PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Paus ontmoet Jaruzelski fePZC geld beschikbaar stadsvernieuwing Libisch vliegtuig gekaapt Gijzelingsactie op school Minister De Koning wil offer belonen r 7 vandaag De eerste mosselen IYNG: 1,4 MILJARD EXTRA IS TE WEINIG CDA en VVD morrend achter verhoging benzine-accijns 226e jaargang no. 145 londerdag 23 juni 1983 Iets minder warm perioden met zon en voornamelijk in de namiddag en avond mogelijk een regen of onweersbui. Middagtempera- luur ongeveer 25 graden. In het noor den van het land matige oostenwind, in hel midden en zuiden zwak tot matig uit uiteenlopende richtingen. Vandaagop pagina 8 W -L L De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. KRAKOW (GPD/DPA) Paus Johan nes Paulus II heeft op de laatste dag van het officiële gedeelte van zijn bezoek aan Polen gisteravond nog een verrassend onderhoud gehad met de Poolse leider generaal Jaruzelski. Volgens regeringswoordvoerder Jer- zy Urban heeft het onderhoud op verzoek van de kerkelijke autoritei ten plaatsgehad. Wat tussen de paus en Jaruzelski besproken is, werd niet bekendgemaakt. Het lang verwachte gesprek van de paus met de leider van de verboden en nu ondergrondse vakbeweging Soli dariteit. Lech Walesa, zal vanmorgen in Krakow plaatsvinden. Walesa en zijn gezin werden gisteren per vlieg tuig van Gdansk naar het Zuidpoolse stadje Krakow overgevlogen Naar verwacht wordt, zal van officiële en kerkelijke zijde geen enkele pububli- citeit aan de ontmoeting worden ge geven. De woordvoerder van het Vaticaan. die paus Johannes Paulus II vergezelt op zijn reis door Polen, heeft dinsdag ontkend dat de toespraken van de paus een 'politiek karakter' dragen, zoals volgen hem door de westerse media wordt gesuggereerd. Maar ook gisteren deed de paus weer uitspraken die (direct of indireeti met de politieke situatie in Polen te ma ken hebben Laatste dag Op deze laatste officiële dag van zijn bezoek (vandaag heeft Johannes Pau lus een „vrij" programma, in de na middag vertrekt hij met een Pools toestel naar Romel wijdde de paus in Nowa Huta, een „modelwijk" bij het immense staal- en mijn bouwcomplex aan de rand van Krakow, een nieuwe kerk in. Deze is vernoemd naar Maxmilliaan Kolbe. de Poolse priester die in 1982 door Johannes Paulus heilig werd verklaard, onder meer vanwege zijn heldhaftige houding in het concentra tiekamp Auswitz Voor de zeer patriottische en anti- Russische Polen was de zaligverkla ring van de priester Rafael Kalinows- ki 's morgens tijdens een massale misviering van bijzondere betekenis- Kalklnowski vocht in de 19e eeuw tegen tsaristische overheersing van Polen. Er waren gisteren in Krakow weer miljoenen ier werd zelfs geschat dne miljoen» gelovigen op de been. Hoewel de pelgrims zich zeer rustig gedroe gen, riep de massale aanwezigheid van politie veel reacties op. Overvlie gende helikopters van waaruit met luidsprekers op de menigte werd inge sproken, werden uitgejoeld terwijl het V-teken werd gemaakt, 's Middags trokken de pelgrims van de misvie ring door het centrum van de stad naar Nowa Huta, een afstand van 12 kilometer Er waren zelfs spandoeken van Solidariteit te zien. In Nowa Huta zelf nepen duizenden demonstranten voortdurend „Walesa, Walesa" De po litie werd steeds met groot vertoon ROME (AP) - Twee Libanezen hebben woensdag een Libisch chartcrvlieg- tuig met 44 inzittenden tijdens een vlucht van Athene naar Tripoli ge kaapt en de piloot laten landen op het militaire vliegveld Ciampino bij Rome. Daar is de Boeing 707 van nieuwe brandstof voorzien, nadat de kapers, die zichzelf'Zwarte Baretten' noemen, hadden gedreigd het toestel op te blazen. Woensdagavond is het toestel weer opgestegen. Volgens bronnen op de luchthaven willen de kapers naar Beiroet. Daar heeft de Libanese minister van openbare werken, Pierre Khoury. ver klaard dat ..alle noodzakelijke veilig heidsmaatregelen zijn getroffen om een landing van kapers te voorko men". Libanese regeringsfunctionarissen en diplomaten in Beiroet vekrlaarden nog nooit gehoord