Steun GS plan kolenhaven PZEM in Vlissingen-Oost BLINDENKRANT «VÏTAAT Problemen ouderen door bezuinigingen in zwartboek OOK CNV VERWERPT CAO GLASFABRIEK JEMENGDE GEVOELENS HA VENSCHAP TERNEUZEN eip. Storing Dow: stank in Terneuzen Passagier (18) overleden na auto-ongeluk T 11/lAL WiUy de Groff: de ogen van die mensen DR C. BOERTIEN KREEG EXEMPLAAR TERNEUZEN Gedeputeerde staten van Zeeland steunen de plannen van de PZEM om geld vrij te maken voor de aanleg van een kolenhaven in Vlissingen-Oost. De PZEM dient vermoedelijk al volgende week bij het Havenschap Vlissingen een officieel verzoek in om mee te werken aan uitvoering van dat havenplan. Het Havenschap ziet geen kans om de haven zelf te bekostigen, maar dat is voor de PZEM geen probleem: de energiemaatschappij financiert het project nu zelf. Daarbij wordt overigens wel gerekend op subsidies van het rijk. Maar gedeputeerde W. Don, voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM, zei woensdagmiddag in Terneuzen: „Wij moeten ons toekomstperspectief veilig stellen; die investering gaat, ook zónder subsidie, gewoon door". Don zei dat tijdens een vergadering verwachtte een duidelijk overzicht Voorzitter Barbé vulde hem aan: „Al tan de raad van bestuur van het van alle alternatieven, met voors en tijdens de vergadering op 15 decern- Havenschap Vlissingen. Hij meldde tegens. ber vorig jaar hebben wy de aanleg ook dat de PZEM in juli 1986 wil gaan Toen ook mr W. F. Meijer van het van de nieuwe haven besproken. We proefdraaien met de omgebouwde ministerie van verkeer en waterstaat hebben toen al gezegd dat wij welis- energiecentrale bij Borssele. Don ver- enige i voorzichtige i vraagtekens waar met over de financiële middelen wacht dat eind van dit jaar de (milieu- plaatste bij de procedure, viel haven- beschikten, maar dat wij het hele plan ivergunningen rond zijn, zodat direct schapssecretaris drs F. J. Burger woe- zeker niet onaantrekkelijk vonden" daarna met de ombouw begonnen zou dend uit: „Iedereen doet nu of hij kunnen worden. nergens van weet Ik vind dat hypo- Pe lec*en van de raad van bestuur crieti" kregen bovendien inzage in de brief- SAS VAN GENT De CNV-leden bij de Glasfabriek in Sas van Gent weigeren de cao-voorstellen van de directie te accepteren. Zij zijn bereid 'alles te doen om te voorkomen dat de directie die voorstellen doordrukt'. CNV-districtsbestuurder Sietse Jorritsma zei dat na afloop van het overleg Barbe doelde daarmee op Terneuzen. met zijn leden over de cao-voorstellen en de reorganisatieplannen bij de 01 de ontwikkelingen ln het Vlis- Sassc ,abriek 0()k de FNV.ude„ hebbE„ de va„ de di„c,ic singse met gemengde gevoelens aan- verworpen, schouwt en in ieder geval al hevige kritiek heeft geuit op de gevolgde Duidelijk is inmiddels dat de actiebe- procedures. Gedeputeerde Barbé na reidheid bij de werknemers van de lüoop van de vergadering: ..Ik geloof Glasfabriek groot is Evenals eerder helemaal niet in een aantasting van bij de FNV-ers moest ook op de positie van de haven van Terneu- vergadering van het CNV het beleid van algemeen directeur J Swanborn het ontgelden. De CNV-ers spraken daarover het onaanvaardbaar uit. ,Don en zijn collega-gedeputeerde drs R, C. E. Barbé (voorzitter van het )e ^havenschapi speelden elkaar de bal feilloos toe. Don maakte melding van de steun van gs voor het project en 3arbé lichtte toe: „Gs hebben de [«schillende aspecten rond deze syJcieuwe haven al afgewogen en zijn tot de conclusie gekomen dat de plussen, die het graven van deze haven Vlissin- oplevert. moeten prevaleren bo ven de eventuele nadelen voor ande wisseling. die het havenschap over de haven voerde met onder meer de PZEM Aan de haxenschapsvergadering in Terneuzen ging een besloten overleg tussen de raad van bestuur van zowel het Havenschap Vlissingen als het Havenschap Terneuzen vooraf. On derwerp: de kolenhaven. De stand punten werden over en weer toege licht. En dat leidde zo af en toe tot uiterst felle discussies. Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen bleef er bij dat de hele procedure „weinig democratisch" aandeed. Het bezorg de hem de nodige kritiek', hij stond in die mening betrekkelijk alleen. Voor de besloten bijeenkomst was één uur uitgetrokken. Het werd meer dan anderhalf uur en dat had tot gevolg dat de normale vergadering van de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen met veel vertraging be gon. Overigens wil gedeputeerde Barbé de statencommissie voor economische zaken over enkele weken tussentijds bijeenroepen om te praten over de kolenhaven Maandag - toen de com missie bijeen kwam - kon dat nog met omdat Barbé toen nog niet wist hoe de beslissing van gs zou uitvallen Die kwam dus dinsdag, een dag later, al: positief. De kolentrafiek in Terneuzen loopt door dit project helemaal geen gevaar te verdwijnen". Overigens heeft niet alleen Terneu- ien moeite met de manier waarop de plannen voor de nieuwe haven de Kaloothaven worden voorbereid. Drs A. J. Plantinga, vertegenwoordi ger van het havenschap had er moei te mee „dat kennelijk iedereen bij de a; iiscussie rond de haven is betrokken, behalve de raad van bestuur van het iavenschap". Hij had meer informatie, in een vroe ger stadium, willen hebben. „Natuur lijk is dit een kwestie die voor de het havenschap van groot belang is. Maar ik geloof toch dat het geen goede zaak zou zijn, ?ar' ranneer de besluitvorming alleen e w naar wordt gebaseerd op gegevens, ingedragen door die zelfde PZEM. als vertegenwoordigers van ver schillende takken van de rijksover- öd, hebben natuurlijk te maken met gevolgen, die verder strekken dan it havenschap alleen", latinga vond dat, wanneer straks de Ecièle voorstellen op tafel liggen, aarin ook uitgebreid aandacht moet rarden besteed aan de effecten van e aanleg van de Kaloothaven. „die utstijgen boven dit havenschap". Hij Jorritsma. „Wij zullen deze voorstel len niet accepteren. Ik loop zo langza merhand toch heel wat jaartjes i op zich geen probleem zijn. de basis ervoor is aanwezig..." Met hun collega's van het FNV vin den ook de CNV-ers het bepaald onjuist dat zij opnieuw moeten inle veren, waar de topfuncties .blijven gespaard. „De regering verplicht ons al om zo veel in te leveren. Nu dreigt dat opnieuw zonder dat er iets tegen over staat." Duidelijk op de CNV- vergadering werd ook dat de werkne mers sinds de jongste ontwikkelin- maar zo slecht heb ik het nog niet gen bij de Glasfabriek met tegenzin meegemaakt. Belangrijk is nu dat de bonden op één koers komen Dat zal naar het werk gaan. 'er te zoeken...". .De motivering TERNEUZEN Een storing bij Dow Chemical heeft woensdagmiddag een stankgolf veroorzaakt in Terneuzen en omgeving. Bij de gemeente kwam een groot aantal klachten binnen. Het ongerief werd veroorzakt door het uitvallen van de oxydatie-eenheid van de tweede naftakraker iLHC 2), waardoor er afgewerkte loog in het afvalwaterkanaal terechtkwam. Dow nam in de loop van de middag maat regelen om de overlast te beperken. him 240 mille uit Anjerfonds voor Instellingen IISS1NGEN Het Anjerfonds eelt in 1982 in totaal 240.600 gulden an subsidies verstrekt aan Zeeuwse tslellingen, verenigingen en organi- ilies. Er werden 75 subsidieverzoe- behandeld. Daarvan werden er I toegewezen. let zwaartepunt van de subsidiering igweer bij de sector amateuristische imstbeoefening ten behoeve waar rond 100.000 gulden werd toege en aan 37 muziek- en zhngvereni- ingen voor de aankoop van instru- lenten en uniformen. de sector natuurbehoud werd 5.000 gulden gevoteerd voor een ihaapskooi in het natuurreservaat et Land van Saeftinghe. Een subsi- Ie van 20.000 gulden werd verleend oor kleurendrukillustraties in de En- Idopedie van Zeeland. Nog een oorbeeld: het Anjerfonds gaf een ijdrage van 10.000 gulden om de stauratie van oude rijtuigen moge- Pi te maken. !et Prins Bernhard fonds