PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT !DA en VVD botsen over kinderbijslag Andropov nu ook president Polen ontvangt Paus op ingetogen wijze Moskou: kernarsenaal vijf mogendheden bevriezen Simon Wiesenthal ontmaskerde 'jood Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Beurs brak records Braderie '83 IIEGELING EEN JAAR TWISTPUNT )oden bij schietpartij Tripoli I 26e jaargang no. 140 Vrijdag 17 juni 1983 Wolkenvelden •nvelden en vrijwel overal iroogMiddagtemperatuur om streeks 16 graden Uatige noordwestenwind (Van onze parlementaire redactie) i'ut'lEN HAAG Het CDA is niet bereid zonder slag of stoot toe te zien dat de voorgenomen jemene verlaging van de kinderbijslag slechts een jaar zal duren. Tijdens een fel iterruptiedebat dreigde de CDA'er Hermsen donderdag de fractie van de VVD met 'n^onsequenties' indien de liberalen hun voorstel hiertoe niet terugnemen. Handhaving zal tiden tot een „betreurenswaardige situatie voor het vervolg van de coalitie", zei Hermsen. twee coalitiepartners blijken nog van de kinderbijslag aanvaardbaar is. Jb ifceds lijnrecht tegenover elkaar te Het plan. dat afkomstig is van het hitfaan over de vraag of de verlaging CDA. komt in de plaats van de door het kabinet voorgestelde verlaging van de kinderbijslag voor kinderen, die in het buitenland wonen. De WD is juist voorstander van een dergelijke verlaging. De fractie vindt dat de Tweede Kamer hier volgend jaar opnieuw over moet kunnen pra ten. De liberaal Linschoten kwam daarom onlangs met een wijzigings voorstel om de algemene verlaging maar een jaar te laten duren. Volgend jaar zou de Kamer een nieuw besluit moeten nemen om de bezuiniging van vijftig miljoen gulden te bereiken. Tot woede van het CI)A lijkt dit voorstel met steun van de PvdA. en mogelijk van klein links, aanvaard te worden. Ook staatssecretaris De Graaf (sociale zakenl heeft laten we ten geen zware politieke gevolgen te zullen verbinden aan een eventuele aanvaarding van het amendement. Hermsen beschuldigde donderdag middag de VVD van een weinig loyaal optreden. Aan het adres van de VVD zei hij dat handhaving van het voor- Ariane rta id| De lancering van de Europese raket Ariane is geslaagd De beide satelieten die werden meegevoerd werden in een feil loze baan rond de aarde ge bracht. PAGINA 5 Burgemeester Ed van Thijn is gisteren geïn stalleerd als burgemeester van Amsterdam. PAGINA 3 (Van onze correspondenti MOSKOU De Opperste Sowjet, het uit 1500 leden bestaande 'parlement' van de Sowjet-Unie, heeft donderdagochtend de voormalige chef van de geheime dienst KGB, Joeri Andropov, gekozen tot president van de USSR. Het presidentschap was vakant sinds vorig jaar november Leonid Brezjnjev overleed. Met de verkiezing tot president heeft Andropov, naast het partijleiderschap, nu ook Brezjnevs dubbel functie van staatshoofd geërfd. Met de verkiezing van de woensdag pov wel degelijk van belang dat hij 69 jaar geworden Andropov tot ook deze functie bekleedt. Het president komt een einde aan lang- geeft hem in eigen land meer presti- durige speculaties over wie uit de ge en internationaal een podium machtsstrijd in het Kremlin als voor contacten met andere staats- overwinnaar te voorschijn zou ko- hoofden. men. Andropov werd opvallend ge- Naast de benoeming van Andropov noeg voor het presidentschap voor- zijn nog enkele wijzigingen in dit gedragen door de tweede man in orgaan bekendgemaakt Viktor het Sowjet-Politbureau, Konstan- Misjin i40> en Nikolaj Sljoenkovi54i tin Tsjernenko. Deze is steeds be- werden in de opperste Sowjet be schouwd als een belangrijke rivaal noemd. Tegelijkertijd werden twee voor Andropov. Lange tijd werd leden uit dit