van Vliets in de Tour op plaats de tocht Concentratie en reactiesnelheid bij jachtschutters erg belangrijk imbledonstrop McEnroe dreigt Moth-titelstrijd op Grevelingen In voetbal meeste plotselinge doden U AFSTAPPEN IN ZWITSERLAND IVoede in Jelmond over fertrek Votermans Zoetemelk maakt indruk in Midi Libre Kampioenschap atletiek jeugd Computer in 2000 sterkste ZATERDAG OP 'MIDDEN-ZEELAND' NK B-KLAS - fllJDAG 17 JUNI 1983 PZC/sport 21 IDEN John McEnroe is bang dal hij het toernooi van Wimbledon, dat _idag begint, niet tot een goed einde zal kunnen brengen. De als tweede ilaatste Amerikaan heeft al geruime tijd last van een schouderblessure linitisl. die afgelopen zondag in de finale van Queens tegen Jimmy iors is verergerd. ~24-jarige Wimbledonkampioen van 1981 staat onder behandeling van een de Londense specialiste Cynthia Tucker Volgens haar gaat McEnroe ^Tfctits langzaam vooruit. ..Het is het oude verhaal... Je kunt niets iets sneller laten genezen, dan het uit zichzelf wil Het is wel zeker dat John in de problemen zit De Amerikaan, die pas in een laat stadium besloot m te schrijven voor de open Franse kampioenschappen en in de kwartfinales werd verslagen door titelhouder Mats Wilander. heeft al laten weten, dat hij elk ander toernooi zou hebben afgezegd, als het niet Wimbledon betrof. Na een demonstratie-partijtje zei hij: ..Mijn schouder doet behoorlijk pijn Ik heb de laatste dagen geen bal echt kunnen raken en het liefst zou ik een tijdje rust nemen" IEILEN (GPD) Voor de deur van zijn hotel, dat langs het parkoers van de tweede etappe i», eindigde voor Leo van Vliet de Ronde van Zwitserland. De motor van de bezemwagen ad al enige tijd uitnodigend achter zijn rug geronkt, voordat Peter Post hem het teken gaf iithij er beter aan deed te stoppen dan zich verder te martelen. Welgeteld 98 kilometer had ,«o van Vliet geprobeerd of zijn geblesseerde linkerhand de zwaarte van de koers aan kon. lei het negatief uitvallen van die lislag stond meteen zijn Tour de tance-deelname ter discussie. ,,Ik zie ondanks alles niet somber in", prak Leo van Vliet strijdlustig, jaar Peter Post heeft het laatste oord" Peter Post heeft Leo van Vliet, een van zijn belangrijkere steunpunten in de ploeg, gevraagd hem regelmatig op de hoogte te houden van het genezingsproces. „Rond het kam pioenschap van Nederland, als we allebei een goed beeld hebben van de iüfwel de Raleigh-ploegleider blijft situatie, valt de beslissing", aldus :iouden dat behalve Raas. Winnen. Peter Post. die zich aan het eind van ir. der Velde en Lubberding nog de tweede etappe uitermate tevreden «nand definitief is aangewezen i..ze toonde over wat hij aan vorm van p dus allemaal nog kandidaat") zijn renners ziet. jorde Tour-ploeg, zegt Leo van Vliet »k een toezegging te hebben gehad. Met name in de finale werden nogal Post vertelde het me in de Dauphiné. wat aanvallen ondernomen, vooral laar tja, nu is de zaak natuurlijk wel 0ok omdat Jan Raas voor iedereen len iets anders komen te liggen. Zelf het licht op groen zette toen hij zijn leb lk op dit moment nog goede hoop. ploeggenoten liet weten nog niet sterk Adat ik in uitstekende conditie ver- genoeg te zijn voor een massasprint, eer en daardoor als ik terug in waarnaar het ging uitzien. sderland ben gewoon kan trainen. ip probleem hier was het steeds eeten aanzetten in de beklimmin- Daarvoor miste ik de kracht van i linkerhand, die flink is gaan len. Met hulp van een fysiothera- fjt hoop ik er over een weekje vanaf ajn. Als dat lukt zei ik zelf geen mblemen voor de Tour" „Je leert het nog