Te weinig aandacht voor veiligheid aanvoer LPG 2 1 m mm MAX 'Je zou haast in wonderen geloven' College Terneuzen wil af van kosten meting luchtvervuiling PSYCHOGERIATRISCH TEAM 'NOODZAKELIJK' KRITIEK VMZ OP OVERHEDEN Maak een mooie kans op één van de s WOENSDAG 15 JUNI Ï983 PZC/ provincie 17 IJDDELBURG - De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland vindt, dat bij de ontwikkelingen rond e aanvoer van LPG in het Westerscheldebekken - bij Eurogas, bij Dow en via de loord-boordoverslag - „de bedrijven toch wel de dienst hebben uitgemaakt". „De Zeeuwse verheden zijn te weinig sturend opgetreden en hebben waar het om de veiligheid gaat, te veinig op het vinkentouw gezeten". fMZ-voorzitter J. Bannink zei dat komst". Bannink wees er op. dat overheid bekeek onder welke voor- Insdag tijdens de presentatie van eventuele vestigingen in de petroche- ien brochure, waarin onder bemidde- mische sector zouden liggen „en dus ing van het IMGO Zeeland de resul milieu-onvriendelijk zouden zijn". waarden dat kon. „Het geheel van wetten, van toepassing op de LPG- keten. bleek nogal wat gebreken te alen zijn samengevat van een onder- In de brochure stellen de studenten vertonenEen alomvattende beoor- oek. dat de afgelopen twee jaar is vast. dat de LPG-bedrijven de beslis- indemomen door studenten uit Til- :urg. Delft, Eindhoven en Groningen jebrochure - „LPG in Zeeland" - gaat aet name in op de politieke besluit- rorming in de afgelopen jaren rond de PG-aanlanding in het Westerschel- legebiedOp basis van de resultaten «toogde Bannink dat in deze zaak ,de bedrijven de grootste vinger in de iap hebben gehad" en dat de overhe den de economische effecten van LPG sing tot investeren namen en dat de Excelsior Terhole houdt bondsconcours voor fanfares HULST In liet kader van het tachtigjarig bestaan houdt de mu- Sjdanding'*én- dOorvoerT'overschat ziekvereniging 'Excelsior' uit Terho- hebben De bedoeling is - zo zei lnj - le zitdag 19 juni een bondsconcours dat van de brochure ongeveer 500 -w harmonie- en fanfaregezel- «emplaren worden verspreid onder schappen in hel gemeenschapscen- regionale en gemeentelijke overhe- trum 'Den Dullacrt in Hulst. den. adviesinstanties, miliemspectie, Het concours is op touw gezet in statenleden, organisaties van werkge- samenwerking met de Westbrabantse ■.ere en werknemers, de medische sec- en Zeeuwse muziekbond. Aan het tor en organen van welzijnszorg. concours wordt deelgenomen door: brochure wordt gesteld, dat het het jeugdorkest-harmonie uit Roosen- verschillende karakter van .veilig- daal (vierde afdelingi; 'Smt-Cecilia' Eensgezindheid uit Halsteren (derde heid' en .economie' een objectieve afweging onmogelijk maakt. Men meent, dat een discussie over de aan- vaarbaarheid van de gevolgen van calamiteiten uit de weg wordt gegaan: is het gevolg van de opvatting, warm het risico voldoende klein wordt geacht als de kans op een afdeling); fanfare 'Hubertus' uit Don- gevaart (tweede afdeling); harmonie 'Sint-Cecilia' uit Stampersgat (eerste afdeling); fanfare 'Aurora' uit Woens- drecht (eerste afdeling); harmonie 'De Gildezonen' uit Roosendaal (afdeling uitmuntendheid) en de harmonie uit ongeluk maar klein genoeg wordt Prinsenbeek (superieure afdeling), gemaakt. Bannink wees er in dit Het concours begint om 13 00 uur. verband op. dat de VMZ van het begin Omstreeks 17.00 uur wordt de uitslag tl aan stelling heeft genomen tegen de bekend gemaakt, gevolgd door de aanvoer vlakbij het dichtbevolkte prijsuitreiking, centrum van Vlissingen en haalde un. dat ook TNO een veilige afstand raidt de aanvoer 7 kilometer vanai .de bewoonde wereld". deling van de risico's noemt men