Detailhandel: zorgen over effecten bezuinigingen 4 Vakleerkrachten buiten spel in basisonderwijs \NEEKENI Nierstenen vergruisd met schokgolven OMBUIGEN ZONDER LASTENVERLICHTING RAMP Sociaal plan Hoogovens krijgt fiat minister De Vries gaat debat aan met Den Uyl voor NCR V-radio Specialist krijgsmacht komt niet aan werk toe NBLC: Ruim 2000 bant weg bij bibliotheken PTT streeft naar beperking postbussen Geen extra's voor mensen vrij beroep ZATERDAG 18 JUNI 1983 PZC/binnen-buitenland UTRECHT ANP) In de universiteitskliniek in München zijn de afgelopen drie jaar 464 patiënten behandeld met apparatuur die via schokgolven nierstenen vergruist. De resultaten zijn veelbelovend en complicaties zijn niet waargenomen. De belangstelling van de patiënten is al zo groot, dat er wachttijden zijn van veertien maanden A A B Lycklama. A. Nyeholt en U. Jonas van de afdeling urologie van het academisch ziekenhuis in Leiden spreken in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde de verwachting uit, dat de Nederlandse patiënten zeker nog tot 1985 zullen moeten wachten op dergelijke behandelingen in eigen land. In het Münchense ziekenhuis worden de patiënten liggend op een stretcher in een waterbad getakeld. Op de bodem van het bad bevindt zich een elektrode. Door elektrische ontladingen ontstaan schokgolven die door het water en het lichaam worden voortgeleid en geconcentreerd in de steen. Die valt dan door trillingen tot gruis uiteen en kan zo langs natuurlijke weg het lichaam verlaten De apparaten kosten 3 tot 4 miljoen gulden DEN HAAG (GPD/ANP) De organisaties in de detailhandel zijn bezorgd over de gevolgen die de bezuinigingen zullen hebben op de consumptieve bestedingen. Vier van de organisaties hebben het kabinet daarover vrijdag een klaagschrift aangeboden. Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond, de kleinste van de twee verbonden in het midden- en kleinbedrijf, heeft de brief weliswaar niet ondertekend maar deelt wel de zorgen. De brief is geschreven door de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbe- drijf iFGBi, het Koninklijk Neder- lands Ondernemersverbond (de ande- re organisatie voor het midden- en kleinbedrijf), de Nederlandse Vereni ging van Coöperatieve Werkgevers en de Centrale Vereniging voor de Am bulante Handel i waarin vooral de marktkooplieden verenigd zijn). In het klaagschrift zeggen de vier organisaties onder meer dat „een om- buigingsbeleid dat niet wordt gekop peld aan lastenverlichtingen voor on dernemers èn consument rampzalig zal uitwerken voor de detailhandel, de horeca en grote delen van het am bachtelijke bedrijfsleven". De organisaties bestrijden de stelling van minister Ruding van financiën, die van mening is dat het met het teruglopen van de consumptie wel meevalt en dat er dus geen maatrege len nodig zijn om die wat op te vijzelen. Een teruggang in de con sumptie van 2 tot 2.5 procent lijkt op iet eerste gezicht inderdaad te passen jjji de magere jaren die we door moe ten. menen de organisaties. Maar vol- ■Sens hen gaat een groot deel van de DF.N HAAG (ANP) Minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) is akkoord gegaan met het sociaal plan van Hoogovens. Dat betekent dat vijfhonderd wcrlcnc- mers vanaf 57 en een halfjaar tot hun 65ste een aanvulling krijgen op de wwv-uitkering. De minister schrijft dat in een brief die vrijdag is ver- stuurd aan Hoogovens. De minister, die in het algemeen zulke regelingen met meer wil toestaan, is toch akkoord gegaan omdat de toe- stemming voor deze regeling al was gevraagd voordat hij zijn verbod daar- over uitsprak. Dat plaatst het geval Hoogovens in de categorie overgangs- gevallen, meent De Koning. Volgens Bestuurder W. Peperkamp van de Industriebond FNV betekent deze beslissing dat de herstructure- - ring van Hoogovens nu verder kan verlopen zonder gedwongen ontsla- gen. In totaal moeten er nog een dikke - duizend arbeidsplaatsen verdwijnen. DEN HAAG (ANP) CDA-fractie- voorzitter De Vries is bereid binnen kort met PvA-leider Den Uyl te de batteren over de gevolgen van het kabinetsbeleid voor de laagste inko mens. De discussie zal op 7 juli voor de NCRV-radio worden gehouden. Den Uyl had hem daartoe begin deze week uitgedaagd in een open brief bij het verschijnen van een PvdA-bro- chure met de resultaten van de actie .Voor een dubbeltje geboren, voor een kwartje gepakt'. Volgens Den Uyl waren de gegevens van dit onderzoek nog schrijnender dan de PvdA had gevreesd. De Vries zegt in zijn ant- woord aah Den Uyl verbaasd te zijn over diens verzoek Volgens hem is er enkele weken geleden bij de behande ling van de voorjaarsnota in de kamer volop gelegenheid geweest over het I inkomensbeeld van gedachten te wis selen en dient zich daartoe weer een kans aan bij de algemene beschou wingen in oktober. De Vries vindt dat Den Uyl bij de debatten over de voorjaarsnota nauwelijks weerwerk heeft gegeven over de zaken die in de PvdA-brochure aan de orde worden gesteld Overheidspersoneel De leden raad van de Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) (30.000 leden) heeft vrijdag een drin- gend beroep gedaan op minister Riet- kerk van binnenlandse zaken om een meerjarenplan op te stellen voor het - overheidspersoneel De CMHA wil of- fers brengen voor een plan dat drie - hoofdelementen bevat: een arbeids- - voorwaardenbeleid voor minimaal drie jaar; een werkgelegenheidsbeleid en een garantie dat als zo'n plan er I eenmaal ligt, er niet meer eenzijdig -van kan worden afgeweken. consumptie zitten in zaken waar de mensen nauwelijks op bezuinigen kunnen, zoals verwarming, verlich ting. vervoer en medische diensten De echte klappen vallen in de detail handel. waar de achteruitgang gemid deld vijf procent is met uitlopers tot acht procent in bijvoorbeeld de duur zame consumptiegoederen zoals koel kasten, auto's en caravans. In een rapport van het Centraal Bu reau Levensmiddelen (CBL) wordt be rekend dat het aantal zelfstandige kruidenierswinkels de komnde jaren hard achteruit zal gaan. Het grootwinkelbedrijf zal ondanks een verwachte daling in de totale bestedingen aan voedings- en genot middelen. zijn omzet nog met gemid deld 14 tot 18 procent zien stijgen in de jaren tot en met 1986. Dat zal gebeuren via een aantal winkels (filia len) dat nog 200 groter zal zijn dan thans. De zelfstandige levensmiddelenzaken (waaronder het vrijwillig filiaalbedrijf) EDE (GPD) Technische specialis ten in de krijgsmacht moeten meer tijd aan hun eigenlijke werk kunnen besteden en minder aan militaire training. Nu besteden ze slechts een derde van hun werktijd aan onder houd en reparatie van apparatuur. Voorzitter Arie Twigt van de Vereni ging van Militair Technisch Perso neel (VMTB) zei dit vrijdagochtend in zijn jaarrede te Ede. De militaire vaardigheid van het tech nisch personeel zou moeten worden beperkt tot wat strikt noodzakelijk is om te overleven, vindt Twigt. Door het technisch personeel beter te be nutten. zou de inzetbaarheid van de krijgsmacht verbeteren, aldus Twigt De voorzitter van de VMTB, die eer der de moeilijkheden met de Leopard- tanks aan de kaak stelde, maakte melding van „reusachtige problemen bij de luchtmacht die ernstige schade toebrengen aan de operationele inzet baarheid". Twigt noemde een gebrek aan motoren, onderdelen, testappa ratuur en gespecialiseerd personeel. Onderdelen van het ene vliegtuig wor den gebruikt om het andere te repare ren. Daarnaast hekelde de voorzitter van de VMTB de manier waarop de lucht macht het tekort aan vliegers weg werkt. „Daardoor zal eind 1983 een teveel aan piloten aanwezig zijn, zo dat er weer te weinig vliegtuigen zijn om de minimale vliegervaring op te kunnen doen. En zo modderen we maar door bij de Koninklijke Lucht macht". Niet alleen bezuinigingen liggen ten grondslag aan de moeilijkheden, het verzwijgen van de problemen verhin dert oplossingen, zei Twigt. De inzetr baarheid