DE BUURT Een brief naar de burgemeester Te paard op balletschoenen 'Laten we nu iets verstandigs doen' Eieren over de schutting Burenhulp; soep en brandewijn SU MmmsTAPem.- wm_BENmz_ Radijskwark VOLTIGERIJDEN Spannend en anders: rooie harenspel DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP ^_L tisi'itu Hm aw a.S g ast! i-i r v ftlUfeM) KTiM mft" ■■-• Volwassenen zijn soms net klei ne kinderen, Vooral als je ziet hoe ze soms als buren met elkaar omgaan. 'Burenruzie komt dagelijks voor', zegt de lieer Luycks van de politie uit Terneuzen. ,,Het enige wat wij kunnen doen is de mensen naar elkaar toe pra ten." Volgens de heer Van den Heu vel van de Vlissingse politie begint de ellende vaak met km derruzie. „De ouders moeten zich er zo nodig mee bemoeien. Zo krij gen ze ruzie Kinderen vergeten ruzie vaak snel en gaan weei lekker met elkaar spelen. Maai de ouders bekvechten dan nog lustig door „Dat doet die van mij niet", hoor je vaak On verdraagzaam ..burenruzie komt steeds vakei voor zegt wijkagent Van dei Meet uit Goes Volgens hem komt het vooral door geluid soverlast en onverdraagzaam heid- „De een zet de radio iets hardei dan de ander Soms gaat men een potje schelden Eieren vliegen over de schutting ol door de ramen. In flats wordt op de centrale verwarming ge ramd Dan kan iedereen meege nieten Werkloosheid De werkloosheid is ook een belangrijke oorzaak De men sen gaan zich vervelen en letten meer op elkaar Als ze bij ruzie de politie bellen komt die praten Met beide partijen Soms hoor je: „Het gaat die ander geen moer aan. ik doe wat ik wil Maar zo kun je natuurlijk niet samenleven Als de mensen wel willen praten, gaat het vaak al een stuk beter Op de politieschool leer je bijna niks over burenruzie en het. zit vaak moeilijker 111 elkaar dan je denkt De politie kan eigenlijk weinig doen. Je kunt elkaar makkelijk pesten zonder een bekeuring te krijgen Pas bij belediging ol mishandeling wordt de rechter ingeschakeld Ruzies komen trouwens In alle soorten wijken voor Het belangrijkste plekje op de aardbol is de buurt waarin je woont. De buurt waarin je opgroeit, speelt en naar school gaat. In die buurt woon je niet alleen. Je woont er samen met vele anderen. En samen ben je sterk. Dat ondervonden al heel wat werk groepen en actie-comités. Acties voor meer speelplaatsen, acties voor veiliger oversteekmogelijkhe- den of acties tegen te veel lawaai. Zo kreeg burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen een gele kaart van de werkgroep 'Veilig Zaamslag'. Hij kreeg de kaart omdat hij na ver schillende uitnodigingen nog mei zelf was komen kijken naar de ge vaarlijke verkeerssistuatie op de 'dodenkruising'. Wel succes had de werkgroep 'Veili ge verbindingen HulstSint- Jansteen'. Het doel, een tunnel onder de rijks weg door. werd bereikt. De werk groep kon worden opgeheven. Samenwerking Er zijn ook groepen die samen het werk opknappen dat gedaan moet worden. Samen de speeltuin op knappen of samen de straat opfleu ren met bloembakken en boompjes Zo werd het speelterrein in de Scheldebuurt in Vlissingen opge knapt door scholieren samen met mensen van de plantsoenendienst. Ook de wijk vereniging kan een be langrijke rol spelen Er zijn wijkver- enigingen die meer doen dan het ook heel belangrijke organiseren van kinderspelen en bingo's. Ze proberen mee te werken aan het oplossen van problemen in de wijk. Problemen rond vernielingen, ru zies, verkeerszaken of speelplaat- Uit blik Ook de politie draagt haar steentje bij. zo is bijvoorbeeld in Middelburg een deel van de politie weer 'uit blik' gehaald. Uit de auto. weer op de fiets. „Dat is weer net als vroeger'^ ver telt brigadier F. G. R. Meyer uit de Zeeuwse hoofdstad. „Een agent op de fiets komt gemakkelijker in con tact met de mensen. Hij hoort en ziet op die manier veel meer. Boven dien heeft iedere wijkagent zijn ei gen wijk En dat kan heel nuttig zijn." De wijkagent, de wijk vereniging en de actiegroepen, ze hebben alle maal een taak. Maar de belangrijk ste taak heeft iedere