Geen gevangenisstraffen vissers in visfraudezaak Western-weekend Buurtvereniging wil het schip Veronica buiten bebouwde kom KRUITDAMPEN BOVEN CLINGE BEESTACHTIG PZC/provincie UITSPRAAK HAA GSE GERECHTSHOF: AANLEIDING: 'DUIDELIJKE OVERLAST' DINSDAG 14 JUNI 1983 12 Ook nu varieerden de geldboetes door het hof opgelegd van 13.000,- tot ƒ70.000,- en de voorwaardelijke ge vangenisstraffen van één tot vier maanden alle met een proeftijd van twee jaar. De opgelegde geldboetes hielden verband met de belastingbe dragen. die door de verdachten zyn ontdoken, doordat een deel van de gevangen vis met via de veiling werd verhandeld maar particulier en ont- Oud-adjudant W. Hev van gemeentepolitie Vlissingen overleden VLISSINGEN Op 63-jarige leeftijd is maandag oud-adjudant W. Hey van de Vlissingse gemeentepolitie overle den. Hey was ook hoofd van de afdeling ruimtelijke ordening en ver keerszaken van de gemeentepolitie Vlissingen. De heer Hey heeft in totaal 37 jaar bij de politie gewerkt. Hij werd in 1919 in Wijk bij Duurstede geboren en begon zijn loopbaan tijdens de oorlog bij de Groningse politie. Een actie van het ondergronds verzet, waaraan hij deel nam, noodzaakte hem enige tijd on der te duiken. Na de bevrijding keerde hij tot augustus 1946 terug bij de Groningse politie. Inmiddels had hij zijn vrouw leren kennen, die uit Ter- neuzen kwam. Aanleiding voor Hey om te verhuizen naar Zeeland, zodat hij in 1946 als agent bij de Vlissingse gemeentepolitie terechtkwam. In 1957 werd hij benoemd tot hoofdagent en in 1960 tot brigadier. Tussentijds werkte hij nog een jaar bij de ver keersdienst. In 1966 keerde Hey terug naar de verkeersdienst, die toen nog in het politiebureau van Souburg zat. In 1969 toen het politiebureau van Vlissingen klaar was. kwam Hey weer Vlissingen. Ir. 1972 werd hij bevorderd tot adju dant en in 1976, toen de afdeling verkeer van de gemeentepolitie werd uitgebreid met ruimtelijke ordening, venireeg de heer Hey een staffunctie. Dheer Hey was ook bestuurslid van d'j ."deling Vlissingen van Veilig Ver- Vaderland en kerkvoogd van de h arvor v.de kerk m Vlissingen. De heer Hey nam in december 1979 afscheid van de Vlissingse politie, wegens func tioneel leeftijdsontslag. 3ij zijn afscheid kreeg hij de ereme daille in goud behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. vangen bedragen buiten de boekhou ding bleven. De fraude werd ontdekt, doordat tientallen opvarenden van de vissersschepen, die een sociale uitke ring ontvingen geen opgave deden van hun inkomsten uit de visserij. Er waren dan ook verschillende loonsta- ten vervalst. Verdachten hadden ver klaard een en ander te hebben ge pleegd om op die manier in staat te zijn hun schepen in de vaart te hou den. nadat quota door de EEG waren vastgesteld. In het arrest kwam het hof tot de conclusie dat een aantal verdachten weliswaar nog poogden een belastin gaangifte te doen maar dat gebeurde pas nadat de zaak tegen de genoemde opvarenden bekend was geworden. Er is mogelijk verschil in belastingbeleid in Zeeland en bij behandeling van gelijksoortige feiten in Noord- Holland, maar het treffen van vergelij kingen in deze is moeilijk. Ook in Scheveningen en Katwijk zijn soort gelijke feiten gepleegd Naar aanleiding van opmerkingen van de verdedigers, dat gelijke zaken tegen personen uit Ooltgensplaat en Breskens niet zijn vervolgd verklaar de het hof in het arrest dat hierin de