Ziekenhuizen moeten jaarlijks inleveren t Maxima studietoelagen bevroren Wet huursubsidie nog dit jaar naar kamer ABN Bank Eenmalige uitkering voor zelfstandigen Protest Greenpeace-leden tegen opbrengen Sirius Politie van Renkum wil betaling voor diensten VAN DER REIJDEN: BUDGETTERING KAN SLAGEN Bijstand kost 27 pet meer Bisschoppen bezorgd over euthanasie EG oneens over staalquota WOENSDAG 22 JUNI 1983 PZC/binnen-buitenland ÏENKUM (ANP) De gemeentepolitie van het Gelderse Renkum wil bij wijze r»n proef voortaan geld zien voor de verlening van diensten aan bedrijven en «rticulieren. die niet tot het specifieke politiewerk behoren, jedrijven die bij voorbeeld vragen om politiebegeleiding bij grote transporten jannen een rekening verwachten van 35 gulden per politieman per uur. terwijl jjlt nog moet worden betaald voor huur van het materieel. Ook particulieren, die bij voorbeeld extra toezicht willen hebben op privé-bezit, hoeven niet langer op kosteloze politieservice te rekenen. Voigens korpschef G. Schutten van de Renkumse politie doen bedrijven en particulieren meer en meer een beroep op de politie Een vergoeding voor dat extra werk. dat bovendien met tot de primaire politietaak behoort, noemt hij mede gezien de weinig rooskleurige financiële situatie waarin ook de politie zich bevindt „niet meer dan redelijk" Volgens Schutten is de proef in Renkum overigens niet uniek: verschillende andere politiekorpsen rekenen ook al geld voor bepaalde diensten, zoals het uitlenen van dranghekken. DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Van der Heijden (volksgezondheid) denkt dat de den berekend vormden een van de budgettering van ziekenhuizen kan slagen. Deze kostenbeheersende maatregel moet tot en belangrijkste onderwerpen van het KJ*- 1*^11- congres. De voorzitter van de Verem- met 1980 twee miljard aan bezuinigingen opleveren en houdt in dat de ziekenhuizen een ging van Nederlandse Ziekenfondsen, maximum vastgesteld jaarlijks totaal aan uitgaven mogen doen. Dit jaar werkt het stelsel op H- J Anbeek, zei dat dit moet gebeu- proef, volgend jaar gaat het definitief in. De ziekenhuizen moeten dan verder „inleveren", ze tenhonoraha'let t0taal aan specialis' krijgen een procent minder dan dit jaar. Ook in de volgende jaren zal telkens rond één Vice-voorzitter dr. c. F A. Heijen van nrnrpnt worden tekort de Landelijke Specialisten Vereniging P noemde dat echter onuitvoerbaar en Het is volgens de staatssecretaris ge- dit nieuwe verschijnsel in de gezond- De bewindsman wil voorzichtig toe- onaanvaardbaar kikt in nog geen halfjaar uitgavenpla- heidszorg Van de Reijden wil overi- staan dat er meer specialisten komen De eerste ervaringen met het budget- fonds voor 200 instellingen met een gens dat ook alle andere gezondheids- ter bestrijding van werkloosheid in systeern z\jn overigens om met voor totaal van tien miljard te berekenen, zorginstellingen volgend jaar onder die beroepen, met herverdeling van ^tter drs. F. A. Vissers van de Natio- zei dit dinsdag op een congres over de budgettering vallen. werk. Ziekenhuisdirecties houden naie ziekenhuisraad te spreken, bij- de beste- zonder ongelukkig' De budgetten werden pas bekend toen het jaar bijna iVan onze redactie economie) Geen scheiding samenwerking en hulp aan Antillen DEN HAAG (ANP) - Culturele samen werking en ontwikkelingshulp moe ten in het beleid niet worden geschei den. De samenwerking zal een steeds groter en de hulp een steeds kleiner aandeel in het beleid moeten krijgen. Dit heeft de adviesraad voor culturele samenwerking tussen de landen van DEN HAAG Voor de eerste keer zal het Koninkrijk. Nederland en de Ne- nu 00|< aan zelfstandige ondernemers derlandse Antillen, die de afgelopen me{ een minimuminkomen een zoge- nek in Nederland heeft vergaderd. heten eenmalige