ommerciële aanpak 'Dethon' egint vruchten af te werpen Waterschappen betreuren besluit van GS over overlegcommissie9 Intercultureel project op Terneuzense school Wissel Zeeuws- Vlaanderen PZC/provincie PDRACHTEN UIT BINNEN- EN BUITENLAND IJzendijke viert twaalfde folkloristische dag F Tsjechisch koor treedt op in Goes NIEUW PLEIDOOI VOOR VAST OVERLEGKADER «NSDAG 21-JUNI 1983 15 lijks bestuur de toenemende aan dacht voor vrijwilligers door 'beroeps matig niet-actieven' aan. In gemeen telijke toetsingscommissies wordt be keken of de werkzaamheden die die vrijwilligers ontplooien met concurre- re currentievervalsend werkt Het 'Dethon'-bestuur acht participatie "ERNEUZEN De commerciële activiteiten van het Sociaal Werkvoorzieningsschap [eeuwsch-Vlaanderen beginnen vruchten af te werpen. Het aantal opdrachtgevers is de aatste tijd aanzienlijk uitgebreid, zowel in binnen- als buitenland. Op basis daarvan verwachten directie en dagelijks bestuur van de 'Uethon' in 1984 een hogere bruto-omzet. De petto-omzet daarentegen staat onder zware druk, vooral veroorzaakt door een stijging van de materiaalkosten en devaluaties in het buitenland, die gevolgen hebben voor de verkooprijs :an de 'Dethon'-produkten. Er zal alles aan gedaan moeten wor- en om de in de afgelopen jaren trworven positie te kunnen handha- en". schrijft het dagelijks bestuur in e aanbiedingsbrief bij de begroting 4 De laatste tijd constateert men bij jethon' een toename van de eigen roduktie, ten koste van de loonop- rachten. Dat heeft een stijging van et grondstoffenverbruik tot gevolg. [et dagelijks bestuur. ..In 1984 zal het rom gaan de sterke sectoren in de eigen produktiesfeer (met name de Uishoudelijke artikelen en de artike- a voor de doe-het-zelf markt) lang- aam uit te breiden, zowel in markt- andeel als in produktie-eenheden". laar daarnaast willen bestuur en ireetie de ontwikkeling van de loon- pdrachtensector zeker niet uit het og verliezen. Het werkpakket van de [deling buitendienst - werkzaamhe- en op cultureel- en civieltechnisch zrrein - ziet er overigens evenwichtig van de sociale werkvoorziening in die toetsingscommissies noodzakelijk ..Daarmee kan bereikt worden, dat geen concurrentie met de werkzaam heden van de sociale werkvoorziening ontstaat en ook. dat de sociale werk voorziening met raad en daad terzijde kan staan bij het uitvoeren van pro jecten" Busjes de begrotingsbrief stipt het dage- treekjeugdcentrale «vangt Speulmart door kinderdagen IZENDIJKE De Streekjeugdcen- rale (SJC) houdt deze zomer in drie urnen, Hoofdplaat, Schoondijke en Uiendijke een kindervakantiedag. )e dag komt in de plaats van de ■Speulmart'. De diverse dorpsraden ondersteuning gevraagd. )e dorpsraad van IJzendijke heeft eeds vijftien vrijwilligers bereid ge- onden. Men heeft er zo'n 25 nodig, ïwoners van IJzendijke en Water- lmdkerkje kunnen zich vandaag dinsdag) om 20.00 uur aanmelden als nijwilliger. In restaurant 'Hof van koophandel' aan de Markt te IJzen- 3jke wordt dan een eerste bespreking jthouden tussen de SJC en de vrijwil- Sgers. Geslaagd tan de modevakschool Ensaid te Bre da is voor het examen modelontwerp- iklrtr geslaagd mevrouw H. Nysse uit Soofdplaat. Steen door ruit auto Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - Onbekenden lebben zondagmiddag een steen ge joold door het portier van de auto van ie Duitser S. De auto. die stond jtparkeerd aan de Vroondijk in Vrou- renpolder. werd doorzocht. S., van sie de woonplaats bij de politie niet