bedrijfsafval van luiten Zeeuwsch-Vlaanderen op de tortplaats worden gestort. Met deze uitspraak is het laatste ïoord in deze zaak nog niet gezegd, feloopt nog een beroep bij de Kroon Teringa heeft - en dat komt zelden m - gezegd te zullen bepleiten dat Kroon binnen afzienbare tijd een fltspraak over de zaak doet. EX-HUISARTS A. J. ECKHARDT OVERLEDEN GOES - Dinsdagavond is in het Dijk- artziekenhuis te Rotterdam de YVe- «Idingse ex-huisarts A. J. Eckhardt •verleden. Hij was sinds het begin un deze maand ziek. fckhardt hij is 62 jaar geworden jaar huisarts geweest in Wemel- ünge In januari heeft hij zijn praktijk zijn zoon overgedragen. Zelf trad Uj toen in dienst als medisch adviseur Mj de ziektekostenverzekeringsmaat- diappij Zuid en Noord. De teraarde bestelling is zaterdag om 12.00 uur op 3e algemene begraafplaats in Wemel- tnge Daaraan vooraf gaat een rouw- ttnst in de hervormde kerk te We- Wdinge. Die begmt om 11.00 uur. DistrictScheldemond DGSM heeft nieuwe dienstcommissie VLISSINGEN Het district Schel- demond in Vlissingen van het Direc toraat-Generaal voor Scheepvaart en Maritieme zaken (DGSM) heeft sinds gisteren een dienstcommissie nieuwe stijl. Dat is het officiële overlegor gaan van de 650 personeelsleden van het district Scheldemond. te vergelij ken met de ondernemingsraad in het bedrijfsleven. De oude dienstcommissie werd in het verleden alleen gehoord door de direc tie De dienstcommissie nieuwe stijl heeft nu ook een adviserende taak. Dat wil zeggen, dat alle zaken waar over de locale directie beslist, eerst de dienstcommissie moet worden ge raadpleegd. Voorwaarde is dat de directie en de dienstcommissie over eenstemming bereiken Lukt dat niet, dan beslist de minister. Vorige week werden er verkiezingen gehouden voor de dienstcommissie De opkomst was 85 procent en er deden vier ambtenarenorganisaties aan mee. Het Ambtenarencentrum behaalde zeven zetels, de ABVA KA- BO vier zetels en CFO en CMH. beide een. Gisteren werd de installatiever gadering gehouden en tevens het be stuur gekozen In dal bestuur hebben zitting: H. A. Klaaijscn (voorzitter), J. Aben (secre taris), A. van der Zwan vice-voorzit- ter) en plaatsvervangend secretaris R. van der Voort. HOOFD PERSONEELSZAKEN J. P. VAESSEN: CLINGE - Ontslagen onder de gedi plomeerde verpleegkundigen van de zwakzinnigeninrichting De Sterre in Clinge zullen in de toekomst onver mijdelijk zijn. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit dat het verloop onder de gediplomeerden daalt, ter wijl de stroom leerlingen, die op De Sterre hun Z-verpleegkundig diplo ma behalen, gelijk blijft. Dit blijkt uit het jaarverslag '82 van De Sterre. Een van de maatregelen, die inmid dels zijn getroffen, is het niet meer dan een keer per jaar starten van een opleiding binnen de inrichting en in september niet meer dan 14 a 15 leerlingen aan te nemen, aldus hoofd personeelszaken J. P. Vaessen in een toelichting. In het verleden telde De Sterre zo'n honderd leerlingen, nu zijn het er 72 en het ligt in de bedoeling dit aantal met deze maatregel te laten dalen tot zo'n 50 a 60 in de komende jaren Het overschot aan gediplomeerden, dat momenteel ontstaat, is niet in dient te houden, omdat dit een te groot beslag legt op de toegewezen middelen. Met deeltijdbanen wordt het probleem maar ten dele'opgelost, aldus het jaarverslag. De afname van het verloop onder gediplomeerden en leerlingen en het dus langer in dienst blijven van gediplomeerden, veroor zaakt een stijging van het gemiddeld uit te betalen