onmogelijk, omdat bijvoorbeeld op slag en vervoer onder verschillende wetten vallen en ook het optreden van dommo-effecten buiten beschouwing blijft. In de brochure wordt vastge steld. dat de Zeeuwse overheden een „welwillende houding" innemen, soms onwettig handelden - boord- boord-overslag zonder vergunning - en inspraak en openbaarheid verme den, „De belangrijkste veiligheidsas pecten van het LPG-verfvoer worden doorgeschoven naar de landelijke overheid.Tevens bedient men zich gaarne van het argument, dat het vervoer van LPG naar Antwerpen over de Westerschelde vrij kan ge schieden." aldus de brochure. Pijpleiding Wat de opvatting van staatssecreta ris Scherpenhuizen betreft, dat trans port per pijpleiding van LPG niet zonder meer de voorkeur heeft boven vervoer met - aangepaste - schepen, stelde de heer Bannink op een vraag: „Een pijpleiding komt in een straat te liggen, doorgaans buiten de be bouwde kom. De risico's zijn niet zo groot als bij afvoer per schip via de Westerschelde en bijvoorbeeld het kanaal door Zuid-Beveland .Mis schien zijn echter wettelijke regelin gen en een betere controle van LPG- schepen nu bereikbaar". Het onderzoek, dat aan de brochure ten grondslag ligt. is mede gebaseerd op een rapportage van studenten uit Groningen. Van die kant werd dins dag kritiek geuit op de opvatting in de brochure, dat LPG in Zeeland niet gewenst is. oio grond van economische en veiligheidsoverwegingen; men meent dat er op grond van regionaal economische overwegingen geen een duidige keus is te maken voor LPG- aanlanding tussen Zeeland en Rijn mond. Het Groningse onderzoek heeft voorts geleid tot de conclusie, dat de afvoer van LPG - in tegenstelling tot de aanlanding - uit Scheldèmond veel minder riskant is dan afvoer uit Rijn mond- De Groningse onderzoekers verwijten de andere studenten dat zij bij hun studie zijn uitgegaan van de stellingname van de VMZ: „geen LPG in Zeeland". IMGO-coordinator H. Jacobs betoog de daarop, dal het Groningse onder zoek vooral inventariserend is ge weest en niet ingaat op beleidsbepa lende zaken als de politieke besluit vorming. I ADVERTENTIE l Gering de brochure pleiten de onderzoe kers voor meer inzichtelijke en onaf hankelijke veiligheidsstudies. De re sultaten daarvan zullen ook een vas te plaats moeten krijgen in de ruim telijke ordening. Men stelt vast, dat je werkgelegenhcids-effccten van PG vrij gering zijn; mede omdat er iij Dow sprake is van .vervangend' [rtsruik: LPG inplaats van nafta. „De untrekkingskracht van LPG op nieuw te vestigen bedrijven blijkt tot op lieden nihil en is ook niet erg -.waarschijnlijk in de nabije toe- De terminals bij Eurogas in Vlissingen-oost. paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS Koopcentrum Groenendijk Arrestaties in Middelburg en Vlissingen wegens handel heroïne MIDDELBURG VLISSINGEN - De Middelburgse recherche heeft maan- jiftnorgen negen uur de 21-jarige Middelburger M. S. G. in diens wo- aing aangehouden op verdenking tinhandel in heroïne. Dezelfde mor- {en hield de Vlissingse politie in de Van Dishoeckstraat de 27-jarige Vlis- singer J. A. N. aan die in zijn woning G, gelegenheid tot heroïnehandel bood. G.werd ervan verdacht in de periode ipril en mei van dit jaar te hebben edeald. Hij heeft een gedeeltelijke ekentenis afgelegd N, heeft inmid- els bekend G. in zijn woning de ogelijkheid tot heroïnehandel gebo- en te hebben. Beiden waren dinsdag- rond nog ingesloten op het Middel- Ittgse politiebureau in afwachting ui voorgeleiding voor de officier van istitie In de woning van G. werd een herome aangetroffen. Volgens en woordvoerder van de Middelburg- recherche staat Vast dat hij zelf een