Bij aanslagen in Libanon Syrische militairen gedood Sluiting jeugdinternaten leidt tot overplaatsing Kamer hoort verschillende meningen over kruisraketten en NAYO-beleid PZCfi Herrenberg: bewijzen van vijandigheid Nederland Rabobank Q Ruding gematigd optimistisch PZC/ binnen-buitenland INCIDENTEN IN TRIPOLI EN BEIROET het weer CONFLICT TUSSEN OR SHELL EN DIRECTIE Tijdens mijn vakantie past de Rabobank op mijn spulletjes. I ADVERTENTIE' DEN HAAG (GPD) Nederland is Suriname's enige vijand. Dat standpunt heeft ambassadeur Herrenberg maandag herhaald tegenover een hoge ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken, waar hij was ontboden na soortgelijke uitlatingen in de pers. Nederland is nog altijd bezig Suriname internationaal te isoleren, en steunt acties tegen Suriname, aldus Herren- berg in een toelichting op de Surinaamse houding jegens Nederland. Herrenberg zei na afloop van het onderhoud van drie kwartier, dat hij op verzoek van het ministerie vaker zal komen toelichten hoe de situatie in zijn land is. De ambassadeur heeft de Nederlandse regering gevraagd aan het parlement duidelijk te maken dat de verhouding tussen Nederland en Suriname niet langer die van meester en knecht, of van schoolmeester en leerling is Overigens zou van Nederlandse zijde zijn gesteld dat Den Haag niet langer probeert om Suriname internationaal te isoleren, aldus Herrenberg. Hij zei echter over bewijzen te beschikken dat Nederland nog altijd vijanig optreed tegen zijn land. Herrenberg werd te woord gestaan door A.P. van Walsum. chef directie Westelijk Halfrond van het ministe rie van buitenlandse zaken Deze wees de door Herrenberg geuite beschuldigingen van de hand BEIROET (RTR/AFP/UPI) - Twee Syrische kolonels zijn maandag gedood in de buurt van de Noordlibanese havenstad Tripoli en een Syrische soldaat werd gewond toen onbekenden het vuur openden op hun jeep. Dit meldde Radio-Beiroet. Het aantal Syrische militairen dat de dood vond was volgens de Libanese politie echter zeven. Libanese veiligheidsagenten beves tigden later de aanslag, maar gaven sen andere versie van het gebeuren. De Syrische jeep was volgens hen niet beschoten maar werd tot ontploffing gebracht door explosie ven die op af stand worden bediend ,De aanval op de Syrische militairen en verspreid voorkomende schietpar tijen en granaatbeschietingen in en rond Beiroet, kwamen een dag nadat president Amin Gemayel een oproep deed tot nationale eenheid. De gewapende aanval op de Syrische militairen was een van de ernstigste aanvallen tegen Syriërs sinds zij in de burgeroorlog in Libanon tussen beide kwamen. Radio Beiroet liet zich niet uit over de identiteit of politieke gezindheid van de daders, maar in kringen van veiligheidsfunctionaris sen werd vernomen dat het waar schijnlijk een wraakactie betreft voor het neerschieten van 16 mensen eind vorige week. Waarnemers meenden dat de moord partij geen ander doel had dan het zaaien van paniek en het opvoeren van de spanning in Tripoli De stad is Weersvooruitzichten voor woensdag t'm za Mag Droog en overwegend zonnig. Middagtcm peratuur ongeveer 25 graden. Deltagebied Er slaat ons vandaag opnieuw een droge en zonnige dag te wachten. Een krachtig hogedrukgebied nabij Schot land trekt langzaam naar Scandina- fle en blijft, zoals dat in vaktermen keet, de situatie blokkeren Oceaan- itonngen zien dan ook geen kans om Vest-Europa te bereiken Boven ZuidEuropa is de luchtdruk naar terhouding laag en door de geschet ste luchtdrukverdeling blijft de ivind de