ZEELAND" bouwvereniging Terneuzen ireekt met Woningraad Ongenode gast in Vlissingen Albino-mol Goese dominee H. Buunk mag weer aan het werk Aardenburgse brief aan ministerie wekt onduidelijkheid PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ERTROUWEN GESCHOKT NA RAPPORT Serie inbraken in Vlissingen VRIJDAG 17 JUNI 1983 PAGINA 13 -TC' winkel keerde het dier echter op zijn aanwezigheid van de ree in de VUs- zijn escapades in de winkel gewond schreden terug om eens een kijkje te singse binnenstad. In eerste instantie was geraakt aan de poten, te over nemen in de etalage. Daar werd, kon men het dier niet vinden, naar meesteren. De politie heeft de ree evenals in het achtergedeelte van de later bleek omdat de ree zijn toe- afgeleverd bij het Vlissingse dierena- winkel, flinke schade aangericht. vlucht had gezocht tot de verlich- siel aan de Lange Leenweg. De ree ar binnen die onmiddellijk koers De Vlissingse politie werd omstreeks tingszaak. Omstanders waren er in- heeft vooreen bedrag van 1500 tot (c naar het magazijn. Achterin de halftwaalfop de hoogte gesteld van de middels in geslaagd om de ree, die bij 2000 gulden schade aangericht. JSSINGEN - De verlichtingszaak irkics in de Walstraat in Vlissingen icg donderdagmorgen wel erg on- ■wacht bezoek. Omstreeks het jdaguur stormde daar een ree ERNEUZEN De Woningbouwvereniging 'Terneuzen' wil niets meer te maken hebben met Nationale Woningraad (NWR). Dinsdag stuurde het algemeen bestuur van de bouwvereni- de NWR een brief, waarin het lidmaatschap van de overkoepelende organisatie met nmiddellijke ingang werd opgezegd. Directe aanleiding: het rapport, waarmee de NWR twee laanden geleden op de proppen kwam. Wat een gedegen 'organisatie-onderzoek' had moeten was volgens het bestuur niet meer dan een 'achterhaald stuk vol oud zeer'. i de brief aan de NWR maakt het brief vast dat de NWR kennelijk de Btuur van de woningbouwvereni- discussie met de Woningbouwverem- ngonder meer gewag van de 'ernstig ging 'Terneuzen' weigert aan te gaan rstoorde verhoudingen tussen uw en noemt dat een 'kwalijke zaak', ganisatie en onze vereniging, vooral Kort samengevat beticht het bestuur jor de gebeurtenissen in de afgelo- de NWR 'laakbaar handelen', a 9 maanden'. Donderdag al had de woningbouwver- lover de inhoud van wat een 'orga- eniging een kort antwoord van alge- satie-rapport' had moeten zijn meen directeur drs. B. G. A. Kempen i de NWR in de bus. Die betreurt het besluit en meent dat het haaks op de belangen van de bouwvereniging staat. De NWR speelt de bal terug en stelt vast dat het bestuur zélf niet is ingegaan op een verzoek om met de NWR-functionarissen van gedachten te wisselen. Conclusie van drs Kem pen. ,,U bent ziende blind en horende doof voor hetgeen zich bij uw vereni ging heeft afgespeeld en zich onder uw verantwoordelijkheid nog afspeelt lot schade van de volkshuisvesting in Terneuzen en tot schande van het instituut woningcorporatie". Kempen schrijft tenslotte dat hij ernstig teleur gesteld is over het feit 'dat u niet bereid en of in staat bent orde op zaken te stellen'. Voorzitter A. Janse van de bouwver eniging weet precies waarop Kempen doelt als die vaststelt dat het bestuur niets voelde voor overleg met de NWR. „Half mei hebben wij de NWR een vragenlijst toegezonden, naar aanleiding van dat rapport. Voor ons was de inhoud van het rapport name lijk erg onbevredigend. Ik ben toen gebeld door directeur Van Velzen, die injft het bestuur verontwaardigd: ï»1 conclusies en aanbevelingen bben ons vertrouwen in uw objecti- en oprechtheid dermate ge hokt dat wij niet langer vertrouwen u hebben." Bovendien kreeg het stuur geen antwoord op een drïn- ;nd verzoek aanvullende informatie ter het onderzoek te verstrekken e paalde conclusies met bewijzen te aven. Het