Steun GS plan kolenhaven f ZEM in Vlissingen-Oost VITAAL BLINDENKRANT Problemen ouderen door bezuinigingen in zwartboek Is? OOK CNV VERWERPT CAO GLASFABRIEK ^MENGDE GEVOELENS HA VENSCHAP TERNEUZEN ^Passagier (18) overleden na auto-ongeluk Storing Dow: stank in Terneuzen Willy de Groff: Ik ben de ogen van die mensen DR C. BOERTIEN KREEG EXEMPLAAR PZC/provincie 1 jrNEUZEN Gedeputeerde staten van Zeeland steunen de plannen van de PZEM om geld ij te maken voor de aanleg van een kolenhaven in Vlissingen-Oost. De PZEM dient ioedelijk al volgende week bij het Havenschap Vlissingen een officieel verzoek in om te werken aan uitvoering van dat havenplan. Het Havenschap ziet geen kans om de iven zelf te bekostigen, maar dat is voor de PZEM geen probleem: de energiemaatschappij janciert het project nu zelf. Daarbij wordt overigens wel gerekend op subsidies van het jk. Maar gedeputeerde W. Don, voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM, zei oensdagmiddag in Terneuzen: „Wij moeten ons toekomstperspectief veilig stellen; die vestering gaat, ook zónder subsidie, gewoon door". zei dat tijdens een vergadering verwachtte een duidelijk overzicht yoorzitter Barbe vulde hem aan: „Al de raad van bestuur van het van alle alternatieven, met voors en tijdens de vergadering op 15 decem- ^enschap Vlissingen. Hij meldde tegens. ber vorig jaar hebben wij de aanleg dat de PZEM in juli 1986 wil gaan Toen ook mr W. F. Meijer van het van de nieuwe haven besproken. We tfdraaien met de omgebouwde ministerie van verkeer en waterstaat hebben toen al gezegd dat wij welis- jgiecentrale bij Borssele. Don ver- enige (voorzichtige) vraagtekens waar niet over de financiële middelen cht dat eind van dit jaar de (milieu- plaatste bij de procedure, viel haven- beschikten, maar dat wij het hele plan - schapssecretaris drs F. J. Burger woe- zeker niet onaantrekkelijk vonden", dend uit. „Iedereen doet nu of hij nergens van weet. Ik vind dat hvpo- Pe lede" van de raad van bestuur criet!" kregen bovendien inzage in de brief- gunningen rond zijn, zodat direct met de ombouw begonnen zou i worden, en zijn collega-gedeputeerde drs C E. Barbé (voorzitter van het enschapi speelden elkaar de bal pos toe. Don maakte melding van steun van gs voor het project en tbé lichtte toe: „Gs hebben de schillende aspecten rond deze haven al afgewogen en zijn tot conclusie gekomen dat de plussen, >het graven van deze haven Vlissin- oplevert, moeten prevaleren bo de eventuele nadelen voor ande- rbé doelde daarmee op Terneuzen, de ontwikkelingen in het Vlis- Egse met gemengde gevoelens aan- Ëouwt en in ieder geval al hevige üek heeft geuit op de gevolgde ocedures Gedeputeerde Barbé na van de vergadering: „Ik geloof iemaal niet in een aantasting van positie van de haven van Terneu- De kolentrafiek in Terneuzen pt door dit project helemaal geen te verdwijnen", frcrigcns heeft niet alleen Terneu- moeite met de manier waarop de oor de nieuwe haven de oothaven worden voorbereid. A. J. Plantinga, vertegenwoordi- van hel havenschap had er moei- mee „dat kennelijk iedereen bij de e rond de haven is betrokken, de raad van bestuur van het venschap". ihad meer informatie, in een vroe- ;stadium, willen hebben. „Natuur- ïs dit een kwestie die voor de iM én voor het havenschap van wt belang is. Maar ik geloof toch het geen goede zaak zou zijn, inneer de besluitvorming alleen wordt gebaseerd op gegevens, agedragen door die zelfde PZEM. als vertegenwoordigers van ver- illende takken van de rijksover- i. hebben natuurlijk te maken met f gevolgen, die verder strekken dan havenschap alleen" htinga vond dat, wanneer straks de iciële voorstellen op tafel liggen, trin ook uitgebreid aandacht moet tden besteed aan de effecten van aanleg van de Kaloothaven, „die Isujgen boven dit havenschap". Hij Mm 240 mille uit njerfonds voor stellingen 1SSINGEN' Het Anjerfonds ffl in 