Meer bezuinigingen op beheer en bestuur universiteiten Ouderen: erkenning als sociale partner Afzwakking van wetsontwerp melding boycotmaatregelen Straattoneel tegen Khomeini Speelgoedmuseum geopend PZC/b'nnen-buitenland UWB: VU-ZIEKENHUIS SLUITEN Koeweit neemt belang in Volkswagen Rotterdams leidingwater wint het van bronwater Duizend banen verdwijnen in bakkersbedrijf INSPRAAK IN BELEID EEN DAGJE ROTTERDAM Flink herstel markt voor woninghypotheken Co-piloot 'Enola Gay' overleden DINSDAG 21 JUNI 1983 DEVENTER (ANP) In Deventer heeft Ed Nijpels maandag officieel het speelgoed- en blikmuseum geopend. De VVD-leider was voor de plechtigheid uitgenodigd omdat hij een verwoed verzamelaar van oude speelgoedtreinen is. Het in een historisch pand ondergebrachte museum is ontstaan door het samenvoegen van het Deventer museum 'De Drie Haringen' en het Museum voor mechanisch speelgoed Het nieuwe museum heeft de grootste openbare collectie speelgoed van ons land Het museum in de binnenstad van Deventer heeft onder meer miniatuurkamertjes, poppenhuizen, bui tenspeelgoed. tot in details nagebouwde kermisattrac ties. constructiespeelgoed, kinderboeken en prenten maar toont ook het interieur van kinderkamers ir. vroeger tijden, vliegtuigmodellen, stoommachines en auto's met veermechamek. Bijzonder trots is het museum op de treinentafel. waarop zowel antieke als moderne treinen rijden. Een speciale ruimte is inge richt voor het zogeheten optisch speelgoed, het ontwik kelde zich van de kijkkast in de achttiende eeuw via de toverlantaarn, de kijkdoos en de toverschijf of strobo scoop tot de dia's en de films van nu. AMSTERDAM <ANPi Met straattoneel werd maandag een beeld gegeien van het beunnd van Khomeini in Iran. De manifestatie op het Leidseplem te Amsterdam was georganiseerd door sympathisanten van de Moja nedin-e-Khalq in Nederland Twee jaar geleden werd een grote demonstratie tan de Mojahedm-e-Khalq m Teheran door Khomeini gardisten onder vuur geno men waarbij 50 mensen om het leven kwamen DEN HAAG (ANP) - De Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid (rawb) is van mening dat de regering meer moet bezuinigen op de kosten van bestuur en beheer van de wetenschappelijke instellingen. De taakverdelingscommissie had gedacht aan een afslan king met 25,75 miljoen gulden. De raad stelt een besnoeiing voor met tenminste 40 miljoen gulden. ,In zijn advies aan de minister van onderwijs en wetenschappen over de taakverdeling en concentratie in het wetenschappelijk onderwijs schrijft de RAWB dat de bestuurs- en be- neersactiviteiten aan de universitei ten en hogescholen de laatste jaren sterk zijn toegenomen De raad spreekt van een groeiende bureaucra tie. die goed wetenschappelijk onder zoek in de weg staat. Daarom acht de raad een grotere inkrimping in deze sector op zijn plaats. Om het genoemde bedrag van 40 miljoen gulden op te brengen zullen ook algemene dienstverlenende facili teiten. zoals werkplaatsen, glasblaze- FRANKFORT (REUTER) - Koeweit heeft een belang van bijna tien pro cent genomen in het Westduitse auto mobielconcern Volkswagen, zo is maandag vernomen in kringen van het bankwezen en de industrie in Frankfort. Een woordvoerder van Volkswagen in Wolfsburg verklaarde maandagmid dag de juistheid van het bericht met te kunnen bevestigen Koeweit kocht eerder al deelnemin gen in andere grote industriële onder nemingen in de Bondsrepubliek. Het olieland heeft een belang van veertien procent in de automobielfabrikant Daimler-Benz, een belang van twintig' procent in de meta^londerneming Metallgesellschaft, een belang van bij na 25 procent in het chemische con cern Hoechst en een deelneming van dertig procent in het begin dit jaar