en de Anjer- tadsen hebben landelijk het afgelo- lenjaar in totaal bijna 16,5 miljoen pilden aan subsidies verstrekt. Dat tas iets minder dan het jaar daar- tcor. BROUWERSHAVEN De 18-jarige M J. Krikke uit Brouwershaven is in dr nacht van dinsdag op woensdag wn het leven gekomen bij ccn onge val tussen Scharendijke en zijn woonplaats. Hij reed mee in een auto dit over de Schouwse dijk in de richting Brouwershaven reed. 2e bestuurder van deze auto. de 20- jarige J S. Z. uit Brouwershaven, beeft waarschijnlijk een bocht gemist, waardoor de auto van de dijk raakte «i in een sloot naast de parallelweg belandde. Z. raakte gewond, maar hij bon toch het huis van zijn ouders bereiken, waar de politie en een arts werd gebeld. Toen deze hulp op de •laats van ongeval arriveerde was Weke al overleden. Z. is in het Zlerikzeese ziekenhuis opgenomen. Kamerkoor Zoutelatide ZOUTELANDE - In het kerkgebouw "n de hervormde gemeente van Zou- Wande geeft het Middelburgs Kamer- boor vrijdag 17 juni een concert dat om 20 uur aanvangt. Het koor wordt boor een instrumentaal ensemble be geleid. Uitgevoerd worden werken v»n Haydn. Quantz en Wolf, HANSWEERT Tachtig ouderen hebben woensdagavond de eerste tocht van de avondvierdaagse gelopen. Dit aantal deelnemers ivas boven de verwachting van de organiserende stichting welzijn voor ouderen ml Reimers- waal Aan deze lustrum-vierdaagse, waarbij de deelne mers iedere avond zo'n vijf kilometer wandelen, deden vijf mensen mee die ouder waren dan tachtig jaar. Eén daarvan, een mevrouw, presteerde hel zelfs om dc ajstana in drie kwartier te lopen en als eerste c gaan. Het startschot voor de ivandeltocht is gegeven door A. de Poorter, een bejaarde inwoner van Hansweert. De wande laars vertrokken vanuit het verenigingsgebouw 'Kaj Munk' in Hansweert. Vrijdag is de laatste tocht van deze avondvierdaagse. Willy de Groff. verslaggever, eindre dacteur en hoofdredacteur van de bhndenkrantspeurt naar nieuws in een andere krant. Elke morgen om half zeven staat Willy de Groff op. vist de kranten uit zijn brievenbus en begint te werken. Hij vlooit er dagelijks zeven uit. vanachter zijn typemachine die op een salontafeltje in de woonkamer staat. „Ik ben er iedere dag mee bezig", zegt hij. „Je kunt het toch niet laten oplopen?" De 50-jarige inwoner van Sas van Gent doet het nu voor het zevende jaar: hij is de verslaggever, eindredakteur en hoofdredak- teur van het minst geziene, maar erg gewaardeerde weekblad van Zeeland: de blindenkrant. De 'krant' bestaat alweer tien jaar, ninstituut in Den Haag De moe onder de vleugels van de stichting derband' wordt daar met een spe- Ons Zeeland en voorziet ongeveer ciaal apparaat op ruim 450 casset- 450 abonnees wekelijks van het tes overgebracht. De bandjes gaan Zeeuwse nieuws „Dankbaar werk", vervolgens in een speciaal toudraal zegt de GrofT. „Je bent feitelijk de naar de abonnees. Die krijgen vnj- ógen van die mensen En je moet dagmorgen hun 'weekblad' in de weten dat er naast die abonnees bus. Ze horen dan he nieuws van nog veel meeiuisteraars zijn dus ik woensdag tot en met dinsdag, bereik een redelijk groot publiek Zijn nieuws haalt hij grotendeels uit de kranten. Elke morgen krijgt hij een speciaal pakketje van de PZC met alle vier de regio-edities in de mom'ènïbïijf ik bus „Meestal haal ik de berichten n„„ vwintrh' zo uit de dagbladen, maar soms diep ik nog eens iets uit, dan bel ik iemand op die in het meuws staat. Het is niet de bedoeling om de kranten over te schrijven Ik vind het wel leuk om daar een beetje tegenop te knokken Soms boek ik een succesje" Dat heeft de Zeeuwse blindenkrant een berichtje dat de regionale media over het hoofd heb ben gezien. „Je selecteert het nieuws heel an ders. Op maandag weet je nog niet hoe de krant gaat volkomen, dus je begint maar Sommige zaken wor den een complete novelle Zoals de langrijk, want als ik iets mis kan ik Dinsdags heeft Willy de