noordoosthoek. Vandaag zal deze wat sterker zijn dan gisteren In de middag kan de wind gemakkelijk lot vrij krachtig aanwakkeren, de aangevoerde lucht wordt wat war- In Vlissingen werd gisteren de 23 traden ruimschoots gepasseerd. Van middag komt daar zo'n twee graden bi). De atmosfeer is met meer zo kelder als die is geweest Door de ktugheid is het zicht minder gewor den Vooruitzichten voor woensdag ui de algemene situatie op deweer- kaarl komt vrijwel geen verandering. Uorgen is het nog steeds zonnig en warm met maximum temperaturen tan rond de 25 graden. De wind wordt meer oostelijk en is overdag vrij krachtig. nautisch bericht ROTTERDAM (ANI'1 - Tussen de di rectie van Shell Nederland en de centrale ondernemingsraad (COR) is verschil van mening ontstaan over het al of niet uitbetalen van 0.4 procent prijscompensatie per 1 juli. Uit een verslag van een vergadering van de centrale ondernemingsraad blijkt dat de Shell-directie op het standpunt staat dat er per 1 juli geen prijscompensatie aan het personeel moet worden uitbetaald in verband met de doelstelling van de maat schappij om kosten te besparen en om het automatisme van de prijscompen satie af te schaffen. De COR wil hier met van weten en wijst op de koop krachtdaling en het geforceerde inle veren van het merendeel van de Shell- werknemers Aan het eind van de maand volgt er nog nader overleg met i uit de ondernemingsraad over de plannen van de Shell-top De industnebond FNV heeft de direc tie van Shell inmiddels tevergeefs verzocht de cao-gesprekken te hervat ten. Bij Philips zijn zowel de industrie bond FNV als de Unie BLHP alsnog akkoord gegaan met het bereikte cao akkoord. De leden van het FNV had den de cao eerder afgewezen, omdat ze vonden dat deze te veel onzeker heid gaf over de effecten van het korter werken bij Philips. Volgens FNV-onderhandelaar Van der Veen is Philips tegemoet gekomen aan de wensen van de leden door te beloven, dat de arbeidstijden van alle werkne mers zouden worden vastgelegd in roosters. traditioneel het strijdtoneel van de Shiitische moslim-sekte der Alawie- ten. die wordt gesteund door Damas cus, en de Soennitische meerderheid in Tripoli. Maar ook christelijke en verscheidene Palestijnse gewapende groepen maken de tweede stad van Libanon onveilig. Massamoord Een van de conclusies van een offi cieel onderzoek naar de massamoord in twee Palestijnse vluchtelingen kampen in Beiroet luidt dat Israél volledig verantwoordelijk is voor het gebeuren. Hel rapport meldt niet wie de moorden pleegde. Dit is maan dag uit gerechtelijke bronnen in de Libanese hoofdstad vernomen. Zegslieden haalden passages aan uit een rapport dat zal worden gepubli ceerd door de militaire aanklager van Libanon. Assad Germanos. In het rapport staat dat er half september vorig jaar binnen 48 uur in de kampen Sabra en Chatila 460 mensen werden vermoord Het onderzoeksverslag specificeert niet wie de moorden pleegde, maar meldt dat rechts- christehjke commando's van de dissi dente Libanese majoor Saad Haddad en andere gewapende christelijke groepen zich onder de moordenaars bevonden. Letterlijk staat in het rapport: „Ge wapende elementen die niet tot het Israëlische ieger horen-' hebben het bloedbad van 17 en 18 september veroorzaakt. Dit waren waarschijn lijk 'grenselementen'. zo wordt er aan toegevoegd. Deze aanduiding heeft kennelijk betrekking op de militie van Haddad die opereert in het grensgebied met Israel. Niemand raakt zijn waar devolle spulletjes graag kwijt. Ik dus ook niet. Nu was