officier van justitie te Middelburg vrij was in diens beleid, mede gezien de omvang van het gebeurde en de mogelijkheid tot vervolgen bij ge brek aan personeel, afgezien de kos- NIEUW- EN SINT-JOOSLAND - Het had weinig gescheeld of de acht maanden oude Doberman Pincher van de familie Van der Schoor uit Nieuw en Sint-Joosland was er niet meer geweest. Zoon John bracht een maand geleden een cadeautje voor de hond mee, wat het dier twee operaties en een zeer vervelende tijd in de lappenmand 'opleverde'. John van der Schoor kocht vlak voor hemelvaartsdag voor zijn hond een rubber knauw-beestje in een dieren speciaalzaak. Het ding. dat een hond je voorstelde, was van Westduitse makelij. In het rubber stond gedrukt dat dit nu het lievelingsspeelgoed van alle dieren was, in het bij- zonder van honden. De handelaar voegde er nog eens aan toe dat het niet kapot kon. Het speeltje viel inderdaad in de smaak bij Joeram. de hond van Van der Schoor, maar het kon wél kapot Mevrouw Van der Schoor gooide zo at en toe wat stukjes rubber in de vuil nisbak en het speelgoed werd steeds gehavender. Tegen pinksteren weigerde de hond nog te eten Het dier kreeg hoge koorts en de dierenarts werd inge schakeld. Toen het beest op eerste pinksterdag nog niet was opgeknapt werden er foto's gemaakt. Vervolgens werd Joeram tij- dens een spoedope ratie verlost van een oor van het rubber hondje, dat een darmverstop ping bleek te hebben veroorzaakt. Tevens was een buikvliesontsteking ontstaan. Elf dagen na de operatie moest Joeram weer onder het mes in verband met wondinfectie. Nu. een maand later, is de hond aan de bete rende hand. Dierenarts L.J J. Schofaerts tekent hierbij aan dat darmverstoppingen door het inslikken van bijvoorbeeld stenen of rubber balletjes regelmatig voorkomen, vooral bij jonge honden die dergelijke voorwerpen in een re flexbeweging gemakkelijk doorslik ken. Hij wijst er op dat in dit geval de buikvliesontsteking 'secundair' was en dat de nadien optredende wondin fectie geheel op zichzelf staat. Niette min acht de heer Schofaerts een waar schuwing tegen dergelijk speelgoed op z'n plaats, ook al wordt het als veilig op de markt gebracht. De heer B. Plaisier. inspecteur van de dierenbescherming in Zeeland, onder zoekt of er stappen kunnen worden ondernomen om dit soort gevaarlijk speelgoed uit de handel te nemen. ten. Het hof ontkende dat hier sprake is van een verjaring van de in 1979 en 1981 gepleegde feiten zoals door ver dedigers was betoogd. Op juridische gronden verwierp het hof ook het beroep op niet-ontvankelijk zijn van de officier van justitie in diens vorde ringen. Het hof verklaarde wel reke ning te willen houden met de finan ciële draagkracht van de verschillen de verdachten maar gezien de ernst van het gebeuren is er toch reden om, zij het voorwaardelijk, gevangenis straffen op te leggen. Het hof veroordeelde J. M. tot 1000.- boete irechtbankvonnis was ƒ6000.-!. L. M. 13.000.- (rechtbank even eens 13.000.-i. P. M 13.000,- (recht bank 13.000.-). P. A. L. B. 13.000- rechtbank ook 13.000.-), allen af komstig uit Arnemuiden; J. C. S. ƒ70.000,- (rechtbank ƒ40.000,-), uit Tholen; B. M. 28.000,- (rechtbank ƒ28.000.-), H. M, 28.000,(rechtbank ƒ28.0001, uit Arnemuiden; W. S. 24.000.(rechtbank ƒ24.000), D. S. ƒ20.000.- (rechtbank 12.000), J. S. ƒ20.000,- (rechtbank ƒ9.000,-). alle drie uit Tholen; W. van B. ƒ40.000,- irechtbank ƒ40.000.