V OLKSTUINDER Produkten 'krimpen' dank zij elektronica Stamslabonen hebben geen stokken nodig... PZC/' Onderzoek Besparing INSDAG 14 JUNI 1983 Door Hans Hoogendijki rwaalf mannen in duidelijke vrije-tijdskleding staan op een druilerige zaterdagmorgen dicht bij elkaar. De collectieve tuin heeft de mest binnen. Drie kruiwagens de man. Er lijn maar twee kruiwagens en twaalf mannen die haast hebben. Ze hebben het voorjaar in het loofd, hoewel de temperatuur nog winters is. Hun stukje land is omgewerkt en ligt itnodigend te wachten op mest en zaaigoed. Elk voorjaar speelt dit tafereel zich af op de onderdduizenden volkstuintjes. De hele winter kijkt de tuinder die zo graag groenten en ruit van eigen land heeft, niet of nauwelijks naar zijn bezit om. Vanaf september heeft het ikruid vrij spel. geroutineerde volkstuinder heeft ar natuurlijk geen last van. Hij irgt wel dat zijn paar honderd vier- nte meter keurig verzorgd de win- rlngaan. Maar de echte beginneling thet voorjaar goed in de problemen. ;ker als hij een tuin overneemt van rn van de velen die na een jaar ol ne machteloos zwoegen tegen steek, boterbloem en distel de hark lleen nog maar voor het bloemen- olntje achter het huis gebruikt, die Ie nek in de schuur laat verkomme ren zijn groente weer gewoon bij de raenteboer of de supermarkt haalt, ndat is dan de kans voor de nieuwe- ng die smachtend heeft zitten wach en op het moment dat hij de weerbar üee grond te lijf kan. noktober arriveert er bij zo'n enthou- lasteling een briefje van het bestuur. is een stuk vrijgekomen van 150 lerkante meter. Voor 75 gulden per jar Inclusief drie wagens mest. Op de its voor een eerste inspectie. Een inde bestuursleden wijst het perceel an. De eerste indruk is lichtelijk ileurs tellend. [onderdvijftig meter is minder dan el op papier lijkt. ,.Het is net een oelbalveld", roept een van de kinde- Bechter en daar zit wel wat in. Er is gras, kweek en diverse andere orten onkruid hier en daar nog een oortje aarde te zien. „Ja, uw voor ineer heeft er niet veel van gebak- in. Die man had er echt geen kaas K gegeten", zegt het bestuurslid, arja", voegt hij er troostend aan e, „dat heb je snel genoeg weer voor laar". Het gereedschap wordt aan schaft. Riek, klauw, spa. Een hark latnog wel in de schuur. En dan een litskist. Want zo'n stuk land levert flink wat op. "Boenen van eigen geteelde slaboon- (6 midden in de winter opgediend c.eigen gekweekte rabarber, terwijl een groot gedeelte van de medebur gers zich moet behelpen met doperw tjes zeer fijn uit blik. Adviezen In de stromende novemberregen maakte de nieuweling de eerste pak weg 80 vierkante meter enigszins onkruidvrij. En als de blaren zijn geheeld valt de winter. Tijd genoeg om informatie bij kenners in te win nen. De adviezen liegen er niet om. Uiteindelijk blijft een grijze brij tips over, aangevuld met een stapeltje boeken uit de bibliotheek. De collectieve turnvereniging werkt biologisch en dus moet er kennis worden vergaard over de opbouw van een perfecte composthoop. Na avond en studie gevolgd door een toene mend minderwaardigheidsgevoel, brengt een kennis uitkomst. „Joh, koop nou gewoon maar Turkenburgs' groente en fruit uit eigen tuin en het boek Alwin Seifert over Tuinieren zonder gif en houd je ogen open". Een gouden advies. Eind februari worden de tuinzaden aangeschaft Veel te vroeg natuurlijk, maar. denkt de enthousiaste begin ner, beter te vroeg dan te laat Nu heb ik nog keus. Half pond plantuitjes, sjalotten, tuinbonen, bieten, spinazie, slabonen. Alles bij elkaar een halve achterklep vol. Thuis wordt de aan schaf ingevuld op het tuinplan De bedden zijn keurig ingetekend. Op schaal. Een meter twintig breed en tien meter lang. Op het land is het echter nog kommer en kwel. Terwijl de gelouterde volks tuinder zijn winterrogge onderspit, ploetert de beginner met enorme hoe veelheden onkruid op