ik laatst bij de Rabobank om er een aantal vakantiezaken te regelen, zoals een reisverzekering, buitenlands geld, reis- cheques etc. Toen maakten ze me er op attent, dat ik waarde volle zaken bij hen in bewa ring kon geven. Zaken, die mijn vrouw en ik niet graag missen, veilig achter slot en grendel. Prima service,die Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. gelden goede raad EERSTE AANZET IN JULI 1984 noordoost 4. overdag toene mend 5-6 Bflzicht: slecht tot matig. j~l temperatuur kustwater 15 graden: - dftoijking ivaterstanden: een verla ting van enkele decimeters: maxi mum golfhoogte monding Scheldes tijdens hoog water circa een halve meter zeegang ZON EN MAAN 22 juni Zon op 05 19 onder 22 04 Maan op 19.15 onder 03 40 Hoog water 21 juni Vlissingen 12 16 176 00 40 173 Terneuzen 12 36 198 flerlkzee 13.28 138 Hansweert 13.14 213 Wemeldinge 01.05 153 13 43 163 Kreekrak 01.01 181 13 40 194 Bmlnisse 01.35 156 14.18 166 22 juni uur uur cm Vlissingen 13.12 181 Terneuzen 01.02 197 13 33 203 Zierikzee 01.51 133 1423 140 Hansweert 01.40 211 14.11 218 Wemeldinge 02.10 157 1441 165 Kreckrak 02.04 186 14 41 165 Bmlnisse 02 40 160 15 17 169 1 Laag water 21 juni uur cm uur cm Vlissingen 06.11 184 18 42 168 Terneuzen 06.40 196 19 07 179 Zierikzee 06.48 155 19.24 141 Hansweert 07.02 214 19.26 198 Wemeldinge 07 04 173 19,37 158 Kreekrak 07.21 199 19 55 182 Bmlnisse 07.16 175 19.51 160 22 juni uur cm uur cm Vlissingen 07.05 182 1937 179 Terneuzen 07 38 192 20.05 190 Zierikzee 07.47 151 20 17 148 Hansweert 07.59 211 20.26 207 Wemeldinge 08 04 170 •20.33 167 Kreekrak 08.20 195 20.51 192 Bmlnisse 08.16 171 20.48 167 HAMBURG iANPDPAi - In de Hanseslad Hamburg werd onlangs een nieuwe windsurfplank gepresen teerd geschikt, voor de weg, voor sneeuw en voor op het ijs. De plank meet 2,5 meter en is 1,25 meter breed Hel gebruikelijke zeil kan ook op deze Les Runner ivorden gebruikt. De prijs voor dil speelgoed van 34 kg is IS00 DM Extra ski's of glijders kosten nog eens 300 DM extra Met deze nieuwe plank op drie wieltjes zou een snelheid op de weg van 120 knuuur kunnen worden bereikt DEN HAAG (GPD) De bezuini gingsplannen van hel kabinet met betrekking tot jeugdtehuizen en an dere hulpverleningsinstellingen voor kinderen zijn niet op grote bezwaren van de Tweede Kamer gestuit. In meerderheid is wel sterk aangedron gen op zorgvuldige uitwerking van de bezuinigingsoperatie. Op de jeugdwelzijnszorg wordt tot en met 1986 totaal 109 miljoen gulden Opnieuw voorman mijnwerkersbond Chili opgepakt SANTIAGO (AFP) - De plaatsvervan gend voorzitter van de Chileense bond van kopermijnwerkers. Hugo Eslivales, is maandag gearresteerd, zo is in officiële Chileense kringen vernomen. Estivales wordt be schouwd als een van de mannen achter de huidige mijnstakingen. Estivales verving Rodolfo Seguel die vorige week woensdag gevangen werd genomen in verband met de dag van nationaal protest' die dinsdag plaats vond Na een verhoor door rechter Efren Araya. die een officiële klacht onderzoekt dat de vakbondsleiding de wet op de binnenlandse staatsvei ligheid heeft geschonden, is Estivales opgesloten in de gevangenis in San tiago waar ook Seguel zit ten. Totaal 1200 plaatsen moeten ver dwijnen. Al in juli 1984 moet de operatie op gang worden gebrachtt. De kinderen die in de te sluiten tehuizen en inrich tingen zitten, worden met voorrang overgeplaatst Dat zal in het eerste jaar voor vijf tot zeshonderd kinderen gelden. Overplaatsing is vooralsnog mogelijk. Staatssecretaris Van der