bestuur stelt in dezelfde wij hebben de NWR laten weten dat we eerst antwoord op onze aanvullen de vragen wilden. En daarna wilden we eventueel best nog een gesprek. Van Velzen heeft daar nooit meer op gereageerd. Er kwam ook geen ant woord op onze vragen en toen hebben we de knoop doorgehakt." Terugbetaling Overigens kan de breuk tussen de Terneuzense bouwvereniging en de NWR nog een staartje krijgen. Het bestuur eist terugbetaling van een deel van de contributie (een aanzien lijk bedrag, want bet lidmaatschap kost jaarlijks tienduizenden gul dens). I)rs. Kempen echter laat weten en net als bet bestuur zwaait hij met de statuten dat terugbetaling niet mogelijk is. De woningbouwvereniging wil zich nu zo snel mogelijk aansluiten bij de enige andere overkoepelende organi satie op woningbouwgebied in Neder land. de NCIV (Nederlands Chnsteliik Instituut voor Volkshuisvesting). Die moet onder meer onderzoeken op wel ke wijze de onderhoudsdienst van de vereniging kan worden gereorgani seerd. Janse „Niemand hoeft bang te zijn voor die reorganisatie, want het is echt niet de bedoeling dat er dan mensen op straat zullen worden gezet. Maar we moeten gewoon naar een efficiëntere aanpak. Dat zal onder inhouden dat de medewerkers moeten zijn en minder specialist". Inmiddels is 'personeelszaken' toege voegd aan de portefeuille van direc teur ing. H. Engelsma. Vergadering Volgende week donderdag licht het bestuur de nieuwe ontwikkelingen toe aan de leden. Dat gebeurt tijdens de algemene ledenvergadering in 'De Veste'. Dan zal ook de 'beheerders- dienst' worden aangekaart. De huur ders van laagbouwwoningen kunnen met ingang van I januari '84 afzien van de diensten van de beheerder. De functionaris, die daardoor vrij komt, wordt elders in de organisatie inge past. Voor de hoogbouw blijven twee beheerders beschikbaar. Tijdens de ledenvergadering moeten drie nieuwe bestuursleden worden ge kozen (in de vacature B. P. de Vos die het bestuur maanden geleden om gezondheidsredenen verliet, en ter vervanging van de leden J de Kubber en I. A Louweret). Aanvankelijk wilde het voltallige bestuur aftreden en zich herkiesbaar stellen. Dat was in de cember zo met de leden afgesproken, maar wettelijk, is dat, zo bleek later onmogelijk. mij voorstelde eens te praten. Maar van de onderhoudsdienst all-round WEMELDINGE De Als 'De Hoop' eind au- molenaar. J. M. Wage- loorzitter A. Janse. Smakelijk molen 'De Hoop' meldinge is onder dak. Donderdagmorgen werd allereerst de kap op de witte stenen molen gezet en later op de dag volgden de wieken. Daarmee nadert de mo len de voltooiing van een totale restauratie. De plannen voor die res tauratie dateren al van rond 1970. De molen was in ieder geval aan de binnenkant volledig ont takeld. guslus weer klaar is zal de molen weer volledig kunnen functioneren. Een jonge molenaar uil Wemeldinge, J van Wil ligenzal dan vooral in de weekeinden weer graan gaan malen. Van Willigen heeft het vak geleerd bij de molenaar van de andere molen in Wemeldinge. de 'Aeolus'. Het is de bedoeling dat Van Willigen in op dracht van die andere naar. graan zal gaan malen. De restauratie van 'De Hoop' is nogal drastisch aangepakt. Naast het volledige binnenwerk zijn de wieken ver nieuwd. is de kap bijna geheel vernieuwd en ko men er nieuwe staart- balken. De oude gietijze ren as die door de wie ken m beweging wordt gezet was nog ivel bruik baar. Vandaag zouden wij met uw welnemen gaarne even over de landsgrenzen kijken. Van de werkzaamheden, die wij beroepshalve ondernemen, behoort het regelmatig doornemen van de .Gazet van Antwerpen' tot onze favoriete bezigheden. Onze Belgische collega's bezitten in het formu leren van de dagelijkse werkelijkheid een zwier, die de Nederlandse journalistiek niet opbrengt. Deze week