V rij willigerspro j eet stuit op bezwaren bij FNV Zeeland Veel publiek bij kermiskoers Graauw Jannes Casteleijn uitvinder9 van het toerisme in Groede Wissel Zeeuws-Vlaanderen Hoofdplaat biedt nieuwe aanblik WOENSDAG 22 JUNI 1983 SOUIV VOOR PADVINDERS HEINKENSZAND qoES De FNV in Zeeland heeft bezwaar tegen het plan om de plaatsing van twee nieuwe 5* lokalen voor de padvindersgroep Kadogro in Heinkenszand door vrijwilligers te laten uitvoeren. Volgens de vakorganisatie is het zonder meer duidelijk dat sprake is van activiteiten die onder de werkingssfeer van de bouw-cao vallen. Vanwege het algemeen bindend karakter van deze cao is het in de ogen van de FNV niet mogelijk deze werkzaamheden door mensen met behoud van uitkering te laten uitvoeren. FNV-districtsbe- stuurder M. Strouw schrijft dit in een brief aan de dagelijkse besturen en de raden van de lemeenten op de Bevelanden. me hebben samen een interim-toet- raken en bouwvakkers, die nog wel arbeidstijdverkorting meer arbeids- ingscommissie voor vrijwilligerswerk werk hebben, dat m de nabije toe- ogesteld De FNV doet er met aan komst dreigen te verliezen, nog afge- «ee, omdat dit vooruit loopt op de zien van het feit dat het op grote jstelling van intergemeentelijke schaal uitvoeren van projecten met /jetsingscommissies op het niveau vrijwilligers ondermijnend zal werken tan het gewestelijk arbeidsbureau, op de rechtspositie van de wel- Hjdens de eerste bijeenkomst van de werkenden- De FNV-bestuurder Bterimcommissie is de uitbreiding Wjjst erop dat werknemers hun loonei- ijn het Kadogro-complex in het ka- sen moeten matigen om op die manier itr van vrijwilligersactiviteiten goed- mee petaien aan het in stand skeurci houden van de sociale zekerheid en ze 3e FNV heeft er daarom zoveel moei- moelen inleveren om door middel van mee. zo schrijft Strous. „omdat op *ze manier aannemers zonder werk plaatsen te scheppen „Aan solidari teit zitten twee kanten", aldus Strous „Daar tegenover mag van vrijwilligers worden gevraagd alleen dat werk op te pakken dat niet dreigend is voor bestaande werkgelegenheid". De vakorganisatie heeft haar verte genwoordigers in de ww'rww-coni- missies verzocht bij individuele aan vragen voor vrijwilligerswerk op het goedgekeurde project toestemming te weigeren. Strous laat weten in de brief aan de Bevelandse gemeenten al met al zeer ongelukkig te zijn met de ontstane situatie. „Het gaat er de FNV allerminst om werklozen de mogelijkheid te beletten maatschap pelijk actief te zijn", schrijft hij. „Integendeel, naar onze mening dient de samenleving aan werklozen de mogelijkheid te hieden het bestaan zinvol te vullen" Maar volgens hem helpt de nu daar voor toegepaste methode iedereen verder in het slop Werklozen komen niet aan nieuw vast werk. bestaande werkgelegenheid wordt afgebroken en rechtsposities worden ondermijnd. Internationale schakelklas in Terneuzen TERNEUZEN - In het bijzijn van tuders, begeleidingscommissieleden, ioccnten en mentoren werden aan de Ittrlingen van de Internationale Schakelklas van de scholengemeen schap 'I)e Leeuwtjes' in Terneuzen de ichuolverklaringen uitgereikt. 