Besparing mogelijk op zwakzinnigenzorg LMO dringt bij ministers aan op milieuvriendelijker deregulering Kamermeerderheid wil proef gratis heroïneverstrekking Schoo: problemen ontwikkelingslanden blijven belangrijk ANTI STROOMSTOK WERKGROEP: NIEUWE OPZET Vleeshandel tipt fiscus over fraude veehandel Explosief groot aanbod huisdieren aan asiels t Nederlanders hebben langste adem m DER REIJDEN BLIJFT BIJ WEIGERING iVaJi onze parlementaire redactie )EN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer is voor het houden van experimenten net het op doktersadvies verstrekken van heroine aan zwaar verslaafden. Desondanks houdt taatssecretaris Van der Reijden (WVC) vast aan zijn weigering proeven met deze vorm van iulp aan drugsverslaafden te houden. Dit bleek maandag tijdens de vergadering van de lamercommissie voor het drugsbeleid. owel de Amsterdamse als de Rotter- amse gemeentebesturen willen dat eoverheid het houden van dergelijke nperimenten mogelijk maakt. Vol- ens mevrouw Haas-Berger (PvdA) loeten de experimenten aan strenge drugs bestond in de commissie brede re overeenstemming. Iedereen was het erover eens. dat de regering moet bevorderen dat drugsverslaving meer geaccepteerd wordt door de samenleving, zodat de verslaafde zijn plaats in de maatschappij kan inne- Volgens Van der Reijden is niet de bestrijding van het gebruik maar ver mindering van de risico's voor ver geen einde wordt gemaakt aan de probleem weer groter wordt, aldus de criminaliteit van junkies. bewindsmaan. Aan illegale handel kan alleen een Tenslotte zal de prijs van de heroine slaafden en voor de samenleving het eind worden gemaakt als alle kunnen dalen waardoor buitenlan- hoofddoel van het regeringsbeleid. De drugsverslaafden genoeg heroine krij- ders worden aangemoedigd naar Ne- regering wil dit bereiken door voor gen Ook de startende gebruikers zou- derland te komen Nu al zijn onder lichting, verbetering van de levens- oorwaarden en medische controle den toegang moeten krijgen Gebeurt Idoen. De gratis verstrekking zou dat niet en daar is niemand voor loeten samengaan met het bieden dan zal de handel zich juist op nieuwe ar. een beter perspectief voor ver- groepen richten, waardoor het drugs- laafden op maatschappelijk functio- verslaafden 20 procent buitenlanders, aldus Van der Reijden. Over de algemene uitgangspunten van de regering op het terrein van de iicassen-Stauttener en Jacobse (bei- vio en VVD) willen eveneens de moge- is. |kheid van het experimenteren met. om ledische verstrekking van heroine zal ipenhouden. Volgens Jacobse komt sn verslaafde aan geld voor drugs oor het plegen van inbraken en ie ïrovlngen. of door prostitutie of door er iet zelf verkopen van drugs Het geringsbeleid moet de verslaafde n uitweg hieruit bieden, meent hij. jleens hem wordt de Nederlandse ;markt door een dergelijke maat niet overspoeld door buitenlan ds. De aantrekkelijkheid van ons od komt door het feit dat de kans ,J igepakt te worden klein is en de raden laag zijn, aldus Jacobse, die eitte voor sterkere narcoticabriga- in de grote steden. Dam (CDA) toonde zich tegen- luder van gratis heroine. Hij sloot :h aan bij de nota van de staatsse- itaris. waarin deze hulp wordt uit loten. Hij wil juist dat de regering madruk blijft leggen op bestrijding de handel in drugs. Daartoe zou fc controle aan de grenzen moeten rbeteren. waarbij hij wees op de DEN HAAG (ANP) Minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) vindt dal de problemen die de westerse landen zelf hebben de aandacht niet van de problemen van de ontwikkelingslanden moet afleiden. VVe moeten het feit niet uit het oog verliezen dat er een nauwe samenhang beslaat tussen de economieën van de geïndustrialiseerde landen en de ontwikkelingslanden. omstandigheden van verslaafden, be strijding van de handel en door bevor deren van maatschappelijk herstel voor de junkies. In de huizen van bewaring en gevan genissen zullen geen speciale afdelin gen voor verslaafden komen, zei staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie). Wel wordt nog onderzocht of er één speciale afdeling moet ko men waar „zeer gemotiveerde ver slaafden" moeten worden geplaatst waarbij hulp bij ontwenning zal wor den geboden. LEIDEN Een groep krakers heeft gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan wegens mishandeling, na het gebruik van een 'elektrische stok afgelopen donderdag tijdens ongeregeldheden bij een ontruiming in leiden Foto de groep voor het Leidse politiebureau In deze geest moeten we spreken over de economische problemen van Indo nesië en zijn toekomstige ontwikke ling. aldus de minister maandag in Den Haag bij de opening van de jaarlijkse conferentie van de intergou vernementele groep inzake Indonesië (IGGI). Op de jaarlijkse bijeenkomst maakt ...«tichelde ed de internationale Jndonesie Hjn behoefte aan bullen Verder zou de tolerante lanjse hulp kenbaar en doen de do- null van Nederland op het terrein hoflanden toezeggingen Naar ver - - - - wachtingen zullen die een totaal un het drugprobleem. Van der Reijden herhaalde de argu menten uit zijn nota tegen het experi ment. De levensstijl van verslaafden BI niet veranderen door de verstrek- fcng van heroine, waarmee dus ook de drugs moeten verdwijnen, ment hij, omdat te veel buitenlan dss wordt aangemoedigd naar Ne derland te komen. D'66 ziet weinig heil in de verstrek- twee miljard dollar gaan bedra gen Mevr Schoo zei dat de verslech tering van de wereldeconomie en de wcim ui uc vcioiricn.- da'inë van de olieprijzen ertoe hebben heroine'maal-'hellaat5leWdee«P°rtin- kant dat alles moet worden komsten van Indonesië sterk zijn te- ftpterd om een einde te maken "BSelopen Daardoor ,s de positje van de betalingsbalans en die rond de schulden aanzienlijk moeilijker ge worden. Volgens Schoo is Indonesië echter thans voldoende toegerust om economische tegenwind te weerstaan, hoewel men er zich van bewust, is een aantal zeer moeilijke jaren tegemoet te gaan Schoo sprak lovende woor den over de maatregelen die de Indo nesische regering heeft genomen om aan de huidige moeilijke situatie het hoofd te bieden In dit verband wees zij op het verminderen van een aantal subsidies, hel bevriezen van salaris sen in de overheidssector, kredietbe perkingen en de devaluatie van de roepia met 28 procent. Onlangs heeft de regering ook een aantal investe ringsprojecten van de overheid be perkt en geschrapt. Schoo zei liet eens te zijn met de opermerkingen van de Wereldbank dat blijvende steun aan Indonesië van zowel donoren als de commercië le banken een voorwaarde is voor het slagen van het aanpassingsprogram ma van de regering. Rood en bloot TRIEST. ITALIË 1UPIDPA1 - De 34-jange Italiaanse radicale Dora Pezzilli. onafliankelijke kandidate op de lijst van de communistische partij voor de kamerverkiezingen in Italië van 26 en 27 juni, heeft een bijzonde re groep kiezers ontdekt nudis- ten, voor wte zij naakt haar verkiezingslocspraken op 'stranden voor ongeklede re creatie' in de provincie Triest houdt In die toespraken keert zij zich vooral legen de volgens haar fatsoenrakkers van de staat die naaktlopers op stranden inreke nen en voorgeleiden aan de jus titie Zij vindt dat inmenging in hel privéleven en bovendien ver waarlozing van de echte proble men. Toen Pezzilli zaterdag optrad op een nudistenstrand in hel noord oosten van Italië had zij twee- blote communistische raadsle den onder haar gehoor iVan ome redactie volksgezondheid) DEN HAAG Een nieuwe opzet van de zwakzinnigenzorg zou wellicht landelijk honderden miljoenen kunnen besparen. Dat meldt een werkgroep van directeuren van instellingen en ambtenaren van het ministerie van WVC, in een rapport dat onlangs aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) is aangeboden. In de zwakzinnigenzorg zou doelmatiger en meer regionaal moeten worden gewerkt. Uitgegaan van de huidige ünanciee- strekkineenpakket van de Algemene jjj Sarten'en"jbankelhk'ran™" 1-economische situatie, die de zorgver- Wet