bleven wij bijvoor beeld hangen aan een bericht, waarin onder het kopje .Die ven ingerekend te Izegem' werd gemeld: „De politie in Izegem slaapt 's nachts en de rijkswacht is er in geen kilometers te bespeu ren. Toch werden in dit West- s Vlaamse stadje drie inbrekers I ingerekend" Er moet werkelijk een calami teit gebeuren, willen wij ons afwenden van het vervolg van een bericht, dat zo smakelijk begint. De melding verhaalt dan over een buurvrouw, die des nachts zag hoe vier mannen zichver dachtopstelden voor een hi- fi-winkel, hoe zij herhaaldelijk en tevergeefs de rijkswacht belde, hoe zij zag dat allerlei interessante apparatuur naar buiten werd gedragen, hoe ze bet nummer van de volgela den auto noteerde en hoe aan de hand daarvan later, te Brussel, de onverlaten konden II worden gevat. j En hel bericht besluit .Dat die dieven toch konden I worden gepakt is heel opmer- I kelijk, alhowel de getroffen winkel op amper 200 meter van het politiebureau ligt". Verschijning van milieukrant VMZ volgend jaar op losse schroeven VLISSINGEN - Het bestuur van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland is naarstig op zoek naar een oplossing om de verschijning van het VMZ-blad 'De Gouden Delta' volgend jaar veilig te stellen, nu het redactieteam te kennen heeft gegeven zijn werk met ingang van 1 januari volgend jaar te willen beemdigen. In het juninummer van de tiende jaargang schrijft het VMZ-bestuur dit besluit te betreuren, maar er begrip voor te hebben dat men na tien jaar wel eens af wil van de steeds terugke rende zorg over het op tijd uitbrengen van de milieukrant. „We hebben ech ter geen vervangende redactie klaar staan om de zaak voort te zetten. Daarmee valt voor de VMZ één van de belangrijkste mogelijkheden weg om met berichtgeving over Zeeuwse mi lieuzaken naar buiten te treden", al dus het bestuur dat op de VMZ-leden een dringend beroep doet om mee te denken over een alternatief. De 'Gouden Delta' verscheen tot nu toe vier keer per jaar - momenteel in een oplage van 1900 exemplaren - en wordt onder de VMZ-leden gratis ver spreid cassetterecorder gestolen uit winkel Schoondijke SCHOONDIJKE Woensdagmiddag hebben een circa twintigjarige man en twee vrouwen in de leeftijd tussen vijfentwintig en vijfendertig jaar een radio-cassetterecorder ontvreemd uit de winkel van N. aan het Dorpsplein in Schoondijke. De diefstal werd om streeks vier uur gepleegd. De waarde van de recorder is zeshonderd gulden t ADVERTENTIE) De heer Nieuwenhuize met zijn,vondst'. WEST-SOUBURG - De Westsou- burger J. Nieuwenhuize wreef zich even de ogen uit toen hij donder dagmiddag vanachter het stuur van z'n auto in het Sloegcbied een wit beestje de weg zag oversteken. Door snelle actie wist hij het in middels in de graskant weggedo ken diertje te grijpen, om vervol gens vast te stellen dat hij hier te maken had met een albino-mol. Dat vond hij curieus genoeg om het exemplaar in z'n auto mee naar huis te nemen. Daar bood hij het diertje een flinke bak met grond aan waar het onmiddellijk dank baar in wegkroop. Het gaat, naar het hem voorkomt, om een gezond, jong beestje. Geïnteresseerd als hij is in de natuur, weet Nieuwenhuize te vertellen dat een dergelijk dier tje in het algemeen geen lang leven is beschoren, omdat de natuurlijke schutkleur ontbreekt, en het door zijn soortgenoten weinig zachtzin nig wordt bejegend. Nieuwenhuize weet nog niet pre cies wat hij met het beestje gaat doen „Misschien laat ik 'm morgen weer los. Als er geïnteresseerde natuurkenners belangstelling voor hebben, sta ik het graag aan hen af. maar niet voor experimenten" be nadrukt hij. VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donder dag ingebroken in het schoolgebouw van dc HTS aan de Edisonweg in Vlissingen. Met behulp van gereed