PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toch ontmoeting van de paus met Walesa Lubbers: Engelsen vragen veel te veel Minder overheidsgeld voor de ouderenzorg Hinault niet naar de Tour Kunstvoorwerp PLEIDOOI SOCIALE HER VORMINGEN Autodieven EG-TOP VOOR ZWARE OPGAVE Zonnig 226e jaargang no. 141 Zaterdag 18 juni 1983 tamse bv sinds 1881 jog en zonnig. Middagtemperaluur B B M w V00R HET BETERE dakdekkerswerk Postbus 154 - 4460 AD Goes - telefoon 01106-1740 Te gast bij een monument De vrijwel voltallige mi nisterraad reist van- morgen (zaterdag) af naar £553 Zeeland voor een uitgebreid werkbezoek aan het delta werk van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde Het kabinet is daar, op het werkeiland Neeltje Jans te gast bij de minister van verkeer en waterstaat, mevrouw Neelie Smit-Kroes. Hoewel ten depar- temente de trip van de ministersploeg (inclusief de wederhelften) wordt voorgesteld als een informatief uitje in een zomers weekeinde, is het karak- van dit bezoek natuurlijk heel wat minder vrijblijvend. Al vaker zijn in gesprekken-met-ae-benen-op-tafel fundamenten gestort voor regerings beleid. Daarom Is het nu ook maar het beste ervan uit te gaan dat minister Smit-Kroes met deze uitnodiging aan haar medekabinetsleden duidelijke bedoelingen heeft. Het geldverslin dende Oosterschelde-pijlerdampro- ject is in deze weken opnieuw rijp voor bespreking in het kabinet, nu er be slissingen zullen moeten worden ge- men om de financiering van een ongestoorde voortgang van het werk rond te krijgen. In aantocht is name lijk de 13e voortgangsrapportage over de Oosterscheldewerken aan het par lement. In dat komende overzicht van de stand van zaken zullen - naar het zich laat aanzien - nieuwe financiële tegenvallers van beduidende beteke nis moeten worden weggewerkt Bo vendien heeft minister Smit-Kroes een advies op tafel van de Raad van de Waterstaat, waarin haar ten sterk ste wordt ontraden om de aanleg van de twee compartimenteringsdammen ln het achterste deel van de Ooster schelde (de Philipsdam en de Oester- dam, nodig voor de scheiding tussen zout en zoet water) uit te stellen. En juist dat voornemen had in de eerst komende jaren op het totale karwei voor een lastenverlichting moeten zorgen. Begin dit jaar is in het kabinet afgesproken dat nieuwe tekorten op de Oosterscheldewerken in de toe komst niet meer in hun geheel door het ministerie van verkeer en water staat zullen (en hoeven) worden opge vangen. Tachtig procent zal in reke ning worden gebracht bij andere de partementen. Toen mevrouw Smit- Kroes namelijk herfst 1982 de boedel op verkeer en waterstaat van haar voorganger Zeevalking overnam werd zij op de begroting voor de Ooster scheldewerken geconfronteerd met een 'gat' van 162 miljoen. Het was duidelijk dat het grootste, moeilijkste en vooral duurste project van de Deltawerken in de komende jaren een zo groot beslag op de financiële ruim te van het eerst verantwoordelijke departement zou gaan leggen, dat als gevolg daarvan allerlei andere belan gen in het gedrang zouden komen. Vandaar dat zij onmiddellijk bij haar aantreden de hulp van premier Lub' bers inriep om tot een spreiding van de extra lasten te komen. De uiteinde lijke verdeelsleutel (20-80) van de nieuwe tekorten tussen verkeer en waterstaat en de andere departemen ten ligt geheel in het spoor van de beslissingen, die in de periode 1974-76 zijn genomen, toen het erom ging ingrijpende wijzigingen aan te bren gen in de oorspronkelijke plannen tot afsluiting van de Oosterschelde. De pijlerdam wordt niet gebouwd uit een oogpunt van waterstaatsbelang, maar komt er als gevolg van een politiek compromis tussen hoog getaxeerde waarden als veiligheid tegen de zee en milieubehoud. Het project dat nu in uitvoering is was toen toetssteen voor het beleid van het kabinet-Den Uyl Destijds zijn de financièle risico's er voor genomen; dit en komende jaren vooral moeten de centen ervoor op tafel komen. Het ligt voor de hand dat de minister van verkeer en waterstaat haar collegae eens wil laten zien voor welk nationaal monument in de Oos terschelde ze nu eigenlijk moeten schokken. Zo goed als trouwens het kabinet lijkt te beseffen dat de extra mil jarden voor de Oosterscheldewerken als een