-) uit Arnemui den. L. de N. 31.000,- (rechtbank 33.000.-i, P. de N. 33.000 (rechtbank ƒ33.000.-!. beiden uit Tholen. Alle verdachten werden in Middel burg bovendien ieder tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld, waar van twee weken voorwaardelijk, doch door hel hof werd naast ge noemde geldboetes één maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar opgelegd, met uitzondering van J. C. S„ die in Middelburg vier maanden onvoor waardelijk was opgelegd en door het hof nu voorwaardelijk voor vier maanden werd veroordeeld. Kapitein H. Voerman van OCMA overleden KOUDEKERKE Op 57-jarige leef tijd is in zijn woonplaats Koudeker- ke Hermanus Voerman overleden. Voerman was kapitein en hoofd van de afdeling personeelszaken van het Opleidingscentrum Militaire Admi nistratie (OCMA) in Middelburg. De kapitein werd in 1980 tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden benoemd In februari 1972 begon hij als instructeur bij de oplei dingen tot reserve-officier. In 1975 werd hij hoofd van de afdeling perso neelszaken. Ook buiten de OCMA was de heer Voerman actief. Zo was hij jarenlang bestuurslid van het Rode Kruis Koudekerke en ambtsdrager van de gereformeerde kerk in diezelf de plaats. Daarnaast was Voerman trainer van een volleybalvereniging, volleybalscheidsrechter van de NeVo-.. Bo en penningmeester van het Onder steuningsfonds Officieren, Officiers weduwen en -wezen. Axelse apotheker berust in besluit apotheekhoudende huisarts Koewacht AXEL De Axelse apotheker drs. C. van Groningen gaat niet in beroep tegen het besluit van staatssecretaris Van der Reijden van WVC de Koewchtse huisarts R. van Berkel zijn patiënten in Zuiddorpe van me dicijnen te lbijven voorzien. Van Berkel werd enkele weken gele den in het gelijk gesteld in zijn be zwaar tegen de beslissing van de commissie voor gebeidsaanwijzing in Zeeland dat (ziekenfondsipatienten uit Zuiddorpe hun geneesmiddelen van de apotheek Axel moesten be trekken. Hoewel Van Groningen vindt dat de argumenten van de staatssecretaris om Van Berkel in het gelijk te stellen niet bepaald steekhoudend zijn voor de problematiek van de geneesmidde lenvoorziening, zal hij geen beroep aantekenen. ,,Op grond van die argu menten zou je eigenlijk wel in beroep moeten gaan, omdat die het wezen van de situatie niet raken. Maar aan de andere kant behoeft de bestaande situatie eigenlijk geen verbetering. En als een directe verandering niet nodig is, is het beter deze zaak maar te laten rusten...." Brandweer blust hooibrandje DEN HAAG Het Haagse gerechtshof heeft maandag bij arrest voor dertien Zeeuwse vissers, die terecht stonden wegens het verhandelen van 'zwarte vis', volstaan met opleggen van geldboetes en voorwaardelijke gevangenisstraffen. In eerste instantie had de rechtbank in Middelburg eveneens geldboetes opgelegd met voor bijna alle verdachten bovendien vier weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk. SINT-MAARTENSDIJK Het brandweerkorps van Sint- Maartensdijk kwam maandagmid dag rond vier uur in actie voor een hooibrandje in de wei bij C. K. aan de Oudelandseweg. Er was kortsluiting ontstaan in een tractor waarmee het hooi werd vast- gereden. Als gevolg daarvan ontstond brand in het onderliggende hooi. De spuitgasten konden de tractor redden en daarom geringe schade voor de eigenaar aan het hooi, die na ongeveer een uur verder kon gaan met zijn werk. Orgelconcert Leen de