iinog rente van KMS-geld Godsdienstleraar verliet de Griffioen-mavo „Veel gemeenten trekken Bewoners wijzen plannen herinrichting straat af Minifestival Nieuwe Muziek kan doorgaan Zonnewijzer voor gazon Maria-Oord in Hansweert BURGEMEESTER VAN MARIEKERKE: PZC/ streek MELISKERKE „De overgrote meerderheid van de Zeeuwse gemeenten maakt niet direct bet geld voor de steunoperatie aan de KMS via de uitkering op de PZEM-aandelen over, maar pt er nog even lekker rente van te trekken. Dat is mij verteld door een gedeputeerde. Hariekerke heeft het geld maar eén dag op de bank gehad en behoort daarmee tot de witte aven onder de Zeeuwse gemeenten". Dit verklaarde dinsdagavond burgemeester mr B. J. Putten tijdens de raadsvergadering in Meliskerke. 8tgebeurde nadat de gemeenteraad rinB zou trekken uit het gezamenlijk naniem besloten had akkoord te optreden van bevolking en bestuur- aan met de steunoperatie, die zoals ders in Zeeland voor behoud van de ekend 50 miljoen gulden beloopt. De KMS. Duidelijk doelend op de door »meente Mariekerke heeft acht Vlissingen gewenste uittreding uit het ZEM-aandelen en kon daardoor Wegschap Walcheren, maar deze or- 16.000 gulden als renteloze lening gamsatie niet bij de naam noemend, jrstrekken aan de Stichting voor vond de heer Davidse dat de Schelde- Mnomische Ontwikkeling Zeeland stad hierdoor moest inzien aat samen- e de operatie afwikkelt. In overleg werking, ook van de Walcherse ge- de fractievoorzitters is dit geld meenten, nodig is CDA er P. van der week al direct overgemaakt. Meulen hoopte dat de toekomst van P. Davidse hoopte dat het KMS met alleen van geld al zou van Vlissingen le- hangen, maar dat ook het personeel zich extra in zetten behalen van een goed resultaat. De raad werkte zich binnen een uur door de agenda heen. Slechts een voorstel om 10 000 gulden uit te trek ken voor een dorpsverrneuwingsplan voor de kern Grijpskerke gaf bij de SGP wat problemen. Fractievoorzit ter W. Meijers zag het nut van de plannen met zo in en vreesde dat het resultaat ervan uiteindelijk nihil zou zijn. Dorpsvernieuwing Burgemeester Van Putten wees erop dat de stads- en dorpsvernieuwing ondanks de financiële problemen bij de rijksoverheid toch hoge prioriteit heeft. Hij stelde verder dat veel dorps kernen in vergelijking met veertig het jaar terug achteruit zijn gegaan. Dit wanneer er niets wordt ondernomen. Volgens hem is het bovendien veel aantrekkelijker de kernen te rehabili teren en daar tot grotere woningdicht heid te komen dan om in de toekomst grote nieuwbouwwijken te gaan bou wen Na een schorsing kon de SGP toch akkoord gaan Hetzelfde, maar dan zonder problemen, deden CDA en Gemeentebelang onder meer door veroudering en kwa liteitsverlies van woningen en het ontstaan van gaten in de bebouwing. De burgemeester vreesde dat deze ontwikkelingen door zouden zetten COMMISSIE MIDDELBURG: Film met zanger David Bowie Hulst HIST - Het open jongerencentrum lu' vertoont morgen, donderdag, ra film in het Houtenkwartier in lolst. In die film speelt de zanger livid Bowie de hoofdrol. De aan- ing is 20.30 uur. le officiële opening van de gereno- eerde ruimte in het Houtenkwartier i pas in augustus. De reden dat dit iet eerder kan is geldgebrek. De ledewerkers aan het open jongeren- entrum gebruiken nu de noodge- rongen vakantie om het program- :a voor het najaar samen te stellen. llussende buren keperken schade kand Terneuzen IERNEUZEN Ingrijpen van enke- Itbewoners van de Terneuzense bin- Knstad heeft een uitslaande brand been huis aan de Lange Kerkstraat iwrkomen. De woonkamer