ïroei financieringstekort lijkt tot staan gebracht Unifil 19 oktober naar huis als situatie Libanon niet verandert CampTnci Hoofdkwartier Arafat in handen PLO-rebellen jf Ccimpïna Stakingsoproep in Chili PZCfi 92 MILJOEN LAGER DAN RAMING VOORJAARSNOTA 3|CD A wil inzage irief Lubbers aan Kohl Schoo hoopt op meer steun voor hulpplan het weer Nieuwslezer Dantchev in inrichting 2 WOENSDAG 22 JUNI 1983 ios, (Van onze parlementaire redactie) a DEN HAAG Aan de groei van het financieringstekort lijkt een einde te zijn gekomen. Het [tkort nog altijd 33,2 miljard gulden blijkt nu al 192 miljoen gulden lager uit te vallen ttjan in de Voorjaarsnota was geraamd. loewel de huidige ramingen nog met de nodige onzekerheden zijn omgeven, worden geen terdere tegenvallers voor 1983 meer verwacht. Dat schrijft minister Ruding (financiën) in ten notitie aan de Tweede Kamer over de uitvoering van de rijksbegroting voor 1983. Inclusief de aflossingen van 4,1 mil- jjrd gulden bedraagt het financie- jngstekort toch nog 37,3 miljard gul- DEN HAAG (ANP) - De CDA-fractie jade tweede kamer wil inzage heb- Hn in de inhoud van een brief die premier Lubbers onlangs heeft ge- jthreven aan de Duitse bondskanse- Str Kohl. f Ia deze brief wordt het probleem van jet plaatsen van nieuwe kernwapens fcEuropa door Lubbers aangesneden, ïolgens de CDA-er De Boer gaat het den; dat is 12,7 procent van het natio naal inkomen Het daarin opgenomen tekort van de lagere overheden (pro vincies en gemeenten) is 1,5 procent. Ook dat is 0,2 procent minder dan in de Miljoenennota was geraamd. Het kabinet heeft afgelopen vrijdag besloten kasplafonds voor alle minis teries in te stellen voor de rest van dit jaar. Maandelijks wordt de stand van zaken per departement beoordeeld die de staal betaalt op de reserves van de staatsbedrijven 288 miljoen gulden lagei' kon uitvallen. Een tegenvaller is de 55 miljoen gulden hoger bijdrage in het tekort van de NS. De belangrijkste wijzigingen op de begroting van economische zake zijn een overboeking van 100 miljoen gul den voor verhoging van steun aan individuele bedrijven met meer dan 500 werknemers en een toevoeging aan de begroting van 75 miljoen gul den. Het laatste is nodig voor de De afgelopen maanden hebben zich op diverse terreinen mee- en tegenval lers voorgedaan. Zo viel het in april op 385 nüUoen gulden geraamde telwrt SoTen h^cie«„7vat^ op de uitgaven voor sociale zekerheid. die bu RSV plaatst— op de uitgaven de overheidssaiarissen en de gezond heidszorg mee. het is nu ..slechts' 125 miljoen gulden. Een flinke meevaller bleek de rente daling. waardoor de rentevergoeding ADVERTENTIE NATUURUIK LEKKER den. De totale belastinginkomsten zullen over 1983 uitkomen op 91.2 miljard gulden. 500 miljoen gulden meer dan in de Miljoenennota was geraamd. Vooral de inkomsten uit btw en ac cijnzen vallen mee (de verhoging van de benzineaccijns per 1 juli met 10 cent per liter levert al 315 miljoen gulden op). idiswaar om een persoonlijke brief, MET WIJZIGINGEN NAAR UNCTAD aar uit hetgeen inmiddels over de aef bekend is geworden, concludeert De Boer dat in de brief mededelingen jrden gedaan die het karakter van en persoonlijke brief te boven gaan. De Boer zou dan ook graag zien dat Lubbers de brief openbaar maakt. Mocht hij dat om bepaalde redenen niet willen, dan zou De Boer in elk geval willen dal Lubbers de tweede v,D,nAlAWm amer meedeelt van welke strekking de mededelingen waren, die hij aan Kohl heeft toegezonden. Minister Schoo ontwikkelingssamenwerking komt een aantal dagen eerder naar de UNCTAD-conferentie in Belgrado om voorstel beperkt tot de categorie minst-ontwikkelde landen, een be perktere groep dan