eens", complimen teerde Raas. toen de Westbrabander het tot een zevende plaats had ge bracht Johan van der Velde „Ik dacht: och. laat ik het eens proberen Wie weet wat er nog te verdienen valt. Geld is geld nietwaar Om precies te zijn verdiende Johan van der Velde met die inspanning 350 Zwitserse franc, bijna 500 gulden. De vetste dagprijs ging weer naar de Belgische kampioen Frank Hoste, die zichzelf het minst van allen verbaasd toonde over zijn tweede achtereenvol gende sprintzege ..Ik voel me door mijn voorbereiding in de Ronde van Italië in grootse vorm en bovendien ben ik geïnspireerd omdat ik voor volgend jaar onder dak moet zien te komen" de etappe Leo van Vliet xn betere dagen... Raas: „Ik reed sinds de ronde van Midden-Zeeland geen enkele behoor lijke koers meer, waardoor ik hier enorm moet afzien. Ik vind dat het erg goed gaat. Maar het bijblijven kost me zoveel kracht, dal ik in een spurt nog niet kan meetellen. Daar voor heb ik ten opzichte van de renners die de Giro reden of de Dauphiné een te grote achterstand". Vandaar dat de Zeeuw al zijn ploeg maats die langs hem kwamen om te vragen hoe de zaken ervoor stonden De uitslag de vrijheid gaf te demarreren. Met name Gerard Veldscholten en Johan Lammerts reageerden daar ijverig op, maar zonder succes. Uiteindelijk werd Johan van der Vel de de beste van de ploeg door zich met overgave in de eindsprint te storten. EN ÏTTARI) (GPD) Jan Notermans ttft met zijn halsoverkop-mutatie in Helmond Sport naar Willem II in Itabant voor heel wat opschudding fiorgd; ongeveer hetzelfde als Piet Visser een paar weken geleden in erkrade deed met zijn bliksem- B ritch van Roda JC naar AZ'67. Heel tlmond staat op stelten. En de Idschieters zijn laaiend, omdat het Btuur de Sittardse succestrainer «der blikken of blozen heeft laten Jan Notermans zelf echter zit ur niet mee. Het enige nadeel van trammelant rond zijn opzienba- tnde overstap is het onafgebroken irinkel van de telefoon; allemaal ensen die willen welen waarom tgerekend de man die Helmond »rt in vier jaar van niets tot iets icht, met de noorderzon vertrekt. Iet was binnen een half uur ge- Ird"... D Notermans zat nota bene al mid- n in de voorbereiding voor het suwe seizoen „Totdat afgelopen jjdag het eerste telefoontje uit Til- ïg kwam Een donderslag bjj helde- hemel. Dat kun je wel zeggen", in Helmond Sport naar Willem II, or Notermans (51) gegarandeerd omotie, maar het blijft een vreemde ak. „Misschien is het een bewijs dat een goede trainer ben. In Gronin- nwerd ik weggekocht door AZ; in nover door Arminia Bielefeld. Dat ook allemaal pijlsnel. Ik zou zo 1 als zeker nog een jaar bij Hel- id Sport blijven. Spelers en spon- stonden voor honderd procent Üter me. maar binnen het bestuur sen er twee stromingen. Iemand uit s bestuur blijkt me aanbevolen te tbben bij Willem II. Daar kun je «paalde conclusies uit trekken", 'in Notermans zelf was uitgekeken Helmond Sport; alles bereikt wat 5te bereiken was „Ik heb er vier jaar mnoemelijk graag gewerkt, maar je Met nuchter blijven als trainer. Op sn gegeven moment is het boek uit. had de laatste tijd het gevoel, dat [niet meer verder kon met de ploeg, at te weimg technische kwaliteit in S elftal. Daarom moet je een heel azoen in hoog tempo spelen. We »ben ons op het nippertje gehand- Bfd. De spelers liepen op hun tenen. j te kracht begon weg te vloeien uit 7 tt elftal. Ik heb nog aangedrongen y Pversterking; een middenvelder hu- f) avoor 50.000 gulden, maar dat kon BROUWERSHAVEN Aanstaand weekeinde worden op de Grevelin gen de open Nederlandse kam pioenschappen