ZEELAND Z Aardenburg ontslaat wethouder De Ridder Garagehouder door 4 man mishandeld Rilland werd gefopt met een nep-carillon crco TAXICHAUFFEUR ACHTER HET STUUR OVERLEDEN AAPJE BRENGT PLAISIR EMOTIONELE VERGADERING MET POLITIEBEWAKING Klokkenspel bleek een platenspeler RUZIE OMKOOPTRANSACTIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT J. Hoekman, voorzitter van de beheerscommissie van het oude gemeentehuis bij de pick-up, die vroeger dienst deed als 'carillon'. RILLAND De meeste inwoners van het Reimerswaalse dorp Rilland hebben wèl de klok horen luiden, maar ze weten niet waar de klepel hangt. Dat is ook niet zo verwonderlijk want er is geen klepel. Dit is de enige conclusie die getrokken kan worden uit een groot misverstand dat in Rilland heerst, over een eventueel carillon in de toren van het voormalige gemeentehuis. Vele inwoners van het dorp verke ren in de veronderstelling dat in die toren een heus carillon heeft gehan gen, dat tot voor enkele jaren regel matig op de vrijdagmiddag te horen was. Een recent onderzoek heeft echter uitgewezen dat er helemaal geen carillon is. maar gewoon een oude platenspeler, een versterker en vier grote luidsprekerboxen Via die installatie waren regelmatig de klanken te horen van een paar grammofoonplaatjes die op de pick up werden afgedraaid Deze hele zaak kwam aan het rollen tijdens een hoorzitting: van het ge meentebestuur van Reimerswaal in het dorp Rilland. Tijdens die hoor zitting stelden enkele bewoners vra gen over het uitblijven van de caril lonklanken Burgemeester H. Boer antwoordde hen dat hij een onder zoek zou laten instellen naar de conditie van het canllon. Er zou bekeken worden of het instrument nog in een zodanige conditie was dat het kon worden opgeknapt. Dat verscheen ook in de krant en naar aanleiding daarvan werd de ge meente zelfs opgebeld door firma's die wel geïnteresseerd waren in het uitvoeren van eventueel reparatie- werk aan het klokkenspel. Volgens voorlichter J. van Velzen is het aanbrengen van de platenspe ler-installatie waarschijnlijk een idee geweest van oud burgemeester Jobse van Rilland. Die het dan bijvoorbeeld tijdens trouwpartijen of andere feesten de platen draaien. „Jobse was wel te vinden voor dat soort dingen", aldus Van Velzen. Later trok de dienst gemeentewer ken van de in 1970 gevormde ge meente Reimerswaal in het ge bouw. Een medewerker van die dienst vertelt desgevraagd dat één van zijn collega's iedere vrijdagmiddag in zijn koffiepauze de toren in ging om de platen te draaien. Die is daar op een zeker moment mee gestopt, omdat steeds dezelfde platen te horen waren, aldus de zegsman van gemeentewerken. „Op het gebied van carillonmuziek is er niet zo veel te krijgen dus dat ging vervelenUit andere mededelingen van de gemeente wordt duidelijk dat de geluidsinstallatie zodanig versleten is dat reparatie niet te doen is en aan vervanging wordt met gedacht Overigens blijft het een vreemde zaak dat niemand van de aanwezi gen bij de hoorzitting op de hoogte was van het feit dat er geen canllon maar een platenspeler in de toren van het oude gemeentehuis staat. Of misschien heeft één van de aan wezigen heimelijk in zijn of haar vuistje zitten lachen tijdens de dis cussie over het carillon, die toch altijd nog een half uur duurde. Temeer daar een goede studie van de bewuste toren aan de buitenkant laat zien dat er inderdééad luid- .spreker-boxen hangen De inwoners van Rilland mogen zich trouwens gelukkig prijzen dat ze alleen maar carillonmuziek via die installatie te horen hebben ge kregen en niet bijvoorbeeld de nieuwste plaat van een populai hard-rock band. DONDERDAG 16 JUNI 1983 Het schippersklavier van Otto van der Mieden heefl reeds de komst naar de braderie in Middelburg voor de nodige hilariteit Reden vormde de aap, die op illustraties bovenop het instrument te illustratie kwam ter kennis i met de controleur op de Wet Uitheemse Diersoorten in Roosendaal. De laatste stelde vervolgens de Middelburgse gemeentepolitie in kennis van de in Middelburg op handen zijnde dierenmishandeling. Adjudant