salaris. Als gevolg van de bezuinigingsdrang van de regering is voor '83 en de komende jaren geen richtlijnverrui ming te verwachten die zou kunnt.i leiden tot meer personeel. De kans wordt dus groter dat De Sterre zelf bij zal moeten sturen. Er wordt gezocht naar mogelijkheden om gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te voorko men Gedacht wordt aan een deeltijd dienstverband voor pas-gediplomeer- den. verpleeghulp als parkeerbaan teen zo lijdelijk mogelijke functie met uitzicht op een funtie als gediplomeer de in te toekomst) en bezien bij vaca tures in andere diensten in hoeverre nieuw-gediplomeerden daarvoor in aanmerking kunnen komen. „Een zeer stringent bewaken van de personeelsformatie is een 'must'. Niet alleen in de verpleegdienst, maar ook in andere sectoren. Overschrijding van de begroting betekent vrijwel automatisch overschrijding van de richtlijn en zou leiden tol onaccepta bele exploitatietekorten", aldus het jaarverslag. Op haar vijfde leerde ze noten lezen, en wel op het strand. Haar vader trok toen de vijf lijnen van de notenbalk in het zand, waarin hij vervolgens een noot tekende met daarnaast figuurtjes zoals de appel van A. Gevolg was dat ze eerder noten dan woorden kon lezen. Vrij snel daarna speelde ze kinderliedjes op de piano. Op haar achtste nam ze les aan de Zeeuwse muziekschool, waar ze op haar dertiende het hoogste diploma (toen nog C) behaalde. Daarna was ze verschillende malen te zien en te horen in enkele tv- en radioprogramma's en momenteel is ze hard aan het oefenen voor een optreden morgen (vrijdag) in de Middelburgse concertzaal. Dat elke dag oefenen, dat heeft wel conseqenties na tuurlijk. Als Marianne hier in de kamer van zeven tot negen aan het oefenen is, dan zitten wij hier te fluisteren, en de tv kan niet aan", zegt hij met een knipoog. Hij is erg trots op zijn dochter, vooral als blijkt dat haar pianospel zoveel waardering oogst. De Vlissingse ontvangt regelmatig 'fanmail' van mensen die haar hebben horen spe len. Zo kreeg ze onder meer kaar tjes toegestuurd en een boek met muziek van Chopin naar aanlei ding van haar optreden in het radioprogramma 'Fur Elise'. De heer Audenaerdt. die al meerde re Zeeuwse piano-talenten zoals Frank Mol uit Vlissingen heelt on derricht en begeleid, verwacht dat Marianne het nog ver zal brengen ..Ze is een van de jongsten die kans maken op het concertpodium te komen", zegt hij Voorlopig staat eerst het optreden van morgen op het programma. Daarna gaat ze zich voorbereiden op de 250ste uitzending van 'Fur Elise' Deze tv- en radiouitzending komt rechtstreeks vanuit het Con certgebouw in Amsterdam en Ma rianne is een van de vijf jonge talenten die zijn geselecteerd uit alle jongeren die de afgelopen twee jaar in dit programma hebben opge treden onder de rubriek 'Jong ta lent' hi het programma zullen ook muzi kale grootheden als Jaap van Zwe den en Theo Olof spelen. Morgen is het optreden van Mananne 'inge bed' m een concert dat door twee ensembles wordt gegeven Het gaat om een optreden van hel Zeeuws Jeugdorkest onder leiding van Han Beekman. Dit orkest speelt de ou verture 'Die Italieneun in Algier' van G. Rossini, de onvoltooide sym fonie van Frans Schubert en de wals 'Rosen aus dem Süden' van Johann Strauss. Het Kuiperspoort- orkest onder leiding van Dick Boon begint na de pauze met de ouvertu re 'Alceste van Chr von Gluck. Daarna zorgt het voor de begelei ding van Marianne die het zeven tiende pianoconcert van V>'. A Mo zart zal vertolken Het concert be gint om 20.00 uur 'Ze' is Marianne Boer uit Vlissingen. Veertien jaar oud, leerlinge in de derde klas van het atheneum en bezeten van pianospelen Deze pia niste genietin de Zeeuwse maar langzamerhand ook in de landelijke klassieke-muziekwereld steeds meer bekendheid. Zoals eerder op gemerkt leerde ze de eerste muziek- beginselen van haar vader Harrie Boer die. zoals hij zelf zegt. 