de oorspronkelijk gehanteerde categorie van Janden te proberen te voorkomen dat haar met een laag inkomen hulpplan voor de armste ontwikke lingslanden een voortijdig einde vindt. Inmiddels heeft zij in dal plan enkele wijzigingen aangebracht Een aantal ontwikkelingslanden zijn bang dat het plan eerdere toezeggin gen aan de minst-ontwikkelde landen in gevaar brengt en hebben bezwaar waarvan zij hoopt dat deze de aan- gemaakt tegen de bespreking ervan vaardbaarheid van het plan ver groot. ftersvooruitzichten voor donderdag tot ei conferentiekringen wordt er op gewezen dat Nederland met het plan niet als geheel geloofwaardig wordt Het voorstel richt zich op de armste beschouwd, omdat ons land zijn bij- landen in acute financiële moeihjkhe- dragen slechts wil financieren door den en voorziet in een tussen donor- verschuiving binnen het totale hulp- landen gecoördineerde geldstroom bedrag. Dat heeft hel lot van het plan van twee tot vier miljard dollar in geen goed gedaan, zo wordt opgc- twee jaar Voor de ontvangende lan- merkt. den is daaraan de voorwaarde verbon- den dat zij hun economieën zo aan passen dat zij na die twee jaar niet opnieuw m dezelfde noodsituatie te recht komen. Een van de thans aange brachte wijzigingen houdt in dat de markten van de donorlanden vrijer toegankelijk moeten worden voor pro- dukten uit de betreffende ontwikke lingslanden. Daarnaast wordt het KAMER EENS MET RIJEXAMEN NIEUWE STIJL DEN HAAG (ANPI - De twe.ue kamer stemt in meerderheid in met het plan van staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) het theore tisch en het praktisch gedeelte van het rijexamen van elkaar los te kop pelen. PvdA, CDA en VVD lieten dit dinsdag blijken bij een gesprek met de staats secretaris over dienst voornemen. De regeling voorziet erin dat mensen die hun rijbewijs willen halen eerst het theoretisch gedeelte van het exa men afleggen voordat zij aan het praktische gedeelte kunnen begin nen Het theoriegedeelte kan voor taan ook worden afgelegd door jonge ren van 16 en 17 jaar Slagen zij, dan blijft hun diploma voor drie jaar gel dig. Volgens Scherpenhuizen geeft deze regeling een eerste aanzei, tot een betere verkeersopvoeding van vooral jongeren DEN BOSCH (ANP) Ex-premier mr. A. van Agt is dinsdagmorgen in het provinciehuis in Den Bosch geïnstalleerd als Commissaris van de Koningini van Noord-Brabant. Vroeg in de morgen was hij de provinciegrens gepas seerd door per landingsvaartuig de Maas over te steken In het Brabantse Cuyk werd hij door vendel- zwaaiers en muziekkorpsen binnengehaald. Daarna volgde in Den Bosch een eucharistieviering in de St.-Janskathedraal. onA-voorzitter P Wagtmans verwelkomde Van Agt namens'de Provinciale Staten Hij zei dat Brabant met Van Agt .een commissaris van formaat knjgt Wagt mans benadrukte, dat Brabant geen wonderdoener verwacht De nieuwe commissaris van de Koningin zei: ..Nevenwerkzaamheden zullen geen enkele belemme- ring mogen worden voor een vervulling tot het uiterste van mijn taken". Van Agt wees in zijn toespraak op de grote werkloosheid in Brabant. „Wij ontlenen aan de hoge werkloosheid een overeenkomstige aanspraak op de nationale middelen en mogelijkheden", verklaarde de nieuwe commissaris van de koningin in Brabant. GEVECHTEN NA MISLUKKEN OVERLEG ADVERTENTIE NATUURUIK LEKKER In Zierikzee werd het dinsdagmiddag •aden en aan hel strand, was liet naar weinig koeler. De noordoosten wind was juist sterk genoeg om een •lende zeewind te verhinderen. Die noordoosten wind wordt ook van- iaag in stand gehouden. De lucht |A' inik blijft hoog in het Oostzee-gebied a relatief laag boven midden-Europa Frankrijk. In dit lagedrukgebied evenals