Minister wil 'raad en advies' over Aardenburg Grote partij marihuana in Vlissingen onderschept Bouw nieuw windorgel in Vlissingen in volle gang Dader van openbreken auto's gepakt Jumelage-huwelijk PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VIA COMMISSARIS DER KONINGIN PZC4 De laatste hand wordt gelegd a van de pijpen van het nieuwe windorgel VLISSINGEN - De Belgische kunstenaarsgroep Mass and Individual Moving is deze week begonnen met het opbouwen van een nieuw bamboe-orgel aan de Nolledijk. ter vervanging van het vorige, vernielde windorgel. Dit wordt het derde windorgel van Vlissingen, waarmee volgens Raphael August Opstaele van de kunstenaarsgroep een unieke gebeurtenis in de Scheldestad teweeg wordt gebracht. „Het is op zich al zeer merkwaar- vertelt Opstaele. „Daarom hebben dig, dat de inwoners van Vhssmgen wij ook gekozen voor nieuwbouw en nu al de kosten van dit derde win- met voor restauratie. Nu kunnen wij dorgel kunnen en willen opbrengen, alle vastgestelde foutjes wegwer- in deze toch moeilijke tijd. Dat ken. Ik vond die pijpen op een rij gebeurt zelden. Deze koppigheid namelijk leuk, maar de mensen von- van de Zeeuwen ontroert mij", ver- den dat blijkbaar te strak. Nu kun- telt Raphael Opstaele. kernlid van nen de mensen weer tussen de pij- de groep, die is ontstaan uit de pen door lopen, zoals bij het eerste ontbonden kunstenaarsbeweging orgel, en de muziek uit vier richtin- Mass Moving Die beweging plaat- gen horen. Hopelijk zijn de mensen ste het windorgel met oorspronke- nu tevreden, want dit- orgel is in alle lijk vijftig bamboe stokken in 1975 opzichten geslaagd", zegt hij. Ook is bewust gekozen voor dunne re stokken. „De vorige waren 120 tot 140 mm en nu zijn ze 100 tot 120 mm. waardoor met een zachter in opdracht van Jeugd en Muziek Zeeland op de Nolledijk, als onder deel van het zogenaamde Sound Stream-project. Opzet daarvan was overal windorgels te plaatsen, in briesje al meer klank uit de pijpen alle delen van de wereld, van Even- komt' verklaart hij. Bovendien aar tot Noordpool. Nadat het eerste worden de dertig nieuwe pijpen uit windorg»! sneuvelde ristorm in 1976 werd van de reste rende pijpen een nieuw orgel ge bouwd. nu in een rechte lijn en geplaatst in ijzeren kokers, die met bouten in het beton van de bunker sterk mocht zijn. op de Nolledijk werden bevestigd. Eind april 1981 zaagden onbeken den echter acht van de twintig pijpen af, waardoor vier groepen Zondag is al van drie pijpen (al dan niet opzette- met de Japan geplaatst in stalen kokers van twee meter hoog om ze te beschermen tegen vandalen Dat gebeurde dinsdag, in verband met de vrij gunstige wind. die niet te Gedenkplaat begin gemaakt oorbereidingen voor de lijk) bleven staan, in verband met bronzen gedenkplaat, die ter plaat- de kosten heeft het lang geduurd se wordt gegoten door Bert Ghy- voordat besloten werd tot herstel seis uit het Belgische Aalst. Deze van het monument Uiteindelijk is ziet zich daarbij voor grote techni- gekozen voor nieuwbouw, waarmee sche problemen geplaatst, omdat ongeveer 22000 gulden zou zijn ge moeid. Met de verkoop van de bam- dc Nolledijk eigpnliik een zeer on gunstige plaats is. gezien de sterke boepijpen van het eerste orgel kon wind. Sinds zondag is hij bezig met een belangrijk deel van de kosten het opstoken van de oven, waarin worden opgebracht. Ook de ge- de gietvorm wordt gemaakt, het- meente en een bank verleenden een geen zeer langzaam moet gebeuren, bijdrage. om barsten en andere onregelma- ..Met de vorige twee orgels hebben tigheden te voorkomen. „Het is een wij ook veel ervaring opgedaan van de meest winderige punten, die een gieter ooit zal kiezen. Ik had veel liever achter het duin gezeten, want nu kamp ik met een groot temperatuurverschil tussen onder en bovenkant van de oven, die ik eigenlijk te sterk moet verhitten, om de bovenkant warm genoeg te krijgen. Daardoor zijn vannacht de onderste stenen gesmolten. Ik heb ook drie dagen harde wind gehad, zodat