Ambtenaren verwachten Jakkoord over arbitrage l,/o Gasblikjes moeten veiliger Saneringsplan houthandel kost nog duizend banen D'66 wil af van de filmkeuringen OMHOOG OF OMLAAG, DAT BL ÏJFT DE VRAAG. MISS 0 Challenger gaat naar kunstmaan hengelen MINISTERIE WIJST REGELING AF Organisaties: geen hulp aan guerilla Peru 198 -> ONDERDAG 16 JUNI 1983 PZC/binnen-buitenland CANAVERAL UPI- Het Amerikaanse ruimteveer Challenger, clat ilerdag van Cape Canaveral wordt gelanceerd, heeft een reeks laken uit le «ren. waar een van de belangrijkste is het bewijs te leveren dat een uniteschip satellieten uit de ruimte kan plukken om ze naar de aarde terug te (ngen Hiervoor is de Challenger uitgerust met een mechanisch beweegbare ji De bemanning zal een Westduitse proefkunstmaan in een baan om de tde zetten en deze gedurende 9.5 uur zijn eigen gang laten gaan. Daarna trdt de satelliet met behulp van de mechamssche arm uil de ruimte geplukt teruggebracht in de 'laadbak' van het ruimteveer. »n Fabian, een van de vijf astronauten die de vlucht meemaken, noemt dit I waarschijnlijk belangrijkste onderdeel van het programma dat de lallenger gaat uitvoeren. De operatie is belangrijk om in de toekomst defecte satellieten en wellicht ook los in de ruimte zwevende astronauten te kunnen oppikken Zoiets vindt al m april volgend jaar plaats, wanneer men een niet meer goedfunctionerende op de zon gerichte kunstmaan wil ophalen om gerepareerd te worden. In januari zullen twee astronauten een ruimtewandeling maken zonder met een reddingslijn aan hun ruimteschip vast te zitten Zij dragen een kleine raketmotor op hun rug waarmee zij zich kunnen verjjlaatsen. De belangrijkste commerciële opdracht voor de Challenger is voor betalende opdrachtgevers twee kunstmanen in een baan om de aarde te plaatsen. Gedurende de zes dagen durende vlucht van de Challenger zullen de astronauten, onder wie twee met tot de feitelijke bemanning gerekend specialisten, voorts talrijke technische en wetenschappelijke experimenten uitvoeren. (Van onze redactie economie) PEN HAAG Geschillen tussen de ambtenarenbonden en het rijk zullen in de toekomst beslecht kunnen worden door ze voor te leggen aan een arbitragecommissie. Sprekend namens de ambtenarenbonden zei AbvaKabo-voorzitter Van der Scheur gisteren te verwachten dat er over twee weken een akkoord over wordt bereikt met de minister van binnenlandse zaken. fin de kant van het ministerie werd het kabinet. In het overleg van giste- van de bonden werd na afloop echter rji arbitrageregeling tot gisteren nog ren hield de minister trouwens ook opgemerkt dat hij dat niet zal kunnen gewezen. Aan het overleg dat zij er nog de slag om de arm dat hij ook blijven doen. «nsdag met de minister over voer- mogelijkheden wilde behouden om Nog niet zeker is ook of de Commissie hebben de bonden de verwach- van een uitspraak van de arbitrage- voor het Georganiseerd Overleg (mi- Lig overgehouden dat de regeling er commissie af te wijken. Van de kant nister en bonden samen) unaniem om xh zal komen. Het tot stand komen de regeling is voor de bonden Mrwaarde om weer deel te nemen ian het (normale) overleg over de Ubeidsvoorwaarden. fot dusver hebben de ambtenarenor- pnlsaties geen werkelijke macht in iet overleg dat zij geregeld met de mister hebben over de arbeidsvoor- isarden voor het overheidspersoneel, to puntje bij paaltje komt. kan de mister eenzijdig maatregelen ne- de voorstellen van de bonden krij- tn de beslissingen van de arbitrage- ommissie een bindend karakter raaraan ook de minister zich te hou- kn heeft. let overleg zal over twee weken wor- voortgezet. Het is niet waar-' chijnlijk dat de minister dan al zal «schikken over een standpunt van Van onze kunstredactiei UTRECHT De adviesraad van D'66 heeft zijn Tweede-Kamerfractie geadviseerd een motie in te dienen die moet leiden tot het afschaffen van de Nederlandse filmkeuring. Daarvoor in de plaats moet een systeem worden ingevoerd dat filmverhuurders en zendgemachtigden verplicht om ter vertoning aangeboden films te voorzien van typeringen qua genres en een aanduiding van de leeftijdscategorie waarvoor ze geschikt