zijn riek. De mest komt zaterdagmorgen en daar moet je snel bij zijn. Want ook in zo'n kleine gemeenschap geldt, wie het eerst komt, die het eerst maalt. De gemoederen lopen behoorlijk hoog op als enkele ouwe rotten menen te con stateren dat een ander een vracht te veel neemt. Het almachtige, overal tegenwoordige bestuur, sust een op komende ruzie. Koeiepoep De arme beginner gooit zijn koeie poep op het al omgewerkte stuk. Zeker 60 meter, en dat kan heel veel zijn, is nog onontgonnen. Daar gaat weer een weekeinde Doodmoe thuis gekomen, vraagt hij zich af: „waar ben ik aan begonnen". Maar een week later is ook zijn land om. De mest wordt verspreid en opnieuw moet hij vele goedbedoelde adviezen verwer ken. Want de sociale controle is groot Hoe groot wordt hem later nog duide lijk Zaaien en poten. Een vak apart. De bedden liggen uitnodigend in het voorjaarszonnetje. Een oudere man kijkt wat zuinigjes toe. Inderdaad, de bedden van de beginner liggen er niet helemaal kaarsrecht bij. Die van hem wel. Ze zijn niet alleen waterpas, ze lijken ook als langs een lincaal ge trokken. „Ja. harken is een vak apart", zegt hij. En om het dodelijke van die opmerking goed te maken, voegt hij eraan toe: „Ik heb nog wel wat aardbeienplantjes". Sifeds meer volkstuinvereni- (iigen laten grondmonsters on derzoeken. Dat gebeurt in Oos- lerbeek bij het Bedrijfslalpora- lorium voor Grond en Gewason- derzoek. De kosten: f78,65. Op 1 mei komt daar 5.5 procent bij. Hei laboratorium onderzoekt de pond op ph-gehalte, humus, klei, slib, fosfaat, kali en magne sium. En dat onder het al 55 jaar leidende motto: „Beter geen monster dan een onjuist geno men monster". Aan de hand van de resultaten wordt een bemestingsadvies ge geven. „Ook alternatief tuinie rende mensen kunnen bij ons terecht", zegt woordvoerder Knol. „Het zijn er nog niet zo veel, maar het komt toch wel voor". Iets minder dan de helft van de grondmonsters wordt on derzocht op verzoek van particu lieren. Op bodemverontreiniging worden de monsters niet onder zocht. „We bekijken alleen de vruchtbaarheid", aldus Knol. Vooral de laatste tijd zijn er nogal wat berichten geweest over volkstuincomplexen op zwaar verontreinigde grond. In hel zuiden hebben verschillende volkstuinders hun hele op brengst moeten vernietigen, om dat die vergiftigd was. Toch valt het allemaal erg mee, zegt woordvoerder Herman Puthof van de Landbouwhogeschool in Wageningen. „Over het alge meen is de groente van eigen land gewoon goed" Een uitzon- oenng is het natuurlijk als zo'n complex boven op een gifbelt ligt, maar nogmaals; dat komt vnjwel nooit voor". Een uitge breid onderzoek naar „Lood in groenten uit volkstuinen bij de snelweg", is vorig jaar gepubli ceerd in het tijdschrift Chemisch Magazine, nummer 35. Hoeveel bespaart de volkstuin der1 Niet veel. dat wijst onder roek van het Produktschap voor Siergewassen wel uit Het ver bruik van verse groente, exclu sief eigen teelt, schommelt zo rond de 48 kilo per persoon per jaar De winkelprijs van groen ten ligt rond de een f 1.25 per kdo. Als de eigen teelt op 15 kilo Per persoon wordt gesteld, dan hespaart de moestuinder die voor 100 procent in de eigen behoefte voorziet voor een gezin van vier personen ongeveer '320.-. Daarvoor is hij dan wel «n flink deel van het jaar in louw. En van die f320,- gaat ook rijn pacht, zijn plantmateriaal en de stroom voor zijn vriezer af. Hij houdt in feite maar een schijntje over. Maar daar gaat bet ook niet om. Volkstuinder is men voor zijn plezier. Honderdduizenden Nederlanders hebben een volkstuin. Ze zijn er bijna het hele jaar zoet rnee Dertigduizend van hen zijn aangesloten bij het in Amsterdam zetelende Algemeen Verbond van Volkstuinders Verenigingen Nederland. Een verbond met acht man in volledige dienst. Naar schatting is een derde van de volkstuinders bij de vereniging aangesloten. Maar de