chrikbarende stijging van geneesmiddelenkosten Omroep en pers tegen mediaraad Helft werklozen langer dan jaar zonder werk Fietsers erg kwetsbaar in verkeer PZC/ binnen-buitenland \in 'lEKENFONDSEN VRAGEN OM MAATREGELEN Kr Longkanker (sterfte te wijten aan roken IGGI prijst economische politiek van Indonesië AD VIEZEN AAN MINISTER BRINKMAN België heeft geen geld woordenboek ljj pENSDAG 15 JUNI 1983 JN'HAAG IANP) Onder fietsers vallen per jaar ongeveer vier maal zoveel oden en gewonden als bij automobilisten. Uit een voorlopig onderzoek van Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOPV) lijkt dat in 1982 de fietsers nog de enige categorie verkeersdeelnemers was, idcrwie een groter aantal dodelijke slachtoffers viel dan het jaar daarvoor. 51981 kwamen in het verkeer 356 fietsers om het leven. Zelf veroorzaken Etsers maar heel weinig dodelijk ongelukken: in 1981 slecht vijf. Dit schrijft ir Welleman. wetenschappelijk medewerker van de SWOV. ij js van mening dat de overheid een groter deel van het verkeers- en vervoersbudget moet besteden aan de beveiliging van het fietsverkeer. 1-Iet aantal dodelijke slachtoffers in het fietsverkeer maakt ongeveer 20 procent uit van alle verkeersdoden, Het aandeel van de fietsers in de geregistreerde verkeersgewonden is bijna een kwart. Dertien jaar geleden was dat nog maar 12 procent. In 1981 raakten 12.662 fietsers bij ongelukken gewond. Het aantal doden en gewonden onder fietsers is per afgelegde afstand ongeveer vier keer zo groot als voor automobilisten Gemiddeld leggen fietsers per jaar iets meer af dan 1200 kilometer. (Van onze redactie volksgezondheid) [EIST De ziekenfondsen willen dat staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) de risen een zogenaamde voorschrijfregeling oplegt. Daarbij zouden de voor te schrijven meveelheden geneesmiddelen aan patiënten per keer moeten worden vastgesteld. Boven- zou de eigen bijdrage van een rijksdaalder per medicijn moeten worden veranderd in en bijdrage per „aflevering". oorzitter H. J. Anbeek van de Ver- iging van Nederlandse Ziekenfond- ei heeft dit dinsdag op de ledenver- idering in Zeist gezegd naar aanlei- _-,e van de schrikbarende stijging jn de kosten voor geneesmiddelen, orie jaar stegen die kosten niet met jprocent, zoals was geraamd, maar D2 ret 10.7 procent. Dat kostte de ge ste ondheidszorg in plaats van f 100 mil- gr jen in deze sector niet minder dan 162 miljoen. Een stijging, die zich W ok dit jaar voortzet. W trend van 1982 kwam tot stand V jidanks beperkende maatregelen, per 1 oktober van dat jaar werden ekondigd (de zgn. negatieve lijsten in geneesmiddelen) en ondanks de ojsbeschikking op geneesmiddelen, «ziekenfondsen hebben dan ook de aruk dat de artsen duurdere medi anen zijn gaan voorschrijven en ook ier. hoewel ze hadden beloofd dat j»t te doen ie invoering van de eigen bijdrage m een rijksdaalder per recept heeft f dusver een resultaat, waarvan Jcrs de schrik om het hart slaat". Ililus Anbeek. De medicijnenkosten "||'.;?en in januari niet minder dan 60 "tent over de hele linie. Vervolgens februari een daling van 20 procent te zien. waarna maart ongeveer gelijk was aan het peil van vorig jaar. Volgens de VNZ-voorzitter is het dui delijk dat de patiënten in januari „aan het hamsteren zijn geslagen. Veel medicijnkastjes moeten nu goed gevuld zijn. Te vrezen valt dat er een grote verspilling op gang is gebracht, want we geloven niet dat al die medicijnen worden gebruikt. Maar ze moeten wel worden betaald. Als dat zo doorgaal, zullen de verzekerden dat helaas in de (stijgende) premies merken." Dat besef heeft men echter niet, meent Anbeek. De VNZ is boos op de artsen, die niet aan de kosten hebben gedacht, maar wel aan de goede ver houdingen met hun patiënten „We denken dat bijvoorbeeld tegen griep geen asperientjes idie niet worden