xkend was. mist evenwel niets uit 3jn voertuig. De schade bedraagt akele honderden guldens. Zeilplank gestolen Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - De Duitser K. H.M. uit Wuppertal heeft zondag bij dt groep Veere van de rijkspolitie ungifte gedaan van de diefstal van ujn zeilplank. Hoewel hij de plank met kettingen an zijn auto had bevestigd, zagen «bekenden kans het vaartuig van de rato te verwijderen, die stond gepar keerd bij resto Vrouwenpolder aan de Veerse Gatdam. Het zeil van de zeil plank lieten de daders liggen. IJZENDIJKE - Hel programma van de twaalfde folkloristische dag in IJzendijke is rond. Het evenement, dat jaarlijks tienduizenden bezoe kers trekt, vindt plaats op zaterdag 16 juli. Die dag staat IJzendijke in het teken van historie, heemkunde, cul tuur en folklore. Voorzitter H. H F. M. van de Vijver van het organiserend comité schrijft in het voorwoord van het programma boekje. dat net van de pers rolde: „De folkloristische dag staat in het teken van de verbroedering, vooral ook met onze vele Vlaamse vrienden, het is een zegen dat door de jaren heen een overschotje van de rijke Vlaamse cul tuur over de grens is gewaaid. Zeeuw s-Vlaming? Zeeuw én Vlaming!". Het programma begint met een grote optocht met veel paarden en prachtig versierde sjezen. Die optocht eindigt op de Markt, waar de openingscere monie plaatsvindt. Tijdens die cere monie wordt het Zeeuwsvlaamse volkslied gezongen en aansluitend is er een duivenloopvlucht (op zich al een belevenis). Om halfelf begint het ringrijden op ongezadelde boeren paarden en in versierde sjezen. Vanaf dat moment is er op de Markt en in de directe omgeving nog veel meer te beleven. Er zijn tal van demonstra ties. waaronder schapen scheren, koeien melken, beslaan van paarden, koolzaad dorsen met de vlui, vlasbe- werken en een wedstrijd vlaszwinge- len, geiten melken en geitekaas ma ken en er is ook een demonstratie bollen. Om elf uur en om dne uur is een schoolklas anno 1925 te zien. Voor de klas staat Wim Kruidenier. Er worden liedjes gezongen en spelletjes ge speeld in de sfeer van '25. Dat gebeurt bij de Nederlands hervormde kerk. Om twaalf uur volgt een klederdrach tenshow, verzorgd door de groep van de Domburgse mevrouw M de Jager- Pagter en om half twee 's middags volgt een concert in de kerk, waaraan wordt meegewerkt door het dames zangkoor 'Zanglustde zangvereni ging Com nu met Sangh' en de mu ziekvereniging 'Geduld Overwint' Om half vier is er op de Markt een concert van de boerenkapel Veroni ca' en om vijf uur is de prijsuitreiking van het ringnjden, direct gevolgd door een parade van de deelnemers. Om half zes wordt de streekfilm 'Joan- tje' vertoond in de lagere school in de Schuttersstraat. Daarna is er nog de hele avond feest in het dorp. Op de Markt is de hele dag een kunst en ambachtenmarkt te vinden. De plaatselijke middenstand haakt in met een braderie. En tussen de be drijven door verzorgt de VVV-F.eklo een demonstratie, zijn er rondritten in een menwagen, een paardentram of een koets, is er in het Streekmu seum (de hele dag open) als speciale attractie een oude drukpers te be zichtigen, presenteert hel Streek- landbouwmuseum Heilie zich en worden er wafels en andere lekker nijen gebakken en verkocht. Voor invaliden zijn speciale voorzieningen getroffen. De investeringslijst voor '84 vertoont onder de streep een totaalbedrag van iets meer dan 800.000 gulden. Een belangrijk deel van dat bedrag was aanvankelijk bestemd voor de