failliet verklaarde staalbedrijf Korf Stahl. Effectenhandelaren in Frankfort me nen dat Koewiet het belang eind vorig jaar heeft gekocht. De aandelen Volkswagen noteerden toen ongeveer 150 mark. Dat zou betekenen dat voor een belang van tien procent 360 mil joen mark moest worden betaald. Op het ogenblik doen de aandelen Volks wagen 185 tot 190 mark per stuk. rijen, audiovisuele diensten etcetera, niet buiten beschouwing kunnen blij ven. Voorts is de RAWB van mening dat de opleidingen in de Godgeleerd heid. die jaarlijks 56.6 miljoen gulden kosten, gemakkelijk ingekrompen kunnen worden Op langere termijn moet de positie van de theologie ter discussie worden gesteld. Differentiatie De door de overheid voorgenomen differentiatie in de academische zie kenhuizen acht de raad onjuist. Dit zou afbreuk doen aan de noodzakelij ke integratie in het gezondheidson derzoek De raad geeft de voorkeur aan de opheffing van een medische faculteit met het daarbij behorende academisch ziekenhuis. De raad denkt daarbij aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. De raad is het eens met de voorgeno men fusie van de drie subfaculteiten tandheelkunde in de Randstad. De nieuwe subfaculteit zal naar het oor deel van de raad het beste in Utrecht kunnen komen. Ook bij de farmacie kunnen de drie randstedelijke subfaculteiten fuseren De rijksuniversiteit van Leiden komt het meest in aanmerking voor de nieuwe vestiging. Aan de wetenschap pelijke instellingen moet meer plaats worden ingeruimd door jonge onder zoekers Het onderzoekersbestand dreigt te verouderen, waardoor nieu we ontwikkelingen onvoldoende kans krijgen Naast het scheppen van extra plaatsen voor talentvolle jonge onder zoekers zullen oudere wetenschap pers hun functie ter beschikking moe ten stellen, schrijft de raad in haar jaaradvies 1983 aan mimster Deet- man, Voor de CFO is het RAWB-advies onaanvaardbaar, ook omdat de raad voorstelt de onlslagregels voor rijks ambtenaren bij de taakverdelingope ratie buiten werking te stellen, zodat de universiteiten het beste personeel kunnen behouden, zonder rekening te houden met leeftijd op aantal dienst jaren. ..Het personele en sociale as pect wordt zo ineens volstrekt onder geschikt gemaakt aan het organisato rische aspect, wat hoogst kwalijk is; aldus de CFO. Misleidend Het college van bestuur van de Vrije Universiteit van Amsterdam vindt dat het rapport misleidend is. Uit de cijfers van het rapport wordt ten onrechte afgeleid dat ..het onderzoek van de medische faculteit van de VU over de gehele linie genomen kwalita tief duidelijk achterblijft bij dat in de andere medische faculteiten", aldus het college van bestuur. Als minister Deetman de aanbevelin gen van de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid opvolgt zal dat zeker 200 banen extra kosten. Dat heeft de ambtenaren- en trendvolgers- bond van de christelijke vakcentrale CNV. de CFO. maandag laten weten. ROTTERDAM (ANP) Het Rotterdamse lei dingwater wordt door veel mensen lekkerder gevonden dan bronwa ter, of daar nu wel of geen koolzuurgas (prik) in zit. Dit concludeert het Rotterdamse drink waterbedrijf DWL op basis van een eigen test. Tijdens een vorige maand gehouden festi viteitendag in de Maas stad had het bedrijf 89 mensen, in de leeftijd van tien tot zeventig jaar, bereid gevonden aan een smaaktest mee te doen. Daarbij bleek dat negentig procent van de proevers het Rot terdamse leidingwater met geen of weinig smaak aanduidde of lek ker vond Slechts 36 pro cent dacht zo over bron water zonder koolzuur en vijftien procent over bronwater met kool zuur. Verder werd nog een reuktest gedaan met monsters Rijnwater waaraan trichloorfenol was toegevoegd. Bies- boschwater