vergoed) worden voorgeschreven, maar anti-biotica Dat is nu schieten met een kanon op een mug, maar helaas kunnen we het niet controle- Hierbij speelt een rol dat tot 1 januari van dit jaar een zogenaamde voor- schrljfovereenkomst bestond tussen de ziekenfondsen en de artsenorgani saties. Nadat die afgelopen was, zijn de onderhandelingen over verlenging mislukt Volgens Anbeek is het nu aan de overheid om een dergelijke regeling bij beschikking op te leggen „Bij de enorme kostenstijgingen ver bleken bij wijze van spreken (eventue le) besparingen als het schrappen van de pil en de homeopathische midde len uit het ziekenfondspakket. Er is een hoop heisa ontstaan over deze bedragen van achtereenvolgens f 3 en f30 miljoen, terwijl de geneesmidde len, naar nu blijkt, zomaar in een jaar extra f64 miljoen kosten opleveren.' aldus Anbeek Als er een goede voorschrijfregeling komt. kan de eigen bijdrage best verdwijnen, want dan worden er kos ten bespaard, zo meent men bij de VNZ, doordat er niet meer op een recept wordt gezet dan strikt noodza kelijk. Als de staatssecretaris toch veranderingen in de eigen bijdrage regeling gaat aanbrengen, moet hij de rijksdaalder per recept maar wij zigen in f 1,25 per aflevering. ADVERTENTIE wdvonnis Een kok in de Ver- Sgde Staten die volgens de politie 39 ren heeft vermoord, is maandag is twee moorden veroordeeld tot "dood in de elektrische stoel. 31-jarige Gerald Stand zit al zes Mlellopende levenslange gevange nisstraffen uit wegens negen moor den. I !n de afgelopen zeven jaar werd de doodstraf eenmaal vertrokken in Flo- DEN' HAAG (ANP) Bij 90 procent tan de patiënten die overlijden aan longkanker, is roken de oorzaak van ile ziekte. Bij bronchitis en andere ma-aandoeningen ligt dit percenta- geop 75, het aantal hartziekten geeft ten percentage van 45 te zien. Dil blijkt uit het onlangs verschenen jaarverslag van de Stichting volksge- Radheid en roken. De cijfers zijn baseerd op gegevens van de World alth Organisation van de Verenig- 1 ïNaties. Uitgaande van deze percen tiles blijkt dat in Nederland in 1980 Piim 7 000 patiënten ivan de 8 000 sengevalleni zijn overleden aan long- aker die was veroorzaakt door ro eit Ie stichting schat dat er op het wenblik nog ruim vier miljoen rokers i]n. De afgelopen jaren daalde het luital actieve rokers met gemiddeld ree procent. In 1982 werd een daling YMiJieconstateerd van vier procent. In K8 bedroeg het aantal rokers onder inen nog 90 procent. Agent vrijgesproken van doodschieten voormalige vriend BOTTERDAM (ANP) De rechtbank k Rotterdam heeft dinsdag de 33- uige hoofdagent van de Rotterdam- K politie Hans V. vrijgesproken van hl doodschieten van diens vroegere triend Jan S. (36) achter diens wo- r in Heenvliel. Ut rechtbank twijfelde er niet aan, de in Geervliet woonachtige fdagent met vier kogels uit zijn istpistool S. heeft doodgechoten, ir van opzet zag de rechtbank iiavoldoende bewijs, hetgeen tot vrij- J braak leidde sa Rechtbankpresident mr. F. Fransen 1C5 dat deze beslissing op grond van rapportage van de psychiatrische mf universiteitskliniek van Utrecht is ge- tomen, Daaruit was volgens hem vol gende aannemelijk geworden dat V, Jldens het schieten aan een geestelij- afwijking leed en van een inzicht in to gevolgen van zijn daad was versto on. Tussen beide voormalige vrien- ton was een vete ontstaan onder hvloed van privé-problemen. Officier 'Wjustitie mr. W. Hendriks liet na de '■teraak weten dat hij bij het ge- •tchtshof in Den Haag beroep heeft Nagetekend- De officier zei van me te te zijn dat de rechtbank op grond 'tn een verkeerde overweging tot tepraak is gekomen Hij gaat ervan dat bij ontoerekenbaarheid ont- te van rechtsvervolging en eventu al tbr volgt. De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zgn, die zgn toegelaten op hun kwaliteit in advies en begeleiding. nvaj