dinsdag weer onweers buien ontstaan in de middag. De kans iat die tot onze omgeving doordnn- jen wordt groter. Het betekent echter J pen weersomslag. Er worden op- v.euw zomerse temperaturen ver- mcht tot 25 a 28 graden, ook aan de bist. De noordoosten wind zal meest mtig zijn. In de middag en avond mi ge tijd vrij krachtig, horuitzichten voor donderdagge ldelijk aan komen we wat meer invloed van de onweersgebie- fen uit Duitsland en Frankrijk. Toch er aanvankelijk nog vrij veel zon en het blijft nog warm. in de uddag meer dan 25 graden Aan zee wemt de kans op een koele zeewind IJ inde middag toe. Vind: noordoost 4-5; zicht: matig, hidden op de dag goed; temperatuur bistwater: 16 tot 17 graden; afwijking lerstanden. een geringe verlaging. imale golfhoogte monding Schei- omstreeks een halve meter. SANTIAGO iRTR) Vakhonden in Chili die bijna eenderde van de arbei ders in het land vertegenwoordigen hebben maandag opgeroepen tol een algemene staking voor onbepaalde tijd die donderdag moet beginnen. Dit eenderde deel wordt gevormd door de georganiseerde arbeiders in Chili. Hun bonden hebben onder aan voering van de koper- en transportar beiders een commando gevormd. Dit roept de hele bevolking op om 1A/fipAptifJ zich aan te sluiten bij deze grote rr L,ei,c"u beweging van nationaal protest tot de regering in haar huidige houding fun damenteel wijzigt", zo werd gezegd in een verklaring. Bepaalde eisen wer den niet geformuleerd, maar tiet com mando had eerder verklaard, dat her stel van de democratie in Chili het voornaaste doel is. (Van onze correspondent) BEIROET Het militaire hoofd kwartier van Yasser Arafat in Liba non is gisteren in handen gevallen van dc rebellen, die zes weken gele den tegen de PLO-voorzitter in op stand kwamen. Samen met zeven andere posten in dc Oostlibanese Bekaa-vallei. werd hel hoofdkwar tier bestormd na een vier uur duren de slag op dinsdagochtend. De overname van het hoofdkwartier en de zeven andere posten door de rebellen vormt de meest serieuze es calatie van het conflict binnen de Palestijnse gelederen sinds de op stand zes weken geleden uitbrak Volgens berichten uit de Bekaa zou den zelfs zware wapens als artillerie- geschut en raketten in de strijd ge bruikt zijn. maar er zijn nog geen gegevens bekend over het aantal slachtoffers De aanhangers van Ara fat zouden zich nu hebben terugge trokken naar posities bij de stad Shtoura. aan de westelijke rand van de Bekaa Syrische troepen zouden tussen de twee strijdende partijen in gemobiliseerd zijn om de vrede te houden Zowel de woordvoerder van de PLO- voorzitter als de woordvoerder van de rebellen in Damascus hebben de be richten uit de Bekaa bevestigd. van Al Fatah, de grootste Palestijnse guerillagroep binnen de PLO- De raad was bijeen gekomen om door middel van een rechtstreekse confron tatie tussen Arafat en de zijnen en de leiders van de opstand, die ook iid van de raad zijn. een oplossing van ae crisis te vinden De dissidenten heb ben echter de bijeenkomst geboycot en zonder tot enige beslissing te zijn gekomen is de zitting van de raad gisterochtend beëindigd De leiders van de opstand beschuicu- gen Arafat ervan hun eisen voo her- ZON EN MAAN op 05.20 onder op 20 26 onder 22.04 04.04 SANTIAGO Drie gearresteerde vakbondsleiders van de kopermijnen in Chili komen hier aan bij de rechtbank in Santiago Een week geleden waren de drie mannen opgepakt omdat zij behoorden tot de organisatoren van de nationale prolestdag tegen het regime van generaal Pinochet. fnmiddels is uit betrouwbare bron vernomen dat de voorzitter van de vakbond voor transportarbeiders Adolfo Quinteros dinsdag door de politie is gearresteerd. Al