te hebben van de Zwarte Baretten. Volgens de Italiaan se politie zijn de kapers bewapend met een geweer en een koffertje, waar in volgens de overvallers explosieven zitten. Aangenomen wordt dat de kapers Libanese Sjntische moslims zijn De Libanese ambassadeur in Rome. Kalil Hadad. was op verzoek van de kapers naar Ciampino gekomen om de on derhandelingen met de Italiaanse au toriteiten te vergemakkelijken. De ka pers eisten voorts een gesprek met de ambassadeurs van Roemenie en Li bië. Tussen augustus 1978 en decem ber 1981 hebben aanhangers van de Imam Mousa Dadr, de vermiste geestelijke leider van de 900.000 Liba nese Sjiieten zes vliegtuigen gekaapt. De Imam is in 1978 verdwenen terwijl hij met twee metgezellen een officieel bezoek bracht aan Libié. Vele Libanese Shnelen geloven dat de Imam in Libië gevangen wordt gehou den Libië ontkent dit van macht naar de „plaatsen des onheils" gestuurd. Tot gewelddadige confrontaties kwam het gisteravond met. De Tsjechoslowaakse politie heeft dinsdagavond laat een einde ge maakt aan een spontane vredesde monstratie van ongeveer 300 jonge ren in Praag. Naar Westerse diploma ten woensdag vertelden, zijn zeker 11 mensen opgepakt. Volgens hen was het de grootste niet-officiëlc betoging in Tsjechoslowakije sinds de Russi sche inval in Tsj^choslowakijke in 1968. De jongeren hadden volgens oogge tuigen deelgenomen aan de officiële vredesbetoging in Praag, die was georganiseerd in het kader van de Wereld-vredesconferentie die mo menteel in Praag wordt gehouden. Aan die officiële betoging namen naar schatting 150.000 mensen deel. De gekaapte Boeiing op het vliegveld bij Rome Aan banden Het CDA hield voet bij stuk: Er 9 moet een wet komen die de I Nederlandse investeringen m 1 Zuid-Afrika aan banden legt (PAGINA 3) Geen liftsluis Er komt definitief geen liftsluis 5 maar een conventionele sluis I in de Oesterdam. heefl minis- S ter Smit-Kroes besloten. Lastig Het verschil tussen Marcello Mesker en de absolute wereld- tennistop is kleiner dan zij vooraf had gedacht Zij maak te het Chris Lloyd-Evcrt giste ren op Wimbledon knap lastig maar werd wel verslagen (PAGINA 21) Radio en televisie: 2 Binnen en buitenland: 3 en 5 Financieel: 7 Varia: 8. 9 en 11 Provincie: 13, 15. 17 en 19 Sport: 21 DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning van sociale zaken en werk gelegenheid zou het niet onredelijk vinden als werknemers die bereid zijn loon in te leveren ten behoeve van arbeidsduurverkorting een be loning ontvangen in de vorm van een lagere ww-premie (wet werk loosheidsvoorziening). Daar tegenover zou dan staan een hogere ww-premie voor degenen die niet aan arbeidsduurverkorting meewerken. De minister zei dit woensdag in de eerste kamer tijdens het beleidsdebat over zijn begroting. Aan een dergelijk beloningssysteem zitten nogal wat technische en be leidsmatige haken en ogen, aldus de minister. Het is daarom nog te vroeg om er nu al mee aan het werk te gaan. In elk geval zet de minister het op arbeidsduurverkorting gerichte beleid voort. Voor dwingende maat regelen voelt hii echter nog niets In tegenstelling tot de Sociale Verze keringsraad is staatssecretaris De Graaf er niet van overtuigd dat de wao-premie met ingang van 1 janua ri 1984 een daling zal ondergaan. De wao-premie zal waarschijnlijk hoger en de aaw-premie lager uitvallen, aldus de Graaf. De aow-premie (algemene ouder domswet, die op 1 juli van dit jaar stijgt van 11,45 naar 11,85 procent) zal op 1 januari geen wijziging on dergaan. De ww-premie (wet werk loosheid voorziening) daalt op 1 juli van 4,3 naar 3,9 proecent en zal op 1 januari verder zakken naar 3,5 pro cent. Voor de premie algemene kin derbijslagwet zit een premiestijging op 1 juli in de bus van 4,6 naar 4,75 procent, maar ze zal op 1 januari weer omlaag gaan naar 4.1 procent, aldus de staatssecretaris in de se naat. Zowel de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) als de vier grote •emeenten (Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en Utrecht) hebben met ZEg Kleurstelling