vereniging telt alleen die tuinen die groter zijn dan 100 meter en niet bij huis liggen. Andere schattingen duiden op een veel groter aantal. Een steekproef van hel Produktschap voor Siergewassen bracht als verrassende uitkomst dat een kwart van alle Nederlanders op de een of andere manier zelf iets verbouwt, of het nou hennep is of boerenkool De aardappels gaan erin. Gaatjes van een centimeter of acht, handje com post erin en dicht Volgende aardap pel. Foute boel. De routinier doet dat anders. Hij heeft een klein handharkje met schepje en met een paar handge baren bouwt hij het hele stuk kruisge wijs vol. Plantuitjes: de hark in de lengte van het bed. even aandrukken en in het ontstane geultje worden de plantuitjes gezet Aardig bedacht, maar de experts doen dat met een touwtje en een stukje van een maat lat, zodat de plantuitjes als tinnen soldaatjes in het gelid staan. En zo hopen op een dag hard werken de frustraties zich op. Als de slabonen royaal boven de grond komen, volgt een kleine excur sie voor het hele gezin. De tuin mag gezien worden. Ze zijn dan ook diep onder de indruk Er valt nog wel niks in te vriezen, maar er staat al heel wat boven de grond. Alleen die bonen willen maar niet langs de nieuw aan geschafte bijna professioneel geplan te, tonkinstokken omhoog. Vader pro beert zijn onrust te verbergen als een expert komt aangeslenterd Maar hij zakt bijna letterlijk door de grond als de ervaren collega zo langs zijn neus opmerkt: „Dat zijn stamslabonen. die hebben geen slok nodig". De zoveel ste pijnlijke les. Er volgen er nog vele. Groene waas Door een verkeerde indeling van de schaarse vrije tijd heeft het onkruid tijdens een vochtig broeierig weekje- vrij spel gehad Er ligt een groene waas over het land, bij hem wel. bij veel van zijn buren niet Door alle mogelijke omstandigheden, veel meer tijd of betere tijdsindeling, is op hun land slechts groente te bespeuren Een aantal van hen zit 's ochtends al op het land. Twee beugelflessen bij de hand. Eén met melk. één met bier Pakje boterhammen, praatje maken en als er een grasspriet of andere ongerechtigheid de grond dreigt te doorboren, wordt deze met geweld verwijderd. Bij de beginner niet en dus is hij in hun ogen al niet' veel beter dan zijn voorganger Een constatering die met woord en gebaar wordt onder streept. Het wordt een droge zomer Het be stuur heeft besloten dat er op dit stuk van het complex een put moet worden geslagen. Opnieuw aanleiding voor gekrakeel, want hoe vredig het land ook is. de rust is voorbij als de mens zich ermee bemoeit. De een wil de pomp niet bij zijn land, want dan heeft hij last van het geloop, de ander wil hem dichterbij, want dan hoeft hij minder te sjouwen. Volslagen tegen strijdige adviezen worden gegeven en onder invloed van de brandende zon dreigt de discussie in ccn ordinaire ruzie te ontaarden. En dan grijpt het bestuur weer in De put wordt bij het schuurtje geslagen. Punt uit Dankzij de geweldige zomer is de oogst overvloedig. De eigen wortels, bonen, sla en tomaten smaken onein dig lekkerder dan die uit de super markt, ook al is daar enige subjecti viteit niet vreemd aan. De oogst valt voor zo'n eerste jaar best mee. Ook al waren er door foute planning 20 kroppen sla tegelijk oogslbaar en viel de piek en de slabonen gelijk met de aftocht voor de grote vakantie, hetgeen lot enig huiselijk gekrakeel aanleiding was. De vriezer zat toch redelijk vol en het hele gezin kwam gezond etend de winter door En dat is heel wat waard. Natuurlijk kost zo'n volkstuin han denvol geld en tientallen uren zwoe gen en werd de strijd tegen het on kruid dat eerste jaar niet volledig gewonnen maar nu een jaar later, voelt diezelfde beginner zich bijna een routinier. Hy heeft erg veel geleerd dat eerste jaar Lessen die in het najaar en hel voorjaar in praktijk werden gebracht Het omwerken ging veel beter en de