COMPUTER Automatisering in de landbouw staat nog in de kinderschoenen manifestatie kwestie van maar de boer IINSDAG 21 JUNI 1983 PZC/ zlm -manifestatie Z L M De 140 jaar oude Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLMi or ganiseert komende da gen in Kruiningen een manifestatie. Drie da gen waarop de agrari sche wereld zich presen teert aan belangstellen de buitenstaanders, maar óók aan zichzelf. Sinds de oprichting van de ZLM in 1843 is het steeds gewoonte ge weest om regelmatig door middel van een tentoonstelling aan dacht te vragen voor de positie van de boeren. Daarbij worden vooral de nieuwste technische ontwikkelingen ge toond. Maar gelet op de j doelstellingen van de ZLM blijft het daar niet bij. Ook maatschappelij ke en culturele ontwik kelingen komen aan bod. Naar aanleiding van de ZLM-manifestatie gaat de PZC nader in op en kele ontwikkelingen in de agrarische sector. Zoals de automatise ring, die schborvoetend terrein wint Het mo ment waarop elke boer zijn eigen huiscomputer heeft, is niet zo ver weg voorspellen deskundi gen. Actueel is ook de verbetering van de zoet watervoorziening in zuidwest-Nederland. Hoewel menige boer na het uitzonderlijk natte voorjaar van 1983 voor lopig geen regen meer zien kan (over de scha de die de regen aan oogst 1983 toebrengt is nog niets zinnigs te zeg gen), wordt onderzocht hoe de neerslag in droge perioden (en ook die ko- men voor) beter benut kan worden ten behoeve van de gewassen. In het kader van de Deltawer ken komen er zoete me ren. Werkgroepen bekij ken in hoeverre de agra riërs daarvan kunnen profiteren. Heet hangij zer in deze is de toe komst van het Grevelin- genmeer. Blijft het zout, zoals milieubescher mers. watersporters en vissers wensen of wordt het zoet? De boeren ho pen vurig het laatste. Uiteraard ontbreekt een programma van het ge beuren in Kruiningen niet. En ZLM-organisa- tor W. Sinke vertelt ivat er allemaal komt kijken om een manifestatie rimpelloos te laten ver lopen. TekstRinus Antonis- se en Cees Maas. Foto's: Wim Riemens et is natuurlijk wel een leuk speeltje. Zo'n computergestuurde, op afstand te bedienen tractor. Of de gemiddelde Nederlandse boer zoiets ooit gebruiken zal, is ondanks de dige verkooptechnieken zeer de vraag. Trouwens, op afstand bediende tractoren en indere machines vertonen nauwelijks verschil met de huidige situatie. In het ene geval zit de loer voor zijn beeldscherm en anders in de steeds comfortabeler cabine. Automatisering de boer zal er best aan willen, als het nut er maar duidelijk van vaststaat. Ir P. Cevaal, plaatsvervangend hoofd/onderzoeker afdeling bedrijfskunde van het proefstation voor de akkerbouw en de groenteteelt in de vollegrond (PAGV) te Lelystad, gelooft dat de eranderingen die de automatisering in de agrarische sector zullen brengen, lang zo groot niet zijn als de ingrijpende mechanisatie. ItCevaal stelt vast dat de automatise- r.ng in de agrarische sector nog in de Snderschoenen staat. ,.Dat komt ook xndat je met relatief kleine bedrijven \t maken hebt. In andere sectoren, Bet grotere bedrijven, heeft automa tisering meer ingang gevonden. Ik denk ook dat automatisering vooral belang is voor zeer arbeidsinten- lieve sectoren. Dat is de landbouw aletmeer. Je moet dan denken aan de t I dienstensector, zoals banken bijvoor- s beeld". Cevaal gaat ervan uit dat de fcitomatisering in de landbouw zich al beperken tot 'fijnregelen' en tot nemen van beter afgewogen be slissingen. „In- de agrarische onder- weksfeer is er wellicht wat meer mee te doen". De onderzoeker van het proefstation *i)st erop dat er per onderdeel in de agrarische sector duidelijk verschillen 5jn in de toepassing van automatise- rings-mogelijkheden. Volgens hem is ie veeteelt wat verder in bepaalde aken en hij noemt als voorbeelden de latomatische koppeling