van hel pnd van A. M. vatte vlam doordat ten glazen fles in de vensterband als brandglas' fungeerde. Wet behulp van een tumslag wisten turen het vuur te doven. Volgens brandweercommandat J. Iruggeman werd de brandweer, die onmiddellijk na het alarm uitreed, mistig gehinderd door geparkeerde auto's. In voorkomende gevallen kan actief optreden op die manier «orden belemmerd. De schade bleef ditmaal beperkt tot een gedeeltelijk tanielde huiskamer. Tweede plaats voor Patrick van Passel ZAAMSLAG - Patrick van Passel uit Sluiskil heeft in het Belgische Nino- te-Aspelare een uitstekende tweede plaats behaald in een juniorenwieler- «edstrijd. Vlak achter de Belgische «innaar Y van Vereecken, die voor de )Skilometer 2.50 nodig had, reikte de Iteuws-Vlaming naar een fraai re sultaat. n Belsele stond een groot aantal teuwse amateurs aan het vertrek, 'an hen reed met name Jan Poleij uit Kruimngen een sterke wedstrijd. Zo dra de eerste pogingen in het werk werden gesteld om het kaf van het toren te scheiden was Poleij er bij; er Uitstond uiteindelijk een kopgroep tan elf man en ook daar maakte Poleij «er deel van uit. Tenslotte eindigde tl) als zevende In dezelfde koers pndigde Hans Moens uit Terneuzen u twaalfde vlak voor Cor Vervaet. ie dertiende werd. Carlo Steel uit Axel en Ad 't Gilde uit Terneuzen terden respectievelijk zestiende en dchttiende. Voor Hans Moens was er dog een klassering weggelegd, want tondag m Eksaarde finishte hij op de achttiende plaats, In Belsele won de Belg Peter van Huffel, terwijl zijn hndgenoot Marin Geurs in Eksaarde de snelste was Aemer Wieme uit IJzendljke bewees andermaal zijn goede vorm van dit ï-oment In Tielt klasseerde hij zich zesde, de Belg Dirk Tyteca won iaar Bij de junioren was er verder "Ogeen elfde plaats voor Jos van Ball dit Schoondijke en dat resultaat be haalde hij in Kortemark, waar de Belg Patrick Vaeijen won Conno van de Bande uit IJzendijke tenslotte over schreed als dertiende de aankomstlijn sZomergem en daar gingen de bloe- wanaar dc Belg Alain Mijnsberghe. Nieuweling Mark de Smit uit Sluiskil "as één van de strijdlustigs te cou- ■turs in Beveren Pas in de slotfase noest hij capituleren. De Smit klas- terde zich nu als vierde De Belg Patrick Suy was de rapste in Beveren faMoerbeke-Waas, waar de Belg Dirk Unoir won, klasseerde junior Eric fweecken zich als veertiende. MIDDELBURG - Het door b en w van Middelburg voorgestelde miniatuur- zomerprogramma van Nieuwe Mu ziek zal naar alle waarschijnlijkheid doorgaan. De meerderheid van de commissie financiën kon zich er dins dag mee verenigen dat het minifesti val door middel van 'stadhuisconcer ten' op 30 juni en 2 juli doorgang vindt. Vertegenwoordigers van CDA en VVD toonden zich wel verontrust over de mogelijkheid dat de kwestie Middel burg extra centen zal kosten. Ze we zen erop dat de gemeenteraad in mei besloot mee te werken aan een sane ringsoperatie voor Jeugd en Muziek. Daarvoor zou subsidiegeld gebruikt worden, voor Middelburg ging het om 50 000 gulden. Voorwaarde bij het besluit was dat de provincie ook mee zou werken. Kort na de raadsvergade ring van mei bleek dat provinciale staten Jeugd en Muziek in meerder heid lieten vallen. B en w concludeer den dan ook in het voorstel over het miniatuurzomerfestival dat toezeg gingen om mee te werken aan de saneringsoperatie vervallen waren. De heren mr D. F. Vos en Mr J. A R. M Douwes (respectievelijk WD en CDA) waren daar nog niet zo zeker van. Ze waren bang dat de provincie alsnog tot andere gedachten zou ko men waardoor Middelburg mogelijk toch