Broekert VLISSINGEN In de serie orgelcon certen, die de Orgelcommissie Vlis singen houdt, geeft de Middelburgse organist Leen de Broekert zaterdag 18 juni een concert in de Sint Jacobs- kerk in Vlissingen. Op het programma staan de volgende werken: 1. Cantio Sacra 'Vater unser lm Himmelreich'. Samuel Scheidt; 2. Ciacona in E. Dietrich Buxtehude; 3. Toccate in F, Dietrich Buxtehude; 4. Variations rétrospectives sur un thè- me de J. S. Bach; 5. Preludium en Fuga in B. J. S. Bach:6. Vater unser im Himmelreich a 2 clav. et pedale e canto ferme in canone. J. S Bach en Passacaglia in C. J. S. Bach. Het Mevrouw Van der Schoor met de ongelukkige Doberman Pincher Joeram. op concert begint om 20.00 uur de voorgrond hel kapotte 'speeltje'. MIDDELBURG - De ligplaats van de drijvende bar-dancing Veronica aan de Middelburgse Loskade blijft ver zet oproepen. Vanwege 'duidelijke overlast' verlangt de buurtvereni ging Eigen Haard dal het vaartuig naar een plaats buiten de bebouwde kom wordt verlegd. Dit staat in een bezwaarschrift van de vereniging aan b en w, dat vrijdag 24 juni om 15.30 uur behandeld wordt in de commissie bezwaar- en beroepschrif ten, die in de b en w-kamer bijeen komt. Dezelfde commissie heeft intussen het college geadviseerd een bezwaar van de afdeling Middelburg van de Ko ninklijke Vereniging Schuttevaer on gegrond te verklaren. Daarin werd gevraagd het vaartuig in de richting Van de Stationsbrug (ter hoogte van de Nieuwe Poorstraat) te verleggen. Volgens het bezwaar wat de buurtver eniging nu heeft ingediend heeft de komst van Veronica de buurtbewo ners nogal overvallen ,,Met name ook het type publiek dat Veroncia kenne lijk als haar doelgroep beschouwt, c,q. tot zich trekt, baart de bewoners van onze Eigenhaardbuurt nogal wat zor gen In de korte spanne tijds van haar aanwezigheid binnen onze buurt heeft Veronica nu reeds een aantal buurtbe woners duidelijk overlast bezorgd Met name onder andere een aantal reeds lang gevestigde bedrijven zoals hotel Du Commerce en hotel De Nieu we Doelen alsmede ook tal van parti culieren zijn reeds op ongewenste wijze met het publiek van Veronica geconfronteerd" aldus de buurtver eniging. De vereniging meldt verder bereid te zijn deze 'concrete klachten van over last verder te onderbouwen' Verder vindt ze dat ondanks de gastvrijheid die de buurt kenmerkt Veronica als minder gewenste gast gezien moet worden. De vereniging verzet zich bij voorbaat tegen een verplaatsing in de richting van de woonhuizen in de buurt, waarom Schuttevaer had ge vraagd. Zoals gezegd is echter het verzoek van de schippersvereniging inmiddels negatief beoordeeld door de commissie bezwaar- en beroeps chriften. Vandaag (dinsdag) nemen b en w een beslissing De commissie komt in het advies tot de conclusie dat de scheepvaart niet gehinderd wordt door de huidige lig plaats van de drijvende bar-dancing. Bovendien is ze van mening dat er nog voldoende plaats is voor het lauen lossen en overnachten van schepen Verder meldt ze dat de ont heffing die nu voor vier maanden aan Veronica verleend is als een proef moet worden gezien. Na de ervaringen goed bekeken te hebben kan daarna bezien worden of er door wordt ge gaan of niet. De commissie doet ook nog enkele aanbevelingen. Zo wil ze dat opgesla gen voertuigen van gebroeders De Klerk die vlakbij Veronica staan op geslagen verwijderd worden. Dan komt er bij de bar-dancing meer parkeerruimte