Leuk, maar ruilen? Nee! LEZERS SCHRIJVEN EVEN PUZZELEN KRULLEBAKJES 'Kees Krul' wil liever steil haar Computer op school: nog even geduld DE SCHELDE GERED KORT Horizontaal: 2 onderwijzer; 8 jongensnaam, 11 vogel; 13 schel; 14 dier dat op een grote muis lijkt; 16 nee in hel Engels; 17 rund; 18 voorzetsel; 19 achter; 21 baan. 22 deel van een dak, 25 huisdier, 27 deel van het gezicht; 29 4 kwartjes; 30 reeds. 31 vader; 33 niet uit; 34 le letter van het alfabet; 35 babyuitroep. 37 straat met bomen langs de zijkant, 39 moeder: 42 dier op de boerderij. 45 niet fris. 48 soort papegaai, 50 beetje ordinair woord voor meisje, 51 muziekinstrument; 52 lekkernij. Verticaal: 1 vochtige plek in de woestijn, 3 en vloed: 4 lidwoord; 5 dier; 6 voorzetsel. 7 dwarsbalk in een mast, 9 schrijfvloeistof; 10 televisie/radio omroep. 11 vaste oeververbinding Westerschelde (alk 12 vrouwelijke kok, 15 opdrachten 20 verleden tijd van beleven; 23 niet jong; 24 af; 26 meisjesnaam. 28 niet uit. 31 grammofoonschijf; 36 ruiten. 38 kattige vrouw, 41 stuk stof; 42 schaakterm, 43 en uit; 44 geen nacht; 46 bolgewas. 47 muzieknoot. 49 muzieknoot. (Deze puzzel werd ingestuurd door Peter Vcrdegcm). OPLOSSING Oplossing vorige puzzel RADIOUITZENDING Jan Willem van Aalst 12 jaar Vlissingen „arkcf - 5cUt.lL- Kelder Wim Ovaa 12 jaar Middelburg Poes Ik heet Judith en ik heb samen met mijn broer een poes. Ze is gecijperd en ze heet Liesje. Ze kan de avond vierdaagse niet halen want haar buik is veel te dik Ze krijgt klein tjes Als die er zijp komt Fleur er een uitzoeken, Fleur en Judith, 8 jaar Puzzels Waarom zijn er geen puzzels in de Krullebak die kinderen zelf ge maakt hebben? Liezette Kallemein, Koudekerke Project We hadden op school een heel leuk, project; 'Uit grootmoeders tijd'. De twee kleuterscholen en lagere scho len uit Hansweert deden samen Alle mensen uit ons dorp werden er bij betrokken, Mijn opa en oma zijn mee naar de scholen geweest. Ze hebben over vroeger verteld Een bejaarde van 83 jaar bleef zelfs de hele dag We deden allerlei ouderwetse spelletjes als tollen en hoepelen En we droe gen kleren uit grootmoeders tijd. Zo hadden we 14 dagen lang 'feest'. Erik Flipse. Hansweert Padvinderij Ik zit op de padvinderij. Dat is erg leuk. Er zitten overal groepen. Het is voor meisjes en jongens. Je kunt erop als je zeven ber.t. De jongens doen van alles over vliegtuigen. En de meisjes over land. We lachen best veel. Kom maar eens kijken. Meiante Jobse (12), Middelburg Vakantie Die meneer De Regt heeft wel ge lijk. Als mensen zomaar ergens langs het water gaan kamperen laten ze vast een hoop rommel achter. Er over die goedkope vakan ties de mensen krijgen minder loon, alles wordt duurder, en dus moeten ze bezuinigen op de cam ping. Erik van den Bos, 11 jaar, Koudekerke Ik begrijp best dat mensen minder geld uitgeven voor vakantie Ze blijven dus in eigen land. Dat be spaart veel geld. En een fietsvakan tie spaart weer benzine. Dus ook weer geld Arnoud Fransen (11), Koudekerke Basketball Basketbal is een fijne sport. Een keer in de week trainen maar ook wedstrijden spelen. Er zijn aparte leeftijdsgroepen. Natasja en Konna. Koudekerke Fame Alle Fame-sterren zijn ontslagen Want ln Amerika is Fame niet po pulair genoeg om door te gaan. We hebben nog maar 22 afleveringen te goed. Jammer voor de Fame- sterren en de Fame-hefhebbers. Karin en Odette, Koudekerke (De Fame-sterren kunnen binnen kort weer aan het werk. Een andere Amerikaanse filmmaatschappij wil hen m dienst nemen. Er zullen voor lopig 24 nieuwe afieveringen wor den gemaakt RED Opruimactie Wij hielden met onze klas een grote opruimactie. We gingen met be zems, schoppen c-n blikken de straat schoonmaken. Jammer ge noeg kon