Vertraging dreigt voor enquête bij RSV-concern MARIANNE BOER 'Ontslagen bij De Sterre zijn onvermijdelijk' iL Lente was de somberste en bijna natste van de eeuw Op weg naar het concertpodium Overkoepelende organisatie voor zwakzinnigenzorg nodig' PZC/provincie jS V-TOP ZOU NIETS WILLEN ZEGGEN Geweldige vernieuwing in Zeeuwse fruitteelt Huisvuil mag oorlopig nog gestort in Dekkerspolder ONDERDAG 23 JUNI 1983 17 iVan onze parlementaire redactie DEN HAAG De Tweede-Kamercommissie die de gang van zaken bij het aan de grond jeraakte RSV-concern nagaat, zal niet accepteren dat de leiding van de onderneming zich ian het onderzoek onttrekt. De parlementaire enquête dreigt er ondertussen aanzienlijk door worden vertraagd. De Kamer was ervan uit gegaan, dat het werk in een jaar geklaard zou siquéte: „Niemand kan genoodzaakt rorden als getuige of deskundige de ■neimen van enig handwerk, bedrijf fnering bloot te leggen, die door hem {de zijnen worden uitgeoefend, noch rdere soortgelijke bijzondere belan- •n te openbaren" jet is niet uitgesloten dat de rechter iiaan te pas moet komen om de Kikwijdte van dit artikel in de kwes- te-RSV vast te stellen. Buiten kijl Ijkt overigens te staan, dat mensen ie als getuige of deskundige worden spgeroepen. verplicht zijn voor de aquête-comissie te verschijnen. Of op bepaalde vragen antwoord moe- m geven, is echter een tweede. jjn. Vanuit de commissie is al te kennen gegeven dat men niet lijdelijk zal er volgens leden van de commissie geen reden om geheimzinnig te doen over wat in het verleden verkeerd is logelijkheden om de medewerking at een minimum te beperken worden •zocht in artikel 18 van de uit 1850 ammende wel op de parlemantaire afwachten, wanneer pogingen worden gegaan. ondernomen om het onderzoekswerk Oud-staatssecretaris van binnenland- te bemoeilijken. Zeker nu RSV als se zdaken, mevrouw Saskia Stuive- concern tegen de grond is gegaan, is ling (PvdA), is benoemd tot coordina- VEILINGVERENIGING KAPELLE: tor van het interne onderzoeksteam bij de RSV-enquètecommissie. De commissie heeft voorts twee onder zoekers aangetrokken en enkele amb telijke medewerkers Dat blijkt uit 'Mededelingen', het interne informa tieblad van de tweede kamer. Naast mevrouw Stuiveling heeft de commissie als onderzoekers aange steld mr. J. P. H. Donner en dr. R. Gerntse. De tweede kamer heeft de ambtelijke medewerkers Nico Hogen- huis en Anke Jansen vrijgemaakt voor werkzaamheden bij de commis sie De enque3te-commissie heeft sinds 1 juni de beschikking over een vleugel in het vroegere gebouw van het minis terie van justitie aan het Plein in Den Haag. Dit gebouw is sinds kort in gebruik bij de tweede kamer. De commissie is gehuisvest op de begane grond van dit monumentale pand. KAPELLE „In de Zeeuwse fruit teelt in het algemeen en in het bijzon der in het gebied Kapelle-Biezelinge, men - om geen produkten meer te veilen voor niet-leden. Ook deze maatregel werd genomen - zo bleek bestolen auto werd kif gesloopt Redelijke oogst KAMPERLAND In de Sternlaan te Kamperland is een auto van de aan- janer Van den P. uit Oudelande «tolen. De auto is later teruggevon- ï»n. ontdaan van de wielen, het stuur, O andere onderdelen. Van de daderisi K'.breekt tot nu toe elk spoor. DistrictScheldemond DGSM heeft nieuwe dienstcommissie VLISSINGEN Het district Schel- demond in Vlissingen van het Direc toraat-Generaal voor Scheepvaart en Maritieme zaken (DGSM) heeft sinds Over de komende fruitsoogst merkte