Grof! een echte 'deadline', net als alle kranten. Tot op het laatste met de radio bij. i van het ene nieuwsprogramma naar het ande re. Het komt wel voor dat er 's middags nog iets op de radio is, dat nog meteen meemoet. Dat is be- Schelde, en nu de rechtszaak tegen er pas de gebroeders De J., dat komt tel kens weer terug" week later op terugko- Waarmee wordt de blindenkrant De blindenkrant wordt in twee de- gevuld? „Ik probeer het zo te selec- len geleverd. Het nieuws van woens- teren dat het voor blinden ook dag, donderdag en vrijdag wordt interessant is. Sport bijvoorbeeld, het eerst op band gezet Dat doet Je hebt er geen fluit aan om elke De Groff overigens niet zelf Hij tikt keer de hele rubriek vol te kletsen de berichten op. ongeveer 39 minu- met voetbal, want daar kunnen ten klare leestekst. Daarmee werd deze toch niet aan mee- het eerste spoor van het cassette- doen Ik pak liever de sporten waar bandje volgesproken. doorspekt blinden ook aan kunnen deelne mer korte aankondigingetjes: men Het is trouwens soms hel rechtszaken, een rubriekje voor het moeilyk om daar informatie over 'persoonlijk getinte' nieuws, en blok los te krijgen In de rubriek 'men- ws. kort nieuws, selijk meuws' komen jubilea, dia- sport en een agenda. Het manten huwelijken en opmerkelijke van zaterdag, maandag en dinsdag dingetjes aan de orde. voorvallen wordt dinsdagavond opgestuurd waardoor de mensen zich onder- Daarmee wordt woensdag het twee- scheiden vcan de massa', de spoor van de cassette volgezet De wekelijkse agenda de aankon- medewerker van Zieken- digingen van allerlei evenementen omroep Walcheren. is momenteel 'een verschrikking'. Diezelfde avond gaat de volle cas- zegt de blindenjoumalist. „Het is sette nog naar het Centraal Blinde- momenteel ontzettend moeilijk om alle noodzakelijke informatie bijeen te knjgen. Ik knjg de Recreatie- krant met meer. dus hoe dat nou verder moet weet ik ook niet En de provinciale VW wil gewoon niet meewerken Ze sturen me wel spul len toe, maar te laat Het nieuws van de blindenkrant wordt aangepast aan de doelgroep, benadrukt Willy. „Waar ik voor oppas," zegt hij, „is te schrijven over misdaad. Het genre van inbra ken, overvallen en moorden. Daar ben ik heel voorzichtig mee. Dat blijft er zoveel mogelijk uit. Die moord op die oude vrouw in Vlis singen, een paar weken geleden, daar kun je niet omheen. Maar ik heb het woord 'moord' steeds ver meden, en in plaats daarvan ge sproken over een gewelddadige dood. Kijk, je moet niet vergeten dat de mensen geïsoleerd luisteren, zeer geconcentreerd. En ze horen natuurlijk alles. In een gewone krant sla je stukken over die je niet bevallen of waar je niks van wilt weten, maar met zo'n cassette gaat dat niet." „Hat ik ook heb ont dekt." vult hij aan. „is dat deze mensen meestal erg gelovig zijn. Dat komt misschien door hun han dicap. maar het leeft in ieder geval duidelijk. Ik. laat dan ook alle gezindten aan bod komen." Een gemiddeld blindenweekblad bevat ongeveer zeventig tot tachtig berichten, globaal zo'n 20 tot 25 seconden per onderwerp Dat wordt precies afgeteld, tot op de seconde nauwkeurig Een lezerskring geeft aan welke informatie wel wat meer vertegenwoordigd zou mogen zijn, en welke niet. De rechtbankru briek' kromp daardoor in van zo'n zeven minuten naar ongeveer vier. terwijl de rubriek met persoonlijke nieuwtjes veel langer is geworden. De Groff neemt zijn werk erg se rieus. „Alles kan interessant zijn. De mensen zijn je voor elk bericht dankbaar." Dat de blindenkrant hem vrijwel dagelijks aanhuis kluistert, deert hem nauwelijks. „Ik ben er eigenlijk zeven dagen in de week mee bezig," zegt hij. „Ik denk dat er weinig mensen zijn die de kranten zo intensief lezen als John Verhoeven MIDDELBURG - In het hele land is woensdag op hetzelfde tijdstip (half eem het zwartboek 'Oud Zeer' van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBOi en 'Humanitas' aan geboden. De