negatieve erfenis van nationa le betekenis tussen alle deelhebben den moet worden verdeeld, zo ruim hartig zou het zich ook tegenover Zeeland moeten opstellen. Met het argument 'er gaat al zo veel geld naar de Oosterschelde' is de laatste tijd in Den Haag nogal eens extra bedenke lijk gekeken als Zeeland daar zijn belangen kwam verdedigen. En de minister van verkeer en waterstaat liet zich bij een dergelijke opstelling bepaald niet onbetuigd. Dat was het geval toen de plannen tot aanleg van de Vaste Oeververbinding Wester- schelde werden afgevoerd. Het her haalde zich toen de toekomstige las tenverdeling van de veerdiensten Westersclielde aan de orde was Maar ook tegenover Zeeland is in de jaren 1974-76 met grote stelligheid verze kerd dat de extra uitgaven voor de Oosterscheldewerken dit gewest niet zouden worden toegerekend We her inneren ons nog de opperste veront waardiging van minister Westerterp (voorganger van de huidige bewinds vrouw op verkeer en waterstaati. toen maar iets in die richting werd gesuggereerd Wie weet, - kijkt het kabinet vandaag op zijn bezoek aan de Oosterscheldewerken ook nog even achter de toekomstige pijlerdam die straks dit gebied moet-gaan be schermen vdM i Van onze parlementaire redactiet DEN HAAG— Hel kabinet heeft vrij dag afgesproken met ingang van 1984 te bezuinigen op de uitgaven voor de bejaardenzorg. Dat is noodzakelijk ondanks de vergrijzing der bevol king, die een steeds groter beslag legt op de gemeenschapsuitgaven. Be jaardenoorden moeten ook voor niet- bewoners een functie krijgen. Bouw en vernieuwing van deze instellingen wordt afgeremd en de financiering wordt veranderd, waarvoor de bewo ners moeten bijdragen. Voorstellen voor een ander beleid kwamen van minister Brinkman en staatssecretaris Van der Reijden (WVC) en de staatssecretarissen De Graaf (sociale zaken) en Brokx (volks huisvesting). In de brief die aan de Tweede Kamer is gestuurd wordt ge steld dat het aantal ouderen sterker toeneemt dan in de zogeheten nota Bouwstenen voor een Ouderenbeleid werd berekend Deze nota. waarover de Kamer binnenkort zal praten, ver scheen in april 1982. De nadruk moet worden gelegd op het gebruik van goedkopere voorzienin gen en verbetering van de doelmatig heid daarvan Vooral de voorzienin gen voor ouderen buiten de bejaar denoorden moeten zoveel mogelijk worden ontz.cn en eventueel ver sterkt. Bejaardenoorden dienen meer een „wijkfunctie" te krijgen. Daardoor kan de gezinsverzorging en de wijk verpleging bij zelfstandig wonende ouderen door middel van tijdelijke opname dan wel dag- of nachtverzor ging worden verlicht. Minister Brinkman moet op zijn be groting 1984 voor bejaardenzorg onge veer f200 miljoen bezuinigen, zoals hij vorige week in de Eerste Kamer aan kondigde Daartoe wil hij een bouw- Voorafgaande aan het topgesprek wuiven de Europese leiders en ministers vanaf het balkon van de vergaderplaats in StuttgartVan rechts naar links premier Lubbers, de Britse minister van buitenlandse zaken Geoffrey Howe, de Britse premier Margaret Thatcher, de Westuitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, de eerste minister van Luxemburg Pierre Werner en tenslotte de Griekse minister van buitenlandse zaken lonnis Charalambopoulos plafond instellen en plannen tot ver nieuwing van instellingen opschorten. De financiering van de bejaardenoor den moet per 1984 direct uit de begro ting gebeuren, zodat beheersing van uitgaven mogelijk wordt In de toekomst zullen de bewoners een bijdrage in de financiering moe ten leveren Nu betalen zij direct voor hun verblijf, voor wie dit niet kan treedt de bijstandswet op Ook in het nieuwe stelsel blijft het eigen vermo gen van bewoners van bejaardenoor den betrokken bij de vaststelling van zogenaamde eigen bijdragen. Deze koersverandering mikt; ook op het minder snel opnemen van oude ren in bejaardenoorden Dat houdt in dat een groter deel van de woning voorraad voor bejaarden moet wor den bestemd. In dit kader zal binnen kort het recht op huursubsidie wette lijk worden verankerd. HEERLEN (ANP) Op verden king van jarenlange diefstal van auto's in binnen- en buitenland zijn vrijdag de autohandelaren P. N. (42l uit Brunssum en F. H. (31) uit Geleen ingesloten. Volgens de politie werden de gestolen