International Moth gezeild. De organisatie van dit gebeuren is mede in handen van de zeer actieve wv Brouwers haven, die al diverse andere kam pioenschappen naar de Grevelin gen heeft gelokt. Bij de internatio nal Moth gaat het om zeer bijzon dere eenmansscheepjes, die de zei- Ier een grote vrijheid laten: alleen de afmetingen liggen vast. Voor de rest kan iedereen zijn Moth bou wen zoals hij of zij zelf wil. Het gevolg is dat eigenlijk alle Moths onderling verschillen. Hoe wel er ook scheepjes kant en klaar gekocht kunnen worden zijn de meeste zeilers zelfbouwers en kle den hun vaartuig naar eigen smaak aan. Dat heeft toch tot een zekere eenstemmigheid geleid, bepaalde basisontwerpen hebben bewezen zeer snel te zijn en die vormen dan ook de hoofdmoot van het Mot- hveld. Volgens Nederlands topzei ler Casper de Graaf zit er ook nog verschil tussen de boten vanwege het vaarwater. Zo zijn in bijvoor beeld Australië, waar het vaak hard waait, de scow-types populair. In Nederland, waar het weer zeer wisselvallig is kiest men vaker voor het skif-model. De maximale afme tingen van de Moth zijn voorge schreven: lengte 3,355 meter, breedte 2,25 meter en een zeilop- pervlak van acht vierkante meter. In de vijftigjarige geschiedenis van de Moth heeft deze regeling enige aanpassingen ondergaan; zo is het zeiloppervlak wat vergroot. Ook de winnende ontwerpen zijn danig veranderd, zoals ook vandaag de dag nog is te zien. De Europe is van uüi sprong een succesvolle Interna tional Moth, die zo'n twintig jaar geleden van de moederclub is afge scheiden en als strikte eenheids klasse een apart leven is gaan leiden. De Europe voldoet derhalve ook nu nog aan de Moth-eisen en kan zo meedoen aan de wedstrij den. Maar sinds de 'afscheiding' heeft de techniek niet stilgestaan en de moderne International Moth is danig gewijzigd. De rompjes bij voorbeeld wegen nu nog maar zo'n achttien kilo en om de zeer lichte, ranke en onstabiele bootjes toch goed overeind te houden is een constructie bedacht om verder bui tenboord te kunnen hangen Daar toe zit op de topbootjes een alumi- niumframe met een soort trampoli- nedoekjes waardoor de zeiler een meter buiten de boot kan hangen. Volgens De Graaff is het niet zo dat de rijke lieden per definitie in zijn klasse de dienst uitmaken omdat alleen zij de beste materialen kun nen veroorloven. Deze concurren tievervalsing, die in veel eenheids- klassen heerst, ontbreekt bij de Moth, meent hij. Alle scheepjes worden gebouwd van 2 a 3 mm 'dik' triplex en ook de andere materialen zijn niet zodanig prij zig dat de boot peperduur wordt. „Een topboot is net zo betaalbaar als de schepen die helamaal achterin varen", oordeelt De Graaff. ^,Bij ons komt het echt aan op acrobatiek en stuurmans kunst". Hij verwacht zo'n vijfentwintig deelnemers voor de titelstrijd, waaronder de regerend kampioen, de Brit Saimon Allan. Deze zal het moeten opnemen tegen de Neder landse top. waaronder de Alkmaar der De Graaff die vorig jaar tweede werd. en de beste zeilers uit West- Duitsland. Het is de bedoeling dat in twee dagen zes races worden gevaren, met beide dagen dc eerste start om halftien 's morgens. ROTTERDAM De plotselinge dood bij sportbeoefening komt be trekkelijk zelden voor en is meest al niet te voorspellen. Jaarlijks overlijden iets meer dan 100 men sen tijdens of direct na sportbeoe fening, dat is 1 op de 45.000 sport beoefenaren. De belangrijkste doodsoorzaak is een hartinfarct, ook aangeboren hartafwijkingen (spierziekte) komen nogal eens voor. Dit stelt Ineke Dolmans in haar proefschrift 'Plotse