schap dat zij in de school aantroffen forceerden de daders enkele koffie- en limonade-automaten. De buit be stond uit een bedrag van ongeveer 150 gulden aan kleingeld. Dezelfde nacht werd ingebroken in het kantoor van de firma Mobuco aan de Gildeweg. Hier werd het kantoor doorzocht en verdween met een be drag van vijftig gulden dat in een van de bureaus werd aangetroffen Bij de hobbyzaak Formldo aan de Gildeweg namen onbekenden dezelf de nacht een ladder weg ter waarde van 350 gulden. De ladder stond bui ten opgesteld en was met behulp van een ketting en een slot vastgezet. De daders forceerden het slot en konden met de ladder aan de haal. Man uit Clinge zwaargewond HULST De Clingenaar B. van D. is donderdagmorgen zwaar gewond ge raakt bij een verkeersongeluk bij de kruising van de Tivoliweg met de rijksweg 60 bij Hulst. De politie vond de man omstreeks halfdrie liggend in de berm. Van D. werd overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Gent. De auto. die zwaar werd beschadigd, stond midden op de rijksweg. De politie denkt dat de Clingenaar met de wielen in de berm is gekomen, in een slip geraakt is en vervolgens verschillende keren over de kop is geslagen Lichtgewonde bij burenruzie Veere VEERE Bij een burenruzie in Vee- re woensdagavond omstreeks half Lwaall' heeft H. uit diezelfde plaats verwondingen aan de hand opgelo pen. De vechtpartij ontstond, doordat de buurman van H de 40jarige De V„ woensdagavond laat stenen tegen de ruiten van het huis van zijn buurman gooide H werd hier wakker van en gewapend met een stofzuigerslag ging hij naar buiten. De V. trok daarop een slagersmes. Toen H. dit wilde afpak ken liep hij snijwonden op aan de hand en moest zich hiervoor onder behandeling stellen van een dokter. De gealarmeerde politie maakte te gen De V. proces-verbaal op Het tweetal had al lange tijd onenigheid met elkaar. ONGEVRAAGD VERLOF OPGEHEVEN GOES Dominee H. S. Buunk. predikant van de hervormde wijkgemeente cieel opzicht, voor de opbouw van de 'Rondom de Grote Kerk' in Goes, mag weer aan het werk. Na een periode van gemeente ongeveer 1,5 jaar is hét hem verleende ongevraagde verlof met ingang van 20 juni opgeheven. Over de problemen die er waren gerezen tussen dominee Opgemerkt wordt dat de gestoorde Buunk en de kerkeraad van de wijkgemeente (en waarbij ook het breed verh0uding tussen kerkeraad en pre- moderamen van de provinciale kerkvergadering betrokken raakte) heeft de Pikant een voorzichtig beleid nood- generale commissie voor het opzicht in dc hervormde kerk te Utrecht een zakelijk maken. De kerkeraad maakt uitspraak gedaan. Een vermaning die aan Buunk was uitgedeeld door de jn de verkiarjng tenslotte gewag van regionale commissie van het opzicht te Eindhoven (en waartegen de dominee een definitieve bveslissing over de beroep had aangetekend» is vernietigd. hiernieuwde samenwerking met Het conflict ontstond vorig jaar door Intussen heboen AijuxeiKeiaau en Buunk. die over twee maanden geno- meningsverschillen tussen predikant predikant, onder leiding van het lan- n\en za' worden. De tussenliggende en wijkkerkeraad over het functione- delijke college van visitatoren-gene- tijd is bedoeld als een zekere proefpe- ren Het breed moderamen van de raai, een gesprek gehad over de knel- riode. Dominee Buunk wilde geen provinciale kerkvergadering werd als" punten die er waren en over het beleid commentaar geven op de jongste ont- bemiddelingsclub ingeschakeld en voor de komende periode. Men wil wikkelingen. „Ik begin opnieuw", zei kwam op zijn beurt in botsing met zich nu gezamenlijk op de toekomst hij donderdag. Hij toonde zich dank- Buunk. Aan de predikant werd, een richten. In een verklaring aan de baar jegens de mensen die hem in de steeds verlengd, ongevraagd verlof gemeenteleden