De NVA is uw verzekering voor het beste advies. DEN HAAG (GPD) De Poolse ambassadeur in Nederland, Alojzy Bartoszek, heeft dinsdagmiddag een vertegenwoordiging van een groep van 18 Poolse hongerstakers op de ambassade ontvangen en beloofd hun verzoeken „zo snel mogelijk op te lossen". Eerst 15. later 18 Polen, die na de alkondiging van de staat van beleg in hun land in december 1981 in Nederland waren gebleven, gingen negen dagen geleden voor de Poolse ambassade in Den Haag in honger staking, om kracht bij te zetten aan de eis dat hun familieleden Polen zouden mogen verlaten. De Poolse ambassadeur had eerder de vice-voorzitter van de Kamer commissie voor buitenlandse za ken. Jan Nico Scholten iCDA). de verzekering gegeven dat er in Polen aan de zaak van 42 familieleden van de hongerstakers werd gewerkt. De Polen, waarvan er volgens een arts enkelen slecht aan toe begonnen te raken, besloten op gezag van de Nederlandse parlementariër hun actie op te geven. Dat was voor de ambassadeur reden om de actievoe rende Polen te ontvangen DEN HAAG —Jan Nico Scholten in. de voorzitter van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken, neemt dinsdag in Den Haag uit handen van de Poolse Edyta Pacuk een petitie in ontvangst over de door haar en andere Poolse hongerstakers achtergrondaan de Poolse overheid gestélde eis tot familiehereniging. In het midden rabbijn Soetendorp. Mevr. Stad linksi voorzitster van de Vrouwenraad, overhandigt het eerste exemplaar van het mformatieboekje voor Vietnamezen aan dr G Hendriks. In het midden staat de schrijfster en vertaalster Tineke Beishuizen met naast haar mevr. Ngo Thanh-Mai. DEN HAAG (ANP) Voor de vluchtelingen uit Vietnam die vijf jaar geleden naar Nederland kwa men valt het niet mee vertrouwd te raken met de gewoonten en gebruiken in ons land, zo is de Neder landse Vrouwenraad gebleken. Er is daarom een informatieboekje voor deze 5.500 mpncAn same'ngesteld. Het werk is dinsdag aangebo den aan de directeur-generaal voor maatschappelijke ontwikkeling van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur, dr G Hendriks. In het boekje 'Van Vietnam naar Nederlands leven', wordt allerlei relevante informatie gegeven over het sociale en maatschappelijke gebeuren in ons land VOORNAMELIJK OUDERE WERKNEMERS DEN HAAG (ANP) Van het totaal aantal werklozen is vierenveertig procent al langer dan een jaar zonder werk. Zeventig procent van het totale aantal is al meer dan een halfjaar werkloos. Dit schrijft het ministerie van sociale zaken in haar toelichting op de arbeidsmarkt. Het aandeel van de langdurig werk loosheid is niet voor alle categorieén werklozen gelijk Vooral de leeftijd heeft invled op de duur van de in schrijving. Hoe ouder de werknemer, hoe lger de periode van werkloosheid, schrijft het ministerie. Van deensen in de leeftijd tussen de 60 en 64 jaar is bijna driekwart i73 pet i langer dan een jaar werkloos, Ook de jongeren zijn vaak langdurig werkloos Bijna een kwart van hen (23'pet i moet lanr dan een jaar op werk wachten De hoogte van de werkloosheidsuitke ringen heeft m het algemeen weinig invloed op het al of niet terugkeren van werklozen in het arbeidsproces. Tot die conclusie is het instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven gekomen. Het instituut heeft in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid onderzocht of werk lozen intensiever naar werk gaan zoe ken tegen de tijd dat een van de uitkeringen op zijn einde loopt Het ministerie wil daar inzicht in hebben omdat hel werkt aan een nieuwe werkloosheidsregeling, waarin de drie bestaande regelingen moeten opgaan Op dit moment geeft een ww-uitke- ring gedurende een half jaar recht op 80 procent van het loon, een wwv- uitkering gedurende twee jaar op 75 procent van het loon en tenslotte een rww-uitkenng op een niveau dat