Reijden (welzijns. volksgezondheid) zei gisteren in de vergadering van de Tweede Kamercommissie voor Jeugdwelzijnszorg dat ..geen kind op straat zal komen te staan" Hij hoopt dat mede te bereiken door veel meer kinderen in pleeggezinnen op te laten nemen in plaats van snel naar internaten te verwijzen Hij zei te beseffen dat opvang in pleeggezinnen bemoeilijkt wordt door het niet toerei kende aanbod van pleegouders maar hij wil bevorderen dat meer gezinnen zich zullen melden Hij overweegt ook hulpverleningsin stanties meer te dwingen in eerste instantie naar pleegadressen te zoe ken. Volgens de staatssecretaris wordt nu al te snel verwezen naar internaten zonder dat serieus de mo gelijkheid van andere (goedkoperei opvang is onderzocht. Als een kind dan toch in een internaat wordt geplaatst dan moeten ouders voortaan vijftig gulden per maand betalen. Volgens Van der Reijden is die eigen bijdrage niet onoverkome lijk („Slechts 1.67 gulden per dag") omdat ouders ook met meer tc maken hebben met de dagelijkse kosten vap verblijf van het kind. Arbeidsplaatsen In totaal zullen in de internaten voor kinderen door de bezuinigingen 1500 arbeidsplaatsen verdwijnen. Er zal overleg zijn met bonden en instanties voor het personeel wordt overge plaatst of op wachtgeld gesteld.Bij het sluiten van internaten zal worden gestreefd naar een evenredige verde ling over de provmeies. Omdat ui enkele provincies sprake is van over capaciteit en in andere van onderca paviteit moeten enkele provincies meer inleveren dan anderen Gronin gen. Friesland, Drenthe, Overijssel, Noord-Holland, Zuid-Holland. Zea land en Noord-Brabant hoeven maar beperkt in te leveren, Gelderland, Utrecht en Limburg echter juist veel meer. l'TRECHT (ANP) - Mi nister Ruding van fi nanciën ziet drie rede nen tot gematigd opti misme over het econo misch herstel: het fi- nancieel-economisch beleid van dit kabinet, enige gunstige interna tionale ontwikkelingen en dc investeringen van bedrijven die voor het eerst sinds drie jaar weer een lichte stijging laten zien. Een langzamere vermin dering van hel financie ringstekort lijkt Ruding. die maandag sprak ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe dis trictskantoor van de Amro-bank in Utrecht, met\,.^„..~.c ..Minder tekortvermindering be tekent ook een lasten stijging voor burgers en bedrijven. Maar dan een toekomstige. We presen teren dan de rekening van onze te ver uitgedij de collectieve sector simpelweg aan de vol gende generaties, of aan onszelf over 10 jaar. Nu is de overheidsschuld per hoofd van de bevol king 16.000 gulden. Zou het financieringstekort rond de 10 procent van het nationaal inkomen blijven bedragen dan zou dit bij de huidige rentestand in 1987 al 27.000 gulden bedra gen Over de jongste staats lening zei Rüdmg „wie denkt dat na bet feno menale succes van de staatslening nu alles koek en ei is moet besef fen dat voor dat succes wel een rente nodig was van 9.5 procent Het fi nancieringstekort moest echter worden ge dekt en een andere ver antwoorde financie- ringsmogehjkheid dan een beroep op de kapi taalmarkt is er met Om dat de looptijden van leningen op de kapitaal markt veel korter zijn dan vroeger doet aflos sing. en dus de nood zaak tot herfinanciering zich al binnen enkele ja ren voor." DEN HAAG (GPDi Meerdere des kundigen op het gebied van bewape ningsvraagstukken hebben maandag tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer hun scepsis geuit over de besprekingen die in Geneve gevoerd worden over vermindering