orgaan verwijderd, zelfs verwacht dat Tsjernenko door Boris Patoechov (49) en Johannes Andropov uit het Politbureau zou kebin (78). worden gewerkt. Gisteren ver scheen Tsjernenko echter weer op Misjin is sinds december voorziter het politieke toneel met een rede van de Komsomol, de jongerenor- voor het Centrale Comité van de ganiatie van de communistische communistische partij, waarin hij partij. Hij volgde in deze functie de politiek van Andropov onder- Pastoechov op Sljoenkov is sinds schreef. januan van dit jaar le secretaris Hoewel het presidentschap van de van de communistische partij van Sowjet-Unie. evenals in veel andere de Sowjetrepubllek Wit-Rusland. landen, niet meer is dan een cere- Kebins terugtreden was al in april monièle functie, is het voor Andro- bekendgemaakt stel „natuurlijk niet betekent dat wij de samenwerking in de coalitie opzeg gen". Maar 'zeker' op sociaal gebied zal er geen ruimte zijn voor een nauwe samenwerking. Linschoten wees deze beschuldiging van de hand. De VVD'er wees erop dat zijn voorstel niets anders inhoudt dan dat de Kamer volgend jaar nog eens over deze zaak gaat praten. Buurmeij- er toonde zich verder vooral benieuwd over de wijze waarop de staatssecreta ris het gat volgend jaar eventueel denkt te dichten Ook de kleine linkse partijen toonden zich bezorgd dat De Graaf volgend jaar opnieuw de kinderbijslag voor buitenlandse kinderen zou willen ver lagen De vrees kwam vooral voort uit een verklaring van de bewindsman dat hij het door de Kamer gevraagde onderzoek naar de mogelijkheden om per internationaal verdrag deze bij slag te regelen bepaald niet op tijd gereed zou kunnen hebben De Graar liet enigszins in het midden met welke voorstellen hij in dat geval volgend jaar zou komen. Wel bevestig de hij dat invoering van het zgn. woonlandbeginsel onder geen enkele voorwaarde al op 1 juli 1984 zal kun nen plaatsvinden De staatssecretaris herhaalde verder zijn opvatting dat de benodigde be zuinigingen van f 50 miljoen niet be taald kunnen worden uit de reserves van de sociale fondsen. Hij liet weten dat deze fondsen reeds zoveel tekor ten hebben, dat de premies volgend jaar opnieuw omhoog zullen moeten. De mate waarin de premies zullen stijgen, vormt echter nog onderdeel van de begrotingsvoorbereiding in het kabinet. Op het vliegveld van Warschau werd paus Johannes Paulus begroet door president Jablonski. WARSCHAU (AFP/DPA ANP) Kort na vijf uur is paus Johannes Paulus II gisteren met een Boeing 727 van Al Italia in Warschau gearriveerd. De klokken van alle kerken in de stad luidden toen de paus uitstapte. De paus kuste de grond, ontving Kerk en staat hebben donderdag in bloemen dracht i kinderen in kleder- luisterde met president het geheim gesproken ov< entuele ontmoeting tussen paus Jablonski naar het volkslied van Johannes Paulus en arbeidsleider Polen en de hymne van het Vati- Lech Walesa, een ontmoeting die caan Vervolgens inspecteerde de zowel door Walesa als door kardi- paus de erewacht, samen met de naai Jozef Glcmp wordt gewenst. president en de Poolse primaat, kardinaal Glemp. De regering zou met een ontmoe ting akkoord willen gaan op voor- Leden van het gevolg van de paus waarde dat er met al te grote publi- spraken van een ingetogener citeit aan wordt gegeven AMSTERDAM <ANPi Het was don derdag voor de Amsterdamse beurs en recorddag. De totale omzet is uitge komen op 965,7 min If 951,1 miljoen op 12 oktober 1982). Hoewel na het middaguur de koersen door winstne mingen wat minder hoog uitkwamen dan in de ochtend bereikte de algeme ne index een nieuwe hoogste stand aller tijden op 134 en ook de index internationale concerns bereikte een ongekend niveau