aan schaf van een vijftal nieuwe perso- nenbusjes, maar het dagelijks be stuur besloot op het laatste moment daarin verandering te brengen. Er worden nu slechts twee nieuwe bus jes gekocht. De overige busjes zullen in 1985 of later worden vervangen. Het geld dat op die manier vrijkomt wordt gebruikt voor het verder be perken van het begrotingstekort In de ontwerp begroting voor '84 wordt uitgegaan van een gemeentelij ke bijdrage van in totaal 824 000,-. Dat bedrag gaat omlaag als het alge meen bestuur akkoord gaat met de eerste wijziging, die van die busjes. In 83 zouden de gemeenten 779 855.- bij moeten dragen, in '82 - en dat staat vast - iets meer dan 754 000.- De jaarstukken worden op vrijdag 1 juli voorgelegd aan het algemeen be stuur De vergadering - in het 'De- thon'-gebouw begint 's middags om drie uur. Sandra Hamelink en Taufig's Lemaire aan het werk bij Muziekinstrumenten 'MEER BEGRIP KWEKEN BIJ LEERLINGEN' Amnesty houdt schrijfavonden in W-Z-Vlaanderen OOSTBURG - Amnesty International West-Zeeuwsch-Vlaanderen houdt vandaag dinsdag en dinsdag 28 juni schrijfavonden voor de vrijlating van politieke gevangenen Vanavond (dinsdag) van 19 tot 21 uur in de bejaardensoos aan de Rozemarijn- straat in IJzendijke en ten huize van mevrouw D Kramer. Zegveldstraat 5 in Zuidzande. Dinsdag 28 juni van 19 tot 21 uur ten huize van mevrouw A v d Ameele. Oostlangeweg 9 in Hoofd plaat Er wordt geschreven voor ge vangenen in Bangladesh. Haiti en Roemeniè. TERNEUZEN Tot tien tellen in het Esperanto. Russisch of Turks? Sinds gisteren draaien de leerlingen van de Terneuzense scholengemeenschap voor lager beroepsonderwijs 'De Leeuwtjes' daar hun hand niet meer voor om. In het kader van het inter culturele project 'Onder Anderen' wordt tweede klassers iets bijge bracht over onder meer de taal en de voedingsgewoonten van hun buiten landse klasgenootjes. „We willen onze leerlingen voorberei den op een multiculturele samenle ving". zegt directrice D de Buck over het drie dagen durende project. ..Vo rig jaar zijn we gestart met de Interna tionale Schakelklas We werden toen geconfronteerd met de problematiek rond de buitenlandse kinderen. Daar om zijn we gestart met dit project" GOES Zaterdag komt het 'Karl's Studentenkoor' uit Praag naar Zeeland. Dit uit jon ge studenten gevormde koor is verbonden aan de in 1348 ge stichte Karl's universiteit in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. Op uitnodiging van het Zeeuws Mannenkoor zal het koor onder leiding van dirigent prof Jan Kasal een concert in de Grote Kerk in Goes geven. Het koor neemt dit jaar deel aan het Internationaal Koorfestival in Den Haag. dat van 28 juni tot 3 juli duurt. Dit bekende festival wordt meestal in Llangollan (Wales) gehouden en is nu bij wijze van uitzondering in Neder land. Het koor zal zaterdag eerst een bezoek brengen aan het werkei- land Neeltje Jans in de Ooster- schelde Daarna worden de Tsje chen ontvangen door het. Zeeuws Mannenkoor in Goes. Het koor is van uitzonderlijke zangkwaliteit. Het werd uitgeno digd voor een bezoek aan Texas naar aanleiding van de grootse zangprestaties op het onlangs gehouden internationale festival voor jeugdkoren in Namen. Het Tsjechische studentenkoor zal 's avonds werken uitvoeren van de componisten Eben, Fiser, Martinu, Di Lasso. Monteverdi. Badings, Debussy. Slavicky en anderen. Slotwerk is het motet nr 3 'Jesu, meine Freude' van Bach Ook het Zeeuws Mannenkoor en organist Rien Balkenende werken mee aan dit