dood bij sport", waarop zij vrijdag aan de Rotter damse Erasmus-universeiteit naar verwachting tot doctor in de ge neeskunde zal promoveren De slachtoffers vielen in 32 takken van sport. De meeste van de in total 188 doden kwamen voor bij voetbal (39 slachtoffers/1,5 miljoen beoefenareni. trimmen (27 630 000). tennis (19-530.0001. volleybal (13 1 Frank Hoste (beli 209 km in 5 23 50 (gemiddeld 38,762 kmi. 2 Gilbert Glaus (Zwll, 3 Sean Kelly (Ier): 4 Urs Freuler (Zwl); 5 Greg Lemond (VStr. 6 Pierino Gavazzl Htai, 7 Johan van der Velde (Ned). 8 Marco Vitali (Ita), 9 Jan Raas (Ned) 10 Ene. Dall'Armelina iFrai. 17 Jac. van Meer. allen zl 20 Henk Lubberding. 21 Jan Jonkers; 24 Daniel Gisiger (Zwl). 26 Steven Rooks, 34 Hans Langenjs. 59 Johnny Broers: 60 Theo de Roov. 76 Peter Wmnen 78 Emile Kerstens. 81 Gerard Veldscholten. 89 Bert Oosterbosch; 92 Johan Lammerts: 103 Re ne Koppert op 5 37.106 Heddie Nieuwdorp. op 545 109 Mario van Vlimmeren. zt 110 Jacques van Hooydonk 111 Wies van Don gen, 124 Aad van den Hoek. opl6.20. 126 en laatste Jos Lieckens, z t Opgegeven Leo van Vliet (Nedi; Alain Desaever (Bel) en Waller Delle Case (Ita) Het algemeen klassement luidt 1 Daniel Gisiger (Zwii 10.34.18; 2 Roberto Visenlini (Ita op 1 sec 3 Scan Kelly (Ier) op 5 sec 4 Bert Oosterbosch (Ned) l t5 Greg Lemond iVSti op 9 sec 6 Bruno Lcallk (Ita) op 17 sec 7 Jean-Mane Grezet (Zwi) op 18 sec 8 Charles Berard (Frai z t 9 LIrs Freuler iZwi) op 23 sec 10 Peter Winnen iNcdi z t 14 Frank Hoste (Belki op 33 sec 16 Lubbeiding op 0 38 28 De Rooy op 0 47. 36 Lammerts op 0.53: 37 Van der Velde op 0.54. 50 Rooks op 1.00. 51 Veld- scholten z t .60 Broers op l 08 64 Raas op DELFT De computer zal omstreeks 2000 sterker schaken dan de wereldkam- 7.59! 85 Kerstens op 12 '94 Langerijs Sp Ploen ferdcr de computer door de schakers worden geaccepteerd De 13 06 99 Nieuwdorp op 17 24 102 Koppert computer gaat deelnemen aan toernooien zoals bij voorbeeld het kampioen- op 18.34. 103 Van Dongen op 18 41 114 Van schap van Nederland. Dit zei H. J van den Herik donderdag bg de presentatie van zijn proefschrift, 'Computerschaak, schaakwereld en kunstmatige intelli gentie' De wiskundige hoopt hierop komende dinsdag in Delft te promoveren. 'OUDE MAN' VONCK WON WEER 10 KM 350 000), zaalvoetbal 112 380.000) en zwemmen (111,75 miljoen). De meeste slachtoffers (93 procent) zijn mannen, De meeste doden val len in de leeftijdscategorie van 35 tot 49 jaar Op het gebied van plotselinge dood in de sport is internationaal weinig onderzoek verricht. De uitkomst van dit onderzoek komt wat betreft het aantal doden overeen met eer dere onderzoeken in Finland en West-Duitsland. zei Ineke Dol mans. Uit het onderzoek is gebleken dat de leefgewoonten van de gemiddel de sportbeoefenaar met afwijken van de met-sporter Het idee dat een sportbeoefenaar gezonder leeft lijkt niet bewezen. Ook in kringen van sporters wordt stevig gerookt en gedronken en komt eveneens hoge bloeddruk en overgewicht voor. ALES (ANP) De Franse wielrenner Jean-Rene Bernaudeau heeft donder dag de eerste etappe van de Midi Libre gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint Joop Zoetemelk, met wie hij 21 kilometer voor de eindstreep uit het peloton was ontsnapt. De 27-jarige Fransman had voor de 186 kilometer lange rit van Laissac naar Ales 4 uur 55 minuten en 24 seconden nodig. De Nederlander Adrie van der Poel won de sprint van de eerste achtervolgende groep en werd derde met ruim een minuut achterstand op de winnaar. Bernaudeau. die de afgelopen jaren drie keer de Midi Libre won. kreeg na de eerste etappe het leiderstricot al om de schouders. Dankzij de tijdver- goeding (tien seconden tegen Zoete melk vijf) maakte hij de dne tellen achterstand goed op de Nederlandse veteraan, die een sterke indruk maak te op het bochtige en heuvelachtige Zuidfranse parcours. De uitslag van de eerste etappe is: 1 Jean-Rene Bernaudeau 4 uur 55 minuten 24 seconden (gemiddelde snelheid 37.068 km uur). 