'Centrale functie geven aan ziekenhuis Sluiskil' Gemeentearchief Boete voor betrokkenen vechtpartij in Kapelle Cursus stagebegeleiding voor werkers in gezondheidszorg STEEDS MEER MENSEN VINDEN DE WEG Inkomen bietentelers niet veel achteruit COMMISSIE SCHRIJFT STAATSSECRETARIS: WOENSDAG 22 JUNI 1983 SLUISKIL Het Julianaziekenhuis in Terneuzen kan niet worden omgebouwd tot centraal ziekenhuis voor de hele Kanaalzone. Tot die conclusie komt de Overwegingscommissie Ziekenhuisbouw Zeeuwsch-Vlaanderen in een brief aan staatssecretaris Van der Reijden van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC). Het is de tweede brief van de commissie aan de OvCI'lcg staatssecretaris. Begin mei al werd de staatssecretaris erop gewezen dat, als nieuwbouw niet haalbaar is, het ziekenhuis in Sluiskil het meest in aanmerking komt voor ombouw tot centraal ziekenhuis. ziekenhuis'. Aanpassing van dat zie kenhuis is onmogelijk, laat staan uit breiding. Afschriften van die brief van begin mei werden gestuurd aan alle mogelij ke belanghebbenden en instanties Volgens de Overwegmgscommissie waren de reacties veelal positief. In de brief worden ze, in grote lijnen, opge somd. Zo wordt vastgesteld dat nieuwbouw in Terneuzen iop een ter rein bij kruispunt 'Sint Anna'i gezien de hoge kosten de eerstkomende ja ren geen haalbare kaart is. Maar tegelijkertijd wordt erop gewezen dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet gebaat is bij een afgeslankt nieuwbouwproject. Bij nieuwbouw - in welke vorm dan ook - worden het Julianaziekenhuis in Terneuzen en het Elizabethzieken- huis in Sluiskil, maar ook het streek- laboratorium in Sluiskil overbodig. De brief: „Een kapitaalsvernietiging van 40 miljoen gulden is In deze tijd van economische recessie onaan vaardbaar" En verder worden er vraagtekens geplaatst bij het instand- houden van twee ziekenhuizen op het grondgebied van de gemeente Ter neuzen, op 6 kilometer afstand van elkaar, onder de verantwoordelijk heid van één stichtingsbestuur Dat is zowel economisch als praktisch ge sproken niet efficiënt. toegevoegd, dat Sluiskil de ideale plaats is voor zo'n centraal zieken huis. De argumenten: het is de meest cen trale plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen, een centraal ziekenhuis in het kanaal dorp beschikt over ideale toegangs wegen, men beschikt er over 6 hectare eigen grond (rond het Elizabethzie- kenhuisi. tachtig procent van de ge bouwen voldoet aan de eisen op het gebied van ruimte en inrichting, er is een vrij nieuw streeklaboratorium in de nabijheid, alle administratieve werkzaamheden (voor Juliana- en Eli- zabethziekenhuis) worden al in Sluis kil verricht, er is slechts uitbreiding van het beddenhuis en modernisering van de polikliniek nodig. Volgens de commissie gaan al die argumenten niet op voor het 'in de stad Terneuzen meebouwde Juliana- De Overwegingscommissie heeft dinsdag een afschrift van de brief aan gedeputeerde staten gestuurd. Dat, met het oog op het overleg dat gede puteerde W. Don dinsdag in Middel burg heeft met de staatssecretaris. Ook de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid krijgt een afschrift. Tenslotte wordt nog deze week bij alle Sluiskillenaren een 'informatie pakket' in de bus gegooid. De Overwegingscommissie is in april gevormd uit een groep Kanaalzonebe woners, stuk voor stuk geïnteresseerd in de ziekenhuisbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen. DIRECTIE SUIKER UNIE: Nieuwe naam Oplossing Conclusie van dc verschillende in stanties, die reageerden: samenvoe ging van de twee ziekenhuizen tot één centraal ziekenhuis in één ge bouw is de oplossing. Op basis daarvan drukt de Overwe gingscommissie Ziekenhuisbouw de staatssecretaris nu op