van de F-16 vliegtuigen van de koninklijke luchtmacht is nog niet optimaal, maar de NAVO-normen voor paraatheid by de twee op F-16 overgeschakelde squadrons in Leeu warden worden in de praktijk al wel gehaald. Dat zegt bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant-gene raal C. Baas, in een reactie op de uitspraken van Twigt. zullen hun omzetten bij elkaar me: 20 procent tot een kwart zien teruglopen. Vooral de kleinere winkels zullen het daarbij zwaar te verduren hebben. In aantal zullen die terugvallen van on geveer 5100 nu tot hooguit '2700, wan neer de daling in de bestedingen nog enigszins meevalt, en tot nog geen 1900, wanneer rekening wordt gehou den met een grotere daling Organisaties als het vrijwillige filiaal bedrijf en andere samenwerkingsvor men tussen zelfstandige groothandel en detailhandel zijn dringend aan een verbetering van de doelmatigheid toe. zo wordt opgemerkt. Het rapport constateert een overca paciteit aan levensmiddelenzaken in betrekkelijk kleine kernen. De stuur groep beveelt maatregelen aan die steun geven aan winkeliers die hun zaak willen sluiten. Tevens zouden subsidies moeten worden verstrekt waar investeringen nodig zijn om één, op de omvang van het verzor gingsgebied afgestemde, winkel te stichten ter vervanging van een te veel aan bestaande die elk op zich te klein zijn om de taak van de andere erbij te nemen. Veder-Smit Mevrouw mr E. Ve der-Smit is benoemd tot lid van het bestuur van de Nationale Kruisver eniging. Mevrouw Veder-Smit is van 1962 tot 1978 lid geweest van de Tweede Kamer en van 1978 tot 1981 staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne. Ze is nu lid van de Eerste Kamer. Toen zij staatssecretaris was is het kruiswerk een verstrekking op grond van de algemene wet bijzondere ziek tekosten geworden Mevrouw Veder-Smit wordt maandag als bestuurtslid van de kruisvereni ging geïnstalleerd. i ADVERTENTIE} tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit VALKENBURG In schouwburg 'De ValkeJihorst' in Valkenburg droeg hoofdvlootaalmoezenier A P. van Diemen (l.) vrijdagmiddag zijn taak over aan zijn opvolger, pater J. Af. Janssen. Op de foto wenst hij de nieuwe zielzorger van de Koninklijke Marine ..veel succes". l.'.l'.gJI Uil De radio- en televisieprojji ma's van dit weekeinde vi u op de pagina's 27 en 29, Wwv'er niet langer verplicht tot baan in sociale werkvoorziening rechtigden in de wet werklooshti voorziening (wwv) kunnen in dei komst door de gemeenten niet verplicht worden tot het aanvaart Jé; van een dienstbetrekking in dean dr; le werkvoorziening. De ministerq m ging vrijdag akkoord met een des treffende wijziging van de Volgens vice-premier Van Aard» verdraagt de nu nog in de wwv si ecl de verplichting zich slecht met he; de Tweede Kamer in behandt J* zijnde wetsvoorstel tot wijziging: de wet sociale werkvoorziening m Het voorstel houdt onder meer; wijziging in van de plicht voor meentèbesturen de ïndienstnemi j_ van werknemers in wsw-verbani bevorderen. Ook met de doelstel van de wsw voort werkloze wen mers met een handicap, die kun en willen werken, staat de bepafo de wwv op gespannen voet. aldus I Aardenne De CONCEPT-NOTITIE STAATSSECRETARIS: DEN HAAG (GPDi In het toekom stig basisonderwijs zal geen plaats meer zijn voor onderwijzers die al leen maar muziek, tekenen, gymnas tiek, handenarbeid of handwerken geven. Alle lessen zullen moeten wor den gegeven door onderwijzers die de pedagogische academie (voor het ba sisonderwijs) hebben gevolgd. De la gere en middelbare akten geven dan geen bevoegdheid meer om lessen te verzorgen in het basisonderwijs. Gehandicaptenbeleid Het plan van staatssecretaris Van der Eijden (WVC) om de subsidie voor de elf provinciale overlegorganen gehandi captenbeleid (de provinciale revalida- tiestichtingen) terug te brengen van vier naar twee miljoen gulden maakt gehandicaptenbeleid verder onmoge lijk. Van de 85 werknemers zullen er 56 moeten worden