concert, dat om 20.00 uur begint. iiiiilr 'Arne' in de Vlissingse Binnenhav VLISSINGEN' - Rijksw aterstaat heeft een nieuw schip in gebruik genomen voor de Wcsterschelde en het zeege bied voor Zeeland. Het is de Arne, die het gelijknamige vaartuig vervangt, dal in december vorig jaar naar de directie Noord-Brabant van rijkswa terstaat is gegaan. Volgens rijkswa terstaat hebben olieverontreinigin gen in het verleden steeds duidelij ker, de behoefte aangetoond aan een schip, met een grotere snelheid dan de andere vaartuigen, die maximaal twintig kilometer per uur halen. De Arne heeft een maximum snelheid van 38 kilometer per uur. De 'Arne' is gebouwd bij de scheeps werf Van Mill in Hardinxveld -Gies- sendam en werd begin deze maand opgeleverd Het schip is geheel van aluminium en 13.5 meter lang. Het bezit twee Mercedes-motoren van elk 268 pk xen twee schroeven Het vaar tuig is uitgerust met moderne com mumcatiemiddelen. zoals marifoon en mobilifoon, maar ook met radar, plaatsbepalingsapparatuur en naar verwachting binnenkort ook met so nar. die nog moet worden aange bracht. Het schip is met name in dienst genomen voor een goed beheer van de Westerschelde als vaarweg zoals rijkswaterstaat het uitdrukt en wordt verder gebruikt voor de contro le van de waterkwaliteit en als com municatieschip bij acties Het wordt ingezet voor de controle op de nale ving van de vergunningsvoorwaar den voor het opsporen van obstakels, zoals gezonken vaartuigen, controle van schade bij aanvaringen en bij calamiteiten zoals olieverontreini- ging. De bemanning van de 'Arne bestaat uit twee personen, schipper M P de Kam en machinist G. D Murre Het schip is maandag al ingezet voor de controle van het baggerwerk in de Vlissingse Koopmanshaven In Vlis- singen zijn verder de D G Harmsen, Dullaert en Hedinzee van rijkswater staat gestationeerd In de Internationale Schakelklas le ren buitenlandse kinderen, die pas in Nederland zijn. de beginselen van de Nederlandse taal en kunnen ze wat wennen aan onze cultuur Het verschil tussen bijvoorbeeld de Turkse en de Nederlandse cultuur is vaak zo groot dat er onbegrip kan ontstaan op een school als 'De Leeuwtjes' Directrice De Buck Echt problemen met de buitenlandse kinderen hebben we hier nooit gehad Onze leerlingen moeten ook niet proberen te discrimi neren. dat houden de docenten tegen. Discriminatie is vaak het gevolg van gebrek aan kennis Onbekend is onbe mind" Door een project als Onder Anderen" leren kinderen het positieve van een andere cultuur in te zien", voegt docente C Verstraten daar aan toe 'Onder Anderen' is maandag van start gegaan Honderdtien kinderen doen er aan mee Ongeveer vijftien procent van hen is buitenlands en een aantal is afkom stig uit de Internationale Scha kelklas". In groepen van veertien krijgen de kinderen les over taal en tekens, voe ding. muziek en muziekinstrumenten, biologie, tekenen, wonen Bij 'Taal en tekens worden de beginselen van het Esperanto bijgebracht en wordt een bandje met onder andere Oud-Grieks. Papiamento en Chinees afgedraaid Het projectonderdeel 'voeding' is hoofdzakelijk gewijd aan de honger in de Derde Wereld en verschillen in voedingsgewoonten. Ook zijn er echte 'doegroepen' zoals volksdansen en muziekinstrumenten maken Alle kinderen en de twintig begelei dende docenten zijn vol enthousias me. Tijdens 'muziekinstrumenten' werken Turkse. Marokkaanse. Spaanse leerlingen en Nederlandse fanatiek met elkaar samen bij bij voorbeeld het vervaardigen van een