het hart: „Voeg de twee ziekenhuizen samen tot één ziekenhuis met 280 bedden en maak van de ziekenhuizen in Oostburg en Hulst flankziekenhuizen met elk 100 bedden". En daar wordt direct aan Gravers vinden in Nieuwvliet oud paardeskelet NIEUWVLIET Maandag avond werd in Nieuwvliet een opmerkelijke bodemvondst gedaan. Tijdens graafwerk zaamheden in een zijstraatje van de Prinses Willielmina- straat kwamen er beenderen mee naar boven. Dc botten waren zo groot dat duidelijk was dat het om een dier van behoorlijke afmetingen ging. De familie Allaart, die op de bewuste plaats een nieuw huis wil bouwen, was be nieuwd wat er bij verder speuren nog allemaal naar bo ven zou komen. Zoon Edwin (12) groef samen met een stel vriendjes verder Het uiteindelijke resultaat was een compleet paardeske let Behalve de botten vonden de jongens nog vijf hoefijzers. Volgens de heer S Allaart gaat het hoogstwaarschijnlijk om een paard uit de tweede we reldoorlog, dat in Nieuwvliet afgeschoten en begraven is. Omdat er vijf hoefijzers gevon den zijn wordt er veronder steld dat er indertijd nog meer paarden zijn begraven Edwin heeft geen zin om daar nog verder naar te zoeken. Te veel werk. en wat moetje met al die beenderen. Na onderling over leg heeft de familie Allaart maar besloten alles terug in de kuil te gooien. Door de botten terug in de grond te stoppen krijgt iemand anders weer de kans over zo'n veertig of vijftig jaar een interessante bodem vondst te doen.... BREDA Suikerbjetentelers gaan er in inkomen dit jaar niet zo ver schrikkelijk veel op achteruit als eerst werd verwacht. Niet alleen heeft de naar verwachting erg kleine oogst tot gevolg dat er zeer redelijke prijzen betaald zullen worden, maar dc Suiker Unie is ook nog van plan om het verlies gedeeltelijk te com penseren. Daarvoor wil de Suiker Unie onder meer dc opbrengst van de aandelen van CSM gebruiken. De telers voor Suiker Unie zullen dit jaar aanzienlijk minder bieten gaan leveren dan voorgaande jaren. Het record van vorig jaar is in ieder geval niet haalbaar. Volgens voorzitter drs K van Kempen van de Suiker Unie. gisteren tijdens de jaarvergadering in Breda, zijn er nu ongeveer 115 tot 120.000 hectaren ingezaaid. De ver wachting was dat er zo'n 126 tot 128.000 hectaren zouden worden inge zaaid. Maar niet alleen is er minder inge zaaid. de deskundigen van de Suiker Unie verwachten ook nog dat de op brengst daalt met zo'n 30 procent per hectare. Van Kempen sprak de ver wachting uit dat er dit jaar alleen maar A-suiker zal worden geprodu ceerd. Het voordeel daarvan is dat die een aanzienlijk hogere prijs opbrengt dan B- en C-suiker. Daarnaast zullen de van vorig jaar overgebleven voor raden mogelijk kunnen worden omge zet in A- of B-suiker, hetgeen de Suiker Unie een miljoenenwinst ople vert. A andelen-verkoop Dc Suiker Unie overweegt nu om dc winst die geboekt is bij de verkoop van aandelen van CSM voor een deel te bestemmen voor de leden. Volgens algemeen directeur ir A. Luijtjens van de Suiker l'nie wordt nog gestu deerd op de beste methode om de winst zo eerlijk mogelijk te verdelen. Gedacht wordt onder meer aan een winstdeel per aandeel. „Telers die door de barre weersomstandigheden helemaal niets hebben kunnen in zaaien of slechts een klein deel, kun nen dan in ieder geval nog iets tege moet zien", aldus Luijtjens. De 'ge middelde' teler zal er op die manier nog redelijk uitspringen, zij het dat de gevolgen van het slechte weer niet helemaal gecompenseerd zullen wor den. Maar hoe het de individuele teler zal vergaan moet nog worden afgewacht. Met name in het noorden van het land is er heel weinig terecht gekomen van de inzaai. „We kunnen er op dit moment nog mets zinnigs over zeg gen", aldus Luijtjens. Van