naar Oosterscheldewerken Jaarlijks onderzoek nodig Van bestemmingsplan Slot geen keurslijf maken Vrijspraak fraudezaak Fransman De Jonge 111 Koninklijke penning voor 550-jarig gilde Aardenburg PZC/ provincie Studiebijeenkomsten voor natuur- en woonomgeving Beschermd9 BEDRIJFSECONOMISCH HOOFD DELTADIENST: ZATERDAG 18 JUNI 1983 ZIERIKZEE Het hoofd bedrijfseconomische zaken van rijkswaterstaats Deltadienst, ir drs H. N. J. Smits, vindt dat er jaarlijks voor de Oosterschelde-werken een accountantscontrole en doelmatigheidscontrole moeten komen. De instelling daarvan beschouwt hij min of meer als een vervolg op het onderzoek dat de algemene rekenkamer op verzoek van de tweede kamer naar de financié.Y besluitvorming rond het Oosterschelde-project, heeft verricht. Volgens Smits is een jaarlijkse controle een goede zaak. „Er zal dan best het een en ander boven water komen, maar men kan er zeker ook van leren, met name voor toekomstige, grote projecten", aldus Smits. dat het dit keer lukt ook Er owrdt-al volop aan gewerkt'Het hoofd be drijfseconomische zaken van de Del tadienst maakt duidelijk dat een voortgangsrapportage niet onder di recte verantwoordelijkheid van de Deltadienst valt. De dienst levert de gegevens; het ministerie van verkeer en waterstaat maakt de rapportage en uiteindelijk is minister drs N Smit verantwoordelijk voor de eindversie. Hij tekent erbij aan dat zo n regelma tig terugkerend onderzoek niet steeds door de algemene rekenkamer ver richt zal kunnen worden Die heeft voortgangsrapportage binnen drie a compartimenteringswerken roet in ïer maanden uit te brengen. Voor wat betreft de dertiende voortgangs rapportage heeft de adviesprocedure het al dan niet uitstellen van de daarvoor geen tijd en is daar trouwens via de raad voor de waterstaat over ook niet voor bedoeld In plaats daar van ziet ir drs Smits een taak wegge legd Voor de eigen, interne accoun tantsdienst van het ministerie van verkeer en waterstaat. „Ik wil probe ren dit voor de komende jaren nog rond te krijgen", zegt hij. Het hoofd bedrijfseconomische zaken (die er overigens geen enkele moeite mee heeft dat de algemene rekenkamer een onderzoek instelde) onderstreept dat er over het financiële beleid met betrekking tot de Oosterschelde werken zoveel mogelijk openheid be hoort te zijn In dit verband is ir drs Smits weinig het eten gegooid Smits verzekert dat de veertiende voortgangsrapportage (tot halverwege 1983» in oktober bij de tweede kamer moet kunnen liggen ..We zijn er een beetje van overtuigd Belangrijk VLISSINGEN Op dinsdag 28 en woensdag 29 juni organiseert het provinciaal comité 'Natuur in de ste delijke omgeving Zeeland', een aan tal studiebijeenkomsten over het the ma 'Natuur in de woonomgeving', gelukkig met de trage wijze waarop de Deze studiebijeenkomsten vormen de voortgangsrapportages over het Oos- start van een landelijk project dat terschelde-project verschijnen. Zo is beoogt bewoners en vrijwilligers- thans de dertiende voortgangsrappor- Kr0Cpen te stimuleren bij hun activi- tage, die strekt tot januari 1983. nog teiten te„ aanzien van de natuur in altijd niet verschenen Hij is ervan de cjgen woonomgeving. Het minis- overtuigd dat het moet lukken om een Presentiegeld terie van landbouw en visserij onder steunt het project door het beschik baar stellen van subsidiemogelijkhe den voor plaatselijke initiatieven. Op de studiebijeenkomsten komen de mogelijkheden voor plaatselijke