ES •reigende crisis EG oorlopig afgewend Paus pleit opnieuw voor vrijheid Polen kleintjes Post van Nijpels onderschept KKOORD OVER BRITSE EIS Veer zoekactie aar vermiste eesurfer Challenger lanceert met succes twee satellieten OPGEROEPEN TOT SOLIDARITEIT de PZC vandaag Spookschip met Russische munitie Zonnig Droog en zonnig, maar ook af en toe 'wolkenvelden Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, maar aan de iust enkele graden lager Matige noordelijke wind. aan de kust nu en dan krachtig. BERGEN OP ZOOM iGPDi Een links-radicale beweging heeft volgens de liberale leider Ed Nijpels post van hem onderschept. Een deel hiervan is afgedrukt in een pamflet dat Nijpels eind vorige week onder ogen kreeg. De VVD'er zegt zaterdagavond aangifte te hebben gedaan bij de gemeentepolitie in zijn woonplaats Bergen op Zoom. Het gaat om de afschrijving van een cheque die Nijpels in een winkel in Den Haag had uitgeschreven, een niet belangrijke brief van Rabbani, de consul van Koeweit, en een bankafschrift. Ook dat laatste was geen probleem. want Ed Nijpels liet zondagmiddag in Bergen op Zoom weten dal het juist om een afschrift ging waarop hij in het rood stond. Nijpels „Eerder hebben andere bekende Nederlanders hetzelfde lot ondergaan. De beioeging wil post van deze mensen openbaar maken Tot op heden is er bij mijn weten nooit aangifte van gedaan bij de politie. Ik vind dal echter wel noodzakelijk". Het is Nijpels niet bekend om welke links-radicale bewe ging het gaat Daarover geeft het pamflet geen duidelijk heid. Van onze correspondent iTUTTGART De regeringsleiders uit de tien EG-landen hebben op hun ifgelopen driedaagse topconferentie in Stuttgart een dreigende crisis in de luropese Gemeenschap voorlopig afgewend. „Een uiteenspatting van de hele H aak is voorkomen", zei premier Lubbers zondag na afloop. lont ging uit het kruitvat toen de zou verklaren tot uitbreiding van de ximaal 1 procent van wat de lidstaten jeringsleiders na langdurig en eigen EG-financiën op langere ter- nationaal aan btw ontvangen, en met neizaam overleg zaterdagnacht een mijn, „Brussel" krijgt momenteel ma- de uitgaven is nu dat maximum be toord bereikten over het nijpende itse begrotingsprobleem, en vervol- - ook over de globale richting n een oplossing gezocht moet ;n voor de grote financiële pro- 3nen van de Gemeenschap. p larbij gaat het om de beheersing '°r r.met name de landbouwuitgaven, betere kostenbewaking, toekom- _e verruiming van de eigen finan te middelen voor de EG ten behoe- nieuw beleid en voor de toetre- -? van Spanje en Portugal, en een ter verdeling van de EG- itingslasten over de lidstaten, an ministers van buitenlandse zaken, 1[ ancien en landbouw zullen een se- speeiale vergaderingen houden om luitvorming over de toekomstige lanciele structuur van de Gemeen- ip op de volgende Europese top- Eferentie, 5 en 6 december in Athe- mogelijk te maken. enier Lubbers waarschuwde zon- i'r echter al dat dit. gezien de grote 11 alngsverschillen. ..nog buitenge- enmoeilijk zal worden". Hij toonde h ook „bezorgd" over het grote •schil in de onderliggende filoso- i waaruit de lidstaten Europa )0|tnaderen. aondanks hebben de regeringslei- rs in Stuttgart hun Europese ge elheid nog eens extra benadrukt in t plechtig ondertekende „verkla- 3 over de Europese Unie" Het naar een werkelijke Europese tegratie en een overigens zeer be itelden uitbreiding van de bevoegd- Kien van het Europese Parlement lian daarin centraal. doorbraak doorbraak op de topconferentie «am zaterdagnacht, toen de rege- gsleiders het erover eens werden Groot-Rrittannié over 1983 1,9 djard gulden terug krijgt van zijn potc aandeel in de EG-begroting. gaat hierbij om het netto- deel, dat zo groot is doordat Lon- te weinig van het Europese bc- M profiteert. De terugbetaling el door de andere EG-landen op tl worden gelegd, en dat kost tderland 160 miljoen gulden extra. [nvankelijk eiste premier Thatcher miljard en zij voorspelde daarover n verschrikkelijke strijd", maar hiel dus mee. Zij aanvaardde zelfs dwingende eis van de andere lan- ®dat Groot-Brittannië, in ruil voor 1,9 miljard, zich in principe bereid De gemoederen waren danig ver hit na de amateurronde van Oud- Vossemeer. Supporters van de eer ste twee. Toon van der Steen en Come Heeren, kregen het met el kaar aan de slok, omdat Heeren zijn ongenoegen uitte over de uit slag die de jury bekendmaakte. (PAGINA 13) Zoetemelk Joop Zoetemelk is dê kanshebber voor de eindzege