Kempen en Luijtjens gingen ook nog in op de voorgenomen sluiting van de fabriek in Zevenbergen per 1 januari 1988. Luijtjens wees er op dat de traditionele suikerindustrie steeds meer te kampen krijgt met zware concurrentie uit het buitenland en vanuit andere bedrijfstakken, terwijl de suikerconsumptie jaren achter el kaar is gedaald. Volgens hem was het daarom wel noodzakelijk om één fa briek te sluiten, Kritiek had Van Kempen zoals ge woonlijk op het EG-beleid dat de suikerindustrie in Nederland volgens hem te weinig ruimte biedt. Met name de Nederlandse industrie heeft te kampen met de gevolgen van de suikeroverschottcn in Europa. voor Laboratoriumschool GOES De Laboratoriumschool Zeeland in Goes heeft een andere naam gekregen. Zeeuwse Akademie voor Chemie en Gezondheidszorg, af gekort ZACG, luidt sinds kort de officiële benaming. De verandering is ingevoerd om recht te doen aan het vergrote opleidingspakket dat het instituut aan kan bieden. Aan de ZACG worden thans gegeven: hogere en middelbare laboratoriumoplei dingen, een hogere beroepsopleiding voor verpleegkundigen, een cursus milieukunde en - straks - een cursus stagebegeleiding gezondheidszorg. Volgens directeur dr P de Koe van de ZACG was de naamswijziging met name na de komst van de HBO- verpleegkunde actueel. Gewacht is tot deze opleiding - destijds op eigen houtje als Zeeuws initiatief begonnen - door de rijksoverheid officieel erkend werd Nadat, voor de HRO-verpleeg- kunde met ingang van 1983 de volledi ge rijkssubsidie was toegekend, waren de laatste beletselen uit de weg ge ruimd om in de naamgeving van de school het totale werkveld beter uit te drukken. In de koppeling chemie en gezondheidszorg zit. aldus dr De Koe, geen tegenstelling (zoals sommigen op merkten) maar eerder een logische samenhang. „Denk alleen maar aan de ontwikkeling van geneesmiddelen via de chemie, waardoor de gezond heidszorg er bijzonder op vooruit ge gaan is", betoogt de ZACG-directeur. Geslaagd DELFT Leo van Druten, voorheen te Vlissingen en Laban van Oeveren uit Kortgene behaalden aan de Tech nische Hoge school in Delft, het diplo ma bouwkundig ingenieur. BARBEZOEKERS MET ENGELSEN OP DE VUIST MIDDELBURG - Alcohol had de ge moederen flink verhit toen in de nacht van 18 juli vorig jaar een groep van vijf Engelsen met een even groot aantal Nederlanders slaags raakten na cafebezoek in Kapelle. De Engel sen hadden juist de zaak verlaten, toen één van hen een klap uitdeelde aan een Nederlandse jongen. Dat was voor cafébaas C. P. H. (39) en vier bezoekers het sein om de achtervol ging in te zetten. H. had zich gewa pend met de gummiknuppel die hij altijd achter de hand had voor even tuele wanordelijkheden in zijn zaak. Al spoedig had men één van de Engelsen te pakken, die een flink pak slaag opliep. De tegenpartij liet zich ook niet onbetuigd. C. R. (21) uit Birmingham sloeg een ruit in en bracht met een scherf een Nederland se jongen een snee in het gezicht toe. Ook smeten de Engelsen met huisvuil dat langs de straat klaarstond. De vijf Nederlanders tegen wie proces verbaal was opgemaakt stonden dins dag in Middelburg terecht, voor poli tierechter mr J. H. Verstegen De Engelsman R. liet verstek gaan. H. moest zich bovendien nog verant woorden voor mishandeling van een man die hij van stroperij in het Yerse- kermoer verdacht. Begin november had hij de gangen van deze man gemime tijd gevolgd, waarna het tot een woordenwisseling en klappen kwam. Tegen hem eiste officier van justitie mr J van Marion 500 gulden boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen R. luidde de eis 500 gulden en eén week voorwaardelijk. Tegen drie andere Nederlandse be trokkenen bij de 'veldslag' in Kapelle. P J P. (33) uit