gisteren een dienstcommissie nieuwe Leijs op dat het ernaar uitziet dat er stiji. Dat js het officiële overlegor- een redelijke oogst komt, maar zeker gaan van dc 650 personeelsleden van duidelijke keuze moeten maken over geen topproduktie. Er zullen belang- het district Scheldemond. te vergelij- r». fijjc minder kilo's geoogst worden j^en met de ondernemingsraad in het dan vorig jaar. Dat komt vooral bedrijfsleven. omdat de Goudreinettes tegenvallen. Qe oude dienstcommissie werd in het Verder stellen op een aantal bedri j- verleden alleen gehoord door de direc- ven de nieuwe rassen Jonagold en tje j-je dienstcommissie nieuwe stijl Karmijn teleur. De peren leken aan- heeft nu ook een adviserende taak. vankelijk een grote oogst te geven. Dat Wll zeggen. dat alle zaken waar- Maar de rui is begonnen eij blijkt zeer over de iOCale directie beslist, eerst de hevig te zijn. vooral bij het ras C'onfc- dienstcommissie moet worden ge- rance. Van de pruimen is een zeer raadpleegd Voorwaarde is dat de grote produktie te verwachten. De directie en de dienstcommissie over heeft zich de afgelopen jaren een uit zijn toelichting - om de veilingen in geweldige vernieuwing voorgedaan, staat te stellen hun functie optimaal Wat oud en versleten was. is gerooid waar te maken, en nieuwe plantsystemen en rassen zijn ervoor in de plaats gekomen. De telers die hun bedrijf hebben aange past. kunnen vertrouwen hebben in de toekomst. Maar ze zullen ook een de afzet van hun produkten. Ze heb ben daarbij een machtig apparaat in hun veilingen, maar dat zullen ze dan ook volledig en goed moeten gebrui ken". Dit betoogde voorzitter Bas Leijs van de veilingvereniging 'Kapelle-Bieze linge en omgeving' woensdag in zijn openingswoord op de algemene verga dering van de vereniging. Hij beklem toonde dat verdere verbetering en samenbundeling van het afzetappa- raat een belangrijke voorwaarde is voor een gezonde Zeeuwse fruitteelt. Hij zei dat de centrale tuinbouwvei ling Zeeland als overkoepeling van de veilingen in Goes. Kapelle. Krabben- dijke en Temeuzen. niet het eindpunt voor de Zeeuwse fruitafzet mag bete kenen. Naar zijn mening hebben de Zeeuwse veilingbesturen de plicht om ooriupig - m zo snel mogelijk te gaan werken aan p één afzetcrganisatie voor de gehele fruitteelt in de provincie. Voorzitter Leijs herinnerde in zijn toespraak ook aan het besluit van de Nederlanse veilingen - onlangs geno- MIDDELBURG De Centrale Vuil- «werkende Industrie (CVI) in Ter- teuzen mag voorlopig - in afwach ting van de Kroon over deze zaak - op haar llortplaats in Dekkerspolder (ge beente Sas van Gent) nog huisvuil itorten. Deze uitspraak heeft de voorzitter van ie afdeling geschillen van de Raad ran State. drG.H. Vering, gedaan. Er S wel een uitzondering gemaakt: er zag alleen huisvuil uit Zeeuwsch- Flaanderen worden gestort en niet ran buiten het gebied. Daarmee oordt het storten van huisvuil uit tnder meer Zuid-Holland onmogelijk. De uitspraak houdt ook in dat de tontracten van de gemeenten Honte- en Sas van Gent met de CVI raorlopig in stand kunnen blijven. De Bestemming om huisvuil uit feeuwsch-Vlaanderen te storten is Wens het enige punt waarop CVI gelijk, heeft gekregen. Op andere ver- CLINGE - Ontslagen onder de gedi- joeken. zoals een hogere storthoogte plomeerde verpleegkundigen van de fan 2.5 meter boven NAP, heeft Verin- zwakzinnigeninrichting De Sterre in p afwijzend beschikt. Op grond van Clinge zullen in de toekomst onver- de uitspraak