Bijzondere Ziektekosten Men leners dwingt optimaal gebruik te ontwikkelde een model, waardoor de maken van de voorzieningen. Dat hulp dichter bij huls kan plaatsvinden y blijkt niet mogelijk als gevolg van de en beter op de gehandicapte woordt ook tot grote geldelijke voordelen Afhankelijk van de vooronderstellin gen wordt berekend dat de voordelen per regio (100.000 inwoners) f 1.8 dan wel f2,5 miljoen kunnen bedragen Nationaal gezien gaat het dan wel licht om een besparing van honder gen starten en afhankelijk resultaten de nieuwe opzet stapsge wijs invoeren. der Reijden wil spoedig advie- er deze zaak vragen aan de bepalingen op dit punt uit het ver- afgestemd. Er wordt uitgegaan van 7i„u„nron(,sraa(1 Hii Ptm pffipiontor cohmilt van eip -rrwe- A,eKe«»Onusraaa. «U Nieuwe Japanse minister wil import vergroten is bereid om experimenten te stimuleren en in overleg met de zorgverleners te laten uitvoeren. Man steekt zijn echtgenote dood .ROTTERDAM (ANP) De 47-jarige "F llollerdammer J. P. L. heeft maandag Üjn 19-jarige echtgenote in hun wo- Hing aan de Mathenesserweg met Dtsslcken om het leven gebracht. ct!f>eiimn meldde zich na zijn daad bij If Rotterdamse politie. Hij heeft een ekentenis afgelegd. De politie zegt Pat een ophoping van huiselijke pro- lemen tot het familiedrama heeft ira (leid AMSTERDAM (ANP) De cen trale organisatie voor de vlees- groothandel heeft maandag la ten weten dat zij zich ander maal tot de overheid zal wen den met een klacht over een btw-truc die volgens haar in de veehandel wordt toegepast en waardoor veel slachterijen wor den benadeeld. Volgens het bestuur van de orga nisatie spreken veehandelaren af om elkaar op papier dieren te verkopen. Dat leidt onder meer tot prijsopdrijving voor de slachterijen. Bovendien levert elke schijntransactie via de fis rus bijna een procent op van de waarde van een dier. weet de vleesgroothandel. Bonafide veehandelaren worden volgens de organisatie op den duur gedwongen aan de oplich- tingspraktijken mee te doen. wil len zij zichzelf niet bulten spel zetten Ook de slachterijen zul len mee moeten doen om het hoofd nog enigszins boven water te kunnen houden, meent het bestuur. Het stelt dat het resultaat van een onderneming uiteindelijk "iet meer wordt bepaald door vakmanschap op commercieel febied, maar door het fiscale lerommel van een groep vee handelaren rondom een slachterij. Be vleesgroothandelaren heb ben de overheid in het verleden al eens gewezen op een btw-truc die veehandelaren volgens hen toepassen. TOKIO (RTR) - Japan moet zijn im port vergroten om de spanningen op handelsgebied met andere landen te verminderen. Dit heeft de nieuwe Japanse minister van buitenlandse handel en industrie. Sosoeke Oeno. verklaard in een maandag gepubli ceerd interview met het persbureau Kvodo. Oeno. die zijn ambt afgelopen vrijdag heeft aanvaard wees erop dat Japan al maatregelen heeft genomen om de export van een aantal produkten te verminderen en dat nu als belangrijk ste probleem overblijft wegen te vin den voor vergroting van de import. een efiicienter gebruik van de zoge noemde activiteitencentra Volgens het model zou de woonsituatie los van de dagfunctie van dergelijke centra moeten staan Het wonen zou - vol gens de werkgroep - per geval en de aard van de handicap bekeken moe ten worden. Dit kan volgens de werkgroep leiden tot een beter afgestemde zorg, maar Land- en tuinbouw Door verdere concentratie neemt het aantal coöpe- GRONINGEN (ANP) Door toedie- Nieuw medicijn grote hulp bij openhartoperaties raties in de Nederlandse land- i ning van het i we geneesmiddel tuinbouw af Op het ogenblik bieden prostacycline kan hel aantal open deze samenwerkingsverbanden even- hartoperaties worden uitgebreid, wel nog werk aan 80.000 werknemers Het medicijn vermindert namelijk en hebben zij een gezamenlijke omzet beschadigingen van bloedplaatjes van meer dan dertig miljard gulden. Deze plaatjes kunnen hierdoor na de Dit zijn enkele van de belangrijkste operatie hun stollingswerk beter ver- conclusies van de jaarlijkse enquête richten. van de Nationale Coöperatieve Raad Dat betekent dat er minder donor voor land- en tuinbouw (NCR) onder bloed per operatie nodig is. Het ge- zijn leden. