andbouw erg bevreesd oor bezuinigingswoede WWV-uitkerina werkloze ionaeren verandert. MET ZN ALLEN ROND HET MARCUSSEN-ORGEL Amerikaans staaltje twirien Vakantiedorp Grevelingen kan in de eigen energie voorzien PZC/ provincie lORGEN BIJ 140 JARIGE ZLM: \oze karavaan m in Goes Ironiek KNDERDAG 23 JUNI 1983 aangegaan bezuinigingen ook uitvoerbaar lijkt", grondiger meende Gei Verguld Los iOES De georganiseerde landbouw maakt zich ernstige zorgen over de voortdurende 2* ezuinigingen. Met name de kortingen die het ministerie van landbouw en visserij toepast op onderzoek en voorlichting in de agrarische sector, worden als een bedreiging rvaren. Dit bleek woensdag uit opmerkingen van A. Doeleman, voorzitter van de Zuidelijke andbouw Maatschappij (ZLM), tijdens een bijeenkomst in Goes. Hij sprak ter gelegenheid to an het 140-jarig bestaan van de standsorganisatie en aan de vooravond van de ZLM- janifestatie. „Wij maken ons zorgen dat door de bezuinigingen wat in het verleden is Hi pgebouwd, nu teveel ondergraven wordt", aldus Doeleman. -01 Ie ZLM-voorman stelde vast dat er verlies kent. Geuze hield de ZLM- risch karakter van een bevolkt platte- l1»" jvoldoende rekening wordt gehou- bestuurders voor dat er vooral ook land. verdient steun, hoe moeilijk het Sn met de structuur van de land- en met de eigen agrarische jongeren een met de huidige tegenstroom van de 'jinbouw, opgebouwd uit gezinsbe- voortdurende discussie aancreiwinn [g'j [rijven en mede tot stand gekomen moet worden, veel meer usbj loor het gevoerde landbouwbeleid, dan de tijd die daarvoor in het verle ioeleman voegde eraan toe dat het den is uitgetrokken. ,,Het punt dat de jarktprijsbeleid onvoldoende ruimte jongeren vooral ook zich sterk blijven Het eerste exemplaar van de ZLM- Bt voor doorvoering van het nade- maken voor het behoud van het agra- kroniek was voor minister G. Braks nde profijtbeginsel. Hij beklemtoon- S dat een goed overheidsbeleid van oor belang is voor een gezonde pansche toekomst. In dit verband r ïtte de ZLM-voorzitter het voorts «langrijk de afzet en verwerking van ;2i' Bd- en tumbouwprodukten door co- 20peratie. handel en veilingen, verder i ontwikkelen en uit te breiden. 3TÏ barbij spelen kwaliteit en waardebe- n jling van de produkten volgens hem sn voorname rol. poeleman voorspelde dat het gene- :sch onderzoek in de toekomst een eer belangrijke plaats zal innemen S] de verbetering van de opbrengst ede kwaliteit van de produkten. Hij a ook dat de opmars van de automa- Sering niet te keren is en van invloed al zijn op de verdere ontwikkeling in li land- en tuinbouw. „Voorkomen n tent wel te worden dat wij ongecoor- üneerd allerlei systemen of program- na's opgedrongen krijgen", betoogde li voorzitter van de ZLM Hij zag in deze voor de georganiseerde land de Souw een duidelijke taak weggelegd 'aansturend' op te treden. van landbouw en visserij. Hij toonde zich er verguld mee. Hij ging in op de ontstaansgeschiedenis van de ZLM, de betekenis van een standsorganisa tie voor de boeren en de taakstelling vandaag-de-dag. De minister wees er op dat slechts een gering deel van de bevolking nog zijn bestaan vindt in de Landbouw. .Maar onze agrarische sector is wel modem opgezet en neemt internationaal een toonaange vende positie in Op landbouwgebied is Nederland een grote natie en dat kunnen we niet op alle terreinen zeg gen". merkte de minister op. Hij on derstreepte dat de Landbouw als één van de pijlers van de economie van groot belang is. Braks roemde de goede samenwerking die er in de agrarische sector is tussen bedrijfsle ven onderling en met de overheid. ifdmoot