buurtbewoner zelf; Verantwoording voor de eigen omgeving en rekening houden met elkaar zou dat eigen plekje op de aardbol nog mooier maken. „Toen ik een paar weken geleden met m'n moeder door Goes-Noord, de nieuwbouwwijk, fietste zag ik daar een heel leuke speelplaats met een zandbak, een glijbaan en nog veel meer Bij ons in de buurt heb je zoiets niet.'' Claudia van der Borgt (8 jaar) woont in Goes-West. Vroeger woon den hier veel kinderen. Tegenwoor dig heel wat minder De hele buurt wordt vernieuw, maar het lijkt of de kinderen vergeten worden. Claudia besloot actie te gaan voe ren en schreef een brief naar de burgemeester waarin ze om een fijne speelplaats in haar buurt vroeg. Waar spelen jullie dan? „We spelen wel eens op het voetbal veldje. maar daar ligt veel honde- poep. Er is ook een klein pleintje met een oud, roestig duikelrek en een zandbak vol rommel Dat dui kelrek is trouwens erg gevaarlijk, want cr liggen tegels onder. Dus als je valt.. In andere Goesc wijken zijn bete re en veiligere speelplaatsen „Ja en omdat ik dat niet eerlijk vond heb ik een brief naar de burge meester geschreven." „M'n moeder heeft me op het idee gebracht. Toen ik zo mopperde zei ze voor de grap: „Dan moetje naar de burgemeester schrijven." Dat heb ik dUS gedaan M'n moeder heeft me wel een beetje met de brief geholpen Ze heeft de taaifoutjes eruit gehaald." Heb je antwoord op je brief gekregen „Al heel snel kreeg ik een briefje terug. Daar stond in, dat de burge- Hulp - kwam je op het idee9 Chantal en Claudia van der Borgt meester een meneer van gemeente werken gevraagd had om te kijken of er ook in Goes-West een speel plaats kon komen Is die meneer geweest- „Ja, en daarna kreeg ik weer een brief. De burgemeester vindt wel, dat er weinig speelplaatsen zijn in onze buurt. Maar de gemeente heeft geen geld om nieuwe speelplaatsen te maken Daarom stelde de burge meester voor om wat ouders bij elkaar te roepen die willen helpen. interview Spullen, zoals houten palen, kun nen we van de gemeente krijgen. Meneer De Koning van gemeente werken wil ons wel ideetjes geven Hoe kom je aan ouders die mee willen helpen „M'n zus Chantal heeft al een briefje gemaakt waarin we om hulp vra gen. Dat gaan we in de buurt rond brengen. De burgemeester schreef nog. dat hij graag een kijkje komt nemen als de speelplaats klaar is. Misschien kan hij hem dan openen Door een lint door te knippen of zo." Ouders en andere vrijwilligers, die willen helpen met de bouw van een speelvoorziening in Goes-West kun nen na 18.00 uur bellen: 01100- 12636. In de eerste helft van deze eeuw leefden de mensen in hun dorp of hun buurt veel meer met elkaar samen dan tegenwoor dig. Als er bijvoorbeeld en bruiloft gevierd moest worden, zorgden de buren ervoor dat alle gasten werden 'aangezegd'. Er werden dan briefjes met adressen ge trokken en men ging op pad om de gasten uit te nodigen. De nieuwe buurvrouwen van het paar maakten intussen het hele huis schoon, Het huis, waar het feest zou worden ge houden, werd door de buurt versierd. Natuurlijk stond daar wel een uitgebreide traktatie tegenover. Als er een kind geboren werd was vaak een van de buurvrou wen de baker, cie de moeder bij de bevalling hielp. De andere kinderen werden een poosje door andere buren opgevangen. Na de bevalling kwamen de vrouwen met een pannetje soep voor de kraamvrouw. Soms werden kinderen uit erg grote gezinnen zelfs door de buren opgevoed. Bij de doop van het kind werd de baby door de buurvrouw gedragen en na de plechtigheid vierde de hele straat feest Straatfeesten Oudere mensen denken trou wens nog vaak met plezier te rug aan de uitbundige straat feesten. die eenmaal per jaar gevierd werden. De beide echte buren noemde men 'nood-noabers'. omdat ze elkaar helpen in nood en dood. Als er iemand ziek werd ver zorgde men dc- zieke en paste op de kinderen. Ook legde men wel stroo op de weg om het geluld van ratelende karren te verzachten. Bij grote karweien, zoals het verbouwen van huizen of het oogsten, kwamen allen mannen te hulp: 