uitkering worden dinsdag gesteld m een slotcommuni- gegeven om hun koopkrachtverlies qué De raad heeft tot taak de regerin- compenseren. Werknemers met gen te adviseren over samenwerkmgs- een minimuminkomen en uitkering en hulpprojecten. Volgens de raad moeten met de Antilliaanse overhe den afspraken worden gemaakt over een geleidelijke overdracht van de subsisdies aan de culturele centra. De verschillende eilandsbesturen moeten die subsidies later overnemen. Dit moet worden gezien als een begin van een geleidelijke vermindering van Ne derlandse hulp en als een verplaat sing van verantwoordelijkheid naar de Antillen aldus de adviesraad. zoveel mogelijk vrijheid i: ding van het geld. De richtlijn voor toedeling van geld ie nu nog een vast bedrag, maar straks moet de omvang worden aangepast half om was en bovendien vielen ze in aan verandering in de omvang van De manier waarop de budgetten voor de meeste gevallen veel lager uit dan activiteiten in ziekenhui*»" 1984 en volgende jaren moeten wor- de ziekenhuizen op grond van de richtlijnen en in overleg met de plaat- Verlies banen - In de komende zeven jaar zullen in de provincie Zuid- Holland 23.000 van de 88.000 arbeids plaatsen in de detailhandel verdwij nen Tot deze voorspelling komen de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland en het Economisch In stituut voor Zuid-Holland in hun dins- DEN HAAG (GPD) Leden van de milieu-organisatie Greenpeace houden sinds dinsdagmorgen een demonstratie voor de Franse am bassade in Den Haag om te protes teren legen de aanhouding van het aetieschip Sirius bij de Franse ha venstad Cherbourg. Het was de bedoeling met behulp van visnetten en. namaak-vissen te voorkomen dat het ambassadeper soneel, uitgezonderd de ambassa deur zelf. de gebouw binnen zou gaan. De Franse ambassadeur vroeg echter direct politieassisten- tie. waarop de demonstratie werd verplaatst naar de overzijde van de ambassade De Franse autoriteiten hebben ïn- iQt«n weten dat de Sirius begeleid door vier marineschepen de territoriale wateren voor Cher bourg heeft verlaten en opstoomt naar Nederland Het actieschip van de milieuorgani satie is bijna vier dagen door de Franse autoriteiten vastgehouden, zonder dat er een aanklacht werd ingediend. Mafialeden gearresteerd - De poli- Be op Sicilië heeft dinsdag de arresta tie bekendgemaakt van tien leden «an de mafia en honderd andere ver dachten. Onder de tien mafialeden is de bekende mafialeider Tomasso Spa- daro (46) De arrestaties houden verband met de ontdekking van 86 kilo pure heroi- m een schoenenfabriek in Florence eerder dit jaar Tegenvallers kosten voor gezondsheidszorg AMSTELVEEN (GPD) Er dreigt weinig terecht te komen van de bezuinigingen in de ge zondheidszorg, zoals de over heid die heeft aangekondigd. Zo stegen de uitgaven voor de zie kenfondsverzekering en de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kostenverzekering vorig jaar met f54 mildoen meer dan was geraamd. Dit betekent dat van de f636 miljoen bezuinigingen, waarvan werd uitgegaan, bijna niets is overgebleven. Dit voorbeeld noemt een com missie van de Ziekenfondsraad, die een advies uitbrengt over het zogenaamde Financieel Over zicht Gezondheidszorg, een jaar lijkse kostenraming van dc over held. De commissie vraagt zich af in hoeverre het in het vorige overzicht aangegeven financiële kader voor 1983 nog realiteits waarde heelt. Gezien de over schrijdingen van 1982 en de doorwerkingen daarvan, is het niet zeer waarschijnlijk dat de voorgenomen omvang van be zuinigingen in de periode 1982- 1986 kan worden gehaald De commissie wil dat staatsse cretaris Van der Reijden (volks gezondheid) de omvang en de mogelijkheden om geplande be zuinigingen te bereiken nader beziet. Er wordt nog geen uitspraak gedaan over de ziekenfondspre