'hele maal gek van muziek is' Toen Ma rianne zeven was. wist vader Boer, die zelf ook muziek maakt, met goed meer wat hij met zijn dochter tje aan moest „Ze leerde zo snel en ik heb zelf nooit een opleiding ge had en was doodsbang om haar iets verkeerd te leren", aldus de heer Boer Er werd toen contact gezocht met Ge Audenaerdt. pianopeda goog aan de Zeeuwse muziekschool en aan het Brabants Conservato rium Aanvankelijk zag deze lesge ven aan de kleine Mananne niet zitten „Ik gaf toen alleen les aan gevorderden, die dus minstens het diploma Algemene Muzikale Vor ming hadden Marianne had dat niet" Achteraf bleek dat ook niet nodig, want toen de kleine Vlis singse de pianoleraar haar muzikale kwaliteiten liet horen raakte deze zo enthousiast dat ze toch les mocht komen nemen. Dat was m feite het begin van haar carrière Ze maakte haar debuut als soliste op tien jarige leeftijd, begeleid door het Zeeuws Jeugdorkest. Verder trad de Vlissingse op in het AVRO-pro- gramma 'Stuif es in' en was ze onder meer twee keer te horen in het radioprogramma 'Für Elise' dat el ke zondagmiddag op Hilversum 4 wordt uitgezonden. In november vorig jaar gaf ze een pianorecital in de balletzaal van het Kuiperspoort- complex in Middelburg Daarvoor bestond zo veel belangstelling dat het conce rt een keer herhaald moest worden. En ook de tweede maal was het uitverkocht muzikale Zeeuwse. Maar het succes komt haar niet aanwaaien, er is hard werken voor nodig Iedere dag speelt ze minstens twee uur, ver deeld over drie of vier muziekstuk ken Daarnaast heeft ze nog het nodige huiswerk te doen Dat er dus weinig tijd voor andere zaken over blijft vindt Marianne niet erg. pianospelen en school zijn voor mij echt het belangrijkste. Verder gaat ze twee keer in de week naar de heer Audenaerdt om bij hem les te ne men. Lessen waarop ze zich steeds weer verheugt De pianoleraar is bijzonder te spreken over het jonge talent „Marianne speelt op het ni veau van de derde en vierde klas conservatorium. Ze was de enige die op dertienjarige leeftijd het C-diplo- Volop belangstelling dus voor de aan. ma en wel met allemaal tienen- aan de muziekschool haalde. Normaal doen leerlingen daar ongeveer ne gen jaar over" aldus de heer Aude naerdt, Hij draagt de stukken aan waarvan hij denkt dat ze geschikt zijn voor de pianiste Marianne zelf zegt geen echte voorkeur voor be paalde componisten te hebben, al vindt ze Brahms, Chopin en Beetho ven erg mooi. Ze wil steeds moeilij kere stukken onder de knie krijgen. „Soms. als ik een muziekstuk hoor. dan denk ik als ik dat nou ook eens zou kunnen spelen Dat is weer een extra stimulans om te gaaan oefe nen'. zegt Marianne Haar ideaal is concertpianiste worden. Daar heeft ze dan ook alles voor over Vader en moeder Boer zijn even enthousiast en moedigen hun dochter dan ook Els Fokke Bezigheids- en ontwikkelingscentrum 'De Sterre'. tUNGE - Alle voorzieningen op het Wbicd van de zwakzinnigenzorg aotten per regio ondergebracht in overkoepelende organisatie. Dat undt de directie van zwakzinnigen inrichting De Sterre in Clinge. Een en «der blijkt uit het jaarverslag '82. •We zullen de zorg