'beewerk' heette dat. Het loon bestond uit bier en brandewijn, Bij een begrafenis waren het de buren, die de kist droegen. Klusjesdienst Toen de armoede verdween ver anderde de buurten. Jonge ge zinnen trokken weg. Er kwa men 'vreemde mensen' in de buurt. Toch bestaat er nog steeds bu renhulp. Denk maar eens aan klusjesdiensten en overblijf- moeders. Ouders van kleuters brengen om de beurt de kinde ren naar school. Oudere mensen worden gehol pen door vrijwilligers en soms ontstaan er eetgroepen: één ge zin kookt en de gasten doen de afwas Maar ook huurdersverenigin gen en krakersgroepen weten hoe belangrijk burenhulp kan zijn' Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie. Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel. Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf, Adres. Walstraat 56-60, 4381 EG VLissingen. Tel (maandag lm vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren. Aardje Stapper heeft iets hondach tigs. vinden de mensen Voor de honden heeft hij juist iéts mense lijks. En alsof dit nog niet ingewik keld genoeg is: zaagvissen vinden dat hij iets van een nachtegaal heeft en katten vinden hem 'vissig' Geen wonder dus dat Aardje op zoek gaat naar een verstandig per soon. Die moet hem antwoord ge ven op zijn vraag: 'wie ben ik?' Of hij dat antwoord ook krijgt, kun je lezen in 'De avonturen van Aard je Stapper'. Het werd geschreven door Stefan Thermerson. Zijn vrouw Franciszka maakte er de (typische) tekeningen bij Het is een kostelijk boekje waarin Aardje tal van merkwaardige we zens ontmoet, Zoals Kapitein Meta- pherein bijvoorbeeld Om zijn vrouw te zoeken ls hij op een trap geklommen. Mevrouw Metapherein blijkt gelukkig heel dicht bij. Maar nu. kan hi; niet meer van de trap af. En zij kan niet naar hem komen,. omdat ze een grote grijze wolf bij de oren houdt. Die laat ze, dat spreekt, niet los. En wat. te denken van de man die van Aardjes ronde hoofd een fat soenlijk driehoekig hoofd wil ma ken9 Of van de twee geleerden heren die elke dag twee minuten oorlog voeren en dan een volledig verwoest veld achterlaten? Spitsvondig 'De avonturen van Aardje Stapper' is een spitsvondig en wijs boekje. Het laat zien dat de dingen vaak ingewikkelder lijken dan ze werkelijk zijn. Of juist eenvoudiger. Stefan Themerson schrijft daar heel geestig over. Daarom is het ook zo jammer dat je zijn boekje niet bij de kinderboeken kunt vinden. Blijk baar denkt men dat kinderen het niet leuk vinden en niet snappen. Maar als je 'goed kunt lezen' en ouder bent dan tien jaar, kun je er veel plezier aan beleven, Taalles Een voorproefje. Aardje is terecht gekomen bij ko ning Pinguïn, daar krijgt hij een 'taallesje'. Na afloop wil koning Pin guïn eindelijk wel eens verstandige taal spreken En dat gaat zo: Duizend plus duizend is tweeduizend. Wat zitten we koste lijk te kletsen, mijn beste! Twee maal tienduizend is twintigduizend, geen ruzie, geen beledigingen! Ne gen maal negen is tachtig." „Neemt u me niet kwalijk, meneer", zei aardje Stapper, „maar negen maal negen is eenentachtig" „Het gesprek is afgelopen!" zei ko ning Pinguïn. „Laten we nu iets verstandigs doen. Slaapt u in hori zontale of verticale positie9" 'Dc Avonturen van Aardje Slapper' door Sleran Themerson. l'ilneverij De Bezige Bij Amsterdam. Prijs 19,50. En... heb je de vorige maand radijs gezaaid? Dan is het nu tijd om te oogsten. Je kunt ze zo met een beetje zout opknabbelen. Als gezond broodbe leg doen ze het ook erg goed. Een extra lekker smeerseltje voor op de boterham is deze radijskwark. Het recept is bedoeld voor vier personen Wat heb je nodig? 