ik een beetje bang ben voor het resultaat van de gietvorm", vertelt Ghysels. Raphael Opstaele had hem ge vraagd de herdenkingsplaat ter plaatse te gieten. Ghysels be schouwt dat als een experiment en zegt dat daardoor zijn belangstel ling is getrokken. „Het is natuurlijk veel moeilijker, want in een gieterij heb je alle omstandigheden mee. Een gieter gaat normaal niet op een berg staan om zijn werk te doen Het is nu improviseren en gebruik maken van alle hulpmiddelen die je kunt vinden Anders zou ik nu al een temperatuur van 580 tot 600 graden hebben gehaald, maar de vuurgang is gaan smelten Daarom heb ik de oven achter open gekapt en ben ik nu via een noodgat verder aan het stoken", aldus de heer Ghysels. Ook donderdagavond bij het eigen lijke gieten van het gesmolten' brons voorziet hij grote problemen, omdat een enkele windstoot vol doende kan zijn voor een grote afkoeling van het materiaal. ,.Ik zal dan ook proberen alles af te scher men tegen de wind en razendsnel te werken", zegt hij. De oven wordt naar verwachting om 20.00 uur afge broken. waarna de voorbereidingen voor het gieten kunnen beginnen, dat vanaf ongeveer 20.15 uur zal plaatsvinden Het windorgel wordt vrijdag om 11.00 uur officieel in gebruik genomen door wethouder D J P Bruinooge van welzijnsza ken WOENSDAG 22 JUNI 1983 OOSTBURG In de loop van maandagmorgen is de Middelburger J. B. in jjn woonplaats aangehouden op verdenking van het openbreken van auto's, londagmiddag langs de West-Zeeuws-VIaamse kust. B. heeft bekend zeven iiilo's te hebben opengebroken. De Middelburger had het voorzien op geld, jlle andere spullen die hij in tassen in de auto's aantrof, gooide hij in de ffesterschelde. InBreskens ontvreemde hij zondag ook nog een damesfiets en een schouder tas. Tijdens het verhoor bekende B. verder een tiental auto's door geheel Nederland te hebben ontvreemd. Door een vijftal politiekorpsen werd opsporing en aanhouding van B. verzocht De ontvreemde auto's zijn alle terecht. B. heeft voor het plegen van soortgelijke feiten al tien maal in België en Frankrijk vastgezeten. Voorlopig is B. in Oostburg in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek Is nog gaande. De opbouw van het derde Vlissingse wmdorgel is in volle gang Opgewekt Journalistiek, het is en blijft een aardig maar soms ook moeilijk vqk. Eind vorige week hadden we het in dit hoekje over een bericht in de Gazet van Ant werpen, waarin op bloemrijke wijze werd beschreven hoe de politie van (we dachten) We- velgem een aantal brutale in brekers in de kraag vatte. Maar die collega's van Het Laatste Nieuws kunnen er oók wat van Onlangs lazen wij in die krant een kolommenlang verhaal over een' opzienbarende moordzaak te Rupelmonde. En wat stond er als kop boven dat verhaal: 'Vermoorde han delsreiziger verliet herberg in opgewekte stemming' AARDENBURG Minister J. Rietkerk van Binnenlandse Zaken heeft de commissaris van de koningin in Zeeland om 'advies en raad' gevraagd over de politieke problemen in de gemeente Aardenburg. Op het ministerie is 'een zekere bezorgdheid' ontstaan over de diepgaande conflicten in de raad, die vorige week hebben geleid tot het ontslag van de Aardenburgse wethouder J. A. J. de Ridder (vvd). Datvertelde dinsdag de kabinetschef betrokkenen uit de weg te ruimen, is het volgens De Ru tijd geworden isn de commissaris, mr A. C. de Ru. Omdat de Aardenburgse problemen voor meer 'rigoureuze' stappen. Dr Boertien zal volgens hem 'vrij de laatste weken nog zijn geescaleerd De vraag of de Aardenburgse proble- spoedig' schriftelijk verslag uitbren- Rn aan de minister. De zaak is aan het rollen gebracht door de brief van de vijf oppositie raadsleden aan de minister Daarin uiten zij scherpe kritiek op het 'onde mocratische' handelen van burge meester W. L. A. Lockefeer ijdens de raadsvergadering van mei. De politieke herrie in Aardenburg aeeft volgens De Ru aanvankelijk de Bteresse' gewekt van de minister, sr. gevoel dat gaandeweg is overge- raan in 