over eenkomt met een bijstandsuitkering. Als de gedachte van intensiever zoe ken tegen de tijd dat de lopende Nog fors verlies Ford Nederland AMSTERDAM IANP) - Ford Neder land heeft over 1982 nog een fors verlies geleden van f 16.4 min. Over ,1981 was het nettoresultaat f 177,7 min negatief mede als gevolg van reorganisatiekosten van f 87,1 min door de sluiting van de fabriek. Het bedrijfsresultaat was vorig jaar posi tief en wel f 2,9 min tegen f 76,6 min negatief over 1981. De nog steeds bescheiden omvang van de automarkt in ons land alsmede het in deze scherp concurrerende markt vereiste hoge niveau van kos ten om de omzet te stünuleren «recla me i waren er de voornaamste oorzaak van, dat het bedrijfsresultaat vorig jaar nog slechts marginaal positief was. zo blijkt uit het jaarverslag. Door de hoge rentelasten (f 15.5 min tegen f 17,5 min over 1081) en een aanvullen de toevoeging van f 4.3 min aan de voorziening voor reorganisatiekosten kwam het nettoverlies op f 16,7 min uit. uitkering op zijn einde raakt juist zou zijn. dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat bij ccn werkloos heidsregeling, waarin de overgangen minder scherp zijn, de werklozen minder ijverig naar werk zoeken, wat de gemeenschap meer geld zoü I kosten, zo was de redenering van het ministerie. Volgens het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven blijkt die vrees ongegrond omdat nauwelijks enige extra uitstroom van werklozen is gebleken tegen het aflopen van de geldende uitkering. Kernwapenbrief Het Interkerke lijke Comité Tweezijdige Ontwape ning (ICTO) heeft in algemene zin met instemming kennis genomen van het herderlijk schrijven 'Vrede en gerech tigheid' van de rooms-katholieke bis schoppen van Nederland Dit heeft het ICTO dinsdag in een verklaring laten weten Eerder hebben IKV en Pax Christi. de 'linkse' tegenhangers van het ICTO. de brief een grote steiin voor hun werk genoemd RUIM 2,2 MILJARD DOLLAR STEUN DEN HAAG (GPD) Indonesië heeft ruim 2,2 miljard dollar aan hulp toegezegd gekregen tijdens de dins dag afgesloten jaarlijkse conferentie van de IGGI, de groep van landen en instellingen die Indonesië ontwikke lingshulp geven. De aanwezige dele gaties van twaalf industrielanden en de Wereldbank waren vol lof over de bezuinigingsmaatregelen waartoe de Indonesische regering onlangs heeft besloten onder druk van een snel oplopend tekort op de betalingsba lans. De IGGI-conferentie kwam maandag en dinsdag bijeen in het Haagse Con gresgebouw en stond traditiegetrouw onder voorzitterschap van de Neder landse minister van ontwikkehngssa- uieu wei King, mevrouw Eegje Schoo De totale toegezegde hulp was dit jaar niet alleen hoger dan vorig jaar (1,9 miljard dollar i. maar kwam ook ruim 200 miljoen dollar boven de door de Wereldbank geadviseerde bijdrage. De Wereldbank schrijft jaarlijks een rapport over de behoefte van de Indo nesische economie aan buitenlandse steun. Dat rapport speelt bij de IGGI- conferentie een belangrijke rol Nederland heeft voor 1983 een bedrag toegezegd van 160 miljoen gulden (56 miljoen dollar). Hiervan wordt 52 mil joen geschonken, en de rest tegen zachte voorwaarden geleend. De belangrijkste ooi-zaak van de plot- selingen tekorten op de betalingsba lans is de dalende inkomsten uit de olie-export. DEN HAAG (GPD) De Omroepraatl en de Persraad hebben zich in advie zen aan minister Brinkman (WVC) met klem uitgesproken tegen de in stelling van een mediaraed. Van zo'n mediaraad is sprake in diverse uitge lekte concepten van dc binnenkort uit te brengen medianota, waarin de minister zijn beleid voor een samen hangend mediabeleid ontvouwt op basis van een nieuwe mediawet. Het zou de bedoeling van de bewinds man zijn dat de in te stellen media raad een ministerieel adviesorgaan voor alle terreinen van het informatie verkeer ontstaat