Stichting Oude Zeeuwse Kerken wil St Jacobskerk overnemen Consumentenbond over veiligheid Middelburg Prijzen uitgereikt Middelburgse zomeravondvoetbal PvdA Middelburg wil absolute voorrang werkgelegenheidsbeleid OOK PLANNEN KERK IN BAARLAND Bv Drukkerij F van de Velde Jr Tekstverwerking INSDAG 14 JUNI 1983 PZC/streek GISSINGEN - De stichting Oude Zeeuwse Kerken wil de St Jacobskerk in Vlissingen ivernemen van de hervormde gemeente in die plaats. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van Ie kerkelijke gemeente, omdat men vreest op den duur niet meer in staat te zijn om het ;erkgebouw in optimale conditie te houden. Volgens stichtingsvoorzitter mr J. van Aartsen lit Middelburg zijn over de overname tot nu toe slechts oriënterende besprekingen ehouden. Het algemeen bestuur van de stichting beslist vrijdag of het dagelijks bestuur al jan niet toestemming krijgt de overname verder af te wikkelen. Behalve over de St jacobskerk heeft de stichting ook plannen voor de overname van de hervormde kerk in jaarland. )e eind jaren '70 opgerichte stichting Grote Kerk in Zierkzee. Dit prject >ade Zeeuwse Kerken stelt zich ten kostte ruim drie miljoen gulden. De Cel monumentale kerkgebouwen in restauratie van het interieur is daarbij «land te behouden. De enige kerk niet inbegrepen je de stichting tot nu toe in beheer Voor dergelijke hoge kosten zal de «ft is de inmiddels gerestaureerde stichting in Vlissingen niet komen te staan. ,,De Grote Kerk was in erg slechte staat De situatie verslechter de in feite met de dag", aldus mr Van Aartsen, „In Vlissingen liggen de za ken anders. De St Jacobskerk is in redelijke staat. De enige grote kar weien die moeten gebeuren zijn aan- Meer deelnemers imdvierdaagse ÏIDDELBURG - De avondvierdaag- in Middelburg is maandagavond passing van de centrale verwarmlngs- n start gegaan met 1231 deelne- installatie en vervanging van de elek- »trs en dat betekent een forse stij- trische bekabeling" De hervormde ing in vergelijking met vorig jaar. gemeente Vlissingen kan het daar- rocn verschenen ruim zestig deelne- voor benodigde geld op tafel leggen, Dtrs minder aan het vertrek bij het aldus de stichtingsvoorzitter. Hij labhuis van de voetbalvereniging schat dat met de werkzaamheden een lliddeiburg aan de Nadorstweg. Het aooie weer is hier zeker debet aan, laar ook bij de voorinschrijving udden de organisatoren - de Middel- iurgse Turnvereniging '69 - al meer anmeldingen dan vorig jaar. )e meeste deelnemers gingen op de jortste afstand, de vijf kilometer van tart' 873. Voor de tien kilometer neldden zich 308 wandelaars aan en Ie vijftien kilometer had 50 lopers, fandaag. dinsdag, is het nog mogelijk mee te doen. De deelnemers die ich dan nog aanmelden lopen vrij- ii?avond de laatste route. De overi- en eindigen donderdagavond mas- tal met een défilé voor het Middel- urgse stadhuis. In die optocht zullen o Adam en mevrouw M. Heyboer oorop lopen: zij nemen respectieve- voor de 35Ste en 25ste keer deel. ïeeuwse raad voor mderen benoemt rerkgroep voor iejaardenbeleid EDDELBURG - De Zeeuwse raad •ï»r ouderen komt op woensdag 15 jau bijeen om een werkgroep in te Mm, die een nota over het gecoór- iintttd bejaarden-werk op moet stel- laYadat op 13 april de inventarisa- 1 lianla gecoördineerd bejaarden- «trk aan de orde was geweest, is Moten een voordracht op te stellen node negen mensen, die hierin een pluts zullen krijgen. jTevens komt de benoeming van de «f| L. Kaland als plaatsvervangend 'i van de Zeeuwse Raad voor