1982 in totaal 240.600 gulden subsidies verstrekt aan Zeeuwse tellingen, verenigingen en organi- Ies. Er werden 75 subsidieverzoe- n behandeld. Daarvan werden er toegewezen. tzwaartepunt van de subsidiering weer bij de sector amateuristische Bstbeoefemng ten behoeve waar in rond 100.000 gulden werd toege- zen aan 37 muziek- en zangverem- efen voor de aankoop van instru- aiten en uniformen Ii de sector natuurbehoud werd iflOO gulden gevoteerd voor een iaapskooi in het natuurreservaat ïtLand van Saeftinghe. Een subsi- i van 20,000 gulden werd verleend ipr kleurendrukillustraties in de En- iclopedie van Zeeland. Nog een oorbeeld: het Anjerfonds gaf een r^rage van 10.000 gulden om de 'W-auratie van oude rijtuigen moge- te maken Prins Bernhard fonds en de Anjer- aisen hebben landelijk het afgelo- ji .cjaar in totaal bijna 18,5 miljoen pien aan subsidies verstrekt. Dat iets minder dan het jaar daar- BROUWERSHAVEN De 18-jarige &J. Krikke uit Brouwershaven is in fc nacht van dinsdag op woensdag het leven gekomen bij een onge il tussen Scharendijke en zijn woonplaats. Hij reed mee in een auto Se over de Schouwsc dijk iu de richting Brouwershaven reed. ^bestuurder van deze auto, de 20- uit Brouwershaven, ïeltwaarschijnlijk een bocht gemist, waardoor de auto van de dijk raakte in een sloot naast de parallelweg handde Z. raakte gewond, maar hij ton toch het huis van zijn ouders taeiken. waar de politie en een arts *rd gebeld Toen deze hulp op de fets van ongeval arriveerde was Srikke al overleden. Z. is in het Serikzeese ziekenhuis opgenomen. Kamerkoor Zoutelande lOUTELANDE - In het kerkgebouw ■ande hervormde gemeente van Zou- klande geeft het Middelburgs Kamer vrijdag 17 juni een concert dat 20 uur aanvangt. Het koor wordt Mor een instrumentaal ensemble be leid Uitgevoerd worden werken ^Haydn. Quantz en Wolf. SAS VAN GENT De CNV-leden bij de Glasfabriek in Sas van Gent weigeren de cao-voorstellen van de directie te accepteren. Zij zijn bereid 'alles tc doen om te voorkomen dat de directie die voorstellen doordrukt'. CNV-districtsbestuurder Sietse Jorritsma zei dat na afloop van het overleg met zijn leden over de cao-voorstellen en de reorganisatieplannen bij de Sasse fabriek. Ook de FNV-leden hebben de plannen van de directie verworpen. wisseling, die het havenschap over de haven voerde met onder meer de PZEM. Aan de havenschapsvergadering in Terneuzen ging een besloten overleg tussen de raad van bestuur van zowel het Havenschap Vlissingen als het Havenschap Terneuzen vooraf. On derwerp: de kolenhaven. De stand punten werden over en weer toege licht. En dat leidde zo af en toe tot uiterst felle discussies. Burgemeester C. Ockcloen van Terneuzen bleef er bij dat de hele procedure „weinig democratisch" aandeed. Het bezorg de hem de nodige kritiek; hij stond in die mening betrekkelijk alleen. Voor de besloten bijeenkomst was één uur uitgetrokken. Het werd meer dan anderhalf uur en dat bad tot gevolg dat de normale vergadering van de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen met veel vertraging be gon. Overigens wil gedeputeerde Barbé de statencommissie voor economische zaken over enkele weken tussentijds bijeenroepen om te praten over de kolenhaven. Maandag - toen de com missie bijeen kwam - kon dat nog niet omdat Barbé .toen nog niet wist hoe de beslissing van gs zou uitvallen. Die kwam dus dinsdag, een dag later, al: positief. Duidelijk is inmiddels dat de actiebe reidheid bij de werknemers van de Glasfabriek groot is. Evenals eerder bij de FNV-ers moest ook op de vergadering van het CNV het beleid van algemeen directeur J. Swanborn het ontgelden. De CNV-ers spraken daarover het onaanvaardbaar uit, Jorritsma: „Wij zullen deze voorstel len niet accepteren. Ik loop zo langza merhand toch heel wat jaartjes mee. maar zo slecht heb ik het nog met meegemaakt Belangrijk is nu dat de bonden op één