op 143,1. KLM ging na de publicatie van de jaarcijfers sterk fluctueren tussen J 151 en f 155 en sloot op f 154 wat ten opzichte van woensdag een winst be tekende van f4.70 Grote winnaar was ook de uitgeverij VNU dief 5.50 hoger uitkwam op f 75 De obligatiemarkt was zeer vriende lijk gestemd en de index won een heel punt op 95,1. De koers van de 9,5 pet staatslening waarop dinsdag tegen 100 pet kon worden ingeschreven steeg 0.8 naar 100.8 tenoijl de omzet in MOSKOU (REUTER/ANP) De Sow- deze lening uitkwam op f 265,6 min. jet-Unie heeft de vier andere kermva- Hpenmogendheden opgeroepen hun ADVERTENTIE Eenmalige verkoop van Perzische en Oosterse tapijten Zie onze advertentie elders in dit blad. welkommgsplechtigheid dan ooit Circa 3.000 mensen hebben donder- tijdens een pausreis. Er heerste ^en dag bij de uitgang van de Leninwerf ordelijke sfeer. in Gdansk boos de veiligheids- Bij zijn aankomst heeft de paus beambten uitgejouwd die Walesa zijn bezoek aan Polen een plicht genoemd. Toen hij verklaarde, dat alle zieken, gevangenen en lijden den hem zeer nabij zijn, applaudis seerden de mensen die builen het vliegveld via luidsprekers de toe spraken konden volgen. Blijkbaar vooral wegens de verwijzing naar de gevangenen. Bij de aankomst van dé paus in het oude stadsdeel van Warschau, waar hij in de vroege avond in de kathe draal van St.-Jan een mis opdroeg voor de vroegere primaat van Po len. kardinaal Wyszynski. begroette een menigte van duizenden mensen hem met het geroep van'Solidar- nosc' (Solidariteit). Velen maakten ook het V-teken. De paus zegende de menigte, maar reageerde verder niet Kort darop werden vijftien spandoeken met 'Solidarnosc' erop ontrold. De me nigte die door de hekken van de militie brak. vormde vervolgens een stille stoet, die verderop werd te gengehouden door een andere ver sperring die de politie voor de ka thedraal had opgericht. De politie heeft nergens ingegrepen. bij elke schrede volgen. Walesa zei voor de telefoon nog steeds van plan te zijn vandaag naar Czesto- chowa te gaan waar de paus mor gen, zaterdag, wordt verwacht De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, heeft donderdag in Moskou in een toespraak tot de opperste Sowjet verklaard dat Polen een ingtegraal deel blijft van de socialistische gemeenschap. Naar verluidt is het Kremlin bang dat in het westelijke buurland het volk weer in actie zal komen tegen de militaire leiders na het bezoek van de paus. Over het bezoek zelf sprak Gromyko niet met zoveel woorden. Onder grote belangstelling verliet Lech Walesa gisteren de scheepswerf in Gdansk, waar hij werkt. Hij maakte het V-teken en zwaaide naar zijn collega's, voor hij weer werd geconfronteerd met twee veiligheidsbeamb ten. die hem onder bewaking naar huis brachten. Walesa staat sinds woensdag onder voortdurende bewaking j I ll V\ I 'Middelburg )6-i7-i8juni folklorestad Nog twee dagen volop genieten van de vele aantrekkelijk heden op de braderie Vandaag o.m. ringsteken met sjeesjes. nucleaire wapenarsenalen te bevrie zen op het huidige 'kwalitatieve en kwantitatieve' niveau. Tot dusverre had Moskou alleen aan de Verenigde Staten een bevriezing van de kernbe wapening voorgesteld. Een resolutie die de Sowjet-regenng opdraagt de andere kenrwapenmo- gendheden te bewegen tot bevriezing van hun nucleaire potentieel werd donderdag in de opperste Sowjet ihet. parlement) unaniem aanvaard aan het einde van de debatten over de buitenlandse politiek. De opperste Sowjet heeft de regering opgedragen aan de regeringen van de Verenigde Staten. China Frankrijk en Groot-Brittannie voor te stellen de bewapening kwantitatief en kwalita tief te bevriezen Zo verklaarde Boris