G Heijmans, afdeling bijzondere wetten, stelde direct een onderzoek i de heer Plaisir, inspecteur van de in, Resultaat; Van der Mieden kan zijn pierement vandaag Idonderdag) en renbescherming voor Noord- en Midden-Zeeland. Die liet er geen gras over vrijdag gewoon laten spelen op de Vlasmarkt en daarmee een bijdrage leveren en nam, menend dat het om een levende aap ging, direct contact op aan de tot zaterdag durende braderie. Het aapje is namelijk van pluche Mondig Het kan zijn, dat het iets te naken heeft met het naderend einde van het schooljaar - naar uit de vertelling van een kennis kregen wij onlangs de indruk, dat in het onderwijs niet alleen de bezuiniging, maar ook de mondigheid krachtig heeft toegeslagen. In die Bevelandse zesde klas kwam de inspecteur op be zoek. En uit onze eigen school tijd herinneren wij ons. dat dit soort bezoeken altijd héle ge beurtenissen waren. Wij wer den in de zesde namelijk be stierd door een ondenoijzer, wiens vermogen om orde te houden slechts gebrekkig ont wikkeld was. Als er bezoek van de inspecteur werd ver wacht, nam hij des morgens een blik toffees mee naar Khool, waaruit hij gul deelde in ruil voor de belofte van de klas zich te gedragen als de inspecterende functionaris in beeld zou komen. Dal leidde ertoe, dat wij in de onderwijsinspecteur een man bevroedden met mysterieuze nacht, die een eerbiedige beje gening verdiende. Maar dat beeld van een onderwijsin specteur vindt niet meer alge neen ingang onder leerlingen, begrepen wij van onze kennis Toen de inspecteur namelijk ie zesde klas binnenkwam volgden de leerlingen juist een algemeen vormend televisie programma. Terwijl de klas daarmee door- fing, onderhielden inspecteur t» onderwijsgevende zich met dkaar. Waarop één van de leerlingen de blik even van de buis af wendde en sprak. •■Kan dat niet wat zachter? We kunnen niks meer horen". IARDENBURG De gemeenteraad van Aardenburg heeft woensdagavond met zes tegen ier stemmen de VVD-wethouder J. A. J. de Ridder ontslagen. Enkele politie-agenten hielden ijdens de emotioneel geladen extra-raadsvergadering een wakend oogje op de overvolle ublieke tribune. (De seniliteit is weer aan de macht!", riep een stem van de publieke tribune nadat het lot van k Ridder was bezegeld. Maar tot ongeregeldheden kwam het verder niet. De wethouder zal jgen zijn ontslag in beroep gaan bij de raad van state. der met een blik op zijn opponenten, „die het karakter hadden om na in zicht van hun daden terug te keren op hun schreden of om zichzelf in het uiterste geval van het leven te bene men. De tegenwoordige Judassen en verraders gaan liever, na hun werk gedaan te hebben, dineren met hun opdrachtgever. De samenleving krijgt de rekening wel gepresenteerd. Ik wens de heren smakelijk eten!"' De publieke tribune barstte daarna uit in een langdurig applaus. Burge meester W. Lockefeer die zich deze keer erg formeel en terughoudend opstelde, kon daarna het woord geven aan GB-raadslid G Bonte, die na mens de groep van zes de motie toelichtte Doffe ellende „Negen maanden geleden had ik er nog wel vertrouwen in", zei hij, of schoon zijn fractie ook toen al tegen de kandidatuur van zowel De Ridder als Van de Wijnckel heeft gestemd. „We zijn tot de ontdekking gekomen dat het één doffe ellende is. Steeds weer ruzies in de raadsvergaderin gen, er werd niet meer bestuurd. Wij zijn de risé van Nederland en daar van gaf hij wethouder De Ridder de schuld. „In dit vak moet je flexibel kunnen zijn", voegde hij de wethou der toe. „Maar u bent te rechtlijnig". Raadslid H. van Rie nam het ook nog op voor de VVD-wethouder. Ook hij constateerde dat geen van de beschul digingen aan het adres van De Ridder op waarheid berusten „De samenstel lers van het ontslagvoorstel beschik ken over een fantasierijke maar ver dorven geest concludeerde hij. Hij weet alle problemen aan 'slecht lei derschap' „Het reeds jaren opgekrop te ongenoegen komt steeds meer bo vendrijven. Deze bestuurlijke chaos brengt ons steeds dichter bij de ge meentelijke herindeling Vlak voor de sluiting