PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bisschoppen verdeeld over kernbewapening Eerste verlaat ruimtesonde zonnestelsel Jenkins stapt op 0 VNDUIDELIJKHEID OVER BRIEF AKZO IN VLAMMEN BLOEMKOOL EN GEHAKT. Spanjaarden geven vliegtuig niet terug I Prins mengt zich in kernwapendiscussie PIONIER 10 WERKT FOUTLOOS de PZC vandaag Braderie '83 Iers koeler Eerst veel bewolking en af en toe regen In de middag opklaringen Middag temperatuur omstreeks 17 graden. Matige westelijke wind. 226e jaargang no. 137 pjnsdag 14 juni 1983 m0ERIFE (AP) - De bemanning van het Spaanse vrachtschip dat vorige luchtmacht moet worden teruggegeven omdat het regeringseigendom is e ale een Britse Harrier-straaljager aan boord nam. weigert het toestel terug geven, tenzij de Britse regering 'bergingsloon' garandeert. oloens de Spaanse radio heeft de kapitein van het schip geweigerd Britse t/inwt aan boord te laten. Spaans marinetribunaal heeft geoordeeld dat het toestel aan de Britse niet particulier. De Spaanse wet stelt echter dat de eigenaar van een schip bij een reddingsactie recht, heeft op een bepaald percentage. De Britse Harrier landde vonge week maandag aan boord van het vracht schip Alraigo. toen de piloot tijdens zijn vlucht zijn eenheid kwijt raakte en zonder brandstof kwam te zitten. JMERSFOORT (GPD/ANP) De rooms-katholieke bisschoppen van Nederland verschillen Zij erkennen dat dat et het zetten nlijfan mening over de vraag of zij in hun gisteren gepubliceerd herderlijk schrijven 'Vrede en erechtigheid' de plaatsing van nieuwe middellange afstandswapens in West-Europa nm fwijzen. Dat bleek maandag in Amersfoort waar de bisschoppen een persconferentie gaven. Het zetten van eerste stappen op weg van de tegenpartij Er zal actief ge- naar wapenbeheersing en wapenver- zocht moeten worden naar mogelijk-, mindering kan nodig zijn om vertrou- heden voor dergelijke eerste stappen.' iC2 Lan de ene kant onderschreef bis- net :hop Ernst van Breda, die tevens itter is van de vredesbeweging Inj ax Christi. de constatering van Pax wen te wekken en duidelijk te maken die dan vervolgens ook daadwerkelijk van kernwapens die de verwoesting van eerste stappen risico's gemoeid zijn. De bisschoppen stellen in hun brief, die de naam Vrede en Gerechtig heid"' draagt, dat vanwege de ver schrikkelijke gevolgen het nemen van risico's van een daadwerkelijke inzet itl dat de bisschoppen de plaat van nieuwe kemraketten afwij- Aan de andere kant betoogde ïen §L*dmaal Willebrands van Utrecht :t de bisschoppen de plaatsing aan verantwoordelijke politici en mili- iren overlaten. De bisschoppen heb- 31 een ernstige waarschuwing ge- :ht tegen het gebruik van kernwa- i,maar kunnen niet voorschrijven politici en militairen moeten ben, aldus de kardinaal. De kardi- ial verplaatste zich desgevraagd r,Ki In de positie van een politicus. Eai politicus kan vinden dat Neder- gebonden is aan internationale fctenkomsten. die een onderdeel Kvan de afschrikkingsstrategie, ■bin de context van een beslissing |»vf al dan niet plaatsen die af- rtrilking nog functioneert, met an te woorden als door het niet- 5\aalMn van nieuwe kernwapens de afschrikking zou wegvallen, dan kan plutong overwogen worden". Htf voortwoekeren van de bewape ningswedloop is een groter risico dan tasetten van een eerste, eenzijdige süp naar wapenvermindering. Dat Kiinjven de bisschoppen in hun brief ever de kernbewapening dat het werkelijk om ontwapening in praktijk moeten worden gebracht, begonnen is en niet om verzwakking aldus de bisschoppen van hele steden en grote gebieden met hun inwoners met zich meebrengen, niet te rechtvaardigen is. Hieruit vloeit volgens de bisschoppen voort dat kernwapens niet zodanig in een defensiesysteem opgenomen zou den mogen zijn dat het inzetten ervan in geval van oorlog onvermijdelijk wordt en tot totale oorlog leidt. ROTTERDAM (GPD)Bij het chemisch bedrijf Akzo Zout Chemie in het Rotterdamse Botletgebied is gistermiddag na een reeks ontploffingen in een ethy- leen-meetstation een grote brand uitgebroken. Een man die in de buurt van het station aan het werk was. raakte zwaargewond. De Rotterdamse brandweer rukte met groot materieel uit om overslaan