heroïne gebruikte. Voonlastenkomitee Gissingen bespreekt (ctiemogelijkheden lISSINGEN' - Het Woonlastenkomi- ee Vlissingen bespreekt donderdag 16juni een aantal mogelijkheden van wijze waarop actie gevoerd kan *orden als protest tegen de hoge «oonlasten. De vergadering wordt Rhouden in welzijnsccntrum Bach- ttnKomme in Vlissingen enbegin en begint om 19.30 uur. Het comité geeft een aantal mogelijk heden om in actie te komen tegen de hoge woonlasten, zoals inhouden van MIDDELBURG - Er bestaat in Zeeland behoefte aan de instelling van een psycho-geriatrisch team. Dat blijkt uit de uitslag van een onderzoek wat de kandidaat-socioloog Huisintveld van de Utrechtse rijksuniversiteit uitvoer de in opdracht van de Regionale Instelling voor Ambu lante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG-Zeeland). Voor deze nota 'psycho-geriatrisch team' werden door Huisintveld 152 huisartsen, de acht verpleeghuizen in de provincie, de 46 bejaardenoorden, de kruisverenigingen, de instellingen voor algemeen maatschappelijk werk. het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland en de bejaardemndica- tiecommissies geenquetteerd. Meer dan tweederde deel, ongeveer 70 procent, reageerde en door deze hoge respons wordt de uitslag van het onderzoek door het RIAGG- Zeeland hoog aangeslagen. In eerste instantie werd het behoeftenonderzoek alleen voor de regio Zeeuwsch-Vlaanderen uitgevoerd. Later besloot het RIAGG ook de regio's Walcheren en Midden- en Noord-Zeeland (Bevelanden. Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland) erbij te betrekken Zoals gezegd bestaat er blijkens het onderzoek behoefte aan een sociaal psycho-geriatisch team. Anderzijds komt naar voren dal door het ontbreken ervan en om geografi sche redenen inmiddels regionaal al andere initiatieven zijn ontplooid die het gebrek aan een team voor een deel hebben weggewerkt Ook blijkt uit de uitslag van het onderzoek dat met iedereen het er mee eens is dat een psycho-geriatrisch team binnen geheel het RIAGG-Zee land gevormd zou moeten worden. Het overgrote deel van de deskundigen die op de enquête reageerden is zelfs voorstander van een breder opgesteld orgaan. Het RIAGG heeft hier inmiddels rekening mee gehouden. Directeur F. A, De Boer heeft januari dit jaar al laten weten dat het RIAGG niet direct start met een team in Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorlopig wordt in dit verband meer aan een consultatieve functie gedacht voor het instituut. Drieënzeventig procent f volgen heeft daar v de reumapatienten die zo'n kuur volgen neeit daar werkelijk baat bij. D'r zijn er die echt in een narnas het vliegtuig in gedragen moeten worden en er drie weken later weer als herboren uitkomen. Je zou", zegt meneer K. Ph. Bastian van de Max Tailleur Stichting, "haast in wonderen gaan geloven". Dokter Steiner knikt. Wijst naar de groep reuma- en beehterewpatiénten die zichzelf enigszins moeizaam de trap van de Fellowship, die hen naar het kuuroord zal vliegen, ophijsen. „Is het niet aandoenlijk, dat die mensen straks kunnen dansen?". „Dit zijn", zegt Necrlands bekendste geinponem Max Tailleur, "mijn mensen. Dit zijn de mensen die dezelfde pijn hebben als ik. Ik wil geen mooie verhalen vertellen. Maar nu stappen ze als een hoopje ellende dat vliegtuig in. Je zou hen over drie weken eens moeten zien....". Ruim tien jaar geleden is Max Tail leur (zelf reumapatienti begonnen met het organiseren van kuurrei zen. En sindsdien hebben zo'n vijf duizend reuma- en bechterewpa- tienten dankzij de financiële hulp van de Max Tailleur Stichting een drie weken durende kuur in het Oostenrijkse Badgastein kunnen volgen. Een kuuroord, waar