die plaats, E. J. den B. (19) uit Biezelinge en J. C. de K. (23) uit Kamperland vorderde hij dezelfde straf. Van M H. van H. (19) achtte hij niet bewezen dat deze daadwerkelijk aan de gewelddadigheden had deelge nomen, zodat hij voor hem vrijspraak vroeg Mr Verstegen volgde in alle zaken de eis van de officier. AAN 'ZEEUWSE AKADEMIE' IN GOES GOES Aan dc Zeeuwse Akademie voor Chemie en Gezondheidszorg (ZACG) te Goes begint in september '83 een nieuwe opleiding. Het is de bijscholingscursus slagebegcleiding gezondheidszorg. De opleiding, gekop peld aan de afdeling HBO-verpleegkunde van de ZACG, duurt 1 schooljaar en wordt gedurende 1 lesdag per week gegeven. Tot nu toe moeten mensen voor een dergelijke cursus naar de Randstad of Brabant. Doel van de opleiding: werkers in de gezondheidszorg aanvullende scholing te geven, om hen daardoor in staat te stellen stagiaires van gezondhcidszorgopleidingen goed te begeleiden. Daarbij wordt zowel gedacht aan medewerkers die nu al stagiaires begeleiden, als aan degenen die dat mogelijk in dc toekomst gaan doen. Directeur P. de Koe van de Zeeuwse Akademie voor Chemie en Gezond heidszorg en stafdocent HBO-ver pleegkunde J Cozijnsen maken dui delijk dat gemikt wordt op een breed veld van de gezondheidszorg. Het gaat niet alleen om de algemene zie kenhuizen. maar ook bijvoorbeeld om psychiatrische ziekenhuizen, zwak zinnigenzorg. verpleeghuizen en de metgebouwgebonden (extramurale) gezondheidszorg „Werkers in de ge zondheidszorg heeft niet alleen be trekking op ververpleegkundigen, maar op alle medewerkers bij gezond heidszorg .stellingen, die te maken heb' - of zullen krijgen met de begeleiding van stagiaires", stelt dr De Koe. Als voorbeeld noemt hij een fysio-therapeut, die zich wil bijscho len op het gebied van stagebegelei ding. Over de noodzaak en het nut van een bijscholingscursus is door de ZACG overlegd met diverse instellingen in de gezondheidszorg Met name ook de komst van een hogere beroepsoplei ding verpleegkundigen naar Zeeland (in 1981 begonnen) zette gesprekken over de cursus in gang. De Koe en Cozijnsen beklemtonen echter dat het niet alleen gaat om stagebegeleiding van leerlingen aan de HBO-verpleeg- kunde. maar evenzeer om begeleiding van leerlingen van de (toekomstige i middelbare beroepsopleiding ver pleegkundigen (thans de zogenaamde m-service opleiding). Het initiatief voor de cursus - waarop 20 deelnemers geplaatst kunnen wor den - is con amore ondersteund dooi de instellingen voor gezondheidszorg. Ook deinspectie volksgezondheid en de onderwijsinspectie stonden achter het plan van de ZACG. Bij het minis terie van onderwijs en wetenschappen is enige tijd geleden subsidie voor de cursus aangevraagd, met als belang rijkste argument- door de komst van de HBO-verpleegkunde is de behoefte aan stagebegeleiders, in dienst van de gezondheidszorginstellingentoege nomen. Op het subsidieverzoek is inmiddels positief beslist Het bestuur van de ZACG heeft ook al te horen gekregen van het ministerie dat de opleiding iet nieuwe cursusjaar 1983 1984 mag beginnen. Het leerplan voor de curusus is geba seerd op het door het ministerie van onderwijs en wetenschappen voorge stelde raamleerplan. De ZACG heeft het nader uitgewerkt, in samenwer king met de Zeeuwse m-service oplei dingen en vertegenwoordigers van een aantal gezondheidszorginstellin gen. De docenten van de HBO-ver pleegkunde zullen de cursus groten deels verzorgen. Stafdocent Cozijnsen zal als coordinator optreden. In de lessen wordt onder meer aandacht besteed aan ontwikkelingen in de verpleegkunde, onderwijskunde: so ciologie. psychologie: agogiek: dra matische expressie: groepsbespre king: werkbegeleiding, gezondheids- kunde; organisatiekunde De subsidie van het ministerie zorgt er volgens directeur De Koe voor, dat het cursus geld (ongeveer 500 gulden) aan de lage kant kan blijven. Bezoekers in het Vlissingse gemeentearchief Misschien heelt u dat ook wel eens. Dat al wandelend or wn door je woonplaats je blik plotseling valt op een gebouw niet een fraaie, oude gevel. En dat je je dan stilletjes afvraagt: „Hoe oud zou dat pand eigenlijk zijn en wie zou er gewoond hebben?". Je kunt natuurlijk gewoon doorlopen en het gebouw vergeten. 