naar een vlakbij gelegen terrein met olietanks te voorkomen. Wegen in de buurt van de brand werden afgesloten, omdat aanvankelijk het vermoeden bestond dat bij de brand giftige gassen vrijkwamen. Later bleek dat alleen het niet-giftige ethyleen was vrijgekomen De oorzaak van de brand is waarschijnlijk een lek in een leiding, waardoor het explosieve en zeer brandbare ethyleen vrijkwam. Om zes uur gisteravond was de brandweer het vuur meester. De materiele schade bij Akzo Chemie is groot. Als gevolg van de explosie en de daarop volgende brand is de produktie van vinylchlorldc. een grondstof voor plastics, geheel stil komen te liggen. ASSEN (ANP) Prins lo. waarin deze zich af- Bemhard heeft maan- vroeg wat hij in de oor- dagmiddag in het pro- log zou hebben gedaan. vinciehuis in Assen ver- zetsherdenkingskruizen uitgereikt aan oud- verzetsstnjders in de provincie Drenthe. De prins legde in zijn toe spraak verband tussen „Ik heb me ingedacht in de verantwoordelijk heid van wat u en al uw vrienden en makkers gedaan hebben voor het behoud van de vrijheid. Toen was het de keus Het bezitten van kernwapens als on derdeel van een afschrikkingssys- dig dat we ons zo bewa- teem, wordt door de bisschoppen niet penen dat het niet nog afgewezen. „Ontwapening, onttake- keer kan gebeuren ling van het afschrikkingssysteem zal een voorzichtig gevoerd proces moe ten zijn en vraagt dat gewapende conflicten op andere wijze, door werkelijk internationaal onderling be grip en rechtvaardigheid, worden voorkomen". de strijd om het behoud voor een beperkt aantal, van de vrijheid en de vandaag is het de keuze bewapeningsdiscussie van het-hele Nederland- De prins citeerde uit een se volk om deze vrijheid artikel van oud-minister te behouden en te bewa- van defensie Van Mier- ren. Daarvoor is het no- Prins Bemhard zei sterk onder de indruk te zijn van deze woorden van Van Mierlo. „Het is hele maal waar. Wat Van Mierlo toen zei kan niet beter onder woorden worden gebracht Het is Wel de keuze van iedere Ne derlander vandaag wil ik vrij blijven ja of nee, en zo staat het ervoor," aldus de prins. voegen zij eraan toe dat de aarding van het bezit van kern wapens „in hun afschrikkende inten tie" slechts een tijdelijke en voorlo pige kan zijn. „Een fase in een proces van voortschrijdende ontwapening en naar werkelijke vrede". De grens ligt voor de bisschoppen op het be wapeningsniveau „dat voor afschrik king voldoende is". 'Zie ook pagina 3) CALIFORNIE (UPI/AFP/DPA) Een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de ruimtevaart is maandag begonnen: met het Amerikaanse ruimtevaartuig 'Pionier 10' heeft voor het eerst een voorwerp van menselijke makelij het zonnestelsel verlaten. ties. James van Allen, de ontdekker van de Allen-gordels, die werkt aan de universiteit van Iowa. verklaarde: „Ik zie de Pionier als een van de grootste menselijke prestaties" Hij noemde de kans klem dat de sonde op leven zal stuiten elders in het melkwegstelsel. Bv's verplicht namen te noemen (Van onze redactie economie) DEN HAAG Besloten Vennoot schappen zullen verplicht worden de namen van hun aandeelhouders op te geven bij hun aangifte voor de (ven- nootschapslbelasting. Minister van justitie Korthols Altes kwam maan dag met een plan in die richting tijdens een vergadering van de Twee de-Kamercommissie die zich buigt over het misbruik en het oneigenlijke gebruik van de sociale voorzieningen en de belastingen. De Pionier 10 die elf jaar geleden werd gelanceerd, was oorspronkelijk be doeld voor een missie van twee jaar. De wetenschappelijke onderzoekers geloofden destijds dat de Pionier al bij het passeren van de asteroidengordel (duizenden kleine hemellichamen die Uit de Kamer was gevraagd een dam op te werpen tegen het gebruik van zens stuit. Hulpbisschop Ph. BV's voor kwalijke doeleinden. De In het controlecentrum in Mountain Bar van Rotterdam, kardinaal Wille- laatste jaren is een levendige handel View (Californié) klonk applaus op brands, perschef B. Spekman en bis- onstaan in mét name zogenoemde toen de Pionier maandag 14.00 uur schop H. Ernst van Breda v.l.n.rj lege BV's die konden worden gebruikt (Ned. tijd) de baan van Neptunus tijdens de