mag bovendien vanaf 10 mijdelijk zijn. De oorzaak hiervan is Egustus (twee maanden na de uit spraak) ook geen bedrijfsafval van luiten Zeeuwsch-Vlaanderen op de llortplaats worden gestort. Met deze uitspraak is het laatste loord in deze zaak nog met gezegd. Sloopt nog een beroep bij de Kroon, fennga heelt - en dat komt zeiden stand van het kleinfruit is op dit moment wat wisselvallig, maar ge middeld toch redelijk. eenstemming bereiken. Lukt dat met, dan beslist de minister. Vorige week werden er verkiezingen In de algemene vergadering werden gehouden voor de dienstcommissie voorts de jaarstukken over 1982 be- De opk0mst was 85 procent en er handeld Ze werden, na een toelich- deden vier ambtenarenorganisaties ting van directeur P Vermaire. onge- aan mee Het Ambtenarencentrum wijzigd goedgekeurd. Van de winst, behaalde zeven zetels, de ABVA KA- groot 405.407 gulden, wordt 187 375 B0 vier zetels en CFO en CMH, beide gulden in contancten terugbetaald één Gisteren werd de ïnstallatiever- aan de leden en 218.032 gulden toege- gadenng gehouden en tevens het be voegd aan de reserve. stuur gekozen Voor het nieuwe seizoen werd de In dal bestuur hebben zitting: H. A. provisie verlaagd van 6 tot 5 procent. Klaaijsen (voorzitter), J. Aben (secre- De overige tarieven bleven ongewij- larjs)i A. van der Zwan (vice-voorzit- Z1&d ter) en plaatsvervangend secretaris K- van der Voort. HOOFD PERSONEELSZAKEN J. P. VAESSEN: gelegen in het feit dat het verloop met deze maatregel te laten dalen tot ontslagen zoveel mogelijk te voorko men. Gedacht wordt aan een deeltijd dienstverband voor pas-gediplomeer den, verpleeghulp als parkeerbaan (een zo tijdelijk mogelijke functie met uitzicht op een funtie als gediplomeer de in te toekomst) en bezien bij vaca tures in andere diensten in hoeverre nieuw-gediplomeerden daarvoor in aanmerking kunnen komen. zo n 50 a 60 in de komende jaren Het overschot aan gediplomeerden, dat momenteel ontstaat, is niet in dient te houden, omdat dit een te groot beslag legt op de toegewezen onder de gediplomeerden daalt, ter- middelen. Met deeltijdbanen wordt wijl de stroom leerlingen, die op De het probleem maar ten dele opgelost, Sterre hun Z-verpleegkundig diplo- aldus het jaarverslag De afname van ma behalen, gelijk blijft. Dit blijkt het verloop onder gediplomeerden en uit het jaarverslag '82 van De Sterre. leerlingen en het dus langer in dienst Eén van de maatregelen, die inmid dels zijn getroffen, is het niet meer dan eén keer per jaar starten van een roor - gezegd te zullen bepleiten dat opleiding binnen de inrichting en in ie Kroon binnen afzienbare tijd een ülspraak over de zaak doet. EX-HUISARTS A. J. ECKHARDT OVERLEDEN GOES - Dinsdagavond is in het Dijk- Dgtziekenhuis te Rotterdam de We- ■eldingse ex-huisarts A. J. Eckhardt f •verleden. Hij was sinds het begin ïjui deze maand ziek. Eckhardt hij is 62 jaar geworden Is 29 jaar huisarts geweest in Wemel- ilnge. In januari heeft hij zijn praktijk aan zijn zoon overgedragen. Zelf trad bjjtoen in dienst als medisch adviseur aij de ziektekostenverzekeringsmaat- Khappij Zuid en Noord. De teraarde bestelling is zaterdag om 12.00 uur op 0e algemene begraafplaats in Wemel- fffige. Daaraan vooraf gaat een rouw- óenst in de hervormde kerk te We- oeldinge. Die begint om 11.00 uur. september niet meer dan 14 a 15 blijven van gediplomeerden, veroor zaakt een stijging van het gemiddeld uit te betalen salaris Als gevolg van de bezuinigingsdrang van