van de jubileumbijeen- omst was de officiële presentatie van ie kroniek van de Zeeuwse Landbouw itschappij en van de Noordbra- A^Sntse Maatschappij van Landbouw irde periode 1944-1968. De voorzit- vai de redactionele begeleidings- smmissle, M. Geuze, gaf in een zeer ütvoerig betoog een overzicht van de itwikkelingen in de agrarische sec- tot '68. Hij kwam tot de slotsom de huidige ZLM (in 1969 ontstaan lor fusie van de algemene standsor- misaties in Zeeland en Noord-Bra- nti een sterke club is. ondanks het I dat in het algemeen het organisa- leven - 'zie de vakbonden' - leden- Mitiisler Braks ontving woensdag uit handen landbouwkromek 1944-1968. ZLM-voorzitter Doeleman het eerste exemplaar van de BOES In het kader van de 'roze weck' heeft de landelijke Roze Kara- n woensdag een bezoek gebracht i Goes. Het ging om het enige kptreden in Zeeland. Doormiddel in theater, cabaret en voorlichting gillen de leden van de Karavaan de iindacht richten op homofilie, bat gebeurde woensdagmiddag bij- norbeeld op de Grote Markt, waar in podium was opgesteld. De Kara- raan verzorgde een cabaretoptreden pet een sterk theatraal accent. De ladruk lag op maatschappelijk-kriti- [che teksten en muziek. Verder kon enbelangstellenden een tentoonstel- ig bekijken en informatiemateriaal ferkrijgen. Het was overigens de der- je keer dat de Karavaan Zeeland pndeed. )e belangstelling voor het optreden s redelijk. Met name het cabaret- gramma trok veel aandacht. In het e gedeelte van de show traden de (touwen (potten) op. Na de pauze was iet de beurt aande mannelijke Kara- n-leden (poten). Het optreden Srd beëindigd door een dans op de fiarkt, Verder plakten enkele mensen n de Karavaan hier en daar roze- Iriehoekstickers op gebouwen. De miehoek is het symbool van de homo- mcipatie. In de avonduren verza melden de Karavaanleden en bezoe- iszich in 't Beest in Goes, waar het baret-programma nog een keer ferd opgevoerd. Wigens worden tijdens de roze (eek i van 18 juni tot en met 25 juni) in fet gehele land manifestaties en acti- weiten gehouden door homo-organi- fcfaties. De week mondt uit in een ootschalige landelijke manifestatie, pit jaar vindt dit gebeuren plaats ifaterdag 25 juni in Leiden leslaagden voor het |chauffeursdiploma B OES De EVO regio Zuidwest- tderland hield onder auspiciën van Contactcommissie Chauffeurs kbekwaamheid (CCV) examens x>r het chauffeursdiploma B is geslaagden zijn P. H .1 Apeis, Koe- Nht, G H. M. Brooymans, Poortvliet, M. £orré. Middelburg. P A K M van Darome, meuzen.I P den Dekker. Breskens; J C (i Dienst, Brouwershaven; G van Don- 1, Dlrksland. F G. M van Doorn. Noord- ouwe. S van Eenige. Haamstede; A. G nHal, Sint-Kruis. L P. Hanse. Ellemeet k Hartens veld. Middelharms. R E J Heij- Hulst, D A van den Hoek. Kerkwer- H Hoek. Ouddorp, J GSM Hui- rchtse. Achthuizen. P J Huizer. Nieuwe P C. van der Jagi. Yerseke. G W Stellendam. E E J de Kesel, raauw. C A Klap. Wemeldinge: J C de oeijer. Yerseke. A W C. Krijger. Hein- szand. M C vanLierem Oostkapelle A I, van Mer, Nieuw en Sint Joosland, H Nieuwdorp. Kapelle. J J. Oppeneer. hel. H A Paulen, Oude Tonge; J J C vleij, Kapelle; I. E B van Regenmortel, foewacht. J Rinses. Sint-Maartensdijk, P Bijnhart, Oost-Souburg, H Schoutens 'rabbendijke. D H van Siarkenbu.