verplicht zou worden de halve ton te betalen. Teneinde alle eventua liteiten te voorkomen besloot de com missie dinsdag dat de gemeenteraad in de vergadering van volgende week maandag een besluit moet nemen waarmee de saneringsbeslissmg van mei wordt ingetrokken Zodat de pro vincie nooit aanspraak kan maken op het verstrekken van het geld voor de saneringsoperatie, mocht die er ko- Tijdens de commissievergadering toonde de heer L. A. Kodde (SGP/ GPV'RPF) zich vertoornd over de jaarrekening over 1979 vap de cultu rele dienst die voor de raadsleden ter inzage ligt. Daaruit blijkt onder meer dat de evenementen in de Vleeshal tot grote tekorten leidden. Per bezoe ker van een manifestatie moest er 21.95 gulden bij. In één geval moest de gemeente, aldus Kodde, zelfs per bezoeker 735 gulden bijleggen. Hij vond dal absurd en vond dat er snel een stok voor hel voortzetten van de activiteiten gestoken moest worden. „We financieren iets dat niet leeft onder grote delen van de bevolking. Door hierin te snijden worden slechts enkele mensen getroffen" aldus de SGP'er. Zijn medeeommissieledcn waren echter van mening dat een discussie over deze zaken slechts in de commissie culturele zaken ge voerd kan worden. Met geen van de voorstellen voor de 45 punten tellende raadsvergadering had de commissie in meerderheid moeite. Zo kon ze zich verenigen met de steunoperatie die beoogt van Mi niatuur Walcheren weer een goed of in ieder geval redelijk lopend bedrijf te maken. De heer Vos kwam met de suggestie de verbeteringsplannen voor te dragen bij het Zimmerman- fonds van de dit jaar 100 jaar bestaan de ANWB. In verband met het eeuw feest wordt per provincie één project gesteund in de toeristische of recrea tieve sfeer. Wethouder Bergshoeff nam de suggestie over en zegde toe te bekijken of Miniatuur mogelijk voor steun uit het fonds in aanmerking kan komen Gemeentewerken Valkenisse wil nieuwe 'triller' KOUDEKERKE - De commissie voor de openbare werken van de gemeente Valkenisse vergadert dinsdag (28 ju ni) over de aanschaf van een nieuwe en zwaardere 'Wacker-triller' voor de straatmakcrsploeg. Het in 1977 ge kochte apparaat voor het aftrillen van de verschillende verhardingen voldoet namelijk niet meer, omdat deze te licht is om een goed resultaat te bereiken. De vergadering van de commissie in de raadszaal van het gemeentehuis te Koudekerke begint om 19.00 uur Uit een nota van de opzichter voor gemeentewerken blijkt volgens het college van b en w van Valkenisse. dat na 1981 steeds meer herstraatwerk wordt verricht door de gemeentelijke straatmakcrsploeg. De opzichter wil mede daarom een nieuwe, zwaardere Wacker-triller van hetzelfde merk ko pen. De opzichter heeft ook een nota opge steld waarin uiteen wordt gezet hoe wordt getracht op een verantwoorde wijze het onkruid te bestrijden in de gemeentelijke plantsoenen en op an dere plaatsen. Het gebruik van chemi sche middelen wordt daarbij zoveel mogelijk beperkt volgens burgemees ter en wethouders. Het college wil ook de mening van de commissie over deze nota en de daarin aangegeven werkwijze. Gevonden voorwerpen MIDDELBURG In de penode van 9 tot en met 20 juni zijn bij de gemeen tepolitie van Middelburg de volgende voorwerpen als gevonden aangege ven: 1 paar grijze werkhandschoenen, filmrol letje; rekenmachientje in rood etui, mast, giek en zeil van 'Mistral zwart quartz digitaal horloge met zilverkleurig bandje en rood zakmesje herenpolshorloge met sta len band LCD-quartz. digitaal dameshorlo ge, wit met goudkleurig randje en wit leren bandje, chroomkleurig