5e Internationale Schakelklas heeft lot doel buitenlandse jongeren in de leeftijd van 12 tot 22 jaar in één of mee jaar Nederlands te leren schrij ven en spreken en hen voor te berei- op het voortgezet onderwijs. De «slaagden zijn: Baslirl Cll. vervolgopleiding in 1983 VBu O. 3udhy Lemaire. brugklas mavo; Taufiq Hmalre. leerlingenwezen ihorecai. Mario Ontero Montero CBB Feben Solomon. Bas. Ahmet Saglam. MTS., Mustafa Sglarn brugklas mavo Giang Truong. HTS Manelic Vives. brugklas mavo. Film met zanger David Bowie Hulst HULST - Het open jongerencentrum vertoont morgen, donderdag, ren film in het Houtenkwartier in Hulst. In die film speelt de zanger David Bowie de hoofdrol. De aan vang is 20.30 uur. De officiële opening van de gereno veerde ruimte iri het Houtenkwartier spas in augustus De reden dat dit ajet eerder kan is geldgebrek. De medewerkers aan het open jongeren- «ntrum gebruiken nu de noodge dwongen vakantie om het program voor het najaar samen te stelle\i. TAL VAN ATTRACTIES GRAAUW Graauw stond afgelo pen weekeinde in het teken van de jaarlijkse kermis. Mede door de fraaie weersomstandigheden was de publieke belangstelling zowel zater dag als zondag bijzonder groot. Op merkelijk veel belangstelling genoot zaterdagmiddag de traditionele volkskoers in de kern van Graauw. De meeste aandacht ging daarbij uit naar de leeftijdscategorie 16 jaar en ouder die naast een tijdrit over 7000 meter ook in een rit over 35 kilometer in actie kwam. Voor beide wedstrij den lieten zich 45 deelnemers in schrijven. De tijdrit werd gewonnen door Markt van Troost Op de tweede plaats eindigde Ko Goeree Winnaar bij de veteranen op dit onderdeel werd de 60-jarige Piet Bruggeman De wed strijd over 35 kilometer werd gewon nen door Andre de Rijcke. In een sprint versloeg hij Mark van Troost (tweede) en Ludwig Kouyzer die derde werd. De eerste veteraan werd hier George Schillemans Hij ging als der tiende door de finish. Naast het sportgebeuren had het feestcomité nog andere activiteiten op touw gezet Voor de jeugd waren dat de gebruike lijke kermisattracties waarvan er weer verschillende waren opgesteld op het parkeerterrein tegenover de kerk. Zaterdagavond was er een eu charistieviering in de rooms-katholie- ke kerk 'OL Vrouw ter Hemelopne- COLIJ N S l'I.AAT Bejaardenhuis Rustoord 8 30-10 uur Uitzending No men Nescio. GOES Grote kerk. 20 uur ZLM concert door Het Zeeuws orkest. Hl'LST St.-Liduinaziekenhuis. 20- 22 uur uitzending Radio Nightingale. MIDDELBURG Molenwater, 9.30- 17 uur: Miniatuur Walcheren. VLISSINGEN The Flying Dutch i, 21 uur: Optreden C-side Ever greens. Sporthal Baskensburg, 19.30 uur: De monstratie Amerikaanse twirlgroep Bonnie Blue Bells Z1ER1KZEE Poppentheater Al- teklein. 14 30 uur: 'Ozie-wiezie-wozie' poppenspel. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM Roxy 1,20 uur First blood. 12 jr. Roxy II. 20 uur: Claudia's speciale service 18 jr. Clne'm'Actueel I, 20 uur: De lift. 16 jr. Cinem'Actueel II. 20 uur: Twee stoere truckers op de snelweg. 12 jr. Cinein'Actueel III, 20 uur: Vroegei kon je lachen. 12 jr. GOES Grand, 20 uur: First blood 12 jr lERNEl'ZEN' Luxor. 20 uur De 16 jr; 20 uur First blood 16 jr VLISSINGEN Alhambra I. 20 uur Raiders of the lost ark, 12 jr Alhambra II, 20 uur The thing, 16 jr TENTOONSTELLINGEN SINT-A N'N AL AND Streekmuseum 15-17 uur: 'Uit de oude doos' AXEL Galerie Bellemans, 10-lï uur Illustraties van The Tjong King 'tm 30 6i en werken Agnes Jongenus Streekmuseum. 