van dc vergade ring nam burgemeester Lockefeer nog de gelegenheid te baat om te onderstrepen dat hijin zijn ogen altijd een eerlijke houding heelt ge had naar alle fracties, die, zo zei hij, 'over gelijke rechten beschikken', waarna hij de hamer liet vallen. Bedrijfsleider A. de Vos Drukkerij Den Boer overleden MIDDELBURG - De heer A. de Vos (59) bedrijfsleider bij Drukkerij Den Boer in Middelburg, is woensdag morgen om acht uur plotseling overleden aan een hartverlamming. De heer De Vos, die in Biggekcrke woonde, werkte bij Den Boer sinds 25 juni 1945. Hij begon als jongste be diende en werkte zowel bij de admi nistratie die vroeger was gevestigd aan de Londensekaai, als in de druk kerij in de Segeersstraat. Hij hield zich m zijn eerste jaren bij Den Boer bezig met onder meer boek houding en ordervo'orbereiding. De laatste ruim 25 jaar was hij bedrijfslei der. Naast zijn werkzaamheden was de heer De Vos penningmeester van de Auto- en Motorenclub MAC de Scheldegouwen, bestuurslid van de bridgeclub Valkenisse en erelid van de handbalvereniging Marathon. De heer De Vos was gehuwd en had drie kinderen. De crematie vindt zaterdag 18 juni plaats om elf uur in het crematorium te Middelburg, aan de Westelijke Oude Havendijk. TERNEUZEN De 34-jarige Terneuzenaar D. H. A., eigenaar van een autoverhuurbedrijf, is vrijdag zwaar mishandeld door vier mannen. De ruzie ontstond toen de 42-jarige M. A. uit Terneuzen is het gezelschap van een van zijn zoons kwam onderhandelen over de aankoop van een Volkswagenbusje. A. was daarover al vaker komen praten, maar de koop leek af te ketsen op het geld dat gemoeid was met enkele ingrijepende aanpassingen aan het busje. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur door zijn twee zoons, de 18-jarige M A. liepen de 'besprekingen' volledig uit en de 22-jarige F. A. en door de de hand. De 42-jarige man maakte 40-jarige B. D. uit Sas van Gent. zich zo boos dat hij een ijzeren staaf De vechtpartij speelde zich groten- greep en darmee de garagehouder te deels buiten de garage, in de Temeu- lijf ging. Hij werd daarbij geholpen zense Ambachtstraat, af. De garage- I ADVERTENTIE) VLISSINGEN - De zestigjarige F. H. Scholtfc uit Vlissingen is woensdagmorgen tijdens zijn werk als taxichauffeur achter het stuur onwel geworden en overleden. Op het moment dat hij onwel werd. reed de heer Scholte over de Paauwenburgweg in Vlissingen. Volgens ooggetuigen minderde de taxi steeds meer vaart en kwam tot stilstand tegen de gevel van een van de woningen van het internaat van het Maritiem Instituut De Ruyter. De passagiers van de taxi. enkele schoolkinderen, bleven ongedeerd. Het ongeluk gebeurde omstreeks halfnegen De heer Scholte reed op dat moment, komende vanuit de richting van' de Chopinlaan over de Paauwenburgweg. Volgens ooggetuigen ging de taxi steeds langzamer rijden, om uiteindelijk tegen de gevel van een inlernaats- woning tot stilstand te komen. Te hulp geroepen politie agenten pasten reanimatie toe. echter zonder resultaat De heer Scholte werd per ambulance overgebracht naar het Bethesda-Sint-Josephziekenhuis in Vlissingen. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De heer Scholte was gehuwd. daarom vele aanbiedingen uwmoddm houder moest direct nadat de vier mannen hun woede op hem gekoeld hadden, naar het ziekenhuis worden gebi acht. Daar werden twee gebroken polsen, een hoofdwond en tal van kneuzingen geconstateerd Na een medische behandeling kon de garage houder naar huis worden vervoerd De politie, die door een getuige was gealarmeerd, hield kort na het treffen tussen de vier mannen en de garage houder M A en zijn twee zoons aan. Woensdag werd ook D. uit Sas van Gent opgepakt Vader A. werd woens dag voorgeleid aan officier van justitie mr. R. Daverschot in Middelburg. Hem wordt poging tot doodslag, openlijke geweldpleging en zware mishandeling tenlaste gelegd. De drie anderen - ze werden in de loop van woensdag weer op vrije voeten gesteld - worden beschouwd als mede-daders. De politie sluit niet uit dat de ruzie tussen de vier