de gemeente ons geen gereedschap lenen. We hopen dat kleine kinderen maar ook volwasse nen lets van onze aktie leren. Stephan Hendrikse. Middelburg Wij hebben met bezems, harken, handschoenen en vuilniszakken on ze wijk opgeruimd. Dat was een aktie van de 6e klas in onze Stro- menwijk. Voor één dagje helpt dit natuurlijk niet. Maar zo geven we in elk geval het goede voorbeeld. En we hopen dat dit gevolgd wordt. Klas 6. Sandenburgh, Middelburg Wilt u het milieu verbeteren begin dan bij uzelf. Verontreiniging is bij voorbeeld makkelijk tegen te gaan door fosfaatvrije waspoeder te ge bruiken. Fabrieken doen echt niet in hun eentje kwaad, wasmiddelen ook. Fosfaat is een mestmiddel waarvan vooral blauwwier erg goed groeit. Daardoor wordt het water overwoekerd. Dan kunnen planten en vissen geen adem meer halen. Over een paar jaar zijn fosfaatvrije wasmiddelen verplicht Maar ze zijn nu al in de handel. En dus... Hanneke Vlieland en Cindy Doren bos, Middelburg Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent per regel. Opgeven bij het PZC-kantoor in Vlissingen of Middelburg óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de (rr\ meeste lagere scholen) en opsturen. LE I OP: zei jc naamcn'ol telefoonnummer - IN dc advertentie cn sluit lie postzegels IN dc envelop (dus niet opplakken) liry) 7^ Tg koop. fort met ridders, Te koop. buitenren voor Wil mevr. Visser die mi- schoolbord, trein, knik- cavia of konijn. Anneke v nisteck te koop had mij d Leer, Eikenlaan 19, nog eens bellen? Angela M'burg Tel 14968 Dobbelaar, 01184-61920. kertrekspellen, school- bankje Tel 01185-1533 Te koop racefiets (Peu geot) 10-12 |r Tel 01184- 17234 Te koop konijnenhok en koersfiets Ifl 7-10 jr., Kloosterstr 26, Biervliet Tel 01152-1581 Gratis af te halen konijn met hok en ren. Alleen echte dierenvriendjesl Tel. 01180-16193 Remy. Te koop. 2 caviakooien met toebehoren. Marco Bakker Tel 01184-64860 Te koop Poly fiets, moet opgeknapt worden Lft J 8 jaar, 40,-. 01192 1517 Te koop voetbalspel, 55- x105; tafelbiljart 58x105, rolschaatsen, Lima-trom Tel. 01180-29263. Te koop: mijn stevige crossfiets, merk 'Polaris', leeftijd 9-12 jr Voor maar 50.- Tel 01180-38233 Te koop: Marklin trein f extra rails 45,-, race baan 45,-; poppenwa gen 55.- Tol. 01180- 36526. Te koop' bijna nwi; skel ter opvouwbaar, zeer so lide. gekost 260,-, nu I 110,- tot 9 jr Tel. 01107 1684 Wissenkerke. Te koop. meisiesfiets Pol ly 10 Tel. 01180-13976. Gratis af te halen: 2 konij nen, klein soort, z.g. Hol- landertjes met hok en loopren, 01184-62380, Wie heeft voor mij een jongensfiets met hand remmen en versnelling te koop; bandenmaat 26, moet zo goed als nieuw zijn. Tel 01180-11572 Wie wil lid worden van filmblad 'Film' in kleur Bel 01184-78559. na 16 00 uur of schrijf naar J I. Sandersestraat 91, O,- Souburg. Te koop draagbare kin- derpick-up, riddertjes, soldaatjes, cowboystad van hout met cowboys en paarden en Indianen, treintunnel, heftruck, puz zels, plastic diertjes, rou lettespel. Tel. 01130- 35713. Gratis af te halen: jonge poesies, Jolanda Cij- souw, Margrietstraat 14, Westkapelle Tel. 01137- 2069. Te koop: jonge dwergko nijntjes. Tel 01103-1545 Te koop. pick-up met bo xen voor tieners. Tel. 01103-1545 Te koop: kinderfietsje v. 5 tot 7 jr. Tel 01102-2960. Te koop: Lavis zwemvest 30 tot 40 kilo Natasja Voet Hugo de Grootlaan 23, M'burg. Tel. 01180- 28643. Te koop: een Telefunken pick-up en twee boxen: 01184-63617 Te koop. voetbalschoe nen I 7,50, mt. 35; Marklin transformator 10 V H O.