worden geacht. Er moet dan een codecommissie in het leven worden geroepen die klachten van het publiek kan onderzoeken over de juistheid en volledigheid van door verhuurders en omroepen geleverde gegevens. arbitrage moet vragen ot dat een meerderheid van de commissie de scheidsrechters te hulp kan roepen. SER De ambtenarencentrales hebben mi nister Rietkerk laten weten dat zij het vreemd vinden dat sociale zaken de SER advies heeft gevraagd over de herziening van de sociale zaker- heid met het verzoek daar mede het overheidspersoneel bij te betrekken. De bonden vinden dat een zaak van hun rechtspositie en die hoort thuis in het overleg tussen binnenlandse za ken en de centrales. De vier centrales zullen de vakcentrales waar ze bij zijn aangesloten vragen met te adviseren over de positie van het overheidsper soneel in de stelselherziening. De centrales hebben zich gedwongen neergelegd bij de voortzetting van de beperking van de vakantietoeslag tot 7.5 procent De bonden wilden uitstel van de bespreking van dit voorstel totdat er een geschillenregeling is. Rietkerk dient het wetsontwerp ech ter toch in en stelt de vakantietoeslag daarmee eenzijdig vast, constateerde de ACOP-voorzitter SAN VICENTE iAPi De Salvadoriaanse minister van defensie generaal Eugenio des Casanova schudt de hand van een Salvadoriaanse rekruut nadat hij een groep nieuwe soldaten in een kamp in San Vicente had begroet en toegesproken. Volgens het Pentagon is slechts vijftien procent van de Salvadoriaanse soldaten die twee jaar geleden door Amerikaanse instructeurs werden opgeleid, nog in het leger. TEGUCIGALPA (RTR AFP L'PIt Een groep van 120 Amerikaanse legerinstructeurs van het keurkorps der Groene Baretten is dinsdag aangekomen in Honduras om er een opleidingskamp voor de regio in te richten, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Tegucigalpa meegedeeld. De instructeurs zijn door president Reagan gestuurd om 2500 Salvadoraanse militairen vertrouwd te maken met de tactiek om rebellen te bestrijden. Na afloop van zijn rondreis door Midden-Amerika heeft de speciale Amerikaanse afgezant Richard Stone gezegd dat het publiek voorstellen van een dialoog door het verzet in El Salvador en de Verenigde Staten een 'propagandas tunt' is. Woordvoerder Speakes van het Witte Huis liet eerder weten dat president Reagan een gesprek tussen Stone en de leiders van het Salvadoriaans verzet zal overwegen Waarnemers menen dat dit op een zekere versoepeling zou kunnen duiden van de kant van de regering-Reagan ten opzichte van de problemen in de regio Stone, die dinsdag in Washington terugkeerde van zijn informatieve reis van 12 dagen langs verschei dene landen in Centraal-Amenka. zei dat het voorstel tot dialoog dat het Salvadoraanse verzet vorige week lanceerde meer kans van slagen zou hebben als het geheim was gehouden. Dc Sandinistische regering van Nicaragua heeft ge dreigd met het niet houden van de voor 1985 beloofde verkiezingen, als de 'militaire en economische agres sie' tegen haar land aanhoudt. Dit staat in een boodschap aan Jose Francisco Pena Gomez, een der vice-voorzitters van de socialistische internationale en burgemeester van de hoofdstad van de Domini caanse republiek. Santo Domingo. INTREKKING WETSONTWERP OMGANGSRECHT ©HAAG (ANP) - Het wetsontwerp tahet omgangsrecht van geschei- Wöuders met hun kinderen regelt ^'onvermijdelijk' worden inge- Sitken. teister Korthals Altes van justitie «ft de eerste kamer, waar de behan- van het wetsontwerp al twee ■Jnr stagneertlaten weten dat op het ministerie van justitie een nieuwe wttelijke regeling van het omgangs- Kht wordt voorbereid. Hitj nieuwe wetsontwerp op het om- [ingsrecht wordt voorbereid in sa- mhang met de wijziging van het èeidingsprocesrecht en de alimen- nue Daarbij is het de bedoeling htscheidingsprocedures sterk te Weenvoudigen en de alimentatie- te beperken. Een woordvoerder nn het ministerie van justitie zei ^gevraagd dat de wetsontwerpen lopelijk in het komende parlementai- tt jaar bij de tweede kamer zullen lorden ingediend Japanse premier waarschuwt voor (ergroten export 10KIO - Als Japan zijn export ver pot en