koers komen. Dat zal op zich geen probleem zijn de basis ervoor is aanwezig. Met hun collega's van het FNV vin den ook de CNV-ers het bepaald onjuist dat zij opnieuw moeten inle veren, waar de topfuncties blijven gespaard. „De regering verplicht ons al om zo veel in te leveren. Nu dreigt dat opnieuw zonder dat cr iets tegen over staat." Duidelijk op de CNV- vergadering werd ook dat de werkne mers sinds de jongste ontwikkelin gen bij de Glasfabriek met tegenzin naar het werk gaan. „De motivering is ver te zoeken...". TERNEUZEN Een storing bij Dow Chemical heeft woensdagmiddag een stankgolf veroorzaakt in Terneuzen en omgeving. Bij de gemeente kwam een groot aantal klachten binnen. Het ongerief werd veroorzakt door het uitvallen van de oxydatie-eenheid van de tweede naftakraker <LHC 2). waardoor er afgewerkte loog in het afvalwaterkanaal terechtkwam Dow nam in de loop van de middag maat regelen om de overlast te beperken. HANSWEERT - Tachtig ouderen hebben woensdagavona de eerste tocht van de avondvierdaagse gelopen Dit aantal deelnemers was boven de verwachting van de organiserende stichting welzijn voor ouderen uit Reimers- waal. Aan deze lustrum-vierdaagse, waarbij de deelne mers iedere avond zo'n vijf kilometer wandelen, deden vuf mensen mee die ouder waren dan tachtig jaar Eén daarvan, een mevrouw, presteerde het zelfs om de ajstana in dne kwartier te lopen en als eerste over de finish te gaan Het startschot voor de wandeltocht is gegeven door A. de Poorter, een bejaarde inwoner van Hansweert. De wande laars vertrokken vanuit het verenigingsgebouw 'Kaj Munk' in Hansweert. Vrijdag is de laatste tocht van deze avondvierdaagse. Willy de Groff, verslaggever, eindre dacteur en hoofdredacteur van de blindenkrant, speurt naar nieuws in een andere krant. Elke morgen om half zeven staat Willy de Groff op. vist de kranten uit zijn brievenbus en begint te werken. Hij vlooit er dagelijks zeven uit. vanachter zijn typemachine die op een salontafeltje in de woonkamer staat. „Ik ben er iedere dag mee bezig", zegt hij. „Je kunt het toch niet laten oplopen?" De 50-jarige inwoner van Sas van Gent doet het nu voor het zevende jaar: hij is de verslaggever, eindredakteur en hoofdredak- teur van het minst geziene, maar erg gewaardeerde weekblad van Zeeland: de blindenkrant. De 'krant' bestaat alweer tien jaar, ninstituut in Den Haag. De moe onder de vleugels van de stichting derband' wordt, daar met een spe- Ons Zeeland en voorziet ongeveer ciaal apparaat op ruim 450 casset- 450 abonnees wekelijks van het tes overgebracht. De bandjes gaan Zeeuwse nieuws ..Dankbaar werk", vervolgens in een speciaal foudraal zegt de Groff „Je bent feitelijk de naar de abonnees Die krijgen vrij- ógen van die mensen. En je moet dagmorgen hun 'weekblad' in de weten dat er naast die abonnees bus Ze horen dan he nieuws van nog veel meeluisteraars zijn dus ik woensdag tot en met dinsdag bereik een redelijk groot publiek Zijn nieuws haalt hij grotendeels uit y^jnsdags heeft Willy de Groff de kranten Elke morgen krijgt hij l_Jeen echte 'deadline', net als een speciaal pakketje van de PZC alle krailten. Tot op het laatste met alle vier de regio-edities in de momcnl blijf ik er met de radio bij. bus „Meestal haal ik de berichten Dan -switch' ik van het ene zo uit de dagbladen. nieuwsprogramma naar het ande- diep ik nog eens iets uit, dan bel ik re Hel komt wel Voor dat er 's middags nog iets op de radio is, dat nog meteen meemoet. Dat is be- iemand op die in het nieuws staat. Het is niet de bedoeling om de kranten over te schrijven Ik vind het wel leük om daar een beetje tegenop te knokken. Soms boek ik een succesje" Dat heeft de Zeeuwse blindenkrant een berichtje dat de regionale media over het hoofd heb ben gezien „Je selecteert het nieuws heel an ders. Op maandag weet je nog met hoe de krant gaat volkomen, dus je begint maar Sommige