exemplaren werden in ontvangst genomen door de voorzit ter van de Tweede Kamer dr Dick Dolman en in de rest van het land door commissarissen der koningin, gedeputeerden, burgemeester en wet houders. In Middelburg overhandigde de voorzitter van het gewest Zeeland van de ANBO, mevrouw R. Apon-Snel het boekwerk aan commissaris der koningin dr C. Boertien. De gebeurte nis vond plaats in het provinciehuis Mevrouw Apon zei onder meer „Men sen van onze generatie trekken niet zo gauw aan de bel. maar nu doen we het, omdat het zo ontzettend hard nodig is. Wij leven in een wereld, waarin we steeds maar moeten inleve ren. Maar het kan niet meer, we zijn aan de rand gekomen van wat we in te leveren hebben. Wij zijn een generatie die twee oorlogen heeft meegemaakt In het boek wordt de vraag gesteld 'houdt het dan nooit op?' Er zijn mensen die het echt niet meer zien zitten. Ik hoop dat u het zwartboek niet alleen met uw ogen zult lezen, maar met heel uw hart". De heer Boertien beloofde dat hij dat zeker zou doen en zei verder dat hij contact op zou nemen met gedepu teerde W. Don. die 'de ouderen in zijn portefeuille heeft', Ook zal het zwart boek op tafel komen in het college van gs. Het zwartboek 'Oud Zeer' met als ondertitel 'Houden de zo rgen dan pas op met de dood?, en 'Ik had me mijn oude dag zo heel anders voorgesteld', is een verzameling van reacties van ouderen. Zij waren door genoemde instanties uitgenodigd om de gevol gen te beschrijven die zij van de bezuinigingsmaatregelen ondervin den. Uit het gehele land kwamen brieven waaruit de samenstellers een selectie maakten en die tot het zwart boek bundelde. In het voorwoord schrijven de samen stellers van Oud Zeer dat één groep van briefschrijfsters door de bezuini gingen bijna volledig uit de boot valt: de weduwen jonger dan 65 jaar. „Uit hun brieven blijkt dat velen van hen erg arm zijn en mede daardoor ook erg eenzaam". Het zwartboek is in zekere zin een vervolg op het door Humani tas gepubliceerde manifest tegen de bezuinigingen op voorzieningen, die vooral voor de oudsten van levensbe- lag zijn. Dat manifest verscheen onder de titel 'Vriezen ze dood. dan vriezen ze dood' ANBO en Humanitas hebben gecon stateerd dat de bezuinigingen bij ou deren oud zeer oprakelen. „Ze worden opnieuw veroordeeld om op de klein tjes te letten, zó intens dat ze zich kleingemaakt voelen", aldus de be langenorganisaties. Enkele voorbeelden uit het zwart boek: Op onze leellija neooen we twee oorlogen meegemaakt en nu lopen we grote kans w ook nog eens oud en arm te worden Als wij nog meer moeten bezuinigen dan de laat ste tijd. zijn wij genoodzaakt om het geld dat wij voor de crematie hadden opgespaard, te moeten aanspreken". Een ouder cctpaar schrijft: „We-staan steeds debet en ook kan ik mij niet meer aan mijn dieet houden, vanwe ge de hoge kosten". Een mevrouw merkt op: „Een ander hoeft mijn bestaan niet op te fleuren, maar een poes wegdoen wegens gebrek aan geld. is toch wel erg". Iemand schrijft: „Mijn bezuinigingen zijn: geen krant, geen telefoon en geen weekbladen meer. Eén keer per week vlees en anders een ei. want vis is ook te duur". Vele briefschrijvers zijn verbijsterd en verbitterd over de kabinetsplannen om per 1 oktober de AOW-uitkering wellicht met twee procent te korten. Een mevrouw schrijft tot slot: „Staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid zit eigenlijk het meest met de bejaarden in zijn maag Ze zijn een dure post en leven eigen lijk te lang dankzij de wetenschap. En de meesten van ons leven niet eens gelukkig. Laat hij de vrijwillige eutha nasie legaliseren Het klinkt cru, maar dan zouden de ouderen en ook jonge mensen die het niet meer zien zitten, niet zo onwaar dig dit leven moeten verlaten". Mevrouw R. Apon-Snel, voorzitter van het gewest Zeeland van de ANBO. overhandigt dr C Boertien het zwartboek 'Oud Zeer'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27