ontslagen en met de overblijvenden is het werk niet meer te doen. De Stichting Centraal Overleg Provinciale Revalidatiestich- tingen heeft dit vrijdag verklaard naar aanleiding van de bezuinigings plannen van de staatssecretaris. Juristen: wet voor steekproeven bij banken nodig LEIDEN (ANP) De steekproeven die minister Ruding bij de banken wil nemen om na te gaan of belas tingplichtigen hun rente op spaarte goeden opgeven, raakt de persoonlij ke levensfeer van de rekeninghouder die niet veilig kan worden gesteld door alleen maar een beleefdheidsaf spraak tussen de minister en de ban ken. Dat vindt het Nederlands Juris ten Comité. Volgens deze organisatie mogen die steekproeven alleen op grond van een wet, die waarborgen bevat voor die persoonlijke levenssfeer, worden op genomen. Het comité meent dat Ru- dings idee pas mag als de weg op de persoonsregistratie van kracht is of indien er een tijdelijke wet tot stand komt, waarbij de persoonlijke levens feer wordt beschermd. Dat schrijft staatssecretaris Van Leij- enhorst (onderwijsi in een concept beleidsnotitie over het vakonderwijs in de basisschool. De staatssecretaris wil van het aparte vakonderwijs af omdat in het basisonderwys voorko men moet worden dat bepaalde on derdelen van het onderwijs aan vier- tot twaalfjarigen geisoleerd worden. Omdat voor de overgangsperiode naar het basisonderwijs werd afge sproken dat geen personeelslid op grond van de invoering van de basis school zijn of haar baan verliest, kun nen de vakleerkrachten die dan in het I lager onderwijs werken gewoon gaan naar de basisschool. Het is de bedoeling dat zij dan voegd verklaard worden om alle sen te geven in het basisondenrf1" Deze automatische uitbreiding vas bevoegdheid gaat ook gelden v; fll' vakleerkrachten die geen werk bi ben. De maatregel heeft voornamelijk! ai' trekking op gymnastiekleraren, geveer 1500 specialisten in dit zullen via deze maatregel „gewon onderwijzer worden. Naar schattii r' zijn er 500 gymnastiekleraren loos. ALS GEVOLG BEZUINIGINGEN DEN HAAG (GPD) Het besluit van minister Brinkman van WVC om op het bibiotheekwerk in 1983 en 1984 in totaal een bedrag van 70 miljoen te bezuinigen, zal ingrijpende gevolgen voor het personeelsbestand en het aantal bibliotheekvestigingen in het land hebben. Het Nederlands Biblioteek- en Lec tuur Centrum (NBLC) in Den Haag. de overkoepelende organisatie voor alle bibliotheken, heeft berekend dat er ten minste 1200 volledige banen verloren zullen gaan. Als wordt uitge gaan van deeltijdbanen, dan betekent het besluit van de bewindsman dat er niet minder dan 2400 mensen op straat komen te staan Officieel heeft het bibliotheekwerk zelf nog niets over de voorgenomen besnoeiingen vernomen. In een don derdag verzonden brief aan de leden van de Vaste Tweede Kamer-commis sie voor welzijn en cultuur wijst het NBLC erop dat het bij navraag bij het ministerie van WVC gehoord heeft dat inderdaad in 1984 55 miljoen op het bibliotheekwerk omgebogen zal wor den en dat deze korting nog eens boven op de bezuiniging van 15 mj jj joen voor dit jaar zal komen. Het NBLC heeft uitgerekend dati yjj totaalbedrag een vermindering de rijksbijdrage voor het openbz bibliotheekwerk van ruim 22 proa betekent, nog afgezien van de ben] nigingen die door de provincie^! gemeenten worden doorgevofl Door deze maatregel zal veel van» sinds de inwerkingtreding 1 Wet op het openbare bibliothedj werk is opgebouwd, volledig wor afgebroken, aldus het NBLC. DEN HAAG (ANP)Via een verhoging van het zogenoemde 'intreegeld' tot 150 gulden wil de PTT bereiken dat het aantal postbussen in Nederland niet sterker groeit dan strikt noodzakelijk is. Mensen die hun postbus niet langer nodig hebben, krijgen die 150 gulden terug als 'uittreegeld'. De regeling gaat op 1 juli in. Mensen die op die datum al een postbus hebben, krijgen bij opzegging van de bus een uittreegeld van 75 gulden. Dit heeft de PTT vrijdag bekendgemaakt. De PTT