-systeem 25,- Tel. 01185-1685. Te koop: meisjesfiets 8- 10 jrjudopakken. Dol fijnste 16, M'burg. Tel. 01180-27310 Te koop. 1 paar rollerska tes 25,-; 1 paar voet- balsch Adidas 30,-; 1 paar Dauwendaele sok ken, 2 paar shirts en tas samen 25,-. Tel. 01180- 28287, Berry Verwi|s. T.k. gevraagd, aquarium, lengte 70 cm. Tel, 01180-27315. Te koop: beige rijbroek mt. 170 ƒ40,- Te bevr.. A. Jopse, lepenstr 4, Goes. Tel 01100-21914. Te koop: |eugdzoilboot type 'pop', gewicht 65 kg I 750,-. Oude Singel 77, tel. 01100-13533. Te koop. Carreraservo ra cebaan met hindernisau to en aanvulstukken en transformator, boanleng- te 6 m. Prijs n.O.t.k. Tel. 01150-13724 Wie heeft er legerspullen b.v. een bajonet? Stuur een brief of bel naar Ga- bor van Enschot, Zuid- dijkstr 34, Sluis 4524 AS. 01178-1905. Te koop gevr.: rollerska tes mt. 37/38, Astrid v Liere, de Schuur 2, 4421 DJ Kapelle (Zld Te koop: ponyclubs 59, 74, 80, 83 t/m 86, 89 t/m 146, 150 t/m 152, 1,- p st te zamen 0,50. Rijlaarzen mt 37, 39. Kor te Geere 4, Middelburg. Te koop: rolschaatsen meisjesromans, opwind- trein, speelgoedgitaar, boekenplankje, witte beeldjes, goocheldoos, puzzel 750 st. Te koop gevraagd, accordeon 120 bas. Tel. 01184-67091. Wie wil mijn lange feest- lurkjes voor leeft. 5 en 6 jr. kopen? Hendriekje Boogaard, M'burgsestr, 37, tel 01185-1500. Verloren: ringetie van zil- Je koop: Raleigh fiets ver met blauw robijntje compl. v a 9 jr 75,-; erin. Het is een aanden- stereopick-up met boxen ken. V Meerwijk, S de 75,.; surfpak Med Vliegerlaan 29; Vlissin- 150,-; gevr. large heren gen, tel. 65284. Tel, 01180-13908. Als je op zoek bent naar bijvoor beeld een tweedehands racefiets kun je de kleine advertenties van een krant raadplegen. Dan kan het gebeuren dat je aan dacht wordt getrokken door een ongewone mededeling Zoals: ..Meindert. je bent geweldig," of ,,WI1 het meisje met de blauwe ogen. dat maandag 13.40 u in lijn 8 zat. me bellen? Tel... Als zetfouten lijken deze zinnen tussen de antieke kasten en de vakantiehuisjes te zijn geslopen. Zo stond er op 12 april een vraag van Marcel Caljouw tussen de 'Krullebakjes'. of iedereen nu eens eindelijk wilde ophouden over zijn schattige krullen Nieuwsgierig naar wat daar achter stak. zochten we hem op. En ja hoor. Kees Krul zou er jaloers op zijn! We vonden een vrolijke vyf- deklasser met heel donkere ogen en ontelbare blonde krullen. Lekkers ..Toen ik klein was, was het nog wel leuk." grinnikt Marcel, „want dan kreeg je vaak iets lekkers van men sen, die over je krullen aaiden. Maar nu. ..Ik ben tien jaar en helemaal niet schattig!" Hij kan zich niet voorstellen dat er mensen zijn. die een permanent nemen. Met jaloerse blikken kijkt hij soms naar zijn oudere broer. Die heeft gewoon steil haar. Volwassen Minstens driemaal per week moest hij een opmerking over zijn haar aanhoren, vertelt hij. En altijd waren het volwassenen Waar hij ook kwam, op feestjes of als hij met zijn moeder in de stad was. 'Was', want na de advertentie veranderde er iets Familieleden en kennissen zullen het woord krul in zijn nabijheid niet meer gebruiken Maar, er kwam een nieuw probleem bij. Het leek wel of de kinderen op school zijn krullen toen pas ontdek ten. Wat is hij gepest in die weken! „Maar dat is nu ook afgelopen", lacht, Marcel, „Wat ik wilde berei ken, Is gelukt. Ik heb -die paar gulden van mijn zakgeld niet voor mets uitgegeven." VAKANTIE- KRULLEBAK Van de volgende Krullebak zul je raar opkijken. Voor deze krant moetje namelijk zelf aan de slag Een Krullebak-doe-het- zelf Dinsdag 5 juli zit hij in de PZC. Dus let op en haal hem er uit. Omdat de grote vakantie dan al begonnen is maken we geen extra krantjes voor de scholen. Wie er meer wil hebben kan terecht op de PZC-kantoren. Zolang dc voorraad strekt Scholen kunnen nu al hun Kriiliebakken voor het volgend schooljaar bestellen. Veel succes en plezier ermee. KLOOSTERZANDE Als eerste scholen in