veel patiënten voor een paar maanden van hun dagelijkse - vaak slopende - pijn verlost kunnen worden. Let wel: zo'n kuur brengt geen totale genezing. Maar om drie, zes of zelfs negen maanden zonder die kwellen de pijn te kunnen leven; het is een complete bevrijding Vraag dat bijvoorbeeld maar eens aan Chris Brusse (411 uit Axel. Hij is vorige week terug gekomen uit Bad gastein. Twintig jaar was hij. toen de artsen hem vertelden dat hij lijdt aan de ziekte van Bechterew: een ziekte die gepaard gaat met pijn en stijfheid. Negen jaar geleden ('ik dacht: slechter kan het toch nooit worden') ging hij voor het eerst naar Badgastein En sedertdien is hij er elk jaar gaan kuren. De Max Tail leur Stichting heeft al die jaren de niet geringe kosten van zijn behan deling en volledige verzorging be taald, En de resultaten zijn, zegt Chris, werkelijk verbluffend. „Het is een heel stuk beter geworden Je voelt je er een heel ander mens door. De beweeglijkheid wordt groter, de pijn verdwijnt, je voelt je in optima le vorm. Iedere keer als je terug komt. heb je het idee dat je gezond bent, je voelt praktisch niks meer. Na een maand of zeven verslechtert dat wel weer, maar als je dan het jaar daarop terug gaat, haal je dat weer op" De kracht van de bronnen van Badgastein. Lees mee wat pro fessor dr. Schcminzky (voorzitter van de instituten voor fysiologie en balneologie aan de universiteit van Innsbruck en directeur van het onderzoeksinstituut Gastein van de Oostenrijkse academie voor we tenschappen) daarover schrijft. De bronnen van Gastein bevatten een aantal genezingsfactoren, waar van het Radon de belangrijkste is. Dat is een radioactief edelgas, dat door de huid. via de darmen of via inademing in het lichaam wordt opgenomen. Daar stimuleert het door zijn straling het functioneren van de organen, bevordert de wer king van de verschillende klieren, verbetert de bloedcirculatie, werkt regulerend op de bloeddruk en is pijnstillend. Gevaar voor stralmgs- beschadiging bestaat niet. omdat Radon - m tegenstelling tot andere radioactieve elementen - geen ver bindingen met het lichaam maakt, daarom ook niet vastgehouden kan worden en drie of vier uur later is uitgeademd. Vandaar ook. dat het Radon slechts gedurende een korte tijd een genezende stralingsstoot in het stofwisselingssysteem veroor zaakt. Dokter F J. F. Steiner, gepensio- fondsen de kosten van een kuur in Badgastein te vergoeden. En zo'n kuur kost nog altijd rond de 2600 gulden. De meeste reuma- en beehterewpa tiénten komen daar dus nooit aan toe. Of beter: zouden daar nooit aan toe komen. Want dankzij de Max Tailleur Stichting kunnen jaarlijks toch nog een paar honderd patiën ten met een vliegtuig op weg naar een vermindering van pijn. Afhan kelijk van het inkomen financiert de stichting de kuurreis gedeeltelijk of vaak zelfs helemaal Dat kost de stichting ieder jaar een dikke mil joen gulden. En ondanks alle waar dering die er ook van overheidswe ge voor het Werk van de stichting bestaat, moet de organisatie het zonder subsidies zien te rooien. Daarom: 'Geef Max de zak' et de inzameling van oude en over tollige kleding kan de stichting jaarlijks een kuurreis voor een grote groep reuma- en beehterewpatién ten betalen. Per jaar zijn er tonnen en nog eens tonnen gedragen kle ding nodig om de activiteiten van de Max Tailleur Stichting voort te kunnen zetten. De kleding wordt neerd reumatoloog en bestuurslid van de Max Tailleur Stichting, geeft het grif toe: net als zoveel van zijn collega-reumatologen heeft hij tot nog niet zo lang geleden uiterst sceptisch "je beschouwde het min of meer als flauwekul') tegenover de heilzame werking van bronnen