wagens verhandeld op de automarkt in Utrecht. In het sloopbedrijf van N in Heer len zijn tien dure auto's, waaronder een in West-Duitsland gestolen BMW ter waarde van meer dan een ton. in beslag genomen alsmede auto-onderdelen en de boekhou ding van het autosloopbedrijf van H Het tweetal ging volgens de politie geraffineerd te werk Het kocht nog vrij nieuwe auto's op die na een ongeluk total-loss waren. Daarvan gebruikten zij nog goede onderdelen plus het kenteken en stelden met behulp daarvan wa gens samen die voor het grootste gedeelte uit gestolen auto's beston den. De tien in beslag genomen wagens met een waarde van enkele tonnen waren al door het tweetal zelf 'omgebouwd', aldus de politie De politie vermoedt dat nog heel wat meer van diefstal afkomstige auto's zijn verhandeld Het onder zoek wordt voortgezet, meer aan houdingen worden met uitgesloten geacht. PARIJS Bernard Hinault heelt gisteren besloten niet deel te nemen aan de Ronde van Frankrijk, die vrijdag 1 juli in Fontenay-sous-Bois bij Parijs begint. De viervoudige Tourwinnaar kampt nog steeds met een ontstoken aanhechtingspier aan De somber kijkende Bernard Hinault, eerder deze week gefotografeerd op de onderzoektafel van zijn arts Ar- mand Mègret. zijn rechterknie, dezelfde blessure die hem in 1980 dwong de strijd in de Tour te staken. De mededeling van de 28-jange Hi nault kwam hoewel een dag eerder dan hij afgelopen maandag aankon digde niet als een verrassing. Sinds de Ronde van Spanje, die de Breton op acht mei met een zege afsloot, slaagde hij er niet meer in een wieler wedstrijd uit te rijden. Hij meldde zich af voor de Dauphiné Libére en de Ronde van Zwitserland en vertrok voortijdig uit de Ronde van Luxem burg t"H<^c Hip woHctriiH Ha» hH weten „Als ik last blijf houden van mijn knie en de artsen me adviseren rust te nemen, sla ik de Tour over. Want mijn gezondheid is mij meer waard". Zijn lijfarts Armen Mégret uit Lannion schreef hem begin deze week volledige rust voor om na een dag of vij te bezien hoe het herstel vorderde. 7 11.990,- flUTO V/D VLIET - GOES Verrijn Stuartweg 10 (Industrieter rein Poel 2), tel. 01100-28751. (ADVERTENTIE I MINI METRO De Poolse premier Jaruzelski begroette paus Johannes Paulus met een handdruk bij de officiële receptie gistermiddag in het Belverdere paleis in Warschau Midden op de foto staat de Poolse primaat aartsbisschop Glemp. WARSCHAU (GPD/RTR/UPI/DPA/ANPI Lech Walesa, de vroegere leider van de verboden Poolse onafhankelijke vakbond Solidariteit heeft toestemming van de autoriteiten gekregen I om paus Johannes Paulus II, die een achtdaags bezoek aan Polen brengt, te ontmoeten. Een regionale politiecommandant, generaal Jerzy Andrzejweski, deelde Walesa vrijdag in Gdansk per telefoon mee dat hij met zijn vrouw en kinderen naar Czestochowa kon gaan en dat er een escorte zou meegaan. «Poolse regeringswoordvoerder Jer- Urban bevestigde dat de ontmoe- ing was gearrangeerd, maar zei niet raar en wanneer. De paus is vanaf inavond in Czestochowa voor de :htige viering van het zesde eeuw- ;t van de Zwarte Madonna van Wen in het heiligdom Jasna Gora. Iver de ontmoeting van Walesa en de Van Klejfens Mr E N. van Kleffens. Neder lands minister van buiten landse zaken tijdens de twee de wereldoorlog, is vrijdag morgen in zijn woonplaats in Portugal overleden. PAGINA 5 Tekort Het tekort op de Oosterschel dewerken is inmiddels opgelo pen tot 200 miljoen gulden PAGINA 7 paus is twee dagen in het geheim onderhandeld tussen kerk en staat in Warschau. De ontmoeting is door de regering toegestaan „op grond van humanitai re overwegingen" ingevolge een ver zoek door „onze eminente gast" aldus Jerzy Urban. De Poolse regering heeft herhaalde lijk laten weten geen voorstander te zijn van een ontmoeting tussen de paus en de 'privé-persoon' Walesa. Leden van de politie, die Walesa sinds woensdag 'beschermen' en al zijn gan gen nagaan, zijn door arbeiders van de Lening-werf vrijdagmiddag bij een handgemeen in elkaar geslagen, zo is vernomen in kringen van Solidariteit ter plaatse. Oproep paus Paus Johannes Paulus II heeft vrij dag de leiders in Polen opgeroepen terug te keren naar de hervormings politiek waardoor het vrije vakver bond Solidariteit kon ontstaan. De paus zei te