'een zekere bezorgdheid'. Die leeft niet alleen betrekking op het imktioneren van de Aardenburgse Stagemeester, maar ook op de totale politieke verhoudingen in deze ge meente. De commissaris van de koningin had cinsdagavond een oriënterend ge sprek met de Aardenburgse raadsle- cen van het CDA. Gemeentebelangen L. de Clerck over de ruzies in iardenburg. Maandagavond had hij il de Aardenburgse oppositie, be- Saande uit VVD. PvdA. D'66 en Lijst Siandaert ontvangén. Volgens de ka binetschef zal ook burgemeester Loc- fefeer in deze gespreksronde nog wor- I den gehoord. niet uitgesloten dat na deze 'oriënterende' besprekingen met de betrokkenen nog nader overleg wordt revoerd. De commissaris van de ko- ilngin heeft volgens zijn kabinetschef il langere tijd - achter de schermen - teprobeerd de partijen in Aardenburg seer te verenigen. Nu dat niet is stinkt is het volgens de kabinetschef to langzamerhand tijd geworden voor meer gerichte stappen'. Kabinetschef De Ru onderstreepte dat de commis saris feitelijk nauwelijks rechtstreeks kan ingrijpen in de Aardenburgse politiek. „Sommige mensen denken jseldat de commissaris eigenlijk baas lis over de burgemeester, maar dat ligt jinders", zei hij. „Rechtstreeks ingrij pen is in wezen niet mogelijk". (Daarom probeert dr. Boertien de pro- ïemen in rechtstreeks overleg met de Nieuwe voorzitter gehandicapten adviesbureau KAPELLE De heer C. Lambermont Oostkapelle is maandag gekozen ais voorzitter van de stichting gehan dicapten adviesbureau Zeeland. Dat pbeurde tijdens een vergadering van de stichting in De Vroone in Kapelle Lmbermont - tevens secretaris van de Psoriasisvereniging volgt voorzit ter C. Hoek op. die vanwege zijn hoge teftijd en om gezondheidsredenen aischeid nam tijdens de bijeenkomst. Hoek heeft zich altijd ingezet voor samenwerking tussen gehandicapten organisaties. men worden veroorzaakt door de poli tieke verhoudingen in de raad, of door de handelswijze van raadsvoorzitter Lockefeer, kan volgens de Middel burgse kabinetschef nu nog niet wor den beantwoord. „Het is nu nog te vroeg om dieper op die zaak in te gaan", zei hij „Dat zullen de bespre kingen met de raadsleden en de bur gemeester moeten uitwijzen". Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zich dinsdag verder niet met de zaak beziggehouden. Dat kan vol gens de kabinetschef ook niet omdat de klachten over het funktioneren van burgemeester Lockefeer rechtstreeks aan de minister waren gericht. „Van de brief over het opereren van Locke feer in de meivergadering kunnen de gedeputeerden alleen kennis nemen. Ze zijn natuurlijk wél geïnteresseerd, maar een rechtstreekse interventie is niet te verwachten", zei kabinetschef De Ru dinsdag. Jjp.n Groenleer en zijn aanstaande echtgenote Susan Cragg. KAPELLE Dat internationale uitwisselingen niet alleen kunnen leiden tot betere verstandhoudin gen tussen gemeentebesturen over de landsgrenzen heen, maar ook tot een werkelijke vermen ging van nationaliteiten, bewij zen Leo Groenleer (28) uit Kapelle en Susan Cragg (21), afkomstig van het Engelse Melton Mowbray. Zij ontmoetten elkaar tijdens de uitwisselingen lussen de beide zustergemeenten. Een vonk sprong over en op 25 juni willen ze hun relatie bevestigd zien door een huwelijk in de Methodist Church in Mellon. Na de trouwerij gaan de twee zich vestigen in het Walcherse Serooskerke. Dit eerste huwelijk dat voortspruit uit de jumelage tussen Kapelle en Melton Mowbray, is zeker ook me de tot stand gekomen door de gezamenlijke interesse van Leo en Susan: de amateurmuziek. Leo speelt al jarenlang trombone bij het Biezelingse muziekkorps Jon ge Kracht en Susan blaast op de saxofoon in de Tally Ho-Band in Melton. Ze leerden elkaar kennen door een bezoek dat Jonge Kracht in 1977 bracht aan de Engelse bami i uil ue contacten tussen Jon ge Kracht en de Tally Ho-band is later de relatie tussen Kapelle en Melton Mowbray ontstaan). „Van het één kwam het ander", zei Leo. „En zo zijn we in de loop der jaren