het overschot op de Japanse bndelsbalans nog groter wordt zul- l«n de bctrekingen met de handels- artners verslechteren, zo heeft de lapanse premier Nakasone gezegd. [Toeneming van de economische be drijvigheid in Japan moet worden bereikt via stimulering van de binnen- lindse vraag en niet alleen door ver- jroting van de uitvoer, zo verklaarde bij 3et Japanse economische planbu- Sau heeft laten weten dat de econo me van Japan nog op een laag pitje Eaat, maar dat de export in snel tonpo groter wordt. In april was er overschot op de lopende rekening Sn de betalingsbalans van 2.3 mil- ü-'d dollar, het op een na grootste «verschot dat ooit in Japan is bereikt De pnjsdaling van importolie leverde de grootste bijdrage aan het over- Khot. Volgens de president van de Japanse centrale bank, Haroeo Maekawa, zal iet overschot op de lopende rekening dit jaar de achttien miljard dollar bereiken tornier Nakasone heeft verder ge- *gd dat de regering zint op middelen de invoer te vergroten Volgens *mmoet de Jetro. het overheidsbu- ■eau voor de buitenlandse handel, een teportbevorderingsorganisatie wor- fcn Er zal een Japanse delegatie naar diverse landen worden gestuurd om daar de export naar Japan te bevorde rt Nakasone vindt wel dat de invoer soet worden vergroot zonder de ex- Port te verminderen. Anii-misdaad De regering van Indonesië heeft onder druk van kri tiek uit het buitenland haar anti- ■nlsdaadcampagne tijdelijk gestopt, Dat zegt de voorzitter van het Indone- psche instituut voor rechtskundige i*jstand (LBHi. de advocaat Buyung "asution. Volgens de LBH-voorzitter rijn sinds maart ruim driehonderd mensen die ervan werden verdacht tof de onderwereld te behoren, dood geschoten. Maar onofficiële cijfers tpreken van meer dan vijfhonderd slachtoffers. D'66 is tot dit advies gekomen na vaststelling van het feit dat de huidi ge Nederlandse filmkeuring steeds meer buitenspel wordt gezet en over bodig begint te worden De filmkeu ring voor volwassenen werd in 1977 afgeschaft. Smdsdien worden films alleen nog beoordeeld op eventuele schadelijkheid voor de jeugd. Dat komt er in de praktijk op neer dat verhuurders vrijwel uitsluitend nog films ter keuring aanbieden die ze graag voor alle leeftijden of vanaf 12 jaar toegankelijk gesteld'willen heb ben, Voor Veel films ziet.mcn het echter als anti-reclame indien ze voor alle leeftij den toegankelijk zouden worden ver klaard Men riskeert liever niets in zulke gevallen. Ongekeurde films wor den immers automatisch toegankelijk gesteld voor een publiek van 16-jari- gen en ouder en bovendien houdt de verhuurder m die gevallen het „keur loon" van 500 gulden m zijn zak In 1979 werden van de 320 geïmpor teerde bioscoopfilms er slechts 116 ter keuring aangeboden, in 1982 werden er 25 meer geïmporteerd en evenwel 30 minder ter keuring aangeboden Momenteel gaan van iedere vier films er drie ongekeurd de bioscoop in En de toenemende hoeveelheid aan vi deocassettes en tv-films wordt zelfs volledig ongekeurd onder de mensen gebracht De adviesraad va)) D'fifi constateert dat de Nederlandse filmkeuring ook in eigen ogen een wassen neus is geworden en dat het publiek nu ver stoken blijft van minimale informa tie over aangeboden filmprodukten. AMSTERDAM - Miss Holland 1982, Brigitte Dierickx (r i kroonde Nancy Lalleman-Heynis tl.) dinsdagnacht tot Miss Holland 1983. De 'mooitste' Nederlandse van dit jaar komt uil Zaandam. Riagg's - Ondanks de beslissing van de Ziekenfondsraad dat Regionale In stellingen voor Ambulance Geestelij ke Gezondheidszorg (Riagg's) die zich niet houden aan het wettelijk machti gingssysteem hun uitgaven niet meer vergoed krijgen, zullen de Riagg's voorlopig doorgaan met het slechts 'passief uitvoeren van dit systeem De Riagg's verstrekken nu wel gege vens aan verbindingskantoren izie kenfondsen i maar zo dat de cliënt anoniem blijft Meer vakanties in eigen land DEN HAAG (ANP) Het aantal wintervakanties in eigen land is het afgelopen seizoen aanzienlijk geste gen. Er werden in de periode decem ber '82 tot maart '83 ongeveer 100.000 vakanties meer geregistreerd dan in dezelfde periode van het jaar daar voor. In