Studie herplaatsen topje Middelburgse torenflats Waterschappen betreuren besluit van GS over overlegcommissie Nieuw controleschip rijkswaterstaat Intercultureel project op Terneuzense school PZC/ provincie 15 Tsjechisch koor treedt op in Goes AANTAL LOCATIES MORGEN AAN DE ORDE NIEUW PLEIDOOI VOOR VAST OVERLEGKADER XNSDAG 21 JUNI 1983 li f lil apnncipe komen de volgende plaat- in j jen in aanmerking: Üsi Het voor hoogbouw bestemde terrein Ros jj oe hoek van de Vnjlandstraat en S3 jeRoozenburglaan. het plan Reijers- ove, het terrein lussen het plan N® Reijershove en de Statenlaan (voor ga ialige kwekerij Van de Putte) en het om voor garageboxen bestemde terrein 5 ij jan de J G. Schorerstraat, Deze loka- s'Ku yes worden besproken tijdens de ver- lli pdering van de commissie ruimtelij- SE te ordening, die morgenavond (woensdag) om half acht bijeen komt 3 het stadhuis van Middelburg. £2 Over de hoek Vrijlandstraat-Roozen- xjj Hglaan meldt het rapport dat dit Lk lerrem in principe bestemd is voor N Mogbouw Overeenkomstig het be- sa temmingsplan moet aan de kant van 12! «Overloper een speelterrein van een 55salve hectare worden aangelegd, dat -,ordt omringd door afschermend groen. Langs de Roozenburglaan en üji de Buitenhovelaan is een hoogte van \Pn dnelagen gewenst. Langs de Vrijland- L05 straat, tegenover het winkelcentrum, Ui a een hoogte van vier lagen uit stede- W bouwkundig opzicht ook aanvaard- ll^ baar zo is in het rapport te lezen, langezien het bestemmingsplan zelfs uogbouw tot zes lagen toestaat, 'is je sprake van een aanzienlijke ver ia" sging'. aldus de opstellers Van de 236 10! t verplaatsen flatwoningen kunnen shier ongeveer 80 worden geplaatst. rlE Dt dienst gemeentewerken merkt lerbij op dat 'door de nabijheid van sn winkelcentrum en een bushalte R leze plaats zich goed leent voor een it Bgenoemd 'cluster-project'. Hierbij ,'b wordt een aantal verspreid in het 185 implex liggende woningen voorzien 'RB -,jn waarschuwingssystemen, die op :un beurt weer worden verbonden aei een centrale verozrgingseenheid. iierdoor is het mogelijk invaliden en gj&ndervaliden zelfstandig te laten Hfionen. Hel terrein van de voormalige kweke- Van de Putte is inmiddels eigen- geworden van de gemeente I laardoor kan een deel van de flats jngs de Spinhuisweg worden ge duwd. Het rapport spreekt over drie loonlagen. karakter te vermijden soeten het hier korte blokjes eenge- ais Hier zouden honderd woningen Binnen worden neergezet tageveer dertig woningen kunnen torden gebouwd aan de Statenlaan Reijershove. De Torenweg wordt Steen door ruit auto Vrouwenpolder ÏROUWENPOLDER - Onbekenden ibben zondagmiddag een steen ge- joid door het portier van de auto van ie Duitser S. De auto. die stond parkeerd aan de Vroondijk in Vrou- mpolder werd doorzocht. S.. van e de woonplaats bij de politie niet ekend was. mist evenwel niets uit ajn voertuig. De schade bedraagt nkele honderden guldens Zeilplank gestolen fROUWENPOLDER - De Duitser K. M. uit Wuppertal heeft zondag bij dt groep Veere van de rijkspolitie ungifte gedaan van de diefstal van ujn zeilplank. \k Hoewel hij de plank met kettingen Sun zijn auto had bevestigd, zagen «bekenden kans het vaartuig van de -> Kilo te verwijderen, die stond gepar- cterd bij resto Vrouwenpolder aan de Teerse Gatdam Het zeil van de zeil- iank lieten de daders liggen. GOES Zaterdag komt het "Karl's Studentenkoor' uit Praag naar Zeeland. Dit uit jon ge studenten gevormde koor is verbonden aan de in 1348 ge stichte Karl's universiteit in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. Op