herenhorloge, digi taal blauw vest. oranje regenpak 2 oranje regenbroeken, herenoverhemd in verpak king: rood wit meisges Jasje maat 110. wit gebreid klndervest. bruine knlpportemon- nee. inhoud Nederlands en Duits geld. zwarte knlpportemonnee. enveloppe model inhoud geld, bruine portemonnee, inhoud geld, zwembadkaartje, zonnebril met goud kleurig montuur: witte enveloppe met daarin bankbiljetten, bankbiljetten, zakje met daarin kleingeld, zilveren boerenknop. blauw kindersandaaltje merk 'Holler', maat 25. bruine leren rechter herenschoen. 1 paar damesschoenen, maal 5 in plastic tas. zwart fietstasje, koffermodel met inhoud: paarse suede schoudertas met inhoud, mo torkoffer inhoud 1 paar laarzen, dubbele groene fietstassen. Directrice van bejaardenhuis Maria-Oord. Zuster Angelique, onthult de zonnewijzer, een handeling waarvoor z~ speciaal haar vakantie onderbroken heeft HANSWEERT Het bejaardente huis Maria-Oord in Hansweert heeft er een nieuwe bezienswaar digheid bij. Sinds dinsdagavond siert een zonnewijzer het net inge zaaide grasveld naast het tehuis. De zwart met 'gouden' tijdsaandui- dcr is een geschenk van het comité leefbaarheid Hansweert. Zuster Angelique, directrice van Maria- Oord, had speciaal haar vakantie onderbroken om de zonnewijzer te onthullen. Ze zei trots op de nieu we aanwinst te zijn. Namens de bewoners van het tehuis bedankte ze de Hansweertse bevol king. die voor het geld heeft ge zorgd. om de wijzer aan te schaffen ,,We hopen dat u onze bejaarden niet zal vergeten' vertelde zuster Angelique tegen de grote groep be langstellenden rond het grasveld. „En hopen dat u dikwijls komt kijken hoe laat het is" De muziekvereniging Scheldegalm uit Hansweert zette de bijeenkomst voor en na de onthulling luister bij met vrolijke deuntjes. Voorzitter J. Boom van het comité leefbaarheid sprak een welkomswoord tot de aanwezigen. Hij haalde de geschie denis aan en vertelde één en ander over Hansweert-Oost. ..Iedereen mag het zijne denken van de sloop van dit dorpsdeel'meende hij. ..Maar de bouw van het nieuwe Maria-Oord is in ieder geval gun stig Om deze mening kracht bij te zetten, werd het cadeau aange schaft". maakte de voorzitter duide lijk. Overigens werd het gebeuren nauwlettend gevolgd door de bewo ners van Mana-Oord. vanaf bal kons, tuintjes en rond het grasveld. Na afioop van de onthulling verza melden de aanwezigen zich in de recreatiezaal van het tehuis Daar werd een en ander genuttigd. Bo vendien reikte het comité leefbaar heid het eindverslag uit van het Hansweertse scholenproject 'Uit grootmoeders tijd'. J. A. Bogers van het comité noemde het project zeer geslaagd. Hij zei dat het contact van de Hansweertse jeugd met de ouderen erdoor is verbeterd. Verder stelde Bogers dat de contacten lus sen oud en jong worden voortgezet. Zo bestaat onder meer het plan een jaarlijkse musical in Maria-Oord op te voeren IN BLEEK EN HARINGPLAA TS MIDDELBURG MIDDELBURG - De bewoners van de Bleek en de Haringplaats in Middel burg hebben de door de gemeente Middelburg opgestelde herinrich tingsplannen voor deze twee straten naar de prullebak verwezen. Door de plannen van de gemeente zal er in deze straten een met name voor het fietsverkeer levensgevaarlijke situa tie ontstaan, zo menen de bewoners. VEEL LOVENDE WOORDEN BIJ AFSCHEID MIDDELBURG In de aula van de Griffioen-mavo in Middelburg werd dinsdagmiddag afscheid genomen van godsdienstleraar J. A. C. Sinke. die 'in de VUT gaat'. De middag werd bijgewoond door vele collega's, oud collega's. vrienden en kennissen. De heer Sinke ontving