aardappels en uien zijn keurig in de grond gestopt. Dit jaar geen stam-slabonen, maar stoks- labonen. Geen blaren meer op de handen en zowaar een prijzend woord van een buurman. De bedden liggen er bijna recht bij en vlak achter het land zit een eend te broeden. Dit tumseizoen kan al bijna niet meer kapot Computer i door Hugo van der Heemi Twee voorbeelden van verregaande miniaturisering door het toepas sen van hooggeintegreerde. slimme chips. Chips dus waar verschrik kelijk veel functies in opgenomen zijn. terwijl ze niet veel groter dan een duimnagel zijn geworden. Een in de consumentensfeer en een bij computers. Hoewel, de computer en zeker de computer die voortkomt uit de rekenmachine, groeit hoe langer hoe meer naar de consumentensfeer toe. Zeker nu ook de zakcomputers steeds betaalbaarder worden. En dan is er nog de TL-buis. Die is gekrompen tot de afmetingen van een gewone gloeilamp. Matsushita Electric Industrial, een zijdse naam voor het moederbedrijf van Quasar. National, Panasonic en Technics, heeft nu echt de allerklein ste kleurentelevisie die er bestaat aangekondigd, bhet beeld is niet veel groter dan een postzegel. De tv's die tot nu toe aanspraak deden op die titel waren de Sony Watchman en het tv-polshorloge van Sanyo met de niet zo minimale prijs van ongeveer f 1100) Beide tv s geven 'slechts' een zwartwit beeld te zien De nieuwe telg van Matsus hita heeft de naam 'Color Travelvl- sion' gekregen, wat al aangeeft hoe makkelidk hij op reis is mee te nemen. Hij weegt dan ook slechts 600 gram (met batterijen 750 gram) en is bijna 4 centimeter hoog, 11 centimeter breed en 18 centimeter diep Voor dit dubbelhoge sigarendoosje moest een speciale kleurenbuis ont wikkeld worden. Het beeldscherm maar ongeveer 5 centimeter van de eeTSte pocketcomputer (PC 12111. heeft zich inmiddels op weer een nieuwe generatie program meerbaar tekst- en rekentuig ge stort de handcomputer Het meest opvallend op dit moment is de zojuist ook in Nederland versche nen PC 1251 Het apparaatje ziet er even on schuldig uit als een plat, klein rekenmachientje. In werkelijkheid is het een volledig in de Basie- computertaal aanspreekbaar hand computertje. dat thuis ook deel kan uitmaken van een heus. zij het uiterst klein, computersysteem. Het neemt dan niet meer ruimte dan een dubbelgevouwen schrijf blok. r-dialect dat het meest voor de handcomputer geschikt is. Daar door is hij ook voor de beginner gemakkelijk te gebruiken. Het kent ook een keur van rekenkundige- en tekstmanipulaties. Hij sluit boven dien aan op 's werelds eerste hand computer uit 180. de PC-1211. Programmatuur die voor deze voor loper van de PC-1251 werd geschre ven is in te lezen, opnieuw te gebrui ken. uit te breiden en te verfijnen. Er is voor het nieuwe computersys teem ook kant en klare programma tuur te verkrijgen op microcassette, waarmee allerlei technische en fi nanciële zaken kunnen worden ver werkt breed, dus inderdaad niet veel meer Een compleet systeem bestaat in dan een- uitheemse postzeoel een land dat vindt dat de rechterbo venhoek van een brief een kleurig miniatuur mag bezitten Technisch is het apparaatje extra interessant omdat het zowel een portable tv is, als -een video monitor. Als reis- en zak-tv principe behalve uit de computer, uit een display, meestal een beeld scherm een printer, waar de resul taten op papier kunnen worden vastgelegd en een of ander extern massageheugen. Dat is allemaal sa mengebracht in het 'dikke schrijf blok'. Het display zit op het hand- geschikt gemaakt om op vier ver- computertje zelf, printer en micro- schillende stroombronnen te func tioneren. Het werkt op het lichtnet. auto-boordnet. gewone batterijen of oplaadbare accuutjes. Het kleuren-tv'tje is dezer dagen op de befaamde Consumers Electronic Show, die in Chicago wordt gehou den. aangekondigd. De kans is aan wezig dat hel op de Berlijnse