de regering is voor '83 en de leerlingen aan te nemen, aldus hoofd komende jaren geen richtlijnverrui- personeelszaken J. P. Vaessen in e toelichting. ming te verwachten die zou kunnen leiden tot meer personeel. De kans In het verleden telde De Sterre zo'n wordt dus groter dat De Sterre zelf bij honderd leerlingen, nu zijn het er 72 zal moeten sturen. Er wordt gezocht en het ligt in de bedoeling dit aantal naar mogelijkheden om gedwongen „Een zeer stringent bewaken van de personeelsformatie is een 'must'. Niet alleen in de verpleegdienst. maar ook in andere sectoren. Overschrijding van de begroting betekent vrijwel automatisch overschrijding van de richtlijn en zou leiden tot onaccepta bele exploitatietekorten", aldus het jaarverslag. Op haar vijfde leerde ze noten lezen, en wel op het strand. Haar vader trok toen de vijf lijnen van de notenbalk in het zand, waarin hij vervolgens een noot tekende met daarnaast figuurtjes zoals de appel van A. Gevolg was dat ze eerder noten dan woorden kon lezen. Vrij snel daarna speelde ze kinderliedjes op de piano. Op haar achtste nam ze les aan de Zeeuwse muziekschool, waar ze op haar dertiende het hoogste diploma (toen nog C) behaalde. Daarna was ze verschillende malen te zien en te horen in enkele tv- en radioprogramma's en momenteel is ze hard aan het oefenen voor een optreden morgen (vrijdagi in de Middelburgse concertzaal. 'Ze' is Marianne Boer uit Vlissingen. Veertien jaar oud. leerlinge in de derde klas van het atheneum en bezeten van pianospelen. Deze pia niste genietin de Zeeuwse maar langzamerhand ook in de landelijke klassieke-muziekwereld steeds meer bekendheid Zoals eerder op gemerkt leerde ze de eerste muziek- beginselen van haar vader Harrie Boer die. zoals hij zelf zegt. 'hele maal gek van muziek is' Toen Ma rianne zeven was, wist vader Boer, die zelf ook muziek maakt, niet goed meer wat hij met zijn dochter tje aan moest. „Ze leerde zo snel en ik heb zelf nooit een opleiding ge had en was doodsbang om haar iets verkeerd te leren", aldus de heer Boer. Er werd toen contact gezocht met Ge Audenaerdt. pianopeda goog aan de Zeeuwse muziekschool en aan het Brabants Conservato rium. Aanvankelijk zag deze lesge ven aan de kleine Marianne met zitten „Ik gaf toen alleen les aan gevorderden, die dus minstens het diploma Algemene Muzikale Vor ming hadden Marianne had dat niet". Achteraf bleek dat ook niet nodig, want toen de kleine Vlis- singse de pianoleraar haar muzikale kwaliteiten liet horen raakte deze zo enthousiast dat ze toch les mocht komen nemen Dat was in feite het begin van haar carrière Ze maakte haar debuut als soliste op tien jarige leeftijd, begeleid door het Zeeuws Jeugdorkest. Verder trad de Vlissingse op in het AVRO-pro- gramma 'Stuif es in' en was ze onder meer twee keer te horen in het radioprogramma 'Für Elise' dat el ke zondagmiddag op Hilversum 4 wordt uitgezonden In november vorig jaar gaf ze een pianorecital in de balletzaal van het Kuiperspoort- complex in Middelburg. Daarvoor bestond zo veel belangstelling dat het conce rt een keer herhaald moest worden En ook de tweede maal was het uitverkocht. muzikale Zeeuwse. Maar het succes komt haar niet aanwaaien, er is hard werken voor nodig Iedere dag speelt ze minstens twee uur, ver deeld over drie of vier muziekstuk ken Daarnaast heeft ze nog het nodige huiswerk te doen. Dat er dus weinig tijd voor andere zaken over blijft vindt Marianne niet erg: pianospelen en school zijn voor