met een tuinaarde- of slootwa- tergeur. drinkwater met enige milligrammen chloor en onvervalst Rotterdams leidingwa ter De DWL zegt dat vrijwel iedereen kon aangeven wat zij roken respectievelijk water met een chemisch lucht je, een sloot- of kelder lucht. een zwembad- lucht en geen geur De DWL zegt dat het onderzoek objectief is verricht, maar dat het niet de pretentie heeft wetenschappelijk te zijn DEN HAAG (ANP) In het Neder landse bakkersbedrijf begint in de tweede helft van dit jaar een uitkoop van bedrijven om een einde te maken aan de structurele overcapaciteit in deze sector, die ongeveer 20 procent bedraagt. De uitkoop van bedrijven heeft het verlies van ongeveer dui zend arbeidsplaatsen tot gevolg. Over de herstructurering hebben werkgevers- en werknemersorganisa ties in het bakkersbedrijf overeen stemming bereikt. Voor het personeel dat moet afvloeien is een afvloeiings regeling getroffen. De Nederlandse Bakkerij Stichting heeft dit maandag meegedeeld. Voor de bedrijven die na de uitkoop overblijven wordt een regeling van kracht om de capaciteit te beheersen. Onverantwoorde capaciteitsuitbrei ding moet daardoor worden voorko men. Ook zal er strenge controle komen op naleving van de arbeidstij den in het bakkersbedrijf. Enerzijds moet dit leiden tot sociaal aanvaard bare werktijden in deze sector en anderzijds moet oneerlijke concurren tie ermee worden voorkomen Op overtreding van de arbeidstijden staan volgens directeur P. Buyze van de Bakkerij Stichting zware boetes De minimumbroodprijs blijft voorlo pig gehandhaafd. Onderzoek Frans kernproefge bied - Frankrijk zal een interna tiona le groep wetenschapsmensen toe staan een onderzoek in te stellen in zijn kernproefgebied op het atol Mu- ruroa bij Tahiti Dit heeft de Nieuw- zeelandse premier. Robert Muldoon, maandag meegedeeld. Deskundigen uit Nieuw-Zeeland, Australië en ande re landen in het gebied van de Stille Oceaan zullen „zo spoedig mogelijk" naar Mururoa gaan Juwelendiefstal - Een bende van rijf juwelendieven heeft maandag in het hartje van Londen voor ruim 10 miljoen gulden aan ruwe diamanten en juwelen gestolen Dit heeft Scot land Yard meegedeeld, ichï Maandagmorgen drongen de vijf ge maskerde mannen het atelier van lad Bond Jewelers in de Londense wijk ÜS Mayfair binnen en namen het perso neel onder schot, terwijl een perso neelslid - met een pistool op de slaap - d gedwongen werd de kluis te openen, iet] De verkoopwaarde van het gestolen niet-gesneden diamanten en n e verkoopklare juwelen schatte Scot land Yard op 3 a 4 miljoen pond 12,8 a 16,8 miljoen). (ADVERTENTIE) waar dieren thuis en ierenvriénde uil zijn diergaarde blijdorp tel 654333 Rotterdam zien| betekent rondvaren afvaart pontoni willemsplein tel 13:400 inlichtingen VVV-Rotterdam tel 136000 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heelt besloten de werking van het wetsont werp melding buitenlandse boycot maatregelen af te zwakken. I)it ge beurt door de wet slechts voor drie jaar te laten gelden en bovendien zullen bedrijven die statutair in Ne derland gevestigd zijn, maar slechts in het buitenland commercieel opere ren niet meer onder de wet vallen. Dat hebben staatssecretaris Bolke- stein (buitenlandse handeli en minis ter Korthals Altes «justitiei maandag in een brief aan de tweede kamer laten weten. Bovendien is besloten de definitie van de boycotmaatregelen die bedrijven moeten melden te wijzigen Dat is gedaan om ook andere boycotmaatre gelen dan die van Arabische landen legen is;. te brengen. De bewindslieden denken daarbij onder andere aan de Ameri kaanse boycotmaatregeien In ver band mei het aanleggen van een aardgaspijpleiding vanuit de Sowjet- Ume naar West-Europa Het kabinet