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse siels hebben lopen twee weken te in de afgifte van huisdie- dierena- ren. voornamelijk kat- de afge- ten en honden, en de plaatselijke dierena- economische recessie kan. volgens haar. een rol spelen. Voor 1983 schat de kampen gehad met een siels. Doorgaans wordt explosief groot aanbod het aanbod van huisdie ren uitgesmeerd over volg is dat de totale hoeveelheid be schikbaar bloed over meer operatie verdeeld kan worden Dit stelt de Groningse medicus drs. J. van den Dungen in zijn proefschrift, waarop hij aan de Groningse universi teit is gepromoveerd Êen tweede voordeel van het gebruik van het medicijn is dat de kans op levensbe dreigende bloedingen na operaties sterk verkleind wordt Deze ernstige bloedingen komen voor bi) 3 procent van patiënten die een openhartopera tie ondergaan Prostacycline is een stof die in een lage concentratie door het menselijk Minister Schoo iontivikkelingssamenwerkmgi opende gistermorgen de IGGI-conferentie. Voor de aanvang van de conferentie haalde mevr Schoo de genodigde documenten uit een solide aktetas'. Links, minister Ali Whadana. hoofd van de Indonesische delegatie. an huisdieren die dooi vakantiegangers wor den aangeboden. Dit heeft een woordvoer ster van dc Centrale Asielraad maandag meegedeeld. In tegenstelling tot an dere jaren is er als ge volg van het koude voor jaar. waardoor mensen hun v akant ïetochten hebben uitgesteld, thans een piek ontstaan een paar maanden voor jaar aan de Nederlandse de zomer- of winter- asiels worden aangebo- «O-» w- wn, jaar kreeg de Britse medicus Vane de Nobelprijs voor de ontdekking ervan. vakantieperioden. Veel asiels Zitten thans vol. Dieren die daar aange- den Voor 1982 dat 25 000 zwerfhonden en 21 000 'afstandshon- boden worden, worden den'. Na de vakantiepe- overgebracht naar ande- node gingen van deze re asiels Volgens de woordvoer ster geven acht van de tien mensen als reden van afstand allergie op. ook al hebben ze het dier al jaren in huis. De 46.000 dieren 14.000 te rug naar de eigenaars Voor katten waren de cijfers 20.000 zwerfkat ten. 14.000 afstandskat ten en 3 000 terug naar de eigenaar DEN HAAG (ANP) Het Landelijk yan tenminste 11 miljard gulden per Milieu Overleg (lmo) heelt maandag jaar. tijdens een gesprek met dc ministers De negen natuur- en milieu- Van Aardenno van economische za- organisaties, die in het, overleg samen- ken en Winsemius van milieubeheer werken, boden de ministers een nota duidelijk gemaakt dc deregulering aan. waarin zij uiteenzetten hoe er van de overheid een onaanvaardbare naar hun mening moet worden gede- uitholling van het milieubeleid tc reguleerd Zij zijn van mening dat de vinden. ambtelijke commissie Rutten. die de voorstellen van de deregulering heeft De milieuorganisaties, die bij het lan- voorbereid, in twee opzichten funda- delijk overleg zijn aangesloten, menen menteel tekort schiet De wetgeving ls dat de normen, die aan de produktie volgens hen uitsluitend getoetst aan van goederen en aan produkten wor- de effecten voor het bedrijfsleven den gesteld, aanzienlijk moeten wor- Voorts heeft het ontbroken aan enig den verscherpt Het LMO heeft bij de evaluerend onderzoek naar het func- bewindslieden gepleit voor een mi- tioneren van de bestaande regelingen lieuvnendelijke Investeringsimpuls lip voorstellen van de commissie leiden, zo staat er in de nota. niet alleen lol een uitholling van het in de afgelopen vijftien jaar door de rege ling en volksvertegenwoordigers op gebouwde milieubeleid. Zij staan ook op gespannen voet met artikel 1 van de nieuwe grondwet. Hierin w or den dc bescherming en verbetering van het leefmilieu als een van de meest belangrijke doelstellingen van overheidszorg genoemd. De milieuorganisaties gaan