-g bt-Philipsland. J A Verluide. Temeuzen, i-c. van der Vliet. Nieuwe Tonge. ZLM-concert: het Zeeuws Orkest onder leiding van Louis Stotijn. Solist: Kees van Eersel, orgel. Werken van Felix Mendelssohn- Bartholdy 1809-18471. Georg Fne- drich Handel <1685-1759). Gabriel Faure 1845-19241 en Francis Pou- lenc 1899-1963 GROTE KERK, GOES. Met z'n allen gezellig rond het Marcussen-orgel - dat sfeertje ademde woensdagavond het ZLM- concert van het Zeeuws Orkest. Het magnifieke orgel van de Goese kerk speelde in het optreden een centrale rol. het bracht in feite zelfs ZLM. Zeeuws Orkest, organist Kees van Eersel en componist Francis Pou- lenc op n noemer. ZLM-voorzitter A.J.G Doeleman overhandigde er namelijk symbolisch aan voorzitter Blanken van de Orgelstichting de schenking, die er doorslaggevend toe heeft bijgedragen, dat het Mar cussen-orgel klanktechnisch ge sproken verrijkt kon worden met twee extra registers 'strijkers', waardoor de uitvoering van roman tische orgelmuziek verantwoord binnen bereik ligt en welke registers Poulenc's concert voor strijkers, or gel en pauken zeer bleken te dienen. Inflatie en loonrondes - kunst kan niet zonder geld verhinderden, dat volgens de plannen bij de bouw van het orgel twaalf registers kon den worden geplaatst: men kwam financieel niet. verder dan acht. Bij dragen van provincie, particulieren, het Prins Bernardfonds en vooral ook de ZLM hebben nu de uitbrei ding met in ieder geval twee regis ters alsnog mogelijk gemaakt Zoals Doeleman het bij de .overhandi ging' formuleerde: ..Buiten de directe belangenbeharti ging voor de boer, vindt het ZLM- bestuur het van veel waarde maat schappelijk en cultureel zo breed mogelijk bezig te zijn". Muzikaal stal woensdagavond Kees van Eersel de show. Eerst, bij wijze van opwarmertje, in Handels orgelconcert nummer 7. Hij speelde het puntig en verend van ritmiek, kleurrijk van registra tie en met beheerste virtuositeit; hij stelde, naar het mij voorkwam, méér dan Stotijn. de norm voor het alert en vief reagerende orkest. Ver volgens legde ook zijn aandeel in het Poulenc-concert getuigenis af van een sterke muzikale persoon lijkheid. zowel in verstilling als in werveling. Het orkest kon de mu ziek. met name in de snelle passa ges. niet altijd gaaf aan. maar gaf met verrassende vitaliteit partij. Van Eersel zelf. had wat mij betreft, al eerder verbaai de show gestolen: hij beschreef Poulenc's concert ter- wille van de ZLM-ers m het- pro gramma dermate schilderachtig („de pannen vliegen van de daken, maar ook dit gaat voorbij We halen opgelucht adem en maken een dansje" i. dat men er zowaar Beetho- vens Pastorale achter zou zoeken - Poulenc. kwajongen in monnikspij, zou het vast mooi hebben gevon den. De zelfstandige inbreng van het Zeeuws Orkest was woensdag avond, in tijd gemeten, beperkt. Nochtans bood die inbreng reden tot voldoening: in de eerste plaats doordat men de keuze liet vallen op een vrij zeldzaam gespeeld werk van Faur. de orkestsuite uit .Pelléas et Melisandein de tweede plaats doordat er in dat werk met verfij ning en bezieling werd gemusiceerd. Het komt me - na gisteren Fauré te hebben beluisterd en met de Debus sy van de voorjaars toemee nog in herinnering - voor. dat de helder geconcipieerde Franse muzieken het orkest, ook in klankevenwicht bter staan dan Brahms of Beetho ven Of Mendelssohn, woensdag- avond:aan het notenbeeld man keerde niet veel, maar als interpre tatie was de Hebriden-ouverture te voorzichtig, te weinig plastisch Er was. in een zeer goed gevulde Grote Kerk. veel geestdrift voor het gebo- dene. Kees Cijsouw The Bonnie Blue Bells in actie tijdens hun optreden in sporthal Baskensburg in Vlissingen. VLISSINGEN - Ruim vierhonderd belangstellenden woonden woens dagavond het eenmalige optreden in Vlissingen bij van de Ameri kaanse twirlgroep 'The Bonnie Blue Bells'. Deze groep maakt een toemee langs vijf Nederlandse ste den. Het enige optreden in Zeeland