krachtvoer- liftmelkgiftcontrole. de voederauto- ciaten en het tochtigheidsschema. In ie tuinbouw komen procescomputers voorde glastuinbouw in zwang. ,,In de akkerbouw beperkt de inzet van com puters zich vooral tot: kijken hoe je op ie kosten kunt besparen en hoe je zo efficiënt mogelijk de produktiemidde- fflkunt aanwenden", aldus ir Cevaal. Prioriteit legt er de nadruk op dat het verschijnsel automatisering overigens uiet verwaarloosd wordt. „Automati- heeft bij het PAGV prioriteit, amen met kwaliteitsverbetering. Dat vordt door de bezuinigingen niet in ie knel gebracht Wel is er ten aanzien van het onderbrengen van computer apparatuur bij de provinciale agrari sche voorlichtingsdiensten enige te- mghoudendheid" lu de afgelopen jaren zijn de mede werkers van het proefstation bij Lelystad bezig geweest met diverse proefnemingen op het gebied van automatisering. De activiteiten heb ben tot nu toe geleid tot een systeem 'oor bedrijfseconomische voorlich ting voor akkerbouwbedrijven met behulp van de computer (voor de vollegronds groenteteelt draaien Proefprogramma's) en tot een sys- 'eem voor ziektebestrijding in win- 'ertarwe, waarbij de computer een onmisbaar hulpmiddel is. diverse andere plannen wordt Sewerkt. Zo moet er een geautomati- Wd systeem van bedrijfseconomi sche advisering in alle takken van fcnd- en tuinbouw komen, dat zo uniform mogelijk is. Naast het sys teem ten behoeve van de onkruidbe- "njding en de bemesting in winter de, moeten er meer begeleidings systemen op onderdelen bij de teelt wmen, In de toekomst zal dan ook de Phytophthora-bestrijding in aardap pelen op het programma worden ge- Plaatst Verder worden er program pa's ontwikkeld voor de verwerking ',Jn de gegevens van studieclubs (win tertarwe. suikerbieten). De deelne mers moeten gebruik maken van uni- •Ofme schema's om bepaalde waarne mingen te registreren, zodat met be- uulp van deze programma's het verge lijken met andere regio's kan plaats vinden. Overwogen wordt om ten be hoeve van de provinciale consulent- schappen een attenderingssysteem voor bedrijven te ontwikkelen (op basis van individuele bedrijfsgege vens, zoals bouwplan, grondsoort, ras, en dergelijke). Praktijk Ir Cevaal brengt naar voren dat de medewerkers van het proefstation niet in de wilde weg aan de slag gegaan zijn bij het uitstippelen van plannen, maar zich hebben gebaseerd op signalen uit de praktijk. Als voor beelden noemt hij de ontwikkeling van systemen voor bedrijfseconomi sche voorlichting voor akkerbouwbe drijven en voor ziektebestrijding in de wintertarwe. Cevaal: „Circa acht jaar geleden werden we geconfronteerd met verzoeken van bedrijven om be drijfseconomisch advies. De mensen klopten aan bij de regionale voorlich tingsdienst. Die zocht meestal een op ervaringsgegevens gebaseerde oplos sing. In een aantal gevallen ging het om een nogal ingrijpende verandering in de bedrijfsstructuur. Daarvoor heb ben we op een gegeven moment de computer ingeschakeld. Arbeid, werk tuigen, aandeel loonwerk, opzet bouwplan die lactoren zijn in ver schillende varianten bekeken. Dat was een arbeidsintensieve zaak. met name het vergaren van de gegevens en het invoeren in de computer ervan Alsmede het vertalen van de compu tergegevens Het was een tijdrovende procedure, drie tot vier weken per geval. Daarom hebben we gezocht naar betere toepassingsmogelijkhe den door middel van verdere automa tisering. Dat is gelukt. Er is een aantal modellen ontworpen. Het werkt veel sneller. Nu is er gemiddeld 2,5 man dag per geval nodig". Ir Cevaal twijfelt eraan of het ont wikkelde systeem al helemaal dé ideale manier is. „Een volgende stap moet zijn dat de voorlichter met een draagbare terminal naar de boer zelf gaat. We hebben daar de apparatuur nog niet voor. maar ik verwacht dat die er binnen afzienbare tijd wel zal komen". Hij wijst