uitnodiging van het Zeeuws Manner koor zal het koor onder leiding van dirigent prof Jan Kasal een concert in de Grote Kerk in Goes geven. Het koor neemt dit jaar deel aan het Internationaal Koorfestival in Den Haag. dat van 28 juni tot 3 juli duurt Dit bekende festival wordt meestal in Llangollan 'Wales i gehouden en 15 nu bij wijze van uitzondering in Neder land Het koor zal zaterdag eerst een bezoek brengen aan het werkei- land Neeltje Jans in de Ooster- schelde Daarna worden de Tsje chen ontvangen door het Zeeuws Mannenkoor in Goes Het koor is van uitzonderlijke zangkwaliteit. Het werd uitgeno digd voor een bezoek aan Texas naar aanleiding van de grootse zangprestaties op het onlangs gehouden internationale festival voor jeugdkoren in Namen. Het Tsjechische studentenkoor zal s avonds werken uitvoeren van de componisten Eben, Fiser, Martinu. Di Lasso, Monteverdi. Padings, Debussy, Slavicky en anderen: Slotwerk is het motet, nr 3 'Jesu. meine Freude' van Bach Ook het Zeeuws Mannenkoor en organist Rien Balkenende werken mee aan dit concert, dat om 20 00 uur begint. In de Internationale Schakelklas le ren buitenlandse kinderen, die pas in Nederland zijn. de beginselen van de Nederlandse taal en kunnen ze wat wennen aan onze cultuur Het verschil tussen bijvoorbeeld de Turkse en de Nederlandse cultuur is vaak zo groot dat er onbegrip kan ontstaan op een school als 'De Leeuwtjes' Directrice De Buck Echt problemen met de buitenlandse kinderen hebben we hier nooit gehad Onze leerlingen moeten ook niet proberen te discrimi neren. dat houden de docénten tegen. Discriminatie is vaak het gevolg van gebrek aan kennis Onbekend is onbe mind Door een project als 'Onder Anderen' leren kinderen het positieve van een andere cultuur in te zien", voegt docente C. Verstraten daar aan toe 'Onder Anderen' is maandag van start gegaan. Honderdtien kinderen doen er aan mee. Ongeveer vijftien procent van hen is buitenlands en eeri aantal is aflcom- slig uit de Internationale Scha kelklas In groepen van veertien knjgen de kinderen les over taal en tekens, voe ding. muziek en muziekinstrumenten, biologie, tekenen, wonen. Bij 'Taal en tekens' worden de beginselen van het Esperanto bijgebracht en wordt een bandje met onder andere Oud-Grieks, Papiamento en Chinees afgedraaid Het projectonderdeel 'voeding' is hoofdzakelijk gewijd aan de honger in de Derde Wereld en verschillen in voedingsgewoonten. Ook zijn er echte 'doegroepen' zoals volksdansen en muziekinstrumenten maken. Alle kinderen en de twintig begelei dende docenten zijn vol enthousias me. Tijdens 'muziekinstrumenten' werken Turkse. Marokkaanse, Spaanse leerlingen en Nederlandse fanatiek met elkaar samen bij bij voorbeeld het vervaardigen van een soort gitaar. Bij 'Taal en Tekens' vragen de Nederlandse kinderen aan een Turks meisje wat er op het bandje in het Turks te horen is. Staatssecretaris volksgezondheid bezoekt Zeeland MIDDELBURG - Staatssecretaris van volksgezondheid drs J. P. van der Heijden brengt dinsdag 28 juni ccn werkbezoek aan de provincie Zee land. Na ontvangst van de bewinds man in de GS-zaal in de Abdij van Middelburg en begroeting door com missaris van de koningin dr C. Boer- tien, begint daar een twee uur durend werkoverleg. Na afloop daarvan wordt een bezoek gebracht aan het Gasthuis in Middelburg en daarna wordt het verzorgingstehuis Jacob Roggeveen aangedaan, s Middags staat in Goes de officiële opening van de afdeling revalidatie- dagbehandeling van de Stichting Oosterscheldezeiekenhulzen Goes op het programma In de namiddag wordt het ziekenhuis