van de collega's een boekje, waarin vrienden en be kenden een woord van dank hadden geschreven. In de inleiding wordt gezegd dat er gepoogd is een beeld te geven van een veelzijdig man. De toespraken die gehouden werden bij het afscheid hadden ook allemaal Velen kwamen in de aula afscheid nemen van de vertrekkende godsdienstleraar en zijn vrouw (linksi. iets in zich van waardering voor een aparte persoonlijkheid binnen de schooi. De heer K de Graaf, voorzitter van het schoolbestuur, gaf in enkele korte lijnen de carnere van de heer Sinke weer Hij werkte bij het Ziekenfonds Walcheren in Vlissingen. was hulp van de bode in Ritthem. was actief op de veiling in Middelburg, vond werk bij de polder Walcheren, werkte bij de haven, was zeer actief in de Christelij ke Jongemannen Vereniging, gaf cur sussen voor leiders en organiseerde zomerkampen Hij behaalde het di ploma godsdienstonderwijs CNO in 1970 en werkte aan de Griffioen-mavo smds 1968 De directeur van de school, de heer W Visser, ging wat dieper in op het functioneren van de heer Sinke als leraar. De heer A Nieuwenhuljse. oud-direc teur van de mavo. noemde de heer Sinke 'een man met singuliere gaven. Je bent zowel schoolpastor en evan gelist als reisleider en entertainer. Een markante persoonlijkheid, een man die een goede sfeer waardeerde en bevorderde, die voor zijn mening uitkwam maar nooit zo dat hij colle ga's van zich vervreemdde integen deel. die de gave bezat in een opge wonden personeelsvergadering, mid den in een gnezelig-grimmige discus sie een opmerking te maken die weer een ontspannen glimlach op de bloed serieuze gezichten toverde". Als laatste spreker was een vriend en collega de heer W. Koster aan het woord, die in ging op de relatie die hij al jaren heeft met de heer Sinke. zowel op school als buiten het gebouw Na de pauze richtte de heer Smke zelf het woord, ook namens zijn vrouw, tot de goedgevulde zaal Hij bedankte ieder een voor de aanwezigheid, de collegia liteit en de vriendschap die hij ont ving in de jaren die hij doorbracht op de school Bovendien zullen hun smalle straten voortaan -met name door bussen en zwaar verkeer- als sluiproute worden gebruikt. Verder zijn de bewoners bevreesd voor het wegvallen van hun parkeerplaatsen en -in een later sta dium- voor de invoering van betaald parkeren in de Bleek en de Haring plaats. Deze grieven hebben ze dins dagavond gespuid tijdens de infor matiebijeenkomst. die in het teken stond van het Bleek-Haringplaats- project. De bijeenkomst werd gehou den in de maquettezolder van het stadhuis in Middelburg en stond on der leiding van C. A. de Kam van gemeentewerken, De herinrichtingsplannen bestaan uit vier onderdelen De rijbaan wordt iets verlegd en aan de ene kant iets smal ler en aan de andere kant, iets breder gemaakt. Dit is overigens het enige onderdeel dat de goedkeuring van de bewoners kan wegdragen. Het tweede onderdeel, de aanleg van een strook voor tegenstrooms fietsverkeer. wij zen de bewoners unaniem van de hand. In de Bleek zitten twee onover zichtelijke bochten De fietsers vanuit het centrum worden daarin op onver antwoorde wijze geconfronteerd met de zeer talrijke fietsende scholieren, die vanaf de heuvel in de Zuidsmgel het smalle straatje binnenrijden, is de mening van de bewoners Ze wijzen erop, dat de Bleek door de nabijheid van De Wellinge, de De Casembroot- school en de dependances van de Stedelijke Scholengemeenschap éen van de drukst 'befietste' straatjes van Middelburg is. Het derde element van de plannen is de invoering van een parkeerverbod aan een