Zeeland zullen de Mariaschool en 'Ter Duinen', basisscholen in Kloosterzande, met een. microcomputer gaan werken. Bij deze studiema chine zit het lesmateriaal opgeborgen in kleine schijf jes. De computer is echter niet zo maar meteen te gebruiken in de klas. De heer T. Kerckhaert. hoofd van de Mariaschool. vertelt dat het nog ruim een halfjaar zal duren voordat duidelijk zal zijn welke computer zal worden aangeschaft. Er bestaan allerlei soorten, elk met een eigen taal. Die talen hebben namen als BASIC, LOGO. COMAL, ECOL of PASCAL. De programma's zijn gemaakt in de taal, die bij een bepaald merk past. Omdat er nog weinig programma's voor basisscholen zijn, zal het schoolteam moeten leren hoe een computer wordt geprogrammeerd. Daarom zal het team eerst een cursus moeten volgen. Een computer kan niet zelf denken. Hij moet altijd met een programma worden 'gevoed'. „Onze kinderen zullen dus nog even geduld moeten hebben", zegt de heer Kerckhaert. Kosten De aanschaf van de 'hardware' (de apparatuur) is niet zo duur, legt hij uit. De bestaande programma's (de software) zijn echter nogal kost baar. Het experiment zal dus geld blijven kosten. In Schoorl wordt al sinds 1980 met computers gewerkt. Daar leren kin deren van de basisschool 'd'Ooster- kim' met een programmataai om gaan. Echt lesgeven kan de computer niet Wel kan hij oefenstof of proef werken geven. Rode strepen zijn dan overbodig. De machine verbe tert meteen de fouten, maar ont houdt wel wat die fouten waren' Verder maken de kinderen met de computer tekeningen, dictees, tafel sommen en extra oefenstof voor rekenen en taal, Soms mogen ze schaken of galgje spelen. Voor de kinderen en het team is het experiment een succes. Wel hebben ze er in Schoorl erg veel vrije tijd in gestoken. TEGENBEZOEK ALMERE AAN SCHARENDIJKE SCHARENDIJKE Vorige week waren 33 zesdeklassers van dc school 'De Ark' uit Alinere drie dagen te gast in het Schouwse Scharendijke. Eerder dit jaar, 18, 19 en 20 mei logeerden de vijfde- en zesdeklassers van de Helchersee- school uit Scharendijke in Almerc. De uitwisseling is een idee van de heer De Vries, hoofd van de school uit Almere. Vroeger was hij onder wijzer in Scharendijke. Het leek hem een goed idee 0111 de kinderen het verschil tussen de stad en het platteland te laten ervaren. Zo brachten de Scharendijkse kin deren onder andere een bezoek aan Amsterdam. Veel inwoners uit Al mere zijn uit de hoofdstad afkom stig. „Het was er verschrikkelijk druk", herinnert Sandra van (leveren zich. „Je had er wel vijf schoenwin kels naast elkaar". Dikke bomen Bij Sandra logeerde Birgit de Zeeuw uit Almere Birgit vond het erg grappig dat iedereen elkaar kent in Scharendijke. „In Zeeland zie je allemaal oude gebouwen en dikke bomen. Bij ons in Almere is alles nieuw en zijn de bomen nog jong", vertelt André Jansen. Het werden een aantal drukke da gen voor de kinderen. Op het pro gramma stonden onder andere een bezoek aan de Neeltje Jans, de visafslag te Stellendam, de bos- wachterij, de stad Zierikzee en een rondvaart over de Oosterschelde. Zelfverdiend Natuurlijk kost een dergelijke uit wisseling veel geld. Het heeft, de ouders mets gekost. Het hele be drag, ongeveer twee duizend gul den. is door de kinderen bij elkaai gebracht. Alles is zelf verdiend met een heitje voor een karweitje, oude kranten ophalen en een succesvolle oliebol lenactie. Het waren voor beide groepen gezel lige en leerzame dagen Toch zou niemand van woonplaats willen rui len VLISSINGEN De Koninklijke Maat schappij de Schelde (KMSi in Vlissingen blijft bestaan. Het be drijf is sinds enige we ken eigendom van de regering en de provin cie Zeeland. Zij hebben het voor honderden miljoenen guldens ge kocht van het