01', als je toch echt een beetje geinteresseerd bent geraakt, in de bibliotheek proberen uit te vissen uit welke tijd het gebouw stamt. Een andere mogelijkheid om erachter te komen en waar velen in eerste instantie niet aan denken, is je wenden tot de plaats waar allerlei materiaal over je woonplaats en omgeving wordt verzameld en bewaard: het gemeentearchief. Daar krijgen verzamelingen van ou de kranten, prenten, kaarten, foto's, films, boeken, registers, notulen, kerkarchieven, kortom zaken die betrekking hebben op de gemeente en die van belang kunnen zijn voor historisch onderzoek, keurige plaatsjes. In principe zijn alle ar chiefstukken (archivalia) ouder dan 50 jaar openbaar, en kan iedereen ze kosteloos raadplegen. Soms zijn echter ten aanzien van de open baarheid beperkende bepalingen gemaakt. Dit gebeurt meestal ten aanzien van gegevens over nog le vende personen. Het feit dat de archivalia belangrijk bronnenmateriaal zijn bij onderzoe ken naar de geschiedenis van de stad en omgeving blijkt uit het steeds toenemende aantal bezoe kers aan de archiefbewaarplaatsen. Ook in Zeeland is dat het geval. Naast het rijksarchief in Middel burg, waar archiefstukken van rijksinstellingen in de provincie en van provinciale instellingen worden opgeslagen, beschikken de gemeen ten Axel. Goes. Hulst. Middelburg, Tholen. Veere en Vlissingen over een eigen archiefbewaarplaats met aan het hoofd een gemeentearchi varis. In Zierikzee is het zogenaam de streekarchivariaat voor Schou- wen-Duiveland en Sint-Philipsland te vinden. Bij al die archiefdiensten is de laatste jaren een toenemende belangstelling te constateren. Een steeds groter aantal bezoekers be drijft genealogie (stamboomonder zoek), Het blijkt dat vooral meer jongere mensen zich hiermee bezig houden. Een vaak genoemde ver klaring hiervoor is dat de mensen steeds meer vrije tijd hebben. Ver der kloppen er meer mensen aan die vanuit hobby's geinteresseerd zijn in de geschiedenis van hun stad. Bovendien neemt het gemiddelde aantal wetenschappelijke onderzoe ken door bijvoorbeeld studenten aan universiteiten of hogescholen toe. En de archieven in Goes en Vlissingen krijgen steeds meer aan dacht van groepen van scholen of bijvoorbeeld van leerlingen die een scriptie moeten maken. Gemeente-archivaris in Vlissingen de heer C. H. J. Peters is wel te spreken over het feit dat steeds meer mensen de weg naar het ge meentearchief vinden. „Hoe meer hoe liever" vindt hij. Het aantal bezoeken (één bezoeker kan natuur lijk meerdere bezoeken afleggen) aan 'zijn' archief bedroeg in 1978 385. In 1982 waren dat er 679. exclu sief de bezoeken van een aantal schoolgroepen. De heer Peters ziet de gemeentelijke archiefdienst als een vraagbak. „Waar mensen te recht kunnen met vragen over de vroegere situatie van Vlissingen en over de ontwikkeling van de stad". Er komen hier naast degenen die wat willen weten over hun voorou ders, mensen met allerlei vragen over bijvoorbeeld molens, oude ge bouwen. oude huisnamen enzo voort. Ik vraag hen dan altijd eerst of ze ervaring hebben in een archief. We helpen ze dan zoveel mogelijk op weg, maar het is natuurlijk wel de bedoeling dat de mensen zelf datgene uitzoeken waarvoor ze ge komen zijn'. Het blijkt