2 Joop Zoetemelk (Ned) z.t.. 3 Adrie van der Poel iNedi 4.56.28.4 Patrick Bonnet (Frai Z-L: 5 Andre Chappuis (Frai z.t6 Kim Andersen iDem z.t7 Stephan Roche (Ieri zt 8 Pierro Bazzo (Frai z.t 9 Julian Gorospe (Frai z t 10 Guy Nulens (Bel) z.t 47 Hennie Kuiper5 05 13. 51 Ad Tak 5 10.03. 60 Jos Schippers z t87 Henn Manders 5 17.09, 92 Fred van Dongen 5 32 06 93 Rene van den Broek z.t Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Bernaudeau (Frai 5 uur 12 seconden. 2 Zoetemelk (Ned) op 2 sec.; 3 Van der Poel (Ned) op 1.07 min 4 Roche (Ieri op l 07; 5 Michaud (Frai op 1 10; 6 Crlquelion (Bel) op 1 11; 7 Bonnet (Frai op 1.12; 8 Andersen iDen) op 1-12. 9 Martinez (Fra) op 1.14. 10 Chappuis (Frai op 1 18. 29 Kuiper op 10 00 min. 56 Schipper op 14 56 69 Tak op 15 33. 83 Manders op 22 13; 86 Montz op 22 21. 92 Van Dongen op 37.21. 93 Van den Broek op 37.28 TERNEUZEN Vanavond (vrijdag) en zaterdag worden in Terneuzen de Zeeuwse kampioenschappen meer kamp voor C- en D-jeugd georgani seerd door AV Scheldesport. De Zeeuwse atletiekjeugd toont in steeds toenemende mate belangstel ling voor deze 'proeve van bekwaam heid' in de moeilijkste vorm van atle tiek Vanavond beginnen om 19.00 uur de sprintnummers en enige technische onderdelen voor de C- en D-jongens. die een 8-kamp en een 6-kamp afwer ken. Zaterdagmiddag om 12.30 uur zetten deze categorieën de strijd voort, terwijl dan ook de meisjes C en D hun 4-kamp aanvangen. HULST Tijdens een deel van de Zeeuwse kampioen schappen atletiek in Hulst voor senioren en junioren A cn B schotelden dc senioren het publiek een zeer spannende race voor oj> de 800 meter. Favorieten John Vermeule en Andre Stroo vochten tot de laatste meters om de eerste plaats. Vermeule bracht het Zeeuwse kampioenschap op dit nummer voor het eerst bij de senioren op zijn naam in 1.55.5. Vermeule gaf de voorkeur aan de 800 meter boven de 10 km omdat hij deze als een snelheidstest beschouwde, met een belangrijke 5-kilome- terwedstrijd in Praag in het vooruitzicht. „Als ik nu nog een 10 kilometer loop. gaat het volgende week misschien niet zo goed", oordeelde hij. Stroo finishte in 1.56.0. Op dé 10 kilometer prolongeerde Piet Vonck zijn Zeeuwse titel na een magistrale race, die een exacte kopie was van de race die hij vorig jaar liep. De 'oude man' zoals Vonck zichzelf tegenwoordig pleegt te noemen, gaf na de eerste 5 kilometer, waarin zich nog enige schermutselingen af speelden met Huib Dalebout. een one-man show weg die alom bewondering afdwong. Evenals vorig jaar dubbelde Vonck het hele veld. op Dalebout na De Hulsterse atleet finishte in 30 35 9 minuten Dalebout kreeg 31.31.9 op de klokken. Na een duel met Frank Kooman wist Jan de Bart beslag te leggen op de 3e plaats in 31.50.3. De aanval van de meisjesploeg van RKHAV op het Zeeuwse damesrecord 4x200 meter van Zeeland Sport mislukte, maar toch hielden Christian en Carolien Lau- wers. Tessa Slootmans en Muriel Grondman een record over aan hun poging. Omdat er bij de meisjes A nog geen Zeeuws record bestond, werd dit voor het eerst gevestigd. De winnende tijd van RKHAV was 1.50.2. Scheldesport volgde met 1.55.9. Bij de dames won Irene Pos van