13 30-17 uur Zeef drukken van Loek Grootjans. BRESKENS v m Wit-Gelekruisge touw. 14-17 uur. Fossielen, mineralen curiosa van Jan Goethals. BROUWERSHAVEN St -Nicolaas kerk 13 30-16.30 uur. De geschiedenis van Brouwershaven. BRU1NTSSE Visserij- en oorlogs musuem geopend van 14-16 uur. Gemeentehuis. 9-12 en 14-17 uur werken Addie Kubbinga (Urn 6/7). DOMBURG Biologisch Museum 10-17 uur 'De natuur in Zeeland' er. "Bloemdijken in Zeeland' GOES Museum, 10-12 en 13 30-17 uur 'De middeleeuwse dorpskerker van Zuid-Beveland' De Westpoort. 20.30-02.00 uur: werken Pieter Hoogendoorn Grote Kerk, 10-17 uur 'Rond een veelluik', werken van Evert Thieler m 9 7) HAAMSTEDE De Bewaerschole '4-17 uur Werken L. Tieleman. HEILLE Landbouwmuseum 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. H0OGELANDE Kapel St-Maar- '•en. 13-18 uur: werken Arjen en Mar len Hartman fkrijttekeningen en col •egesi en aardewerk van Arthur Nij- sten HULST Streekmuseum 14-17 uur 'Goedgemutst in Zeeland' <tm 30 7 Galerie Van Geyt. 9-12 en 14-17 uur: werken Jan van Heel. MIDDELBURG Zeeuws Museum. 10-17 uur- foto's Paul Citroen, (t/m 27/6). De Vleeshal. 13-17 uur: werken Frank van Hemert en Piet Tuytel. Zeeuws Kunstenaars centrum 13.30- 17.30 en 19-21 uur: schilderijen en tekeningen van Onno Boerwinkel (t m 7/7/). Galerie De Wijnstock werken diverse kunstenaars Ambachtencentrum Demerary. 9-17 uur: diverse ambachten en exposities. Antiquités B. Witte. 10-18 uur werken Rijnhard Schregardus itot 29 6) Galerie Roelant, 11-17.30 uur: werken Aline Kuut (tm 30 6). Galerie De Witte Swaen, 11-17.30 uur- Aquarellen van Lies Viegers (t/m 30/6) OOSTKAPELLE Fossielenmu seum Molenweg 36. 10-12 uur ge opend. OOST-SOUBURG Bibliotheek 13.30-17 30 en 18-20 uur foto's van de heren Savic en Kostermans SLUIS e Raadskelder. 9-11 en 14-18 uur: werken Sluisse kantwerkschool. TERNEUZEN Galerie Tierelantijn. 13-18 uur. Kunstnaaldwerk van mevr. M. Schram-de Jong (tm 16 7) Museum, 9-12 en 13-17 uur werken 8 Poolse kunstenaars (tm 2/7) VEERE Grote Kerk, 10-17 uur: Het landschap in de Delta (t/m 30/9) VLISSINGEN Bethesda-St -Jo- sephziekenhuis: werken Kees de Rijc ke en Margo Ramp (tm 9/7). Museum. 10-17 uur: Op zoek naar een gezonken schip', voorwerpen uit 't Vliegent Hert itm 11/91. Reptielenzoo Iguana10-12.30 en 14- 17 30 uur Expositie levende reptielen, amfibieën en insekten Gevangentoren, vanaf 17 uur werken Maaike Vonk (tm 30-6) YERSEKE Atelier Dam Twee. 10- 18 uur: werken diverse kunstenaars en schaal- en schelpdieren. IJZENDIJKE Museum 10-12 en 13.30-17 uur, 'Kantklossen en Bode bussen' Z1ERIKZEE Galerie Borsboom. 9 30-17 30 uur werken Anton Beijsens it m 14 9i Het Gravensteen 11-17 uur werken leden Zeeuwse Kunstkring «Lm 27) HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel 01100-14444 (ook voor milieuklachtem 7.eeuwsch-V laanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance) Telefonische hulpdienst Z.celand, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar C'hr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel 01180-36251. van 10.00-24 00 uur- weekends van 20 00-24 00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel 01184-14645 dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel 070-614614 Te bereiken op kantoordagen van 9-17 uur ming' die muzikaal werd opgeluisterd door de muziekvereniging Nooit Ge dacht' uit Graauw 's Avonds stond het eerste gedeelte van een muziekfes tival op het programma. Na een rond gang door het dorp gaven de muziek verenigingen een concert op de kiosk bij de kerk Aan dat eerste gedeelte werd meegewerkt door de muziekver eniging 'Vrijheid Eendracht' uit Lamswaarde. de fanfare met drum band en majorettenpeleton 'Heikant' uit Heikant, de fanfare 'De Scheldezo- nen' uit Nieuw-Namen en het majoret tenpeleton van 'De Vossen' uit Hulst Zondagmiddag tijdens het tweede ge deelte van het muziekfestival werkten mee de muziekvereniging met drum band en majorettenpeleton 'Sint-Jan steen het majorettenpeleton uit Ter- neuzen en de muziekvereniging Haas- donck uit Belgié. Ook zij verzorgden een rondgang en een concert op de kiosk. De dansliefhebbers kwamen drie dagen aan hun trekken in het sportcentrum van 'Smt-Aloy' Zater dagavond was het daar volle bak tijdens een feest- en dansavond met medewerking van het orkest 'Edsels' uit het Belgische Smt-Niklaas Zon dagavond was er opnieuw veel sfeer tijdens een Tiroler-avond met mede werking van verschillende kapellen Maandagavond nam het dansorkest 'The Jumbo s het muzikale gedeelte voor zijn rekening. Verder werden in verschillende horeca-bedrijven schie tingen en kaartingen gehouden. De uitslagen van de kermiskoersen wa ren: categorie 16 jaar en ouclcr wedstrijd over 35 kilometer 1 Andre de Rijcke, Individuele tijdrit over 7000 meter 1 Mark van Troost. Veteranen 1 Piet Bruggeman 13 tot en met 15 jaar 1 Reggie Troosl; Jeugd, vijfde en zesde klassers 1 Sicco Sleyaarl Meisjes 1 Jaqeline Vermue. Derde en vierde klassers jongens 1 Danny Buvsrogge. meisjes 1 Nancy van Troost eerste en tweede klas sers jongens 1 Mark Duerinck. meisjes 1 Caroline Kindt Zes en zevenjarigen over twee kilometer 1 M Duerinck categorie acht- en negenjarigen over drie kilometer. 1 Danny RTuysrogge. tien tot en met twaalf jarigen over vijf kilometer: 1 C Steyaart, Vijftienjaar en ouder rit in lijn over 35 kilometer 1 A Rijk Tijdrit, over zeven kilometer 1 M. van Troost, veteranen: 1 P Bruggeman Fietstocht ouderen HONTENISSE De Werkgroep Sportieve Recreatie Honterusse' houdt vandaag, woensdag, een fiets tocht voor alle ouderen in de gemeen te Hontenisse, De deelnemers!stersi kunnen starten aan de dorpshuizen in Terhole en Vogelwaarde, dat tussen 13 30 en 14 00 uur Buiten de ouderen uit de twee genoemde kernen, kunnen ook de ouderen uit de andere kernen van de gemeente Hontenisse aan de fietstocht deelnemen. Zoals gebruike lijk is er onderweg een plaats waar de deelnemers van Terhole en Vogel waarde elkaar tegenkomen. Daar volgt dan een korte pauze waarbij een kopje koffie genuttigd kan worden De fietstocht heeft een lengte van onge veer twintig kilometer. Om het voor de deelnemers aantrekkelijk te ma ken moeten tijdens de tocht ook een aantal vragen worden beantwoord Daarvoor zijn enkele prijsjes beschik baar gesteld Na afloop is er voor alle deelnemers een leuke herinnering. 