Oude- r. inamens het provinciaal bestuur) 3 de heer J. van Dijk als gewoon lid amend de regio Kanaalzone Zeeuw- tb-Vlaanderen) in deze vergadering in de orde. Daarmee zijn alle zetels tin de raad bezet. De raad zal zich roorts - voor de eerste maal - buigen ver de begroting (voor 1984). Ook iordt een notitie over het ouderenbe- eid behandeld. In de nota, 'Bouwste- T, worden negen onderwerpen be preken die bijzondere aandacht ver lenen in het te voeren beleid. Het «retariaat van de Ouderenraad «tl, na het inwinnen van juridisch dvies. geconcludeerd dar geen stap- ra te ondernemen zijn tegen de sneente van Reimerswaal. Deze mo- tlljkheid was onderzocht omdat de emeenteraad van Reimerswaal had Kloten geen mensen van boven de iaar toe te laten tot besturen van ejaardenoorden. Gespreksgroep vrouwen onder baarmoeder HDDELBURG - De gespreksgroep vrouwen zonder baarmoeder in ilddelburg houdt vrijdag (17 junii de aatste bijeenkomst, van dit seizoen. >ebijeenkomst, in het gebouw van de Slichting maatschappelijke dienst- «lening aan de Loskade 29. begint 's Wgens om 10.00 uur en duur tot 130 uur. In een bericht in de PZC an 10 juni was abusievelijk gemeld at bet aanvangstijdstip 11.30 uur is. negentigduizend gulden. De exploita tie na overname door de stichting vormt wel een probleem, zo vertelt de heer Van Aartsen „De hervormde gemeente gaat het kerkgebouw dan van ons huren, maar desondanks zal er een exploitatietekort optreden- Hoe groot dat zal zijn is moeilijk te zeggen, omdat we nog geen inzicht hebben in alternatieve doelen waar voor de kerk gebruikt kan worden". Het tekort zal de tienduizend gulden echter niet te boven gaan, is de ver wachting van de voorzitter. „Met het gemeentebestuur van Vlissingen zijn inmiddels oriënterende besprekingen geweest over een mogelijke bijdrage in het exploitatietekort. De St Ja cobskerk is tenslotte een monument en als zodanig ook van belang voor de Dat belang is in feite ook de aanlei ding geweest tot de oprichting van stichtingen als de Oude Zeeuwse Ker ken Overal in het land zijn dergelijke stichtingen actief voor het behoud van monumentale kerkgebouwen. „Monumentenzorg heeft ook liever dat de oude kerken in beheer zijn bij zo'n stichting, omdat dan een beter overzicht ontstaat van het kerkbe- stand en tevens een eerlijke verdeling van het beschikbare geld wordt ge waarborgd" Een tweede voordeel is dat de stichtingen verschillende geld bronnen - de heer Van Aartsen noemt als voorbeeld het Prins Bernardfonds - kan aanboren, die voor kerkbesturen onbereikbaar zijn De stichting is voor de financiën verder afhankelijk van het rijk, de provincie en de gemeen ten. Daarnaast krijgt men bijdragen van donateurs en de kerkbesturen van een kerk die overgenomen wordt door de stichting storten een bedrag in een fonds voor toekomstig groot onderhoud. Baarland bedrag is gemoeid van tachtig- tot burgerlijke gemeente". MIDDELBURG In de kantine van sporthal Voorborch werden de prizen uitgereikt aan de drie best geplaatste teams van de zomer avondvoetbalcompetitie in Mid delburg. Dat gebeurde vrijdag avond na de laatste wedstrijd door Piet Heeren, de penningmeester van de Middelburgse zomeravond- voetballers. Hij bedankte daarbij zowel de ver zorgers van de velden, het kantine- personeel als zijn medebestuur ders. die allen hebben bijgedragen tot een goed verloop van de compe titie. Ook de scheidsrechters wer den in het dankwoord betrokken. Zij kenden de sportiviteitsbeker. beschikbaar gesteld door Robbie van den