vrij- willigersgroepen, zoals natuurbe- Fietscrossbaan Westdorpe nu vrijwel zeker schermirigsinstanties, bewonerscomi tés e.d.. om aan de slag te gaan in de eigen buurt uitvoering aan de orde. Tevens wordt aandacht besteed aan de rol die gemeenten kunnen spelen bij het bevorderen van de natuur m de woonomgeving. Beide dagen bevatten een middag- en een avondgedeelte. Het programma van de dinsdagmiddag is gericht op medewerkers van de plantsoenen diensten en groenvoorzieningsbedrij- ven. Het avondgedeelte richt zich om commentaar gestuurd vooral op bewonersgroepen, het so- minister van verkeer en w ciaal cultureel werk en het opbouw- Ook ls d' gecontroleerde Instantie Het tweede-kamerlid drs H. Evers- dijk icdal was vorig jaar één van de initiatiefnemers voor het onderzoek door de algemene rekenkamer. De suggestie voor een jaarlijkse controle valt bij hem in goede aarde. „Ik vind het buitengewoon positief dat een functionaris van de Deltadienst zelf met zo'n idee komt. Inderdaad is de rekenkamer niet de meest aangewe zene om de Oosterschelde-werken jaarlijks te onderzoeken. De sugges tie van de interne accountantsdienst is dan ook buitengewoon belang rijk". stelt Eversdijk. Hij beklem toont dal zo'n dienst alleszins aan vaardbaar is als controle-instru ment. „Als de algemene rekenkamer onverhoopt het onderzoek niet had gehouden, dan zou ik zijn teruggeval len op de accountantsdienst van het departement". Het onderzoek van de algemene re kenkamer is overigens nog met afge- ond. Een concept is opgesteld en is de minister van verkeer en waterstaat. Een van de kanonnen top de achtergrond de hervormde kerk). IJZENDIJKE Het Ravelijn te meentewerken betreft het hier laatste overblijfsel van de oude ves- lJzendijke wordt sinds kort opge- scheepsgeschut. tingwerken. de meest geschikte sierd door twee eeuwenoude ka- De leeftijd van de kanonnen wordt plaats is. Het Ravelijn doet op het nonnen. De gemeente heeft het ge- geschat op circa driehonderd jaar. moment dienst als hertenkamp. De affuiten, waarop de kanonnen ge- Men heeft lang nagedacht over de plaatst zijn, zijn vervaardigd door an de Koninklijke Maat- beste plaats voor de kanonnen. Na de dienst gemeentewerken van de iia raadpleging van verschillende des- gemeente Oostburg met hout af- kundigen is men tot de slotsom komstig uit de onlangs gerestau- an ge- gekomen, dat Het Ravelijn, het reerde molen van lJzendijke. schut, via bemiddeling van het gemeentelijk streekmuseum, kregen schappij De Schelde uit Vlissingen. Volgens een medewerker (rijkswaterstaat) in de gelegenheid gesteld opmerkingen te maken. Een woordvoerder van de algemene reken kamer verwacht dat het nog wel enige tijd zal duren voordat het rapport 'hcémküiidiïéMnsenajin oHfcieel verschijnt Volgens hem zal dat nog wel in 1983 het geval zijn. (Zie ook pagina 211 Het is m.i. heel erg typerend voor de (waterimaatschappij waarin wij leven dat juist in een periode dat Gods WESTDORPE Het is vrijwel zeker water overvloedig over Gods akkers dat in de Sasse woonkern Westdorpe spoelt er actie is ondernomen om de een fietscrossbaan wordt aangelegd, 'verwaterde presentiegelden' van de B cn w van Sas van Gent zoeken op commissarissen van de Watermaat moment naar de financiële mid- schappij Zuid West Nederland om delen om de haan te bekostigen. De hoog te stoten Terwijl de gewone beide andere Sasse kernen Philippi- waterdragers meeleven met de boeren ne cn Sas van Gent hebben