Ponomarjov. de secretaris van het centraal comité, voor de 1500 af gevaardigden van de opperste Sowjet De regenng-Reagan verwierp eerder een dergelijk Russisch voorstel dn 1981) dat toen alleen aan de Verenigde Staten werd gedaan Als argument voerde ien voert) ze aan dat een bevriezing de voorsprong bestendigt die de Sowjet-Unie volgens haar op dit ogenblik heeft op militair gebied De Sowjet-Unie bestrijdt dit laatste echter zij stelt dat er een 'globaal evenwicht" bestaat tussen de twee supermogenheden Volgens waarne mers sluit het jongste voorstel van Moskou logisch aan bij zijn huidige ontwapeningsbeleid Terwijl Moskou vroeger voornamelijk bezorgd was over de Amerikaanse kernwapens, be: steedt het de laatste tijd steeds meer aandacht aan de atoomarsenalen van de Fransen en de Britten In de Ge- neefsp onderhandelingen over de Eu ropese kernwapens eist de Sowjeti Unie dat de Franse en Britse kemra- ketten worden meegeteld bij de bepa ling van de nucleaire krachtsverhou dingen in Europa Rellen in Soweto De herdenking van de bloedige rellen die zeven jaar geleden in Soweto plaatsgevonden, is donderdag gepaard gegaan met onge regeldheden. De voorzitter van de Zuidafnkaanse raad van kerken. Des; mond Tutu. droeg een herdenkings mis'op. Na de dienst richtten zwarte jongeren barricades op en gooiden met stenen, De Zuidafrikaanse politie maakte gebruik van traangas en raak te slaags met groepen jongeren. w« ERKRADE (GPD) Tijdens een 'n t> jsconferentie in Kerkrade heeft na- t ir. Simon Wiesenthal giste- onthuld dat hij de Nederlandse lie drie jaar geleden op het spoor „oorlogsmisdadiger" Abraham jpp heeft gezet. De man woont in de jentijnse hoofdstad Buenos Aires, wr hij lid van de joodse gemeen- ïlleofciap werd om zo zijn achtervolgers ieen dwaalspoor te zetten. Wiesen thal woont in Kerkrade het landelijk congres van ex-politieke gevangenen bij. Volgens een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie in Amsterdam was Abraham Kipp van juli 1944 tot maart 1945 luitenant van politie in Velsen, daar na bij de Sicherheitsdienst in Lunte- ren. waar hij zich schuldig maakte aan mishandeling van illegale werkers. In september 1949 werd hij door het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam bij verstek ter dood veroordeeld De aanklacht luidde dat hij illegale werkers en joodse Nederlanders had opgejaagd en aan Duitsers zou heb ben uitgeleverd. Vaststaat dat er 15 personen door zijn schuld in concen tratiekampen zijn omgekomen. Officier van justitie mr. P. M. Brilman, speciaal belast met het opsporen van oorlogsmisdadigers, ziet voorlopig geen mogelijkheid om de 66-jarige Abraham Kipp vanuit Argentinië naar Nederland te krijgen, omdat Kipp de Argentijnse nationaliteit heeft. Brilman zei dat donderdagavond des gevraagd in een reactie op de medede ling van Wiesenthal. BEIROET (UPI/RTR) Gewapende "■innen hebben donderdag in de noordelijke Libanese havenstad Tri- Mi. blijkbaar uit wraak voor de „JUvoering van een medestander, in <1 wilde weg op voorbijgangers ge- "Aolen, Daarbij zijn zeker 17 mensen Jhjtkomen en twintig gewond, gewapende mannen vuurden wild ®We richtingen en doorzeefden au- 105 en winkels met automatisch ge weervuur Met opgestoken hand kiezen leden van de opperste Sowjet, Andropov (rechts onderi tot president Naast Andropov zit premier Tichonov. Joop Zoetemelk maakte op nieuw een sterke indruk, twee de in de eerste etappe van de Uidi-Libre. PAGINA 21 Radio en televisie: 2 Binnen-en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Varia: 7 Kunstencultuur: 9 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 21 T.0

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1