mie voor 1984 Wel wordt gewe zen op de vele onzekerheden voor de nabije toekomst. Voorlo pige berekeningen tonen aan dat het lastendekkend premieper centage 9.65 zou zijn (premie is nu 9,8). Bij dat percentage zal het totale tekort van de algeme ne kas eind 1984 even groot zijn als aan het eind van dit jaar: ruim f 1.3 miljard. Voor iedere 0.1 procent waarmee de premie wordt verhoogd, neemt het te kort met ongeveer f100 miljoen af. Het fonds van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten is mo menteel financieel gezond zo meldt de Ziekenfondsraad. Het zal eind dit jaar over een vermo gen van ruim anderhalf miljard beschikken Het lastendekkende premiepercentage voor 1984 zou 4,14 zijn (premie is nu 4,451. Staatssecretaris Van Zeil gerechtigden hebben al eerder uitkering gekregen. Voor zelfstandi- to»/5^blTfderK,sess,e ongeveer 70.000 mensen. detailhandel in Zmd-Holland De regeling zal naar schatting 28 miljoen vulden gaan kosten, waarbij nog de uitvoeringskosten van ruim f 4 miljoen komen. Dat blijkt uit een mededeling van de staatssecretaris sen Van Zeil (economische zaken). De Graaf (sociale zaken) en minister Braks (landbouw) aan de Tweede Ka- den HAAG (ANP) Dc totale over men heidsuitgavcn voor het 'maatschap- In beginsel zijn dezelfde richtlijnen pelijk welzijn, stijgen dit jaar met 34 toegepast als voor de loontrekkers en procent tot een bedrag van 26 miljard uitkeringsgerechtigden, ook zullen gulden. Dc uitkeringen in het kader dezelfde bedragen worden verstrekt Van de algemene bijslandswet (abw) Getrouwde en samenwonende zelf- kosten de overheid dit jaar een kleine standigen krijgen f450.-. ongetrouw- 27 procent meer. terwijl de uitkerin- den met een of meer kinderen f400.- gen in het kader van de wet werk en alleenstaanden 1 300.-. Bij een inko- loosheidsvoorziening (wwv), de wet men even boven het minimum heeft sociale werkvoorzieningen (wswl en men recht op een deel van deze bedra- de beeldende kunstenaars regeling gen. De uitkering is belastingvrij, (bkr) samen, met 62 procent tocne- om het subsidie-instrument in han- De regeling gaat per 1 september in men. den te geven van de gemeenten of van werking en wordt uitgevoerd door de Dit blijkt uit dinsdag door het minis- de ministeries van financiën of sociale Stichting Coördinatie Dienstverle- terie van economische zaken gepubli- zaken en werkgelegenheid, ningscentra Kleinbedrijf en de Stich- ceerde cijfers van het CBS. het Cen- ting tot Uitvoering van Landbouw- traal Bureau voor de Statistiek. De Wel zegt hij in een brief aan de maatregelen (voor zelfstandigen in de percentages zijn overigens ramingen. Woningraad dat overheveling naar de agrarische sector en de visserijl. Ook Minder uitgaven heeft de overheid in gemeenten „in de toekomst" niet kan over het lopende jaar zal een uitkering 1983 voor opbouwwerk irnin negen worden uitgesloten. In het subsidie- worden verleend procent) en voor woonwagencentra tijdvak dat op 1 juli begint, ontvangt (min drie procent) ongeveer een derde van alle huishou- DEN HAAG (ANP) - Minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer) zal in het najaar een wetsontwerp individuele huur subsidie bij de tweede kamer indienen. Het ministerie heeft dat dinsdag verklaard. Volkshuisvestingskringen vragen hier al jaren om. Op het ogenblik wordt de huursubsidie nog toegekend op basis van een beschikking (voorschrift) van de minister. Wanneer de individuele huursubsidie in een wet is vastgelegd is er grotere zekerheid over het voortbestaan van deze tegemoetkoming in de huur. Minister Winsemius heeft de Nationa le Woningraad (koepel van woning corporaties) in dit verband laten we ten dat hij absoluut niet van plan is waarover de belastingdiensten be schikken. Op 1 juli volgend jaar zal weer een aantal maatregelen worden