IJssel van Het Koper Gal joen, toe aan de spelers van FC Laurens. De prijzen van de compe titie gingen naar: 1 Het Koper Galjoen I. 2 Combinatie en 3 Streekschool I. Namens de spelers bedankte Jan Coppoolse het be stuur voor het vele werk dat er. vooral met de vele afgelastingen, dit seizoen was verricht. De laatste uitslagen zijn: FC Lau- rens-Streek II 2-0. Hoechstboys- Koper Galjoen I 0-3, Dauwendaele- Blauw Wit 2-1, Kraaien- Combinatie 2-5, TSM-Koper Gal joen II 3-1. Streekschool II- Hoechstboys 0-1, FC Total-FC Lau rens 1-0, Streekschool I-Koper Gal joen I 0-2. FC Laurens-TSM 1-3, Middelburg Zuid-Blauw Wit 4-2. De eindstand is: Koper Galjoen 23. Combinatie 20, Streekschool I 19. TSM 15. Kraaien 14. Middelburg Zuid 13, Koper Galjoen II 10, Blauw Wit 8. FC Total 8. FC Lau rens 7, Hoechstboys 7. Streek school II 5, Dauwendaele I 5 Ook de hervormde kerk van Baar land wil de stichting onder haar beheer krijgen. Een deel van het dak is in bijzonder slechte staat en de vrees bestaat dat de kerk nog verder zal aftakelen. „Nu heeft monumentenzorg ons een bedrag toegezegd van 100.000 gulden, echter wel onder voorwaarde dat we dat geld aan een project besteden. Dat zou een mogelijkheid zijn voor Baarland. De twee ton die nodig zijn voor het herstel kan niet door de hervormde gemeente worden opge bracht dus overname door de stich ting lijkt de enige reeêle mogelijk heid", aldus de heer Van Aartsen. „Er is wel haast bij, want hel moet dit jaar nog gebeuren. Anders heb je kans dat we die ton van monumen tenzorg weer kwijt zijn". De hervormde kerk in Baarland Oud Middelburger promoveert op onderzoek enzym MIDDELBl^RG - De uit Middelburg afkomstige C. J. F. van Noorden pro moveert donderdag 16 juni aan de universiteit van Amsterdam op een proefschrift over een methode om het enzym Glucose-6-fosfaat dehydroge nase zichtbaar te maken en te meten tijdens de activiteit in de cel. Promo tor is prof. dr. J. James, hoogleraar in de weefsel leer. Het enzym zorgt ervoor In het cytop- lasma van de cel) dat de bouwstenen van de nucleinezuren DNA en RNA worden aangemaakt. De belangrijk ste functie is echter om een verbin ding, NADPH, aan te maken, dié nodig is omTichaamsvreemde stoffen te kunnen afbreken (zoals vergiften in de lever i en vetzuren aan te maken. In Van Noorden's onderzoek is een bepa ling gekwantificeerd en betrouwbaar gemaakt om de activiteit van dit enzym aan te kleuren in cellen en de gevormde kleur per cel te meten met behulp van een cytofotmeter (spectro- fotometer gekoppeld aan een micro scoop). Het grote voordeel van deze methode is dat men én de activiteit van de verschillende cellen kan meten en tegelijk óf de soort van de cel óf de rijpingsgraad van de cel kan bepalen. Cornells Johannes Forrendinus van Noorden werd geboren op 28 decem ber 1951 in Middelburg en studeerde medische biologie aan de universiteit van Amsterdam, waar hij in 1978 cum laude het doctoraal-examen aflegde. Sindsdien is hy als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het labo ratorium voor histologie en celbiolo gie van de universiteit van Amster dam. Vlissingen tweede in Hoechst-toernooi VLISSINGEN De Vlissingse vesti ging van Hoechst Holland NV is tijdens het Inter Hoechst Sporttoer nooi, dat in Weert werd gehouden, tweede geworden. De organiserende vestiging werd met 30 punten eerste, Vlissingen behaalde in totaal 20 pun ten, Breda 18 en Amsterdam 12. Evenals vorig jaar toonden de Vlissin- gers zich in het volleybaltoernooi de sterksten. Na spannende