door samenvoe ging van de Omroepraad en de Pers- raad. Daarbij zouden eventueel ook het Bedrijfsfonds voor de Pers en de Reclameraad worden betrokken. Zowel Omroepraad als Persraad zijn van oordeel dat samenvoeging onher roepelijk leidt tot vermindering van kwaliteit van de uit te brengen advie zen. Bovendien wordt gevreesd dat bepaalde terreinen van het informa tieverkeer onvoldoende aandacht zul len krijgen en dat er ernstige vertra ging in de advisering zal optreden. On vergelijkbaar Voorts wijzen Omroepraad en Pers raad er in hun op eigen initiatief uitgebrachte adviezen aan minister Brinkman op dat van samenvoeging dient te worden afgezien vanwege dc wezenlijke verschillen tussen om roep en pers. Deze verschillen verei sen een principieel andere benade ring in lu-t overheidsbeleid en in de advisering hierover. Pers en omroep zijn „onvergelijkbare grootheden", zo vindt de Persraad. Het onderscheid lussen beide media typen tekent zich vooral af op het gebied van de staatsbemoeienis De pers wordt, gekenmerkt door een vrije ondernemingsgewijze exploitatie en is opgebouwd uit verschillende in volledige vrijheid opererende secto ren met een grote variëteit. De om roep daarentegen kent zendgemach tigden die volgens een in de Omroep wet neergelegd vergunningenstelsel functioneren. Persraad en Omroepraad zijn wél voor een gestructureerde samenwer king bijvoorbeeld in de vorm van afzonderlijke kamers, maar tegen het in elkaar opgaan van beide organen, ook al omdat beide colleges een sterk verschillend karakter en samenstel ling hebben. De Persraad is er met name bang voor dat door de instelling van een mediaraad het aspect van de grafi sche media Idagbladen. nieuwsbla den en tijdschriften) dat „toch zo belangrijk is voor het Nederlandse democratische bestel" zou verdwij nen uit dc bijzondere aandacht die het naar zijn aard verdient. Minister Brinkman STEENOKKERZEEL (ANP) Het bestaan van het Belgisch- Nederlandse Instituut voor Ne derlandse Lexicologie in Leiden hangt aan een zijden draadje, omdat België zegt zijn overeen gekomen bijdrage niet te kun nen betalen. Dat is al jaren zo. maar Neder land. waarvan de bijdrage Ijet dubbele is van die van de zuiderburen, zorgde dat de cen ten op tafel kwamen. Het ziet er naar uit. dat het woordenboek der Nederlandse taal. waaraan men al 132 jaar heeft gewerkt, niet in deze eeuw gereedkomt, zoals was bedoeld. Dit is afgeleid uit het lesultaat van het overleg, dat dinsdag het Vlaams-Neder lands comité van ministers van de Nederlandse taalunie in het Belgische Steenokkerzeel heeft gevoerd. Het comité heeft ge- - meld. dat de financiéle proble-' matiek rond het instituut in Lei den niet is opgelost. Volgens het comité zal er nader onderzoek volgen Daarbij wordt nagegaan of er fondsen zijn te vinden, die kunnen bijdragen aan een oplossing van de proble men. Ook wordt onderzocht of er bezuinigd kan worden zonder aantasting van het werk van het instituut Hiervan heeft direc teur dr P G. J van Sterkenburg al laten weten, dat als geen bindende afspraken zijn ge maakt om de werking van het instituut veilig te stellen, een deel van het personeel moet wor den ontslagen Het instituut kent 40 volledige arbeidsplaat sen Volgens Van Sterkenburg staan 12 banen op de tocht. Secretaris-generaal WVC Dr. P Sidenus (60i is met Ingang van deze maand eervol ontslag verleend als secretaris-generaal bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur (WVCi. Siderius bekleedde sedert 1971 deze functie bij het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne, dat bij het aantreden van het kabinet-Lubbers werd samengevoegd met dat van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk iCRM-. Hier was drs W Lemstra secretaris-generaal en Is dit geblew- ven bij het ministerie van WVC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5