persconferentie, gistermid- voor activiteiten waarmee belasting- passeerde, de planeet die het verst dag in Amersfoort over de bisschop- geld en premies voor sociale verzeke- van de zon is verwijderd. Het signaal pelijke brief over de kernbewapening ringen konden worden ontdoken. van de sonde heeft 4.5 uur nodig om de aarde te bereiken. Volgens veel Specialisten van het instituut voor onderzoekers en technici in het con- de ruimtevaart NASA geloven dat de trolecentrum is de gebeurtenis van stroomgenerator van de sonde nog maandag overigens meer van emotio- tot het midden van de jaren negentig nele dan wetenschappelijke beteke- kan functioneren en dat tot die tijd nis. „Het is opwindend dat de Pionier nog gegeven naar de aarde kunnen 10 verder van de zon is gekomen dan worden gestuurd. Theoretisch kan de grotendeels tussen Mars en Jupiter enige bekende planeet", aldus Jack Pionier daarna nog miljarden jaren liggen) zou worden beschadigd of ver- Dver hoofd van de ruimtevaartopera- door het heelal vliegen. nietigd. Het 260 kilogram wegende ruimtevaartuig bleef echter intact en kon in het voorbijvliegen gegevens over Jupiter overseinen. De Pionier die steeds vrijwel foutloos heeft ge functioneerd. was maandag ongeveer 4.8 miljard kilometer van de aarde verwijderd. Er is een plaquette aan boord waarop onder meer de plaats van de aarde in het zonnestelsel is aangegeven en waarop ook een man en vrouw zijn getekend, dit voor het geval het ruimtevaartuig op intelligente we- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, per stuk Gehakt, 500 g5:484.48 7QO kilo 3>v/0 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ADVERTENTIE Middelburg i6-i7-i8juni folklorestad Sm i Donderdag 16 juni om 10.00 u. voor stadhuis opent burgemeester, drs. P. A. Wolters de 3-daagse Middelburgse Braderie (Van onze correspondent) LONDEN Roy Jenkins (62) is afgetreden als leider van de Britse Sociaal-Democratische Partij (SDP). Hij heeft de tweede man van de SDP, Dr. David Owen, ais zijn opvolger aanbevolen. Jenkins wil als Lagerhuislid actief blijven in de politiek. Het aftreden van Jenkins komt na een verkiezingscam pagne. die voor de SDP niet erg gunstig is verlopen De partij zit met slechts zes parlementariërs in hel nieuwe Lagerhuis, en dat waren er voor de verkiezingen nog 29. merendeels overgelopen Labour-parlementariers Prominente SDP-ers als Shirley Williams en Bill Rodgers verloren bij de verkiezingen hun zetel. Het lage aantal zetels kan zeker voor een belangrijk deel worden toege schreven aan het Britse districtenstelsel, maar dat neemt niet weg dat de SDP onder Jenkins het slecht heeft gedaan Zo slaagde de Liberale Alliantiepartner, in gelijke mate als de SDP slachtoffer van het verkiezingssysteem, erin het aantal Lagerhuiszetels te vergroten van 13 naar 17 Opiniepeilingen hebben bovendien uitgewezen dat de Alliantie het als geheel beter zou hebben gedaan als de met erg populaire Roy Jenkins er niet zo n prominente plaats in zou hebben ingenomen Tenslotte heeft het feit dat David Owen zo'n uitstekende campagne bij de verkiezingen heeft gevoerd, bijgedragen aan Jenkins' besluit af te treden. Owen overvleugelde in zeggingskracht en optreden Jenkins verre en was de enige SDP-er die met grote overmacht zijn Lagerhuisze tel won. Debat PvdA-leider Den Uyl wil met zijn CDA-eollega in openbaar debat over de bezuinigingen die - zijn inziens - tot verpaupering leiden. PAGINA 4 Stank Tholen gaf - zegt de directeur- generaal milieuzaken - ten onrech te vergunning voor een minder welriekend composteerbedrijf PAGINA 9 Heroïne Een meerderheid in de tweede ka mer wil de proef van gratis heroï neverstrekking nemen. Staatsse cretaris Van der Reyden ziet er minder in, PAGINA 5 Krimp De Nederlandse economie blijkt niet knrnvnj. Van alle landen in de EG verliest ze het snelst terrein. PAGINA 3 Toer Alleen een grote toer brengt Hi- nault in de Tour. Een knieblessure vraagt méér voorzichtigheid dan goed is voor een optimistische start. PAGINA 15 Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie: 4. Financiën, economie: 6. Varia: 7. Provincie: 9. 11, 12 en 13. Sport: 15.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1