gereageerd op het stadsvernieuwingsplan. De VNG wijst va erop dat het plan op geen stukken na de 'verdubbelde financiële inspan ning' levert die door eerdere kabinet- )r« jen voor dit doel in het vooruitzicht is gesteldDe grote gemeenten vinden iral dat zij onvoldoende bij de voorbereiding van het plan zijn be- ïokken. DEN HAAG (ANP) De hoge prioriteit die de regering geeft aan stadsvernieuwing leidt de jkomende jaren tot een verhoging van het budget hiervoor. Tot en met dit jaar bedroeg het beschikbare bedrag 2,8 miljard gulden. Dit wordt voor de periode tot en met 1987 opgetrokken tot 4,2 miljard. Dit staat in het meerjarenplan stadsvernieuwing (MPS) dat staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting aan de tweede kamer heeft gestuurd. ningen verbeterd, waarvan een vier de van voor de oorlog dateert. Daarvan bedragen dc verbeterïngs- kosten 60.000 en van de rest 30.000 gulden. Verder worden tussert 1984 en '88 in totaal 34.500 particuliere huur woningen verbeterd. Hiervoor wordt een nieuwe subsidieregeling ontwor pen waardoor verhuurders tot een kostendekkende exploitatie kunnen komen. Voor hen geldt ook een rege ling voor aparte bijdragen. De verbe tering van door eigenaars bewoonde huizen is teruggelopen Om dat verder D„ x aiaoany wn zuiuen van ooeua- tegen te gaan worden de bijdragen- Misleidend Des' ineens voor verbetering van vooroor- Tweehonderd miljoen gulden van de extra middelen voor werkgelegen- heidsstimulering maken onderdeel van de budgetverhoging uit. Dat geld is onder andere bestemd voor groot onderhoud, monumenten en bedrij ven. Van 1984 tot '87 worden volgens het plan jaarlijks 40.000 woningwetwo- Mijnramp Hongarije Een explo sie in een Hongaarse kolenmijn woensdagochtend heeft 35 mensen gedood De kolenmijn Oroslany ligt bij Tatabany ten zuiden van Boeda pest. Tweede-Kamerfractie van PvdA vindt het hogere bedrag dat staatssecretaris Brokx in zijn meerja renplan beschikbaar stelt voor de stadsvernieuwing misleidend. De uit- zaven tot '87 lopen wel op tot 4,2 miljard, maar daarin zijn ook de ge bruikelijke exploitatiesubsidies voor loop- en huurwoningen opgenomen, ildus de PvdA in een reactie op het plan. Het CDA noemt het plan van [Brokx erg belangrijk voor een meerja- i integrale aanpak van de stads- Hmieuwing. De 'zeer aanzienlijke' stijging van de uitgaven daarvoor rullen volgens het CDA de werkgele genheid in de bouw ten goede komen. In 22 gemeenten, waaronder de grote vier, blijft in de plannen van Brokx de verplichte huurharmonisatie-in- 'oor leeggekomen woningen in ivijken achterwege. De geleide lijke huurharmonisatie blijft in deze gebieden wel gehandhaafd, zij het in gematigde vorm, zo staat in het plan. In het plan wordt uitgesproken, dat bi] de besteding van het geld rekening rordt gehouden met de draagkracht van bewoners. „Door een op maat gesneden huur- en subsidiebeleid zul len zij doorgaans bereid zijn mee te doen aan het vernieuwingsproces". Het plan wordt jaarlijks geactuali seerd. Het aangegeven beleid is gericht op herstel, behoud en verbetering, met de nadruk op groot onderhoud. Er wordt tevens een aanzienlijke bevor dering van de werkgelegenheid van de uitvoering van het plan verwacht. DEN HAAG (ANP) - CDA en VVD stemmen met tegenzin in met de verhoging van de benzineaccijns van 11.8 cent per 1 juli. De regeringsfrac ties'willen echter dat hel wegverkeer volgend jaar geen verdere lastenver- maring krijgt opgelegd. Bij het debat over de verhoging woensdagavond zeiden CDA en VVD begrip te hebben voor de noodzaak dat de regering dekking zoekt voor de dne miljard extra tegenvallers dit jaar Aan de andere kant gaven beide fracties toe dat de maatregel strijdig is met het voornemen uit het regeer akkoord de lastendruk voor de burger en vooral het bedrijfsleven te stabili seren Die is nu al met tweëeneenhall Procent gestegen ten opzichte v vorig jaar Het CDA vond ook dat de brandstof- toeslag voor auto's die op diesel en Eas rijden omhoog had gemoeten. De VVD vroeg om compensatie voor het [hidden- en kleinbedrijf