als die bij Badgastein gestaan. Maar hij is overtuigd geraakt. Uit een door de Max Tailleur Stichting gefinan cierd wetenschappelijk onderzoek is vast komen te staan, 'dat zo'n drieënzeventig procent van de pa tiënten na het ondergaan van een kuur gedurende zes maanden en langer veel minder of zelfs in het geheel geen pijn meer heeft. En dat zijn feiten, zegt dokter Steiner ihij was tot '79 directeur van het Reuma Centrum in Amsterdam i. waar nie mand omheen kan. Desondanks, en dat zit Steiner erg dwars, weigeren de ziekte kostenverzekeraars en de zieken- door de stichting aan diverse afne mers verkocht. Nog draagbare kle ding wordt in het algemeen geëx porteerd naar derde-wereldlanden. Het overige wordt verwerkt tot in- dustnetextiel (poetslappen, viltpla- teni. Over het hele land verspreid zijn er zo'n honderdvijftig depóts waar de gedragen kleding ingeleverd kan worden. Zeeland is wat dat betreft nog nagenoeg een 'witte vlek'. Er is slechts één depót: in IJzendijke (Westdijk 8>. In de vertrekhal van het vliegveld Zestienhoven staat Max Tailleur een groep van zo'n zestig reuma- en beehterewpatiénten. die afreizen naar Badgastein. uit te zwaaien. Hij wordt bedolven onder de be dankjes. Zichtbaar ontroerd: „Snap je nu wat ik bedoel als ik zeg: ik hoef geen schouderklopjes van een burgemeester, dit zijn mijn mensen Willem J. van Dam (ADVERTENTIE i TERNEUZEN B. en W. van Terneuzen willen uit de ge meenschappelijke regeling metingen luchtverontreini ging stappen. Het college vindt deelname aan die rege ling van geen nut: meetresul taten kunnen of uit een ande re bron worden verkregen of leveren informatie op waar mee betrekkelijk weinig kan worden gedaan. Doorslagge vend argument voor b. enw. om uit de regeling te treden is dat de rijksbijdrage in de kos ten van het fluoronderzoek met ingang van oktober stopt. Als gevolg daarvan zal de bijdrage van de gemeenten aan de gemeen schappelijke regeling voor 1984 stij gen van 30 cent naar ongeveer 49 cent per inwoner B en w. van Terneuzen vinden dat bedrag te gortig worden, te meer daar zij al langer twijfelen aan het nut van- de regeling metingen luchtverontreiniging Die regeling bestaat al sedert mei 1970. Dl verband met de beperkte financiële middelen van de gemeen ten en de stijgende kosten van de metingen werd het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling al in 1981 gevraagd een rapport uit te brengen over het nut ervan voor de aangesloten gemeenten B. en w in het raadsvoorstel „Daarop is naar onze mening geen bevredigend ant woord ontvangen de gemeentelijke bijdragen aanmer kelijk konden worden verlaagd Nu er I echter weer een verhoging staat aan te komen, wil het Terneuzense college uit de regeling treden. Zij baseert zich daarbij ook op een intern advies van de dienst openbare werken De ge meente Terneuzen zou op z'n vroegst de regeling eind dit jaar kunnen verla ten Voorwaarde is echter wel dat het besluit daartoe koninklijk is goedge keurd Ternezuen bleef destijds vooralsnog De raadscommissie voor welzijn en lid van de regeling, omdat vong jaar milieu becspreekt het voorstel van- het meetnet werd gewijzigd, waardoor daag (woensdag). Rivella en E10, vertrouwde klank. Geniet ervan en Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 1 auguslus in voldoen de gefrankeerde enveloppe naar Friskwis. Postbus 275, 8901 BB Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt Vergeet uw naam en adres met Prijzen: 100 gratis jaarabonnementen op Libelle ot Story. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht. t no Él E-10 SP een paar apart met héél weinig calorietjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17