Bethesda-Sint- Joseph in Vlissingen bezocht Vervol gens wordt, naar Zeeuwsch-Vlaande- ren overgestoken waar de staatssecre taris in Oostburg het Antoniuszieken- huis en het verpleeghuis De Stelle nog met een bezoek vereert volgens de ontwerp-begroting '34 volgend jaar 2.106.839 gulden bijdra gen aan de dienst. Zo groot is hel ongedekte tekort. Omgerekend komt dat neer op een bijdrage van 3.55 per vervuilingseenheid. In '83 moe ten de waterschappen ietsje dieper in de huidei tasten: dit jaar wordt hel tekort geraamd 0111 2.135.325 gulden. Hel algemeen bestuur van de dienst behandelt de begroting '84 op maan dag 27 juni De vergadering 111 Temeu- zen begint om kwart over twee 's middags. De ouders worden zoveel mogelijk bij het gebeuren betrokken, maar ook bij de dagelijkse gang van zaken op de school. Directrice De Buck ..Ook de ouders van de buitenlandse kinderen komen vaak even in de school kijken. We willen niet dat informatie van de school via de kinderen loopt. Daarom gaan we bij de mensen thuis op bezoek en organiseren we contact avonden'Tijdens het project 'Onder Anderen' zijn de ouders woensdag middag welkom Gedeputeerde De Voogd opent doorgetrokken Oranjeweg Goes GOES - Gedeputeerde J. D. de Voogd zal zaterdag 25 juni de doorgetrokken Oranjeweg in Goes officieel openen. Dat gebeurt 's morgens om half elf op de kruising van dit nieuwe wegge deelte met de 's-Heer Elsdorpweg. De aanleg van de weg heeft met inbegnp van de verkeerslichteninstal- laties ruim 2.4 miljoen gulden ge kost, waarvan bijna 8.5 ton is bijge dragen door het ministerie van econo mische zaken. Met de doortrekking van Oranjeweg is de noordelijke ringweg voltooid, die bestaat uit de Ringbaan west, de Ringbaan oost en de Oranjeweg De doortrekking is met name van belang voor Kloetinge. in verband met het weren van het doorgaand verkeer uit het dorp Daarnaast vervult de weg ook een belangrijke functie voor de ontsluiting van Goes-oost Bij de ver- keerslichlemnstallatie op de kruising van de Oranjeweg met de Patijnweg is voor een voorziening gezorgd, die nieuw is voor ons land. Op de installa tie is infra-rood-apparatuur geplaatst, die voortdurend metingen verricht op de oversteekplaatsen voor fietsers en voetgangers. Zolang zich hier iemand op bevindt blijft het licht voor overstekende fietsers en voetgangers op groen staan, waardoor voor extra veilig heid wordt gezorgd. PVD A-K ADERBLAD HEKELT FOLDER NIEUW BLAD 'NIEUW ZEELAND' VLISSINGEN 'De Baanbreker' het kaderblad van het PvdA, gewest Zee land, bevat in het nieuwste nummer felle kritiek op de makers van het in december Ie versrhijnen en als 'links' geafficheerde nieuwe tijdschrift 'Nieuw Zeeland'. Volgens De Baan breker zet de redactie van Nieuw Zeeland arbeiders neer als „kreupele conservatievelingen". Aanleiding tot de kritiek is de folder die Nieuw Zeeland uitdeelde op de afgelopen 1 mei-manifestaties in de provincie. Op de voorpagina van de folder staat een foto waarop een oude re man een vrouw die op een ladder staat in de kuiten knijpt De bijgaan de tekst 'Van de baar.1' hoort bij een verzonnen verhaal waarin melding wordt gemaakt van een Zeeuws initia tief om vrouwen een 'oprotpremie' te geven als zij hun baan opgeven Als inleiding wordt volgens De Baanbre ker echter de spot gedreven met ar beiders. als zouden deze hel initiatief toejuichen. Alle vrouwen ontslaan van wie de man al een inkomen heeft, aldus de fictieve bankwerker Joziasse uit Zierikzec 111 het verzonnen ver haal. ..Het idee voor zo n verhaal in een reclamefolder is natuurlijk leuk Maar als de redactie