mij echt het belangrijkste. Verder gaat ze twee keer in de week naar de heer Audenaerdt om bij hem les te ne men.Lessen waarop ze zich steeds weer verheugt. De pianoleraar is bijzonder te spreken over het jonge talent „Marianne speelt op het ni veau van de derde en vierde klas conservatorium. Ze was de enige die op dertienjarige leeftijd het C-diplo- Volop belangstelling dus de ma en wel met allemaal tienen- aan de muziekschool haalde. Normaal doen leerlingen daar ongeveer ne gen jaar over", aldus de heer Aude naerdt Hij draagt de stukken aan waarvan hij denkt dat ze geschikt zijn voor de pianiste. Marianne zelf zegt geen echte voorkeur voor be paalde componisten te hebben, al vindt ze Brahms. Chopin en Beetho ven erg mooi. Ze wil steeds moeilij kere stukken onder de knie krijgen. „Soms, als ik een muziekstuk hoor. dan denk ik als ik dat nou ook eens zou kunnen spelen. Dat is weer een extra stimulans om te gaaan oefe nen zegt Marianne Haar ideaal is concertpianiste worden. Daar heeft ze dan ook alles voor over Vader en moeder Boer zijn even enthousiast en moedigen hun dochter dan ook aan. Dat elke dag oefenen, dat heeft wel conseqenties na tuurlijk. Als Marianne hier in de kamer van zeven tot negen aan het oefenen is. dan zitten wij hier te fluisteren, en de tv kan niet aan", zegt hij met een knipoog. Hij is erg trots op zijn dochter, vooral als blijkt dat haar pianospel zoveel waardering oogst. De Vlissingse ontvangt regelmatig 'fanmail' van mensen die haar hebben horen spe len. Zo kreeg ze onder meer kaar tjes toegestuurd en een boek met muziek van Chopin naar aanlei ding van haar optreden in het radioprogramma 'Für Elise'. De heer Audenaerdt. die al meerde re Zeeuwse piano-talenten zoals Frank Mol uit Vlissingen heeft on derricht en begeleid, verwacht dat Marianne het nog ver zal brengen. „Ze is een van de jongsten die kans maken op het concertpodium te komen", zegt hij. Voorlopig staat eerst het optreden van morgen op het programma. Daarna gaat ze zich voorbereiden op de 250ste uitzending van 'Fur Elise' Deze tv- en radiouitzending komt rechtstreeks vanuit het Con certgebouw in Amsterdam en Ma rianne is een van de vijf Jonge talenten'die zijn geselecteerd uit alle jongeren die de afgelopen twee jaar in dit programma hebben opge treden onder de rubriek 'Jong ta lent' In het programma zullen ook muzi kale grootheden als Jaap van Zwe den en Theo Olof spelen Morgen is het optreden van Marianne 'inge bed' in een concert dat door twee ensembles wordt gegeven. Het gaat om een optreden van het Zeeuws Jeugdorkest onder leiding van Han Beekman Dit orkest speelt de ou verture 'Die Italienerin in Algier' van G. Rossini, de onvoltooide sym fonie van Frans Schubert en de wals 'Rosen aus dem Süden' van Johann Strauss. Het Kuiperspoort- orkest onder leiding van Dick Boon begint na de pauze met de ouvertu re 'Alceste' ran Chr von Gluck- Daarna zorgt het voor de begelei ding van Marianne die het zeven tiende pianoconcert van W A Mo-', zart zal vertolken. Het concert be gint om 20 00 uur. Els Fokke Bezigheids- en ontwikkelingscentrum 'De Sterre' CLINGE - Alle voorzieningen op het Itbied van de zwakzinnigenzorg moeten per regio ondergebracht in ttn overkoepelende organisatie. Dat vindt de directie van zwakzinnigen inrichting De Sterre in Clinge. Een en inder blijkt uit het jaarverslag '82. «We zullen de zorg minder voorzie- •ingengericht en meer pupilgericht moeten maken. De integratie van de forg als totaliteit