heeft besloten de werking van het wetsontwerp te beperken in het licht van een advies dat over het ontwerp is uitgebracht door een dere guleringscommissie De commissie raadde het kabinet aan het wetsont werp in te trekken, omdat er teveel negatieve effecten van zouden uit gaan De commissie meent dat het beslaan van de wet de vertrouwensre latie van de Nederlandse bedrijven met hun buitenlandse contractpart ners zou kunnen schaden met als gevolg nadelige effecten voor de Ne- .ici'iuiiusc concurrentiepositie m net buitenland Drie jaar Bulkestcin en Korthals Alles willen de wet slechts drie jaar van kracht laten zijn. omdat die tijd volgens net voldoende lang is om te bezien of verdere overheidsmaatregelen nodig zijn. Bovendien worden bedrijven en overheid dan niet al te lang extra belast. Het oorspronkelijke wetsontwerp was vooral toegesneden op de boycot van Arabische landen tegen Israel In vel band daarmee gebeurt het dat aan Nederlandse bedrijven die economi sche relaties met Arabische Tanden onderhouden, voorwaarden worden sehe relaties met Israel Door de definitie die aaii een boycot- maatregel was gegeven, vielen hij voorbeeld de Amerikaanse sanctie- maatregelen met betrekking tot de Russische aardgaspijpleiding niet on der de meldingsplicht Door de VS werd aan dochters van Amerikaanse bedrijven in Europa verboden om mee te werken aan het aanleggen van die pijpleiding Deze Amerikaanse maat regel had echter geen relatie met het economisch verkeer tussen Nederland en de Verenigde Staten. Door het veranderen van de om schrijving \an een boycolmaatregel vallen nu voortaan ook dergelijke Nederlandse dochterbedrijven onder de meldingsplicht, indien het wets ontwerp tot wel verheven wordt. Volgens een politiewoordvoerder zijn tiet portiers en hailenchefs in de leef tijd van 43 tot 55 jaar. die al enkele jaren bij de RAI werkzaam zijn De Amsterdamse recherche hield hen maandagochtend op hun werk aar. Hun aanhouding vloeide voort uit de arrestatie van leden van de RAI-groep van Hoogenboom vorige week dins dag Deze zouden de afgelopen jaren op de verschillende RAI-tentoonstel- lingen voor vele tienduizenden gul dens aan artikelen hebben gestolen Maandagmiddag is bij drie van de aangehouden RAI medewerkers huis zoeking verricht Hierbij werd een hoeveelheid gestoien goederen in he slag genomen Aangetroffen zijn drank boeken, hoeslakens, dweilen en kuipstoelen aldus de woordvoer der Alle verdachten zijn in verzeker de bewaring gesteld bovenstebest uitgaansidee: parkhaven tel. 363436 worden gehoord bij maatregelen waar ouderen een groot of bijzonder belang hebben" zo wordt gezegd Ook moet er medezeggenschap ko men in bejaardenoorden, verpleeg huizen en het welzijnswerk voor ou deren. Door emancipatie moet de nadelige positie van ouderen in de samenleving worden opgeheven. De overheid kan dit beleid ondersteu nen door onder meer zo spoedig moge lijk de (geplandei Raad voor Ouderen beleid te installeren, door een taak verbreding voor de staatssecretaris voor emancipatiezaken, door de in stelling van een nieuw directoraat voor ouderenbeleid In het ministerie van WVC en door het scheppen van een tijdelijke rijksbijdrageregeling sti- muleringswerk ouderen, zo wordt op gesomd. Het gaat de bonden om een algemeen beleid inzake kwesties als inkomen, wonen. zorg. educatie ed.. waarin voldoende rekening wordt gehouden met de positie en de belangen van ouderen De nota wil dat de mogelijkheden voor ouderen om zelfstandig te blijven wonen worden verbeterd. In beginsel horen mensen niet in instituten, in de planning horen kleinschalige wijkge richte voorzieningen centraal te staan. Ook op ouderen dient de bouw van kleine woningen en het verbou wen van