mannen en de garage houder mede is veroorzaakt door misverstanden ontstaan door taal problemen. M. A„ Turk van geboorte, spreekt nauwelijks Nederlands. Bij de vechtpartij liep M. A. overigens een snijwond aan het hoofd op. Hij kwam onzacht in aanraking met het plamuurmes dat dc garagehouder hanteerde. Vlaggedieven BRUINISSE - In de nacht van dins dag op woensdag is bij Aqua Delta in Bruinisse een aantal vlaggen met vlaggestokken gestolen De vlaggen stonden opgesteld voor het kantoor van de havenmeester en zijn voorzien van het opschrift 'Aqua Delta De waarde wordt geraamd op duizend gulden. (meerderheid van zes die De Ridder I1 teil gewipt droeg daarna raadslid W. wJ. van Helden (Gemeentebelangen) sor als zijn opvolger. Maar tot drie toe weigerden de fracties van iD. PvdA, D'66 en Lijst Standaert in de stemming over Van Heidens mdidatuur deel te nemen, zodat het Klege zich nog over de situatie moet traden. vergadering stond vrijwel geheel ;het teken van De Ridder, die punt «x punt de aangevoerde redenen oor zyn ontslag weerlegde. Daarbij ilte hij bijzonder felle kritiek aan het 'Zeven Eeuwen Veere' voor markiezin Beatrix DEN HAAG Koningin Bea trix ontving woensdagmiddag in Huis Den Bosch uit handen van ds P. Fagel uit Veere een exemplaar van zijn werk 'Ze ven Eeuwen Veere'. De auteur tras vergezeld van zijn echtge note en had de koningin eer der gevraagd het boek uit te mogen reiken. Dit, aangezien nj onder meer markiezin van Veere is. Volgens ds Fagel toonde de vorstin zich in haar hoedanigheid van markiezin blij en verrast dit geschenk uit Veere te ontvangen. adres van zowel collega-wethouder R, van de Wijckel (CDA) als burgemees ter W. Lockefeer. Van de Wijnckel verweet hij 'een drang naar macht', terwijl de burge meester vooral 'manipulatie van de raad' voor de voeten werd gegooid. In zijn verweer beschuldigde hij de frac ties van CDA, Gemeentebelangen en Louis de Clerck van leugenachtigheid en een valse voorstelling van zaken. De Ridder haalde ook veel interne college-discussies boven tafel, waarin hij vooral Lockefeer een dubieuze rol toedichtte. Zo heeft Lockefeer over een grondverkoop plotseling zijn me ning herzien, „omdat hij wel eens wilde weten hoe een vrouw van een VVD-wethouder hierop zou reageren vertelde De Ridder. Hij stelde de burgemeester ook aansprakelijk voor het 'uitlekken' van vertrouwelijke in formatie. „De ondertekenaars van het ontslag- verzoek zijn er op geen enkele wijze in geslaagd hun argumenten te onder bouwen en met bewijs te schragen. Integendeel. Alle argumenten 'zijn door mij gemotiveerd weersproken en kunnen zonodig van hewjjs worden voorzien". In zijn algemene slotwoorden noemde hij ook nog raadslid L. de Clerck „Voor de oude vaandeldrager van de PvdA. thans slippendrager van onze voorzitter heb ik geen woorden", zei hij enkel. De Clerck bleek het overi gens later als een compliment op té vatten als 'slippendrager' omschreven te worden Hij dankte daar De Ridder nog nadrukkelijk voor. Altijd heb ik het Aardenburgse be lang voor ogen gehad en nimmer heb ik me laten verleiden tot het onbe hoorlijke bestuur dat u beiden regel matig nastreefde", zei De Ridder tot wethouder Van de Wijnckel en burge meester Lockefeer. „Nog steeds kan ik Iedereen recht in de ogen kijken, ik hoop dat u beiden de kracht kunt vinden dit ook nog eens te doen". Zijn wens werd in ieder geval op dat moment nadrukkelijk niet verhoord Geschiedenis Tegen Lockefeer zei hij nog: „Vele malen heeft u te kennen gegeven dat ik weg moest. Thans is het u gelukt de meerderheid van de raad weder om achter uw karretje te spannen. De geschiedenis leert ons", ging De Rid der verder, „dat fascistoïde op macht beluste totalitaire stelsels altijd door corruptoe en verraad tot tijdelijke bloei komen. Vroeg of laat wordt het ook hun ondergang". „Er zijn politieke, geloofs- en landver raders eeweest". besloot de wethou- De politie hield gisteravond een oogje in het zeil tijdens de drukbezochte en emotioneel verlopende raadsvergade ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13