ten behoeve van de individuele pupil zou gebaat zijn bij «n drempelloos circuit van zorg, met één wettelijk kader, één finan- tierings-, tariefs- en planningsstruc- één salarisstelsel en één organi satie van het particulier initiatief als klangenbchartiger van alle zwak- 'innigenzorgvoorzieningen." De afstemming van de voorzieningen 'dagverblijven, gezinsvervangende te huizen. inrichtingen) op elkaar biiu. een regio is steeds meer nodig, aldus de Sterredirectie. „We zullen afmoe ten van verkokerd en fractioneel den ken". In Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het in ieder gtval de goede kant op met de oprichting van het regionaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg (ROZi, enkele jaren geleden Nu liggen er nog door wetgeving en financiering opgedrongen scheidslij nen tussen de verschillende soorten voorzieningen Vooral tussen de ïntra- semi- en extramurale zorg De direc tie van De Sterre vindt dat het den ken zal moeten gaan in de richting van: welke functies moeten ten dien ste staan van zwakzinnigen. „Pas dan valt te bezien door wie een bepaalde functie uitgeoefend kan worden", al dus de Sterre-directie. Voor De Sterre ziet men naast de direct op de inrichtingsbevolking ge richte zorgfunctie een zorgondersteu nende taak binnen de regio Daarbi) denkt de directie onder meer aan de kortverblijffunctie ter tijdelijke ont lasting van het gezin, vakantie- en weekendplaatsing, ziekenhuis-/ver- pleegfunctie voor die geestelijk ge handicapten die niet in de gewone ziekenhuizen kunnen worden opge vangen en begeleid, dag- of nachtop- vang voor geestelijk gehandicapten voor wie adequate opvangmogelijkhe den in de regio ontbreken, poliklini sche behandeling, het geven van praktische hulp aan gezinnen met een zwakzinnig kind thuis, het beschik baar stellen van fysiotherapie, tand artsfaciliteiten, arbeidsactivering en ontspanningsafdeling /Van een medewerker, VLISSINGEN - Gisteren (22 juni) om 1.09 uur is de astronomische zomer begonnen, ditmaal met warm en zon nig weer. het fraaie weer doet ons het voorjaar van 1983 bijna vergeten, maar vanwege het uitzonderlijke ka rakter van het weer in dat tijdvak blikken we nog even terug. Het was de somberste en voor Zee land de op één na natste lente sinds het begin van de waarnemingen. In Vlissingen vinden vanaf 1855 neer slagmetingen plaats, terwijl de duur van de zonneschijn sinds 190" wordt geregistreerd. Dc zon scheen in Vlissingen in de maanden maart, april en mei 337 uur tegen 493 uur normaal. Vooral mei was uitzonderlijk somber. De hoe veelheid neerslag in Zeeland bedroeg 25C mm tegen 137 normaal. In 1981 was het ook erg nat met 250 mm, maar 1979 blijft koploper. Er viel toen gemiddeld 265 mm. Toch heeft de landbouw en veeteelt veel meer last van de regen ondervonden van 4 jaar geleden. Dit heeft twee redenen: in de eerste plaats zetten de regens dit jaar rond 21 maart in en regende hel daarna vrijwel iedere dag. juist in dc zaai- en pootperiode. Daarnaast was door het sombere weer de ver damping gering. Normaal valt er in een voorjaar 137 mm en verdampt er 227 mm, een neerslagtekort van 90 mm. Ditmaal viel er 256 mm bij een verdamping van 194 mm. een neer slagoverschot derhalve van 62 mm. De temperatuur gemiddeld over Zee land bedroeg 8,4 graden. Dat is vrijwel gelijk aan het langjang gemiddelde. Deze relatief vrij hoge temperatuur werd veroorzaakt door het zachte weer van begin maart, de tweede helft april en de vrij hoge