'I)e VogelKloosterzande houdt hengelwedstrijd KLOOSTERZANDE - De zeehengel- veremging 'De Vogel' uit Kloosterzan de houdt zondag 26 juni de vierde clubwedstrijd van het seizoen '83 in de Westerschelde by de Wilhelmuspolder in Ossemsse De wedstrijd begint om 14.45 uur en duurt tot 17 45 uur. De inschrijving en de prijsuitreiking zijn in zaal De Kastanje bij R Roelands in de Cloosterstraat in Kloosterzande. Weinig deelnemers fietserosswedstrijd KLOOSTERZANDE - Tijdens de 'Midzomerfeesten' in Kloosterzande werden fietscrosswedstnjden gehou den In totaal passeerden slechts 77 jeugdige deelnemers de inschrijftafel en volgens mede-organisator Ben Zaan is dat voor Zeeuws-Vlaamse begrippen weinig te noemen. De mislagen zijn vijfjarigen 1 Andre de Vin, 2 Rilger van Anrooy; 3 Jimmy van der Goes, zesjarigen 1 Marteyn van Poeeke. 2 Tommy Lambin, 3 Bob Boogaert. zevenja rigen 1 Sancho Lernout: 2 Sindy Roeland, 3 Rob Simons: achtjarigen 1 Joost Serra- rens. 2 Jurgen Verduyn 3 Elain Steylaart. negenjarigen 1 Dlmmitry van de Wiele. 2 Borus van Waterschoot: 3 Werner van Dam me tienjarigen 1 Robert de Smet (tevens ook winnaar van het achterwielrijden in de leeftijdscategorie tot en met tien jaan 2 Jereny de Groot. 3 Edward Tieleman. elfja rigen 1 Richard Maas. 2 Patnc Dierings. 3 Aschwm van de Abeeie twaalljarigen 1 Barry Dallinga. 2 Bart Mangnus 3 Clau- dien Adriaanssen dertienjarigen 1 Cindy de Munck 2 Mark Zaan. 3 Gert-Jan Diele- man. veertieqjarigen 1 Alex de Koning, 2 Hans de Groot. 3 Frank de Zwart, vijftien jaar en oder 1 Danny de Munck (tevens ook winnaar achterwielrijden in de leeftijdsca tegorie van 11 lot 15 jaari; 2 Erwin van Dorst. 3 Mario Adriaansens Jannes Casteleijn serveert nog éénmaal limonade in het nu door zijn dochler beheerde strandpaviljoen 'de Groe' IN 1924 EERSTE STRANDVERGUNNING GROEDE Bijna zou je Jannes Casteleijn de uitvinder van het toe risme in Groede mogen noemen. Zelf vindt hij dat veel te ver gaan. Maar het blijft feit dat hij een strandcafé had voordat de toeristen Groede als vakantiedorp hadden ontdekt. „Puur toevalzegt de 86-jarige Casteleijn nu. Hij heeft de opkomst van de 'blote billenbeweging' zoals hij het zelf noemt, van het begin al' aan van nabij meegemaakt. In 1924 kocht hij bij de commissaris van de koningin Quarles van Ufford zijn eerste strandvergunning voor f 2,50. Alleen Cadzand trok in die tijd maar wat badgasten. Groede was nog lang niet ontdekt. „Ik begon mijn drankverkoop op het strand ook met voor de toeristen zegt Jannes Casteleijn als hij vertelt hoe het allemaal begon. In 1924 was hij voorzitter van de voetbalvereni ging in Groede Financiële proble men. de huut van de voetbalwei kon met meer worden betaald, noodzaak ten hem met zijn ploeg naar het strand uit te wijken. Dat kostte im mers niets Als goede verzorger van zijn voetballers nam hij altijd een kist limonade achter op zijn fiets mee naar het strand Al gauw ontdekte hij dat ook toevallige passanten op een mooie zomerdag wel iets voelden voor een verkoelende drank En dat was het begin van het eerste strandeta- blissement van Groede. Casteleijn gaf zijn nering al vlug een wat professio neler aanzien. Met laadstokken en een zeil bouwde hij een echte tent Zo kon hij ook de drank wat beter koel hou den. Van een massale klandizie was er in die eerste jaren natuurlijk geen sprake. Casteleijn: „Er kwam een ge selecteerd publiek. Notarissen, burge