strijd met Weert werd de eerste plaats behaald. Bij het onderdeel voetbal werden de Hoechst-Zeeuwen achter Weert twee de. Beide elftallen verzamelden vier punten maar Weert had een beter doelsaldo van 1 punt Bij het kanaal- vissen werd Vlissingen derde en bij het tafeltennissen vierde. RAPPORT MET KNELPUNTEN VOOR WETHOUDER MIDDELBURG - „We hebben geen geld om alles te doen dat we zouden moeten doen. Het is steeds een kwestie van wikken en wegen, ook dat is al bijzonder moeilijk omdat je moet denken aan het belang van de voetganger, de fietser, de automobilist, de winkelier en de terrashouder". Dat zei de Middelburgse wethouder van verkeer, H. Gillissen, maandagmiddag tegen een delegatie van de Middelburgse werkgroep van de Consumentenbond. REEKS VAN SUGGESTIES De voorzitter van de afdeling Middel burg. mr C Erdman, bood de wethou der een rapport aan. dat door leden van de werkgroep is samengesteld en waarin verschillende gevaarlijke pun ten voor voetgangers en fietsers in Middleburg worden gesignaleerd. Het rapport kreeg de titel 'Veiligheid wan delaars en fiesters in Middelburg' Het rapport is het resultaat van een enquête onder de leden van de Mid delburgse afdeling. Aan hen werd ge vraagd om op te geven welke knel punten hen een doom in het oog waren. De reacties werden uiteinde lijk samengebundeld. In het rapport wordt onder meer gewezen op de gevaarlijke situatie in straten waar de voetgangers regelmatig de rijweg 'op moeten' doordat zich op het trottoir obstakels bevinden zoals verhogin gen, hekken, geparkeerde fietsen en auto's en luiken van kelders. Als voorbeelden worden genoemd de Ver- werijstraat. Sint Jansstraat. Graven straat. Zusterstraat. Wagenaarstraat en de Molstraat Volgens de werk groep moeten de trottoirs in deze straaten zo snel mogelijk worden geë galiseerd. Wat de gevaren voor fietsers betreft vaak gevaar lopen. „Ik ben zelf een voetganger en loop vier keer per dag over de Seissingel". Hij zei toe zich er sterk voor te zullen maken dat er op meerdere plaatsen een scheiding wordt gemaakt tussen gedeelten waar voetgangers behoorlijk moeten kun nen lopen en gedeelten voor het overi ge verkeer. Hij liet zich berder ontval len een voorstander te zijn van een autovrije Markt. Gillissen: „Wanneer we een doorlopend voetgangersge bied kunnen realiseren tussen Lange Delft en Geere (wanneer de parkeer kelder daar klaar isi dan zou de Markt geheel of gedeelteijk autovrij gemaakt kunnen worden en een beetje leuk aangekleed met kraampjes bijvoorbeeld. Er blijft dan nog genoeg parkeerruimte in de om geving over" Hij beloofde het rapport door te Oude Vlissingseweg naar voren. „Die is zo smal dat fietsers herhaaldelijk in de verdrukking komen. Ook zijn er MIDDELBURG - In de periode van diverse plekken te noemen «aar het on to, mn, n iuci k;i Gevonden voorwerpen komt in het rapport onder meer de geven aan de dienst gemeentewerken van de gemeente, die de op- en aan merkingen zou kunnen meenemen wanneer er plannen worden opgezet voor het reconstrueren van bepaalde straten. MIDDDELBURG - Het werkgelegen heidsbeleid moet absolute voorrang krijgen in Middelburg. Het is aanbe velenswaardig wanneer één van de vijf mensen die het college van b en w vormen speciaal belast wordt met het coördineren van het werkgele genheidsbeleid in gemeente. Daarbij is het noodzakelijk dat vanuit de gemeenteraad een nieuwe commissie wordt ingesteld die zich bezighoudt met de vraagstukken op sociaal- economisch en werkgelegenheidsge- bied. Deze