arbeiders wil neerzetten als kreupele conservatie velingen slaat men de plank volledig mis Links zijn betekent kiezen voor zwakkeren en dan zet je zeker arbei ders die bedreigd worden met te schande als rechts vindt De Baan breker. Volgens dc genoemde folder van het nieuwe tijdschrift geeft Nieuw Zee land ruime aandacht aan en voelt het zich kritisch verbonden met „mensen en groepen die in hun mondigheid en mogelijkheden worden belemmerd en aan de factoren die dat veroorza ken. het gaat dan vooral om de ongelijke verdeling van kennis, macht en inkomen" MIDDELBURG - De Middelburgse dienst gemeentewerken heeft een rapport opgesteld over de plaatsen waar woningen kunnen worden gebouwd die zijn vervaardigd uit materiaal van de eventueel te 'onthoofden' hoogbouwflats in de Middelburgse Magistraatwijk. Uit deze iterialen worden, zoals gemeld, flats van twee en drie woonlagen gebouwd. verlengd, zodat het verkeer met be stemming Oost-Souburg niet langer over de Statenlaan hoeft te rijden. Door de hierdoor afgenomen geluid soverlast is het verantwoord aan de Statenlaan te bouwen Omdat deze nieuwe bebouwing de overgang vormt van het vrijwel open landschap tussen de Oude Vlissingseweg en de spoor baan. mogen de flats niet hoog wor den (maximaal twee bouwlagen) en moet er veel groen worden aange plant. Het terrein aan de J G Schorerstraat was aanvankelijk bedoeld voor het bouwen van garageboxen Dat is ech ter nog niet gerealiseerd. Als de hoog bouw wordt afgetopt, is er minder behoefte aan parkeerruimte Daarom kunnen op het autoboxenterrein wo ningen worden gebouwd Hier is plaats voor maximaal 50 woningen. Hoewel de dienst gemeentewerken deze gedetailleerde plannen voor de herplaatsing van flatwoningen heeft opgesteld, is het nog lang niet zeker dal het ambitieuze plan ook daad werkelijk kan worden uitgevoerd. Alles staat of valt met de financiële haalbaarheid van het project, dat. zoals gemeld, is uitgedacht door de Woningbouw vereniging Middelburg. De huidige hoogbouwflats in de Magi straatwijk genieten een zodanig slech te reputatie, dat de flatwoningen nog nauwelijks kunnen worden verhuurd Door de hierdoor ontstane leegstand heeft de woningbouwvereniging al veel verlies geleden Om aan deze verliezen een eind te maken heeft de woningbouwvereniging het plan op gevat om zeven van de huidige elf woonlagen te verwijderen en ze elders, in gedeelten, weer op te bouwen. Sandra Hamelink en Taufig's Lemaire aan hei werk bij Muziekinstrumenten 'MEER BEGRIP KWEKEN BIJ LEERLINGEN' TERNEUZEN - Hel dagelijks bestuur van de Technologische Dienst van de Zeeuwse Waterschappen betreurt het besluit van gedeputeerde staten om niet mee te werken aan hel instellen van een speciale 'overlegcommissie waterkwaliteit'. De Zeeuwse water schappen werken momenteel aan hun waterkwaliteitsbeheersplannen, terwijl de provincie een waterkwali teitsplan in de maak heeft. Het dagelijks bestuur van de Techno logische Dienst !n de begrotingsbrief: Het is onzes inziens wenselijk dat de waterkwaliteitsbeheersplannen en het waterkwaliteitsplan van de pro vincie In een nauwe samenhang en zoveel mogelijk gelijktijdig worden voorbereid Helaas treden hierbij soms problemen op, die voornamelijk betrekking hebben op de reikwijdte van het waterkwaliteitsplan" Daarom pleitte de Technologische Dienst in het recente verleden al voor een 'vast bestuurlijk overlegkader' dat moeilijkheden uit de weg zou kunnen ruimen. .Onmisbaar vindt het dagelijks bestuur nog steeds. maar gedeputeerde staten voelden er niets voor. Zij dachten meer in de richting van ad hoe