minder voorzie- ningengericht en meer pupilgericht loeten maken. De integratie van de »rg als totaliteit ten behoeve van de adividuele pupil zou gebaat zijn bij *n drempelloos circuit van zorg, >et één wettelijk kader, één finan cings-. tariefs- en planningsstruc- !our. één salarisstelsel en één organi se van het particulier initiatief als Wangenbehartiger van alle zwak- 'dnnigenzorg voorzieningen." De afstemming van de voorzieningen (dagverblijven, gezinsvervangende te huizen, inrichtingen) op elkaar bi;., een regio is steeds meer nodig, aldus de Sterredirectie „We zullen afmoe ten van verkokerd en fractioneel den ken" In Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het in ieder geval de goede kant op met de oprichting van het regionaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg (ROZ), enkele jaren geleden. Nu liggen er nog door wetgeving en financiering opgedrongen scheidslij nen tussen de verschillende soorten voorzieningen Vooral tussen de ïntra- seml- en extramurale zorg De direc tie van De Sterre vindt dat het den ken zal moeten gaan in de richting van: welke functies moeten ten dien ste staan van zwakzinnigen. „Pas dan valt te bezien door wie een bepaalde functie uitgeoefend kan worden", al dus de Sterre-directie. Voor Dc Sterre ziet men naast de direct op de inrichtingsbevolking ge richte zorgfunctie een zorgondersteu nende taak binnen de regio Daarbij denkt de directie onder meer aan de kortverblijffunctie ter tijdelijke ont lasting van het gezin, vakantie- en weekendplaatsing, ziekenhuis-/ver- pleegfunctie voor die geestelijk ge handicapten die met in de gewone ziekenhuizen kunnen worden opge vangen en begeleid, dag- of nachtop- vang voor geestelijk gehandicapten voor wie adequate opvangmogelijkhe den in de regio ontbreken, poliklini sche behandeling, het geven van praktische hulp aan gezinnen met een zwakzinnig kind thuis, het beschik baar stellen van fysiotherapie, tand- artsfacillteiten, arbeidsactivering en ontspanningsafdeling. Van een medewerken VLISSINGEN - Gisteren (22 junil om 1.09 uur is de astronomische zomer begonnen, ditmaal met warm en zon nig weer. hel fraaie weer doet ons het voorjaar van 1983 bijna vergeten, maar vanwege het uitzonderlijke ka rakter van het weer in dat tijdvak blikken we nog even terug. Het was de somberste en voor Zee land de op een na natste lente sinds het begin van dc waarnemingen. In Vlissingen vinden vanaf 1855 neer slagmetingen plaats, terwijl de duur van de zonneschijn sinds 1907 wordt geregistreerd. De zon scheen in Vlissingen in de maanden maart, april en mei 337 uur tegen 493 uur normaal. Vooral mei was uitzonderlijk somber De hoe veelheid neerslag in Zeeland bedroeg 256 mm tegen 137 normaal. In 1981 was het ook erg nat met 250 mm. maar 1979 blijft koploper. Er viel toen gemiddeld 265 mm. Toch heeft de. landbouw en veeteelt veel meer last van de regen ondervonden van 4 jaar geleden. Dit heeft twee redenen: in de eerste plaats zetten de regens dit jaar rond 21 maart in en regende het daarna vrijwel iedere dag. juist in de zaai- en pootperiodc. Daarnaast was door het sombere weer de ver damping gering. Normaal valt er in een voorjaar 137 mm en verdampt er 227 mm-, een necrslagtekort van 90 mm. Ditmaal viel er 256 mm bij een verdamping van 194 mm, een neer slagoverschot derhalve van 62 mm. De temperatuur gemiddeld over Zee land bedroeg 8.4 graden. Dat is vrijwel gelijk aan het langjarig gemiddelde Deze relatief vrij hoge temperatuur werd veroorzaakt door het zachte weer van