aanbevelingen staan in de maandag aan het Middelburgse colle ge aangeboden nota 'Naar een Mid delburgs Werkgelegenheidsbeleid'. Het stuk is gemaakt door de plaatse lijke afdeling van de PvdA. die ge vraagd heeft het in de raadsvergade ring van maandag 27 mei te behande len. De samenstellers wijzen erop dat 'be houd van bestaande werkgelegenheid en mogelijke uitbreiding met nieuwe arbeidsplaatsen' in het gemeentelijk beleidsprogramma 1982-1986 'absolu te voorrang' krijgt. Verder memoreert de PvdA-afdeling dat alle fracties vo rig jaar bij de begrotingsbehandeling hun zorgen op dit gebied kenbaar maakten en dat b en w daarbij lieten weten suggesties vanuit de raad met belangstelling tegemoet te zien. Met de nota wil de plaatselijke socia listische afdeling eraan meewerken dat binnen de gemeenteraad een dis cussie op gang komt die zal resulteren in een 'daadwerkelijke, absolute voor rang in het beleid voor het behoud van bestaande werkgelegenheid en mogelijke uitbreiding met nieuwe ar beidsplaatsen'. De beleidsterreinen waarop de ge meente zich zou moeten richten zijn voorwaardenscheppend en stimule rend beleid, arbeidsmarktbeleid, scholingsbeleid en een project- en opvangbeleid. Suggestie Behalve de aanbevelingen voor een speciale wethouder en een nieuwe raadscommissie bevat de nota nog een groot aantal suggesties. Enkele daarvan zijn: bij keuzes tussen gemeentelijke in vesteringen moet bekeken worden hoeveel werk de diverse karweien opleveren, er Moet een speciale ambtenaar komen die ondernemingen steunt bi uitbreidings- of vestigingsplannen. Bij deze speciale ambtenaar zou men steeds terecht moeten komen bij bij voorbeeld vergunningenkwesties. bekeken Moet worden of een pret park met daarin onder andere Minia tuur Walcheren mogelijk is. Daarbij moet eventueel deelnemen met ge meentekapitaal niet bijvoorbaat afge wezen worden samen met de gemeenten in Midde n-Zeeland en de provinciale VVV wor den de mogelijkheden tot uitzetten en promoeten van fiets- en wandelroutes onderzocht. om jongeren goed voor te bereiden op de toekomstige werksituatie moet de gemeente een goed stagebeleid steunen en bovendien moeten waar mogelijk jongeren worden ingezet via bijvoorbeeld leerlingenbouwplaatsen er kan een speciale gemeentelijke afdeling economie worden gevormd, waarbijj gedacht kan worden aan het uitbouwen van de bestaande afdeling Planning en Ontwikkeling. de sinds lange tijd niet vergaderen de commissie langdd urig werklozen gaat weer draaien en de gemeente raad van advies dienen bij het project Mensen zonder Baan Het laatste zou overigens onder directe verantwoor delijkheid van één van de leden van b en w moeten gaan vallen. 20 mei tot en met 9 juni 1983 zijn bij oversteken voor fietsers bijzonder de gemeentepolitie te Middelburg de gevaarlijk is. zoals langs de Kaaien- volgende voorwerpen als gevonden roule r„ da„ me( namc lfl, hel inrij. OllCert in KeneSSe aangegeven: den van de Nieuw- straal en op de RENESSE De rauziekverenlgmE rood zakmes plus fietssleutel. fotocamera, hoek Zusterstraat Sint Jansstraat. Wissenkerke geeft zaterdagavond 18 ^£SS'ÏÏÏ^SS°U>S?,,SiSS De stoep signaleert verder dat de juni vanaf 20 00 uur een concert op de strikken klederdracht)/gouden Ting met automobilisten zich schuldig maken muziektent in Renesse. Het korps rode steen, sleutels: rood kinderhorloee aan ongedisciplineerd rijgedrag. „In 1 met locomotief (digitaal), goudkleurig da- éénrichtmgstraten wordt regelmatig mespolshorloge, datalux heren horloge met tegen de