eerder wer den andere vakbondsleiders opge pakt Volgens een oflïciéle bekendma king heeft generaal Pinochet er mee in gestemd dat verscheidene opposi tieleiders die in ballingschap leven naar Chili terug mogen keren Volgens een naaste adviseur zou Ara fat woedend uit Damascus weggere den zijn toen hij hel nieuws over de nieuwe gevechten hoorde. De adviseur zei dat de PLO-leider gezegd had niet naar de Syrische hoofdstad te zullen terugkeren totdat de Syrische regering en leger hun steun aan de rebellen staakten. Arafat was in Damascus voor een bijeen komst van de Revolutionaire Raad MOSKOU AFPi De nieuwslezer Vladimir Dantchev. die voor de Rus sische radio kritiek leverde op de Russische inmenging in Afghanistan, is in een psychiatrische inrichting in Tasjkent opgenomen. Dit hebben functionarissen van Radio-Moskou dinsdag verklaard. ..Deze rel blijft enorme golven opwer pen gaven zij toe. Volgens de func tionarissen is Dantchev tot nu toe de enige die is bestraft, „maar het is nog altijd mogelijk dat anderen aan de dijk worden gezet' De 35-jarige Dant chev riep tussen 18 en 25 mei verschei dene malen voor de Engelstalige dienst van Radio-Moskou berichten om waarin gewag werd gemaakt van 'Russische indringers' in Afghanistan vormingen naast zich neer te leggen Na cle bijeenkomst van de Revolutio naire Raad is Arafat samen met zijn naaste adviseurs gisteren naar de Noordlibanese stad Tripoli terugge keerd Daar heeft hij gedurende de afgelopen paar weken een nieuw hoofdkwartier opgebouwd, omdat hpi ongeveer de enige plaats in Libanon is waar de PLO en niet de Syrièrs de macht in handen heeft. De terugtrekking van buitenlandst- trocpcn uit Libanon zal centraal staan bij het overleg tussen premier Begin en de Amerikaanse president Reagan op 27 juli. Dc Israëlische eerste-minister heeft dinsdag een uit nodiging om naar het Witte Huis tc komen aanaard. ADVERTENTIE v^^ZcimpTnci jf&r NATUURUIK LEKKER ;!2 juni ÜVIissingen 07.05 182 19.37 179 Terneuzen 07.38 192 20.05 190 Zierikzee 07.47 151 20.17 148 Hansweert 07.59 211 20.26 207 Wemeldinge 08.04 170 20.33 167 Kreekrak 08.20 195 20.51 192 Bruinisse 08.16 171 20.48 167 3 juni 111 ïlissingen 07 53 183 20.25 189 Terneuzen 08.27 194 20.56 201 penkzee 08.38 150 21.02 157 Hansweert 08.48 214 21.16 219 k'emeldinge 08.54 170 21.19 176 Kreekrak 09.10 194 21.37 202 Bruinisse 10.07 170 21.34 176 Hoog water Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse S juni Vllssingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 13.12 181 01.02 197 0151 133 01 40 211 02 10 157 02 04 186 0240 160 01.32 181 01.57 205 0251 141 0236 220 03.08 165 0301 195 03.37 168 13,33 203 14,23 140 14.11 218 14.41 105 1441 165 15.17 169 13.58 186 1421 209 15.11 142 14.59 224 1534 169 15.30 200 16 07 172 DEN HAAG (GPD) De Nederlandse deelneming in de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, „Unifil", zal op 19 ok tober worden beëindigd als er geen wijziging komt in de situatie waarin de vredesmacht moet opereren. De ministers Van den Broek (buiten landse zaken) en De Ruiter (defensie) schrijven dat in een brief aan dc Tweede Kamer. Dc ministers vinden het nut van voortgezette aanwezig heid van Unifil in Zuid-Libanon on der Israëlische bezetting uiterst twij felachtig. De Nederlandse deelneming aan Uni fil is vorig jaar december toegezegd tot 19 juli op 18 juli beslist de Veilig heidsraad van de VN over voortzet ting van het mandaat voor de vredes macht Die verlenging geschiedt nor maal steeds voor zes maanden, maar de regering in Den Haag wil niet verder gaan dan een toezegging voor nog drie maanden Overigens wordt in defensiekrmgen opgemerkt dat het besluit de Neder