en behoeven bezoe kers niet uit te wijken in de richting waar binnenvaartschepen kunnen liggen. Verder wil ze de loopbruggen op het schip verlicht zien en ook graag laten onderzoeken of deze niet wat korter kunnen worden gemaakt. Het bijzondere van zwartkruit is dat het niet uitsluitend schie ten is. Schutters maken hun kogels zelf en daar komt heel wat bij kijken. Naessens: „Je moet naar de loodgieter om lood, naar het slacht huis om rundervet, naar de imker om bijenwas, want je kogels moe ten worden ingevet met een meng sel van de vetten. Je moet je kogels 'kalibreren' (precies op maal ma ken). je kruit afwegen, experimen teren met de hoeveelheden kruit. Dus je hebt er een hobby thuis aan. Bovendien komt er ook conditie bij kijken en mentale training voor de concentratie, als je het tenminste goed wilt doen. Kortom, zwarl- kruitschieten is meer dan alleen een trekker overhalen." Het zit Naessens hoog dat 'zijn' sport, die hij zo'n twintig jaar beoe fend. door het publiek met een scheef oog wordt bekeken. „Het schieten wordt in het criminele ge trokken. In de media krijgen we geen aandacht, zelf als er nationale kampioenschappen zijn levert dat niet eens een vermelding op in de sportprogramma's. En toch zijn er in Nederland tussen veertig- en vijf tigduizend mensen met deze sport bezig. Ach. ia ik weet best dat Als de kruitdamp is opgetrokken worden snel de verrekijkers gepakt om te zien wat het resultaat is van zo'n tien minuten werk. Het is de training voor het kanonschieten op de vijftigmeterbaan. Een 'noordelij ke soldaat' ligt op z'n buik in het gras en stelt het kanon in op het doel, een schijf van papier, waarvan het zwarte gedeelte de afmeting van een soepbord heeft. Zijn blauwe pet met de gekruiste gouden zwaardjes ligt naast hem in het gras. In het kanon zit reeds de nauwkeurig afgewogen hoeveelheid zwartkruit, evenals de zelfgegoten kogel. Het is een piepklein kanonnetje, maar wel een exacte kopie van de 'joekels', waarmee zo'n dikke honderd jaar geleden werd gevochten in de Amerikaanse burgeroorlog. Het kanonschieten was slechts een bijko mend - maar wel spectaculair- onderdeel van de Fort States Tree blackpowdcrshooting, die het afgelopen weekeinde werd gehouden op de banen van de schietvereniging De Schutterij bij Clinge. Het was Western-Weekend en zo'n tweehonderd schutters uit heel Nederland, Belgie, Duitsland en zelfs enkele uit Engeland waren naar Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen gekomen om één van de grootste evenementen, die er in Nederland bestaan op het gebied van het zwartkruitschieten, mee te maken. Er wordt geschoten in talloze cate gorieën. Een kleine greep: dienstge- weer. vnjgeweer. vuursteenpistool met gladde loop. hetzelfde pistool met getrokken loop. percussierevol ver. vuursteengeweer met zowel gladde als getrokken loop. Op de schietbanen waande je je in het Wilde Westen van ruim honderd jaar geleden Schutters liepen fraai uitgedost in couwboy-outfit, in uni formen van de zuidelijke of noorde lijke legers, in trapperskledij (Davy Crockett), maar allemaal met het pistool of revolver op de heup in een vaak schitterend bewerkte 'holster'. „Men vindt ons wel eens maf. dat we er zo bij lopen," vertelt Herman Naessens. alias Uncle Zeb, be stuurslid van De Schutterij en de motor achter het zwartkruitevene- ment. „Een buurman van me meen de ook dat het maar geschift was om zo uitgedost rond