bestuurlijk over leg. indien de noodzaak daartoe zich voldoet". En daar moet de Technolo gische Dienst het mee doen. Het dagelijks bestuur is trouwens ook niet bijster gelukkig met de beslissing van gs geen bijdrage te verstrekken in de kosten, verbonden aan de mede werking van dc waterschappen en de Technologische Dienst aan de plan vorming voor het waterbeheer In de begrotingsbrief spreekt het db de verwachting uit dat het personeels bestand van de dienst moet worden uitgebreid. Vooral de 'top van de dienst is te zwaar belast, zo is geble ken Het db Er zijn op dit moment te wéinig mogelijkheden aanwezig voor een optimaal functioneren van de interne organisatie van de dienst, voor het optimaal gestalte geven aan de relatie waterschappen technologi sche dienst, alsmede voor het vol doende benutten van de externe con tacten De Zeeuwse waterschappen moet. De siwuatie in de J. W. Thibautstraat zoals die nu is en zoals ze er na de 'onthoofding' zal uilzien. De nieuwe 'Ame' in de Vlissingse Binnenhaven VLISSINGEN - Rijkswaterstaat heeft een nieuw schip in gebruik genomen voor de Westerschelde en het zeege bied voor Zeeland. Het is de Ame, die het gelijknamige vaartuig vervangt, dat in december vorig jaar naai de directie Noord-Brabant van rijkswa terstaat is gegaan. Volgens rijkswa terstaat hebben olieverontreinigin gen in het verleden steeds duidelij ker de behoefte aangetoond aan een schip, met een grotere snelheid dan de andere vaartuigen, die maximaal twintig kilometer per uur halen. De Arne heeft een maximum snelheid van 38 kilometer per uur. De 'Arne' is gebouwd bij de scheeps werf Van Mill in Hardmxveld -Gies- sendam en werd begin deze maand opgeleverd. Het schip is geheel van aluminium en 13.5 meter lang Het bezit twee Mercedes-motoren van elk 268 pk en twee schroeven tfet vaar tuig is uitgerust met moderne com municatiemiddelen. zoals marifoon en mobilifoon, maar ook met radar, plaatsbepalingsapparatuur en naar verwachting binnenkort ook met so nar. die nog moet worden aange bracht Het schip is met name in dienst genomen voor een goed beheer van de Westerschelde als vaarweg, zoals rijkswaterstaat het uitdrukt en wordt verder gebruikt voor de contro le van de waterkwaliteit en als com municatieschip bij acties. Het wordt ingezet voor de controle op de nale ving van de vergunningsvoorwaar den. voor het opsporen van obstakels, zoals gezonken vaartuigen, controle van schade bij aanvaringen en bij calamiteiten zoals olieverontreini- ging De bemanning van de Arne' bestaat uit twee personen, schipper M, P de Kam en machinist G D Murre, Het schip is maandag al ingezet voor de controle van het baggerwerk in de Vlissingse Koopmanshaven In Vlis singen zijn verder de D G, Harmsen, Dullaert en Hedinzee van rijkswater- staat gestationeerd TERNEUZEN Tot tien lellen in het Esperanto, Russisch of Turks? Sinds gisteren draaien de leerlingen van de Terneuzense scholengemeenschap voor lager beroepsonderwijs 'De Leeuwtjes' daar hun hand niet meer voor om. I11 het kader van het inter culturele project 'Onder Anderen' wordt tweede klassers iets bijge bracht over onder meer de taal en de voedingsgewoonten van hun buiten landse klasgenootjes. „We willen onze leerlingen voorberei den op een multiculturele samenle vingzegt directrice D de Buck over het drie dagen durende project. .Vo rig jaar zijn we gestart met de Interna tionale Schakelklas. We werder. toen geconfronteerd met de problematiek rond de buitenlandse kinderen Daar om zijn we gestart met dit project".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15