plannen gaan maken. Omdat ik ondernemer ben is het voor mij niet te doen om in Melton te gaan wonen, dus Susan komt naar hier". Het internationale karakter van hun huwelijk wordt tijdens de plechtigheid bevestigd door een Engelse en een Nederlandse domi nee. die beiden hun zege over het paar zullen uitspreken. Susan is medewerkster bij een boekhdud- bureau maar die baan geeft ze op, volgens haar aankomend echtge noot, Hijzelf werkt samen met zijn vader in een zaak van tuinartike- len en bestrijdingsmiddelen. De firma heeft twee filialen, één in Kapelle en één in Serooskerke. Naast dat laatste filiaal staat een woonhuis waar het gehuwde paar in zal trekken. Op de vraag of Susan haar saxo foon in Engeland laat, antwoordt Leo dat dit zekpr niet het geval is. Ze wordt lid van de Biezelingse muziekvereniging. Jonge Kracht krijgt er dus een jonge kracht bij. De bewuste brief over het 'ondemo cratisch' funktioneren van burge meester Lockefeer, die werd onderte kend door de vijf raadsleden in de oppositie, heeft overigens voor een nieuwe rel gezorgd. Raadslid P. van Maelc (lijst Standaert) heeft inmid dels toegegeven dat hij in een tweede brief aan de minister afstand heeft gedaan van de kritiek op de heer Lockefeer. De brief van Van Maele werd opgesteld door CDA-wethouder R. A. J. van de Wijnckel, en onderte kend door het raadslid. Van Maele neemt daar nu weer afstand van. Hij is - volgens eigen zeggen - door anderen onder druk gezet om de kri tiek op de burgemeester in te trekken. Wie hem onder druk hebben gezet wilde hij niet zeggen. Wethouder Van de Wijnckel heeft verklaard dat hij op verzoek van Van Maele diens brief heeft opgesteld Van Maele ontkende dat dinsdag. „Ik ben onder druk gezet om te tekenen", zei hij. „Ik heb dat niet met plezier gedaan. Wethouder Van de Wijnckel heeft de brief niet op mijn verzoek opgesteldDat gaat lijnrecht in tegen de visie van CDA- wethouder R van de Wijnckel. „Van Maele moet nu maar eens voor de dag komen. Aan deze onduidelijkheid moet een einde worden gemaakt. Ik heb de brief van Van Maele op zijn verzoek opgesteld". Deze brief zorgde de afgelopen dagen voor veel onduidelijkheid in Aarden burg. Een deel daarvan is nu opgehel derd omdat Van Maele - na eerdere ontkenningen - heeft toegegeven de brief ondertekend te hebben, al of niet onder druk. Van Maele neemt, hoe dan ook, nu weer afstand van zijn brief. Hij schaart zich (opnieuw) ach ter zijn fractie- en oppositiegenoten. Het raadslid was de afgelopen dagen danig ontdaan van het schimmenspel rond zijn verklaring. Overigens is ook zijn fractiegenoot A. Scheppers benaderd met het verzoek afstand te doen van de gezamenlijk geuite klacht over het 'ondemocra tisch tunktioneren' van de burge meester. Deze keer was het de heer Lockefeer zélf die Scheppers aan schoot met dat verzoek. Het raadslid weigerde echter daarop in te gaan. VRACHTWAGENCHAUFFEUR AANGEHOUDEN zakken waren verborgen tussen caca obonen, die in een container naar Nederland waren vervoerd. De be stuurder M. J. N. (38i uit Amsterdam kon worden aangehouden na een on derzoek. in samenwerking met de Vlissingse gemeentepolitie. Hij is dinsdag voorgeleid voor de officier van justitie in Middelburg. De Vlissingse politic heeft de vondst niet eerder bekend willen maken in verband met het onderzoek naar an dere betrokkenen, dat nog steeds gaande is Commissaris L E. Schuller zei desgevraagd te verwachten, dat nog meerdere aanhoudingen zullen volgen Hij schal de waarde van de marihuana op ruim 100 000 gulden De vrachtauto waarin de plastic zak ken zaten verborgen tussen de cacao bonen is volgens de politie gehuurd in Amsterdam, De politie wilde echter niet meedelen uit welk land precies de container afkomstig is. VLISSINGEN - De douane in Vlissin gen heeft vrijdag een partij van 113 kilo Afrikaanse marihuana aange troffen in een vrachtauto op het terrein van de nv Haven van Vlissin gen in Vlissingen-Oost. De plastic

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9