genomen om enigszins van het tekort af te komen waarmee de rijksoverheid ook op dit punt kampt. De maximum huurgrens wordt bij voorbeeld ver laagd naar 600 gulden per maand (alleen voor mensen die nu nog geen subsidie krijgen of van woning veran deren 1 ADVERTENTIE "HOE BETAAL IK M'N VERZEKERINGEN?" Premienota's moet u meestal voor 'n heel jaar tegelijk betalen. Niet elk salaris is daartegen bestand. Daarom deelt de ABN ze door twaalf: niet alleen die van uw autoverzekering, maar ook van uw inboe del-, woonhuis- en aansprakelijkheidsverzekering. Alle verzekeringen worden nauwkeurig vermeld op één polisformulier, dat is handig en overzichtelijk. En u krijgt 'n fraaie opbergmap. Vraag eens wat üw maandpremie kan worden bij de ABN Bank. |M[ Betaal gemakkelijk; per maand. Congrescommissie VS akkoord met hogere belasting DEN HAAG (ANP) - De maxima van dc rijksstudietoelagen voor stude renden van 21 jaar of ouder die wetenschappelijk of hoger beroeps onderwijs (wo of hbo) volgen, zijn voor het komende studiejaar bevro ren op 11.230 gulden voor uilwonen- de en 7.479 gulden voor thuiswonen de studenten. De maxima voor de jongeren in het wo en hbo worden verlaagd tot het niveau van de rijksgroepsregeling werkloze werknemers (rww). voor twintigjarige uitwonende en thuiswo nende studenten, respectievelijk 10 107 gulden en 6177 gulden. Dit heeft het ministerie van onderwijs meegedeeld. De maxima worde nog verhoogd met collegegeld, inschrijvings- en eventu eel cursusgeld Ze gelden ook voor wie kleuterleidster wil worden en jonge ren van jonger dan 27 jaar is. Nieuw is dat ook 21- tot 27-jarigen in het, overi ge voortgezet onderwijs zo'n studie toelage kunnen aanvragen. Wie jon ger is kan een toelage krijgen die is aangepast aan de nvw-uitkenngen De bijdragevrije voet is gedeeltelijk aangepast Hieronder wordt verstaan de hoogte van het inkomen van de ouders waarvoor geldt, dat nog aan spraak kan worden gemaakt op een volledige rijksstudietoelage Deze 'voet' is niet met de zes procent prijsstijging in '82 verhoogd, maar met 3.6 procent tot 27.270 gulden aldus het ministerie. De tegemoetkomingen in de studie kosten 111 het voortgezet onderwijs bestaan in de vorm van giften nog voor leerlingen onder 21 jaar Ook hier geldt dat de maxima zijn bevroren Recht op het maximumbedrag be staat als het gedeeltelijk aangepaste belastbaar inkomen van de ouders 111 '82 niet meer was dan 27.270 gulden Voor 16- en 17-jangen van ouders met minder van 22 480 gulden aan belast baar inkomen geldt een toeslag van ten hoogste 1730 gulden per jaar. Onder studiekosten worden verstaan de directe kosten voor boeken en dergelijke, eventuele reiskosten en voor uitwonende leerlingen de meer kosten van het niet-thuiswonen. De maxima van de tegemoetkomin gen in de directe studiekosten zijn voor hel komende schooljaar: 400 gulden voor lbo.lavo en mavo. 520 gulden voor havo. vwo en een reeks middelbare beroepsopleidingen: 670 gulden voor middelbaar agrarisch-, middelbaar technisch met uitzon dering van de eerste klas en middel baar middenstandsonderwijs met in begrip van de WV-informatieoplei- dmg Tenslotte 870 gulden voor de eerste klas mts. de opleiding tot sport leider en de opleiding verpleegkunde. dens die nu ook subsidie krijgen, een bedrag van 55 gulden naast de eenma lige uitkering aan het eind van dit jaar Is er meer dan één inkomen m een gezin, dan worden ze opgeteld en vormen ze als zodanig uitgangspunt voor toekenning van individuele huursubsidie. De som van de inko mens mag niet hoger zijn dan 39.000 gulden belastbaar per jaar. De maxi mum maandhuur waarover nog subsi die wordt gegeven is 735 gulden. Voor alleenstaanden beneden de dertig geldt een grens van 495 gulden. De controle op aanvragen voor indivi duele subsidie worden scherper Vast DEN HAAG (GPD) De Nederlandse staat al dat twintig procent van alle bisschoppen hebben in een brief aan aanvragen niet klopt met de gegevens premier Lubbers hun bezorgdheid kenbaar gemaakt over de uitspraak van twee recente euthanasie-proces- sen. De bisschoppen zijn van mening dat in beide zaken de geldende wet niet volledig is gevolgd. Het gaal hier om de zaak over hulp bij zelfdoding voor de rechtbank in Rotterdam en die over actieve directe euthanasie voor de rechtbank in Alkmaar. Bij beide vonnissen werd euthanasie on der bepaaide omstandigheden aan- WASHINGTON (ANPI - De heem- vaard line,commissie van hel Amerikaan- Naar dt overtuiging van de bisschop se Huis van Afgevaardigden en de Pen mag de grens naar actieve directe Senaat heeft dc ontwerpbegroting euthanasie en positieve hulp bij zelf- voor het komende begrotingsjaar dodmS met overschreden worden goedgekeurd. Iu het budget is voor- Va" oordeel dat een leven vertier zien in verhoging van de belastingen a"1™5 moeten wij ons als mensen en in een kleinere verhoging vun de en als gemeenschap onthouden, aldus defensie-uitgaven. De inkomsten van dE bisschoppen in de bnef de overheid worden gesteld op 680 miljard dollar en de uitgaven op 859 miljard dollar. Het tekort bedraagt derhalve 179 mil jard dollar en dat is elf miljard dollar minder dan de schatting van de rege ring Reagan voor het begrotingsjaar 1984. De verhoging van de defensie uitgaven bedraagt vijf procent en dat de Europese staalproduktie leidt tot is de helft van de tien procent die groeiende meningsverschillen tussen Reagan wil. de tien lidstaten van de Europese Gemeenschap. De ministers van bui- Reagan heeft gezegd iedere belasting- tenlandse zaken uit de EG-landen verhoging met een veto te zullen konden het dinsdag in Luxemburg tegenhouden. Reagan heeft ook inza- niet eens worden over een verlenging ke de defensiebegroting met een veto van de geldende quotaregeling tot gedreigd eind 1985. De ontwerpbegroting moet nog door zij willen eerst weten welke beslissin- het Congres zelf worden goedgekeurd gen de Europese Commissie, het 'da- gelijks bestuur' van de Gemeenschap, nans eind deze maand neemt over een blijvende inkrimping en sanering van de Europese staalindustrie, die ook eind 1985 gerealiseerd moet worden De quotaregeling loopt echter per 1 juli aanstaande af. Om te voorkomen dat er dan weer een onbeperkte pro- duklie en prijzenslag op de Europese staalmarkt ontslaat, die veel bedrij ven in moeilijkheden zou brengen, hebben de ministers de quotaregeling tijdelijk verlengd tot 1 augustus Zij hopen dan op 25 juli 111 een nieuwe vergaderronde definitief tot zaken met elkaar te komen Dat zal echter niet eenvoudig worden, want de meningsverschillen en de betrokken belangen zijn groot. In de staalindustrie staan vele duizenden arbeidsplaatsen op het spel en ieder land verdedigt zijn eigen belangen zo goed mogelijk Nederland wenst al leen aan een verlenging van de quota regeling mee te werken indien de quota voor Hoogovens in IJmuiden. Nederlands belangrijkste staalcon cern, niet verlaagd worden, zoals wel de bedoeling zou zijn Van ortze correspondent1 LUXEMBURG De beheersing va Moet een leerling in een andere plaats naar school en liggen de centra van de plaatsen meer dan acht kilometer uiteen, dan is een bedrag voor reiskos ten te krijgen: 39 gulden per kilometer per jaar en maximaal 1170 gulden voor wie jönger dan 19 jaar is en 49 gulden per kilometer per jaar en ma ximaal 1470 gulden voor wie ouder is. Woont een leerling op kamers 01 in een internaat dan kan daarenboven aanspraak worden gemaakt op ten hoogste 3020 gulden voor een leerling jonger dan achttien jaar en 5180 gul den voor de oudere leerling als tege moetkoming in de kosten van het uitwonend-zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5