begin maart, de tweede helft april en de vrij hoge nachtelijke tem peraturen in mei Het aantal vorstda- gen was in Vlissingen. Oost-Souburg en Zierikzee 0. in Schoondijke 3. in St -Annaland 2 en in Kapellebrug 15 Warme dagen (maximum tempera tuur boven 20 gr i kwamen heel weinig voor Kapellebrug had er 3. de andere waarnemingsstations 1 Alleen Kapel lebrug en Oost-Souburg noteerden 1 zomerse dag op 31 mei werd het op beide plaatsen 25.0 graden. De laagste temperatuur (-3.2 gr.) werd op 3 maart in Kapellebrug afgelezen. De eerste 20 dagen van maart waren aan de zachte kant daarna begon het sombere, natte en vrij koude weer. dat vrijwel onafgebroken tot eind mei zou aanhouden. De hoeveelheden neer slag liepen deze maand uiteen van 113 mm te Barendrecht tot 49 mm te Kapellebrug Het natste plekje in Zee land was Rilland met 76 mm. In de nacht van 25 op 26 maart kwam het tot storm: in Cadzand werd een wind stoot van ruim 110 km per uur geregi streerd. De gemiddelde maximum temperatuur was in Kapellebrug met 10.2 gr het hoogste van het hele land Merkwaardig genoeg noteerde men in Kapellebrug ook de laagste gemiddel de minimumtemperatuur van het land. 1.2 gr. De z g. dagelijkse ternpe- ratuursgang bedroeg daar maar liefst 9.0 gr tegen 4.6 gr. in Vlissingen. In Zierikzee. Oost-Souburg en Vlissin gen kwam geen enkele vorstdag voor. in Kapellebrug konden 13 vorstdagen worden opgetekend, het hoogste aan tal van het land. April Op tal van plaatsen in Zeeland was sprake van de natste aprilmaand sedert 1903. Landelijk bekeken liepen de hoeveelheden neerslag uiteen van 52 mm De Kooy (bij Den Helder! tot 133 mm Bergen op Zoom. Tholen. het natste plekje in Zeeland, deed daar met 129 mm niet veel voor onder. Zacht lenteweer kregen we op 16 en 18 april. Zeer veel regen viel er in West-Brabant in de nacht van 26 op 27 april: Gilze-Rijen meldde 62 mm. Opvallend in de maand mei was naast de vele regen de grote somberheid van het weer In Vlissingen scheen de zon 111 uur. 23 uur minder dan in de meimaand van 1923 die tot nog toe als rekord-somber bekend stond Het ontbreken van de lentetemperaturen was ook opvallend. We moesten tot de laatste dag van de maand wachten om het kwik boven 20 graden te zien uitstijgen Het enige pluspunt was het ontbreken van de nachtvorst De neerslagsommen liepen uiteen van 68 mm in Westkapelle tot 183 mm in Hoogeveen Op 12 mei (Hemelvaartsdag) ontwik kelde zich in korte tijd een voor de tijd van het jaar uitzonderlijk zware storm. In Vlissingen werd rond het middaguur een windstoot van 125 km per uur. in Cadzand van 129 km per uur gemeten. Nadat begin juni voor-al op Noord- west-Walcheren nog enkele zware buien waren gevallen is het weer aanzienlijk verbeterd Tot en met 21 juni was er in Vlissingen nog maar 18 mm regen gevallen en had de zon al 172 uur geschenen Vee! landbouwers kijken alweer naar een regenbuiitjéi uit. Tot slot de regencijfers van de Zeeuwse KNMI-stations over het afgelopen voorjaar Westkapelle 206 Oost-Souburg en Vhssio ec-n 221 Middelburg en Temeuzen 228 Ritthem 229 Breskens en Cadzand 235 Schoondijke en Vrouwenpolder 237 Stave nissc 241. Wolphaartsdijk 245 St-Anna land en Kapelle 249 Philippine 252 Sx Kruis 254 Axel 255 Noordgouwe 257 Haamstede. Zierikzee er. s-Heerenhoek 260 Brouwershaven 262. Kortgene 263 Krabbendtike en Biervliet 265 Ovezande 269 Anna-Jacoba 270. Rilland en Kerkwer ve 276. Wilhelmlnadorp 279. Kapellebrug 282. Tholen 284 en Kloosterzande 286

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29