al een die met het water in handen en ogen fietscrossbaan. naar de hemel staren, omdat zij door Het 1S met name het raadslid M. V een teveel aan regenwater hun inko- Weemaes t Gemeentebelangen Groot men dreigen te verliezen, zijn leiders Sasi die zich de afgelopen maanden lijders druk in de weer om aan het .sterk voor een crossbaantje m West- 'leiding'water een extra duit te verdie- dorpe (zijn woonplaats) heeft ge nen Zij denken waarschijnlijk „Na maakt Hij kwam op het idee. nadat er ons de zondvloed' Ze mogen wel m april in Westdorpe op een terreintje uitkijken; gelet op de weersomstan- een fietscrosswedstnjd was gehouden digheden heb ik me al afgevraagd ol' Wethouder F Rammeloo voelde ook God zich zo kwaad heeft gemaakt op wel voor het plan. al wijst hij er wel op de met hun talenten woekerende com- dat eerst nog naar geld moet worden missarissen dat Hij in al Zijn ondoor- gezocht en in elk geval ook de ouders grondelijkheid tot een nieuwe zond- voor de aanleg van de baan de handen vloed heeft besloten Overal stijgt het de mouwen zullen moeten steken water. Ik heb die gedachte verworpen, - A's dat geld ei is - er is nog een daar ik me niet kan voorstellen dat overschot van de crossbaan in Philip- Hij zoveel boeren de dupe wil laten P'ne - komen we zo snel mogelijk met zijn van enkele commissarissen Hoe- een voorstel naar de raad wel? Er zijn er toch nogal wat. Toch Het crossbaantje wordt aangelegd op mogen we blij zijn dat het met een een terrein aan de Molenstraat De sisser is afgelopen de schade voor de baan wordt aangelegd naar het voor consument valt mee. Het presentie- beeld van die in de andere Sasse geld wordt geen 250 per vergadering kernen In Westdorpe is. -hoewel de doch slechts 180 en is gebaseerd op JeuSd evenals elders fietscrossen veel de honorering die de leden van de vuldig beoefent, nog geen vereniging. provinciale staten vijf jaar geleden al ontvingen. Dat het met een sisser is afgelopen zal wel door 'de nattigheid" komen denk ik. Uit doorgaans welin gelichte kringen is verder bekend ge worden dat alle minimumlijders, die als gevolg van alle kortingen etc. het water zo zachtjesaan tot de lippen is gestegen, bijna niets meer zullen moe ten betalen voor het zo begeerde leidingwater Bovendien mogen zij erop rekenen dat als gevolg van ons beroemde trendsysteem deze vergoe ding omstreeks het jaar 2000 zal zijn terug te vinden in hun inkomen op grond van de Armenwet nieuwe stijl. In de tussenliggende periode kunnen de minimumlijders de extra kosten opvangen uit een door de PZEM (ook een nutsbedrijf1) beschikbaar gesteld bedrag van 100. Op deze manier hoopt men dat er geen nieuwe lont) be-roering zal ontstaan rondom de verhoging van de presentiegelden Leen Jobse Zuiderzeestraat 51 Oost-Souburg Bevrijdingsfeest Ook ik wil graag reageren op het stukje van Inez Groenendijk in de krant van 17 mei. Ik heb het met hartelijke instemming gelezen. Ik woonde op 5 mei 1945 in Amsterdam, was 20 jaar, en herinner mij de honger winter en de voedseldroppings als de dag van gisteren Maar ook herinner ik mij het verdrietige gevoel dat ik met echt blij kon zijn. omdat ik wist dat de mateloze ellende die de oorlog had aangericht nooit meer kon wor den goed gemaakt Toen later de verschrikkingen van o a. Bremen en Nagasaki tot ons doordrongen was er al heel weimg reden tot vreugde meer Wat bleef was deze ene beklemmende vraag: hoe leren wij de vrede0 Hoe worden wij weerbaar