soort gitaar. Bij 'Taal en Tekens' vragen de Nederlandse kinderen aan een Turks meisje wat er op het bandje in het Turks te horen is. Staatssecretaris volksgezondheid bezoekt Zeeland MIDDELBURG - Staatssecretaris van volksgezondheid drs J. I'. van der Reijden brengt dinsdag 28 juni een werkbezoek aan de provincie Zee land. Na ontvangst van de bewinds man in de GS-zaal in de Abdij van Middelburg en begroeting door com missaris van de koningin dr C. Boer- tien. begint daar een twee uur durend werkoverleg. Na afloop daarvan wordt een bezoek gebracht aan het Gasthuis in Middelburg en daarna wordt het verzorgingstehuis Jacob Roggeveen aangedaan. 's Middags staat in Goes de officiële opening van de afdeling revalidatie- dagbehandeling van de Stichting Oosterscheldezeiekenhuizen Goes op het programma In de namiddag wordt het ziekenhuis Bethesda-Sint- Joseph in Vlissmgen bezocht Vervol gens wordt naar Zeeuwsch-Vlaande- ren overgestoken waar de staatssecre taris in Oostburg het Antoniuszieken- huis en het-verpleeghuis De Stelle nog met een bezoek vereert De ouders worden zoveel mogelijk bij het gebeuren betrokken, maar ook bij de dagelijkse gang van zaken op de school Directrice De Buck „Ook de ouders van de buitenlandse kinderen komen vaak even in de school kijken. We willen niet dat informatie van de school via de kinderen loopt. Daarom gaan we bij de mensen thuis op bezoek en organiseren we contact avonden". Tijdens het project 'Onder Anderen' zijn de ouders woensdag middag welkom. TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van de Technologische Dienst van de Zeeuwse Waterschappen betreurt het besluit van gedeputeerde staten om niet mee te werken aan het instellen van een speciale 'overlegcommissie waterkwaliteit'. De Zeeuwse water schappen werken momenteel aan hun watcrkwalitcitsbeheersplannen. terwijl de provincie een waterkwali teitsplan in de maak heeft. Het dagelijks bestuur van de Techno logische Dienst in de begrotingsbrief: „Het is onzes inziens wenselijk dat de waterkwaliteitsbeheersplannen en het waterkwaliteitsplan van de pro vincie in een nauwe samenhang en zoveel mogelijk gelijktijdig worden voorbereid. Helaas treden hierbij soms problemen op. die voornamelijk betrekking hebben op de reikwijdte van het waterkwaliteitsplan Daarom pleitte de Technologische Dienst in het recente verleden al voor een 'vast bestuurlijk overlegkader', dat moeilijkheden uit de weg zou kunnen ruimen. „Onmisbaar", vindt het dagelijks bestuur nog steeds. maar gedeputeerde staten voelden er niets voor. Zij dachten meer in de richting van ad hoe-bestuurlijk over leg. ..indien de noodzaak daartoe zich voldoet" En daar moet de Technolo gische Dienst het mee doen Het dagelijks bestuur is trouwens ook niet bijster gelukkig met de beslissing van gs geen bijdrage te verstrekken in de kosten, verbonden aan de mede werking van de waterschappen en de Technologische Dienst aan de plan vorming voor het waterbeheer In de begrotingsbrief spreekt het db de veiwachting uit dat het personeels bestand van de dienst moet worden uitgebreid Vooral de 'top' van de dienst is te zwaar belast, zo is geble ken. Het db: ..Er zijn op dit moment te weinig mogelijkheden aanwezig voor een optimaal functioneren van de interne organisatie van de dienst, voor het optimaal gestalte geven aan de relatie waterschappen technologi sche dienst, alsmede voor het vol doende benutten van de externe con tacten De Zeeuwse waterschappen moet. volgens de ontw erp-begroting '84 volgend jaar 2.106.839 gulden bijdra gen aan de dienst. Zo groot is liet ongedekte tekort. Omgerekend komt dat neer op een bijdrage van 3,55 per vervuilingseenheid. In '83 moe ten de w alerschappen ietsje dieper in de buidel tasten: dit jaar wordt het tekort geraamd om 2.135.325 gulden. Het algemeen bestuur van de dienst behandelt de begroting '84 op maan dag 27 juni De vergadering in Terneu- zen begint om kwart over twee s middags Gedeputeerde De Voogd opent doorgetrokken Oranjeweg Goes GOES - Gedeputeerde J. D. de Voogd zal zaterdag 25 juni de doorgetrokken Oranjeweg in Goes officieel openen. Dat gebeurt 's morgens om half elf op de kruising van dit nieuwe wegge deelte met de 's-Heer Elsdorpweg. De aanleg van de weg heeft met inbegrip van de verkeerslichteninstal laties ruim 2.4 miljoen gulden ge kost. waarvan bijna 8.5 ton is bijge dragen door het ministerie van econo mische zaken Met de doortrekking van Oranjeweg is de noordelijke ringweg voltooid, die bestaat uit de Ringbaan west, de Ringbaan oost en de Oranjeweg De doortrekking is met name van belang voor Kloetinge. in verband met het weren van het doorgaand verkeer uit het dorp Daarnaast vervult de weg ook een belangrijke functie voor de ontsluiting van Goes-oost. Bij de ver keerslichteninstallatie op de kruising van de Oranjeweg met de Patijnweg is voor een voorziening gezorgd, die nieuw is voor ons land. Op de installa tie is infra-rood-apparatuur geplaatst, die voortdurend metingen verricht op de oversteekplaatsen voor fietsers en voetgangers. Zolang zich hier iemand op bevindt blijft het licht voor overstekende fietsers en voetgangers op groen staan, waardoor voor extra veilig heid wordt gezorgd. PVDA KADERBLAD HEKELT FOLDER NIEUW BLAD 'NIEUW ZEELAND' VLISSINGEN "De Baanbreker' het kaderblad van het PvdA, gewest Zee land, bevat in het nieuwste nummer felle.kritiek op de makers van het in december te verschijnen en als 'links' geafficheerde nieuwe tijdschrift 'Nieuw Zeeland'. Volgens De Baan breker zet de redactie van Nieuw Zeeland arbeiders neer als „kreupele conservatie velingen". Aanleiding tot de kritiek is de folder die Nieuw Zeeland uitdeelde op de afgelopen 1 mei-manifestaties in de provincie. Op de voorpagina van de folder staat een foto waarop een oude re man een vrouw die op een ladder staat m de kuiten knijpt De bijgaan de tekst 'Van de baan!' hoort bij een verzonnen verhaal waarin melding wordt gemaakt van een Zeeuws initia tief om vrouwen een 'oprotpremie' te geven als zij hun baan opgeven Als inleiding wordt volgens De Baanbre ker echter de spot gedreven met ar beiders. als zouden deze het initiatief toejuichen. Alle vrouwen ontslaan van wie de man al een inkomen heeft aldus de fictieve bankwerker Joziasse uit Zierikzee In het verzonnen ver haal Het idee voor zo'n verhaal in een reclamefolder is natuurlijk leuk Maar als de redactie arbeiders wil neerzetten als kreupele conservatie- velingen slaat men de plank volledig mis Links zijn betekent kiezen voor zwakkeren en dan zet je zeker arbei ders die bedreigd worden met te schande als rechts", vindt De Baan breker Volgens de genoemde folder van het nieuwe tijdschrift geeft Nieuw Zee land ruime aandacht aan en voelt het zich kritisch erbonden met „mensen en groepen die in hun mondigheid en mogelijkheden worden belemmerd en aan de factoren die dat veroorza ken. het gaat dan vooral om de ongelijke verdeling van kennis, macht en inkomen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21