Fun- kausteliung, een van de belangrijk ste Europese shows dit najaar voor het eerst zal worden getoond. Tegen die tijd zou het in Japan en in de Verenigde Staten op de markt moeten zijn. Matsushita heeft al eerder zo'n klei ne tv met een 5-centimeterbeeld op de markt gebracht. Maar dat was een zwartwit-tv. Hij werd in i968 ten doop gehouden en ook 'Travelvi- sion' genoemd. Vooral in 1981 ver kocht dit apparaat enorm goed. toen er een nieuwe en relatief goed kope versie door de fabrikant werd aangeboden Travelvision. zo merk te men. werd door mensen gebruikt bij sportieve evenementen in sa menwerking met videorecorder Men kon ter plaatse de resultaten van een wedstrijd zien Interessant aan het kleuren-tv'tje is natuurlijk vooral de mlcro- miniaturisering van alle onderde len. Vérder is het batte ijverbruik uiterst laag 3 Watt. goed voor uren beeldbuisgenoegen (met loupe) op slechts acht penlitc batte rijtjes. Er werden 14 patenten voor dit sigarendoosje aangevraagd Er was nog ruimte om een luidspreker in te bouwen' TL-tamp cassetterecorder voor het afdruk ken en opslaan van gegevens ma ken deel uit van een standaard waar de computer in kan worden gescho ven i typenummer CE-125) Er zijn geen losse verbindingskabels, alles past logisch in elkaar De Sharp 'spreekt" Basic. Beginners All Purpose Symbolic Instruction Code, en daarvan een programmee- Nieuwe tl-lampen. zo groot als gloei lampen Een derde voorbeeld van miniaturi sering ligt op een ander gebied Niet de elektronica, maar de elektro techniek zorgde voor een verrassing toen Osram, op de onlangs gehou den Hannover Messe, een nieuwe en zeer compacte fluorescentielamp introduceerde In feite ging het om een TL-lamp zo groot als een gloei lamp. Resultaat daarvan stroom- bespanng en grotere lichtop brengst Weer een stap vooruit naar een zuiniger huishouden. Toen Philips nu twee jaar geleden de PL-lamp introduceerde, was dat de eerste hoogrendementslamp die in een ge wone schroeflïtting pastte. De bol' van de lamp was echter aanzienlijk groter dan die van een gloeilamp. Osram heeft nu met de nieuwe 'Centralux-lampen' weer een stap verder gezet. De lampen geven ook het vertrouwde, zij het enigszins gele lichtschijnsel, dat als 'gezeUig' wordt ondervonden Wel moet in dit geval de fitting worden aangepast maar dan past hij zonder makenkeren in elk sche merlampje De fitting van de lamp is nadrukkelijk anders omdat de Centraluxlamp een fluorescentie- lamp is die door middel van een starter en een voorsehakelapparaafc ontstoken moet worden Jammer maar helaas. De nieuwe lamp gebruikt voor de zelfde lichtopbrengst slechts een kwart van wat een gloeilamp aan stroom nodig heeft. Anders gezegd, de lichtstroom neemt met 75 pet af. Verder heeft men zich veel moeite getroost om ook het lichtschijnsel bij dat van de gloeilamp aan te passen. De ingebouwde starter is electronisch en zorgt voor de ont steking van de lamp zonder flakke- De prijs van Centraluxlampen ligt veel hoger dan van een gloeilamp, de te verwachten levensduur Is ech ter aanzienlijk langer Alleen moet de eerste maal de fitting in de lamp vervangen worden. Op den duur zullen naar verwachting echter alle gloeilampen door zulke nieuwe pro dukten overbodig worden Zakrekenmacluentjes die steeds meer functies krijgen is al een be kend verschijnsel sinds de Jaren '78 en 'S9. De stap naar een compleet computertje, in feite de program meerbare rekenmachine, met een geheugen en ook tekstmogelijkhe- den. bleek niet zo groot. Twee mer ken streven daarbij om de hegemo nie Casio en Sharp Van du eerste merk is op dit moment iets beneder. de f 250 al een zakcomputer met de Basic-programmeertaal te koop Sharp maakt de meest geavanceer de produkten op dit moment ue fabriek, die in 1980 de wereld ver baasd liet staan bij de introductie Miniatuur computer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9