tegen het kwaad zonder massavernietiging? Het ant woord op deze vraag is moeilijk; we, moeten er voortdurend over denken en praten, met fantasie en creativiteit. Maar het antwoord is zeker niet; kinderen vrolijk laten rondrijden in tanks: zou het gevolg niet zijn dat ze toch weer gaan denken dat oorlog er nu eenmaal bijhoort. of een soort sportieve prestatie is? Voor mij is bevrijdingsfeest alleen feest als het vredesfeest is En daar komen geen tanks en vliegtuigen aan te pas M Roegholt-van Noord Noordbolwerk 13 Middelburg werk. en een ieder die belangstelling heeft voor het onderwerp, 's Woens dagsmiddags is het programma ge richt op de bestuurders, 's Avonds komen de natuurbeschermingsin stanties bod De bijeenkomsten worden gehouden in de Prins van Oranje te Goes Aan vang middagprogramma's 14 Oü uur. 's avonds 19.30 uur. Iedere bijeen komst. wordt geopend door mr A P de Weerd, inspecteur Natuurbehoud en Openluchtrecreatie in het ressort Zuid-West Aansluitend volgen lezingen en groepsdiscussies waarin diverse as pecten rond het. thema kunnen wor den besproken. Tevens zal de reizende tentoonstelling 'Natuur je buur" opgesteld staan VVD-STATENFRACTIE WIL ADEMRUIMTE BEDRIJVEN IB 'S-HEERENHOEK - De VVD-fractie den. die de bedrijven bij toekomstige maakt, dat Hoechst minder zwaart uit de staten van Zeeland vindt, dat uitbreidingen verwachten. aan de energiekosten, dan een jar fc de bedrijven in het gebied Vlissin- Elenbaas liet weten, dat de WD- geleden het geval is. dat is zoweliü gen-Oost via het bestemmingsplan fractie zich die opmerkingen „zwaar gevolg van de eigen maatregelen.11 Sloe 2 van de gemeente Borsele „niet heeft aangetrokken' „Voorkomen men heeft genomen als van de toeg 0 een keurslijf moeten worden ge- moet worden, dat de planologische moetkomingen van de kant v wrongen". maatregelen zo'n keurslijf worden dat rijk en de PZEM. zo zei hij. De fractie meent, dat daar ook via de men zich nauwelijks meer kan bewe- De heemkundige kring vertegenwoordigers in het dagelijks gen. Total en Hoechst zijn bestaande „We zijn bevestigd in onze opvattü waarschijnlijk gen, dat de industrialisat-e-beslissiD| Heemkundige kring wandelt in Waarde WAARDE De Bevelanden houdt zaterdag 25 juni bestuur van de provincie nauwlettend ondernemingen, een dorpswandeling in Waarde Onder op moet worden toegezien. Fractie- deskundige leiding zal een rondgang voorzitter L A M. Elenbaas zei dat worden gemaakt langs alle interes- vrijdagmiddag in 's Heerenhoek, na- sante plaatsen in het dorp De wande- dat men tijdens bezoeken aan ling begint om 14 uur. Verzamelpunt Hoechst en Total door beide bednj- is de hervormde kerk ven was geattendeerd op moeilijkhe- OFFICIER IN HOGER BEROEP niet meer gesloten zullen worden, gen van de jaren zestig een juifl beleid is geweest. We staan er n« Maar nieuwe bedrijven zullen grote steeds zeer positief tegenover," zeiï moeilijkheden krijgen bij vestiging.vVD-fractievoorzitter. voorzag hij. wijzend op de eisen voor zonering, die aan bedrijven worden gesteld. Die eisen worden - zo vatte A mhulunrpHipnct fractielid J.G. van Zwieten de gevoe- ^II|DUI«II*-CUICI1»1 lens van beide bedrijven samen - zo hoog, „dat je in het Sloe misschien nog wel een fietsfabriek kunt neerzet MIDDELBURG - Dc Fransman F. I). (45) kon vrijdagmiddag het Hofplein in Middelburg als vrij man verlaten nadat de rechtbank hem had vrijge sproken van zijn vermeende aandeel in het vervalsen van