nachtelijke tem peraturen in mei. Het aantal vorstda- gen was in Vlissingen. Oost-Souburg en Zienkzee 0, in Schoondijke 3. in St -Annaland 2 en in Kapellebrug 15 Warme dagen (maximum tempera tuur boven 20 gr kwamen heel weinig voor. Kapellebrug had er 3. de andere waarnemingsstations 1. Alleen Kapel lebrug en Oost-Souburg noteerden 1 zomerse dag: op 31 mei werd hel op beide plaatsen '25 0 graden De laagste temperatuur (-3,2 gr. i werd op 3 maart in Kapellebrug afgelezen. De eerste 20 dagen van maart waren aan de zachte kant: daarna begon het sombere, natte en vrij koude weer. dat vrijwel onafgebroken tot eind mei zou aanhouden De hoeveelheden neer slag liepen deze maand uiteen van 113 mm te Barendrecht tot 49 mm te Kapellebrug Het natste plekje in Zee land was Rilland met 76 mm. In de nacht van 25 op 26 maart kwam het tot storm in Cadzand werd een wind stoot van ruim 110 km per uur geregi streerd. De gemiddelde maximum temperatuur was in Kapellebrug met 10.2 gr. het hoogste van het hele land. Merkwaardig genoeg noteerde men in Kapellebrug ook de laagste gemiddel de minimumtemperatuur van het land: 1.2 gr. De z.g dagelijkse tempe- ratuursgang bedroeg daar maar liefst 9.0 gr. tegen 4.6 gr. in Vlissingen. In Zierikzee. Oost-Souburg en Vlissin gen kwam geen enkele vorstdag voor, in Kapellebrug konden 13 vorstdagen worden opgetekend, het hoogste aan tal van het land April Op tal van plaatsen in Zeeland was sprake van de natste aprilmaand sedert 1903. Landelijk bekeken liepen de hoeveelheden neerslag uiteen van 52 mm De Kooy (bij Den Helder) tot 133 mm Bergen op Zoom. Tholen, het natste plekje in Zeeland, deed daar met 129 mm niet veel voor onder. Zacht lenteweer kregen we op 16 en 18 april. Zeer veel regen viel er in West-Brabant in de nacht van 26 op 27 april: Gilze-Rijen meldde 62 mm. Opvallend in de maand mei was naast de vele regen de grote somberheid van het weer In Vlissingen scheen de zon 111 uur. 23 uur minder dan in de meimaand van 1923 die tot nog toe als rekord-somber bekend stond Het ontbreken van de lente„zmperaturen was ook opvallend. We moesten tot de laatste dag van de maand wachten om het kwik boven 20 graden te zien uitstijgen Het enige pluspunt was het ontbreken van de nachtvorst De neerslagsomiqpn liepen uiteen van 68 mm in Westkapelle tot 183 mm in Hoogeveen. Op 12 mei (Hemelvaartsdag) ontwik kelde zich in korte tijd een voor de tijd van het jaar uitzonderlijk zware storm. In Vlissingen werd rond het middaguur een windstoot van 125 km per uur. in Cadzand van 129 km per uur gemeten Nadat begin juni vooral op Noord- wesl-Walcheren nog enkele zware buien waren gevallen is het weer aanzienlijk verbeterd. Tot en met 21 juni was er in Vlissingen nog maar 18 mm regen gevallen en had de zon al 172 uur geschenen Veel landbouwers kijken alweer naar een regenbuiitjei uit. Tol slot de regenetjfers van de Zeeuwse KNMl-stations over het afgelopen voorjaar Westkapelle 206. Oost-Souburg en Vlissin gen 221 Middelburg en Terneuzen 228 Rltthem 229 Breskens en Cadzand 235 Schoondi.'ke en Vrouwenpolder 237 Stave- ntsse 241 Wolphaartsdijk 245 St Anna land en Kapelle 249 Philippine 252 St- Kruis 254 Axel 255 Noordgouwe 257 Haamstede. Zienkzee er. s-Heerenhoek 260 Brouwershaten 262 Kortgene 263 Krabbendijke en Biervliet 265. Ovezande 269 Anna-Jaeoba 270 Rilland en Kerkwö- ve 276. Wilhelminadorp 279. Kapellebrug 282 Tholen 284 en Kloosterzande 286

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27