meesters. artsen, dominees en pas toors mochten graag een kopje thee bij me drinken De meesten kwamen uit Groede en omstreken. En natuur lijk waren veel voormalige Groe- 'naars. die hier hun vakantie door brachten". cafe 'De Fortuin'. Verder was hij in de wintermaanden werkzaam als bie- lenconlroleur in Brcskens. Zodoende kende hij alle boeren van West- Zeeuwsch-VIaandere». Momenteel is Casteleijn nog steeds actief als hie- tenagent. In 1926 kocht de Grocse strandpionier een oude directiekeet. die hij als café inrichtte. De stoelen en tafels werden in Maldegem ge kocht. Acht jaar later, toen de drank- verkoop steeds beter ging, liet hij boven op de duinrand een paviljoen bouwen: 1Ü bij 7 meter en rondom glas. Casteleijn denkt er met wee moed aau terug. „Je kon in Westka- pelle de molen zien draaien". Omdat hij het te bewerkelijk vond elke avond naar Groede terug te gaan, kocht hij een oude vrachtwagen waarin hij samen met zijn vrouw sliep. De oorlog gooide zoals bij zoveien danig roet in het eten. In 1944 werd hel hele etablissement door de Duit sers afgebroken. Maar dat betekende geenszins een einde van de activitei ten van Casteleijn. Een nog door de bezetters gebouwde muur diende als de basis van het nieuwe paviljoen. Een dak van een barak in het politie ke delinquentenkamp In Groede bleek precies te passen en zo staat het paviljoen er nog steeds Tot 1964 heeft Casteleijn er achter de bar gestaan. Toen nam zfjn dochter het over. De opkomst van het massa toerisme heeft hij zodoende nog net meegemaakt Samen met zijn vrouw kijkt hij er met genoegen op terug. Zij hebben het toerisme ontdekt nog voor het er was. Zij waren het ook. die de eerste zwemmers in de golven zagen duiken Een domineesvrouw, die zich als één van de eerste naaktrecreanten ontpopte, hebben ze in het zeewater zien spartelen De laatste tijd gaat de voormalige pavtljoenbeheerder niet zo veel meer naar de kust. „Ik ken al die jonge mensen niet meer Dat valt zo verrekt tegen. Als het met nodig is. ga ik er niet naar toe' In Groede laat hij zich nog regelmatig zien. Niet voor niets is hij daar 45 jaar dorpsomroeper geweest. Beursbericht markt Goes 21 juni 1983 Aardappelen' Bintje, veldsgewas. directe levering op auto geleverd 8.00 12.00 per 100 kg Bintje. 0 mm opwaarts, binnenland se kwaliteitseisen 8.50 - 12.50 per 100 kg Voederaardappelcn ƒ8.50 per 100 kg. Ex clusief btw. Notering Rotterdamse beurs d.d. 20 juni 1983: Bintje 35-50 mm 8.00 - 9 00 per 100 kg Bintje. 50 mm opwaarts 17.00 - 23,00 per 100 kg. Exclusief btw Uien plantulen. geloofgeklapt op auto geleverd ƒ7.000.00 - 10 000 00 per ha Exclusief btw Hooi weidehooi 275 00 f 290.00 per 1 000 kg dij khooi 250.00 270 00 per 1 000 kg lucernehooi ƒ300.00 r' 325.00 per 1.000 kg Ex cl f btu- Paviljoen De strandtent, die hij samen met zijn vrouw beheerde, leverde dan ook onvoldoende op om-van te leven. Van 1922 tot 1931 had hij in Groede het HOOFDPLAAT Het aanzien van ties in de Dorpsstraat en de Haven- Hoofdplaat is de afgelopen weken straat een 'face-lift' gekregen. De aanzienlijk 'verfrist'. Het centrum pas aangelegde bloemperken, de het dorp heeft door de renova- jonge boomaanplant en de met kin- De werkzaamheden aan hel plaveisel in een van de Hoofdplaatse straten derkopjes