van mid del lange-afstandsrakettcn in Europa. Volgens de Groningse polemoloog Hylkc Tromp falen dergelijke onder handelingen altijd, omdat ze onder geschikt zijn aan het afschrikkings- denken en hooguit de wind uit de zeilen van de vredesbeweging kun nen nemen. Volgens IKV-woordvoer- der Mient Jan Faber is er een vol strekt „ander raamwerk" nodig om tot vermindering van kernwapens in Europa te komen. De deskundigen zijn het volstrekt met elkaar oneens, zo bleek tijdens de hoorzitlng van de kamercommissies voor defensie en buitenlandse zaken over onder meer de NAVO-strategie van het ..aangepaste antwoord" Te genover de scepsis van Tromp. Faber en prof Boskma van de Technische Hogeschool Twente zag de directeur van het instituut voor internationale betrekkingen Clingendael', H J Neu- man. wel degelijk mogelijkheden om m Geneve tol akkoord te komen, met als resultaat „een aanzienlijke reduk- tie van kernkoppen". Volgens Neuman is het mogelijk tot een akkoord tc komen op basis van het aantal kernkoppen >de Russische SS-20-raket heeft drie. afzonderlijk te richten kernkoppen) in plaats van op basis van de lanceerinstallaties. Hoop Neuman zei niet „zonder hoop" te zijn over zo'n akkoord: De Sowjel- l'nie zou daarbij 100 installaties imel 300 kcrnladingcn) kunnen behouden, waartegenover aan Amerikaanse zij de in West-Europa 100 Pershing- of kruisraketten geplaatst zouden mo gen worden. I)e Franse en Britse kernwapens kunnen daar dan bij geteld worden, aldus Neuman. De I.eidse professor Van Staden hield de kamerleden voor dat plaatsing van de nieuwe Amerikaanse raketten in Europa hoe dan ook noodzakelijk is. Faber, die zijn eerdere uitspraken herhaalde dal eenzijdige ontwape ning destabiliserend kan werken, ver dedigde vooral de stelling dat er een heel ander raamwerk nodig is om tol vermindering van kernwapens in Eu ropa te komen Het NAVÓ-dubbelbe- sluit. waarbij in 1979 werd besloten de nieuwe raketten te plaatsen en tegelij kertijd met Moskou te onderhandelen over een eventueel niet plaatsen, gaat uit van het streven naar een Euro- strategische balans En dat werkt in de richting van een Westeuropese kernmacht, aldus Faber Faber verweerde zich nadrukkelijk tegen verwijten van vooral De Boer (CDA) dat de vredesbeweging „mede verantwoordelijk" is voor de door Faber geconstateerde „groeiende kloof tussen top en basis". Ook de aangekondigde „hete herfst", met ac ties tegen plaatsing van de raketten in met name de Bondsrepubliek en Engeland unaar ook in Nederland i zijn geen doel op zichzelf, aldus Fa- her. „Het gaat erom in die hitte samen te zoeken naar oplossingen, niet om de hitte zélf'. K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen Walstraat 56-60,. 4381 EG Vlissin gen, tel. (01184) 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes. Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel (01 TOO) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (011501.94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag tm vrij dag vanaf 19.00 uur 101184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm vrijdag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20, franco per post 72.-. per maand 21.-: losse nummers 0.85 (alle bedraqen in clusief 4 pet. btw I. Postrek nr 3754316, t.n.v PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30, ingezonden mededelingen 2Vzx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeven: Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel- burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3