zaken wor den een complete novelle. Zoals de langrijk, want als ik iets mis kan ik Schelde, en nu de rechtszaak tegen de gebroeders De J„ dat komt tel kens weer terug" pas een week later op terugko men." Waarmee wordt de blindenkrant De blindenkrant wordt in twee de- gevuld0 „Ik probeer het zo te selee- len geleverd Het nieuws van woens- teren dat het voor blinden ook dag. donderdag en vrijdag wordt interessant is. Sport bijvoorbeeld het eerst op band gezet Dat doet Je hebt er geen fluit aan om elke De Groff overigens niet zelf. Hij tikt keer de hele rubriek vol te kletsen de berichten op. ongeveer 39 mlnu- met voetbal, want daar kunnen ten klare leestekst. Daarmee werd deze mensen toch met aan mee- het eerste spoor van het cassette- doen. Ik pak liever de sporten waar bandje volgesproken, doorspekt blinden ook aan kunnen deelne- met korte aankondigingetjes: men. Het is trouwens soms hel rechtszaken, een rubriekje voor het moeilijk om daar informatie over 'persoonlijk getinte' nieuws, en blok los te krijgen In de rubriek 'men- provinciaal nieuws, kort nieuws, selijk nieuws' komen jubilea, dia- sport en een agenda. Het nieuws manten huwelijken en opmerkelijke van zaterdag, maandag en dinsdag dingetjes aan de orde. 'voorvallen wordt dinsdagavond opgestuurd, waardoor de mensen zich onder- Daarmee wordt woensdag het twee- scheiden vcan de massa' de spoor van de cassette volgezet De wekelijkse agenda de aankon- door een medewerker van Zieken- digingen van allerlei evenementen omroep Walcheren. is momenteel 'een verschrikking'. Diezelfde avond gaat de volle cas- zegt de blindenjournalist. ..Het is sette nog naar het Centraal Blinde- momenteel ontzettend moeilijk om alle noodzakelijke informatie bijeen te krijgen. Ik krijg de Recreatie krant niet meer. dus hoe dat nou verder moet weet ik ook met En de provinciale VW wil gewoon niet meewerken. Ze sturen me wel spul len toe, maar te laat." Het nieuws van de blindenkrant wordt aangepast aan de doelgroep, benadrukt Willy. „Waar ik voor oppas," zegt hij, „is te schrijven over misdaad. Het genre van inbra ken, overvallen en moorden. Daar ben ik heel voorzichtig mee. Dat blijft er zoveel mogelijk uit. Die moord op die oude vrouw in Vlis singen. een paar weken geleden, daar kun je niet omheen. Maar ik heb het woord 'moord' steeds ver meden, en in plaats daarvan ge sproken over een gewelddadige dood. Kijk, je moet niet vergeten dat de mensen geïsoleerd luisteren, zeer geconcentreerd. En ze horen natuurlijk alles. In een gewone krant sla je stukken over die je niet bevallen of waar je niks van wilt weten, maar met zo'n cassette gaat dat niet." „Wat ik ook heb ont dekt," vult hij aan, „is dat deze mensen meestal erg gelovig zijn. Dat komt misschien door hun han dicap. maar het leeft in ieder geval duidelijk. Ik, laat dan ook alle gezindten aan bod komen." Een gemiddeld blindenweekblad bevat ongeveer zeventig tot tachtig berichten, globaal zo'n 20 tot 25 seconden per onderwerp. Dat wordt precies afgeteld, tot op de seconde nauwkeurig. Een lezerskring geeft aan welke informatie wel wat meer vertegenwoordigd zou mogen zijn, en welke met De 'rechtbankru briek' kromp daardoor in van zo'n zeven minuten naar ongeveer vier. terwijl de rubriek met persoonlijke nieuwtjes veel langer is geworden. De Groff neemt zijn werk erg se rieus. „Alles kan interessant zijn. De mensen zijn je voor elk bericht dankbaar." Dat de blindenkrant hem vrijwel dagelijks aan huis kluistert, deert hem nauwelijks. „Ik ben er eigenlijk zeven dagen in de week mee bezig," zegt hij. „Ik denk dat er weinig mensen zijn die de kranten zo intensief lezen als ik." MIDDELBURG - In het hele land is woensdag op hetzelfde tijdstip (half een) het zwartboek 'Oud Zeer' van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) en 'Humanitas' aan geboden. De exemplaren werden in ontvangst genomen door de