in de Tour de France nu Barnard Hinault we gens een knieblessure af heeft moe ten zeggen, vinden Peter Winnen ieen dag leider in de Ronde van Zwitserlandi en Johan van der Velde Een favorietenrol overi gens, waarmee Zoetemelk niet ge lukkig is. (PAGINA 9) Surfen Ongemotiveerd Dat teas de 23- jarige Zeeuwse topzwemmer Rob Geervliet uit Middelburg dit week einde tijdens de provinciale kam pioenschappen in het Inkelbad in Kruiningen. „Ik was liever gaan surfen", zei Geervliet. (PAGINA 14) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11, 13 en 14. OTTERDAM (ANP) Twee red- ingboten uit Hock van Holland en Wlendam, een vaartuig van dc ba rdienst en een vliegtuig van de '«politie hebben zondagmiddag *ele uren gezocht naar een op zee c hoogte van de Maasvlakte ver Wf surfer. reikt De Gemeenschap heeft de ko mende jaren gewoon meer geld nodig om het bestaande beleid, het gewen ste nieuwe beleid, met name voor de bestrijding van de werkloosheid on der de jongeren, en de kosten van de uitbreiding met Spanje en Portugal te financieren. Overigens heeft maar het Europese Parlement het laatste woord over de EG-begroting. en ook dat kan nog heel wat problemen opleveren. De tien regeringsleiders hebben door al het gekrakeel over de financiële problemen weinig tijd overgehouden om zich met andere belangrijke za ken. zoals bijvoorbeeld de werkloos heid, bezig te houden In elk geval zijn de EG-lidstaten van plan het Gemeenschappelijke Sociale Fonds zoveel mogelijk voor de bestrij ding van de werkloosheid onder de jongeren te gaan gebruiken. Overi gens eist Nederland ook een groter aandeel van die middelen op Tot nu. toe gaat veel geld naar de armste gebieden in Europa, maar premier Lubbers benadrukte dat Ne derland een van de landen is met de hoogste werkloosheid, en, zo zei hij, een jonge werkloze in Nederland is even belangrijk als een jonge werklo ze in Italië. De Europese Commissie zal voorstellen moeten uitwerken om hier wat aan te verhelpen. CAPE CANAVERAL - Het Ameri kaanse ruimteveer Challenger is zaterdag precies volgens schema om 13 33 uur Nederlandse tijd ge lanceerd vanaf Cape Canaveral. Aan boord is de eerste Amerikaanse vrouwelijke astronout Sally Ride. Verder zijn aan boord gezagvoer der Robert Crippen, tweede piloot Frederick Hauck. John Fabian en Norman Thagard De Challenger blijfl in de ruimte tot vrijdag Zater dag werd als eerste commerciële opdracht voor het ruimteveer een verbindingssatelhet voor Canada, met de eskimo-naam Anik Kleine Broen in een baan om de aarde gebracht. Zondag werd de Indone sische communicatiesatelliet Papa- pa-b in een baan om de aarde gebracht. Beide lanceringen verlie pen zonder problemen. Foto: met de aarde als achtergrond wordt vanuit de Challenger de Ca nadese verbindingssatelliet Anik gelanceerd. STUTTGART - Premier Margaret Thatcher van Engelang kreeg zondag in Stuttgart tijdens de Europese topconferentie de slotovereenkomst ter onderte kening voorgelegd. Naast haar de Engelse minister van buitenlandse zaken Howe en geheel rechts premier Lubbers. Opgewonden Vice-premier van Israël overleden JERUZALEM AFP) De Israëlische vice-premier, Simcha Ehrlich (67), is zondagavond aan de gevolgen van een hersenbloeding in een ziekenhuis in Jeruzalem overleden. Ehrlich had dinsdag een hersenbloe ding gehad en lag sindsdien in een coma Begin dit jaar had hij een open hartoperatie in de Verenigde Staten ondergaan. Hij was leider van de liberale partij die deel uitmaakt van de Likoed-regering van premier Me- nachem Begin en die in het 120 leden tellende parlement achttien zetels heeft. Ehrlich gold als de grondlegger van het economisch liberalisme in de regering-Begin. CZESTOCHOWA i AFP RTR DPA UPI ANP» - Ook tijdens het godsdienstige hoogtepunt van zijn tweede bezoek aan Polen heeft Johannes Paulus II gepleit voor het recht van Polen op vrijheid en soevereiniteit. Voor een onafzienbare menigte de schattingen lopen uiteen van een miljoen tot anderhalf miljoen verklaarde de paus tijdens de mis op de Jasna Gora. de 'lichtende berg', waar de ikoon van de Zwarte Madonna wordt bewaard, dat de vrijheid tot het erfdeel van dc mensen behoort. Zaterdagochtend had de paus een den begroet die het V-teken maakten, bezoek idat niet op het officiële pro gramma stond i gebracht aan het voormalige ghetto van Warschau en daar gebeden voor de slachtoffers van de tweede wereldoorlog In de middag liet regeringswoordvoer der Jerzv Urban een krachtige waar- Vervolgens