Rijn- Schelde- Verolmeconcern (RSV) De KMS mag nu ook alle rekeningen betalen die vanaf februari (toen de moeilijkheden be gonnen) zijn blijven lig gen. „De afgelopen maan den was het voor ons enorm moeilijk om werk te krijgen", zegt directeur Hartogh. „Be drijven die met ons sa menwerken waren bang dat we ze voor hun werk niet zouden betalen. Daar hoeven ze nu met meer over in te zitten. We zijn weer een normaal bedrijf. En onze toekomst ziet er goed uit" De KMS hoopt in de komende tijd enkele grote opdrachten uit het buitenland te krij gen. Met Taiwan bij voorbeeld wordt ge praat over een bestel ling van 80 miljoen gul den. En voor Marokko verwacht het bedrijf vier kleine oorlogssche pen te kunnen bouwen. Door dit. alles blijft er bij de KMS werk voor 3300 mensen. En dat zijn er heel wat meer dan men enige maan den geleden dacht. Toen vreesde men nog dat er ongeveer 2000 personeelsleden ontsla gen zouden moeten worden. Uiteindelijk zijn het er 'maar' 520 geworden Bezuinigen Al worden computers steeds goed koper, toch zullen niet veel scholen dit voorbeeld kunnen volgen. De steeds strengere bezuinigingen in het onderwijs zullen het voor de scholen al moeilijk maken om de gewone leermiddelen te kunnen aanschaffen! VLISSINGEN - Zelf een stukje schrijven dat in Zeeland speelt. En het zelf voorlezen voor de radio Dat overkwam de tienjarige Sandra Huissoon uit Kapelle. Zij was de winnares van de AVRO- verhaaltjeswedstrijd Zaterdag 4 juni stond ze voor de microfoon. Op het Vlissings NS- station, want daar werd het opgeno men, Sandra had bij de bandrecorder geoefend om het goed 'Nederlands' te kunnen doen. Maar de mensen van het muziekprogramma 'Op een klein stationnetje' wilden het veel liever in het Zeeuws. Toen werd ze toch wel zenuwachtig. Maar het ging reuze goed. Het hele programma ging over tech niek. De verhaaltjes, de muziek, alles had ermee te maken. Er kwa men zelfs echte hamers en zagen aan te pas om te laten horen hoe muziek over de scheepswerf 'De Schelde' klinkt. Ook de slagwerk groep van de Zeeuwse muziek school was geweldig technisch be zig. De uitzending is zaterdag 27 augus tus om 8 uur 's morgens op Hilver sum 4. Sandra Huissoon Slangen De politie in Groningen kwam hokken, kisten en zakken te kort bij het weghalen van al de dieren uit twee huizen in die stad. Een dierentuin was er niets bij. De huizen waren boordevol schildpadden, leguanen en slangen. En in de badkuip huis de zelfs een grote krokodil. In de schuur zaten bovendien nog 4500 muizen en ratten die als voer moesten dienen. Ruim 19 jaar geleden was de familie Tuinman begonnen met een paar dieren. Maar er kwa men er steeds meer bij. Zo be stond de verzameling slangen nu uit ruim 300 exemplaren. De buurtbewoners vonden het nu'meer dan genoeg en belden de politie De familie Tuinman laat het er niet bij zitten. Ze proberen via de rechter hun lievelingen te rug te krijgen Stokstijf Die twee Hagenaars zaten er tijdens hun rechtzaak in Am sterdam niet zo gemakkelijk bij. In hun broekspijp zat name lijk een lange stok Die stok moest ontsnappen on mogelijk maken. Want met een stok in je broekspijp loop je niet zo hard. De rechter vond deze manier van bewaking beter dan een heel leger politieagenten in en voor de rechtzaal. Dure klap Dat was schrikken voor die 19-jarige man uit Kloosterzan de. Nauwelijks had hij midden in de nacht een fikse klap op een autodak gegeven of hij werd m de kraag gepakt Uit de auto stapten namelijk twee agenten. De verbaasde man kreeg op het bureau een proces verbaal en de mededeling dat een reke ning voor de schade aan het dak spoedig zou volgen cartoon cartoon Jacomien Zwemer Serooskerke 1W1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7