geplaveide parkeerha vens hebben de straten niet alleen smaller, maar ook aantrekkelijker gemaakt. De renovatie is trouwens niet zon der strubbelingen verlopen Na ja renlange discussies kwam de ge meente Oostburg vorig jaar met een herstelplan op de proppen voor de kapotgereden straten, die erg te lijden hebben gehad van het zware wegverkeer als gevolg van de delta werken aan de dïjkvlakken bij Hoofdplaat Na openbare vergaderingen met de bewoners van Hoofdplaat, die de gelegenheid kregen hun zegje te doen. bleek dat de grote meerder heid van de Hoofdplaatse inwoners voorstander was van een renovatie De nadelen - versmalling van de straten en vermindering van de parkeergelegenheid - wogen daar niet tegen op Dit voorjaar werd begonnen met de renovatiewerk zaamheden. die nu hun voltooiing naderen Nieuwbouw In plan 'Noordader' wordt momen teel hard gewerkt aan de nieuw bouw van twaalf woningwetwonin gen. Volgens sommigen is dit het reddingsplan' van Hoofdplaat De nieuwbouw moet namelijk 'vers bloed' in de woonkern brengen. Het gebrek aan woningen in Hoofdplaat heeft al veel jonge mensen uit het dorp verdreven en nieuwbouw stond dan ook al jaren bovenaan het verlanglijstje van de dorpsraad. Nu de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging in Axel en kele maanden geleden met de bouw van de twaalf woningen begonnen is, krijgt de zo gewenste 'verjonging' van de woonkern een stimulans Het gaat om vier eengezinswonin gen en acht wooneenheden voor onvolledige gezinnen De huizen komen binnenkort 'onder dak Hervormde jeugdraad naar 'Kirchentage' in Magdeburg MIDDELBURG - Dc Provinciale Her vormde Jeugdraad Zeeland iPHJR) is door de leiding van de Kirchentage in de DDR gevraagd deel te nemen aan de Kirchentage in Magdeburg. Deze dagen worden van donderdag 23 tot en met zondag 26 juni gehouden. Twee vertegenwoordigers van dc jeugdraad reizen vandaag (woens dag) af naar Oost-Duitsland. Mee gaan ook twee leden van 'Vrouwen voor Vrede', zodat de Zeeuwse deel name uit vier personen bestaat. Op verzoek van de overheid worden de Kirchentage tegenwoordig in re gionaal verband gehouden Dit jaar. in verband met de Lutherherdenking zelfs op zeven plaatsen, verspreid over het land Thema van de in de periode mei tot oktober georganiseerde dagen is 'Vertrouwen wagen' Dc hervormde jeugdraad is twee jaar geleden initiatiefnemer geweest voor het aangaan van contacten tussen kerkelijke gemeenten in Zeeland en het Harz-gebied in dc DDR. Uit het initiatief is kort geleden een Oost- Europacommissie ontstaan onder ge zamenlijke verantwoordelijkheid van dc hervormde en gereformeerde ker ken Ook aan roomskatholieke kant wordt erover gedacht om mee tè gaan doen. De commissie is sinds enige tijd bezig met de voorbereiding van een reis van de leden van PHJR en classi cal jeugdraden naar Oost-Duitsland Doel daarbij is vooral het leggen van contacten met jeugdwerkers en jonge rengroepen. Intussen kwam het verzoek van de leiding van de Kirchentage om naar Magdeburg te komen. Ds Jan Nauta (voorzitter jeugdraadi en Fred Berg- werff (functionaris! vertrekken daar vandaag naar toe In gezelschap van twee leden van Vrouwen voor Vrede, zoals gezegd De laatsten zullen con tacten leggen met een vrouwengroep in Wernigerode De beide leugdraadleden zyn ge vraagd in Magdeburg zitting te ne men in forums Deze houden zich zaterdag bezig met de milieuproble matiek met het oog op de overlevings- perspectieven en met het mens zijn in de wereld van het Christendom. Het laatste ook in verband met het programma voor de komende verga dering van dc Wereldraad van Ker ken. Groenteveiling Barendrecht. 