ging de paus naar het schuwing horen tegen de demonstra- klooster Niepokalanov waar hij u ties tijdens het bezoek Hij wees op de voor ongeveer 250.000 mensen mogelijke gevolgen daarvan voor de opnieuw de slachtoffers van het nazi regime herdacht. De paus reisde van Niepokalanov naar Czestochowa. waar hem een stormachtig onthaal werd bereid en waar hij 's avonds de eucharistie vierde In de eucharistieviering, die speciaal bestemd was voor de Poolse jeugd, gebruikte de paus voor het eerst tijdens zijn reis het woord 'Soli dariteit Hij riep de jongeren op de betrekkingen tussen kerk en staat. Na een middagdienst. waarin kardi naal Franciszek Macharski. aartsbis schop van Krakow, voorging en waar bij vier Mariabeelden werden ge kroond. had de paus in het klooster van Jasna Gora een bespreking met de ruim 80 daar aanwezige Poolse bisschoppen. Daarbij hield hij een kracht pleidooi voor eenheid, juist in de huidige moeilijke positie van Po len. Aan de vooravond van de komst naar Polen van paus Johannes Paulus II zijn 55 politieke gevangenen vrijgela ten, viel vrijdag op te maken uit gegevens van het persbureau PAP. Walesa De ontmoeting tussen paus Johannes Paulus II en Lech Walesa, waarvoor de autoriteiten vrijdag alsnog toe stemming gaven, had zondagavond nog niet plaatsgehad. Waarnemers verwachten, dat de ont moeting vanavond na terugkeer van lijn van intermenselijke solidariteit de paus uit Poznan of donderdagoch- vast te houden die zich heeft ontwik keld sinds het uitroepen van de staat van beleg in december 1981. tend zal plaatshebben De paus die donderdagmiddag uit Polen vertrekt, heeft de donderdagmorgen gereser- In Niepokalanow en later in Czesto- veerd voor persoonlijke ontmoetïn- chowa werd de paus door tienduizen- gen LONDEN (REUTER AFPl Opstan dige soldaten hebben zondag een po ging tot staatsgreep in Ghana onder nomen waarbij verscheidene doden zijn gevallen. Dit heeft het staats hoofd. kapitein-vlieger Jerry Raw- lings, via Radio-Ghana meegedeeld. In een korte toespraak zei hij dat de poging mislukt was Enkele opstande lingen werden gedood en anderen werden gearresteerd Alle grenzen van het land zullen tot nader order geslo ten blijven CARACAS (ANP Aan boord van ecu schip onder Griekse vlag dat geheel verlaten op de Caraibische zee is ontdekt, bevond zich 400 ton munitie van Sowjetrus- sische fabricage, 'klaarblijkelijk' bestemd voor Nige ria De Venezolaanse vice-admiraal Rafael Bertorelli. bevelhebber van de marine, zei op een persconferentie m i^uiucus aal het schip, de 'Cloud', die was geladen in Joegoslavië 02 dagen op de Noord Atlantische Oceaan op drift was geweest. De Cloud is geregistreerd in de Cypriotische havenstad Limassol. cn rs naar een Venezolaanse marinehaven gesleept De bemanning heeft de Cloud onder nog met opgehelderde omstandigheden verlaten Echtgenote van Bouterse in Nederland DEN HAAG (ANPi - De echt genote van de Surinaamse le gerleider Desi Bouterse is za terdag op Schiphol gearri veerd. Dat is uit goed ingelich te kringen vernomen. Me vrouw Bouterse werd afge haald door leden varfde Suri naamse ambassade Volgens goed ingelichte kringen zal mevrouw Bouterse in Neder land een cursus van enkele weken volgen en daarna te rugkeren naar Paramaribo. De Surinaamse ambassade was niet voor commentaar be reikbaar. Dolman wil elke dinsdag vragenuurtje met de premier (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG De premier moet elke dinsdagmiddag een uur voor de Tweede Kanier vrijhouden. Als de Kamer hem dan iets over de minis terraad van de vrijdag daarvr wil vragen, moet hij in de Tweede Kamer komen om tekst en uitleg te geven. Dat zei Diek Dolman, voorzitter van de Tweede Kamer, zaterdag voor de Vara-radio. Volgens Dolman heeft de oppositie het meeste baat bij een dergelijke regeling en hij heeft daarom aan op positieleider Joop den Uyl gevraagd een plan op te stellen Doet deze dat niet voor het begin van de zomer vakantie. dan zal hij zelf met een voorstel komen, kondigde Dolman Dolman klaagde erover dat de pre mier na de ministerraad wel wekelijks voor de pers verschijnt, maar dat hij niet in de Tweede Kamer komt. Voor de pers worden voorstellen bekendge maakt. die vaak pas na maanden in de Kamer aan de orde komen Een wekelijks uurtje in de Kamer zou ook de oppositie in de gelegenheid stellen met de premier van gedachten te wisselen over de kabinetsbesluiten, aldus Dolman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1