hopen, dat ondanks het feit dat het leven m Polen sinds de 13e december 1981 aan strenge beperkin gen onderhevig is, de beginselen van augustus 1980 (akkoorden van Gdanski alsnog worden gerealiseerd De paus zei dit op een officiële recep tie. die werd bezocht door de Poolse militaire leider generaal Wojchiech Jaruzelski Johannes Paulus II deed ook een oproep om de dialoog in zijn geboorteland te hernieuwen om de sociale vrede te herstellen. Zijn woor den. op de tweede dag van zijn be zoek, kwamen na een grote bijeen komst van ongeveer 20.000 aanhan gers van Solidariteit. De receptie werd gehouden in het Belvederepaleis in Warschau, de offi ciële residentie van president Henryk Jablonski Na de receptie had de paus een geheim onderhoud met Jaruzels ki. in aanwezigheid van de Poolse primaat aartsbisschop Glemp en pre sident Jablonski Dit overleg duurde een uur langer dan de beoogde ander half uur. Volgens politieke waarne mers is het gesprek niet beperkt ge bleven tot protocollaire hoffelijkhe den Er zouden zeer ernstige politieke onderwerpen zijn aangesneden Kuiper De Belgische wielerploeg met o.a, Hennie Kuiper en Adrïe van de Poel gaat definitief naar de tour. PAGINA 15 en 3 5 Binnen- en buitenl.: Financiën, economie Provincie: 7, 8. 9, 10,11 en 13 Sport: 15 Radio en televisie: 27 en 29 Weekendkrant: 7, 19,21, 23 en 25 Tegen het einde van de middag droeg paus Johannes Paulus II voor hon derdduizend mensen in het sportsta dion van Warschau zijn eerste mis op tijdens zijn bezoek aan Polen. Zijn preek bevatte veel religieus-histori sche symboliek maar was thematisch vooral gericht op Polens onophoude lijke strijd voor onafhankelijkheid. In en om het stadion bevonden zich naar schatting ongeveer een miljoen mensen. De masale gebeurtenis had een rustig verloop. Er waren Solida- riteit-spandoeken te zien en velen maakten het V-teken. Na afloop van de mis in het stadion trok een menig te van enige tienduizenden het cen trum van Warschau in, zingend en applaudisserend. Er werden span doeken meegedragen, maar zover be kend greep de politie nergens in. HAARLEM Hel Amsterdamse 'kunstwerk' Fabiola verscheen vrijdag morgen bij het Provinciehuis te Haarlem om in beroep te gaan tegen zijn gekorte uilkering. De uitkering van de kunstenaar is gekort i.v.m. zijn weigering om te solliciteren Fabiola acht zich een levend kunstvoorwerp en wil dan ook op die basis een uitkering krijgen in hel kader van de beeldende kunstregeling QUABEDDEN WATERBEDDEN Nederland maakt bovendien princi pieel bezwaar tegen de benadering. VANDAAG Fabrieksintroductie en demonstratie STUTTGART Het zal niet eenvou dig zijn om op de Europese topconfe rentie de uiteenlopende standpunten der diverse EG-landen op een lijn te krijgen. Dit heeft premier Lubbers vrijdagavond na afloop van de eerste dag van het overleg van de staats- en regeringsleiders der tien landen van de Europese gemeenschap in Stutt gart verklaard. Een akkoord over de enorme financiè le problemen van de gemeenschap en van Engeland is echter wel mogelijk, indien de politieke wil om tot een oplossing te komen aanwezig is. Gaston Thorn, de voorzitter van de Europese commissie, heeft gewaar schuwd dat een mislukking van de topconferentie zal leiden tot een zeer ernstige crisis. Premier Lubbers stond duidelijk af wijzend tegenover dc harde eis van mevrouw Thatcher dat Engeland tweederde van de netto bijdrage aan de gemeenschapsbegroting van dit jaar terug ontvangt: dat kan hele maal niet, dat is veel te veel Dat de voor- en nadelen van lidmaat schap van de gemeenschap kunnen worden berekend door vergelijking van de bijdragen aan de EG-begroting en datgene wat men van de gemeen schap terug ontvangt: dit is slechts het puntje van de ijsberg. Premier Lubbers meende dat toch een prakti sche oplossing voor het Britse pro bleem moet worden gevonden, maar uiteraard op basis van veel lagere bedragen. Op een vraag of Nederland daarbij een bedrag in het hoofd heeft, verklaarde hij dat in elk geval niet meer dan vroeger kan worden gedaan, mogelijk wat minder. Hij doelde hierbij op het feit dat voorgaande jaren Engeland niet meer dan 55 procent van wat het netto betaalde als schadeloosstelling terug ontving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1