21 juni 1983 Aardappelen oud bintje 13-27. Irene 37-45, vroege aardappelen dore groot 1.33-1.82. poters 78-88 knel 1,07-1.27 asperges 5,10- 9.80 aubergines 2.10-3.60. bleekselderij 39- 1.58. bonenkruid 7 21. bospeen 1,47-2,75, blauwe schokkers 7.40-8.20, broccoli 2,50- 3.90. Chinese kool 22-1,09. courgettes 50- 1.04. doperwten 2,10-2.80. koolrabi 10-58. groene kool 51-96. rode kool 56-1 77 boskro- ten 61-1 28, paksool 1.94. peterselie 49-1,43. postelein 30-67. pre; 5 20-7.10. bosprei 56- 1-21 pepers groer. 6 30-7 00 peulen 4 70- 7 00. rabarber 35-80 re;lieg 99-1.15. selderij 13-75. sjalotten 28-42 snijbonen 2.90-4.20. sperciebonen 3.40-4.80. spinazie 51-98. spits kool 67-1 47 Vleestomaten BBB 7.60-15.00. BB 12.20-14 00 B 9 50-9.90. tuinbonen 1.26- 1.45 uien grof 52-56 middel 35-45 met lof 1.02-1 47, bosuien 23-63. venkel 2.10-3,50. witlof 3 60-4,90. usbergsla 50-1,50. aardbeien 4 40-5.90 pruimen 3.30-6.40. rode bessen "00-2,40 Prijzen (in gulden per 100 stuksi eieren van 52-53 gram 10.10 55-56 gram 10.60-10.70. 60-61 gram 11 85-12.25. 65-66 gram 12.85- Aardappcltermijnmarkt Rotterdam april: bintje laten, geen: nov 28 00. bieden nov 22 00 35 50 mm opw slot april 34.00. nov 27 00 Omzet april 2x34 00 Fruitveiling Barendrecht. 21 juni 1983 Fabrieksappelen 26.80. Goldem Delicious, aanvoer 76 ton 80 90 78-1.17, 70 80 81-1.40. G0'70 60-95. Goudrelnetten. aanvoer 6 ton 90 en op 91. 8090 1.07-1.17. 70 80 86-1,13. Jonagold 90 en op 2.20-2.66. 80 90 3 08-3,28. 70 80 3 10-3.36. aanvoer 3 ton Winston 75 80 86-1 07 7075 65-1 08 65 70 70-1.06. 6065 56-94. aanvoer 20 ton Totaal aanvoer appe- 83 r tuinb.veil. Zeeland te Kapellr. 21-6- Aardbeien per ds 1 per kg II 1 90-5 30; 1 per ds. I 3. 40. IIX bessen per ds I pondsds I 2.70 16! aardbeien 80. frambozen 2 30-2 80 rode 00; aardbeien abarber n 60 peulen I 6 70: bosuien I 27. snijbonen I 3.30-3.60. II 1.70: aardapp vroege I 1,22: n 1.18-1.19: drielingen 1.00 kriel 98. Coop, luii aardapp c 89-113 kr. pipo's gr 145 Cl 91 147. krote I te Middelburg. 20-6-83 ingen bo. 114 gr 100-112 dr t 17 s per 165- 30-65; sla 2968; glassnijbonen 388. princessen 405-431: ijs bergsla 62 spitskool 152 rabarber 50-68. witlof 199. tuinbonen 180-188 paksey 96-98. bloemkool 6 208-255: 8 121 214 10 124-132. 12 74-100 komkommers 41 51 39; 51'61 34-59; 6176 38-58: 76 91 48-61. Oudheidkundige kring Hulst maakt uitstapje naar Belgische Dienst HULST - De leden van de oudheid kundige kring 'De Vier Ambachten' uit Hulst maken zaterdag 27 augustus hun jaarlijke uitstapje Dit jaar gaat men naar Dlest om onder leiding van enkele gidsen een uitgebreide stads wandeling te maken Öp het program ma staat verder bezichtiging van ver schillende historische gebouwen en een bezoek aan een plaatselijk mu seum Op de terugreis worden het geboortehuis var. Ernest Claes en de Norberujner Abdij van Averbode aan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23