totaal kwam het aantal binnen landse vakanties dit winterseizoen uit op 620 000 De vakantieduur en de gemiddelde besteding is daarentegen afgenomen Deze resultaten van het continu vakantie-onderzoek van het Toeristisch Research Instituut NRIT en het Onderzoeksbureau Interact, zijn woensdag door het nationaal bu reau voor toerisme bekend gemaakt Het gros van de binnenlandse vakan ties. ongeveer 68 procent, werd door gebracht in vakantiebungalows De overige in hotels en andere verblijf- soorden. het aantal buitenlandse win tervakanties is met 940.000 vrijwel gelijk gebleven. Wel werd ook hier een stijging van het aantal korte, week einde-vakanties geconstateerd O VERLEVEN NIET ZONDER PIJN AMSTERDAM (ANP) - Wil dc Nederlandse houthandel kunnen overleven, dan is een aanzienlijke sanering van het aantal distributiepunten noodzake lijk. Het aantal detaillisten zal moeten worden teruggebracht van bijna 350 tot 200, terwijl er ruimte is voor 25 specialisten dat zijn er nu 60). Hoewel er in de houthandel in ons land al veel aanpassingen hebben plaatsgevonden, betekent een dergelijke sanering toch nog een verlies van 1000 arbeidsplaat sen. In de branche werken nu nog 8000 man. Dit zijn enige punten van een Struc- min. waarvan de overheid f 2,3 min tuurverbetenngsplan Nederlandse voor haar rekening zou moeten ne- Houthandel, dat tot stand is gekomen men na een onderzoek van de Nederlandse He-rstructureringsmaatschappij HEM. de Nederlandse Houtbond en het organisatiebureau Rijnconsult. Het is ook noodzakelijk, dat de orga nisatorische opbouw van de bedrijfs tak wordt aangepast Bij uitvoering van de aanbevelingen is een termijn van dne jaar voorzien De kosten worden becijferd op f 9.6 Barth in beroep - De voormalige SS-officier Heinz Barth die vorige week wegens oorlogsmisdaden in Frankrijk en Tsjechoslowakije tot le venslang was veroordeeld, heeft hoger beroep aangetekend De 62-jange Barth bekende tijdens zijn proces te hebben deelgenomen aan de moord op 92 burgers in Tsje choslowakije in 1942 en aan het bloed bad van Oradour-sur-Glane m Frank rijk in 1944 waarbij 642 inwoners werden gedood. KNZHRM REDDE 529 MENSEN DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Maatschappij (KNZHRM) heeft verleden jaar 529 mensen van hun schepen gehaald. De hulpverlening aan de pleziervaart nam met 66 pro cent de grootste plaats in, aldus het jaarverslag over 1982 van de KNZHRM. Het aantal spectaculaire reddingen in de beroepsvaart is sterk verminderd, dank zij betere schepen, betonning, weerberichten en verdere moderne hulpmiddelen. Voor koopvaardijsche pen kwam de KNZKRM slechts vijf maal in actie. Voor de watersporters werd 211 keer alarm geslagen. De vissers riepen 26 keer de hulp van een reddingboot in en er kwam 20 maal een loos alarm binnen De structurele problemen in de hout handel zijn de afgelopen jaren nog versterkt door de conjuncturele 1 Daarbij speelde vooral de malaise in de bouw een rol In 1981 was het resultaat van de branche over de hele linie negatief Wat bekend is van 1982 wijst in dezelfde richting, aldus de voorzitter van de Structuurcommissie voor de Houthandel, ing. J A. de Stop pelaar Blijdestein, bij de presentatie van het structuurrapport. i ADVERTENTIE) INKOMENS IN DE LANDBOUW HOGER DEN HAAG (ANP) - De inkomens in de landbouw stegen in 198L82 verge leken met het jaar daarvoor met gemiddeld 20.000 gulden tot gemid- deld 42.400 gulden. De spreiding van de inkomens bleef echter erg groot Veertien procent van de landbouwers kwam nog niet toe- aan een positief inkomen tegen 26! procent in het jaar ervoor, toen er sprake was van een dieptepunt op het gebied van de landbouwinkomens. Dat blijkt uit dinsdag bekendge- maakte gegevens van het Landbouw- Economisch Instituut De investeringen in de landbouw zijn in 1981 1982 sterk teruggelopen verge- leken met voorgaande jaren. Geld dat werd verdiend in de akkerbouw en veeteelt werd vooral gestoken m het - aflossen van leningen en verbetering van de liquiditeitspositie. Kapitaalmarkt- Renterekening. Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat? Profiteer daar dan van met een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f 1.000,-. En hoe Linger uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten. Praat er eens over bij de NMB. NMBBANK DE NMB DENKT MET l MEE. AMSTERDAM (ANP) Wegwcrp- blikjes met gas voor de camping en klusjes thuis zijn niet bepaald onge vaarlijk. dit concludeert dc nieuwe stichting Consument en Veiligheid woensdag na een onderzoek dat zij onlangs heeft uitgevoerd onder slachtoffers die ernstige brandwon den hadden opgelopen als gevolg van een ontploffend gasblikje. Uit het onderzoek is gebleken, dat jaarlijks gemiddeld vijf mensen voor een langdurige behandeling in brand wondencentra worden opgenomen nadat er iets was misgegaan by het verwisselen van een gasblikje. Vol gens de stichting krijgt de dienst voor het stoomwezen jaarlijks meer dan tweehonderd klachten binnen over lekkende en exploderende gasblikjes. „Maar aangenomen mag worden, dat het werkelijke aantal veel hoger is", zo wordt gezegd Als een van de meest opvallende resultaten van het onderzoek wordt genoemd, dat de werkelijke oorzaken van ongevallen met gasblikjes van andere aard zijn dan men tot nu toe vermoedde. Veel genoemde oorzaken zouden zijn het door elkaar gebruiken van onder delen van verschillende merken, het afkoppelen van nog gedeeltelijk ge vulde blikjes en het verwisselen van blikjes in de buurt van open vuur of een sigaret. Volgens de stichting is nu komen vast te staan dat in negentien van de twintig onderzochte gevallen een combinatie van onderdelen van een merk bij het ongeval was betrokken en dat het ongeluk ontstond bij het verwisselen van een leeg blikje door een nieuwe vulling. In bijna de helft van de gevallen ging het klemmecha nisme ivooral de beugels) stuk tijdens het vastschroeven van de brander op de houder In andere gevallen bleek het mogelijk de nieuwe vulling zoda nig in de houder te plaatsen dat bij vastschroeven van de brander gas kon ontsnappen, aldus de stichting. Aanbevolen wordt nadere wettelijke eisen te stellen aan de deugdelijkheid van de bevestigingsmëchamsmen Voorts moeten houders en branders zodanig worden uitgevoerd dat on deskundig omgaan met deze appara tuur niet onmiddellijk lot ernstige en soms fatale ongevallen leidt. De nieuwe stichting Consument en Veiligheid is voortgekomen uit de afdeling Veiligheid in de privésfeer van het Veiligheidsinstituut De doelstelling is het bevorderen van de veiligheid in en om de woning, tijdens sport en spel en tijdens vakantie en recreatie. De belangrijk ste activiteiten is het ontwikkelen van een landelijk registratiesysteem van ongevallen in de privesfeer. Daarnaast zal de stichting een lande lijk netwerk opzetten van regionale voorlichters en zal een advies- en klachtenlijn worden geopend waar klachten en adviesaanvragen over onveilige produkten en onveilige si tuaties op zo doeltreffend mogelijke wijze in behandeling zullen worden genomen. DEN HAAG (GPD) Vier parti culiere organisaties, die zich be zighouden met ontwikkelings samenwerking. hebben uitdruk kelijk ontkend dat zij hulp heb ben gegeven aan hel linkse ver zet in Peru. De minister van binnenlandse zaken van dat land heeft een onderzoek gelast om deze beschuldiging te onder zoeken. De vier medefinancieringsorga nisaties. Cebemo (r.kIcco (prot.chr.i. Novib en Hivos (hu manistisch) wijzen in een geza menlijke verklaring op de stren ge controle van de zijde van het ministerie van ontwikkelingssa menwerking in Den Haag. waar aan door hen gesteunde projec ten worden onderworpen De Nederlandse ambassadeur in Lima. Vincent Bruyns. heeft de zaak besproken met de Peru viaanse president Fernando Be- launde. en de minister van bin nenlandse zaken, Luis Perco- vich. Volgens een ambassade woordvoerder zijn tijdens dat gesprek geen harde bewijzen op tafel gelegd voor Nederlandse steur, aan de linkse guerrilla strijd in Peru Minister Schoo van ontwikke lingssamenwerking gaat ervan uil dat de beschuldigingen on gegrond en onwaar zijn. De mi nister sprak over een 'incident' dat weer voorbij zal gaan. en waaraan, wat haar betreft geen consequenties zullen worden verbonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5