wijst erop dat het aanleggen van postbussen dikwijls kostbare verbouwingen in postkantoren met zich meebrengt. Daarom wil zij de groei van het aantal bussen beperken. Tot nu toe kwamen er jaarlijks tien- tot vijftienduizend postbushouders bij. Het aantal uitgegeven postbussen bedraagt op dit moment ongeveer 220.000. Tot de ingangsdatum van de nieuwe regeling is de uitgirte van postbussen opgeschort, zo heeft de PTT verder meegedeeld. DEN HAAG (ANP) Vrijdagmorgen is in zijn woonplaats Portugal op 88-jarige leeftijd Nederlands minis ter van buitenlandse zaken tijdens de tweede wereldoorlog en minister van staat mr. Eelco Nieolaas van Kleffens overleden. Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag bevestigd Het stoffelijk overschot van Van Klef fens zal naar Nederland worden over gebracht. Van Kleffens werd 17 november 1894 in Heerenveen geboren. In 1918 pro moveerde hij aan de Leidse teit tot doctor in de rechtsweten schappen op een dissertatie: „De in terna tionaal-rechterlijke betrekkin gen tussen Nederland en Japan van 1605 tot heden" In 1919 en 1920 werkte Van Kleffens bij het secreta riaat van de Volkenbond. 1921 en 1922 bij het secretariaat van de koninklijke Shell in Londen en van 1922 tot 1939 was hij werkzaam bij het ministerie van buitenlandse zaken. In 1939 werd Van Kleffens minister van buitenlandse zaken in het kabi net-De Geer, waarmee hij tijdens de meidagen van 1940 naar Londen eva cueerde. Gedurende de hele tweede wereldoorlog tot 1946 bleef Van Klef fens het departement van buitenland se zaken beheren in de kabinetten Gerbrandy en Schermerhorn-Drees In 1946 werd hij mmister-zonder-por- tefeuille en Nederlandse vertegen woordiger in de Veiligheidsraad en de economische en sociale raad van de Verenigde Naties. Van 1947 tot 1950 was hij ambassadeur in Washington en van 1950 tot 1956 ambassadeur m Lissabon. In 1950 werd hij be tot minister van staat. Van 1956 tot 1958 was van Kleffens Nederlandse vertegenwoordiger bij de NAVO en de |l OEES en van 1958 tot 1967 vertegen woordiger van de hoge autoriteit van de EGKS in Groot-Brittanie. Voorts fungeerde hij in 1954 en 1955 als voorat ter van de algemene vrgade- ring van de Verenigde Naties. Van Kleffens publiceerde in 1980 een eerste deel van een autobiografie 'Belevenissen'. DEN HAAG (ANP) Vrije- roepsbeoefenaren (medische specialisten, advocaten) hoevei niet te rekenen op extra grote toeslagen op de inkomens die zij mogen verdienen als inhaal va» een veronderstelde achterstand in pensioenopbouw. Dat valt op te maken uit een brief van minister De Koning van sociale zaken en werkgele genheid aan de Tweede Kamer Die brief zit bij een rapport over de 'Aankleding normmkomeis vrije beroepen'. Die aankleding houdt in dat naast de norminkomens, die ge baseerd worden op ambtelijke salarissen, een opslag wordt toe gestaan ter compensatie van voorzieningen die de vrije-be roepsbeoefenaren niet hebben en de ambtenaren wel, zoals bij voorbeeld de pensioenen. Tot nu toe is bij de meeste beroepsgroe-, pen een opslagpercentage bere kend van 45 procent van het norminkomen. De werkgroep die het rapport heeft opgesteld, is niet eenstem-; mig over- de opslag die bedoeld is! om de pensioenvoorzieningen- van de vrye-beroepsbeoefenaren op hetzelfde niveau te brengen als die van ambtenaren. De vnje- beroepsbeoefenaren in de werk groep menen dat er een ïnhaal- nodig is gezien de achterstandtn pensioenopbouw die er volgens hen bestaat. De ambtenaren ui de werkgroep vinden dat - net als de minister- niet nodig. Zo Richtlijn cadmium De milieu» msters van de Europese Gemffi schap zijn het donderdagavond j Luxemburg eens geworden over «8 L richtlijn ter beperking van de load V! van cadmium op het oppervlakte» ter Industrieën zullen met ingangt j januari 1986 moeten voldoen aanï door de bewindslieden vastgesteld lozingsnormen. Deze worden in I9S nog verder verscherpt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2