1 bosje radijs 1 bakje kwark 2 eetlepels zure room '/2 kuipje smeerkaas 4 slabladeren 4 sneetjes bruinbrood druppeltje tabasco, zout. peper, toefjes peterselie De radijsjes wassen en in kleine stukjes snijden De kwark in een kom losroeren. Hierbij doe je de radijsjes, zure room, tabasco, zout en peper. Goed door elkaar roeren. Zet de kom met het mengsel in de koelkast. Intussen besmeer je de boterham men met smeerkaas. Leg er een gewassen blaadje sla op Verdeel- het radijs-kwark-mengsel over de vier boterhammen. Versier de boterhammen met een toefje peterselie en eventueel wat paprikapoeder Tip: neem ook eens smeerkaas met een smaakje, bijvoorbeeld sambal of komijn. „De vliegende engel. Een. twee, drie vier. De kozakkenhang." Je weet niet wat je hoort Aan het woord is Annet Baas. Ze geeft les in voltigerijden. „Dat. is eigenlijk een soort turnen, maar dan op een galopperend paard", zegt ze In Middelburg traint de enige Zeeuwse voltigegroep Jeanette, Theo, Eric. Connne, Christa. Ellen. Carla en Emilie. Ze zijn tussen 10 en 18 jaar Ze 'voltigeren' al ongeveer vier jaar. We gaan eens kijken ln de 'bmnen- bak'. In de schuur loopt het paard Nicky rondjes Annet houdt, hem stevig aan het lijntje. Theo loopt met het paard mee. Dat gaat nogal snel. Theo pakt de beu gel beet en springt handig op het. hoge paard. Het dier blijft z'n rond jes lopen en Theo doet z'n moeilijke kunsten. Circus Het lijkt wel een circusvoorstelling. Christa „Het is een geweldige sport. Zwaar spannend, je moet. het paard vertrouwen, de groep moetje goed vertrouwen. We doen veel sa men Elke keer is het weer een uitdaging" „We trainen elke week'zegt Eric. „Voor wedstrijden moeten we altijd ver reizen. Hardslikke leuk, We heb ben veel lol onderweg. Toch zou het leuk zijn als er meer kinderen aan voltigerijden doen. Dan zou het goedkoper zijn". In het buitenland staat de groep ook goed bekend Uit Duitsland kwam een uitnodiging. Ze mogen daar op zomerkamp. Tien dagen voltigeren in Wiltberg. Ze zijn er druk voor aan het sparen En het paard gaat trouwens ook altijd mee Lenig en durf „Je hoeft er niet rijk voor te zijn' zegt Annet. „We zijn allemaal gewo ne mensen. Iedereen is welkom Het kost 15,- per maand. Je moet wel ouder dan acht jaar zijn, Als je een beetje durf hebt, en als je lenig bent. kun je komen". Voltigerijden is een mooi gezicht. Het is heel sierlijk. Soms lijkt het wel stuntwerk „Toch gebeuren er weinig ongeluk ken". vervolgt Annet. „Al rijden we zonder zadel en zonder cap. (soort helmi. We dragen zelfs geen laarzen Daarmee kun je niet op een jiaard staan. Daarom dragen we ballet schoenen" Je bent niet wat vriendjes. Je bent een beetje beu van ver stoppertje or busjetrap. Maar je hebt toch zin om met z'n allen een leuk spel te doen. Het liefst ook een beetje spannend. Het kan binnen, buiten, in het bos, op het strand: overal. Hoe speel je het9 Wijs twee mensen als leider aan. Zij bedenken de opdrach ten en houden de punten bij Verdeel de anderen in groep jes. Iedere groep moet even ver van de leiders gaan zitten (b.v. 15 m> Als de leiders een teken ge ven (b.v. fluitem. moet van elk groepje iemand zo snel moge lijk naar hen toehollen Daar krijgt hij door de lei ders een opdracht ingefluisterd. Hij holt weer naar hel groepje terug en vertelt de anderen wal ze moeten doen. Het groepie voert zo snel mogelijk de opdracht uit Dege ne die de opdracht haalde, moet er weer zo snel mogelijk mee terug naar de leiders. Het gaat er om wie het eerst de opdracht uitgevoerd heeft. Punten Wie hef eerst aankomt krijgt 5 punten. De tweede groep krijgt 3 punten. De derde groep krijgt 1 punt en de andere groepen niets. Opdrachten. Je moet zelf maar een beetje kijken wat mogelijk is in jouw buurt. Een paar voorbeelden Breng zo snel mogelijk drie konijnekeutels (Of theedoe ken, i Maak een ketting van vijf rode sokken. Haal een nat washandje en een stuk zeep. Maak binnen vijf minuten een zo lang mogelijke rij kleren. Maak een gedichtje yan vier regels over een koe enzovoort enzovoort... Bij elke opdracht moet iemand anders van het groepje lopen. Naam. Het spel werd genoemd naar iemand met een rode baard, die per ongeluk de opdracht, gaf zo snel mogelijk drie rode haren bij hem te brengen Je snapt wat gebeurde Veel plezier met dit spel' Ken je zelf ook nog leuke spelen die met zo bekend zijn? Stuur ze ons eens op. wie weet kunnen we er eens wat mee doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 8