landse deelneming in Unifil op 19 oktober te beëindigen, ook gezien moet worden als drukmiddel om de Nederlandse eisen kracht bij te zet ten. Die eisen komen erop neer, dat de Libanese regering ernaar moet stre ven haar gezag over het hele land te herstellen, de vreemde troepen (ge doeld wordt op Israëlische en Syri sche troepen i moeten uit Libanon worden teruggetrokken. Unifil moet krachtiger kunnen optreden door uit breiding van zijn bevoegdheden en wijziging van het mandaat Sceptisch Wat de verwezenlijking van die eisen betreft, is de regering sceptisch ge stemd, Z(i wordt gemeend dal de Libanese regering onmogelijk op ei gen kracht het gezag over heel Liba non kan herstellen. Gewezen wordi op de noodzakelijke Amerikaanse steun daarbij via de opbouw van het Libanese leger. De terugtrekking van buitenlandse troepen is nog niet ip het vooruitzicht, gezien de weigering van Syrië en de houding van Israel, dat het akkoord over terugtrekking niet uitvoert zolang Syrische troepen in Libanon blijven. Wat de eventuele uitvoering van de Libanees-Israehsche overeenkomst betreft, schrijven de ministers dat dit ook complicaties kan hebben voor Nederlandse deelneming aan Unifil. Want als de Israëlische troepen wor den teruggetrokken, zal de Libanese regering Unifil vragen de Palestijnse kampen bij Tvrus en Sidon te oewa- ken. Een deel van de VN-vredesmacht zou ook moeten worden ingezet bij Beiroet. Tripoli en in de Bekaa-vallei. Gevaren De regering acht de gevaren bij het inzetten voor deze taken voor de 812 Nederlandse militairen voor het merendeel dienstplichtigen die vrij willig voor Unifil hebben gekozen te groot.. De vredesmacht, zou al gauw betrokken kunnen worden bij de twis ten tussen de verschillende Libanese groeperingen Ook zouden grote pro blemen omstaan bij de bevoorrading en de logistieke ondersteuning De kosten voor deelneming aan Unifil bedragen voor dit jaar zonder uitbei- ding van taken al 40 miljoen gulden, waarvan 20 miljoen door de VN wor den vergoed Maar ook handhaving van dc huidige taken voor Unifil in het zuiden van Libanon vindt de regering weinig zinvol. De vredesmacht werd des tijds in hel leven geroepen als buffer tussen de Palestijnse eenheden in Zuid-Libanon en Israel. Na de Israëli sche invasie van juni vorig jaar heelt Unifil de burgerbevolking veel hu manitaire steun geboden. Ze wordt daarbij echter voortdurend gehin derd door de Israëlische aanwezig heid. Als voorbeeld wordt genoemd dat mei Israëlische steun de milities in hel Unifil-gcbied wegversperrin gen oprichten en het gebied controle ren. Dok worden de Unifil-militairen geregeld geconfronteerd met Israëli sche intimidaties. Dc regering heeft hierover meermalen hij de Israëli sche regering geprotesteerd, tot nu toe zonder veel resultaat. Directie. K. Scherphuis, W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen Walsiraat 56-60, 4381 EG Vlissin- Middelburg Markt 5*. 4331 LK Middelburg, tel 101180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (011501.94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redaciie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: 101184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie- (01194) 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584.! 's-Zaterdags (01184) 15144 van' 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag-! lm vrijdagavond van 20.30 tot' 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20, franco per post 72.-; per maand f 21.-. losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven. 122 cent per mm; minimumprijs per! advertentie 18,30; ingezonden' .mededelingen 216 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3