erop dat niet voor elk bedrijf dat bedrijfseconomisch advies vraagt, de computer ingeschakeld hoeft te worden. De automatisering is met name handig voor bedrijven die in een wat ingewikkelder situatie verkeren. „Dankzij de computer is er nu een beter verantwoord advies te geven. Dat is met handwerk niet te doen. je rekent je dan een bult", zegt Cevaal Sinds de ontwikkeling van het sys teem voor bedrijfseconomische voor lichting heeft het PAGV zo'n 200 adviezen gegeven. Ir Cevaal maakt duidelijk dat het proefstation aan een verwerkingsmaximum van circa hon derd adviezen per jaar gebonden is „Als er meer behoefte aan is, dan zal het verder in de commerciële sfeer gezocht moeten worden. Bijvoorbeeld het boekhoudbureau Op dit moment kunnen wij de vraag nog wel aan. omd^t het een vrij nieuw systeem is. dat sinds februari 1982 operationeel is". Met het oog op de ontwikkelingen in de Zeeuwse landbouw, laat Cevaal weten dat het systeem ook van belang is voor boeren die advies willen met het oog op het beschikbaar komen van zoet water en daaraan gekoppeld intensivering van het bouwplan. Het plaatsvervangend hoofd van de afde ling bedrijfskunde was ook betrokken bij de opstelling van het landbouw- advies over de toekomst van het Grevelingenmeer. Het systeem voor de ziektebestrijding in de wintertarwe (Epipré genaamd) is niet door het PAGV ontwikkeld, maar door de vakgroep fytopathologie van de landbouwhogeschool Wageningen. Cevaal merkt op dat het systeem mede uit een oogpunt van milieu tot stand is gekomen. Het is door het proefstation overgenomen, omdat dit dichter bij de praktijk staat Naar de mening van ir Cevaal zal het niet blijven bij dit ene systeem, dat be hulpzaam is bij het vanden van ant woorden op vragen als: welke ziekten worden belangrijk, moeten ze bestre den worden, wat is het beste bestrij- dingsmoment, om welke ziekte gaat het. „We denken ook aan systemen voor onkruidbestrijdmg en stikstofbe monstering". betoogt Cevaal De lijst van activiteiten op automati seringsgebied is niet indrukwek kend. Ir Cevaal geeft het grif toe. „Er is nog niet zoveel. Maar er is ook internationaal gezien niet zoveel. Het meeste is in de onderzoekfase". De onderzoeker van het proefstation stelt dat er de nodige ideeën liggen. Hij vindt dat het PAGV in de afgelo pen penode de automatisering zeker niet heeft verwaarloosd. „Zeven jaar geleden hadden we in het proefstation niks. We zijn voorzichtig begonnen. Pas 2,5 Jaar geleden hebben we de eerste mini-computer gekregen. We zijn wel snel uit onze jas gegroeid. Enkele maanden geleden is een nieu we computer geïnstalleerd' Belangstelling Cevaal voorspelt dat het moment niet zo ver weg is. waarop de boer een eigen computer heeft. „Althans de voorlopers. We merken de laatste tijd dat er belangstelling is voor de micro computer bij de boeren. Goede pro gramma's zijn er nog nauwelijks, wel vergroot de computer het inzicht' In dit verband acht hij een gezamenlijk gebruik van de computer een goede zaak Cevaal gelooft dat het gezegde onbekend maakt onbemind' in deze wel opgeld doet. al is dat volgens hem een kwestie van tijd „De automatise ring zal toch wel doorzetten, ook in de agrarische sector". Zo wordt er ge werkt aan een registratie van de kos ten en opbrengsten per jaar Een groep boeren op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland is ermee bezig. Het project, dat in een aanloopsta- dium is. moet gegevens opleveren die het bedrijfseconomisch inzicht ver groten om zo beter gefundeerde be slissingen te kunnen nemen bij be- dnjfsaanpassing. Cevaal: „Als er eenmaal een compu ter staat, worden de mogelijkheden groter. Je kunt koppelingen tot stand brengen. Op die wijze komt meer informatie beschikbaar. Dit op een snellere en doelgerichtere wijze dan momenteel".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7