facturen, tot de geruchtmakende fruadezaak bij de ondernemingen van Gebroe ders De Jonge heeft geleid. Slechts beroep te gaan. een klein deel van de tenlastgelegde D. die sinds maart in voorarrest had feiten werd bewezen geacht (verzwij- gezeten, was er van beschuldigd een gen eigei\ inkomsten aan de fiscus) en daarvoor werd hij tot-het betalen van boete van 13.500 gulden veroor deeld. Tegen 1). was vorige week 2.5 jaar gevangenisstraf en een boete van 25.000 gulden geeist. Officier van justitie mr W. van Nierop heeft laten weten tegen het vonnis in hoger Bevelanden bijeen GOES Het algemeen bestuur ten. maar dan moetje wel elders laten de ambulancedienst Bevelanden ml moffelen gadert maandag 4 juli. Aan deorii. komen onder meer enkele brieventiic De bedrijfsbezoeken hadden de VVD- het, centraal orgaan tarieven gezonds fractie in de staten „een redelijk ver- heidszorg. de aanschaf van een n trouwen" gegeven in de manier, waar- we ambulance en de aanschaf op zowel Hoechst als Total tegen de hartopwekkingsapparatuur. Meded! milieuproblematiek aankijken, zei de hngen zullen voorts worden gedax »f heer Elenbaas. Hij wees er in dil 0ver de opleiding van personeeil ,K verband op. dat Total bijvoorbeeld een reorganisatie bij de dienst, een complete milieu-effectenrappor- vergadering wordt gehouden in i j? flink aandeel te hebben gehad in het tage heeft opgesteld ten aanzien van commandopost van de Beschenni! vervalsen van facturen, in zijn functie de hydro-cracker Zoals eerder Bevolking in Goes en begint om lif5 als chef-buitendienst van de 'staak gemeld is het de bedoeling, dat met uur poot' van Gebr Dc Jonge De recht- Jee nieuwe activiteit, wat de bouw bank sprak vrijdag echter uit dat niet betreft' volgend jaar wordt begonnen: wettig en overtuigend bewezen wordt zal werk bieden aan 80 mensen en geacht dat D zodanig bi] het verval- bouwperiode van 2 tot 3 jaar sen betrokken was dat hij als dader ™an »erk WOLPHAARTSDIJK kan worden gezien. Evenmin kan hem aerstreepte. dat ae goedkeuring voor wnifanrtiri medeplichtigheid verweten worden, deze hydro-cracker van wezenlijke in- vereniging Wolfaartsd vandaar vrijspraak. vloed IS °P het voortbestaan van Wel bewezen achtte de rechtbank het Total- Voetbaltoernooi vv Wolfaartsdijk OOST-SOUBURG - Het Oost-Souburgse echtpaar Stroo-Joziasse vierde vrijdag onder grote belangstel- linq het 60-jarig huwelijksfeest. Zaal Rehoboth was haast te klein om alle familie en vrienden te bevatten. De echtelieden, die tijdens hun huwelijk altijd op Oost-Souburg woonden, leerden elkaar kennen tij dens het ringrijden in die plaats. Christiaan Stroo was in zijn jonge jaren zeer actief in die sport. Zijn vrouw. Janna Joziasse, is afkomstig uit Ritthem. Het echtpaar heeft vier kinderen gehad waarvan er drie nog in leven zijn. Er zijn zeven kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen De heer Stroo is 38 jaar werk zaam geweest als stoker-machinist op de Vlissingse gasfabriek totdat deze werd opgeheven. Het echtpaar woont in het bejaardencentrum Bachtenpoorte en verzorgt met enige hulp nog altijd het eigen huishou den. Mevrouw Stroo is daarnaast buitenshuis ook erg actief in de vrouwenclub van het Leger des Heils. de Hervormde Vrouwenbond en in een handwerkclub. De heer Stroo hanteert geregeld de biljartkeu in de bejaardensoos. Loco-burgemeester G. J. A. M. Adan en zijn echtgenote kwamen namens het gemeentebestuur van Vlissingen gelukwensen aanbieden