richting ingereden, zoals op chroom kleurig bandje, bruin étui met de Bleek, In de Korte Noordstraat en nagelschaar en mesje: diverse bankbiljet- de Langeviele". aldus de samenstel- ten; dubbele bruine fietstas: blauwe hand- lpr. hp. ranrw. tas met Inhoud, btulne linnen tas met 4 S "et „„„„„.o soorten vleeswaren linnen tas Het Finse Wethouder Gillissen zei inderdaad winkeltje' met inhoud, wil damestasje, tas v'-[i °°B wel weten dat- voetgangers schoolboeken, kinderbril dicht brengteen tegenbezoek aan Renesse nadat de Renesser fanfare 'Luctor et Emergo' vorig jaar een concert ver zorgde in Wissenkerke. Eerder op de dag, 's middags van twee tot vijf uur, zal de showband Tivoli uit Halsteren in de dorpskern van Renesse eer. 'terrasconcert' verzorgen taal): 3 videobanden, schop; groene knip- portemonnee. grijs kinderportemonneetje zwarte herenportemonnee met inhoud, bruine kinderportemonnee met inhoude Op 3 juni 1983 zijn bfi de gemeentepolitie te Middelburg de volgende, in Trefcenter ge vonden. voorwerpen gedeponeerd goudkleurig damesquartshorloge Juwel zilveren bewerkte oorbel (ring); goudkleu- ng kettinkje, zwarte kam, zwart brillenétui; sleutels, rood rose/oranjegebloemd kussen: blauwigrvj s/bruin geblokte sjaal, zwart/grijs gestreepte nylon boodschappentas, grijze sjaal met, rood'witte bloemen, oranje plas tic speelgoedhondje; donkerbruine ge vlochten leren riem, goudkleurige riem; witblauw geblokte hoofddoek met bloe men; wit stoffen babyschoentje met blauwe veter; lichtbruin wollen speelgoedkonijn tje; witblauwe rammelaar 2 witte sjaals, rose badstof babypakje, lichtgele sjaal met oranje bloemen en strepen donkerrode sjaal met rose en rode bloemen neten boodschappenmand, diverse paraplui's; wandelwagentje, bruin leren Jack. VLISSINGEN- Bij de nieuwbouw van de oostvleugel van bejaardentehuis 'Ter Rcede' in Vlissingen werd maandag het hoogste punt bereikt. Nadat het metselwerk vorige week was beëindigd, begon men gisteren met het leggen van de dakpannen. Over ongeveer 14 dagen wordt begonnen met het afwerken van de binnenkant van het gebouw. Volgens de heer T W Kok. uitvoerder bouw van de noordvleugel, waarvan by het aannemingsbedrijf Peters uit het betonskelet en inmiddels een Oost-Souburg dat de nieuwbouw en klein gedeelte van het metselwerk renovatie in handen heeft, verloopt de klaar zijn Met de nieuwbouw van het bouw precies volgens schema. .Alles bejaardentehuis werd m oktober vo- verloopt naar wens. ondanks de slech- rig jaar begonnen De oostvleugel te weersomstandigheden waarmee we krijgt in totaal 43 éénpersoonskamërs de laatste maanden kampten". Dat en de noordvleugel gaat plaats bieden geldt volgens hem bovendien voor de aan 43 bedden Tekstverwerking en vormgeving krijgen terecht steeds meer belangstelling, ook vanuit de huisdrukkerijen van bedreven en instellingen. In ons bedrijf hebben wij de voorzieningen getroffen om uw tekstverwerker te koppelen aan onze Lmotron 202 fotozetter Een optimale oplossing voor uw grafisch te verwerken teksten Tegen minimale kosten. Elke typiste kan door het intypen van een aantal eenvoudige instructies op uw tekstverwerker zelf grafisch zetwerk produceren. Tekst m kopi|vorm naar de drukker sturen, waar opnieuw zetfouten kunnen ontstaan, blijft achterwege. Dubbel werk wordt voorkomen Zo kunt u winst maken op uw zetwerk Eén telefoontje is voldoende voor nadere inlichtingen en prijsopgave. WALSTRAAT 56-60, VLISSINGEN, TEL. 01184-15144

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15