te lopen. Dus ik zeg tegen hem; heb je jezelf al eens bekeken met carnaval? Zo moet je dit ook een beetje zien. Bovendien, het hoort bij elkaar, de wapens uit die tijd en de kleding. Het is net als een huwelijk in een antieke auto. Dan moetje eigenlijk ook een pofbroek aantrekken en een pet met pompoen opzetten, •vind ik" Uncle Zeb legt er de na druk op dat het 'schieten, de wed strijden op de eerste piaats staan. De kleding komt er bij voor de sfeer. Zo ook de entourage rond de banen. Het clubhuis is saloon geworden (geen klapdeurtjes, maar wel goed kope whiskey) en er is zelfs een kantoor voor de sheriff, die daar niet als rariteit rondloopt, maar z'n handen vol heeft aan het goede verloop van het Western Weekend. groeid in de sfeer van kruitdamp en knallen - spelen eowboytje. Met water- en klapperpistooltjes ren nen ze achter elkaar aan. Voordal ze het wapen van hun vader ol moeder ter hand mogen nemen, zullen er nog heel wat jaartjes voorbijgaan. „Ach, ja," zegt Pries ter dromerig, „wij volwassenen, wij blijven in wezen toch kinderen, hé." Hij heeft zojuist zijn collectie wa pens, revolver, duelleerpistool en geweer, getoond en alles wat daar bij komt kijken. Kruitschepjes weegschaaltjes, kruithoorns, alle I lei tangetjes en pincetjes, klein p reedschap, kogels, kruit en alia keurig gerangschikt in houten tel ten met kleine laden. 1 Met een klap zet hij zijn lege bierfte op tafel en zegt: „Laten we Grannj eens opzoeken." Onderweg woerdl steeds gestopt bij collega-schuttes en worden technische kunstgrepen en ervaringen uitgewisseld. „Kanjij nog veertjes voor een kruithoorn te pakken krijgen. D'r is bijna mei meer aan te komen," en „Hé. da's een mooi klein olieverstuivertje." Ze komt uit Eindhoven, is zesenzes tig en alle zwartkruitschutters ken nen haar als 'Granny'. Ze is nog niet zo gerimpeld als haar naamgenote uit de televisieserie 'The Beverley Hill Billy's, maar ze mag toch met recht en rede 'oma' worden ge noemd, Een vriendelijk gezicht, dat constant op 'lachen' staat, een fraaie suède-achtige jurk met laar zen eronder en een enorme cowboy hoed. die haar gezicht kleiner doet lijken, completeren het geheel. Gie rend van de lach vertelt ze: „Ston den ze me laatst lekker te maken, dat ik alsmaar tienen irozem schoot. Mooi dat het niet waar was. Kon ik toch nog aan de afwas" „Ja," verduidelijkt ze, „wij (en daar bij wijst ze op haar man) schieten altijd om de afwas." Opgetogen zegt ze: „Het ruikt zo heerlijk, die kruitdamp." „Als een verstopte pisbak," bromt hij. Hans Vonk De 66-jarige Grannyuit Eindhoven, op elk Western-Weekend van de partij, legt aan voor een schot. schieten niet zo aantrekkelijk is voor publiek, om naar te kijken." Herman Nae3nens ziet vuurwapens en geweld heel duidelijk los van elkaar als het om het zwartkruit schieten gaat. „Wapens zijn er toch in de wereld, dan kan je ze maar beter gebruiken zoals wij dat doen En „Een vuurwapen op zich is met gevaarlijk, maar de persoon, erach ter kan dat zijn." Rond de schietbanen zijn tijde lijke campings aangelegd, waar de bijna tweehonderd schut ters, veelal met de hele familie, hun tenten en caravans hebben opge slagen. Jacques Priester, lid van De Schutterij, zit voor z'n tent met een pijpje bier te genieten van de avondzon, Hoed op en zijn Reming- ton (revolver) in het holster op de heup. Kinderen van schutters - opge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14