kant van de straat Dat de bewoners hierdoor hun eigen auto's niet meer kunnen parkeren is nog wel te verteren. Maar door het parkeerver bod ontstaat ruimte voor de bussen die het nabijgelegen Miniatuur Wal cheren aandoen Ook zwaar vracht verkeer kan het straatje dan als slui proute gaan gebruiken De bewoners zeggen dat door het vrachtverkeer dat nu al door het straatje rijdt -wat mogelijk is als er toevallig geen gepar keerde auto's staan - scheuren in de muren van de huizen zijn ontstaan Het vierde deel van de plannen, het aanleggen van zeven parkeerhavens aan dc Haringplaats zal. zo vrezen de bewoners, op den duur leiden tot invoering van betaald parkeren volgens de bewoners bevorderd kuri- nen worden door op Zuidsingel en Koepoortlaan eenrichtingsverkeer in te stellen Als dat alles niet mogelijk is, willen de bewoners de parkeer ruimte in de Bleek handhaven, zodat bussen en zwaar verkeer niet genoeg ruimte hebben om door de straat te rijden De heer C A.de Kam van de afdeling weg- en waterbouw van de Mlddef burgse dienst gemeentewerken, die één van de opstellers van de plannen is, zei desgevraagd met afwijzend te staan tegen het aanwijzen van dp Bleek als B-weg. ..Dat is echter een verkeersmaatregel, die van de ene op de andere dag kan worden genomen. Dat staat dus los van de herinrich tingsplannen Het 'omdopen' van de Bleek tot woonerf vond hij echter niet wenselijk. „De Bleek is nu eenmaal een doorgangsstraatje" De invoering van een maximumsnelheid van 30 kilometer vond hij evenmin zinvol ,.In de Bleek is het gewoonweg onmo gelijk om harder dan dertig te rijden Met de volgens de bewoners 'onover zichtelijke' bochten valt het volgens hem nogal mee. ..Doordat we de trot toirs iets verleggen, wordt het uitzicht wat beter Tenslotte stelde de heer De Kam dat het trottoir in de Bleek aan de zijde van de Zuidsingel zo wordt aangepast, dat de Bleek niet uitnodigend lijkt voor zwaar verkeer' Met de gisteravond gehouden inior- maliebijeenkomst is de inspraakpro cedure over deze zaak afgerond. Het wachten is nu op een definitief plan. Zodra dat er is kunnen de herinrich tingsplannen worden uitgevoerd. Woonerf De bewoners protesteren niet alleen, ■naar ze bieden ook alternatieven. Om voor de hand liggende redenen pleiten zij ervoor om Bleek en Ha ringplaats aan te wijzen als woonerf. Een andere oplossing is in hun ogen het plaatsen van ren bord, waardoor de straten B-weg worden. Hierdoor krijgt zwaar verkeer in de straatjes geen kans. „Dc rondweg is -voor veel geld- toeh niet zomaar aangelegd? Laat het verkeer daar gebruik van maken". Het gebruik van de rondweg zou Zomeravondstilte in Zoutelande ZOUTELANDE In de hervormde kerk in Zoutelande wordt vandaag, woensdag, een zomeravondstilte ge houden Het Westkapels dameskoor onder leiding van Riet Westerweele, verleent muzikale medewerking. Ds D C Coppoolse. gereformeerd predi kant in Meliskerke, verzorgt een korte meditatie. De bijeenkomst begint om 2000 uur Oudheidkundige kring Hulst maakt uitstapje naar Belgische Dienst HULST - De leden van de oudheid kundige kring 'De Vier Ambachten' uit Hulst maken zaterdag 27 augustus hun jaarlijke uitstapje Dit jaar gaat men naar Diest om onder leiding van enkele gidsen een uitgebreide stads wandeling te maken Op het program ma staat verder bezichtiging van ver schillende historische gebouwen en een bezoek aan een plaatselijk mu seum. Op de terugreis worden het geboortehuis van Ernest Claes en de Norbertijner Abdij van Averbode aan gedaan WOENSDAG 22 JUNI 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13