AV Edam de 800 meter in 2.19 8 voor Jopie Daane van Marathon (2.21.6). Muriel Grondman won volkomen verdiend de 800 meter bij de meisjes B in 2.23 4. Gert van de Weele i AV'56) werd Zeeuws kampioen op deze afstand bij de jongens A in 2.04 4. De B-jongens startten uiterst voorzichtig hetgeen resulteerde in een overwinning voor Rien Huige van AV'56 in een matige 2.15.2 minuten. Jacolies van Gastel van Deltasport was alle A-meisjes te snel af op de 200 meter met 26.8 seconden. Tessa Slootmans van RKHAV won de titel verrassend bij de B-meisjes in 27.8 voor Brenda van Essen van Dynamo 128.1). André Verwei, Bram Hoogesteger en Luc van Laere werden Zeeuws kampioen op de 200 meter bij resp. de jongens B. A en de heren. BONNDORF De Nederlandse wiele- ramateur Hans Boom heeft donder dag de vijfde etappe van de Ronde van Baden gewonnen. Boom. die in het algemeen klassement geen rol van betekenis speelt, wees in de eind sprint van de 170 kilometer lange rit zijn medevluchter Vladimir Vavra uit Tsjechoslowakije terug De Zwitser Stefan Maurer behield de leiding in de algemene rangschikking. Beste Ne derlander is Hans Daams op de derde plaats. Bekerstrijd in Spanje en Italië MADRID (ANP) Real Madrid. Bar celona en Atletico Madrid hebben zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Spaanse liga-beker, waarin ook Zaragoza op 19 en 22 juni zal uitkomen. De uitslagen van de tweede wedstrij den uit de kwartfinales zijn (tussen haakjes het resultaat van de eerste ontmoeting). Real Sociedad - Real Madrid 1-1 (0-1); Sporting Gijon - Barcelona 0-0 (0-1); Atletico de Ma drid - Las Palmas 3-0 (0-1) Juventus. verliezend finalist in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen en tweede achter Roma in de competitie, komt uit in de finale van het toernooi om de Italiaan se voetbalbeker Juventus speelde in Milaan, in de halve eindstrijd tegen Internazionale 0-0. na de thuiswed strijd met 2-1 te hebben gewonnen. VEERE Concentratie en reactie snelheid zijn morgen (zaterdag) op het jachtschietcentrum Midden-Zee land bij 's-Hecr Arendskerke eigen schappen van groot gewicht. Daar strijden negentig schutters uit geheel Nederland, geselecteerd via regiona le wedstrijden, die dag om het B- kampioenschap kleiduivenschieten van Nederland, een titelstrijd vooral voor jongeren en beginnende leden van de diverse regio's. Slechts Dren te. toch een sterk gewest op het gebied van de jachtschietsport, schit tert door afwezigheid. Opperste concentratie en snelheid van handelen zijn noodzakelijk om gedurende een vaak 3,5 uur durende wedstrijd ook nog het laatste van (in dit geval) veertig te verschieten klei- schoteltjes van n aar elf centimeter breed en hooguit anderhalve centime ter hoog nog perfect te kunnen raken En dan te weten, dat het jachtschiet- geweer circa 3.5 kilogram weegt cn dat de kleiduiven met'een aanvangs- snelheid van 120 kilometer per uur uit de schietmachine kunn m wegsuizen Lein van Eijzeren uit Veere. jacht- schietcommissans voor de regio Zee land en Goeree-Overfiakkee. met na me Sommelsdijk. benadrukt dat het overgrote deel van de leden van de Koninklijke Nederlandse Jagers Ver eniging iKNJV) zich bezig houdt met jachtschieten „Anders dan bijvoor beeld olympische medaillewinnaar Erik Swinkels, die zich zuiver met sportschieten bezig houdt. Maar de jacht in de praktijk moet bij ons niet vergeten worden". Zware sport Tonny van Arenthals, de man die de public relations voor de Zeeuwse regio verzorgt, verzekert dat liet klei duivenschieten een zware sport is. „Behalve, dat je de eoncenlralie moet vasthouden