Pleidooi voor verdubbelen jonroerend-goedbelasting Veel foute verkeersborden SER: herstel economieën door coördinatie beleid Vervalsing van rijksdaalders Versoepeling verlaging bijdrage aan gemeenten Van Houwelingen: geen aankoop Patriot-raket zonder compensatie VS Het is nu echt bijna afgelopen Nog maar 17 dagen extra korting bij Shell. COMMISSIE: MEER INKOMSTEN GEMEENTEN NCW wil meer kerncentrales Eerbetoon Anton Pieck 'Shell hel; /RIJDAG 17 JUNI 1983 PZC/binnen-buitenland jjlSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie denkt met de inbeslagne- aangehouden Ook werd in West-Duitsland de 38-jarige Duitser H. S. jjinf van een stansmachine en ander materiaal in een metaaldraaierij in de gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht zich met de vervaardiging van de valse inon Stevinstraat in Amsterdam-Oost te hebben voorkomen, dat er op geldstukken te hebben beziggehouden, aldus een politiewoordvoerder, rote schaal valse rijksdaalders en valse 5-markstukken in omloop zouden Volgens de woordvoerder is niet bekend of er al veel valse munten in omloop orden gebracht. zijn gebracht, wel dat de Duitser de gewoonte had betalingen met 'handenvol' jf eigenaar van de metaaldraaienj, de 51-jarige Volendammer K. D., is rijksdaalders te doen. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gemeentelijke onroerend-goedbelasting moet worden verdubbeld. Tegelijkertijd moet ter compensatie van de stijgende lasten het btw-tarief voor gas en M electriciteit terug van 18 naar 4 procent. De provincies moeten meer opcenten op de fr- mototrijtuigenbelasting krijgen, terwijl de overheid tegelijk het bedrag van deze belasting W evenredig verlaagd. Dit schrijft de commissie herziening deze manier geheel worden gecom- n]| (Blastinggebied provincies en ge- penseerd. - 5 meenten (in de wandeling naar de Tenslotte moet volgens de commissie fg voorzitter de commissie-Christiaanse de huursubsidie worden aangepast, R2; jenoemd) in het eindrapport. Dit rap- omdat anders het rijk voor de verho- port is donderdag aan de staatssecre- ging van de lasten zou opdraaien. .g larissen Van Amelsfoort (binnenland- Ook het bedrijfsleven moet voor de de overheid voortaan alleen kijken si zakeni en Koning (financien) aan- verhoging van onroerend-goedbelas- J ifct feboden. ting schadeloos worden gesteld door een verlaging van rijksbelastingen. COITiptsllSClllt' De commissie is er geen voorstander De overheid zal weinig merken van van om de compensatie te geven via operatie, omdat zij de mindere okomsten uit belastingen kunnen verhalen op de algemene fondsen fis: waaruit gemeenten en provincies e geld van het rijf krijgen. De commis- m sie wijst kortingen op de specifieke uitkeringen af, omdat het technisch ;i |e moeilijk zal zijn dit te realiseren. v Alternatieven van provinciale belas- tlng-uitbreiding, die de commissie heeft afgewezen zijn onder meer de pleziervaartuigenbelasting en het loppengeld (een bedrag per inwoner ren de provincie). Voor de uitbreiding van de gemeente- Hje belasting komt volgens de com- 'sca missie slechts de onroerend-goedbe- rop> luting in aanmerking. Opcenten op loon- en inkomstenbelasting en i parkeervoorzieningenbelasting -tic! rijst de commissie af. De opbrengst elk: van de onroerend-goedbelasting d li (0GB) levert de gemeenten nu 2,3 gei Biljard gulden per jaar op. Dit zou 4,5 vi miljard gulden moeten worden. Hfi Aangezien de meeste huishoudens zo- e k iel de onroerend-goedbelasting als de aergiekosten beschouwen als woon- is ten, komt voor deze groep de verla ng van het btw-tarief voor aardgas electriciteit. it levert een gerichte verlichting op jan 1,8 miljard gulden, waarvan onge- b« veer 1,5 miljard gulden