wel ak koord met de voorstellen tot stroom lijning van procedures, uniformering van voorschriften en afschaffing van overbodige regelingen. Zij keren zich echter tegen het wegsnijden van we zenlijk milieubeleid Als dc overheid niet besluit de nor men voor de industriële produktie te verscherpen, dan dreigen onder meer de verzuring van liet milieu, dc boclc- m- en grondwalervervuiling en de opwarming van de atmosfeer geheel uit de hand te lopen. De scherpere normen hoeven volgens veel menskracht en produkttecapaci- teit onbenut. Er zou meer geïnves teerd moeten worden in onder meer energiebesparing, zuiveringsappara- tuur en openbaar verover Daarnaast zouden grootverbruikers van elektri citeit in ruil voor verlaagde elektrici teitsprijzen een omvangrijk program- het LMO geen negatieve effecten op ma voor de bouw van warmte kracht- de economie te hebben Dit zou uit installaties moeten uitvoeren erschillende studies zijn gebleken. Het tegendeel is het geval De innova tie zal toenemen hetgeen de toekom stige positie van het bedrijfsleven zal versterken De milieuorganisaties pleiten daarom voor het gebruik maken van financië le prikkels Op het ogenblik blijven Een andere mogelijkheid is speciale herstructureringsprogramma's uit te voeren in die sectoren, waarin de sanering van de vervuiling lot nu toe weinig vorderingen heeft gemaakt. Hier ligt een speciale taak voor de pas opgerichte Maatschappij voor industriële Produktie IMIP). Zuidafrikaans hof veroordeelt neonazi's PRETORIA IUPI) Een recht bank in Pretoria heeft maandag twee voormalige iblanke) leden van een neo-nazistische partij schuldig bevonden aan pogin gen dc regering omver te wer pen. Dc rechter was van oordeel dat de twee, de 41-jarige Jacob Daniel Viljoen en de 37-jarige Hendrik Gerhardus Jacobs/ het „recht en orde" in gevaar heb ben gebracht. Vandaag zal hij de strafmaat vaststellen. Beide mannen zijn lid geweest van dc 'Afrikaner weerstandsbe- wegmg (AWB), een extreem rechtse blanke groepering die vindt dat de hervormingspoli tiek van de regering het einde betekent voor de bianken in Zuid-Afrika. De AWB wil ln plaats van het parlement een opperraad'. waarin 'geselecteer de christenen' zitting krijgen. De rechtbank in Pretoria achtte Viljoen en Jacobsz schuldig aan het voorbereiden van sabotage daden tegen hotels, die open staan voor alle rassen, en het beramen van aanslagen op bis schop Desmond Tutu. de secre taris-generaal van de Zuidafri- kaanse raad van kerken en op Allan Boesak. voorzitter van de wereldbond van hervormde en gereformeerde kerken 'WARCi Voorts werden zij schuldig be vonden aan het opslaan van gro te hoeveelheden wapens jtSDAG 14 JUNI 1983 PZC/binnen-buiteniand EN HAAG (ANP) - Binnen de Europese Gemeenschap heeft Nederland het uaste sterftecijfer met 8,1 per duizend. Dit blijkt uit een bevolkingsonderzoek ,n het bureau voor de statistiek van de gemeenschap. Hel onderzoek is ihaseerd op tellingen die in het kader van het communautaire programma Wr volkstellingen in 1981 in verschillende EG-landen maar niet in tferland werden gehouden. In dat jaar ivas de kindersterfte slechts in inenarken lager dan in Nederland, namelijk 7.9 tegen 8.3 per duizend, tegen tin de gehele gemeenschap en 16.3 in Griekenland ihet hoogstei. Tegenover ■n aantal overlijdensgevallen van 8.1 per duizend in Nederland stond een cijfer van 10.6 m de gehele gemeenschap en 11.8 in Groot-Bnttanmê het hoogst), gevolgd door West-Duitsland met 11.7 en Belgie en Luxemburg met 11.2 met 47.9 per duizend stond Nederland betrekkelijk onderaan op de lijst van ivat in het. rapport worden genoemd, 'onwettige geboorten'. Het geboortecijfer in Nederland was vrijwel gelijk aan het gemiddelde voor de gehele gemeenschap, namelijk 12,5 per duizend tegen 12.4 vooralle tien maar 21.0 in Ierland) De mate waarin de bevolking in Nederland toenam, met 5,4 per duizend, werd slechts door Ierland en Griekenland, met 11.7 en 6,3 overtroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5