grote panden tot zelfstandige wooneenheden te worden gericht. Als betaalde en onbetaalde arbeid maatschappelijke gelijk gewaar deerd zullen zijn. moeten ouderen het recht op betaalde arbeid behouden, zo stelt de nota. Door een flexibele pensionering moet de keuze deel te nemen aan liet betaalde arbeidspro ces aan de betrokkene zelf worden gelaten. Het recht van ouderen gega digde te zijn voor betaalde arbeid dient maatschappelijk te worden ge honoreerd en desgewenst geregi streerd. Ook personeel van RAI in arrest wegens diefstal AMSTERDAM (ANP) - Behalve de negen personeelsleden van de parti culierc bewakingsdienst Hoogen boom zijn nu ook zeven werknemers van de RAI wegens diefstal van goe deren tijdens hun werkzaamheden gearresteerd. Robert Lewis, hier op een foto uit 1945. iUROT MAST1 A 'tt' DEN HAAG (GPD) De drie samen- werkende bonden van ouderen wil len „een wezenlijk ander beleid voor ouderen in ons land". Dat stellen zij in de nota Fundamenteel Ouderenbe leid, die minister Brinkman (WVC) dinsdag wordt aangeboden. De bonden wijzen erop dat er steeds meer wordt bezuinigd op de ouderen zorg zonder samenhang. Zonder dui delijke beleidsveranderingen zal het welzijn van ouderen verder worden aangetast en zullen de voorzieningen steeds meer onder druk komen te staan. Met vertegenwoordigers van de ou derenbonden dienen de overheden structureel en incidenteel overleg te hebben. Ouderenbonden moeten als sociale partners worden erkend en MEDE DOOR DALENDE RENTE ging ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar, voornamelijk doordat meer hypotheken werden afgesloten op bouwgronden. Aan krediethypo theken werd aanzienlijk minder inge schreven. namelijk 1.6 miljard tegen 2.1 miljard in het eerste kwartaal van vorig jaar. In totaal werd in de openbare regis ters in de eerste drie maanden van dit jaar voor 8.5 miljard aan hypothe ken ingeschreven tegen 7,7 miljard in dezelfde periode van 1982. Dat is een stijging van 10 procent. WASHINGTON (UPI) - Robert Lewis, de co-piloot van hel vliegtuig dat op 6 augustus 1945 de atoombom op Hirosjima gooide, is zaterdag in Smith- field (in de Amerikaanse slaat Virginia) op 65-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Lewis was co-piloot van de B 29 'Enola Gay' Hij verklaarde in het verleden dat hij geen spijt van het bombardement had. om dat de Verenigde Staten in oor log waren Voor zijn aandeel in het bombar dement werd hij gedecoreerd met het Flying Cross de op een na hoogte militaire onderschei ding van de Verenigde Staten DEN HAAG (ANP) - Het eerste kwar taal van dit jaar heeft een flink herstel gebracht op de markt voor woninghypotheken. Dit blijkt uit maandag gepubliceerde cijfers van hel centraal bureau voor de statis tiek (CBSi. Mede door de daling van de hyptheek- rente zette het herstel van de markt, dat zich eind vorig jaar al aftekende, in de eerste maanden van dit jaar versterkt voort Gedurende deze pe riode werden volgens het CBS 49.400 hypotheken op woonhuizen en combi naties van woonhuis en bedrijfspand ingeschreven tegen 31 000 in de eerste drie maanden van 1982 Met deze inschrijvingen was een be drag van zes miljard gulden (vorig jaar eerste kwartaal" vijf miljard gul den i gemoeid. In het eerste kwartaal van 1983 bedroeg de gemiddelde rente voor woninghypotheken 8,19 procent tegen 10,95 procent in het eerste kwar taal van 1982 Het- gemiddeld bedrag van de in het eerste kwartaal van dit jaar inge schreven hypotheken bedroeg vol gens het CBS 109.500 gulden, terwijl dat een jaar eerder 126 100 gulden Ook de gewone hypotheken op andere onroerende goederen toonden in het eerste kwartaal van dit jaar een stij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5