voorzit ter van de Tweede Kamer dr Dick Dolman en in de rest van het land door commissarissen der koningin, gedeputeerden, burgemeester en wet houders. In Middelburg overhandigde de voorzitter van het gewest Zeeland van de ANBO. mevrouw R. Apon-Snel het boekwerk aan commissaris der koningin dr C. Boertien De gebeurte nis vond plaats in het provinciehuis Mevrouw Apon zei onder meer: „Men sen van onze generatie trekken niet zo gauw aan de bel. maar nu doen we het. omdat het zo ontzettend hard nodig is. Wij leven in een wereld, waarin we steeds maar moeten inleve ren. Maar het kan niet meer. we zijn aan de rand gekomen van wat we in te leveren hebben. Wij zijn een generatie die twee oorlogen heeft meegemaakt In het boek wordt de vraag gesteld 'houdt het dan nooit op9 Er zijn mensen die het echt met meer zien zitten Ik hoop dat u het zwartboek niet alleen met uw ogen zult lezen, maar met heel uw hart". De heer Boertien beloofde dat hij dat zeker zou doen en zei verder dat hij contact op zou nemen met gedepu teerde W Don, die 'de ouderen in zijn portefeuille heeft.' Ook zal het zwart boek op tafel komen in het college van gs- Het zwartboek 'Oud Zeer met als ondertitel 'Houden de zo rgen dan pas op met de dood?, en 'Ik had me mijn oude dag zo heel anders voorgesteld'.' is een verzameling van reacties van ouderen. Zij waren door genoemde instanties uitgenodigd om de gevol gen te beschrijven die zij van de bezuinigingsmaatregelen ondervin den. Uit het gehele land kwamen brievenwaaruit de samenstellers een selectie maakten en die tot het zwart boek bundelde. In het voorwoord schrijven de samen stellers van 'Oud Zeer', dat één groep van briefschrijfsters door de bezuini gingen bijna volledig uit de boot valt: de weduwen jonger dan 65 jaar. „Uit hun brieven blijkt dat velen van hen erg arm zijn en mede daardoor ook erg eenzaam" Het zwartboek is in zekere zin een vervolg op het door Humani tas gepubliceerde manifest tegen de bezuinigingen op voorzieningen, die vooral voor de oudsten van levensbe- lag zijn. Dal manifest verscheen onder de titel 'Vriezen ze dood. dan vriezen ze dood' ANBO en Humanitas hebben gecon stateerd dat de bezuinigingen bij ou deren oud zeer oprakelen „Ze worden opnieuw veroordeeld om op de klein tjes te letten, zó intens dat ze zich kleingemaakt voelenaldus de be langenorganisaties. Enkele voorbeelden uit het zwart boek: Op onze leeiujo hebben we twee oorlogen meegemaakt en nu lopen we grote kans w ook nog eens oud en ami te worden. Als wij nog meer moeten bezuinigen dan de laat ste tijd, zijn wij genoodzaakt om het geld dat wij voor de crematie hadden opgespaard, te moeten aanspreken" Een ouder ectpaar schrijft: „We slaan steeds debet en ook kan ik mij niet meer aan mijn dieet houden, vanwe ge de hoge kosten". Een mevrouw merkt op: „Een ander hoelt mijn bestaan niet op te fleuren, maar een poes wegdoen wegens gebrek aan geld. is toch wel erg". Iemand schrijft: „Mijn bezuinigingen zijn: geen krant, geen telefoon en geen weekbladen meer. Eén keer per weck vlees en anders een ci, want vis is ook te duur". Vele briefschrijvers zijn verbijsterd en verbitterd over de kabinetsplannen om per 1 oktober de AOW-uitkermg wellicht met twee procent te korten. Een mevrouw schrijft tot slot „Staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid zit eigenlijk het meest met de bejaarden in zijn maag. Ze zijn een dure post en leven eigen lijk te lang dankzij de wetenschap. En de meesten van ons leven met eens gelukkig Laat hij de vrijwillige eutha nasie legaliseren. Het klinkt cru, maar dan zouden de ouderen en ook jonge mensen die het niet meer zien zitten, niet zo onwaar dig dit leven moeten verlaten". Mevrouw R Apon-Snel. voorzitter v 'Oud Zeer'. i het gewest Zeeland van de ANBO. overhandigt dr C. Boertien het zwartboek NDERDAG 16 JUNI 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25