vraagt de kerkeraad afgelopen periode moreel gesteund verleend. De procesgang die volgde, om aller medewerking, ook in lïnan- hebben. leidde uiteindelijk tot de uitspraak van de generale commissie. De klach ten van het breed moderamen tegen dominee Buunk met betrekking tot zijn functioneren ten opzichte van collega's, de centrale i Goese i kerke raad. de wijkkerkeraad, de visitato- rengeneraal en het breed moderamen. werden ten dele gegrond geacht. De generale commissie vroeg zich wel af of het geloofwaardig geacht kon worden, dat speciaal het breed mode- .amen de klacht indiende en niet - hetgeen wellicht meer voor de hand zou hebben gelegen - bijvoorbeeld één of meer leden van de kerkeraad. Het vernietigen van de vermaning die de regionale commissie had uitgedeeld, is gebeurd op grond van een vorm fout. De generale commissie achtte, gezien de langdurige periode van het ongevraagd verlof, thans geen termen aanwezig voor het opleggen van maatregelen van kerkelijke aard aan dominee Buunk. VLISSINGEN - Het vegen van de schoorsteen van haar woning aan de Inslaan m Vlissingen kwam de bewoonster duur te staan De rekening die haar werd gepresenteerd voor het vegen van het rookkanaal en hel nazien van enkele gaskachels bedroeg 700 gulden Het karwei werd geklaard door een bedrijf uit Arnhem, dat vorig jaar voor dezelfde werkzaamheden 'slechts' 350 gulden rekende. Volgens hoofdinspecteur J. G. den Rooijen van de Vlissingse politie staat de politie in dergelijke gevallen machteloos ..De mensen moeten van tevoren een prijsaf spraak maken. Gebeurt dat niet. dan kunnen de bedrijven rekenen wat ze willen" AARDENBURG In politiek Aar denburg is grote onzekerheid ont staan over een brief die namens de Lijst Standaert is opgestuurd aan het ministerie van binnenlandse zaken. In het schrijven doet één l'ractieleid van deze lijst nadrukkelijk afstand van kritiek op het functioneren van burgemeester W. Lockefeer tijdens de vorige vergadering. De twee fractieleden van Lijst Stan daert. W Scheppers en G van Maele. hebben donderdag nadrukkelijk ont kend de brief geschreven te hebben. Ze zijn het evenmin eens met de inhoud Raadslid H van Rie heeft donderdag schriftelijk per expresse om een af schrift van de brief bij het ministerie gevraagd De Lijst Standaert zal van daag of morgen een soortgelijk ver zoek op papier zetten Enkele weken geleden besloten de fractieleden van WD. PvdA. D'66 en Lijst Standaert schriftelijk bij het ministerie hun beklag te doen over de - huns inziens - unfaire en zeer voorin genomen wijze waarop de burgemees ter de raadsvergadering had geleid Deze brief werd door alle vijf de raadsleden r ndertekend. Begin deze week hoorde Van Rie, dat er een tweede brief bij het ministerie van binnenlandse zaken was binnengeko men Daarin distantierde een lid van de Lijst Standaert zich van de geza menlijk ondertekende protestbrief Van Rie vraagt zich - met zijn mede standers m de raad - nu af van wie de tweede brief afkomstig is De handte kening verschilt in elk geval van de handtekeningen die op de gezamenlij ke protestbrief staan .Ik sluit valsheid in geschrifte niet helemaal uit.' zei Van Rie donderdag. „Maar zeker weten doen we dat pas als we een afschrift hebben. Dan kun nen we nagaan wie het geschreven heeft." Hij ziet de brief in ieder geval als een poging van onbekenden om onduide lijkheid te schepen op hel ministerie. „Er wordt door gesuggereerd dat op de eerste, gezamenlijke brief een val se bandtekening staat, ofwel wekt het de indruk dat wij iemand van de Lijst Standaert onder druk hebben gezet om die protestbrief mede te ondertekenen. Geen van beide is ech ter het geval. Daarom moeten we dit uit de weg ruimen." Hij verwacht op korte termijn opheldering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13