Christiaan Stroo en Janna Joziasse leerden elkaar meer dan zestig jaar geleden kennen bij het ringrijden m Oost-Souburg. De voette vereniging Wolfaartsdijk organises i vandaag (zaterdag) het vierde Gra j" Goes Tournooi. Aan dat tourna J t wordt meegedaan door de eersteel feit. dat D. inkomsten genoot die hij Bij Hoechst was men getroffen door tallen van Goes, 's-Heer ArpnrisW» niet had mogen verzwijgen voor de het streven naar grotere diversificatie SVV. Kloetinge'en Wolfaartsdijk.. fiscus. Daarbij ging het onder meer van activiteiten in welk verband de eerste wedstrijden beginnen om 1311111 om een maandelijkse vergoeding van ammoniak-terminal werd genoemd, uur. Tussen de wedstrijden door ai'ff 1800 gulden. Hiervoor werd D. tot het Elenbaas liet weten, dat het bezoek de len de jeugdleden van Wolfaartsdjj betalen van een boete van 13.500 WD-fractie ook had duidelijk ge- strijden om de penaltybokaal. gulden veroordeeld. Tenslotte hief de rechtbank het bevel tot voorlopige mhechtemsstelling op. zodat D. als vrfj man de zaal kon verlaten. Uitspraak in de zaken tegen de overi ge hoofdverdachten (drie gebroeders De J. en enkele firma's) wordt volgen de week donderdag om 12 uur ver wacht. In de zaak D. werd vervroegd uit spraak gedaan vanwege diens invrij- heidsstelllng. Raad Kortgene over dorpsvernieuwing KORTGENE De gemeenteraad van Kortgene moet zich uitspreken over een planningsschema dorpsver nieuwing In het schema staat aange geven in welke volgorde en tijdsduur in de drie kernen. Colijnsplaat, Kats, Kortgene. er nieuwe huizen zullen worden gebouwd. Het gaat daarbij in het bijzonder ook om het opvullen van open gaten in de dorpsbebou wing. Ook de vrijkomende plaatsen als gevolg van de bedrijfsverplaatsing van Verburg Holland bv in Colijns plaat zijn in het schema opgenomen. In totaal gaat het tot 1992 om 73 nieuw te bouwen huizen. Naast de Tonnenbuurt in Colijnsplaat staat voor 1983 de bouw van 5 woningen aan de Dijkstraat en Kerkstraat te Kats op het programma. Het schema komt aan de orde in een openbare vergadering van de raad op donder dag 23 juni, in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. 'Horror-nacht' in filmhuis Goes aan voorzitter fiï Commissaris dr C. Boerden overhandigt dc erepennir, de Rijcke. AARDENBURG Hel Aardenburgse hadden er toen al een rondgang dm boogschuttersgilde 'St. Sebastiaan' Aardenourg op zitten, vergezeld heeft vrijdag bij de viering van het enkele naburige en bevriende scW 550-jarig bestaan de Koninklijke Ere- tersgilden, het muziekgezelschap"1' penning gekregen. Aardenburgsche Fanfaren' en vol De commissaris van de koningin, dr dansgroep 'Avogro' C Boertien. mocht de koninklijke onderscheiding vrijdag overhandigen Iets na zessen werd een groeps» aan gildevoorzitter H de Rijcke. Dat gemaakt bij de Kaaipoort. daa.T uur. Met deze horrornacht sluit het. gebeurde aan het begin van de recep- was er een kerkdienst, en vervolg® filmhuis het seizoen af. Eind septem- tie in het stadhuis. De gildebroeders een receptie in het stadhuis, ber begint het nieuwe Palma-seizoen. GOES --Het filmhuis Palma in Goes houdt zaterdag 25 juni een horror- nacht. Dat is ook vorig jaar gebeurd. Het is de bedoeling van zo n horror nacht een jaarlijks terugkerend en mogelijk uitgebreider evenement te maken. Deze keer worden twee films vertoond: 'De nacht van de heksen' om 21 uur en 'De duivelsregen' om 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 8