vanwege de Hogere kosten. PvdA-woordvoerder Weltgens zei dat öjn fractie nog geen eindoordeel over de verhoging heeft. Maar uit zijn woorden bleek dat de PvdA waar schijnlijk tegen het voorstel zal stem den. D'66 noemt de verhoging een ordinaire lastenverzwaring. YERSEKE De eerste mosselen van het seizoen 1983 84 zijn woensdag morgen bij de mosselveiling in Yerseke aangevoerd. Het was een zeer voorzichtig begin van het nieuwe seizoen: slechts n schip was met een lading mosselen uit de Waddenzee naar Yerseke gekomen. Dat was de TH 4 van de gebroeders Schot uit Tholen. Zij kregen voor de 541 mosseltonnen (1 mosselton is 100 kg) die zc aanvoerden .1' 27,45 per ton. Dat is gezien dc kwaliteit van hun mosselen aan de lage kant. Volgens veilingmeester H. Kosten werd die matige prijs veroorzaakt omdat maar één schip aan de markt kwam. Bovendien duurt het nog even voordal de handel met de verzending van de mosselen begint. Dat is pas op vrijdag 8 juli. Vandaar dat woensdag de animo bij de handelaars nog niet zo groot was. Koper van de eerste lading mosse- maar weinig van valt te zeggen, zijn len werd Prins en Dingemanse bv. er aanwijzingen dat 1983 84 weer Er waren zes inschrijvers voor. De een gunstig seizoen zal worden. De verwachting is dat vandaag (don derdag) een tiental schepen mosse len zullen aanvoeren. Niet alle i kwaliteit van de mosselen is - dat bleek uit de partij van dc TH 4 en dat hebben in de afgelopen weken selkwekers hebben aan het begin bekeken monsters uitgewezen van het seizoen al zoveel haast. In zonder pieer goed. Op de percelen de Koningin Julianahaven waren in de Waddenzee en de Ooster- verscheidene vissers woensdag op schelde liggen bovendien flinke hun gemakje bezig hun schip een voorraden te wachten. Of die voor goede beurt te geven. Die geringe raden ook inderdaad in de handel haast vindt mede zijn oorzaak in kunnen worden gebracht, hangt af het feit dat het seizoen dit jaar twee van de hoeveelheid mosselzaad die weken eerder begint dan in 1982. Hoewel er zo vroeg in het jaar nog er de komende maanden nog op terecht komt. logse woningen fors verhoogd Bij aankoop van slechte oude woningen wordt voortaan een vaste bijdrage van tienduizend gulden verleend. In het plan wordt aangekondigd voor taan jaarlijks 1000 panden met waar de als monument te verbeteren Tech nische verbeteringen (fundamenten, muren en dergelijke) worden gehono reerd met maximaal 150.000 gulden. De regering blijft verder mikken op een aantal van 15 a 20.000 nieuw te bouwen woningen die oude huizen vervangen. Huren dienen in verhouding te staan met de kwaliteit van het gebodene. Na onderhoud dat niet hoger is dan 30 procent van de bouwkosten van een vergelijkbare nieuwbouwwo ning, wordt geen huurverhoging in rekening gebracht. Voor alle andere verbeteringen is een apart verlio- gingssysteem ontworpen, zo staat in het plan. tzie ook pagina 131 Na een gijzeling van 8 uur door haar voormalige vriend werd Kathrin Raasch bevrijd. GROSS BIEBERAU (RTR) - De West- duitse politie heeft woensdagmiddag een eind gemaakt aan de gijzeling van een 16-jarig meisje door haar vroegere vriend. Zij bestormde de school in Gross Bieberau waar het meisje werd vast gehouden en bevrijdde haar, zo heeft eën woordvoerder van de politie meegedeeld. De vriend van het meisje, de 20-jarige Klaus Dingeldein, was woensdagoch tend de klas waar het meisje in zat, binnengedrongen. Onder bedreiging met een pistool dwong hij de leraar en de andere leerlingen het klaslokaal te verlaten. Hij grendelde de deuren af en sloot de gordijnen. Via een briefje liet hij de politie weten dat hij tot 20.00 uur ongestoord met het meisje wilde praten om haar weer voor zich te winnen. Hij zei explosieven bij zich te hebben en dreigde die te gebruiken wanneer hij bij zijn gesprek gestoord zou wor den. Toen uit een telefoongesprek bleek dat het meisje met zelfmoord dreigde, besloot de politie de school te bestormen, het meisje bleek op een kleine snee in haar pols na onge deerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1