dat daarover nogal eens wat misverstanden be staan. De heer Peters: „Er zijn be zoekers die denken dat je in een archief alles op een blaadje gepre senteerd krijgt. Dat we hier een doos uit de kast halen waarin de antwoorden op hun vragen zitten Het tegendeel is echter waar. Voor dat je eenmaal de weg gevonden hebt in een archiefbewaarplaats, kan het maanden en soms jaren duren voordatje datgene te pakken krijgt wat je zoekt. Vaak een zaak van doorzettingsvermogen dus. R. den Broeder, student bouwkunde en restauratie aan de Technische Hogeschool in Delft, beaamt dat Hij is een regelmatig bezoeker aan het Vlissingse archief. „Als je hier voor het eerst komt, weet je niet De Vlissingse gemeentearchivaris C.H.J Peters: Er zijn bezoekers die denken dat je hier alles op een blaadje gepresenteerd krijgt... goed waar je moet zoeken. Het gebeurt ook wel dat je uren bezig bent en het toch niet tot resultaten leidt" Daarbij komt nog dat de onderzoekers regelmatig te maken krijgen met oude-handschriften, wat niet eenvoudig leest. Volgens de heer Peters is het zaak om naast de overheidsar chieven van bijvoorbeeld de ge meente en politie, zoveel mogelijk verzamelingen in huis te halen van maatschappelijke groeperingen Zodat mensen geen eenzijdig beeld krijgen van een situatie in een bepaalde tijd. Het Vlissings archief beheert onder meer archieven van kruisverenigingen, een vakbond sarchief, kerkarchieven en een aan tal persoonlijke archieven. Deze stukken zijn een bron van informa tie over het sociale leven uit vroe ger tijden. De gemeente-archivans heeft het idee dat er nog altijd een soort drempelvrees voor het archief be staat. „Mensen lopen veel sneller een museum of een bibliotheek bin nen. Daar staat alles uitgestald en aangegeven. Hier moet je steeds maar weer om zaken vragen", zegt de heer Peters. Hij juicht het. dan ook toe dat de schoolprojecten van de Werkgroep lokale geschiedenis' in Vlissingen zo goed aanslaan. De ze projecten startten in december vorig jaar en zijn bedoeld voor leer' lingen uit de hoogste klassen van het lager onderwijs en uit de laagste klassen van het voortgezet onder wijs in Vlissingen. Doel ervan is óe plaatselijke geschiedenis meer toe gankelijk te maken voor de leerlin gen. Zo is er bijvoorbeeld een pro ject opgezet, dat 'Grote veranderin gen in en om Vlissingen in het eind van de negentiende eeuw' heet. Dit kan gebruikt worden bij lessen over de industriële revolutie In de pro jecten is onder meer materiaal uit het archief en het museum gebruikt en er zijn ook enkele opdrachten aan verbonden voor de leerlingen, zoals het opzoeken van een aania) zaken uit dc Vlissingse geschiede nis. De heer Peters ziet in de projec ten een manier om wat meer histori sche belangstelling bij de jongeren te 'kweken'. En. ..Door ze zo op jonge leeftijd te betrekken bij hei archief, weten ze ook sneller wat ze er kunnen vinden. Misschien neemt zo ook die drempelvrees wat af' i ADVERTENTIE. Graauw houdt kampioensreceptie GRAAUW In verband met të behaalde kampioenschap en de daz bij behorende promotie naar deeersB klasse van de KNVB afdeling Zeelatë houden bestuur en de spelers van n?- eerste team van de voetbalverenigii? VV Graauw zaterdag 25 juni een re ceptie in de kantine op het gemeente lijk sportpark in Graauw. De receptü begint om 15.30 Hengelwedstrijd KRUININGEN - De wsv Reimerswrf hield de vijfde clubwcdslrijd van Ir- seizoen in het Schelde-Rijnkanaal vangst van de 42 deelnemers matig, namelijk 20 bovenmaatse en3 ondermaatse vissen. De uitslag bij de senioren: 1 R Sontej mw Van Houwelmgen: 3. C van Noor» 4 F van de Vreede, 5 L van de Velde K de junioren:! A Neels. 2 D Boone.3* Traas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 12