gedurende vele uren, gaat het geweer in de loop van de wedstrijd flink wegen", verzekert hij. Dat laatste lelt vooral bij wed strijden in dc hoogste klasse, de hoofdklasse, waarin tweemaal 50 duiven geschoten moeten worden. Voor elke beurt heeft een schutter twee hagelpatronen met 400 korrel tjes elk. waarmee in slechts iets meer dan een seconde tijd een wegschieten de kleitablet geraakt moet worden. Het is natuurlijk zaak meteen met de eerste poging 'duidelijk waarneem baar voor de scheidsrechter' raak te schieten, maar wordt er gemist dan mag een tweede poging gewaagd wor den. die echter voor het dubbele aan tal punten telt Er wordt morgen tijdens het natio naal B-kampioenschap in drie disci plines geschoten, te weten trap. skeet en 'inkomend'. Van een trapkleiduif is de baan onbe kend. terwijl de hoogte kan varieren. Bovendien kan de wind een rol spe len: tegenwind stuwt het schoteltje omhoog 'windje mee' duwt het kleita blet. gemaakt van zand en teer. om laag Skeetduiven volgen constant de zelfde baan. maar nu verandert de schutters steeds van positie Een in komende kleiduif mag met meer na het overvliegen' afgeschoten worden. De 40 schoten zijn als volgt verdeeld 15 trap. 15 skeet en 10 inkomend. Zeeland neemt met drie teams aan het kampioenschap deel, Groningen en Gelderland elk met twee teams, de andere regio's met één team Veiligheid In de beginperiode van het schietcen trum bij 's-Heer Arendskerke. zo'n tien jaar geleden, verdw een er af en toe nog wel eens een deel van een schot hagel of deeltjes van de getrof fen kleiduif dicht langs de baan lo pende rijksweg Vlissingen-Bergen op Zooni F.on enkele automobilist ont dekt wel eens een lakbeschadiging. Pr-man Van Arenthals: „Het was ove rigens niet gevaarlijk, maar sinds dien hebben we maatregelen geno men om dit te voorkomen. Aan de veiligheid zijn en worden hoge eisen gesteld. Een schutter, die zich niet houdt aan de aanwijzing van de scheidsrechters, wordt duidelijk te recht gewezen en in geval van ernsti ge overtreding van het schietcen trum verwijderd". Van Arenthals kan er nog bij vertellen: „Ongeluk ken zijn er tot nu toe niet gebeurd". De wedstrijden beginnen morgen om 10.00 uur De wedstrijdleiding is m handen van een vrouw, te weten Li- zelh Schlijper-Stevens Verdubbeling seizoenkaarten bij Feyenoord ROTTERDAM (GPD) Het nieuws over de komst van Jo han Cruijff naar Feyenoord heeft zijn uitwerking tot op he den niet gemist op de verkoop van seizoenkaarten. Werden vo rig jaar vier dagen na de start van de voorverkoop in totaal vijfhonderd kaarten verkocht, gisteren hadden zich al meer dan duizend supporters gemeld bij de administratie van Feye noord. Gelet op feit dat de kaarten gemiddeld zo n 350 gulden per stuk kosten kan worden gesteld dat Feyenoord inmiddels al zo'n 35 000 gulden binnen heeft. „En als deze tendens zich de komen de dagen voortzet", aldus een woordvoerder van Feyenoord. „dan verwacht ik dat we binnen korte tijd aan het bedrag zitten dat we vorig jaar ontvingen uit de verkoop van seizoenkaarten Feyenoord verkocht toen 5.000 kaarten voor aanvang van de competitie en nog eens 600 in de loop van het seizoen. Mexico-finale MEXICO (ANP) De finale van het wereldkampioenschap voetbal voor junioren in Mexico gaat tussen Brazi lië en Argentinië. In de halve finales zegevierde Brazilië met 2-1 over Zuid- Korea en Argentinië, dat eerder Ne derland uitschakelde, met 1-0 over Polen. De finale van het jeugdwereld- kampioenschap wordt zondag in de Mexicaanse hoofdstad gespeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23