verzorgde de groep in de Vlissingse sporthal Baskenburg. Behalve de Amerikaanse twirlselectïe traden het Vlissingse majorettenpeloton 'Stars at Moonlight' en de konink lijke harmonie 'Ons Genoegen' op. Na de presentatie van alle deelne mende twirlers en majoretten volg de een demonstratie van twirltech- niek door enkele Amerikaanse meisjes. Met name het twirien met aan de uiteinden brandende stok ken oogstte veel bewondering bij het publiek. Hierna was het de beurt aan het A-peloton van de Stars at Moonlight. Het twirlteam van dezelfde groep trad het eerst voor het voetlicht na de pauze met een 'Amerikaanse parade' 'The Bonnie Blue Bells' gaven vervol gens enkele staaltjes acrobatiek te zien. waarbij vrijwel de voltallige ploeg een pyramide vormde. Steun pilaar van-deze menselijk toren was Paul J. Weber, die ook een goochel en illisiomstenshow opvoerde. De Amerikaanse twirlers maken een toemee van twee weken door Ne derland. Het Vlissingse optreden was het voorlaatste Morgen, vrijdag, treedt de groep op in Dordrecht. Zondag keert het gezelschap weer huiswaarts. STUDIE CENTRUM VOOR ENERGIEBESPARING: DELFT/DEN HAAG Het vakantie- dorp, dat volgens de plannen ge bouwd zal worden op de voormalige randbank Kabbelaarsbank in het Grevelingenmeer kan zonder extra losten zelfvoorzienend gemaakt wor- len wat betreft energie en water. Dat oncludeert het Centrum voor Ener giebesparing in het rapport "voorstu die zelfvoorziening Kabbelaars- ïank". Hel centrum heeft het rapport ipgesteld in opdracht van het minis erie van landbouw en visserij, diree- .ie natuurbehoud en openluchtre- .•reatie. n het beheersplan voor hel Grevelin- ;enbekken en in het bestemmingf- olan van de gemeente Goedereede is vastgelegd, dat op de Kabbelaars bank, gelegen aan de Bröuwersdam tussen Goeree en Schouwen, een vakanUtiÜorp van tussen de 500 en 600 woningen komt. Daarbij komen aller lei voorzieningen zoals een zwembad met golfslag, winkels en horecabedrij ven Het ministerie van landbouw en visserij is op dit moment in gesprek met vijf projectontwikkelaars, waar van er een het dorp zou kunnen bouwen Over enkele maanden is meer duidelijk over de termijn, waar binnen begonnen kan worden. Op het ministerie wordt de kans. dat net project gerealiseerd wordt hoog inge schat Omdat de Kabbelaarsbank relatief ver afligt van de bestaande nutsvoor zieningen wilde het ministerie nage gaan hebben of zelfvoorziening moge lijk zou zijn. De studie van het Cen trum voor Energiebesparing wijst uit. dat dat haalbaar is tegen dezelfde gebruikskosten als bij aansluiting van voorzieningen op het vasteland De investeringen zullen wel hoger zijn. maar die worden gecompenseerd door de grote besparing op fossiele brand stoffen en waterlevering vanaf Schou wen Volgens berekeningen van het centrum kunnen de energievoorzie ningen in 12 jaar worden terugver diend als de reële energieprijs jaar lijks met 1 procent stijgt, Blijft de energieprijs gelijk, dan worden de investeringen ook terugverdiend, maar dan na 15 jaar De tijd van terugverdienen wordt uiteraard kor ter als de prijzen van olie en gas sneller stijgen Bij de studie is uitgegaan van een maximale zelfvoorziening in de leve ring van energie voor komen, tapwa ter en electriciteit. zonder dat dat kostenverhogend werkt aan het com- fort voor de gebruikers - het zwaarte punt komt op woningen voor verhuur te liggen - en aan de betrouwbaarheid van de energievoorziening worden h<3- ge eisen gesteld Er worden technie ken gebruikt, die uit het experimente le stadium zijn en die commercieel verkrijgbaar zijn De besparing aan fossiele brandstoffen zal 95 