ten goede 'tornt aan huishoudens. De lastenver dra raaring gulden voor bewoners zou op iel:-: een verlaging van de tarieven voor loon- en inkomstenbelasting. Na eni ge tijd van voorbereiding zouden de veranderingen op 1 janauri 1988 kun nen ingaan, aldus de commissie. Bij de vaststelling van de OGB moet naar de economische waarde van een pand. meent de commissie, en niet langer ook naar de oppervlakte. Zij pleit voor een uniforme omschrijving van 'economische waarde'. Tenslotte iVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG Voor gemeenten die het meest zullen lijden van de nieuwe verdeelsleutel voor het geld dat van het rijk naar de gemeenten gaat, zullen de financiële gevolgen worden verzacht. Zij zullen er niet meer dan één procent per jaar op achteruit gaan. Als ze na vijftien jaar nog niet op het niveau van de nieuwe regeling zitten, wordt het verschil 'afgekocht'. Minister Ruding (financiën) en de staatssecretarissen Koning (finan ciën) en Van Ameslvoort (binnelandse zaken) schrijven dit aan de tweede kamer. Ze houden vast aan hun plan nen voor een nieuwe verdeelsleutel, die ertoe leidt dat gemeenten en met een geringe bebouwingsdichtheid moeten inleveren, terwijl steden meer zullen krijgen. Voor sommige gemeenten pakt de nieuwe regeling zeer onvoordelig uit. Zo moeten Bloemendaal en Wasse naar ruim een kwart inleveren van wat ze nu krygen. In totaal komen 72 gemeenten voor deze aanvullende regeling in aanmer king. aldus de bewindslieden. De overgangsregeling kost volgend jaar 2,2 miljoen. Dat bedrag loopt op tot 22 miljoen in 1993 en daalt weer tot 5,6 miljoen in 1998. Met de afkoop sommen na vijftien jaar is nog eens 14 miljoen gemoeid. De bewindslieden houden vast aan een invoering van de nieuwe verdeel sleutel in 1984. Als dat niet haalbaar blijkt, willen ze voor volgend jaar de huidige regeling aanpassen, vooruit lopend op de nieuwe normen. meent de commissie dat de huidige vrijstelling voor landbouwgronden moet vervallen. Toeristenbelasting De huidige toeristenbelasting met volgens de commissie worden samen gevoegd met de woonforensenbelas- ting. Daarnaast moet een meer directe band gelegd worden tussen de kosten die een gemeente maakt voor het instandhouden van een toeristische attractie en de heffingen, meent de commissie. Daartoe moet een recrea tiebelasting worden ingevoerd, die betrekking heeft op dagrecreatie. Zij denkt daarbij aan bijvoorbeeld de Keukenhof, de Efteling en de rond vaarten in Amsterdam en Rotter dam. Volgens staatssecretaris Van Amels- voort staat de regering in principe wel achter de voorstellen. ,,De beslissin gen over uitgaven en inkomsten moe ten zoveel mogelijk bij één instantie liggen," aldus de bewindsman. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) wijst de voorstellen van de commissie af. Volgens een eerste reac tie overheersen de nadelen, vooral gezien de huidige economische crisis. ..Of de compenserende vermindering van rijksbelastingen blijvend zal zijn is nog maar de vraag." aldus de VNG. De Consumentenbond ziet in de voor stellen lichtpuntjes, maar staat over het totaal van de voorstellen bepaald niet te juichen. Er schuilen volgens de bond teveel onzekere factoren in en de overheid zal eerst met een garantie moeten komen dat zij de totale belastingdruk niet zal opvoe- CAPE KENNDEY Robert Crippen, commandant van de bemanning van het Amerikaanse ruimteveer Challenger, applaudiseert voor astronaute Sally Ride, bij hun aankomst vanuit Houston iTexas/ op het lanceercomplex van Cape Kennedy in de Amerikaanse staat Florida. Sally Ride zal de eerste Amerikaanse vrouw zijn die aan een ruimtevlucht zal deelnemen. De bemanning van de Challenger, die zaterdag gelanceerd - zal worden, bestaat verder uit John Fabian tevenals Sally Ride belast met wetenschappelijk onderzoek) en piloot Frederick Hauck. VOOR EEN DUURZAAM HERSTEL Kamer wil lagere ïliegtarieven naar Antillen staat erop dat de vliegtarieven van de KLM tussen de Antillen en Neder land worden verlaagd en dat er op nieuw mogelijkheden komen voor chartervluchten. Minister Smit-Kroes van verkeer en iterstaat zal deze kwestie ter sprake engen binnen het kabinet, omdat mogelijkheden daartoe niet in haar portefeuille, maar in die van minister De Koning (die ook koninkrijkszaken beheert) gezocht moeten worden. De Koning ontbrak aan het debat dat de kamer donderdag hierover heeft ge voerd Volgens de KLM is het niet verant woord de tarieven sterk te verlagen. Mevrouw Jabaay (pvda) diende met steun van CDA, WD, D'66 en SGP een motie in waarin heel nadrukkelijk van de regering niet van minister 't-Kroes alleen wordt gevraagd de maatregelen die zowel het ïociale als het toeristische verkeer te>sen Nederland en de Antillen be vorderen. Dalend aantal uitkeringen werkloosheid DEN haag (anp) Het aantal mensen met een ww-, wwv- en rww- aitkering is in de maand april op nieuw gedaald met ruim vierdui- vend. In maart daalde hun aantal met hetzelfde getal. Er stonden in april elfduizend mensen minder als werk loosingeschreven. Dit blijkt uit gege vens van het centraal bureau voor de statistiek. Het aantal ww-uitkeringen daalde in aPril met ruim twaalfduizend. De uit keringen krachtens wwv en rww zijn Eestegen met resp. bijna tweeduizend bijna zesduizend. In april ontvin- gen daardoor ruim 158.000 mensen «n ww-uitkering, 269.000 mensen een ^■v-uitkering en bijna 227.000 rww. In vergelijking met april vorig jaar er resp. 32 en 42 procent meer mensen met een wwv- en rww-uitke- ting- De stijging voor de ww-uitkering *3s aanzienlijk minder: 10 procent. tVan onze redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond heeft in een verklaring afstand genomen van de Brede Maatschappelijke Dis cussie over het enegicbelcid voor de toekomst. Het stelt zich op het stand punt dat uitbreiding van het aangtal kerncentrales gewenst is. De ledenraad van het NCW verklaar de donderdag dat de BMD „naar alle waarschijnlijkheid met kan leiden tot uitkomsten, die voor de uiteindelijke verantwoordelijken, regering en par lement. duidelijk kunnen maken wel ke beslissingen zij moeten nemen". Gesteld wordt dat het nastreven van economische groei een gewettigde zaak is, ook in het kader van te ontwerpen energiebeleid. Belangrijk argument voor uitbreiding van het aantal kerncentrales is de verhoudingsgewijze lage elektrici teitsprijs. Ook moet worden gelet op de concurrentieverhoudingen voor de industrie tegenover het buitenland, aldus het NCW DEN HAAG (ANP) Voor een duur zaam herstel van de wereldeconomie is gezien de verwevenheid van de afzonderlijke economieën, in het OE- SO-gebicd in het bijzonder, coördina tie van beleid op meerdere terreinen noodzakelijk. Die coördinatie is nodig om te komen tot stabiele olieprijzen, beheersbare schulden van ontwikkelingslanden aan njke landen en een gelijklopend beleid in de OESO-landen zelf. Aldus de Commissie Economische Deskun digen (CED) van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) in het donderdag verschenen rapport 'Internationale coördinatie van beleid'. De coördinatie moet zich volgens de SER-economen richten op die terrei nen waar het beleid een gemeen schappelijk doel heeft voor alle lan den, waarbij dus de inspanning van één land weinig telt en alleen geza menlijke actie tot resultaat leidt De CED denkt daarbij aan het verminde ren van de olieafhankelijkhid van de OESO-landen en het oplossen van het