procent zijn ten opzichte van aansluiting op conventionele voorzieningen De be trouwbaarheid is volgens de studie minstens even hoog Windmolens Volgens hel Centrum voor Energiè- besparing kan de energievoorziening als volgt worden opgezet: 30 wind molens met een vermogen van 50 kilowatt elk produceren het grootste deel van de electriciteit. De rest van de stroom wordt opgewekt met een warmtekrachtagregaat en als reser vé zijn er enkele dieselagregaten. Gas wordt geproduceerd met een hout vergassingsinstallatie van een gea vanceerde versie. Het houtgas wordt gebruikt voor het koken en het warmtekrachtagregaat wordt ermee gestookt. Verder kunnen warmte pompen worden ingezet, die het op pervlaktewater van het Grevelingen- meer als warmtebron gebruiken. Het probleem van de opslag van wind energie - het waait niet altijd - denkt men op te lossen door energie te bewaren In de vorm van warm water en grote opslagvaten en in de vorm van gezuiverd drinkwater. Met behulp van de windmolens wordt de voorraad warm water of drinkwater op peil gehouden. Ook zelfvoorziening van drinkwater is uitvoerbaar, zo blijkt uit een deelstu die van het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening. Om dat te bereiken wordt een kringloopsysteem opgezet, waarbij grondwater wordt onttrok ken. Dat wordt dan in twee circuits gedistribueerd een leidingenstelsel voor superschoon drinkwater, dat wordt bereid met hyperfiltratie en een stelsel voor gebruikswater. voor toi letspoeling. Na gebruik wordt het water gezuiverd in met net begroeid? vloeiveldjes. waarna het weer aan het grondwater wordt toegevoegd. In de studie van het Centrum voor Energiebesparing wordt opgemerkt dat het zelfvoorzienend maken vin het recreatiedorp geen grote finan ciële voordelen biedt. Maar er zijn andere voordelen: een aanzienlijk ge ringere milieubelasting, minder be hoefte aan fossiele brandstof en hoog waardige werkgelegenheid. Boven dien geeft hel project veel innovatie mogelijkheden voor de Nederlandse industrie. Als je onder de 23 bent en WWV ontvangt, kun je het beste zo snel mogelijk naar de Gemeen telijke Sociale Dienst of de Afdeling Sociale Zaken van de Gemeente gaan. Omdat er voor jongeren een eis bijkomt om in aanmerking te komen voor de WWV Met ingang van 1 juli 1983 moet je, in de drie jaar voordat je werkloos werd, minimaal 130 weken een baan gehad hebben. Verder zal de WWV niet meer gedurende twee jaar worden uitgekeerd, maar stopt de uit kering na één jaar. Mocht je niet (meer) in aanmerking komen voor de WWV vraag dan meteen of de RWW voor jou geldt. Vergeet dat vooral niet Want RWW krijg je nooit met terugwerkende kracht. Bij de Sociale Dienst of de Afdeling Sociale Zaken van de Gemeente ligt ook een folder waar de veranderingen precies in staan. Dit is een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Zeeuwse en Vlaamse kunst in Sint- Anna ter Muiden SINT ANNA TER MUIDEN Wet houder G. B. Schoenmakers van Mid delburg opent zaterdag 25 juni om 16.00 uur in het voormalige ge meentehuis van Sint Anna Ter Mui den een grnepsexpositie van Zeeuw se en Vlaamse kunstenaars. Er hang', werk van Liesbeth Huser tekeningen en litho's i Ernest Joa chim (sculpturen i Johannes Collaard jr (olieverf en aquarel', allen afkom stig uit Zeeuwsch-Vlaanderen en dp Vlamingen Horst de Blaere (aquarel en etsem. Christine Steel (textiel en tekeningen), en Matthias Vandewege (zeefdruk en sculpturem De tentoonstelling is tot en met zóè- dag 18 september De openingstijdéh vrijdag van 39.00-21 00 uur. zaterdag en zondag van 14 00-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15