schuldenvraagstuk van verschillende Komeet Wetenschappelijke on derzoekers van het Max Planck-insti- tuut voor radio-astonomie in Bonn hebben ammoniak en waterdamp aangetroffen op de onlangs door de Nederlandse kunstmaan IRAS ont dekte komeet Iras-Araki-Alcock. Ammoniak is een uit. waterstof en stikstof bestaand gas, dat als bouw steen geldt voor aminozuren Deze zuren vormen de grondstoffen voor eiwitten en daarmee het leven. ontwikkelingslanden. Voorts moeten maatregelen worden gecoördineerd waarvan het effect, mits gelijktijdig en gelijkgericht gevoerd, groter is dan wanneer het op verschillende tijden door afzonderlijke landen zou worden gevoerd. Als voorbeeld noemt de com missie maatregelen gericht op de vraag. Tenslotte is coördinatie nodig van maatregelen die concurrerend zijn, zodat voordeel van het ene land ten koste van het andere wordt behaald. Dan lokt, volgens de economen,- de actie van het ene land een reactie van het andere uit. met een zichzelf ver sterkende negatieve ontwikkeling als resultaat. De CED noemt in dit ver band wisselkoersverhoudingen, pro tectie en steun aan industrieën. Als rode draad loopt door het rapport dat recessie geen gevolg is van inzak kende consumptie (die zeker wereld wijd op peil blijft: Nederland is hier een bijzonder zwart schaap, aldus de voorzitter van de CED, prof. dr. D. B. J. Schouten), maar dat juist het te kort aan besparingen voor een hoge rentevoet en stagnerende econo mieën zorgt. En onderbesparing is geen basis voor een stimuleringsbe leid. zo meent de hoogleraar. Kamerleden Donderdag zijn twee nieuwe leden van de Tweede Kamer beëdigd. Het zijn de 39-jarige me vrouw J. van Nieuwenhoven (PvdAi en de 50-jarige A. K. W. Paulis iCDA). Zij nemen respectievelijk de plaats in van de onlangs afgetreden kamerle- den Van Thijn (PvdA) en Van Agt (CDA). tVan onze parlementai re redactiei DEN HAAG Als er geen goede compensa tie-afspraken te maken zijn, zal Nederland overwegen om de lucht doelraket Patriot niet te kopen. Staatssecreta ris Van Houwelingen (defensie) verlangt een politieke overeenkomst met de Amerikaanse re gering waarin de com pensatie is geregeld. Hij is redelijk optimitisch over de kans van sla gen. Van Houwelingen zei een en ander donderdag in een gesprek met Tweede-Kamerleden over het zogenaamde twee-richtingverkeer met de Verenigde Sta ten als het om wape naankopen gaat. Alge meen vonden de parle mentariërs dat er te wei nig Amerikaanse tegen orders zijn. Een hardere Nederlandse opstelling zou daarin verbetering moeten brengen. Volgens de staatssecre taris kan de Patriot-be stelling. waarmee een bedrag is gemoeid dat oploopt tot f 1.3 miljard, een doorbraak beteke nen Een compensatie overeenkomst met de Amerikaanse overheid heeft grote voordelen boven afspraken met de fabrikant van het wa pentuig. Over zo'n over eenkomst wordt emd deze maand verder ge praat. In de zomer ver wacht de bewindsman een beslissing. De fabrikant van de Pa triot. Raytheon, wil twee-derde van het or derbedrag volledig com penseren. Van Houwe lingen noemde het pak ket toch „onvoldoende en onaanvaardbaar' Dat zit hem in de gerin ge kwaliteit van de voor gestelde compensatie en in de berekende meer kosten die vele tiental len procenten bedragen. UITLAATGASSEN De EG-iru- nisters van milieuzaken zijn het dón- derdag in Luxemburg eens geworden over een richtlijn ter verdere beper king van vervuilende uitlaatgassen van auto's. Binnen ongeveer twee jaar moet de uitstoot van koolmonoxyde met 23 procent omlaag tot 20 è~30 procent. De constructiekosten van auto's zullen daardoor iets hoger wor den en het gebruik zal waarschijnlijk vijf procent omhoog gaan OVERVEEN Tekenaar An ton Pieck (r) kijkt donderdag in Overveen naar zijn door Kees Verkade (m) vervaar digd bronzen buste, welke een eerbetoon van vrienden, be wonderaars en oud-leerlingen van Pieck. IADVERTENTIE Het wordt nu toch tijd om de korting coupons uit het Shell helpt-boekje in te leveren. Want u heeft nog maar 17dagen de tijd om die 4 cent korting per liter benzine in uw zak te steken. Dus: leg het boekje in uw auto en ge bruik de coupons. Anders gooit u geld weg. Minister voortaan voorzichtiger met weggeven schepen DEN HAAG (ANP) Minister Smit- Kroes (verkeer cn waterstaat) erkent dat zij niet erg elegant heeft gehan deld tegenover de bemanning van vier scheepjes van Rijkswaterstaat. Tijdens haar bezoek aan Indonesië heeft zij de schepen cadeau gedaan. De bemanning wist van niets. De bewindsvrouw beloofde donderdag in de Tweede Kamer dat zij een volgen de keer van tevoren za! overleggen met de betrokken dienstcommissie. „Maar ik wil er geen gewoonte van maken met dit soort cadeaus de we reld af te reizen", zo antwoordde zij op vragen van de PvdA. De bemanning van de vier schepén, „aanzienlijk minder dan 25 man", zal worden ingepast op de resterende schepen van Rijkswaterstaat Er wordt niemand ontslagen en het me ten van de waterkwaliteit zal er ook niet minder op worden, zo verzekerde Smit-Kroes de kamer. Wat de wegge geven schepen waard zijn. wil zij de kamer alleen vertrouwelijk op schrift laten weten. N'eusspray Amerikaanse onder zoekers hebben een neusspray voor ■suline ontwikkeld waardoor het lij- tiers aan suikerziekte in de toekomst hogelijk zal zijn het aantal insuline- injecties te verminderen. Naar het Amerikaanse blad Daily News woens dag meldde, zal het echter nog drie iaar duren voordat de spray op de aarkt komt. ARNHEM—RIJSWIJK (GPD) Op vallend veel verkeersborden in Ne derland zijn opgehangen op een ma nier die volkomen in strijd is met de verkeerswetgeving. Te hoog, te laag, op verkeerde of onoverzichte lijke plaatsen, te veel bij elkaar, te verwarrend. Daarbij komt nog, dat besmeurde, vernielde of met stic kers beplakte en daardoor onleesba re verkeersborden soms maanden op vervanging moeten wachten. Tot die ontdekking is het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen iCBRi in Rijswijk de afgelopen maanden gekomen tijdens het ma ken van een 1500 dia's tellende serie, waarvan er vanaf 1 januari volgend jaar tijdens het rijexamen-nieuwe stijl steeds 70 zullen worden ge bruikt. Het CBR signaleerde de foute plaat sing van de borden, omdat de afbeel ding van zo'n bord op een examendia aanleiding kan zijn tot verwarring. Om die problemen te voorkomen zeult het CBR in een vrachtauto een compleet arsenaal verkeersborden mee achter het fototeam van de Utrechtse stichting. Waar nodig wor den de fout geplaatste borden tijde lijk vervangen. Een CBR-woordvoerder liet donder dagochtend in Velp weten, dat in middels in tientallen gemeenten, waar dia's zijn gemaakt, de foute plaatsingen bij de politie zijn ge- meld. Het maken van de diaserie is overi gens een heel geregel. Alle examensi tuaties moeten zorgvuldig in scène worden gezel met steeds dezelfde auto Daarom is het verkeer in de afgelopen maanden op tal van plaat sen in Nederland wegen, verkeers pleinen. snelwegen, spoorwegover gangen. oversteekplaatsen, kruis punten en trambanen in samenwer king met de politie stilgelegd. Vervoersbedrijven met trammate- rieel verleenden hun medewerking; brandweer, ambulance en politie rukten speciaal voor het CBR uit. Het CBR maakte een en ander don derdagochtend bekend tijdens een persconferentie in Velp. waar de eerste vestigingsplaats van de in totaal 30 nieuwe worden gevestigd. Afinisfer Smit-Kroes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5